PORSCHE 911 SC 1000 -V Spoilers voor VW Polo Peking-Parijs VIERDE TEST Porsche vinden en niets willen weten van de 924 en 928, alhoewel dat natuurlijk ook au tomobielen der spuerlatieven zijn. Van 40 pk. naar ruim 200 Dat kwam niet in luttele jaren tot stand, maar daarvoor evo lueerde de tijd en de, techniek. De boxer met vier cilinders werd er één met zes, altijd nog luchtgekoeld. Van 2 liter inhoud naar 2.2 en 2.4, via 2.7 naar 3 liter nu, waarbij de Turbo nog eens 300 cc. meer inhoud heeft. De 911 SC van dit moment heeft een vermogen van 204 din.pk. of 150 kW De compressieverhou- ding bedraagt 9.8:1 en dat is vrij hoog, waar door superbenzine als brandstof noodzakelijk is. De motor is helemaal van lichtmetalen de len opgebouwd - het motorhuis en de cilin derkoppen wel begrepen - en de gesmede krukas heeft 8 hoofdlagers. Bij een eigengewicht van 1160 kg. en met twee personen aan boord kwamen we tot de volgende indrukwekkende acceleratiecijfers; van 0 tot 80 noteerde onze chronometer rond 5"sec., van 80 tot 100 maar 2.2 seconden en Geciviliseerd oergeweld Men kent sportwagens en sportwagens. Fa brieken die uitsluitend een echte sportwagen bouwen rijn niet dik gezaaid, nee die zijn aan de vingers van die ene bekende hand te tellen. Niet helemaal waar, want wanneer we de merkenlfjst even nalopen blijken dat er toch nog negen te zijn, dus bijna twee handen voL Wanneer we echter over uitslui tend pure sportwagens praten, over fabrie ken die alleen maar een rasechte sportwagen bouwen dan kunnen we ons beperken tot As ton Martin, Ferrari, Lotus, Morgan, Porsche en TVR. De anderen hebben ook vierdeurs sedans In hun programma zoals Lamborghini en Maserati en die kunnen en zullen heel best snel en sportief zijn, maar ze vertegen woordigen niet helemaal het uitdunnende ras van de pur-sang twee persoons auto, of de 2 plus 2. Onder de loupe namen we de 911 SC van Porsche, een merk met een renomméé dat slecht weinigen in hun geschiedenis hebben staan. Porsche, de geestelijke vader was de in de begin vijftiger jaren gestorven dr H.C. Ferdinand Porsche, begon al aan het einde van de jaren veertig in Oostenrijk de eerste Porsche te bouwen. Gebaseerd op de vloer plaat van de kever en voorzien van een tot 40 pk. opgevoerde motor Een open tweeziter, gevolgd door de 356 coupé, die in de Jaren daama ook als cabriolet en speedster lever baar werd. De speedster was de eenvoudigste en goedkoopste, maar voor de Porsche-fanaat nu de meest gewilde om te bezitten De 356 werd in de loop der jaren comforabe- ler, sneller, stuurde prettiger en de weglig- gingskarakteristiek verbeterde eveneens. Want 'wat waren die eerste Porsches overstuurd. Nu is dat altijd het aspect van een auto met de motor achterin, waarbij een toename van het vermogen dit nog versterkte ook We stappen af van de nu al legendarische 356 en concen treren ons op de 911. De eerste 911's werden in het midden der zestiger jaren op de weg gesiagnaleerd en ook bij dit model namen de vermogens in de loop der tijd regelmatig toe. Nu was deze 911 niet meer afgeleid van de 356, maar het principe, met als basis motor en versnellingsbak achter, bleef gehandhaafd. Porsche construeerde deze auto helemaal op nieuw, een voorwielophanging die volgens de modernste technologieën gebouwd werd en een wielophanging achter die de nadelen van die bij de 356 miste. Niet aan pendelassen afgeveerd, maar o.m. met dubbele kruiskoppe- lingen. Schuin geplaatste draagarmen beves tigd aan een dwarsraam, dat gelijktijdig de krachten van de torsievering opneemt. Uitge kiend tot en met en waarbij de wegligging c.q. de stuurkarakteristiek van neutraal naar éen licht onderstuur overhelt. Natuurlijk is het 'formidabele vermogen heel wel in staat de 911 overstuurd te maken. Wat een rijgenot om met sturen en eventueel gas gevend en loslatend deze super-auto vooral over boch tige wegen te laten doen wat de bestuurder verlangt. De tandheugelbesturing draagt daar natuur lijk z'n steentje aan bij. Direct, gevoelig en precies. Wat verlangt de Porsche-ryder nog meer? Niets, want te verbeteren is dit niet meer Dat zal ook 10 jaar geleden wel ge schreven zijn, maar in de loop der jaren werd alles nog geraffinèerder Vandaar ook dat vele Porsche rijders de 911 nog de enige echte van 100 tot 120 nog eens 3 sec. Dat was met doorschakelen van 3 naar 4. Alleen met de derde versnelling ingeschakeld deden we het van 80 naar 120 in nauwelijks 4 sec. Wat een snelle tijden voor een 3 liter sportwagen. Het verbruik is nergens afhankelijker dan van de rijstijl die men zich in z'n Porsche eigen maakt. Op de autosnelwegen en dan acce- leerden we fel en reden heus wel eens 150 160 km. kwamen we op een verbruik van nog net geen 8 kilometer op een liter Dat is echt niet hoog en natuurlijk is het mogelijk met de Porsche een doomseeverbruik van 1 op 10 te halen. Maar dan de voet niet te fors op het gaspedaal en niet sneller rijden dan 120 km. per uur. De remmen waren uitmuntend voor hun taak berekend. Vier gekoelde schijfremmen, ruim bemeten remblokken en een voorbeeldig be hulpzame bekrachtiger. Dat was het techni sche deel van de 911, waarbij we dan nog kort de ook voortreffelijk schakelende vijfbak willen memoreren. Goed onder handbereik liggend, waarbij de vijfde rechts bovenin zit. De synchronisering gaf geen krimp, alhoewel we altijd gebruik maken van het met tussen gas terugschakelen. Het verloop is dan wat vloeiender en de synchromeshringen worden gespaard. De topsnelheid bedraagt 235 km. per uur, die we vanwege het zeer slechte weer niet wilden meten. Voor het uiterlijk tekende de Porsche ontwerp-afdeling destijds zelf het ontwerp. Geen styling-virtuosen van buiten, maar puur een eigen ontwerp. Dat was bij de 356 ook al het geval en wanneer men het in eigen huis uitstekend kan waarom dan uitbesteden. Laag van vorend beginnend, waardoor het ge zicht op de weg uitstekend is. Men zit al laag en een goed uitzicht is zeker in een snelle auto essentieel. Na zoveel jaren is de vormge ving nog altijd „Porsche-exclusief" en dat zal zeker nog lange tijd zo blijven. Er gingen wel eens geruchten dat de 911 binnen een tijds bestek van niet te veel jaren uit de productie genomen zou worden. Dan was de tijd van het oer-principe afgelopen en dat zou eeuwig zonde zijn. De vraag blijft gelukkig goed en het is nu al zeker dat tot na het midden der tachtiger jaren 91 I's gebouwd zullen worden. Er zijn al legio Porsche-ryders die de laatste van de band komende 911 willen bezitten. Het interieur biedt niet te veel ruimte. Twee inzittenden hebben een comfortabele plaats en desnoods kunnen twee kleine kinderen achterin nog mee. Die ruimte is meer beboeld o bagage mee te nemen, omdat er voorin niet veel meegaat. Het is dus een echte tweezitter. Het interieur ademt klasse, heel fraai gesty- leerd en afgewerkt, waarbij het instrumenta rium met vijf ronde meters bijzonder over zichtelijk is. We spraken over de eerste Porsches, over de 911 vanaf z'n ontwerpstadium, over de rykwa- liteiten, over de uiterlijke- en interieur- aspecten, maar nog niet over de prijs. Natuur lijk is 80.000 gulden een heel bedrag, dat zich gemakkelijk laat verhogen wanneer speciale wielen en banden gemonteerd worden en wanneer zo'n vlak liggende achterspoiler aan gebracht wordt. Met een dure radio mee wordt het dan al gauw 90 mille. Maar voor die uitgaaf heeft de eigenaar een auto die uit oogpunt van kwaliteit en prijs zijns gelijke niet heeft. Niet voor niets blijven Porsches van enkele jaren oud hoog in prijs genoteerd staan. De afschrijving per jaar, mits de auto in optimale conditie gehouden wordt, ligt la ger dan bij welke andere auto ook. Een voor beeld dat overduidelijk meespreekt en. waar mede we onze test willen afsluiten is dat op de carrosserie al vanaf 1975 een garantie van 6 jaar gegeven wordt, omdat deze zo behan deld is dat roest geen en over vele jaren nauwelijks vat zal hebben op het plaatwerk. EenPorsche kopen in deze dure prijsklasse is zeker geen slechte investering, eerder een goede, tenminste wanneer men met dit genre automobiel om auto te rijden goed uit de voeten kan. Een aantal lezers reageerde op ons artikel waarin we medede ling deden dat in Engeland een auto-enthousiast het initiatief genomen heeft om in 1982 op nieuw een rally Peking-Parijs te organiseren Het is dan 75 jaar geleden dat deze éénmalige monsterrit verreden werd. Ver dere gegevens weten wij ook niet en mocht er ons ter redac tie wat bekend worden, dan be richten we hier direct over. Ton Ties Productions in Den Haag heeft de vierde uitgave van ,TEST laten verschijnen. In dit boekwerk zijn evenals de vo rige keren 25 uitvoerige rijim- pressies van de nieuwste 81er auto-modellen opgenomen. 'In het bovenstaande cryptische hoofdje schuilt de voor Britisch Leyland Nederland prettige me dedeling dat voor het eerst in de geschiedenis 2000 Land Ro vers en Range Rovers (vierwie- laangedreven voertuigen, in de wandeling 4 bij 4 genoemd) in één jaar in ons land werden af geleverd. Van die 2000. werden er duizend afgeleverd aan particulieren. Dat betreft zowel Land-Rovers, die voor een groot deel niet als per sonenauto's in de kentekenregi stratie terechtkomen, maar als bedrijfswagens worden geregi streerd, als Range Rovers. EveD voor de jaarwisseling droeg algemeen directeur van BL Nederland, de heer A.F. van der Linden, de sleutels van de duizendste 4x4 over aan de nieuwe eigenaar. Het was een Land-Rover V8. De andere 1000 Land-Rovers werden in 1980 af geleverd aan de Koninklijke Landmacht en ook deze komen niet in de personenauto- of be drijfswagenregistratie voor. BL Nederland ontving onlangs nog een aanvullende opdracht van de Koninklijke Landmacht voor 178 Land-Rovers, waardoor de totale order van de Landmacht op 5206 voertuigen komt Ook de Luchtmacht plaatste een op dracht voor 51 Land-Rovers. Deze nieuwe order van beide leger-onderdelen beloopt teza men een bedrag van 9.5 miljoen gulden. Op een regionale autoshow ln Indianapolis in de staat In diana zagen we al de nieuwe Toyota Cressida staan De Japanse merken zijn daar ook op tentoonstellingen sterk vertegenwoordigd en het laten zien van de aller nieuwste modellen is een niet onbelangrijk facet om het publiek by de stand te krtj gen. In Europa zal de nieuwe Cressida zeer waarschijnlijk op de komende RAI ln fe bruari g'n debuut maken Een heel fraaie auto. die vol gens de Informatie die we op de stand kregen voorzien Is van een nieuw ontwikkelde vterelllnder motor. Voor de Volkswagen Polo brengt de Westduitse fabrikant Kamei een nieuwe dakspoiler uit. Bij een gebruikelijke windtunneltest bleek deze achterspoiler, samen met de frontspoiler, te zorgen voor een 3% lagere luchtweer- stand. De topsnelheid neemt toe cor responderend met een 5% hoger motorvermogen Op het benzineverbruik wordt een 1 1gunstiger resultaat be haald Daarbij wordt de opwaar tse druk onder de vooras met 45% verminderd zodat de weg ligging duldeiyk verbetert.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 11