sprak PROVINCIALE BIJEENKOMST „SOLIDARIDAD Schoolbezoek toekomstige „leerlingen" De Haar en Beuseberg Badio Oost ook te zien Instuif bakmiddag BURGERLIJKE STAND W HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 NOVEMBER 1980 - PAG. 9 Nu een aanvang ls gemaakt met het bouwrijpmaken van de gron den ln het bestemmingsplan de Haar, partieel plan 1976 (het zgn. noodverband de Haar) worden toekomstige bewoners er vast op merkzaam op gemaakt dat, wat betreft het openbaar onderwijs, dit gebied „het voedingsgebied" is van de openbare kleuterschool Tuin- straat en van de openbare lagere Dorpsschool. Hiertoe is ln het verleden al door de Raad besloten omdat geconstateerd werd dat er een weinig evenwichtige verdeling van leerlingen over de drie in het dorp gelegen openbare scholen zou kunnen ontstaan, als leerlingen die in bovengenoemd bestemmingsplan de Haar en de Beuseberg wonen Met naar de Dorpsschool zouden gann. Tijdens de bijeenkomst van dinsdagavond (25/11) VOnd punt op te nemen: het Ainktto- SSeSaS«ids van school moeten veranderen. Voor kinderen de gemeentelijke sportcommissie o m. een discussie ^^J^urte die tTt wonen te bovengenoemd bestemmingsplan de Haar en Plaats over het eigen funktioneren binnen het totale dgeeb££?eek bii rond Beuseberg en die voor het eerst de kleuterschool en lagere school sportgebeuren in Holten en over het funktioneren van d„r gaan bezoeken, geldt in ieder geval dat zij aangewezen zijn op de de individuele leden van deze sportcommissie. kleuterschool aan de Tuinstraat en op de Dorpsschool, als het gaat om lager onderwijs. Nota Slechts in bijzondere gevallen kan overwogen worden om af te wij- A ken van de hiervoor genoemde algemene regel. De afdeling onder- De discussie vond plaats naar wijs zal u hierover gaarne nadere informatie verschaffen. aanleiding van een nota welke Wellicht ten overvloede wordt nog opgemerkt dat, hoewel voor het hierover door het dagelijks be- kleuteronderwijs door de Raad geen schoolgrenzen zijn vastgesteld, stuur tevoren aan de commissie- .1 ionon nroc ooncrfih/ineu aonoo. vraag door één van de leden werd gespuid en waaromtrent bleek dat hij daarin niet alleen stond. Wij hebben geconstateerd dat deze kritiek opbouwend van aard was en dat deze geen be trekking had op de wijze h7t™dTranr^ '«.en was aangeboden Aangf van 20 oktober JX hebben wtf ^erk'lerdc^Steg" onderwijs ook voor bet kieutemnderwijs van overeenkomstige toe- g. n^van^lang^ =gd_op de^van de 4- werk tetegendeeh beuren in Holten zijn betrokken nemen wij de belangrijkste pas sages daaruit volledig over, welke als volgt luiden: Tijdens de openbare vergadering passing zijn. Latijn Amerika en wij, wij en Latijns Amerika Als we met de Latijns- Amerikanen willen samenwer ken vragen ze ons wel eerst: „Zijn jullie bereid het heil van God ook te verwachten hier en nu?" Op donderdagavond 13 november kwamen in Nijver- dal zo'n 80 diakenen en leden van commissies we- d relddlakonaat op uitnodiging: van de Provinciale Werkgroep Werelddiakonaat bij elkaar voor een be zinning op de komende adventsaktie voor SOLIDA RIDAD. Dr. L. Schuurman, Gereformeerd Vormings- en Evangelisatiepredikant te Arnhem, de voorzitter van Solidaridad, sprak daar over het onderwerp „La tijns Amerika en wij, wij en Latijns Amerika". Het is niet zo erg lang geleden, zei hij, dat we ten aanzien van de derde wereld-problematiek uitgingen van een ontwikke- lingsoptimisme. Wij, in het wes ten, ontdekten met een schok de grote verschillen in welvaart en mogelijkheden tussen Noord en Zuid, maar hadden daarbij de overtuiging dat we met onze b. Men vraagt ons naar de we- inzet, in geld en aandacht, die reldeconomie. Hoe het toch perioriteitsgevoel tot gevolg dat wij de Latijns-Amerikanen ons kuituurpatroon blijven opdringen. Als we met de Latijns-Amerikanen willen sa menwerken vragen ze ons wel eerst: „Voelen jullie je nog steeds superieur aan ons?" verschillen ln korte tijd zouden kunnen overbruggen. Als we nu naar de derde wereld kijken is ons optimisme verdwenen. In de laatste Jaren is de kloof tussen rijk en arm nog groter gewor den. Het blijkt gewoon dat wij niet zo maar in staat zijn de problemen in de derde wereld op te lossen. De oplossing moet niet van ons uit komen, maar van de mensen van de derde wereld uit. Vandaar ook dat dr. Schuurman zijn lezing begon met „Latijns Amerika en wij" en ma pas aandacht schonk aan „Wij en Latijns Amerika". Als wij werken willen met men sen uit Zuid-Amerika dan blijkt bet dat men ons vragen stelt. Vragen waar we eerst doorheen moeten willen we goed in staat zijn met hen mee te werken aan een meer rechtvaardiger maat schappij. a. Men vraagt ons waarom wij toch altijd denken dat onze kuituur meer ls dan hun kui tuur. Ons westers superiori teitsgevoel is nog altijd aan wezig. In de eerste jaren na de „ontdekking" van Zuid- Amerika heeft dat 17 miljoen Indianen het leven gekost. De hoogstaande kuituur van de Indianen ls toen door Span jaarden en Portugezen ln korte tijd afgebroken en vele Indianen zijn gedood. Nu in onze tijd heeft het westers su- komt dat arme landen ge dwongen zjjn tegen spotprijzen hun artikelen aan het Westen te verkopen. Hoe het komt dat een arbeider in een Duitse VW-fabriek 8x zoveel verdient als een arbeider in een Brazi liaanse VW-fabriek, terwijl bijv. voedingsmiddelen in Duitsland en Brazilië ongeveer even duur zijn. Als we met Latijns- Amerikanen willen samenwer ken vragen ze ons wel eerst: „Zijn jullie je er bewust van dat de wereldhandelsverhou dingen onrechtvaardig zijn, dat daardoor de rijken steeds rijker en de armen steeds ar mer worden?" j. Steeds meer christenen strij den in Latijns Amerika voor een bevrijding vanuit onrecht vaardige maatschappelijke strukturen. Men wil het Heil van God ook vertalen in maatschappelijke, sociaal- economische en politieke ter men. Men wil het Heil niet verstaan als iets van daar en straks maar van hier en nu. Getuige de liederen in Vale rius Gedenckklank kenden ook onze vaderen in de 80- jarige oorlog dat verlangen. Men vindt in het Evangelie een oproep om te strijden voor een menswaardig bestaan voor iedereen. En men past er voor op dat de heilsboodschap te veel vergeestelijkt wordt. zig met de ontwikkeling van een geheel ander kerktype. Was men vroeger aangewezen op het parochie-systeem met soms 50.000 parochianen met 1 priester, nu ontwikkelt men een systeem van basisgemeen ten. 60-80 mensen die in de zelfde buurt wonen, komen ge regeld samen. Samen houdt men vieringen, samen kijkt men ook waar-voor in de wijk aktie gevoerd moet worden. In een stad als Sao Paulo met zo'n 18 miljoen inwoners zijn er 15.000 van deze basisge meenten. Als we met Latijns- Amerikanen willen samenwer ken vragen ze ons wel eerst: „Zijn jullie het met ons eens dat christen-zijn niet onver- plichtend kan zijn, dat met elkaar vieren tot gevolg moet hebben dat je ook met elkaar aktie voert?" De vragen die Latijns- Amerikanen aan ons stellen zijn dus wel pittig. En als wij met hen aan de slag willen dan is een logisch gevolg daarvan, dat we ook in onze eigen maat schappij ons gaan verzetten tegen allerlei onrechtvaardige verhoudingen. Dat we ons ver zetten tegen racisme, ook in onze eigen stad of dorp. Dat we ook hier werken aan een meer rechtvaardige wereldhandel. Dat we ook hier kritisch aan durven kijken tegen onze eigen kerk, onze gemeenschap, of die wel juist ftmktioneert. Men geeft ons lastig huiswerk op, maar het zal blijken, dat als we echt ons bezinnen op hun vragen, we dan een verrij kend proces voor onszelf en voor onze gemeente gaan door maken. De heer Schuurman raadde ons aan om in de ge meente om te zien naar mensen die dat huiswerk ook willen aanvaarden en met deze groep, al is die maar klein, aan het werk te gaan (bijv. met de werkmap Solidaridad, te bestel len: (070-655207). Hij eindigde zijn lezing met de woorden; woorden te hebben beluisterd. Die kritiek betrof de betrokken heid van de commissie bij de aan de orde zijnde zaken. Ge steld werd o.a. dat deze betrok kenheid te gering is. Wij menen de kritiek als volgt te kunnen samenvatten: 1. het dagelijks bestuur handelt teveel zaken zelf af waardoor er weinig ruimte overblijft voor de commissie en de agenda's voor de openbare commissievergaderingen vaak niet veel om 't lijf hebben; 2. het dagelijks bestuur geeft de commissie te weinig informatie over de in behandeling zijnde zaken. In de eerste klacht zit zeker een J kern van waarheid. Veel (en dan Radio Oost is smds 24 novem- vooral de eenvoudige zaken) ber niet alleen te horen, maar WOrdt in de vergadering van het ook te zien. Dat kan via het dageijjks bestuur afgedaan. Wij NOS-experiment met teletekst. 2jjn van mening dat wij ook de Teletekst is een actueel informa- moeten hebben om de tiesysteem via het televi- eenvoudige zaken zelf af te han- sle-scherm. Informatie die op delen. Het zou enorm vertragend ieder moment van de dag gefrjk werken wanneer de ether te hate om op de buis ta het dagelijks bestuur aan de te verschijnen. Teletekst is gra- orcje zijn geweest, nog „bekrach- „Nog steeds wordt de wereld geregeerd door een systeem wat slachtoffers maakt, wat de zwakken breekt, maar er is al tijd geweest en er zal altijd zijn de tegenbeweging van het heil van de Here God. Hij vraagt ons, ons daarbij aan te sluiten". tis, maar er is wel een speciaal toestel voor nodig. Het nog ge ringe aantal bezitters van zo'n tv toestel heeft momenteel de keus uit zo'n honderd pagina's. Op 1 pagina staan ongeveer 80 lettertekens. Zeer beknopte in formatie dus. Weerberichten, tigd" zouden moeten worden in de openbare commissievergader ing. Wij gebruiken hier bewust het woord „bekrachtigd" omdat wij veronderstellen dat 99% van alle gevallen met alleen de hamers lag van onze voorzitter wordt ü""8? - ?.eUWS'. ,sPfrtnleuws' afgedaan. Het enige resultaat is beursberichten, afgelatingen, va- jjan feite een vertraging van katures zijn voorbeelden van de 4 g weken pagina's die de kijker nu kan Nacuurl!Jk bestrijden wij niet oproepen. Ook taformaUe over dat het fonneel ezlen wel Juls_ radioprogramma's. Er is nu ook ter m wanneer to de informatie over wat de streekra- bare commlssieVergadering 0 r> "n Daarnaast worden behandeld. Maar de zorgt Radio Oos voor laatste v kan dan tew worden nieuwshijdragen. Voor bezitters wat het OTaarst wee^.. een for. van een teletekst toestel valt meel julste rocedure of nog te me den dat RADIO Oost beslisslng (we hebben het cdmpn mpt. Ronin Srpn Ametpr. samen met Radio Stad Amster dam te vinden is op pagina 521. nog steeds over de eenvoudige zaken. Rond september volgend jaar Gesteld kan worden dat de sP°rt "iet gediend met een - - vertraging als hiervoor bedoeld. men over de definitieve invoer ing van Teletekst. Op 3 december a.s. organiseert het „Paalhuus" een bakmiddag voor kinderen van 6 t.m. 11 jaar. Tijdens deze instuif mogen jullie zelf pepemoten en specu laasjes bakken en ook lekkere chocolademelk koken. De bak middag begint om 14.15 en is plm. 16.30 afgelopen. Wat ze ge bakken hebben mogen ze mee nemen naar huis. De kosten be dragen f2.-, opgeven bij ,,'t Paalhuus", tel. 27 55. Bovendien is een snelle beslis sing vaak noodzakelijk. De hui dige praktijk is dat brieven van verenigingen doorgaans binnen 2 weken worden beantwoord; ge bleken is dat dit bijzonder wordt gewaardeerd. Wanneer het zwaarste gewicht zou worden toegekend aan de formeel juiste procedure, dan zou de indruk kunnen worden gewerkt dat de sportverenigingen er zijn voor de Sportcommissie in plaats van het omgekeerde. Hoewel dus niet alles wat in het dagelijks bestuur aan de orde geweest is, als voorstel in de openbare commissievergadering terecht komt, wijzen wij er wél praktische tips voor fotografen n de vorm van een foto-dneluik Het vinden van een kado voor iemand, die alles al heeft, behoort tot de meest vermoeiende bezigheden Tenzij je beschikt over een beet je fantasie en... een fotokamera. Want ik heb ontdekt, dat je met foto's ieder mens blij kunt maken. Als je maar de juiste onderwer pen kiest. Dan is bovendien dat persoonlijke fotogeschenk vaak voordeliger dan dat met veel moeite gevonden kant-en-klare. Dit al les bedacht ik toen ik voor een "reeds van alles voorziene" mevrouw een kadootje moest bedenken. Ik wist dat ze, als elke grootmoeder gek was op haar kleinkinderen en haar verjaardag bij hen thuis zou vieren. De avond tevoren maakte ik met mijn direkt klaar-kamera twee opnamen van de kinderen. Omdat ik wel eens vaker een fotogeschenk geef, heb ik altijd een paar van die kleine zelfkleeflijstjes in huis. Die kosten ongeveer drie en een halve gul den en je kunt er èrg leuke kadootjes van maken. Met behulp van een extra kartonnetje lijstte ik die twee foto's in en nam ik nog een extra lijstje mee naar het huis waar de verjaardag werd gevterd. Ik bofte, want de jarige zat juist met de kleinkinderen op haar schoot plaatjes te kijken Een foto was zo gemaakt en snel tot een lijstje verwerkt. En zo kon ik bij de koffie met gebak, deze groot moeder vèrrassen met de lijstjes met bovenstaande foto's in kleur. Een kado, waar ze een beetje be duusd van was en waar ik haar - zoals ze zei - een èrg groot plezier mee had gedaan. Waaruit blijkt dat je met foto's en in het bijzonder met direkt klare foto's anderen vaak kunt verrassen. Foto's zijn namelijk meer dan zomaar een stukje papier - ze vormen een persoonlijk bezit, dat in de loop der jaren zelfs nog waardevoller wordt. op dat nagenoeg alle zaken wel in de openbare commissieverga dering aan de orde kunnen ko men! Het door ons gevolgde sys teem is n.l. in principe als volgt: a. de in onze ogen meest be langrijke zaken komen voor stel in in de openbare com missievergadering aan de orde. Dit betreft voornamelijk be leidszaken zoals tarieven, sub sidiëring, begroting enz. b. minder belangrijke zaken, waarover correspondentie be staat, worden U ter kennis gebracht middels de lijst van ingekomen stukken (in de vergadering van 20 oktober J.l. was dit bijvoorbeeld het ver zoek van Blauw-Wit tot het plaatsen van fietsenrekken). In die gevallen wordt ook het antwoord van het dagelijks bestuur bij dat ingekomen stuk gevoegd, zodat U kunt zien wat het dagelijks bestuur met het desbetreffende verzoek heeft gedaan en desgewenst de gelegenheid bestaat om bij de behandeling van de lijst van ingekomen stukken daarover te discussiëren. c. minder belangrijke zaken, waarover geen correspondentie bestaat alsmede zaken die nog in behandeling zijn, komen doorgaans als mededeling aan de orde in de openbare com missievergadering. Ook dan is er dus gelegenheid daarover in het openbaar van gedachten te wisselen. Voor de volledigheid merken wij op dat het in principe slechts de personeelsaangelegenheden zijn, die niet in de openbare vergadering aan de orde komen. Verder merken Wij op dat de le den van de Sportcommissie se dert enige tijd de besluitenlijsten van de vergaderingen van het dagelijks bestuur ontvangen, zo dat zij kunnen lezen wat er eventueel verder nog in het da gelijks bestuur aan de orde is (geweest) en wat niet op de wijze als hiervoor bedoeld onder a, b en c in de openbare com missievergadering ter tafel is gekomen. Het is vreerad (of misschien juist niet?) dat de klacht over te weinig informatie geuit wordt op het moment dat die informatie juist verbeterd is. Natuurlijk is het wel zo dat het wel eens voor kan komen dat het in het belang van de zaak beter is om enige terughoudendheid te be trachten bij het in het openbaar verstrekken van informatie (een konkreet voorbeeld waarin openheid nadelige gevolgen had, is voorhanden), maar óók - en vooról - veronderstellen wij dat het vaak slechts een vermeend tekort aan informatie betreft; vaak weten wij ook niet meer dan wij vertellen. Met het vorenstaande hopen wij voldoende te hebben aangetoond dat de klacht dat veel zaken ln het dagelijks bestuur worden af gedaan weliswaar terecht is, doch dat dit geen betrekking heeft op beleidszaken en dat de klacht over gebrek aan informa tie niet terecht is en daarom door ons van de hand moet worden gewezen. Echter, uit het feit dat deze klachten zijn geuit leiden wij af dat deze zaken bij de commis sieleden leven en dat is vol doende om de klachten serieus te nemen en te zoeken naar mogelijkheden tot verbetering. Overwogen zou kunnen worden om de agenda's van de open bare commissievergaderingen uit te breiden met alles wat in het dagelijks bestuur aan de orde is geweest. Zoals uit het voren staande al bleek, zien wij hier geen heil ln. Dit leidt naar onze mening tot onnodige vertraging, onnodige bureaucratisering en een onnodige uitbreiding van werkzaamheden. Een andere (en naar onze me ning veel betere) oplossing waarbij de betrokkenheid van de commissie bij alle aan de orde zijnde zaken wordt vergroot en waarbij tevens het (al dan niet vermeende) tekort aan informa tie wordt opgeheven zien wij in de volgende combinatie van maatregelen: 1. de vergaderfrekwentie wordt verhoogd tot éénmaal per maand (le maandag); 2. de vergaderingen vinden plaats op een vaste dag; 3. de vergadering gaat altijd door, ongeacht de lengte van de agenda of zelfs het ontbre ken van een agenda; 4. het aantal stukken dat als voorstel in de vergadering wordt gebracht, wordt uitge breid. Ter toelichting moge het vol gende dienen: ad 1: met het verhogen van de vergaderfrekwentie wordt de duur van vertragingen be perkt. Teneinde voorts zo weinig mogelijk afbreuk te doen aan de huidige snelle werkwijze moet het tevens mogelijk worden dat zaken die in de laatste d.b.-vergadering voorafgaande aan de openbare commissievergadering aan de orde zijn, nog kunnen worden .meegenomen" naar die open bare vergadering, zelfs wan neer daar maar één dag of minder tussen zit. Doorgaans zal dat betekenen dat u de agenda en stukken niet meer 7 tot 10 dagen voor de verga dering ontvangt, maar slechts 2 tot 4 dagen en (in uitzonder ingsgevallen) mogelijk zelfs 1 dag of korter. Voorts zal het kunnen voorkomen dat de voorstellen (althans de toelich ting daarop) beknopter wordt, ad 2: wanneer de vergaderingen op een vaste dag plaatsvinden is het mogelijk al ver van te voren daar rekening mee te houden. ad 3: dit is in feite een ver lengstuk van ad 2. U weet dan zeker dat vergaderingen niet uitgesteld worden. Wanneer er geen agenda is, wordt een in formele (dus niet-openbare) vergadering gehouden, waarin gelegenheid is over allerhande zaken van gedachten te wisse len en informatie te verzame len. Van een gebrek aan in formatie zal dan geen sprake meer kunnen zijn. Bovendien bestaat dan de gelegenheid om over meer vertrouwelijke zaken, zoals bijv. personeel saangelegenheden, van ge dachten te wisselen, ad 4: wij zijn bereid het aantal stukken dat als voorstel ln uw vergadering aan de orde komt, uit te breiden. Waar de streep getrokken moet worden tussen de zaken die daar wel of niet onder vallen, ia onmogelijk van te voren aan te geven. Wij vertrouwen dat u aan cms over wilt laten waar die streep ge trokken moet worden, waarbij wij overigens opmerken dat de zaken die niet als voorstel in uw vergadering aan de orde komen, in principe op de ge bruikelijke wijze als ingekomen stuk of als mededeling aan de orde komen aldus de nota. De heer J. Luesink, die onlangs zelf om deze nota had gevraagd, zei bijzonder verheugd te zijn over de snelheid waarin dit rapport werd geproduceerd en de grondigheid welke hierin is betracht Het raadslid Westerik echter was van mening „dat we er niet zijn met een nota over het functioneren van de com missie in zijn totaliteit alleen". Hij vroeg de leden ook de hand in eigen boezem te steken en riep op tot een meer aktieve inbreng van de individuele le den zoals het meedenken over vragen als de plaats waar een definitief crossterreintje kan worden gevestigd, hoe moet in de toekomst het onderhoud van de sportcomplexen worden ge regeld, etc. Wethouder Warrink voegde hier nog als punt aan toe de vraag of in het toekom stig Welzijnsplan al dan niet ook de sport moet worden on dergebracht. Geboren: Inge Gerjanne dvH J Hoefman en J H Rensen; Sanne dv D J van der 8pek en J C de Wit. Ondertrouw: W den Hefjer, oud 25 jaar, Holten en I H H Wolterink, oud 18 jaar, Haaksbergen: G H Meesterberends, oud 25 jaar, Holten en J E Koopman, oud 29 Jaar, Holten. Gehuwd: A Wechstapel, oud 25 jaar, Holten en H J Wietsma, oud 23 jaar, Deventer.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 9