Interessante maar vrij kostbare auto FORD ESCORT L c, Duizendste klassieke autoverzekeringspolis 1 NIEUWE MOTOREN BINNEN AUTO HI-FI C.B. APPARATUUR INBOUW ONTSTORING INRUIL IjtmSIMSXE De wielophanging van de nieuwe Ford Escort L die wij vandaag on der de loep nemen is rondom onafhankelijk geconstrueerd. Voor het wel heel bekende en veel toegepaste Mc. Pherson-systeem, ach ter aan beide kanten een onderliggende draagarm en een reac- tiearm, die het geheel goed op z'n plaats dient te houden. De scihroefveren zijn onge veer in het midden van de draagarmen geplaatst en telescopi- sche schokbrekers dempen de veerbewe- gingen af. Deze laat- sten functioneerden niet optimaal, hetgeen wat afbreuk deed aan het overigens goede veercomfort. Het weg gedrag was licht on- derstuurd en bij gas loslaten in een snel genomen bocht trad niet direct een abrupt overstuur op. Op dat punt scoorde de Escort erg hoog. De besturing daarentegen was wat indirect en wat vaag. Vooral in de midden stand. Met 3.7 omwenteling van het stuurwiel van uiterst links naar uiterst rechts kun Je niet van een directe bestu ring spreken. Daarentegen was er weinig merkbaar van reacties in het stuurwiel bij fel optrekken, wel wilde het stuur snel terugdraaien in z'n middenstand. Niet één van de sterkste punten van de Escort, maar gewoon een compromis tussen een aantal prioriteiten. Zywindgevoelig- heid niet erg merkbaar, daardoor maakt de auto een stabiele indruk tot op vry hoge snelheid De remmen z\)n opgebouwd uit schijven voor en trommels achter De Escort remde prima, ook nog ifUf* - V*- na herhaaldelijk fel afrem men. Een bekrachtiging is ingebouwd evenals een rem- krachtverdeler in de remlei ding naar de achterwielen. Net zo nieuw als het model zijn de motoren. Voor het eerst toegepast in deze nieuwe Escort. Zullen zeker ook gebruikt gaan worden voor andere Ford modellen. cept waren een laag verbruik, een schone motor en de mo gelijkheid een flink aantal varianten te kunnen fabricie- ren. Nu is er een 1.1, een 1.3 en een 1.6 liter motor. De door ons geteste versie was voorzien van een 1.3 liter motor met een vermogen van 69 pk. of 51 kW Van 0 tot 80 accelereerde de Escort in rond 9 sec., van 80 tot 100 in ruim 5 sec. en de resterende tempo nogmaals verhoogd tot 140 km. per uur dan konder er ruim 9 km. op die ene li ter brandstof gereden worden. Bij constant 90 kon er zo rond de 17.5 km. op 1 liter gereden worden, Voorwaar een zuinige motor. Naast of achter de motor, hoe men de plaatsing ook wil noemen, zit een vierversnellingsbak die regelrecht van de Fiesta komt. De bak werd wel on der handen genomen en ook De motor is in de Escort dwars geplaatst en versnel lingsbak en diffferentieel zijn er achter geplaatst. De motor kan dus zonder meer ook als motor in de lengte geplaatst worden wanneer er achterwie laandrijving toegepast wordt. Met de ontwikkeling van deze motor werd al begonnen direct na de oliecrisis in 1973. Voorwaarden voor dit con- 20 km. om tot 120 km. to taalsnelheid te komen namen nog eens bijna 8 sec in be slag, Deze laatste tijd namen we op omdat bij het inhalen op de autosnelweg meesten tijds wel 120 km snelheid ge reden wordt. Het verbruik bij constant 100 km per uur re sulteerde in 1 liter op 14 km. Bij 120 km snelheid 2 km. minder op één liter, werd het de bediening verbeterde. Het schakelen ging gemakkelijk en dat impliceerde zowel licht als goed te vinden schakelstanden. De koppeling greep soepel aan en wordt bediend door een kabel De aandrijfassen naar de voor wielen zijn van ongelijke lengte, hetgeen vroeger wel eens onplezierige stuurreac- ties teweeg bracht. Voor de ontwikkeling van de nieuwe Ford Escort zijn heel wat mensen in de weer geweest, er zijn jaren research aan voorafgegaan er werden miljarden geïnvesteerd. Vijfduizend hoog geschoolde technici hebben in vijf jaar tijds met vijf miljard mark aan investering een geheel nieuw model ontwikkeld dat in belangrijke mate zal mee beslissen of de toe komst van het Ford con cern gewaarborgd blijft. Men zou kunnen stellen, al les of niets Dat is natuur lijk niet helemaal objectief beoordeeld, want de nieuwe Escort is niet de enige interessante Ford in de showroom en op de weg er, ook niet de laatste die ontworpen werd Het tekent wel de belang rijkheid van een nieuw model in deze klasse Im mers de concurrentie is enorm en niet alleen bin nen de Europese auto industrie Over' de gehele wereld gaan de Japanners meer en meer een hartig woordje meespreken en er is geen automobilist die de Japanse auto niet kent De politieke commentatoren drukken ons met de neus op de feiten Wie regelmatig de radioru briek ,de toestand in de wereld' beluistert zal het de laatste keren overduide lijk gehoord hebben dat de auto-industrie in Engeland British Leyland - een zor genkind is Kwamen daar niet jaren lang zeer veel auto's vandaan? Waar lijkt deze auto op? De voorkant heeft wat weg van een Opel Kadett. De achter kant wat van een Volvo 343. Toch heeft de Escort wel een eigen gezicht. Iets wat hem onderscheidt van anderen. Bij de vierdeur wat nadrukkelij ker door de wat kort uitge vallen portieren en het 3e zij- ruitje De tweedeurs vonden we persoonlijk beter geslaagd, omdat de auto dan langer lijkt. De iets uitstekende ach terkant heeft als voordeel dat de achterruit schoner blijft en dat de kofferruimte iets meer volume heeft Forse achter lichten met enkele verdiepte richels om beter zichtbaar te blijven- en afgekeken van Mercedes- accentueren daarbij de achterzijde duide lijk. De koplampen voor staan iets schuin naar achte ren en de knipperlichten zijn van opzij ook duidelijk zicht baar Een vormgeving die alom toegepast wordt. Daar zitten grote verschillen t.o v de uitvoering die men kiest. De Custom is het een voudigst, de L al wat luxer. Toch vonden we de aankle ding niet royaal, wel heel keurig afgewerkt Het dash board doet volumineus aan, maar geeft geen ruime infor matie. Een snelheiosmeter- kilometerteller zonder dagtel ler, een tweede ronue klok bevat een benzinestaudmeter en een temperatuurmeter. Dan nog wat lampjes voor diverse functies. Rechts daarvan verticaal de nandles voor de verwarming Het tweespakige stuurwiel heeft een wel erg dunne rand, die evenens glad aanvoelde. Handles voor knlppeiiichtbe- diening, ruitenwissers en sproeiers zitten respect, links en rechts van de stuurkolom. De radio is in de L versie al standaard gemonteerd, en voorzien van drukknopbedie ning. De zit achter het stuurwiel was voer ons met een lengte van bijna 1.80 meter goed. Langere mensen komen iets in de knoei, omdat het stuurwiel wat laag geplaatst staat. Verder zaten de stoelen erg goed, gaven een uitste kende zijdelingse steun en vermoeiden ook op lange ritr ten niet. Trouwens dat is een persoonlijk aspect, want een ieder heeft t.a.v het zitten zo z'n eigen wensen. Ook achte rin is het goed zitten De beenruimte valt erg mee en dat komt vanwege de lichte uitholling ln de rugleuning van de voorstoelen De bekleding was van een soort ruitstof, die enerzijds vrolijk aandeed maar in z'n totaliteit ons niet kon beko ren. De voorruit is van ge laagd glas, een veiligheids- verhogende accessoire die en we hebben dat al eerder ge zegd, wettelijk verplicht zou moeten zijn. De kolferruimte is vrij groot en kan een rede lijke hoeveelheid bagage be vatten. Vier koffers of enkele koffers en een paar flinke tassen kunnen er ruim opge borgen worden. De capaciteit van de kachel ruin» voldoen de, ook Is de temperatuur goed regelbaar De ventilator heeft drie snelheden. Uit- stroomopenlngen o.a. aan beide kanten van het dash board speciaal voor ontwa- seming van de zijruiten in de voorportieren. De ruitenwis sers hebben twee snelheden en een intervalstand. Op de achterruit zat ook een rui tenwisser en sproeier, die als extra accessoire aangebracht was. Ook het einde van deze test een samenvatting. Qua beoordeling op het rijden een fijne auto, waarbij de motor een extra pluim verdiende. Het model is eigentijds, niet bepaald opvallend. De ruimte binnenin biedt veel mogelijk heden voor het gezin, daarbij vonden we de aankleding wat sobertjes, gerekend naar de prijs die voor de 1.3 L be taald moet worden. Met een af fabriek prijs van f 16.703.- kan niemand de Escort een erg gunstig geprijsde auto noemen. Dat is niet direct van toepassing op de prijzer van de Europese automobie len, maar specifiek weer m.b t. de Japanse concurren tie En daar hebben we reke ning mee te houden en wei in steeds sterkere mate. Over veertien dagen Een uitgebreide test van de Qolf GLS mo del '81 met 1.5 liter motor en een vermogen van 70 pk., resp 51 kW en uitgerust met de energiebesparende 4 plus omy) versnel lingsbak, dus in wezen een vijfbak. Qua schakelpatroon komt deze vijfbak overeen met de sportieve vijfbak voor de GT1- en GLI-modellen De „E" versnelling dient niet voor het bereiken van de maximumsnel heid, maar reduceert vergeleken met het rijden bij ongeveer gelijke snelheid in de vierde versnelling het motortoerental met ongeveer 1000 toeren per minuut. Het brandstofverbruik bij hoge kruissnel heid in de „E" versnelling wordt met onge veer 1 liter per 100 km. verlaagd. Ook het motorgeluid neemt af. We reden deze 81er Golf Gis over enkele duizenden kilometers en waren zoals de foto laat zien er mee in Zwitserland Vooral op de autosnelwegen komt deze Golf heel goed tot z'n recht. Bij hoge snelheid een laag verbruik dat Is een gunstig gegeven. Op de Duitse Autobahnen van en naar Zwitserland reden we rond de 1 op 11.4 en dan stond de snelheidsmeter veelal boven de 150 km. per uur. Classic Car Club Service te Enschede, ruim 1 jaar aktief op de verzekeringsmarkt voor antieke, historische- en klassieke interes sante waardevolle automobielen, sloot recentelijk de 1000ste polis af Het initiatief ontstond midden vorig Jaar en kwam voort uit het gegeven dat het groeiende aantal bezitters van automobilen uit de vooroorlogse Jaren en uit de Jaren vijftig en zestig nauwelijks ergens terecht konden voor een specifieke verzekeringspolis voor dit genre automobielen, waarmede over het algemeen slechts spo radisch gereden wordt. SPECIAALZAKEN IN HEEL EUROPA Haaksberferatraat 105 ENSCHEDE Tel 05J-H8789 In samenwerking met de assu radeuren OWJ Schlencker in Amsterdam werd een speciale polis samengesteld, waarbij de WA-premie f100.- per jaar be draagt en het casco-risiko ge dekt kan worden voor 1% van de getaxeerde waarde van de te verzekeren automobiel Eind ok tober werd de 1000ste polis uit geschreven en op dit moment zijn dit er al ruim over de 1100. Duidelijk werd hiermede een gat in de markt gevuld Om by deze myipaal even te biyven staan werd op 15 november door de heer Wim Oude Wemlnk, hoofd- redakteur van het autotydschrift Auto Selekt en Internationaal deskundige op het gebied van de klassieke automobiel, van mjjn hand kwam o m. het fraaie boekwerk ,La Lancia' polisnr. 1000 overhandigd aan de heer Lensvelt, eigenaar van een Ja guar MK2 uit 1963 Ook de 999ste en de 1001ste Classic Car Polls werden door hem uitge reikt en wel aan de heer van Delft Westerhof met een Volvo P544 en de heer Smit, eigenaar van een Renault 4CV uit 1958. Auto's tot en met het bouwjaar 1969 kunnen geaccepteerd wor den, mits het model niet meer ln productie is Er bestaat ook een semi klassieke polis, die specifiek bestemd is voor auto- Wim Oude Weemink reikt de 1000ste polis uit aan de heer Lensvelt. mobielen tot en met bouwjaar 1972 welke met meer in prod uk- tie zyn bv een Porsche 912 de Jaguar E type na 1969, en onder meer de Jensen Voor geïnteres seerden Is Classic Car Club Ser vice te bereiken onder Postbus 127 7500 AC Enschede.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 9