Ruim 800 bezoekers in Sporthal ,,'t Mossink" Holten blijft voorlopig nog één jaar in O.B.D. „Midden I JsseF Uitgesneden prenten. Edelslagerij Brands doet naam eer aan Kinderzegels 1980 kind en boek m Weer aanwinst in kom Holten OP SPECULAASPLANKEN STONDEN INTERESSANTE VOORSTELLINGEN Overweldigende belangstelling voor „Twente Plat" Oriënteringsrit- zoekwedstrijd HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 NOVEMBER 1980 - PAG. 7 „Met Uw initiatief om vanavond in onze sporthal met een ontspanningsprogramma te komen welke gewijd is aan Twente heeft U een vooruitziende blik getoond." Dit zei burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard vorige week zaterdagavond aan het be gin van het revue-programma „Twente Plat dat werd gehouden in sporthal 't Mossink en meer dan 800 bezoekers trok. Met zijn opmerking doelde bur gemeester Van Rappard wat ondeugend op de plan nen van minister Wiegel om Holten in te delen bij de toekomstige provincie Twente. Organisatie De Revue-avond „Twente Plat" kwam tot stand in samenwer king met de folkloristische dansgroep „De Holtense Boe- rendansers" en Truus Arends, kantinehoudster van de spor thal. „Reeds geruime tijd trek ken we het hele land door met een bejaardenshow. Bij die akti- viteiten kwamen we in contact met de mensen van „Twente Plat". We liepen al lang met plannen om eens een avond te organiseren voor de eigen Hol- tense bevolking en een pro gramma te brengen dat dan ook te maken zou hebben met de eigen streek," aldus de heer Plekkenpol, leider van de boe- rendansers en tevens ook de motor achter de organisatie van deze avond, tijdens een gesprek met onze redaktionele medewer ker. Medewerkers Aan het programma werd o.m. meewerkt door de bekende Twentse humoristen Fons Pla- tenkamp, het duo Mans en Graats uit Hengelo, Heinz Chris tenhuls uit Oldenzaal en Gait oet Klooster, terwijl de Holtense Boerendansers met hun optre den na de pauze een duidelijk hoogtepunt vormden vooral met hun dans „De Hollandse Wind molens". Eigen show Intussen heeft de folkloristische dansgroep ,JDe Holtense Boe rendansers" ook een geheel ei gen show opgebouwd. Onder de titel „Alles draait om Holten" trekt deze groep het gehele land door met conferences van „Hendrikus oet Holt'n" een .ac cordeontrio, de goochelaar Ge- rdini en uiteraard, veel folklore door optredens van de dansers zelf. Hopelijk wordt met deze eigen show nog een extra di mensie toegevoegd aan het toch al hoge peil waarop onze Hol tense Boerendansers zich thans bevinden. Tot nu toe verdient hun hoogwaardige culturele peil in elk geval niet om op één lijn te worden gesteld met de soms echt wel aardige, maar in het algemeen toch vrij goedkope en vlakke humor zoals „Twente Plat" dit j.l. zaterdagavond in de Sporthal voor het voetlicht bracht. Jammer, want wat „Twente Plat" heeft zijn de uit stekende artiesten, stuk voor stuk goed voor het aantrekken van volle zalen. Want het helaas mist zijn goede tekstschrijvers. Het duo Mans en Graads oet Hengel bracht echte Twentse humor. De M.A.C. „De Holterberg" or ganiseert zondag 30 november de laatste oriênteringsrit in dit seizoen voor auto's. Het bijzon dere van deze rit is dat ook de inzittende kinderen erbij betrok ken worden doordat ze mee kunnen doen aan een zoekwed- strijd. De rit over plm. 36 km. is uitgezet binnen de gemeente Holten. Er kan aan worden deelgenomen in de A- en B- klasse (sport) en C-klasse (toer). De eerste deelnemer start om 13.30 uur bij clubhuis café „De Biester" waar vanaf 1.00 uur in schrijving mogelijk is. De' gemeente Holten blijft voorlopig nog één jaar in de Onderwijs Begeiei- dings Dienst (O.B.D.) „Midden IJssel", voordat de gemeenteraad een be sluit zal nemen over de finitieve deelname. In dat jaar moet de O.B.D. dan wel komen met een beleidsnota waarop de raad een be sluit tot verdere deel name kan baseren. Om een eventueel besluit tot definitieve deelname be hoorlijk te kunnen afwe gen dient deze beleids nota dan wel voor de zomervakantie van 1981 in het bezit te zijn van de gemeente. Onder deze voorwaarden ging de gemeenteraad j.l. maandag ac- coord met een voorstel van b en w om een besluit tot het al dan niet uittreden uit de onderwijs begeleidingsdienst „Midden IJs sel" met maximaal één jaar te verlengen tot 1 januari 1982. Enquête Vorig jaar besloot de gemeente raad om per 1 januari 1981 uit de OBD te treden indien het te voeren overleg in 1980, over de opzet van de OBD na 1980, geen acceptabele condities voor de gemeente Holten zou opleve ren. Om allerlei redenen is het de OBD echter niet gelukt om in 1980 een nieuw werkplan over de opzet na 1980 over te leggen. Wel heeft de OBD een enquête gehouden onder de onderwijsge venden binnen de aangesloten gemeenten over gewenste hoofd punten van dienstverlening. De conclusies uit deze enquête be tekenen een bevestiging van de wens aan meer begeleiding van individuele leerlingen zoals al geruime tijd door onderwijsge venden in Holten werd geuit. Blijkens het commentaar op de enquête heeft het bestuur van de OBD deze conclusies ook grotendeels overgenomen. Op 19 november j.l. zijn de conclusies uit deze enquête •besproken met de hoofden van scholen, de ge meenschappelijke schoolraad en de onderwijscommissie. Tijdens dit overleg hebben de hoofden van scholen blijkbaar meer ver trouwen gekregen in de OBD dan tot dusver het geval was, niet in de laatste plaats omdat thans een andere OBD mede werker in Holten werkzaam is. Op grond van deze ontwikkelin gen was mw. J. Metsemakers- Rouwè (PvdA) j.l. maandaga vond van mening dat Holten in de OBD moet blijven welk standpunt zij argumenteerde met een hele serie ontwikkelin gen die thans op onderwijsge bied gaande zijn. G.J.W. Reilink (G.B) zei dat zijn fraktie wel ac- coord kon gaan met het College voorstel. Voornamelijk door de uitleg van de OBD op 19 november j.l. „Het heeft ons deugd gedaan om naar die uitleg te luisteren van een onderwijsbegeleidster die zo zeer in haar werk opgaat, waarbij ook de mening van de Holtense schoolhoofden heeft meegewogen", aldus Reilink, bij wie overigens lang niet alle twij fels waren weg genomen. Ook de heer M.F. Spijker (WD) liet zich in deze zin uit over de OBD. Nadat H.J. Westink (CDA) had opgemerkt dat onderwijsbegelei ding in deze tyd absoluut nood zakelijk is zei hij wel een zekere argwaan te hebben gehad tegen het OBD beleid zoals dat in Holten tot uitdrukking kwam. „Wij vragen ons af hoe stabiel de OBD is", aldus Westenk, die tenslotte de hoop uitsprak dat met de voorlichtingsbijeenkomst op 19 november j.l. "een her nieuwde stap is gezet zoals wij die wensen in de relatie OBD- onderwijsveld". Roodbonten in het stamboek Door de heer Roelofs, inspecteur Kon. Ned. Rundvee Stamboek werden van de veehouders G. ten Dam, Valeweg de volgende runderen ingeschreven: Ju- liaantje 18 met B76, Reintje 25 met B75, Platje 31 met B76, Willy 30 met B75 en Platje 27 met B73. Kwaiiteitsslagerij P.A. Brands neemt in de kleine maar goede rij van nieuwe zaken in het centrum van Holten een eervolle plaats in. Daarvan hebben velen, die woensdagmiddag na de officiële opening aan de Kerkstraat de familie Brands gelukwensten, zich kunnen overtuigen. Het moge chauvinistisch klinken - maar men zal een slagerij van een allure als deze weinig aantreffen; zelfs niet in een stad. De oude zaak droeg de naam van „vleespaleis"; de nieuwe kan deze ook met recht dragen. Er is een functionele indeling tot stand gekomen, met een grote ruimte voor de klant, die op zyn gemak in de vitrine kan kijken welke keuze hij of zy kan maken uit de rund- en varkens vleessoorten, de kippeboutjes, slavinken, het gehakt, de sau zen, de soorten worst, waarvan een ruim deel keurig opgehan gen is. In de hoek van de klanten ruimte een speciale uitstalling van specerijen, van ingeblikte lekkernijen. En geheel boven in de zijruimte een grote collectie bekers, plaquettes etc, die keurslager Brands op keuringen heeft gewonnen met zijn dikbil- len. De beloning voor het vak manschap. In de ruimten achter de slagerij treft men een complete moderne apparatuur aan voor het bewa ren en bewerken van vlees etc. Naast de ruime koel- en diep vriescellen vindt men er een grote kookketel, een rokerij/dro gerijruimte, een gehaktmolen, een snelcutter, een stopmachine, een vacuummachine, een been- derzaag en niet te vergeten het bekende hakblok. Wethouder H. Stegeman, loco burgemeester, die bij verhinder ing van burgemeester Mr. Van Rappard het gemeentebestuur vertegenwoordigde, kreeg de sleutel van de hoofddeur aange boden op een keurige schotel. De vele gasten haastten zich na de opening op de familie Brands geluk te wensen en toen kon de loco-burgemeester zijn toespraak houden. Hij herinnerde eraan dat de heer Brands, de heer v.d. Maat en „Dura" de gesprek spartners waren, toen de nieuw bouw etc. ter sprake kwam. Ook als gemeente, zo zei de heer Stegeman, zijn wij gelukkig met dit gebeuren van de opening. De heer Brands kwam al jong in het slagersvak. De kom van het dorp moest vry en de verhuizing was een noodzaak. De heer Ste geman hoopte, dat men nu op zeer korte termijn met de sloop van de oude panden zal kunnen beginnen. Het is mooi ais men een zaak opent, maar de klant blijft altijd koning. Hij hoopte dat de familie Brands in het nieuwe pand van een goed be staan is verzekerd. Namens de buurtbewoners, de noabers, sprak de heer J. Wis- sink een kort woord van gelu kwens. Het is een geweldige zaak geworden en de opening ervan betekent een mijlpaal voor het zakenleven. Ook wij noabers vieren daarom feest. Er komt nu licht en lucht in het gat van Holten. Hij sprak de wens uit dat de mag groeien en bloeien en dat er een bruisend koopcentrum mag ontstaan. Hij bood een in enveloppe aan In een slotwoord bracht de heer Brands oprechte dank aan de heer Stegeman en aan allen die de familie hebben geholpen cnn het bedrijf op tijd gereed te krijgen. In het bijzonder ging rijn hartelijke dank uit aan het personeel, de t)ura en alle on deraannemers, met name: de fa. Van Bruggen, Elektra, Smeva, Koeltechniek, Klein Horsman, Bestrating, Gemeentewerken, G.E.B., architectenbureau v Couwelaar-Niessink en de win- kelveraorgingsdienst E.S. Gaarne wilde de heer Brands de hoop uitspreken dat in de toe komst de samenwerking met het personeel op dezelfde prettige wijze wordt voortgezet en dat al len zich op deze plek spoedig .thuis zullen voelen. Terwijl de vele gasten bij een drankje en een hapje rondkeken voegde zich laat in de middag ook Sin terklaas bij de gasten. De vele bloemstukken die werden aan geboden gaven aan de moderne winkel een extra feestelijk tintje Aansluitend aan de officiële opening hield de fam. Brands Open-Huis en zeer velen kwa men toen gelukwensen. De familie Brands in de mo derne winkel die woensdagmid dag door wethouder Stegeman werd geopend. Met de bloemen mevrouw Stegeman-Meilink. De nieuwe Kinderpostzegels zijn tot eind december te koop. Natuurlijk aan de loketten van de PTT, maar vooral ook bij de stands van de vrijwilligers van plaatselijke comité's. die overal in het land zijn te vinden. Zij bieden bovendien een uitgebreide, zeer gevarieerde collectie algemene, hinder- en kerst-/nieuwjaarskaarten aan. De serie Kinderzegels - 1980 staat ln het teken van de kinder fantasie, die door het kijken ln en het lezen van boeken aan het werk gezet wordt. Vier bekende en bekroonde illustrators (Annet Kossen, Lidla Postma. Tom Eyzenbach en Peter Vos) hebben elk een zegel ontworpen op dit thema. Bi) alle ver schillen hebben zij dit met elkaar gemeen: het zijn erg aan trekkelijke. vrolijk gekleurde afbeeldingen. Zi) zijn daarom óók als kaart (serie f2.-) en als poster (serie f 15.-) verkrijgbaar bij de plaatselijke comité's. Zoals bekend komt de opbrengst van de kinderpostzegelactie Jaarlijks ten goede aan projecten en voorzieningen voor licha melijk, geestelijk en sociaal gehandicapte kinderen in Neder land en in ontwikkelingslanden. Dé prentsnijders waren de bak kersgezellen, die er menige win teravond aan besteedden. Zij voerden ook opdrachten uit voor bepaalde onderwerpen van spe ciale bakkers. Was een prent, die in de oven werd geschoven met het deeg erin gedrukt, ver sleten, dan nam men de afbeel ding over op een nieuwe plank. Er is een houtsnijkunst ont staan, waarvan nog voorbeelden bewaard zijn gebleven. Niet al leen bijbelse voorstellingen wer den uitgebeeld, maar ook de nieuwste ontwikkelingen in de techniek en voorstellingen uit het dagelijkse, huiselijk leven. Bij dit alles kwamen de tropi sche specerijen, zoals kaneel, goed van pas. Overigens is mar- sepijn afkomstig van de Arabie ren en kwam het via Spanje naar Europa. Maar al is het zo dat speculaas al lang machinaal wordt gebakken en de pepemo ten overigens ook weer zo'n oud vruchtbaarheidssymbool, een grote plaats innemen, Sinter klaas is door de eeuwen heen overeind gebleven. Al is de be straffende vinger nog maar nauwelijks belangrijk en al zwaait Zwarte Piet wat minder met de gard, al is het dus niet meer wat het eens is geweest, toch blijft het een vrolijk feest in een inktzwarte duisternis. Een feest vol symboliek, getuige de taai taaidmijerfsvrijsters, de harten van speculaas of suiker goed. En als drank, warme cho colademelk of een warme bis schopswijn. Het is in deze tijd een geluk, dat oude tradities niet alleen in afbeeldingen voortleven, zonder echter tot excessen uit te groeien, maar zoals op een Haagse Sinter- klaasprent uit de 18e eeuw ge schreven staat: „Hier doet ons Sinterklaas weer aan zijn dag gedenken. Nu hij de Kindre Koek en Mar- sepijn wil schenken. Maar zagt houw en werpt geen suyker meer nog prik Den Jonge Juffer die begeert geen houte klik". De meeste bakkerovens zijn verdwenen, maar in sommige oudheidkamers zijn er nog bew aard gebleven, als schakel tus sen verleden en heden. (nadruk verboden) Waar is de tijd gebleven dat speciale Sinterklaasmarkten een hoogtepunt vormden in het da gelijks leven? In de grote ste den golfden eeuwen geleden de poorters en poorteressen met hun mandjes aan de arm langs de speciaal ingerichte kramen vol zoete koek, amandelbroodn- hogtaart en „massepeyn". Hier en daar in steden en dorpen stonden kruiwagens waar ook allerlei „slickerdemickjes" te koop waren. De stadsoverheid gelastte wel, dat de markt met het lulden van de poortklok voorbij moest zijn, maar daar trok Sint Nikolaas zich niets van aan. Er waren destijds ook Calvinis tische predikanten die het Sint Nikolaasgebak maar schadelijk vonden en bang waren, dat het gebruik ervan door de pausge zinde kinderen te veel navolging zou vinden. Maar de bakkers gingen door de eeuwen heen rustig door met het bakken van poppen in speculaas. Speculatio betekent weerspiegeling. Deze naam is wellicht ontstaan, om dat de afbeeldingen in hout uit gesneden een spiegelbeeld wa ren. De oorsprong kan zijn het oude gebruik van de Germanen, die hun goden in brood uit beeldden. Die broden werden dan geofferd. Ook dierafbeeldin gen werden daarvoor gebruikt. Omdat deze gewoonte zo hard nekkig was, dat dit bijgeloof niet was uit te roeien, gaf men er een kerkelijke betekenis aan. En zo werd het van oorsprong heidense offerbrood het feestge bak voor christelijke feestdagen.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 7