Modelpolitiek van Honda succesvol Quintet MOTORMARKT Over twee weken AUTO HI-FI C.B. APPARATUUR INBOUW 0NTST0R1NG INRUIL arornu In de zestiger jaren, om precies te zijn in 1968, kwamen de eerste Ja panse Honda automobie len ons land binnen. Kleine tweecilinder lucht- gekoelde autootjes met vier zitplaatsen. Uiterst compact van buiten en nog redelijk ruim van binnen. Motorisch met 360 cc., later 400 cc en een 600 cc. versie. Leuk ogend en met zeker geen slechte rij-eigenschappen. De S 800 sportwagens in coupé en cabrioletversie waren snelle vertolkers van een generatie spor tieve auto's die de naam Honda eer aandeden. Nu al gezochte objecten om te verzamelen. Wat kwam daarna. De Civic, de brood en boter auto van Honda en ge weldig succesvol op de Nederlandse markt. Dat was in 2972. Vier jaar later werd de Accord geïntroduceerd als 3-deurs auto en een jaar later als normale vier- deurs sedan. Net zo suc cesvol als de Civic. Met de coupé versie in de vorm van de Prélude completeerde Honda het leverinasproaramma Procentueel is de verkoop van Honda's dit jaar sterk gestegen. Over de eerste 9 maanden werden al 21378 Honda's ver kocht tegen 17.481 over dezelfde periode van het vorige jaar. De Honda fabrieken in Japan zijn een sterk voorbeeld van hoe men zich in diende te stellen op de Europese markt. De motorfiets vestigde de rénommee. Maar nu de Quintet. De wegligging, bijna altijd als eerste facet aan de orde, is niet te onderstuurd. Uiteraard wel wat, een aspect van voorwie laandrijving en noodzakelijk om een goede tot uitstekende rechtuitstabiliteit te verkrijgen. Bij glas loslaten in snel ge nomen bochten verandert het onderstuur niet onmiddelijk in overstuur, maar laat dat heel geleidelijk aan merken. m De besturing, technisch ge construeerd volgens het tandheugelprincipe, werkt vrij licht en precies. Van uiterst links naar uiterst rechts 31/4 omwentelingen van het stuurwiel Veercomfort erg prettig, waarby de telescopi- sche schokbrekers uitstekend dempten. Voor ophanging volgens het Mc. Pherson sys teem en achter schuin ge plaatste wieldraagarmen en schroefveren. Voor en achter een torsiestabilisator. Ten opzichte van de Accord werd de geometrie van de voorwielophanging iets gewij zigd. waardoor het totale weggedrag beter, geraffineer der werd. Dankzij de. nega tieve stuurstraal een stabieler weggedrag bij het remmen en ook daardoor minder reacties in het stuurwiel. De remmen stonden hun mannetje. Het remsysteem is kruislings gescheiden en heeft een remkrachtbegrenzer en uiteraard een bekrachtiger. De banden gaven nogal wat geluiden door in het inte rieur. Meer merkbaar dan de mechanische en het windge ruis langs de carrosserie. We gingen er van uit dat de wielbasis van de Accord ge lijk was aan de Quintet. Maar dat bleek niet waar te zijn. De Accord meet 2.38 m. en de Quintet 2.36 m. Deze laatste is wel weer 4 cm. langer dan de Civic en de Prélude, waarbij deze laatste een zuivere coupé bestem ming heeft. In de spoorbreedte-maten is de Quintet afgeleid van de Civic en waarom dat gedaan werd is voor ons onverklaarbaar. Motorisch is deze Honda uit gerust met een 1602 cc. krachtbron, die voorzien is van een enkele bovenliggende nokkenas, aangedreven door een getande snaar. Eet mo torblok is van gietijzer, de ci- linderkop van lichtmetaal. Het vermogen bedraagt 80 pk. of 59 kw. bij 5300 om wentelingen van de krukas. De motor staat dwars voorin gemonteerd en is gecombi neerd met een vijfbak of een Hondamatlc semi- automatische versnellingsbak. Een vijfbak wint meer en meer terrein en is al lang niet meer dat extra dat uit sluitend een aantal bijzonder sportieve auto's sierde. We reden de Quintet met de Hondamatic, een drieversnel lingsbak met hydraulische koppelomvormer. Wegrijden gebeurt in de normale stand en is men behoorlijk op snel heid dan kan zonder gas te rug te nemen in de overdrive geschakeld worden. Honda geeft aan dat boven de 40 km. deze hoogste overbren ging gebruikt kan worden. 3-bak automaat Vergeet men het verzetten van de keuzehandle dan pro testeert de motor niet wan neer in deze overdrive-positie uitvoering. Van 0 tot 80 no teerden we 10.8 sec., van 80 tot 100 bijna 5 sec., dan is de slip al minder merkbaar en van 80 tot 120 km. bij?na 13 sec. De topsnelheid bedroeg ruim 150 km. per uur en het toe- renverschil tussen de drive- en de overdrive- stand om en nabii de 1250 omwentelingen weggereden wordt. Het is duidelijk geen volautomati sche bak. De koppelomvor mer brengt de verbinding tot stand en dat is identiek aan de gewone volautomaat. Er zit behoorlijk wat „slip" in dit hydraulische koppelings systeem. Vandaar ook dat de acceleratiecjjfers meerdere se conden verschillen met een gewone versnellingsbak van de krukas. Dat is bevor- delijk voor de rust in de au to, het verbruik gaat omlaag en de slijtage is minder. Het verbruik beliep gemiddeld een 9 a 10 liter ner 100 km. En dan reden we niet op hoge snelheid, maar op de autosnelwegen zo rond de 115 km. per uur. Daarbij kwam natuurlijk ook het stadsver keer. Zeker geen hoge ver bruikscijfers, waar we nog aan toe willen voegen dat de vijfbak uitvoering een gusti- ger verbruik zal laten zien. Veel accessoires Na al deze technische onder delen nog de carrosserie, het interieur en de accessoires. Om met dit laatste te begin nen heeft de Quintet een veelvoud aan nuttige acces soires. We kunnen ze alle maal opnoemen, u als lezer kunt ze ook wanneer u geïn teresseerd bent bij een Honda-dealer gaan bekijken. Het dashboard is heel com pleet uitgevoerd, waarbij de lichtaanduiding of de portie ren goed gesloten zijn al lang een Honda accessoire is. De toerenteller wordt mecha nisch bediend en dat is te meer opvallend omdat juist veel functies electronisch ge regeld worden. Het gehele in strumentenpaneel is bijzonder mooi gevormd en zo gebogen dat de rechts voorin zittende passagier veel leefruimte heeft. Dan is de zit-stuurpositie voor de berijder heel goed in te stellen doordat de stoel ook in de hoogte verstelbaar is. Verder geven de voorstoe- len in z'n geheel een goede zit en achterin is het redelijk toeven. De beenruimte is niet ruim bemeten, maar het kan. Ook achterin veiligheidsgor dels, waarbij de achterbank in delen neerklapbaar is. Dat vergroot de bagageruimte, ook wanneer 1 passagier op de achterbank een plaats in genomen heeft. Ventileren en verwarmen kan qua capaci teit erg goed, maar het rege len op zich vonden we niet ideaal. Wat maakt de auto verder compleet? Ontscheept in België worden daar de vloermatten aangebracht, koplampen van Europees fa brikaat gemonteerd en de autoradio komt van Phillips. Al een klein beetje Europese inbreng in deze auto. De bui tenspiegel is van binnenuit verstelbaar, een ruitenwisser met sproeier op de achter ruit. mistachterlichten en de koplampen kunnen door de bestuurder in 3 standen ver steld worden. Verder is het interieur bijzonder keurig af gewerkt en dat spreekt toch aan. De carrosserie qua uiterlijk heeft weer iets aparts. Mogen we het een echte Honda-look noemen? De Quintet is met een totaallengte van 4.11 m. langer dan auto's uit z'n ei gen klasse. De forse bumpers met ingebouwde clignoteur- 1 am pen voor en mistachter lichten maken de auto ook langer, zowel optisch als daadwerkelijk. De forse ach- terlichtarmaturen bepalen in niet geringe mate het achte- raanzien, en over de zij flan ken willen we nog kwijt dat de raamomlijstingen en de beschermingsrand aan de zij kant in matzwart zijn uitge voerd. Chroom komt men hier bijna niet meer tegen. Resteert ons nog een over zicht over deze test te geven. Opvallend qua prestaties is de Quintet Hondamatic zaker niet. De vijf-bak uitvoering is duidelijk sportiever. Opvallen qua ruimte ook niét, waarbij wel de bijzonder fraaie en degelijke afwerking indruk op ons maakte, het uiterlijk dient een ieder te beoordelen naar zijn eigen maatstaven en we schreven al dat het een echte Honda is me een origineel tintje. In de klasse met z'n prijsconcurrenten komen we terecht bij de Volkswagen Golf/Jetta, de Ford Escort, de Opel Kadett, de Fiat Ritmo, de Citroen GSA, waarbij de Ritmo de gunstigst geprijsde is. De Quintet wordt geleverd af importeur f 18.295.- (5-bak) en f 19.195.- (Hondamatic). Dan is de Ford Escort aan de beurt. We reden de 1300 L in 60 SPECIAALZAKEN IN HEEL EUROPA Haaksbergerstraat 10S ENSCHEDE Tel 053-319789 J 2-deurs uitvoering. De Escort werd geheel nieuw ontworpen en in dit ambitieuze project heeft Ford een geweldig vermogen geïnvesteerd. Een groot aantal uitvoeringen zijn leverbaar en de goedkoopste Escort staat ge prijsd voor f14 995 - en de duur ste, de XR 3 kost af fabriek f23.770.-. Keus genoeg, vandaar dat wij de 1300 L reden, het model waar Ford waarschijnlijk de meeste van zal gaan verkopen. Deze 1300 L staat nu geprijsd voor rond de 17 mille, waarbij dan nog de afleveringskosten etc. komen. Ook de motoren werden nieuw ontworpen en zijn gericht up een zo zuinig moge lijk verpruik. Rykwallteiten en prestaties goed, ce aankleding deed wat eenvoudig aan in het licht bezien van de prijs. Op zaterdag 29 en zondag 30 november a.s. wordt in het Au- totron een antieke motoren koop- en ruilmarkt gehouden. Ook onderdelen zullen er te koop zijn. De motoren moeten van voor 1960 zijn, anders worden ze niet toegelaten. Het Autotron is tot dit initiatief gekomen omdat er vanuit het publiek vraag ont stond naar een specifieke markt voor motoren. Dit naar aanlei ding van de succesvolle auto markten. Er is plaats voor 200 antieke motoren en 100 onderdelen- stands. Men verwacht deelne mers uit eigen land, België, Duitsland, Frankrijk en uiter aard Engeland. Als bijzondere attraktie worden er demonstra ties tri al-ryden gegeven door Eddy Moerman, Nederlands Ju nior kampioen trial-ryden van 1978, 1979 en 1980. Het Autotron is de beide dagen geopend van 10 uur tot 18.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 13