r gemeente holten Raadsportefeuille Bejaarden sociëteit Carnavalsoptocht op zaterdag 28 februari Buurtvereniging bijzonder aktief ,De Bekkenkamp" HOLTENS NIEUWSBLAD UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE VERGADERING VAN B. EN W. D.D. 6 JAN. 1981 TOEPASSING ARTIKEL 19 W.R.0. EN ARTIKEL 50, LID 8, WONINGWET. Open dag beroeps onderwijs Holten u VVtcUi teM'. .c^jxcó.^ HOLTENS NIEUWSBLAD 16 JANUARI 1981 - PAG. 5 In historische klederdracht op pad voor Nieuwjaarsborrel Een snufje zout 'Zout was van de oudste tijden af één van de kostbaarste produkten ter wereld. Ons woord salaris" is daarvan een bewijs: het woord stamt af van sola rium"; dat betekende in de Romeinse tijd „een rantsoen zout voor een soldaat". De oudste weg in Italië is de Via So laria (de houtweg") van Rome naar de kust. Londen dankt zijn ont staan aan een aflever ingsplaats van zout. En in de Middeleeuwen was een strenge straf in Hollandse steden: brood zonder zout! Zout -wij kennen het al len als een moeilijk te missen produkt in onze voeding; daarnaast kennen wij het als een bederfwerend en con serverend middel (hoe wel weinigen nog tegenwoordig sperziebo nen in pekel zullen be waren). Maar nóg ak- tueler in deze tijd: als middel om gladheid op wegen te bestrijden. Als wij zout op sneeuw of ijs strooien wordt het punt waarop het mengsel bevriest sterk verlaagd. Het gevolg is dat de sneeuw of het ijs smelt. (Voor dat smelten is weliswaar warmte nodig, maar die wordt uit het mengsel zélf ge haald; daardoor daalt de temperatuur van het mengsel iets, maar blijft boven het punt waarbij alles weer een vaste, glibberige massa wordt). Helaas kleven er bezwaren aan het overvloedig gebruik van zout bij het bestrijden van gladheid. De ton nen pekel die 's winters over de wegen worden gestrooid om het ver keer zonder al te veel ongemakken gaande te houden, hebben tot ge volg dat de bermbe planting en de beplan ting in aangrenzende tuinen het soms zwaar te verduren krijgen. Vooral bomen in de stad of de dorpskernen hebben het dan moeilijk omdat daar vaak meer strooizout wordt ge bruikt danop de bui tenwegen. De schade is soms direkt al zichtbaar aan de bovengrondse delen van de bomen: misschien hebt w wel eens 's winters naald hout langs de weg zien staan dat aan de weg zijde roodbruin was „gebrand" door het pe- kelwater dat in wolken daarop door het lang srijdend verkeer is ge sproeid. De roodbruin gekleurde naalden val len later af. Ernstiger is het wanneer de soms (vooral in strenge win ters) grote hoeveelheden zout met het smeltwater binnen bereik van de wortels van bomen ko men: het chloor in het zout kan dan een dode lijke werking hebben op de wortels. Vooral bij beuken kan dit grote schade geven omdat beuken een wortelstelsel hebben dat nogal dicht bij de oppervlakte ligt. Ook voor zeer nuttige dieren als regenwormen die de grond los hou den, kan een hoog zout gehalte in het grondwa ter fatale gevolgen heb ben. Daarom: Laten wij al len het gebruik van strooizout zoveel moge lijk beperken. En zoekt u een alterna tief? Zand maakt een gladde stoep óók stroef! Werkgroep Natuur en Milieu Holten. In het voorjaar van 1980 namen enkele bewoners van de Deven- terweg een initiatief dat inmiddels is uitgelopen op een aantal bijzonder leuke buurtaktiviteiten. Deze bewoners pikten de be staande situatie niet langer en vonden dat het hoog tijd werd om eens wat samenbindende aktiviteiten te ontplooien voor de buurt Deventerweg-Oude Deventerweg. Op 2 juni 1980 riepen zij de buurtbewoners in hotel Müller in vergadering bijeen met als gevolg dat reeds op 23 septem ber vorig jaar de officiële op richtingsvergadering plaats vond van buurtvereniging „De Be kkenkamp" in café-restaurant „Het Bonte Paard", waar die avond meteen de Bingo-balletjes aan het rollen werden gebracht. De aktiviteiten van deze nog prille buurtvereniging raakten daarna blijkbaar zelfs tot in Spanje bekend want begin de^ cember bracht Sinterklaas hoogst persoonlijk een bezoek aan de kinderen van deze buurtvereniging, terwijl de ou dere jeugd zich verzamelde bij „Dikkie Down" voor een avond gezellig kegelen. Maandagavond j.l. begaven een tweetal bewo ners van deze wijk zich in histo rische klederdracht op pad te neinde opnieuw verzamelen te blazen voor de buurtbewoners en wel voor een „Nieuwjaarsbor rel" op 27 januari a.s. in restau rant „Het Bonte Paard". Deze originele vorm van buurtcontact vormde voor onze fotograaf re den om de sneeuwbuien van die avond te trotseren teneinde de lens van zijn fotocamera hierop even scherp te stellen. Brandweerpersoneel krijgt uitgaans-uniformen Wanneer de gemeenteraad in de vergadering van 19 januari a.s. akkoord gaat met het voorstel van B en W zal het personeel van de Holtense Vrijwillige Brandweer binnenkort worden voorzien van uitgaansunifor- men. In hun pre-advies op het raads voorstel schrijven B en W o.m, aan de raad: Het dragen van een uitgaansunifoim door het brandweerpersoneel wordt in bepaalde gevallen als noodzake lijk gezien. Te denken valt hierbij aan vertegenwoordiging van de brandweer bij officiële gelegenheden, het dragen van een uniform door dienstdoend personeel bij evenementen, uit voeringen e.d. en het uitoefenen van brandpreventietaken. Het verdienst daarom aanbeveling over te gaan tot de aanschaf van uitgaansuniformen. Uit de ontvangen offerte blijkt, dat Kraaijer BV Uniformkleding te Wormerveer de uniformen voor het brandweerkorps Holten kan leveren voor de prijs van f. 15.062,- incl. b.t.w. Hierbij is uitgegaan van een sterkte van 28 man. Voornoemd bedrijf is gespecialiseerd in het maken van uniformen. De uit de aan schaf voortvloeiende lasten wor den geraamd op: afschrijving: 1/10 van f. 15.100.- is f. 1.510.- rente: 9% van f. 15.100.- is f. 1.359.- totaal: f. 2.869.-. In het investeringsschema 1981 is voor deze aanschaf reeds een krediet geraamd van f. 15.000.-. Als aanloop tot verkeersstruktuurplan. verkeersstruktuurplan B en W willen verkeersonderzoek. Om te komen tot oplossing van de verkeersproblematiek in de kom van Holten, maar ook voordat het nieuwe bestem mingsplan Zulderlook verder wordt uitgewerkt, achten B en W het noodzakelijk dat een on derzoek wordt ingesteld naar de verkeersrelaties in zowel de kom als de invalswegen van Holten. Opzet In een uitgebreid pre-advies op het raadsvoorstel, welke a.s. maandagavond in de gemeente raad aan de orde zal komen, de len B en W mede dat wordt voorgesteld om midden in het dorp één enquêtepost te plaat sen en tegelijkertijd visuele tel lingen te houden óp de invals wegen. Daarnaast zullen gedu rende enkele weken mechani sche tellingen op de belangrijk ste wegen moeten worden ver richt. „Teneinde een „normaal" beeld te krijgen van het verkeer is het gewenst dit onderzoek in het voor- of najaar te houden en in de zomer een keer te herha len, zodat kan worden nagegaan wat het effekt is van het zomer seizoen op het verkeer. Aan de hand van de resultaten van dit onderzoek is antwoord te geven op vragen hoe groot het aandeel doorgaand verkeer is, waar de herkomsten en bestemmingen van dit verkeer liggen, welk deel hiervan dagelijks door Holten rijdt en welk deel van het door gaande verkeer redelijkerwijs een andere route kan nemen. Wan neer het bovenomschreven on derzoek is verricht vindt er rap portage plaats van de resulta ten. Daarin zal niet alleen een analyse gegeven worden van de huidige verkeersafwikkelingen maar zullerr ook konklusies worden getrokken, die richting gevend zijn voor één (of meerde re) oplossingen. Indien het on derzoek april-mei aanstaande gehouden wordt kan het con cept-rapport in augustus d.a.v. gereed zijn. Er zal nog worden nagegaan in hoeverre leerlingen van de scholengemeenschap kunnen worden ingeschakeld bij de visuele tellingen. In samenwerking met ir. P.H. Hopstra te Groningen kan het onderzoek worden verricht door de stedebouwkundige van de gemeente Holten ir. R. Hajema en Partners BV te Deventer. De totale kosten van dit onderzoek bedragen f. 50.000.- incl. BTW. De jaarlijkse lasten voor de ge meente worden geraómd op f. 9.500.-. In verband met bestemmings plan Beuseberg. Riool-pompge- maal in de Haar moet worden aangepast. Het gehele rioleringsstelsel van de Beuseberg zal worden aange sloten op het gemaal in de Haar waardoor het niet nodig is het plan Beuseberg van een eigen bemaling te voorzien. Het is dan echter wel noodzakelijk het ge maal in de Haar aan te passen. Teneinde in de toekomst geen moeilijkheden te ontmoeten met het rioleringsplan Beuseberg is het voorts gewenst thans reeds een plan te ontwerpen voor een eventueel aan te brengen over- stortput aan de Larenseweg. Aangezien bovengenoemde werkzaamheden van specialisti sche aard zijn en bovendien ten nauwste met de gegevens en be rekeningen van de riolerings plannen Beuseberg en de Haar, reeds uitgevoerd door het Raad- Advertentie-adviseur: W. Frederiks Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal Telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G.W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot 's dinsdags 12.00 uur In Bathmen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's dinsdags 12.00 uur De Bejaardensociëteit Holten houdt dinsdagmiddag 20 januari om 14.30 uur in gebouw „Irene" haar eerste bijeenkomst in dit jaar. Het belooft een heel gezel lige „nieuwjaarsvisite" te wor den. Belangstellenden zijn harte lijk welkom. gevend Ingenieursburo Witte- veen en Bos, stellen wij u voor deze werkzaamheden eveneens te laten uitvoeren door genoemd buro. De kosten, die ten laste dienen te komen van het uit breidingsplan Beuseberg, worden geraamd op f. 24.000,-. Dit schrijven B en W in een pre-ad vies aan de leden van de Ge meenteraad op het voorstel tot het maken van een plan en be groting voor aanpassing van het rioolgemaal in de Haar Dit voorstel komt a.s. maandaga vond in de gemeenteraad aan de orde. Op voorstel van het College zal in die vergadering ook. een aantal wijzigingen en aanvullingen worden aange bracht in verschillende rechtspo sitieregelingen voor het gemeen- tepersoneel. 1. aan de heer H. Stageman vergunning verleend voor het aanbrengen van een lichtreclame aan het pand Kerkplein 8; 2. aan de heer A. Paalman vergunning verleend voor het veranderen van de woning Meester Bosweg 2 U kunt rich voor Hot inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat door Enkco B.V. te Holten, Kerkhofsweg 18, een aanvraag om bouwvergunning is ingediend voor het vergroten van het vleesverwerkend bedrijf, plaatselijk gemerkt Kerkhofsweg 18, met een expeditieruimte op de percelen sectie Fnris 3254, 3516 en 3973. Het ingediende bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldend bestemmingsplan „Holten 1968", omdat de grond waarop gebouwd zal worden deels bestemd is voor „wegen" (Spoorstraat). Aangezien het ingediende bouwplan niet in strijd is met de in voorberei ding zijnde herziening van genoemd bestemmingsplan bestaat het voornemen met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het geldend bestemmingsplan „Holten 1968" en derhalve de gevraagde bouwvergunning te verlenen met toepassing van artikel 50, lid 8, van de Woningwet. Een ieder wordt hierbij in de gelegenheid gesteld gedurende 14 dagen, te rekenen met ingang van 19 januari 1981, schriftelijk bezwaren tegen toepassing van bovenvermelde wetsartikelen ten behoeve van het onderhavige bouwplan bij ons college in te dienen. De bouw- en situatietekeningen, alsmede een uittreksel uit het bestem mingsplan „Holten 1968" en het ontwerp van een herziening van genoemd bestemmingsplan liggen gedurende bovengenoemde termijn van 14 dagen ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Holten, 16 januari 1981 Burgemeester en wethouders voornoemd, W.L.F.C. van Rappard, burgemeester. G.J. Langenbarg, secretaris. In de afgelopen dagen had ei als gevolg van het slechte weer en de gladheid een groot aantal aanrijdingen plaats. De schade bleef in de meeste gevallen be perkt tot materiële schade. Op 12 januari vond een aanrijding plaats tussen een personenauto die bestuurd werd door de heer F.S. te Bathmen en mevr. G.W.S. te Holten die per fiets aan het verkeer deelnam. De Bathmenaar slipte in een bocht en reed frontaal op mevr S in die als gevolg van de verwon dingen naar het ziekenhuis werd overgebracht. Bü een op de S14 gehouden verkeerscontrole op personen- en vrachtauto's kreeg één vrachtr wagenbestuurder een proces- verbaai omdat z'n tachograaf niet gekeurd was. Op 9 januari fungeerde de poli tie als „vredestichter" tussen twee mannen die het met elkaar aan de stok kregen over de ver koop van een frees. Op zondag 11 januari werd in samenwerking met de gemeen tepolitie uit Njjverdal een ge heime zender in Holten, die uit zond onder de naam „Rodeo", het zwijgen opgelegd. De zender werd in beslag genomen en de 17-jarige Holtenaar werd een procesverbaal aangezegd. Prins Erik, Keienvorst van Holten, van de Car navalsvereniging „Fienpreuvers" is een erg ge lukkig mens. Geen wonder, want maar liefst 11 verenigingen, bedrijven enz. hebben reeds nü te kennen gegeven dat ze met versierde wagens, lo pende groepen enz. zuilen deelnemen asm de grote optocht die op zaterdag 24 februari door de straten van Holten zal trekken. Verwacht mag worden dat er nog veel meer „in schrijvingen" zullen komen zodat de optocht weer een grandioos gebeuren zal worden. De regerende prins heeft besloten naast het vaste startgeld voor praalwagens en lopende groepen aantrekke lijke prijzen beschikbaar te stellen. De organisa tiecommissie verzoekt, voorzover dit nog niet is gebeurd, spoedige opgave zodat een en ander zorgvuldig kan worden voorbereid. Voor inlichtin gen en opgave kan men terecht bij Wlm Klein Velderman, Larenseweg 65, tel. 1391, Jan Mark voort, Schoutenstraat 25. tel. 1878 en verder bi) de leden van de Baad van Elf en de Prinsengar de. Op donderdag 22 januari hou den zowel „De Gaarden". L.A.O. ALS „De Noordenbarg". L.H.N.O. EEN OPEN DAG Het wordt dan mogelijk gemaakt de leerlingen in de diverse vakken aan het werk te zien. Men kan dan kennisnemen van de on derwijsontwikkelingen voor de scholen in de toekomst Het zou jammer zijn, zeggen directeur J. Groenewegen (L.a.o.) en P.H. Cammeraat (L.h.n.o) wanneer men, omdat de beide scholen nou niet direct erg dicht bij el- u\«j kaar liggen, het bij het bezoe ken van één school zou laten. - U* De directies van belde scholen zouden u willen uitnodigen een kijkje te komen nemen. De leer lingen hebben of krijgen in beide scholen les. De scholen zijn open van 9.00 tot 16.30 uur. Het Holtens Nieuwsblad komt hier in het volgende nummer met een samenvatting van het hele gebeuren op terug. •HcM Vöfnvc

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5