Isoleren bij nienwbouw biedt vele voordelen Nieuwe luchtverwarmer levert méér rendement li EI1ERGIE BEURS bouwmaterjalen WONINGISOLATIE? H J.H.N. PAS OP VOOR DIE VRIENDELIJK SNORRENDE GELDVERSLINDER* Deense open haarden IViet onze dubbele beglazing bent u beter uit GLASCENTRALE VRIEZENVEEN E;:V/ HOLTENS NIEUWSBLAD - 22 JANUARI 1981 - PAG. 12 Dat het tegen warmteverlies isoleren van nog nieuw te bouwen woningen goedkoper is dan het isoleren van reeds bestaande woningen zal voor velen wel duidelijk zijn. Alles verloopt gelijktijdig met de bouw, men kan overal veel gemakkelijker bij komen, enz. Het verdient ook zeker de aanbeveling om nieuwbouwwoningen reeds tijdens de bouw van de nodige isolatie te laten voorzien. Ook al omdat het huis dan flink in waarde zal stijgen. De isolatie kan alleen van on deraf worden aangebracht (tek. A). De vloer ligt nog open en de isolatie kan er dus van bovenaf worden ingelegd (tek. B). De on derdelen: 1. vloerbalken, 2. isola tiedeken, 3. latten, 4. vloerplan ken. Wanneer de spouwmuren met Isolerende materialen worden gevuld tijdens de bouw, dan hoeven er geen gaten geboord te worden in de muren en hoeven er ook geen stenen verwijderd te worden. Bij de nieuwbouw kan het beste isolatiemateriaal in plaatsvorm worden gebruikt, de speciale spouwplaat die tussen de binnen- en buitenmuur wordt aangebracht. Nóg een voordeel van het isole ren tijdens de bouw is, dat er een ruimte in de spouw open kan worden gelaten voor de ventila tie. Iets wat niet mogelijk is bij de spouwmuurisolatie van be staande woningen. Wanneer men de dikte van de isolatie plaat zodanig kiest, dat er nog 2 centimeter ruimte overblijft, dan blijft de volledige ventilatie bestaan en is de muur toch goed geïsoleerd. Ook wanneer een dubbele be glazing moet worden aange bracht volgens het thermopane-systeem (twee vaste ruiten met daartussen lucht of gas) is het voordeliger om dat reeds bij de bouw te laten doen. Bij reeds bestaande woningen moet het hele reeds aanwezige kozijn worden ver vangen. Tenslotte het isoleren van een (houten) vloer. Ook hier geldt weer het voordeel van het bij de bouw aanbrengen. Het naderhand aanbrengen van iso latieplaten kan namelijk alleen maar via de moeizame weg van de kruipruimte. Sinds kort is er een gas gestookte luchtverwar mer op de markt met een ongekend hoog rende ment. Deze luchtver warmer dankt z'n gas- en geldbesparende werking aan vier baanbrekende vindingen: een verbe terde warmtewisselaar, een eïectrische ontste king die de waakvlam overbodig maakt, een elektrische schakeling die de ventilator terug schakelt als er minder warmte nodig is en een rookgasventilator voor het wegwerken van stil- standsverliezen. Het hogere gebruiksrendement by een lage benuttingsgraad is als volgt te verklaren. Wanneer warmte wordt gevraagd, brandt het toestel steeds een korte pe riode om, nadat snel de ge vraagde temperatuur is bereikt, weer uit te schakelen. De in het toestel nog opgeslagen warmte op het moment van uitschake len wordt door de op gang blij vende luchtcirculatie volledig afgenomen tot aan het tempe- ratuumiveau van de retour vlucht, een niveau dat aanzien lijk lager is dan die van retour- water by radiatorsystemen. Bij het weer inschakelen van de branders kan door de tot lage temperatuur afgekoelde warm tewisselaar ook weer méér warmte worden opgenomen dan by watersystemen met minder lage retourrempera- tuur. Ook by de toekomstige genera tie gasverbrandingstoestellen, die via condensatie de in de rookgassen normaal nog aan wezige temperaturen gaan be nutten, zal luchtverwarming hiervan een groter gebruik kunnen maken dan andere sys temen doordat ook hier de rookgassen tot een lager niveau worden afgekoeld. Daarbij kan dan toch al deze warmte nuttig worden gebruikt. Uitgaande van 1600 stookuren per jaar en een gasprijs van f. 0.47 per kubieke meter, is af- hankeiyk van het type lucht verwarmer (variërend van 14 kW tot 40 kW) een gemiddelde besparing van f. 277.- per jaar voor het kleinste toestel en f. 643,- voor de grootste lucht verwarmer te bereiken (Brink Luchtverwarming bv, Stap horst). Uiterlijk onbewogen zit ie daar, in z'n eigen meterkast Maar ondertussen wordt u daar in het donker een behoorlijke poets gebakken! Want bijna geluidloos draaien en draaien de radertjes. Uw gasmeter zou dan ook eigenlijk beter naast uw teevee kunnen staan, dan kunt u hem tenminste in de gaten houden. Want dat vriendelijk snorrende metertje gaat steeds meer bepalen hoeveel geld u per maand aan wonen kwijt bent De prijs van het gas stijgt moment zou kunnen komen waarop wonen onbetaalbaar wordt door uw gasrekening. Tenziju zorgt voor een lagere gasrekening. U komt dan vanzelf terecht bij Isoplan. Want van alle goede oplossingen is er meestal maar één de beste: isoleren. En Isoplan is de landelijke organisatie, die alles op dit gebied verzorgt Dubbele beglazing spouwmuurvulling dakisolatie alles. Met de volledige Isoplan- garantie, zwart op wtt Bel ons even voordat u een hekel krijgt aan uw gasmeter. Hij kan er mets aan doen. U wel. schilderswachf iMlattowarfcMi b.v. Vin wmom Rotfmanvrag 3. ma PC ALMELO TMifocn 05490 67»? AAlwoofdmniwrw» 62. 7W0 VB ALMELO Ik wil graag geld besparen. Ik wil met uw adviseur vrij- blijvend praten over de mogelijkheden die u mij kunt bieden Ik heb belangstelling voor: Thermopane beglazing Spouwvulling mei minerale wol Spouwvulling met UF-scnuim isover brandveilige dak isolatie Subsidie-mogelijkheden Financieringsmogeli|kheden Niet alleen het vlammenspel maar ook de warmte ervan moet de gezelligheid brengen en energie besparen. Wijs die twee niet langer de schoor steen uit, maar wees energie- (gast)vrij. Welzijn bewaren door energie besparen. Dat kan met Deense voorzet open haarden en combies: open haard en kachel in één. In enkel- en dubbelwandige uitvoering. Met rookafvoer- kanaal op boven- of a8n achterzijde. in meer dan 30 modellen. Met en zonder aslade, gietijzeren kookringen, trekregelingen bodemkleppen en aansluit- mogelijkheid op koude lucht van buiten. Hoge tot zeer hoge rendementen. Laat u met uw huishoud- en tuinafvallen verwarmen (ook aardappelschillen), zodat uw verwarmingsinstallatie minder wordt benut. In de Evenementenhal in Borne wordt van 10 tot en met 15 maart voor de tweede achtereenvolgende keer de Nationale Energiebeurs gehouden. Met de presen tatie van alle mogelijke artikelen op het gebied van energiebesparing, alternatieve energie en recycling wil men op deze beurs een bijdrage leveren aan een goede afweging van de mogelijkheden op dit gebied. Op de Nationale Energiebeurs wordt plaats ingeruimd voor particuliere ideeen op het gebied van energiebe sparing. De ingezonden ideeën zullen worden beoor deeld door een commissie, die aan de origineelste vinding een prijs van duizend gulden zal toekennen. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de Evenementenhal Borne, Postbus 144 in Almelo, teL 074-664121. 10 T/M 15 MAART '81 EVENEMENTENHAL BORNE BOOR HOlTESi Iel. 05(70-2284 Iel. 05403-1847 StatloDslaaR 24 waagng 15 Openingstijden ma. t.m. vr.'8.30-12.00 en 13.30-1730 za. 9.00-12.00, do. koopavond Goor 19.00-21.00 1 ROHA NEDERLAND B.V. Postbus 216 - Rijssen Met thermische beglazing (dubbele, warmte-isolerende ramen) wordt uw huis een comfortabel thuis. Met ons dubbel glas wordt uw huis meer waard. Met Komo-keur, 10 jaar garantie en onze vakkundige plaatsingsservice bent u het beste uit. Onze prijs geplaatst incl. B.T.W. excl. Subsidie per m2: f 159.— Plaatsing voor Vriezenveen, Den Ham, Almelo, Tubber- gen, Ootmarsum, Denekamp, Oldenzaal, Losser 2% korting bij kontante betaling subsidieaanvraag kosteloos door ons verzorgd onderstaande prijs voor de meest gangbare maten Plaatsing voor Rijssen, Nijverdal. Raalte. Hellendoorn Wierden, Enter, Markelo, Holten 1 Schildersbedrijf glasservice - spuitinrichting Tel. 05480-32 27 's avonds 05480-7400-7544 05486-1 30 57 Telefoon 05493-20 90

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 8