Gehaktbal op In vier jaar moeten zjjn oosters er 700.OOO nieuwe banen bij komen Politiekeperikelen in lente-achtig Lima Rod Stewart Talking Heads Meer geslaagden rijbewijs B.E. Voorlichtingsavond Bouw- Bedrijfsgezondheidsdienst .HOUTENS NIEUWSBLAD- 12 DEC EM B E R 1980 - PAG. 13_. Oeen rijsttafel uit de automaat, al doet de naam frikandel go reng daar wel wat aan denken. Maar met oosterse kruiden be reide gehaktballetjes, heel sma kelijk bij nasi goreng of zo maar als een pittig hapje bij de bor rel. De ingrediënten zijn: 1/2 zakje Conimex boemboe nasi goreng (eerst schudden); 500 gram gehakt (ho.h), 2 eetlepels paneermeel, 1 el, zout, peper, nootmuskaat, snufje gemalen kruidnagel, 2 eetlepels ketjap benteng manls, boter of marga rine. De bereiding, waarvoor maar 15 minuten nodig zijn, gaat als volgt: Kook de boemboe nasi goreng zoals op de verpakking staat aangegeven. Vermeng het ge hakt met het paneermeel, ei, zout. peper. nootmuskaat, kruidnagel, ketjap en de bereide boemboe nasi goreng. Vorm er balletjes van ter grootte van een walnoot en bak die lichtbruin in een beboterde, vuurvaste schotel in de oven U kunt ze ook in de koekepan bakken Indien nodig kunt u de gehaktballen tijdens het bakken af en toe begieten met een mengsel van ketjap en water. Slamat makan, smakelijk eten. Tot 1985 moeten er in Neder land 700.000 nieuwe banen bij komen. Dat is noodzakelijk om de werkloosheid terug te bren gen tot het meer aanvaardbare niveau van 2% ofwel 115.000 werklozen. Wanneer het aantal banen niet wordt uitgebreid zal de werkloosheid tot 1985 in Ne derland oplopen tot een record hoogte van 11% van de be- Groeten uit Lima. Moet u zich even voorstellen. Hier is het voorjaar. Lente. Steeds meer mensen uit de hoofdstad van Peru zoeken verpozing aan het strand. En u? Is Sinterklaas langs geweest? Lekker koudStraks toch een witte kerst? Lima dus Wat later dan we destijds in Suriname hadden gedacht, maar toch, het is gelukt. Per trein, bus, vrach tauto en lopend hebben we uiteindelijk de reis van de ene kust (Atlantische Oceaan in Brazilië) naar de andere (Stiile Oceaan in Peru in 165 uur) volbracht Tijd om post te lezen, tijd ook om de wonden te helen. Eerst maar naar de kliniek, waar een duurbetaalde dok ter zich te laat ontfermt over de dubbele oorontsteking van mfjn reisgenote, een gevolg van de barbaarse busreis van Cusco naar Lima Laat dit een les zijn. Boek nooit een busreis by Hidalgo in Peru. Voor Wolfgang - onze Duitse vriend - worden het de laatr ste dagen in Peru Ook de laatste dagen van ergernis. Met een vlucht van Aeroflot vliegt hy uiteindeiyk via Ha vana en Lissabon terug naar Frankfurt Ik maak me op voor de eerste confrontatie met de politie om aangifte te doen van diefstal van mijn typmachine Vroeger kwam ik nog wel eens by de wacht- commandant in het oude Almelose politiebureau aan de Wierdensestraat Om te zeggen dat „ze" m'n huis- werkschrift Aadrijkskunde hadden gestolen. Kreeg ik toen een snoepje, nu moet ik een „papel sella- do" hebben, een verzegeld papier, waarop - volgens de wet - het proces verbaal moet worden uitgetikt Vraag me niet, waarom die papieren niet op het politiebureau kunnen wordep gekocht Vraag me ook niet. waar Je zon vel papier kunt krygen als de Banco de la Nacion - de enige plaats waar ze wor den verkocht - dicht is van wege een nog steeds voortdu rende staking En vraag me zeker niet, wat je dan moet doen Ik wacht enkele dagen De staking is voorby en ik kryg eindeUjk m'n „papel sellado". Maar niet eerder dan nadat ik drie bankgebouwen ben afgeklepperd en in drie rijen ruim drie uur heb gewacht. Dan naar het politiebureau. Naar het bureau van de PI P., de Policia Investiga- ciones Peru, waar aangiftes van meer dan honderd gul den moeten worden afgehan deld Mijn typemachine - alsmede enkele andere gesto len artikelen, waaronder een kleine camera en een verre- kyker - komen ruimschoots boven die financiële grens En zo loop ik Qpgetogen het hoofdbureau van politie bin nen „Nee", zegt de in een smake loos uniform gestoken vrouw van de afdeling informatie. „U moet hier niet zijn U moet naar het bureau in Vic toria", kauwgommend leest ze door in een beduimeld blaadje met vrywel geheel naakte mannen Ik aarzel even Victoria Maar dat is toch die wfjk, waar je als buitenlander vry wel honderd procent kunt rekenen op een beroving Sterker nog. het eerste wat myn hotelbaas in Lima me vertelde, was dat we daar. in Victoria, ons gezicht nooit moesten laten zien. waarby hy het veelbetekende, inter nationale gebaar maakte van de snel flitsende hand langs de keel en daarby vervaarlyk siste „Victoria vraag ik nog eens en de informatie agente knikt van .ja" en zegt zonder op te kyken van de maakte man op pagina 27 dat ik er beter aan doe m n geld en paspoort thuis te laten Hoe ik aangifte moet doen zonder paspoort vertelt ze me niet Ik laat Victoria voor wat het is en probeer een ander PIP bureau Alwaar geiyk de pleuris losbreekt als ik myn verhaal doe Of ik nou werke- Ujk door God en alleman ben verlaten Wat ik dan wel denk Ik had toch direct langs moeten komen, ook zonder „papel sellado" Ik laat de buldog in burger ach ter het bureau nog even doorsputteren en neem wit wegtrekkend de benen Op het bureau voor toerisme doe ik m'n beklag. En niet zo zuinig ook Een willig en mooi oor van Peruaanse ma kelij luistert Ik ben niet de enige Hoe meer officie klach ten, zegt ze hoe beter, want alleen op die manier kan druk worden uitgeoefend op de regering om een betere bescherming voor toeristen te kunnen bewerkstelligen Plus een betere behandeling Als dat zou kunnen Het kan Verdomd als het niet waar is Maar er moet een dringend telefoontje aan vooraf zijn gegaan van de zijde van het VW als ik me meld bij de Policia Turistica van de Guardia Civil Nor maal kun je daar uitsluitend tercht voor kleine diefstallen. Dit keer schiet een onderge schikte in de houding, schiet zyn chef op me af met een gruweiyke glimlach en meldt diens chef zich op zyn beurt met een kleffe hand en een langs me heen kijkende 00- Alsof er een promotie te ver dienen is, zo wordt er ge werkt De ondergeschikte no teert in alle Inogelyke ijver, die een gemiddelde Peruaan in werkelyke hoogtijdagen kan opbrengen, mijn klach ten, serienummers, waarde en wat al niet meer Een geze geld papier Maar ach. dat was toch ook bij de politie voorradig en grommend- glimlachtend (altyd beleefd blijven) geef ik myn zuur verkregen papier af. Terwyi de ondergeschikte luid tikkend het proces verbaal uitwerkt, krijg ik twee koppen koffie in de kantine, geef ik Engelse les aan de chef, en geeft hy my tien onnodige reisfolders, het maandblad van de Guardia Civil, het visitekaartje van de chef van zijn chef en opnieuw een hand Als ik na een half uur afnok, gooi ik er een achteloos handgebaar tegen aan, hetgeen zoiets moet be tekenen als „Thanks, folks" Tot mijn verbazing springen chef en ondergeschikte we derom in de houding en sa lueren nadrukkelijk Gniffe lend loop ik terug naar myn hotel Voorjaar in Lima. Lekker weer voor een bankje op de Plaza de Armas met uitzicht op het presidentiële paleis. roepsbevolking ofwel ruim 600.000 werklozen. Deze schattingen van het Euro pees Vakbondsinstituut worden vermeld in de Vakbondskrant van de FNV Het Vakbondsinsti tuut is een wetenschappeiyke instelling die vooral onderzoek verricht voor de Europese vak beweging Gezien de groei van de bevolking heeft Nederland volgens het Vakbondsinstituut in 1985 ongeveer 5,5 miljoen ba nen nodig om de werkloosheid terug te dringen tot 2% Op dit moment is er echter maar werk voor 4,8 miljoen mensen. Volgens schattingen van het Vakbondsinstituut zal de werk loosheid het hoogst worden in België waar de werkloosheid kan sty gen van de huidige 9% naar 14% in 1985 Groofc- Brittannië geeft een stijging te zien van 6,5% naar 10% werklo zen in 1985. In Denemarken stygt de werkloosheid als er niet méér banen worden geschapen van de huidige 5.8% tot 8% en in Frankrijk van 6.5% tot 10,5%. In West-Duitsland kan de werk loosheid stygen van 3,3% in 1980 tot 8% in 1985. Daling in West Duitsland Opmerkelijk is dat volgens de officiële statistieken West- Duitsland het enige land is waar de werkloosheid de laatste vyf jaar iets is gedaald. Voor een belangrijk deel is dat gunstig beeld veroorzaakt door een mas sale terugkeer van buitenlandse werknemers naar hun land van herkomst Tussen 1973 en 1977 alleen al hebben 600 000 buiten landse werknemers, ln veel ge vallen aangespoord door pre mies, West-Duitsland verlaten. (Het artikel is ontleend aan de kwartaalkrant van de Stichting Maatschappy en Onderneming, 6e jaargang, nr. 3, oktober 1980). Het bestuur van de plaatselijke afd. van het Chr. Nationaal Vakverbond, Hout- en bouw bond, organiseerde maandaga vond (8 dec.) in samenwerking met de afd. Deventer Bedrijfs gezondheidsdienst Bouw in zaal „Vosman" voor leden met hun dames een „Voorlichtings avond". Voorzitter G Kruimelaar opende deze avond met schriftlezing Ja cobus 1 22-26 en gebed en een woord van welkom waarby hij zich in 't bijzonder richtte tot de h h de A Pierik, bedrijfsver- pleegkundige en A Ouwerkerk, bedrijfsarts Nadat door de heer Pierik, bedrijfsverpleegkundige en A Ouwerkerk, bedrijfsarts Nadat door de heer Pierik een aantal dia's waren vertoond over wat de B G D -Bouw in het al gemeen inhoudt, hield de heer Ouwerkerk een inleiding waarin hij wees op het grote belang van keuring voordat men kiest voor een bepaald vak Ook ont vangt elke bouwvakker vanaf 35 jaar vanuit Deventer een oproep voor een periodieke keuring waarvoor men de vijf jaar in aanmerking komt en indien men dit wenst kan men zich ook binnen de vyf jaar laten keuren Ten allen tijde kan men een af spraak maken voor een alge meen periodiek onderzoek en een gesprek met de bedrijfsver pleegkundige mits het bedrijf waar men werkt is aangesloten bij de Bedrijfsgezondheidsdienst Midden-IJssel Ook schoolverla ters in de bouwnijverheid wordt aangeraden zich voor dat ze in de bouw beginnen zich te laten keueren of ze hiervoor geschikt zijn Ondanks al de mooie ma chines moet de opperman de steentjes nog wel van de lift tillen en staan de kerels die rioleringen en kabels leggen nog op de schop. Bij het aan leggen van wegen waarbij men beschikt over de modernste ap paratuur moet toch nog veel werk met de handen gebeuren. Voor het leggen van straatklin kers is nog steeds geen machine uitgevonden. Steeds meer gaat de B G D - Bouw letten op de werkomstan digheden op de bouw en worden aan de werkgever en de werk nemer adviezen gegeven Wij willen klachten zien te voorko men Op allerlei manieren, van daar ook het „ruggejaar" Dat is een heel zinvolle aanpak waar aan alle 42 bedrijfsgeneeskun dige diensten in ons land mee doen Deze actie wordt gecoör dineerd door de Stichting Be drijfsgezondheidsdienst voor de Bouwnijverheid en er wordt aan voorlichting van alles gedaan Na de pauze werd het filmpje „Denk om je rug. Piet" met Piet Bambergen in de hoofdrol ver toond Voorzitter Kruimelaar bedankte allen voor hun aanwe zigheid en medewerking en sloot de byeenkomst met dankgebed. Het goedkeuringspercentage is ook in de eerste zeven maanden van 1980 omhoog gegaan. Slaagde in 1979 33,8 procent van de eerste examenkandida ten voor het praktisch gedeelte van het BE-examen (persone nauto's) tot en met juli van dit jaar slaagde 36,0% van de eer ste kandidaten. De resultaten van de mannelijke kandidaten gingen van 41,3% (in '79) naar 43,2%, terwijl de vrouwelijke kandidaten een nog grotere vooruitgang boekten: van 26,5 (in *79) naar 29,3 procent. Van de in totaal 186 497 eerste BE-kandidaten gingen er echter 55 378 (is 29,7%) met het rij vaardigheidsbewijs huiswaarts. 31 688 mannen (35,0%) en 23 690 vrouwen (24,7%) Het verschil tussen het percentage praktisch geslaagden en totaal geslaagden (dus voor zowel praktyk als theorie) wordt veroorzaakt door de kandidaten, die voor het theoretisch gedeelte nog eens terug moeten komen Dat geldt voor ruim 8% van de manneiyke kandidaten, terwyi van de vrouweiyke examinandi 4.6% de theorie minder goed beheerst dan de praktyk. Bijna half miljoen In totaal werden in de eerste zeven maanden van dit Jaar bijna een half miljoen examens voor de categorie BE afgeno men Van de ruim 210 000 man nelijke kandidaten slaagde 45.4 procent (was ln '79 44,0%) voor het praktisch gedeelte van het examen Van de ruim 267 500 vrouweiyke kandidaten door stond 34,8% (was 33,1%) het praktisch gedeelte van het BE- examen met positief resultaat Opmerkeiyk was wel dat by deze categorie examenkandida ten het verschil met de totaal geslaagden percentages (dus voor praktyk theorie) minder groot was dan by de eerste examenkandidaten van de 39,4% praktisch geslaagden haalde 36.1% ook voor de theo rie voldoende (en ging dus met het rijvaardigheidsbewijs naar huis). Alle categorieën Gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar werden door de examinatoren van het CBR voor alle categorieën te zamen 526 818 examens afgeno men Van dat aantal waren er 214 811 van kandidaten die voor de eerste keer naar het examen kwamen De doorlooptyden voor de herexamens konden beperkt worden In ruim driekwart van het totaal aantal kringen wer den ook deze examens binnen 10 weken afgenomen, zo schryft het Centraal Bureau voor de af gifte van de ryvaardigheidsbe- wyzen. m&m Op 10 jan. 1945 als zoon van Schotse ouders in Londen gebo ren. krijgt Rod Stewart als jong knaapje een contract als semi-prof voetballer aangeboden. Iets wat hij echter afslaat omdat hij liever de muziekbranche onveilig maekt; als 17- jarige gaat hij naar het Europese vasteland om als straatmu zikant zijn eerste ervaringen op te doen. Ais hij in '64 weer naar Londen terugkeert komt hij terecht bij Jimmy Powell and the Five Dimensions wa'win Rod de mondharmonica be speelt en zo nu en dan een nummertje mag zingen. De groep krijgt enige bekendheid als pauze-act ln the Craw- daddy Club by de optredens van the Rolling Stones Rod's volgende halte is the Hoochie Coochie Men waarin hy samen met Long John Baldry voor het zangwerk zorgt, na het uit eenvallen van the Hoochie Choochie Men gaat Rod samen met John naar the Steampacket. Deze samenwerking tussen o a Long John Baldry, Julie Dri- scoll, Brian Auger en Rod Stewart leverde niet het verwachte succes op zodat in '66 ook deze band uit elkaar valt. Samen met Peter Green en Mick Fleetwood speelt Rod vervolgens ln the Shotgun Express waar hy al gauw weer uit verdwynt om als sessie-zanger te gaan werken In die tyd neemt hy onder de naam Python Lee Jackson de single „In a broken dream" op waarmee hy in '72 een hit scoort als bekend wordt dat Rod Stewart de zanger van dit nummer is. Jeff Beck vraagt hem in '67 om in diens band te komen zingen, waarby Rod's stem voor het eerst valt te beluisteren in ,,'i've been drin king", de b-kant van de Jeff Beck single „Love is blue" Sa men met de Jeff Beck Group maakt hy twee Ip's: „Truth" ('68) en „Beck-ola" ('69) Na het verlaten van deze band tekent Rod Stewart eind '69 een solo-contract wat de schitterende langspeler „An old raincoat won't ever let you down" ople vert Daarnaast is Rod ook nog lead-zanger by the Faces waarmee hy tussen 1970 en 1974 vyf lp's maakt. In hetzelfde tijdvak neemt hy de solo-platen „Gasoline alley", „Every pic ture tells a story" (met de hit „Maggie may"), „Never a dull moment" en „Smiler" op. Eind '75 verlaat hy the Faces om zich volledig op een solo carrière te kunnen concentreren Met behulp van the Muscle Shoals Horns en the Memphis Rhytm Section maakt hy de elpee „Atlanctic crossing" die hem via de single „Sailing" een definitieve doorbraak bezorgt. Dit succes wordt met de daar opvolgende lp's „Night on the town" C76), „Foot loose and fancy free" ('77) en „Blondes have more fun" ('78) alleen maar groter Vanaf „Foot loose bestaat Rod's begeleiding uit Jim Cregan/guitar, Phil Chenn/bass, Gary Grainger/guitar, Carmine Appice/drums en Billy Peek/guitar; een band die op zijn nieuwste elpee „Foolish behaviour" is uitgebreid met Ke vin Savigar/keyboards De plaat opent met „Better off dead" waarin al meteen alle registers worden opengetrokken, een rocker uit de A-klasse Het hoog in de hitparade vertoevende „Passion" is het volgende nummer, waarna het titelnummer uit de groeven knalt De intro van „Foolish behaviour" is niet bepaald origineel de oude T-Rex hit „Hot love" begon op exact dezelfde wyze Op deze oneffenheid na verder een prima nummer met een swingend achtergrond koortje met oa Jac kie Lomax Het tegenwoordig byna verplichte reggae-achtige nummer is op deze plaat aanwezig in de vorm van „So soon we change" In „Oh god, I wish I was home tonight" wordt via de door Sid Page bespeelde viool een enigszins „ouder wets" Rod Stewart geluid gecreëerd Vervolgens is „Gi'me wings" aan de beurt, met de in ere herstelde ritme-sektie Tim Bogart plus Carmine Appice (ex Vanilla Fudge. Cactus) in een „betonnen" hoofdrol Voor „My girl" schakelt Rod terug naar een byna balladachtig tempo, terwyl Bogart/Appice in „She won't dance with me" opnieuw hun prima vorm mogen bewy- zen Op rustige wijze wijze wordt met „Somebody special" en vooral „Say it an't true" het allernieuwste vinyl-produkt van Rod Stewart besloten „Foolish behaviour" is een prima plaat, die door een paar kleine schoonheidsfoutjes net niet het pre dikaat perfekt krijgt. Rod Stewart/Foolish behaviour WB 56865 In 1974 richtten David Byme/zang-gitaar en Chris Frantz/drums, die elkaar van de kunstakademie kenden, de groep Talking Heads op waarin enige tijd later Tina Wey mouth (oftewel mevr. Frantz) de basgitaar ging bespelen. Na een tijd van fanatiek repeteren treden de Talking Heads juni '75 voor het eerst op in CBGB's waar ze daarna geregeld op het toneel verschijnen. Begin '77 wordt de groep met Jerry Harrison op gitaar/key boards tot een kwartet uitgebreid In hetzelfde jaar komt ook de eerste lp „Talking Heads '77" uit en toert de groep door Europa, in Nederland hebben ze ook nog een hit met „Psycho killer" Op „More songs about buildings and foot" uit '78 wordt de produktie verzorgd door Brian Eno (ex Roxy Music) waardoor een strakker geluid ontstaat Deze fijn naar melo dieuzere "hummers wordt ook op „Fear of music" ('79) doorge trokken. oa door wat meer gebruik te maken van percussie instrumenten Op de allernieuwste lp „Remain In light" bevat ten de songs van David Byrne (hy schreef alle 8 nummers) duideiyke disco-in vloeden, die worden vermengd met Eno's synthesizer oefeningen Vooral ln „The great curve", „Bom under punches" en „Once in a iifetime" levert dit het meest commerciële geluid van de Talking Heads tot nu toe op De lp „Remain in light" kan de groep dan ook de doorbraak naar het grote publiek bezorgen Talking Heads/Remain in light Sire WBN 56867 Henk Oldenhof

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 13