schaken Warmwaterpoelen F en sneeuwstormen Steve Winwood Swamp Dogg FERDINAND TBBS introduceert sloten- certificaat inbraakbeveiliging HOLTENS NIEUWSBLAD - 29 JANUARI 1981 - PAG. 9 Vorige week maandag speelde Hollen voor de S.B.O.-cup legen hei viertal van Favorita. Het werd een enigszins ongelukkige 1-3 ne derlaag, waardoor de Holtenaren zijn uitgeschakeld. In de interne kompetitie behield Van der Knaap tijn pas behaalde koppositie. Het rekreatieteam won de uitweds trijd tegen Stork uit Hengelo met 3-1. Bij de bekerwedstrijd raakte Riet man In het Damegambiet al snel twee pionnen achter. De hierdoor opgelopen achterstand zette de overige spelers echter aan tot beter spel. Via een paar mooie schijnof- fers kon Van der Knaap de stand daarna gelijktrekken. Beijer had een gelijke stelling gekregen, maar zijn tegenstander had nog maar drie minuten om de partij te beëin digen. Hij liet zich echter verleiden om ook snel te gaan spelen, maakte daarbij een fout en verloor. De par tij van Gervedink Nijhuis moest toen het gelijkspel brengen. Een ongefundeerd stukoffer en een on voldoende opgezette aanval waren oorzaak van verlies De eindstand van 1-3 kwam als volgt tot stand; W. Rietman-P. YdoO-1; E.J. Gerve dink Nijhuis-W. Hartog 0-1: B.J G. Beijer-T. van Akkeren 0-1D.A. van der Knaap-T. van Dijk 1-0. Dinant van Beek kwam in de in terne kompetitie met wit tegen Middelink in het Hollands terecht. Middelink kreeg ruimtevoordeel en aanval. Uit wanhoop offerde Van Beek twee pionnen, maar hij kon verlies niet ontlopen. Van Linden- berg bestreed Ten Brinke met de Caro-Kann. Hij won een kwaliteit en kon na veel afruilen zijn tegen stander geheel in de tang nemen en tot opgave brengen. Scheperman kwam tegen Lindeboom een kwali teit voor. maar veel afruilen en een hardnekkige verdediging van zwart leidde uiteindelijk toch tot een puntendeling. Van Calcar en Schipper speelden een wilde partij. Eerstgenoemde nam teveel risiko's en verspeelde een stuk en daarmee het punt. Koelemalj speelde tegen Aaftink het Damegambiet en toonde ook nu weer veel talent te bezitten. Pionwinst leverde een op promotie staande pion op, welke Aaftink de das om deed. Van Rijssen en Eij- zlnga troffen elkaar toevallig weer, net zo als een week eerder Ook de uitslag was dezelfde, namelijk winst voor Van Rijssen, die ditmaal een gewonnen pion in een tore neindspel wist om te zetten tot partijwinst. Blits vierde zijn vijfen zeventigste verjaardag met een mooie overwinning op Wim van Oi- jen. Een offer van een toren voor twee lichte stukken, later gevolgd door een konlngsaanval, waren de beslissende momenten in deze par tij. Roele en Ten Velde speelden de gehele avond een partij met wisse lende kansen. Uiteindelijk ont stond een remise-eindspel van ko ning en randpion tegen koning. Ton van Oijen verdedigde de tweede plaats tegen Henk van beek. In een laveerparüj zocht wit het op de damevleugel en zwart in een koningsaanval. Nadat deze was afgeslagen, kon wit het roer plotse ling omgooien en de partij in een tegenaanval beslissen. De uitsla gen waren. T. van Oijen-H. van Beek 1-0; D. van Beek-J.W. Midde link 0-1; W K. van Rijssen-P. Eij- zinga 1-0; J.E. Scheperman-H. Lin deboom l/C-l/C?; H G. ten Brinke- T. van Lindenberg 0-1; M. Koelemaij-J. Aaftink 1-0; W.G. Blit-W. van Oijen 1-0; J.G.M. van Calcar-J. Schipper 0-1 ;J.C. Roele-J. ten Velde 1/Q-l/C- In de rekreatiewedstrijd tegen Stork kon Gervedink Nijhuis een stuk winnen voor twee pionnen, en later nog een paard vangen, waarna zijn tegenstander opgaf. Ten Brinke nam al direkt, met de zwarte stukken spelend, het initia tief. Hij won achter elkaar een stuk, een toren en nog een stuk en ver strikte tenslotte zijn tegenstander ineen matnet. Van Calcar zette zijn wilde opening redelijk op, nam het initiatief en veroverde uiteindelijk een hele toren en de winst. Ten Velde deed in het eindspel een fou tieve afruil en verloor een stuk. Hij probeerde nog wel een remise uit het vuur te slepen, maar zijn tegen stander lette té goed op. De ein duitslag van 3-1 werd als volgt be reikt: Polman-Gervedink Nijhuis 0-1; Tibben-Ten Velde 1-0; Van de Weerd jr.-Ten Brinke 0-J; Van de Weerd sr.-Van Calcar 0-1. Als u dit leest, is de externe wedstrijd tegen Favorita al gespeeld. Aanstaande maandag volgt dan de vijftiende ronde van de interne kompetitie. Nog met het kaartje in de hand rende ik door de stationshal naar de stenen trap, vóór het afdalen nog een snelle blik werpend op de klok. Ik berekende dat ik zeven minuten had, ruimschoots genoeg voor het dringende telefoongesprek dat ik op het perron in de openbare cel wilde voeren. In de tochtige gang werd ik bijna het slachtoffer van een af schuwelijk klassiek mopje, achte loos getapt door een milieu onvriendelijk mens dat een sliert bananeschil had weggeworpen. Twee dames, half bont, half nylon, hikten mij met brede vollemaansge zichten toe, toen ik mij noodged wongen uitputte in enkele acute gymnastische oefeningen, maar ik slaagde er in op de been te blijven en zelfs niet te blozen. Op het perron aangekomen snel- wandelde ik naar de enige telefoon cel. Ik had nog zes mimiten. V ijf meter van de cel sjokte vóór mij in dezelfde richting een oude man met wit haar, weggedoken in een slobberende overjas van lamacurl. Ik stak mijn hand al uit naar de metalen beugel van de deur maar het mocht niet baten: de oude man greep er een seconde eerder naar en met een traag gebaar trok hij de deur open. Aangetast door een lichte neuroti sche attaque stelde ik mij met een plotseling trillende rechterknie voor de deur op. De oude man stond met zijn rug naar mij toe en stak een hand in de zijzak van zijn overjas. Daarna bleef hij secondenlang onbeweeglijk naar buiten staan staren. De klok versprong: ik had nog vier minuten. Een ijskoude wind blias onder de overkapping door. Ik rilde en zette de kraag van mijn jas op. De wind had het echter vooral begrepen op mijn onderbenen, slechts bedekt door vliesdunne velletjes broek- spijpals gebruikelijknaar onderen toe wijd geopend. De oude man haalde de hand uit zijn zak en begon in het telefoon- boek-aan-de-ketting te bladeren. Nog drie minuten. Diep uit mijn binnenste borrelde een vloek om hoog die mij in de keel bleef steken toen de bont- en nylondames, op nieuw glimlachend bij de aanblik van mijn persoon, mij passeerden, in eendrachtige heupwiegeling. De oude man vond zijn nummer niet. Hij bleef maar bladeren, met een gemoedsrust die ik zelf waar- TBBS introduceert - slotencértifi- caat. Gemiddeld wordt er in Neder land elke drie minuten een inbraak gepleegd, waarbij blijkt dat het ge bruikelijk hang- en sluitwerk (scharnieren en sloten nauwelijks enige beveiliging biedt, In een groot aantal gevallen is dit hang en sluitwerk zo slecht uitgevoerd, dat zelfs van .gelegenheid' kan worden gesproken. De hiervan is tweeërlei namelijk de vaak ontbre kende vakkennis bU het kiezen van het hang- en sluitwerk en de mon tage daarna, alsmede het gegeven dat hang- en sluitwerk met name in de nieuwbouw toch wel als sluit- post staat genoteerd. Hoewel in- braakveilig hang- en sluitwerk niet altijd een inbraak zal kunnen voor komen, zal het mits goed gekozen en op de Juiste wijze aangebracht het risico van een geslaagde in braak aanzienlijk verminderen. In meer dan 95% van alle inbraken wordt met eenvoudige middelen gewerkt, zoals schroevedraaier, bandenlichter era. TBBS-standaard Nederland kent nog geen nationale normen op het gebied van inbraak- veilig hang- en sluitwerk.Het TBBS (het schadepreventie instituut van de gezamenlijke ver zekeraars) heeft in overleg met de handel en industrie een TBBS- standaard „Inbraak- veilig hang en sluitwerk" ontwikkeld. Deze standaard is recent herschreven en aangepast aan de laatste ontwik kelingen. Overigens sluit de TBBS-standaard aan op de in 1979 op uitgebreide schaal door verze keraars geïntroduceerde risico klasse indeling voor inboedels. Deze risicoklasse-indeling stelde de ver- schijnlijk het eerste uur niet terug zou vindenIk stond op het punt hem te helpen zoeken. Twee minuten. Het lukte niet meer. Wat ik te zeggen had, kon in twee, of liever ander halve minuut, iliet gezegd worden. De oude man in zijn veel te wijde familiejas had nog steeds de hoorn niet gepakt. Dadelijk had hij nog geen kwartje cok. Ik had nog één kans: wanneer de trein te laat zou zijn. Deze gedachte verschafte mij een laatste sprankje hoop. Inder daad een laatste, die bovendien onmiddellijk na het opkomen al ij- del bleek te zijn. In de verte nader den reeds de lichten van de loc. De oude man had ze ook gezien. Hij liet het telefoonboek los en keerde zich langzaam om. Verslagen liep ik weg,op verkleumde benen die,naar ik vermoedde, tinten tussen blauw en paars hadden aangenomen. zekerde in staat, in samenspraak met zijn assurantie-tussenpersoon en een beveiligingsbedrijf de voor het verzekerde object noodzakelijk beveiligingsmaatregelen te treffen. Slotencertificaat In samenwerking met het eerder genoemde TBBS hebben de lande lijk werkende organisaties Lips, NSSG (Nederlands Sleutel- en Slo- tenspecialisten Gilde) en de VAG (Varel Alarmgroep) hun specialisa tie en vakkennis verenigd in de Stichting Slotencertificaat i.o. Via het door deze Stichting uitgegeven slotencertificaat bieden Lips. NSSG en VAG nu hun beveili gingsdiensten aan gewaarborgd door een objectieve TBBS contro le. Wanneer een woonhuis of be drijfspand conform de TBBS- standaard met hang- en sluitwerk is beveiligd, wordt een slotencerti ficaat in drie-voud afgegeven. Een exemplaar voor de opdrachtgever, één voor de slotenspecialist en één voor de contacten tussen op drachtgever en zijn/haar verzeke raar. 3Slotenspecialist Eerder is gesteld dat de vaak ont brekende vakkennis bij het kiezen van het hang- en sluitwerk en de soms ondeskundige montage een probleem vormt. De laatste tijd wordt er gelukkig steeds meer be ter (is inbraakveilig) hang- en sluitwerk aangeboden. De sloten specialist weet precies welke pro- dukten in iedere voorkomende raam- of deursituatie dienen te worden toegepast en hij kan deze produkten op deskundige wijze plaatsen. De slotenspecialist advi seert en baseert zijn werkzaamhe den op de inbraak- risicoklasse- indeling en de standaard hang- en sluitwerk van het TBBS. Informatief materiaal lAdressen van sloten- specialisten in geheel Nederland en de TBBS-standaard hang- en sluitwerk (met bijbehorende produkten- advieslijst) zijn op schriftelijke aanvraag verkrijgbaar bij het se cretariaat van de Stichting Slotencerti ficaat i.o., p/a TBBS, Postbus 54, 3740 AB Baarn. Eenmaal terug in Arequipa gebruiken we de tijd om bij te komen van alle belevenissen. Intercontinental-directeur Mauricio de Romano voert ons samen met een in Brazil iè wonend Duits echtpaar naar de „Valie de Colca", de vallei van de Colca-rivier. Het wordt een fascinerende tocht, die ons na een half uur rijden al gauw op ruim 4000 meter hoogte brengt. Een grot met tekeningen van een pre-inca-cul tuur. De Indrukwekkende hellingen van de Misti, een vulkaan, laten we acht» ens als we de pampa, de kale dorre hoogvlakte, af rijden. Langs vergeten dorpjes met grauwe lemen hutten, lange steile afgronden en door tun nels. langs warmwaterbaden en een grot met eeuwenoude teke ningen. Nog net vóórdat de zon achter donkere wolken verdwijnt en donder en bliksem onheil voor spellen, stoppen we bij het punt waar de vallei op z'n diepst la We kijken 3500 meter omlaag. Een uitgeslepen canyon, drie keer zo diep als die in Colorado. Als we teruggaan, moeten we door een ziedende sneeuw storm. Beneden in Arequipa is het droog. Geen wonder, want daar heeft het al drie jaar niet meer geregend. De volgende dag schijnt de zon als vanouds. Twee dagen later brengt Mauri cio ons in zijn jeep een 80 kilo met» verderop, richting Grote Oceaan. We zijn dit ke» In ge zelschap van een voormalige miss Finland, die ooit voor Co- rlne Rotschaefer als fotomodel werkte en die u, zonder het te weten, ongetwijfeld al eens bent tegen gekomen in de Margriet. Llbelle, Vtva of Avenue. 2* is nu getrouwd met een Peruaan woont in New York en is op vakantie tn Peru. De rit voert ons door een einde loos lijkende woestijn, soms bergachtig, soms vlak en veel door de wind wandelende duin pannen. En dan ineens een streep. Rechts dor en bruingeel. Links grazig en zo groen als gras. Dat is het ook. Groen gras met koeien. Midden in de woes tijn. Het is met Nederlands geld gefinancierd landbouwproject. Egbert van der Kuip leidt ons rond en Peter de Waard uit De venter, die hier stage loopt, laat weten dat alles goed gaat. Woorden, die eigenlijk zijn be stemd voor zijn vriendin, Frea de Jonge aan de Ge er dijk in Vroomshoop. We» een paar dagen lat» brengt de in Arequipa wonende amateur-archeoloog Paul Oóls ons naar 8umbay, een onooglijk dorpje aan de spoorlijn naar Puno en ,,ov» land" slechts te bereiken vla een moeilijk te vinden spoor door de bergen en de woeste pampa. Opnieuw de besneeuwde toppen van de Misti en een ontbijt terwijl en kele vicuna's ons op afstand nieuwsgierig in de gaten hou den. De vicuna's zijn slank, zo groot als een ree, donzig licht bruin en familie van de lama en de alpaca. Ooit droegen de In cakoningen mantels van vicuna-huiden maar nu" is het dier beschermd. Dan een bezoek aan het „bos- que de piedra's", het stenen woud. Het lijkt op een onwezen lijk maanlandschap. Giganti sche rotsformaties, grillig uitge slepen door een eeuwig flui tende wind. Bizar en groots. Een korte wandeling brengt ons bij een rivier, waarvan het wat» op weg is naar de Amazone. Daar. aan de uitgeslepen oev». in een volstrekt verlaten kaal landschap, wachten niet alleen enige lama's, maar ook een man. Hij wacht al luüg en laat weten een grot te hebben ont dekt. Paul spitst de oren en denkt aan nieuwe archeologi sche vondsten. Laten we maar gaan kjjken", stelt hij voor en zonder op ant woord te wachten spoedt hij rich in de aangegeven richting. Nog geen half uur later zie ik alleen nog maar twee stippen, zo snel raast het tweetal over de met keien bezaaide pampa Hij gend probeer ik hun spoor te volgen en denk aan de goeie ouwe tijd van Arendsoog en Witte Veder. De zon schijnt ge nadeloos uit een eng-blauw he mel. Heuvel op, heuvel af. Er schijnt geen eind aan te komen. Een schreeuw, „hlwheen...", Paul wenkt. Was ik toch bij na te ver gelopen. „Ik ken de grot al", zegt hij ietwat teleurgesteld. „Ik ben hier twee jaar geleden al eens geweest. Maar kijk zelf maar. Het is de moeite waard." We klaut»en naar beneden en komen terecht in een groot hol, groot genoeg om riant te kun nen wonen. Overal schedels, botten en stenen. Het is een rituele begraafplaats van de in ca's geweest. Ooit lagen hier honderden mannen en vrouwen begraven, gemummificeerd, in prachtige gewaden, met goud en andere geschenken voor het hiernamaals. Maar allen de res tanten van de geraamten herin neren aan een vroeger dat Ik nooit heb gekend. De rest ls wegge roofd Die middag baden we in een warmwaterpoel, midden In een groenige vlakte met om ons' heen grazende alpaca's. Natuur in optima forma. We vinden - op aanwijzing van Paul 6000 jaar oude speerpunten en maken kennis met de schaarse pampa-bewoners. Het meege nomen brood wordt gretig ge accepteerd. Een welkome aan vulling op de aardappelen en mai8. In een hut in een verd» volledig verlaten vlakte ligt een vrouw op de lemen vloer. Ond» een smerige deken is ze ster vende. Na 115 jaar ls het haar tijd. De familie accepteert het. Geen spoor van verdriet. Na een afwezigheid van 3 1/2 Jaar is Steve Winwood terug aan het platenfront met zijn tweede elpee „Are of a diver". De eerste aktiviteiten op muziekgebied van de 12 mei 1948 In Birmingham geboren Steve waren de pianolessen die hij tesamen met zijn broer Muff volgde. Daarbij kwam later ook nog gitaarles, beide instru menten kon Steve al snel goed bespelen. Op de mkfdelbare school begint hij vervolgens eigen nummers te schrijven, terwijl hij op 15-jarige leeftijd één Jaar lang de muziekschool bezoekt Vanaf'62 speelde hij overigens al samen met zijn broer tn een jazz-bandje dat in die tijd ook Pete York als muzikant Inlijfde. Nadat dit drietal collega-jazzmusicus Spencer Davis ontmoette besloten ze samen een nieuwe groep te beginnen: the Spencer Davis Rhythm Blues Quartet, later Ingekort tot Spencer Davis Group. In april '64 traden ze voor het eerst op in een pub In Birmingham en In augustus van dat Jaar kwam de debuutsingle „Dimples" uit Ook „I can't stand it" en „Every little bit hurts" waren flops maar bij de vierde single „Keep on running" was het bingo: een eerste plaats ln Engeland. Dit was de doorbraak die de groep nodig had en alle volgende singles werden grote hits: „Somebody help me" (no. 1), „When I come home" (no. 12), „Gimme some lovin'" (no. 2) en Jm a man" (no. 9). Het belangrijkste lid van de groep - artistiek gezien- was vanaf het begin Steve Winwood. zijn schitterende stem en prima orgel- en gitaarspel was het kenmerk van the Spencer Davis Group. Toen hij in april '67 dan ook de groep verliet (tegelijk met zijn broer, die een carrière als producer begon was het snel succes gedaan. Om zijn eigen muzikale ideeën uit te kunnen voeren richtte Steve vervolgens de groep Traffic op. Hierin speelde hij samen met Dave Mason, Jim Capaldi en Chris Wood. Om zich in alle rust voor te kunnen bereiden op de eerste plaatopnames en optredens trok de groep zich terug op een landgoed in Aston Tlrrold. Traffic scoorde 4 hits met „Paper sun" (no. 5/'67), „Hole In my shoe" (no. 2/'67), „Here we go round the mulberry bush" (no. 8/'67) en „No face, no name, no number" (no. 40/'68). De groep maakte - met een regelmatig veranderende samenstelling - negen elpees w.o. „Mr. Fantasy", „John Barleycorn must die" (wat de eerste solo-elpee van Steve had moeten worden maar als Traffic plaat wera uiigearacnsj, „Low spark of high heeles boys" en de schitterende live-opnames „On the road". Tijdens een pauze in het bestaan van Traffic heeft Steve dan nog in Blind Faith gespeeld, een 'supergroep' met Eric Clapton, Ginger Baker en Rick Grech die één lp maakte. Eind 1975 houdt Traffic definitief op te bestaan en gaat Steve met o.a. Stomu Yamash'ta en Chris Wood samenwerken. De eerste echte solo-lp van Steve ver schijnt in 1977, een plaat die niet zo best verkoopt en die hemzelf ook niet zo bevalt. Vervolgens hebben we dus 3 1/2 jaar op „Are of a diver" moeten wachten, een plaat waarop Steve alle muziek heeft geschreven en waarbij de teksten werden verzorgd door Will Jen nings. Viv Stanshall en George Fleming. Daarnaast verzorgde Steve zelf de produktie en bespeelde hij alle instrumenten: een echte soloplaat derhalve. Openingsnummer 13 het ook op single uitgebracht „While you see a chance", dat begint met een rustige synthesizer intro en zich vervolgens ontwikkelt tot een imposant up-tempo nummer. Waarbij de schitterende, iets op Ray Charles lijkende stem van Steve een overheersende rol speelt. Het titelnummer is door Viv StanshaU van een tekst voorzien en valt op door het prachtige refrein en de prima gitaarsolo. In het van een disco-ritme voorziene „Second-hand woman" ge bruikt Steve de echo-machine op een originele wijze: hij voegt hiermee rijn stem als een soort extra Instrument toe aan het arrangement. De wat melanchoUeke stem van Steve is perfekt voor de baUad „Slowdown sundown", een kompositie en een uitvoering daarvan die van dezelfde tijdloze kwaliteit is als „Nobody loves you when you're down and out" van de Spencer Davis lp „Autumn *68". Kant 2 gaat vervolgens rustig verder op hetzelfde hoge niveau; „Spanish dancer" en „Night train" rijn up-tempo nummers waarbij vooral in het tweede nummer het wederom uitstekende gitaarwerk opvalt. De uitsmijter „Dust" sluit met een wat melancboUek sfeertje op waardige wijze „Are of a diver" af. Met deze elpee bewijst Steve Winwood dat hij nog altijd schitterende muziek kan komponerenen uitvoeren. Een aanrader van de eerste orde en een hoopgevend begin van het rauriekjaar 1981! Steve Winwood/Arc of a diver Island 203 207 Swamp Dogg zover mij bekend Is „Doing a party tonight" dc negende langspeler van Swamp Dogg oftewel Jerry Williams Jr. Dit is echter wel voor het eerst dat een lp van hem ook in Nederland wordt uitgebracht De ln 1942 geboren Jerry Williams jr. heeft in de jaren zestig een carrière als zanger to de «tip Ssm Cooke/Otts Bedding en krijgt in *70 de kans om een elpee te met eigen songs en die ook nog zelf te produceren. Dit levert da lp „Total rest ruction to your mind" op terwijl het daarvan op ritngte uitgebrachte „Mama's baby daddy's maybe" (alleen de titel ai!) zijn eerste en tot nu toe enigste hit wordt, no. 33H0). Commercieel gezien zijn de albums van Swamp Dogg - zoals hij zich vanaf zijn eerste solo-lp noemt - geen succes zodat hij geregeld van label moet veranderen. Artistiek gezien vonnen „Rat on", „Ouflfed, collared and tagged", „Best of Swamp Dogg?", „Gag a maggott", „Have you heard this story?", „You alnt never too old to boogie" en „Finally caught up with myself echter hoogtepunten in het soul/rhythm and blues repertoire van de zeventiger Jaren. Songs aia „My hangs-ups ain't hang up no more", „Did I come back too soon (or stay away too long)", „Sem Stone", „Buzzard luck", „Ebony and the jet" en „God bless America" zijn na een keer beluisteren al onvergetelijk. Op rijn nieuwste elpee is ook „Mlnd over what's the matter" van dezelfde hoge kwaliteit, in de overige nummers is hg helaas nogal op de disco-toer. Iets wat afbreuk doet aan lijn originele stijl en waardoor zUn opvallende stemgeluid niet tot zijn recht komt Hopelijk geeft dese platenmaatschappij hem nog een herkansing, zodat hij rijn reputatie dan kan bevestigen! Swamp Dogg/Boing a party tootle Cream 874010 Krai Otóenbot

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 9