r gemeente Centraal station Amsterdam onveilig door individuen Weinig nieuws nota uitbreiding Actie tegen smeerboel vergeefs UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE VERGADERING VAN B. EN W. D.O. 16 EN 23 DEC. 1S30 ZOMERSEIZOEN INGEVOLGE DE VERORDENING OP DE SEIZOEN WOONVERBLIJVEN VASTSTELLING 11E WIJZIGING BOUWVERORDENING COMMISSIE WOONRUIMTEZAKEN GOEDKEURING BESTEMMINGSPLAN „DE HAAR" PARTIEEL PLAN 1976 (VOORMALIG INDUSTRIETERREIN). V00RBEREIDINGSBESLUIT GEDEELTE BESTEMMINGSPLAN „HOLTEN 1968" HOLTENS NIEUWSBLAD - 2 JANUARI 1981 - PAG. 5 AAN ALLE INWONERS VAN DE GEMEENTE HOLTEN Dit artikel gaat over de ..DECENTRALISATIE VAN HET WELZIJNSBE LEID" de „rijksbijdrageregeling sociaal-cultureel werk" en de ..procedu reverordening sociaal-culturele planning" Allemaal moeilijke woorden, maar toch erg belangrijk voor iedereen die iets te maken heeft met sociaal-cultureel werk. Dit artikel spitst zich toe op de procedureverorde ning. maar begint met een uitleg van de bovenstaande moeilijke begrippen aangevuld met algemene informatie. DECENTRALISATIE VAN HET WELZIJNSBELEID De regering wil het welzijnsbeleid „decentraliseren" „Decentralisatie" wil zeggen dat taken en bevoegdhaden van het Rijk worden overgeheveld naar de provincies en gemeenten Dus zaken waarover vroeger op rijksniveau werd beslist, daarover gaan nu de provincies en gemeenten beslissen. O.a kan dit zich voordoen bij de subsidiëring van verenigingen en instellingen De maatregel waarbij de decentralisatie geregeld wordt, heet „rijksbijdrageregeling" en wel om de volgende reden Wanneer provincies en gemeenten taken van het rijk overnemen, zeker wanneer deze taken het verstrekken van subsidies omvatten, komen zij voor hogere kosten te staan Als tegemoetkoming in deze extra kosten kunnen de provincies en gemeenten een bijdrage van het rijk krijgen: een rijksbijdrage. Vandaar het begrip „rijksbijdrageregeling". DE RIJKSBIJDRAGEREGELING SOCIAAL-CULTUREEL WERK. Aan de decentralisatie van het welzijnsbeleid wordt momenteel gestalte gegeven in de vorm van enkele rijksbijdrageregelingen Eén daarvan is de Rijksbijdrageregeling Sociaal-Cultureel Werk. Op grond van deze regeling kan de gemeente dus een rijksbijdrage krijgen voor het subsidië ren van het sociaal-cultureel werk Onder het sociaal-cultureel werk vallen o.a. diverse cursussen, buurtwerk, muziekonderwijs, muziek, zang, dans, club- en buurthuiswerk, jeugd- en jongerenwerk, sportieve recrea tie en peuterwerk Dat wil echter niet zeggen dat al deze vormen van sociaal-cultureel werk nu plotseling gesubsidieerd gaan worden De regering wil de decentralisatie-operatie „budgettair-neutraal" laten ver lopen. dat wil zeggen de nieuwe situatie mag het rijk niet meer geld kosten dan de oude situatie Voor de gemeente Holten betekent dit konkreet dat de subsidie die voorheen door het Rijk aan de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk verstrekt werd, nu als rijksbijdrage naar de gemeente gaat en dan moet dienen voor het totale sociaal-cultureel werk. WAT MOET ER NU ALLEMAAL GEBEUREN? De geméente krijgt die rijksbijdrage niet zomaar In de Rijksbijdragerege ling staat precies wat de gemeente allemaal moet doen om voor de rijksbijdrage in aanmerking te komen. Zo staat er o.a in dat de gemeente een SOCIAAL-CULTUREEL PLAN moet maken In dit plan moet worden aangegeven welk beleid men op dit terrein wil gaan voeren. Het eerste sociaal-cultureel plan moet klaar zijn op 1 januari 1982 In het komende jaar hoort u daar wel meer over Verder moet op basis van het plan elk jaar een JAARPROGRAMMA gemaakt worden Ook het eerste jaarpro gramma (voor 1982) moet op 1 januari 1982 klaar zijn Tenslotte moet de gemeente ook een SUBSIDIE-VERORDENING en een PROCEDURE VERORDENING hebben Voor deze verordeningen geldt eveneens dat ze er op 1 januari 1982 moeten zijn. DE PROCEDURE-VERORDENING Het slot van dit verhaal gaat over de procedure-verordening (ook wel „inspraak-verordening" genoemd) Voordat begonnen kan worden aan de subsidie-verordening, het sociaal-cultureel plan en het eerste jaarpro gramma. moet deze verordening vastgesteld worden Hierin wordt namelijk de procedure vastgelegd waarop het plan en het programma tot stand komen Dat is niet alleen een zaak van de gemeente, iedereen die iets met sociaal-cultureel werk te maken heeft moet ook zijn/haar zegje daarover kunnen doen In feite moeten plan en programma tot stand komen in een samenspeltussen gemeente en bevolking Om dit samenspel goed te laten verlopen, zijn er spelregels nodig. Deze spelregels staan in de procedure-verordening Voordat we toe zijn aan inspraak bij het maken van het plan, krijgt u eerst de gelegenheid tot inspraak over de inhoud van de procedure-verordening Het ontwerp van deze verordening is voorbereid door de Werkgroep Welzijn Nu is het de beurt aan de verenigingen en aan de bevolking om hun mening te geven over deze procedure-verordening Met de op- en aanmerkingen en suggesties voor verbeteringen zal ernstig rekening worden gehouden wanneer de verordening door de gemeenteraad wordt vastgesteld. De ontwerp-verordening is in de afgelopen week toegezonden aan alle sociaal-culturele verenigingen Maar ook indivi duele belangstellenden kunnen gratis een exemplaar krijgen U kunt daarvoor bellen naar het gemeentehuis (tel 1666. toestel 40 de heer Wissink) of schrijven naar het gemeentebestuur van Holten, Postbus 13. 7450 AA Holten Naar dit adres kunt u ook uw reakties op de verordening sturen. Maar doet u dit dan wel vóór 1 februari 1981? SPORTCOMMISSIE De Sportcommissie vergadert weer op 5 januari a.s., aanvang 19.30 uur, èn het gemeentehuis Op de agenda staan voorstellen tot het uitbrengen van adviezen aan het college van burgemeester en wethouders inzake: wielerronde In 1981 wielercircuit t b v wielervereniging Holten subsidiëring cursus schaken voor de jeugd - collectieve vergunning t b v MAC De Holterberg - subsidiëring kadervorming - herstel dak kleedlokalen Meermanskamp - subsidiëring schaatswedstrijden voor de jeugd De vergadenng is openbaar. Al Jaren werkt NS aan de ver betering van z'n presentatie en aan z'n service voor de reizi gers. De kort geleden gestarte grootscheepse verbouwing van het Amsterdam Centraal Sta tion sluit daar volledig bij aan. Maar of we daar werkelijk een betere presentatie mee bereiken lijkt zeer de vraag. Want met een stijgend reizigersaanbod stijgt in Amsterdam CS ook het aanbod van .niet reizenden'. En dat laatste begint langzamer hand een plaag te worden voor de reizigers en het personeel. Het lastig vallen van reizigers neemt hand over hand toe. Bedelen op de perrons en in de treinen, soms onder het uiten van dreigementen, is allang geen uitzondering meer De wacht kamers op de perrons zijn van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bevolkt door individuen, die niets met het reizen per trein te maken hebben Personen, die het ongedierte uit de kleding zitten te kloppen of plukken aan open wonden en die ernstig vervulild zyn Iets wat door de stank ook ongezien is waar te nemen Drugsgebruikers hangen en zitten er doorlopend In de avonduren is er nauwelijks of geen toezicht op de automa ten voor snacks, frisdranken enz. De winkeltjes in en by de hal sluiten al om 20.30 uur; tele foons zyn voor 80% defekt als gevolg van vernielingen Bij aankomst van D-treinen rennen de ,niet reizigers' naar de toiletten van deze treinen (omdat ze nogal even blijven staan) om er hun behoefte in te doen. Daardoor vertrekken deze lange afstandstreinen al bevuild uit Amsterdam. Sommige van deze personen zijn al herhaalde lijk verbaliseerd, maar dat helpt blijkbaar niet Er kan kennelijk niet afdoende tegen worden opgetreden De SP (statione politie) doet zijn best en verleent ook volledige mede werking. wanneer wy dergelijke gevallen signaleren, maar het helpt zo weinig Is er geen mogelijkheid om een „Bij het zoeken naar nieuwe uitbreidingsmoge lijkheden voor woning bouw in de gemeente Holten zijn, bij afweging van de mogelijkheden, nauwelijks nieuwe aspec ten aan de orde. In deze notitie is eerder sprake van een samenvattend overzicht, mede ten be hoeve van hen die met de voorgeschiedenis niet op de hoogte zijn. Hierbij is getracht alle aspecten zo zakelijk mogelijk weer te geven, zodat iedere le zer zijn eigen conclusies kan trekken". Dit schrijft het raadgevend inge- nieursburo ir. R. Hayema en Partners BV ter inlei ding op een nieuwe noti tie over eventueel toe komstige uitbreidingsmo gelijkheden voor woning bouw in de gemeente Holten (Nota Ruimtelijke Ordening). Vlindermodel Als algemene inleiding op de nota schrijft Hayema o.m dat het voor Holten steeds als meest kenmerkend is gezien de ligging tussen de Holterberg en de Beuseberg (of Zuurberg) en het tot dicht by de kom door dringen van deze kenmerkende landschappeiyke elementen. Te neinde deze karakteristiek te handhaven en/of te versterken is by de uitbreiding van Holten tot nu toe steeds uitgegaan van een soort vlindermodel. In het mid den de „oude" kom van het dorp met als vleugels de Kol aan de Oostkant en de Haar ten Westen van de dorpskern Dit uitbreiden volgens vlindermodel heeft voor de bewoners aan de uiteinden van de vleugels wel als nadeel dat de bereikbaarheid van de bestaande voorzieningen in het centrum theoretisch wat minder ideaal is dan by uitbrei ding volgens een meer concen trisch model. Dus nieuwbouw rondom aansluitend aan het centrum (i.e. Holter- en Loke renk) Maar in de praktyk gaat dit voor Holten echter niet ge heel op vanwege bv de barrière die wordt gevormd door de spooriyn De venter-Almelo. Wel heeft uitbreiden volgens vlin dermodel als belangryk voordeel dat de ligging die Holten ken merkt ook voor leder maximaal beleefbaar is. Het buitengebied is voor ieder te voet of per fiets bereikbaar Men woont meer „buiten" omdat het dorp een minder aaneengesloten indruk maakt. Zuiderlook Voortdenkend vanuit dat vlin dermodel is het vanzelfsrekend dat nieuwe uitbreidingsmogelyk- heden aan de rand van de be staande vleugels worden ge zocht. Vandaar dat, zowel in het voorontwerp struktuurplan 1970 als in door de gemeente vast gestelde „Beleidsnota 1976" de Zuiderlook als eerstvolgende bouwlokatie werd aangewezen, na voltooiing van de Haar 11 en de Beuseberg. In de nieuwe nota zyn echter de voor- en na delen van alle gebieden rondom de bestaande kom nog eens op nieuw op een rytje gezet. Tussen de regels door adviseert het buro Hayema spoedig een defi nitieve keuze te maken met be trekking tot plaats en omvang van de eerstvolgende uitbrei ding. Rekening houdend met een periode van voorbereiding en planprocedure van 5 a 6 jaar, zouden pas over 7 a 8 jaar bouwmogelijkheden vrij komen in het nieuwe bestemmingsplan, nog afgezien van een piogelijke onteigeningsprocedure. Mede gezien het ontbreken van enige woningbouw van betekenis in de jaren 1974/79 komt men dus te laat als niet spoedig een keuze wordt gemaakt. Het maken van een definitieve keuze kan in elk geval niet wachten op een we- genstruktuurplan, waarom in het bestemmingsplanforum en later door de CDA-fractie in de ge meenteraad is gevraagd. Het op stellen van een dergeiyk plan kost zeker 1 2 jaar Deze tyd ls minstens nodig omdat aktuele onderzoekresultaten in Holten op dit terrein ontbreken, waar door de totale omvang van de verkeersclruclatie moet worden onderzocht. Bestemmingsplanforum Op donderdag 15 januari a.s. komt het bestemmingsplanforum 's avonds om 8 uur ln de aula van de scholengemeenschap by- een ter bespreking van deze nieuwe beleidsnota Ruimteiyke Ordening. In ons blad van vol gende week volgt een artikel over de mogeiykheden en sug gesties die ten aanzien van alle gebieden rondom de kom van Holten ln deze nota worden ge daan. verplichting tot het hebben van een geldig plaatsbewijs bij het betreden van de perrons in te voeren? Ook de metro past iets dergelijks toe en dat schijnt goed te werken. Het boven staande is maar een kleine schets van wat er aan „ongere gelds" op Amsterdam CS ge beurt. Wij hopen dat er af doende maatregelen komen, an ders weten wij ook niet meer waar het met Amsterdam CS heen moet. Dit schrijft de heer W M. Peters namens een aantal perronop- zichters van het centraal sta tion. Het stuk is geplaatst in „De Koppeling", voorlichtingsor gaan van de Nederlandse Spoorwegen, nummer 19 Des kundige. van de N S geven op de klacht het volgende ant woord „Met het afschaffen van de in- en uit-gangskontrole op onze stations is destyds ook het per-, ronkaartje verdwenen Daarmede' was de weg naar het station let terlijk opengesteld, hetgeen over igens één van de doelen van deze stap is geweest. In de loop der jaren zijn onze stations, zoals briefschrijvers, vermelden, daardoor echter in toenemende mate bevolkt door jiiet- reizigers' Een vriendelijke om schrijving voor lieden waarvan een deel tot de zelfkant van onze samenleving behoort. Vochten voor „huis-recht" De zorg van de briefschrijvers is vanzelfsprekend ook niet onbe kend bij de bedrijfsleiding Ster ker nog- zy vecht reeds een groot aantal jaren voor erken ning van het zogenaamde .huis recht' Dit recht komt er sim pelweg op neer dat NS als huis eigenaar ieder zou mogen weren die daar naar haar oordeel niet thuishoort. Een op het oog lo gisch recht van ons bedrijf, maar tot nu toe hebben wy dat by justitie en rechter niet kun nen bevestigen Als eigenaar is dat een volstrekt onbevredi gende situatie, maar bedacht moet worden dat NS staat in een samenleving waar soortge lijke verschynselen zich voor doen Denk byvoorbeeld aan het kraken van huizen, wat door de eigenaars daarvan ook ontoe laatbaar wordt geacht. Niette min gebeuren deze acties in Ne derland en in Amsterdam NS blyft echter doorvechten Met name zal de grootscheepse verbouwing van Amsterdam CS worden aangegrepen om de nieuwe outillage letterlyk en fi guurlijk zo schoon mogelijk te houden. Onder andere zal de thans aanwezige onbediende wachtkamer, by de briefschry- vers beter bekend als ,het spui- thok', niet terugkomen na de verbouwing Deze ruimte is thans het middelpunt van aller lei ongerechtigde aktiviteiten (o.a. verhandelen van drugs) Gevonden: Een paar rode vin gerhandschoenen; dameshorloge, met wyzers, zonder getallen, zwart leren bandje, dameshorlo ge,merk „Ancre", donkerblauwe wyzerplaat, wit leren bandje, bruine kinderportemonnee met rits plus tandartskaart, groene amazone papagaai, Zeeuws an tiek hangertje; zilveren halsket tinkje; goudkleurig horloge, „He licon"; blauwe kunststof hand schoen; zwart/witte hond; zwarte portemonnee; dameshorloge; bruine leren handschoen, ge voerd met bont; blauwe hand schoen, blauw met oranje gym schoen, maat 40, links, rol in- pakpapier; zilveren hangertje „Annemiek", sleutel „Schüdo"; set sleutels in zwart etuitje; Duitse staander. iutiROeSC Holten gebouwd volgens „vlindermodel" Verloren: Quartz horloge; gym- spullen, blauw geruite gym tas, geruite pet met pluim afneem baar; meisjeshorloge met rood bandje; houten slee, blauwe handschoen (want); 1 zwarte skelter; sporttas, .Adidas"; gymnastiekshirt, wit/blauw em bleem, zwarte bouvier, reu, rode halsband, „Karzan"; parel, gou den ketting met mutsoorbel, zwarte Labrador en ruwharige bruine teckel, f 100 gebreide want, rood/zwart, Unker dames handschoen, zwart leder; zwarte handschoen met rode streep, linker 1 VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer J.H. Wissink voor het veranderen van de w.c. en spoelruimte in de woning Dijkerhoekseweg 4; - aan de heer S.J. Huisman voor het veranderen van de woning Bessinkpasstraat 18; - aan de heer G.W. Hogenkamp voor het plaatsen van een plantenbak op een perceel grond aan de Beukenlaan; - aan Waterleiding Maatschappij „Overijssel" voor de bouw van een laagspanningsgebouw aan de Geskesdijk. 2 aan de Hockey Club Holten vergunning ingevolge de Drank- en Horecawet verleend voor het uitoefenen van het cafébedrijf in het clubgebouw Molenbelterweg 3; 3 aan Woningbouwvereniging „Onze Woning" vergunning verleend voor het kappen van 7 bomen voor de percelen Haarstraat 1a t/m 11, onder voorwaarde van herinplant. 4 aan mevr B.J. Wansink-Lijster vergunning ingevolge artikel 2 van de Wet op de Dierenbescherming verleend voor het uitoefenen als bedrijf van het kopen, ten verkoop voorradig hebben, verkopen en in bewaring nemen van honden in het perceel Rijssenseweg 34. 5 de instandhoudingstermijn van de nissenhut van Amaha b.v. aan de Keizersweg verlengd tot 9 mei 1982; U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat de als zomerseizoen aangewezen periode van t april tot 15 oktober, als bedoeld •n de verordening op de seizoenwoonverblijven, is gewijzigd in de periode van 1 april tot 1 november Het is behoudens ontheffing van hun college verboden een seizoenwoonverblijf voor recreatieve doeleinden te gebruiken of te doen gebruiken buiten het zomerseizoen Bovendien is het permanent bewonen van een seizoenwoonverblijf zowel in het zomerseizoen als in de winterperiode niet toegestaan. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat gedurende drie maanden ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage ligt hun besluit van 23 december 1980, nr. 19. tot vaststelling van een verordening tot wijziging van de „nadere regelen" behorende bij de bouwverordening (11e wijziging van de bouwverorde ning) Deze wijziging heeft betrekking op bijlage F van de bouwverordening, betreffende nadere regelen inzake afvoerleidingen en afvoerputten. De verordening treedt ingevolge artikel 205 van de Gemeentewet in werking op de derde dag na dien. waarop zij is afgekondigd. Tegen betaling der kosten is bovenvermelde verordening ter gemeente secretarie, afdeling a'gemene zaken, algemeen verkrijgbaar. De commissie houdt zitting op dinsdag 6 januari 1981 van 19.30-20.30 uur in het gemeentehuis. De burgemeester van Holten maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 28 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat gedepu teerde staten van Overijssel bij hun besluit van 18 november 1980. nr. 89495, goedkeuring hebben verleend aan het raadsbesluit van 16 juni 1980, nr 281/dB. tot vaststelling van het bestemmingsplan „de Haar", partieel plan 1976 (voormalig industrieterrein) Het goedkeuringsbesluit ligt met het bestemmingsplan met ingang van 5 januari 1981 gedurende een maand ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage Aangezien niemand zich met bezwaren tot de gemeenteraad dan wel tot de gedeputeerde staten heeft gewend kunnen alleen de gemeenteraad en de inspecteur van de ruimtelijke ordening gedurende bovenge noemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Holten, 2 januari 1981. De burgemr-eser voornoemd. W L.F C. van Rappard De burgemeester van Holten maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de raad van die gemeente in zijn vergadering van 22 december 1980 heeft besloten: 1 te verklaren, dat een herziening van een gedeelte van het bestem mingsplan „Holten 1968" wordt voorbereid, voor zover omvattende het gebied hetwelk in rode kleur op de bij dit besluit behorende tekening is aangegeven. Dit voorbereidingsbesluit heeft betrekking op de Spoorstraat te Holten. 2 te bepalen, dat het betreffende besluit in werking treedt met ingang van de dag der bekendmaking. Het raadsbesluit met bijbehorende tekening ligt van de dag der inwer kingtreding af ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Holten, 2 januari 1981 De burgemeester voornoemd, W L F C van Rappard.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5