duizenden kinderen worden blind door ïndervoeding Ervaring van opticiens is: bril vaak vies. Leerlingen hoogste klassen genoten van „poerlepotje" entoonstelling plastieken in skulpturen te Epse O.L.M. waarschuwt tegen gerommel met diergeneesmiddelen '■^gmèsL Excursie plattelands vrouwen Bejaarden sociëteit Uittreksel uit de besluitenlijst van de vergadering van B. en W. d.d. 2 dec. 1980 Ophalen huisvuil Onttrekking aan het openbaar verkeer van de Spoorstraat HOLTENS NIEUWSBLAD- 12 DECEMBER 1980- PAG. 5 ilerij finten" te Epse houdt van 13 december tot en met 25 januari 1981 een toonstelling van plastieken en skulpturen. Te zien zijn werken van Hans Bay ens, neke Bot, Elly van de Broek, Maja van Hal, Ton Koops en nog tien anderen, nsten heeft gemeend rond de jaarwisseling '80-'81 het accent te moeten leggen op t facet van zijn galerij, er van uitgaande, dat de „plastiek en skulptuur" een vciale plaats in ons leef- en werkklimaat kan innemen. De expositie is geopend woensdag t.m. zaterdag van 10 00-1700 uur en op zon- en feestdagen van .00-17.00 uur. Zij is open vanaf zaterdag 13 december 14.00 uur. Rond de jaar- isseling t.w. op 28 december en 11 januari worden twee bijzondere conserten vrganiseerd, waarover later meer. UT) ztln al een oud echt- aar, 80 en 76 Jaar. Bin- enkort hopen wy onze I-Jarige bruiloft te vie- in. Gelukkig hebben wy og goede ogen en wi) |n daar dankbaar voor. lerbi) geef ik u een leine donatie voor uw erk in de stryd tegen de lindheld". Dit schrijven ejaarde mensen aan een rganisatle, die de strijd eeft aangebonden tegen e blindheid. Volgens ihattingen van de We id Gezondheids Organi- itie zijn er momenteel 28 >t 42 miljoen blinden in e wereld. Dit getal ver- thllt naar gelang de raad van blindheid, warmee wordt gerekend is hiertegen niet wordt pgetreden, zal dit getal fgen het Jaar 2000 ver- ubbeld zijn en in het aar 2050 zeker v|jf maal groot zijn. Het meest rteste cijfer is wel, dat aariyks 250 000 kinderen ilind worden als gevolg ran ondervoeding. In In- alleen al zijn dit 0.000 kinderen, waarvan Ie helft sterft. )lt alarmerende getal hangt amen met de steeds verslechte- inde voedselsituatie in de erde wereld, waarvan Juist de inderen de eerste slachtoffers |Jn. Volgens recente gegevens terven er iedere minuut 28 kin ken de hongerdood en van legenen die in leven bleven, rorden miljoenen getroffen door Uerlel ziekten en handicaps, die leel hun verdere leven teke- en Deze cijfers ztjn des te tries- omdat veel van deze handl aps en met name de blindheid Is gevolg vn de ondervoeding net betrekkelijk geringe mldde- m zou kunnen worden voorko nen. Internationaal wordt de ireventie van handicaps en met lime van de blindheid door de 'ffereld Gezondheids Organisatie terekend als een voorkeur in de ioelstelllngen van de lntematio- uüe gezondheidsstrategie. Zoals <ln 1078 met succes een punt Is Jezet achter de bestrijding van fe pokken, zo hopen de des- 'tundlgen in het Jaar 1990 duur [oede preventie gezondheidszorg ten eind te kunnen maken aan ie belangrijkste kinderziektes, •die vooral in de derde wereld miljoenen slachtoffers maken, te 'Veten: tuberculose, polio, kink hoest. digterle, mazelen. Door de preventie van deze ziekte hoopt men ook de handicaps, zoals blindheid te kunnen voorkomen. Onderttei motto „Geef zicht op hun toekomst" lanceert de Stichting Mensen in Nood een actie voor de preventie van blindheid bij kinderen in de derde wereld Via haar hoofdaf deling voedsel- en voedingshulp zendt de stichting reeds 10 jaar, jaarlijks meer dan 2 000 ton ma gere en volle melkpoeder, baby voeding, boterolie. boterolie. maisgries, visconserven enz naar sociaal en economisch zwakke groepen in de derde wereld De hulp wordt verstrekt via school- voeding, moeder- en kindklinie ken, weeshuizen, en dergelijke In aansluiting hierop wil men trachten met vereende krachten een bijdrage te leveren aan de preventie van blindheid door projecten te stimuleren in de derde wereld, die gericht zyn op de verbetering van de voeding, de verbetering van de voedsel produktle en de voedselvoorlich- ting Vooral omdat de blindheid als gevolg van ondervoeding veroorzaakt wordt door een te kort aan Vitamine A, zal alles gedaan worden, om in aanslui ting by de voedselhulp in de derde wereld, ook vooral de kwaliteit van de voeding te ver beteren en de soms aanwezige mogelijkheden ter plaatse om vltamineryke groenten te kwe ken ten volle uit te buiten Dat dit met succes kan gebeuren is reeds gebleken in een aantal projecten, waarby door goede voorlichting aan moeders de ge zondheidssituatie van de kinde ren enorm verbeterd is Een goed voorbeeld hiervan vindt men in Zuid India in Madural Onder supervisie van de Royal Com monwealth 8ociety for the Blind Is hier een voedlngsvoorllchtings-centrum gerealiseerd, van waaruit de voorlichting ter verbetering van de voeding blykt. dat vookomen beter Is dan genezen De moge lijkheden voor de kinderen op een betere toekomst liggen juist in de preventie, omdat maat schappelijk gesproken In een land als by voorbeeld India de kansen voor blinde kinderen by- zonder klein zyn. Door de pre ventie van blindheid wil de 6Uchting Mensen in Nood vooral ook op langere termijn werken aan de verbetering van de toekomst van de kinderen. Vandaar dat men als motto koos: Geef zicht op hun toe komst. Een pionier op het terrein van blindheid Is Sir John Wilson, directeur van de International Agency for the Prevention of Blindness In London. Door een ongeluk op school op lt-Jarige ieeflijd Is hij self blind gewor den, hetgeen hem echter niet belemmerd beeft om In Oaford te studeren, waar hij een graad heeft behaald In de rechten en do sociologie ca slcb ooit op tc werpen ais een groot voorvech ter voor de bestrijding van blindheid. Gedurende de laatste 30 jaar heeft hij eraan meege werkt, dat over de hele wereld in ongeveer 80 landen hiervoor centra werden gevestigd. Zijn aandacht ging allereerst uit naar degenen, die door de blindheid getroffen zijn, zoals gezegd ongeveer 40 miljoen mensen. Later werd zijn activi teit vooral gericht op de pre ventie. Hy is erin geslaagd een samen werkingsverband tot stand te brengen tussen de Wereld Ge zondheids Organisatie en de grote internationale particuliere organisaties voor bestryding van blindheid, hetgeen geresulteerd heeft in de organisatie Interna tiona] Agency for Prevention of Blindness Een van de belang- rykste doeleinden is de wereld bewust maken van het feit. dat met name de blindheid als ge volg van ondervoeding een van de hoofdzaken van blindheid by kinderen in de derde wereld is Hy wil het geweten van de we reld wakker schudden, omdat met betrekkeiyk weinig midde len zoveel kinderen van dit leed gespaard kunnen blyven Alleen al in de hogerwinter van 1972 in Bangladesh, zyn 100 000 kinde ren blind geworden Met een bedrag van ongeveer 30 cent per kind had dit voorkomen kunnen worden De aktle van de Stichting Men sen in Nood is erop gericht om het publiek bewust te maken van wat door Sir John Wilson is gesignaleerd De gemeenschap- peiyke verantwoordelykhetd van ons allen om juist vuur kinderen het gezichtsvermogen te behou den „Spaar hun ogen", is het uitgangspunt van deze actie en „Qeef zicht op hun toekomst" Degenen, die meer willen weten Dinsdag 9 december hebben de leerlingen van de hoogste klas sen van de openbare lagere scholen in Irene kunnen genie ten van het toneelstuk „Poerle potje". Verschillende leerkrach ten van de Kolkschool, Dorps school en Haarschool hebben onder leiding van de heer J. Broere wekenlang gereperteerd om de kinderen een paar fijne uurtjes te bezorgen. Uit de reakties en het enthousiasme van de kinderen blijkt, dat deze opvoering zeer in de smaak is gevallen. Het Is voor de kinderen erg leuk hun eigen juf of meester in een andere, soms onherkenbare, rol op het toneel te zien De leer lingen werden met dit toneel stuk verbiyd als verlaat present van Sinterklaas De Vereniging voor Openbaar Onderwys heeft aan deze voorstelling zyn mede werking verleend en de kinderen op een flesje limonade en koek Ook veel ouders en oud leerlingen hebben deze voorstel ling bygewoond De aankleding van het toneel was geheel be langeloos verzorgd door de Hol- tense middenstand Na het wel komstwoord van de voorzitter van VOO de heer J Diemer. gingen de gordynen open en za gen we smid Knots (W Dalhui zen) en zyn vrouw (M Roeloffs) op een bankje in het bos. Kleermaker Lap (G J te Winkel) en zijn vrouw (D Spithoven) maken een avondwandelingetje en zien het echtpaar Knots zit- ten Er ontstaat een woorden wisseling tussen de kleermaker en de smid. die bekend staat als de sterkste man van het dorp^ over de prys van een jasje Wanneer de smid de volgende morgen in de kleermakery komt om zyn nieuwe jasje te halen, wordt hy door de tengere kleermaker tydens een vecht- party gevloerd en vierkant de deur uitgezet. Het is voor de smid een raadsel hoe die kleine, magere kleerma ker zo sterk kan zyn Het ge heim biykt te zitten in een flesje spierbalolie. dat de kleermaker gekocht heeft van Poerlepotje (G Veneman), een rondreizende tovenaar Aan freule van Teute ren (B Broere-Bos) wordt het flesje met krachtige olie uitge leend ter behandeling van het zwakke pootje van haar hondje Wanneer Geertrui <R Veen- eklaas) het dienstmeisje van de freule het flesje terug brengt by de kleermaker ziet de vrouw van de smid kans de olie te ste len. By een nieuwe krachtmeting tussen de kleermaker en de smid. waarby agent Sabel (A Waakop-Reyers) als scheidsrech ter optreedt, wint de kleermaker opnieuw daar de spieren van de smid door overdadig gebruik van de wonderolie, verkrampen De diefstal van de spierbalolie komt aan het licht met de „leu- genktjker" van Poerlepotje Als de smid berouw heeft ge toond over zyn daad. toont de kleermaker zijn gopde wil en wryft een geneesmiddel op de armen van de smid Beide kampvechters worden nu vrien den de tovenaar vraagt Geer trui ten huweiyk en agent Sabel wordt huisknecht by freule Van Teuteren Na een vruegdevolle rondedans krygen de toneelspe lers een daverend applaus van het publiek, ook de souffleur (J. Bult) en de toneelmeester (J Plantinga) delen in deze hulde. De voorzitter van VOO dankt de spelers en medewerkers voor hun inzet en reikt aan ieder een bos bloemen uit. De leden van de afdeling Dij- kerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen brachten dinsdagmiddag (9/12) een bezoek aan het bedrijf van ue KI ver eniging Zuid-West Overyssel aan de Sangeldyk Ze werden wel kom geheten door de hoofdin- seminator de heer Miedema. die, na iets te hebben verteld over de verschillende vertrekken (kantoren, spoelkamer enzde dames de prachtige rood en zwartbonte stieren toonde Het bedrijf aan de Sangeldyk heeft een snelle ontwikkeling meege maakt vandaar de reacties „wej kent het neet wier" van de da mes die een aantal jaren gele den op bezoek waren Na de rondleiding hield onder het ge not van een kopje koffie, de heer'Miedema een inleiding over de kunstmatige inseminatie en het fokken van stieren Er wer den n a v de inleiding een aan tal vragen gesteld Ook ver toonde de heer Miedema een aantal dia's over een K I bedryf in Frankrijk De 2de presidente mevr Huzen Brinks sprak een woord van dank tot de heer Miedema en bood hem een prachtige plant aan. De bejaardensociëteit Holten houdt dinsdagmiddag 16 decem ber om 2 00 uur in het gebouw „Irene" haar jaarlijkse kerstmid dag Men wordt vriendeiyk ver zocht een kaars en kandelaar mee te brengen. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer H. Veneklaas voor de bouw van een zomerhuisje Vianenweg 39; - aan de heer A. Jurjens voor het vergroten van een zeugenstal met machineberging bij het pand Raalterweg 49. U.kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf. dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. In verband met de feestdagen zal het huisvuil als volgt worden opge haald: 25 december wordt op 24 december opgehaald (donderdagroute); 26 december wordt op 29 december opgehaald (vrijdagroute); 1 lanuari wordt op 31 december opgehaald (donderdagroute); Het grof vuil wat op 1 januari zou worden opgehaald zal nu op 8 januari worden meegenomen. Het buitengebied van 30 december zal niet verarJ°ren. De containers aan de Waagweg zullen op 25/26 december 1980 en op 1 en 2 januari 1981 gesloten zyn. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat het raads besluit dd 25 augustus 1980. nr 402A/i goedgekeurd door Gedepu teerde Staten der provincie Overijssel bij besluit van 24 november 1980 afdeling 3 nr 91240 tot onttrekking aan het openbaar verkeer van de Spoorstraat, de weg lopende vanaf de Kerkhofsweg in noord elijke richting tot aan de Waagweg vanaf 15 december 1980 gedurende veertien (14) dagen voor een ieder ter inzage ligt Holten, 12 december 1980. Burgemeester en wethouders voornoemd. over deze campagne en geïnte resseerd zyn om hieraan actief deel te nemen, kunnen een gra tis informatiemap aanvragen by de afdeling voorlichting van de Stichting Mensen in Nood (Postbus 1041, 5200 BA 's- Hertogenbosch). By dragen om de actie te ondersteunen kunnen worden gestort op gironummer 11 11 222 t n v Mensen in Nood, 's- Hertogenbosch. wy Nederlanders gaan graag door voor een proper volkje. Maar de brillen, die de opticién aangeboden krygt om byv even recht te zetten, zyn soms te vlea om aan te pakken. Daarom een goede raad aan alle brildragers. Neem eens een nagelschuiertje of een oude tandenborstel en geef de bril een schoonmaak* beurt. Oebruik byv. een beetje handwarmwater en wat toilet zeep en zie hoe de bril er me teen van opknapt Voor oudere mensen is dat wat moeliyker, omdat zy veelal van naby niet zo goed kunnen zien. Help dan even een handje. Overigens is uw opticién zeker graag bereid uw bril af en toe even ultraso nisch voor u te reinigen.; Het hoofdbestuur van de Over- ijsselsche Landbouw Maat schappij (OLM) heeft geen goed woord over voor boeren, die rommelen met dier geneesmiddelen In de vergader ing van maandag 1 december werd er sterke aandrang uit geoefend om overtreders van de wet stevig aan te pakken. „Wie stiekum met die geneesmidde len knoeit, moet streng gestraft worden", zo verwoordde voor zitter D.J Jonkhans de mening van het OLM hoofdbestuur. Hij wees op het grote gevaar, dat de uitvoer van Nederlands vlees loopt door de ontoelaat bare praktyken van een handje vol boeren Nederland krygt daarvoor nu al de rekening ge presenteerd De ontdekking van hormonen in kalfsvlees zorgde ervoor, dat in Nederland de kal vermarkt volledig in stortte Een andere bedreiging vormt penicil line in varkensvlees. West- Duitsland wil op dit punt de controle sterk verscherpen „Het is voor ons van het allergrootste belang, dat er alleen gezonde varkens de grens, over gaan Er mag beslist geen penicilline in zitten", waarschuwde OLM- voorzitter Jonkhans. In landbouwkrlng zelf liggen momenteel twee maatregelen op tafel, die moeilijkheden rond penicilline moeten voorkomea In de eerste plauts wil men, dat boeren een verklaring afgeven by aflevering van varkens. Daarin moet de varkenshouder schrlfteiyk aangeven, dat hy by de toediening van medleynen de wachttijden in acht heeft geno men Het is nameiyk zo, dat by ziektes en dergeiyke, varkens wel Ingespoten mogen worden met penicilline. De boer moet dan echter een ruime periode in acht nemen, voordat hy het varken aflevert In dat tydsbes- tek is de penicilline volledig uitgewerkt Het komt nu voor, dat varkens, die ingespoten zyn met penicilline, te vroeg naar het slachthuis gaan Als tweede maatregel streeft de landbouw naar deelname van varkenshou ders aan begeleidingssystemen met de dierenartsen Hierdoor is het goed mogeUJk om zaken als diergeneesmiddelen goed in de hand te houden Het OLM- bestuur vond. dat het invoeren van beide maatregelen een zin nige zaak is Tevens deed het OLM bestuur de suggestie om als landbouw samen met de die renartsen rond de tafel te gaan zitten om over deze kwesties te overleggen. In de vergadering werd er voorts op gewezen, dat maar een heel klein percentage van de boeren knoeit met dier geneesmiddelen „Wel bezorgen Geboren: Wouter Johannes Theodoor, tv. W A.M. Overmars en J R M. Kamphorst; Juke Inger, d v. J B. Loman en M Gudde; Irene Francoise, Thoman en L M. Voskuyi, Alexander Hendrik Al- bert. zv M ter 8tal en M.J. Koopman. Overleden: G H. Tlekink, oud 84 Jaar. Hol ten, J H Achterkamp, oud 78 jaar, Holtea Ondertrouwd: H. van den Brink, oud 23 jaar, Holten en OC. Kortertnk, oud 24 Jaar, Lochem. ze de bedrijfstak een slechte naam", aldus OLM voorzitter Jonkhans Vanuit het OLM- hoofdbestuur werd erop aange drongen, dat de algemene In spectie dienst (AID) veel en strenge contróles gaat uitoefe nen op de dier geneesmiddelen. Actie groentehandel In de OLM vergadering kwam nog een heel andere kwestie aan de orde, die de laatste tijd wat stof doet opwaaien Het gaat daarby om de aktie, die groen tehandelaren voeren tegen de verkoop van landbouwprodukten door de boeren en tuinders aan huis OLM voorzitter Jonkhans was van mening, dat de groen tehandelaren van deze huisver kopen niet zoveel last hebben. Die concurrentie vait volgens hem best mee Hy was het er ook wei mee eens, dat boeren en tuinders het niet al te dol moeten maken Men mag alleen produkten verkopen, die uit el- gen akker of uit eigen kas af komstig zyn Daar moet het by bi y ven Een boer of tuinder mag dus geen produkten. die hy by anderen weghaalt, gaan verko pen. Het OLM bestuur vond dat geen juiste zaak. De heer Herman Klein Velder- man, eigenaar van NIDO- Universal Machines b v. zal op 29 december 1980 zyn aandelen in de B V overdragen aan de tn Amstelveen gevestigde onder neming Thyssen Bome Misza De heer Klein Velderrnan. die geen opvolgers heelt, hoopt met deze belangryke stap de conti nuïteit van zyn bedryf zoveel te garanderen.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5