Gemeenteraad eensluidend in motie: Topografisch, historisch, maatschappelijk en sociaal- economisch komt Holten bij Salland en niet bij Twente Nieuw complex O.L.M. nodig door sterke groei assuranties Hardrock - special in J.S. de Schure Gemeentebelang Holten vergaderde Praatavond C.B.T.B. Uittreksel uit de besluitenlijst van de vergadering van B. en W. d.d. 18 nov. 1880. wliciw imicUWSBLAD 28 NOVEMBER 1980 - PAG. 5 „Met verbazing en verontwaardiging hebben wij ken nis genomen van de „Bergrede" van staatssecretaris De Koning van Binnenlandse Zaken over indeling van de gemeente Holten Ibij Twente". Aldus begon A. Moeliker tijdens de gemeenteraadsvergadering van j.l. maandagavond een ver klaring die hij aflegde namens alle politieke partijen die in de raad zün vertegenwoordigd. Deze verklaring vormde een reaktie op de verrassende uitspraak die staatssecretaris De Koning vo rige week deed tijdens een spreekbeurt voor de V.V.D. in restaurant „De Wielen". Tijdens die bijeenkomst ont hulde de staatssecretaris tot ie ders verrassing n.l. dat Holten bij de toekomstige reorganisatie binnenlands bestuur zal worden ingedeeld bij de provincie Twente en niet bij IJsselland, zoals algemeen steeds werd aangenomen. Snerpende gitaren, pompende J.S. de Schure. Tot ziens aan de bassen, knallende drums, a ca- Beusebergerweg 27. pella castratum in de gloria. Blijkens de verklaring van Moe liker heeft de uitspraak van de staatssecretaris tot gevolg gehad dat de Holtense raadsfrakties het vorig weekeinde onderling intensief overleg over deze zaak hebben gevoerd en als gevolg van dat overleg kwamen de in de raad vertegenwoordigde par tijen j.l. maandag met een ge zamenlijke motie waarin aan sluiting van de gemeente Holten bij de provincie Twente van de hand wordt gewezen. Banden „De verontwaardiging vindt haar grondslag in het feit dat Binnenlandse Zaken deze in grijpende wijziging maar door voert zonder het geringste over leg met de betrokkenen. Des tijds hebben wij ons als Raad van Holten geschaard achter de ideeën omtrent een provincie IJsselland zoals die door het gewest „Midden IJssel" is be dacht en uitgewerkt. Door de geschiedenis heen heeft Holten steeds nauwe banden onderhou den met de regio Deventer en Salland. Van banden met Twente is nauwelijks sprake", aldus Moeliker, die als woord voerder optrad namens de ge hele raad. Motie Om duidelijk te maken dat de Raad van Holten de nieuwste plannen van de Minister afwijst, bood hij het college de volgende motie aan: De Raad der gemeente Holten, in vergadering bijeen op 24 no vember 1980; Kennisgenomen hebbende van de nieuwste plan nen van de regering inzake de bestuurlijke reorganisatie van ons land, waarbij de gemeente Holten is toegevoegd aan de Provincie Twente; Overwegende dat de gemeente Holten topo grafisch, historisch, maatschap pelijk en sociaal-economisch nauwelijks banden heeft met Twente; Overwegende dat deze nieuwe indeling heeft plaatsge vonden zonder enige in- of rug gespraak met de gemeente Hol ten; Overwegende dat vorenbe doelde banden in belangrijke mate bestaan met Salland en da dit destijds van doorslaggevende betekenis is geweest bij de toe treding tot het Gewest Midden- IJssel; Overwegende voorts, dat de gemeente Holten in de vijf tot nog toe gepubliceerde mo dellen inzake een nieuwe be stuurlijke organisatie derhalve steeds deel uitmaakte van een gebied waarin ook de regio De venter was opgenomen; Wijst met kracht het opnemen van de gemeente Holten in een Provin cie Twente af; Blijft zich uit spreken vóór de plannen van het Gewest 'Midden IJssel van een Provincie IJsselland, van welke provincie de gemeente Holten deel dient uit te maken. Besluit deze motie toe te zenden aan: a. de Minister van Binnenlandse Zaken; b. de Eerste en Dat is zo'n beetje wat je zater dagavond in de Schure ter ore zal komen. Niet alleen beton maar ook het geluid van motor- zagen, omvallende bomen en na tuurlijk jonge aanplant van de Schure zal er te zien en te ho ren zijn. Frits, onze eigen roeke loze beul aan de motorzaag zal zaterdagavond zijn eigen HARDROCK - SPECIAL pre senteren. Het belooft een daver ende special te worden met groepen zoals: Deep Purple, Van Halen, Uriah Heep, Ritchie Blackmore's Rainbouw, U.K. en nog vele anderen. Fans van het fenomeen beton zijn dus een avondje onder de pannen. An dere bezoekers is wel aan te ra den enkele oordoppen mee te nemen, daar wij voor schade aan de gehoororganen niet aan sprakelijk kunnen worden ge steld. Veel luisterplezier bij Frits Engbers vanaf negen uur in de Op donderdag 21 november 1980 vond de jaarlijkse ledenverga dering van de Kiesvereniging- Gemeentebelang Holten plaats. Voorzitter E.D. Vincent opende de vergadering door niet alleen de aanwezige leden te verwel komen, doch ook de wethouder Warrink, die voor de fractie Gemeentebelang in het college van Burgemeester en Wethou ders is vertegenwoordigd, en de twee Raadsleden van Gemeen tebelang, de bieren E.M. van Schooten, landbouwer te Holten en G.J.W. Reilink, adjuct direk- teur Rabobank. Tijdens het zakelijk gedeelte der vergadering werden de zeer uit gebreide notulen, onder dank zegging aan de secretaris/pen ningmeester H.J. Dikkers, goed gekeurd. Het huishoudelijk reg lement werd - nadat er enkele veranderingen in werden aange bracht - met algemene stemmen aangenomen. Het tweede deel der vergadering bestond uit gesprekken met de wethouder Warrink en de twee raadsleden der fractie. In het algemeen wordt gecon cludeerd dat het advies van de Commissaris der Koningin van Overijssel aan de raadsleden met betrekking tot ruimtelijk ordenen, door de meerderheid der Raadsleden niet wordt op gevolgd. Duidelijk is dit geble ken bij het, ondanks de vele in gediende bezwaarschriften, door willen zetten van industrieter rein de Haar II. Dit gebied is naar de mening van Gemeente- bel angers niet alleen veel te klein, het is ook overspoeld met bezwaarschriften, en kan der halve de komende 3 a 4 jaren niet voor vestigingsplaatsen van bedrijven in aanmerking komen. Bovendien zijn uitbreidingen van dit terrein vrijwel kansloos. De fractie Gemeentebelang, ge steund door het college van B. en W. streefden ernaar een te- rein voor industrievestiging te bestemmen waar Holtense be drijven de komende 20 jaren mee vooruit kunnen. Een lan gere termijnvisie en langdurige werkgelegenheid. Helaas heeft de kortzichtigheid hier gezege vierd. De fracties van C.D.A., P.v.d.A. en V.V.D. stemden tegen. De industriële uitbreidin gen in Holten worden thans De O.L.M. gaat In Zwolle een nieuw kantoor bouwen. Als het weer meezit gaat in maart aan de Dokter van Heesweg (tussen Sophiaziekenhuis en PEC-stadion in) de eerste spade de grond in. Anderhalf jaar later kan het nieuwe complex dan gereed zijn. Met de bouw is een bedrag van ongeveer twaalf miljoen gulden ge moeid. Hiervoor krijgt de O.L.M. een modern gebouw met een opvallende vormgeving. Daarnaast onder scheidt het kantoor zich, doordat het bijzonder energie-arm is. Per jaar kan de O.L.M. hierdoor zo'n 40.000 tot 50.000 gulden op de energie-rekening bespa ren. De verhuizing naar een splinter nieuw pand is nodig, omdat het huidige kantoor aan het Groot Wezenland 29 te Zwolle te klein is. Twaalf jaar geleden trok de O.L.M. erin. Toen was nog niet te voorzien, dat de verzeke ringsmaatschappij van de O.L.M. zo'n grote vlucht zou nemen. De enorme groei ging geaard met een sterke stijging van het per soneelsbestand bij OLM- Verzekeringen. Momenteel zün hier 85 personeelsleden in dienst. De verwachting is. dat de groei ook in de komende ja ren doorzet. Daarom is het nieuwe kantoor berekend op on geveer een verdubbeling van het verzekeringspersoneel. De tweede grote bewoner van het Landbouwhuis, het accountants- en belastingsdviesbureau OLM, maakt de laatste tüd eveneens een behoorlüke groei door. Vooral bij middenstanders krügt het steeds meer naam. Toename van het aantal personeelsleden is hier ook het gevolg. Een rui mer kantoor is daarom eveneens een uitkomst voor het Accoun tantsbureau OLM, dat nog vijf bijkantoren heeft in de provin cie. By de plannen voor de nieuwbouw is gekozen voor een kantoor, waarin Mie takken van de OLM een plaats krügen. Een en ander betekent, dat behalve de verzekeringsmaatschappij en het accountantsbureau ook de onderwüs-administratie en de landbouworganisatie O.L.M. nee verhuizen. In het nieuwe pand krijgen tevens de Plattelands Jongeren Gemeenschap Overijs sel (PJGO) en de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Overyssel een onderkomen. „Knik" in het pand Het nieuwe kantoor is een ont werp van B. en D-architecten uit Oosterbeek. Op de schetsta- fel van dit bureau ontstond een complex met een ietwat büzon- dere vorm. In het midden van het drie verdiepingen tellende pand is een grote knik aange bracht. Daarmee wordt het strakke van een lange rechte kantoormuur speels gebroken. In die „knik" is een aantal cen- trMe aktiviteiten ondergebracht, zoals de ruime entree, de kan tine en de vergaderzalen. In dit middelgedeelte rijn tevens de oudheden uit het Mr. Engels van Beverfordefonds, dat de O.L.M. beheert, terug te vinden. Voor het overige bevat de „knik" kantoorruimte. Dat laat ste geldt eveneens voor beide grote vleugels van het nieuwe gebouw Een gedeelte van die ruimte heeft de O.L.M. de eerst komende jaren niet nodig. Ze wordt verhuurd aan derden. Door extra ruimte in het ge bouw op te nemen, hoopt de O.L.M. te voorkomen, dat ze, net als aan het Groot Wezen land, binnen de korste keren uit het pand groeit. Energie-arm is één van de be langrijkste kenmerken van het nieuwe O.L.M.-gebouw. De O.L.M. heeft hiervoor speciaal een energie-deskundige, het bu reau Van Heugten uit Nijmegen, in de arm genomen. Er is een heel pakket maatregelen uitge dacht, dat voor een aanzienlijke energiebesparing zorgt. De meeste van de speciale voorzie ningen zijn in een paar jaar tijd terug te verdienen. Enkele van de nieuwste snufjes worden toegepast. Zo komt er in het kantoor een zogenaamd warmte-wiel. Een vier meter hoge voorziening, waarmee 80 procent van de warmte uit ventilatie-lucht wordt terugge wonnen. Belangrijke besparin gen zullen er verder zijn op het licht. Er wordt een verlichting aangebracht, die zorgt voor voldoende licht bij de werkplek en de andere gedeelten van de kantoorruimte van minder licht voorziet. Daarnaast overweegt de O.L.M. om een speciale installatie aan te schaffen, die een deel van het licht uitschakelt wanneer er voldoende daglicht in het kan toor is. Andere voorzieningen in verband met energie-besparing zijn extra dikke spouw-, dak- en vloer-isolatie, een zuinige C.V.- ketel, ventilatie, een degelijke zware construktie, enz. Zelfs met het plaatsen van het ge bouw is rekening met energie gehouden. Het kantoor wordt zo neergezet, dat de zon 's mor gens en 's middags optimaal benut wordt. In de koude noordgevels wordt geen gla.* aangebracht. Parkeerruimte Het complex komt voor een ge deelte op palen te staan. Zo doende kan men onder het kan toor een groot aantal auto's kwyt. Het merendeel van de an dere parkeerplaatsen komt ach ter het gebouw, zodat de auto's grotendeels aan het zicht ont trokken zün. Aan de voorkant is alleen plaats voor enkele bezoe kers, die hier hun wagens neer kunnen zetten. Deze parkeerge legenheid zM min of meer ver scholen liggen in de heuvelach tige tuin, aan de voorrijde Die tuin met veel groen en bomen Tweede Kamer der Staten- GeneraM; c. de provinciMe be sturen van Gelderland en Overijssel; d. de besturen van de gewesten Zwolle, Twente en Midden-IJssel; e. de besturen van de gemeen ten, deel uitmakend van het gewest Midden-IJssel. Gaat over tot de orde van de dag. Telegram Namens het college nam burge meester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard de motie in ontvangst. Hü zei gelukkig te zijn met deze motie van de Raad, waarvan de door Gemeentebelang somber ingezien. Inzake het onderwüs is uitvoerig gediscussieerd over de O.B.D. en de mogelijke vestiging van een Scholengemeenschap te Colm- schate. Tegen een eventuele ves tiging zal de fractie van Ge meentebelang zich met hand en tand verzetten. Andere onderwerpen waarover breedvoerig is gediscussieerd waren o.a.: het komplan, plaats gemeentehuis, de bestemmings plannen Buitengebied, bebou wing Zuiderlook en het z.g. Tel genplan. Bovendien is besloten om in het voorjaar 1981 een openbare ver gadering het centrum van Hol ten te beleggen, waarbü alle in gezetenen de gelegenheid wordt geboden met de wethouder van Gemeentebeang te discussiëren. Tegen 0.15 uur sloot de voorzit ter deze boeiende ledenvergader ing van Gemeentebelang Holten. Inhoud volledig door het college wordt onderschreven. ,Jk ben benieuwd naar de betere argu menten van de Minister dan in deze motie worden genoemd om Holten by Twente in te delen", aldus mr. Van Rappard. Aange zien de Tweede Kamercommis sies zich de volgende dag over de reorganisatieplannen van Mi nister Wiegel zouden buigen deed hy de suggestie om de mo tie per telegram naar Den Haag te verzenden „al heb ik nu niet direkt de illusie dat de motie ook werkelijk in dat overleg zal worden meegenomen", aldus Van Rappard. Op de jaarlijkse z.g.n. „praat avond" van de afd. Holten van de Chr. Boeren en Tuinders- bond heeft voorzitter Egb. Stam, na het lezen van Lucas 13 vers 6-9 en gebed in zijn openingswoord aandacht ge schonken aan de vele proble men op het gebied van de ak kerbouw en de veehouderij. Hij attendeerde o.a. op de me deverantwoordelijkheids heffing op de zuivelproductie, die als minister Braks z'n zin krijgt niet minder dan 20% zal bedragen op de meerproductie, een klap die toch wel erg hard zal aan komen. Ook de houder van mestkMveren rit in grote moei lijkheden (toedienen van hormo nen) en de huisvesting, in vol gens de milieu groepen te kleine boxen. De varkensfokkers en mesters worden het laatste jaar geconfronteerd met lage prijzen mede door grenssluiting Italië. Klopt dat wel met de EEG- afspraak? Gaan wij als stand sorganisaties hier wel voldoende tegen in? Stam vroeg tenslotte nog aandacht voor de voorge nomen sluiting van een aantal aardappelmeelfabrieken waar door telers van fabrieksaardap pelen in grote moeilijkheden komen. Na een woord van wel kom door de voorzitter en lezing der notulen door de secr. de heer J.W. Hulsman werd het woord gegeven aan de heer Aal- berts, lid van Prov. bestuur die een korte inleiding hield naar aanleiding van een aantal vra gen betreffende de kosten van het EEG-landbouwbeleld, het sociale en fiscMe beleid, export naar de arme- landen, inkom- stenbeleid in de landbouw, werkgelegenheid in de agrari sche sector etc. Er ontspon zich rond deze vragen een geani meerde discussie. De goed be zochte „praat-avond" werd door de heer Alberts met dankgebed beëindigd. De schetstekemng laat zien hoe het nieuwe gebouw er zal uit zien. Energiebesparing staat voorop bij de constructie. moet nog eens het „vriendeiy- ke"karakter van het geheel on derstrepen. Voor hetzelfde doel is by het kiezen van het mate riaal heel duideiyk de voorkeur uitgesproken voor „natuuriyke" producten. Dus geen beton, maar gewone bakstenen, geen metalen luxaflex, maar zonne schermen. Een ander punt, waarbü heel bewust een keuze gemaakt is. was de plaatsbepa ling. Bü het uitkiezen van een bouwterrein was een voorwaar de. dat het kantoor goed be reikbaar moest zyn. De plaats by het Sophia-ziekenhuis, vlakby de Ceintuurbaan en de weg Zwolle-Almelo, voldoet hieraan ruimschoots. De grond. 8 000 vierkante meter, is al enige tüd eigendom van de O L.M De bouwtekeningen lig gen momenteel bü de gemeente. De verwachting is, dat rond de jaarwisseling de aanbesteding plaats heeft Direct na de winter kan dan het werk starten. 1. aan de Holtense Handelsver eniging ontheffing verleend voor een geluidsinstallatie op de koop avonden tijdens de periode 27 no vember tot 24 december; 2. aan de heer F.D.J. Slijkhuis vergunning verleend voor de bouw van een melktanklokaal en een jongveestalling bij het pand Espelodijk 14. U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. COMMISSIE VOOR WOONRUIMTEZAKEN De Commissie voor woonruimtezaken houdt zitting op dinsdag 2 december a.s. van 19.30-20.30 uur ten gemeentehuize. SUBSIDIE WARMTE-ISOLATIE GEWIJZIGD Met ingang van 11 november 1980 is het subsidiepercentage voor isolatie van bestaande woningen verlaagd. Voor dubbele beglazing krijgt men niet meer dan f750.-. Dit ts 15% van f 5000-, het maximum van de te subsidiëren kosten. Voor de overige isolatievoorzieningen is het maximumbedrag f 1250.-(25% vanf 5000.-) Per woning wordt nooit meer dan f 1250.- subsidie gegeven, ongeacht het aantal voorzieningen dat men treft (was f 1200.-1 De subsidie bedroeg tot nu toe 30% van de kosten met een maximum van f4000.-. Isolatie van begane grondvloeren komt nu eveneens in aanmerking voor subsidie. Aanvraagformulieren voor subsidie warmte-ieolatie zijn verkrijgbaar bij de afdeling algemene zaken ter gemeentesecreta rie. Schoolbezoek toekomstige leerlingen uit het bestemming» plan „De Haar", partieel plan 1978 en hef bestemming «plan .;De Beuseberg". Zie het artikel elders in dit blad.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5