Vraag wint aan aktualiteit i College moet komen met beleidsnota ^Vergoedingen sportakkommodafies DECEMBER: SPELLETJESMAAND Andere regeling verkoop, afsteken van vuurwerk Programma Radio-Oost CDA - WD en PvdA menen: Uit de raadsportefuille HOGER TARIEF VOOR KLEINVERBRUIKERS Vaar komt het nieuwe gemeentehuis?? Grote munten en postzegel ruilbeurs .HOLTENS NIEUWSBLAD - 21 NOVEMBER 1980 - PAG. 7 De door de sportcommissie voor Gymnastieklokalen: Vast ge- 1981 vastgestelde vergoedingen bruik: f248- per wekelijks klo- voor het gebruik van de ge- kuur per jaar (f246.-); Inciden- meentelijke sportakkommoda- teel gebruik: f6.75 per uur Hes willen B. en W. goedkeu- (f6,60). ren, blijkens een voorstel aan Sporthal 't Mosstnk: Vast ge- de raad. De gebruiksvergoeding bruik: f 18.- per uur (f 19.-); Alle voor de vaste gebruikers van overige gebruik door Holtense de sporthal is met fl.- per uur verenigingen: maandag t/m vrij- verlaagd, omdat deze in ver- dag tot 19.00 uur f19.- (f 19.-); houding hogere huurlasten heb- maandag t/m vrijdag vanaf 19.00 ben dan de vaste gebruikers uur f24.- (f24.-); zaterdag en van de andere akkommodaties. zondag tot 12.00 uur f24.- (f24.-); zaterdag en zondag Ter compensatie voor deze ver- vanaf I2 00 uur f29_ (f2g_|; mindering van inkomsten - te overkoepelende sportorganisa- tamen op f800.- op jaarbasis - tles cn verenigingen van buiten de gebruiksvergoeding voor Holten: f32_ per uur (f29„, gebruikers van buiten Holten strucUelokaal: f5,90 per uur met fl.- extra verhoogd. Voor (f5gQ) iet overige zijn de vergoedingen sportvelden: voetbalvelden: Vast "0Or,ain,CJ<ie?teel BlbrUï m„et P« Per jaar: gemiddeld 5% verhoogd. De fl09J. (fl092.->; incidenteel ge- sportcommissie heeft nu ge- bmlk wedstrijd: f42.- (f41.-1 ruiksvergoedingen vastgesteld, Tennisbanen: Vast gebruik per ile als „redelijke tarieven" wor- baan per jaar: fl600_ (fl600._); len bestempeld. Incidenteel gebruik: vervallen. Hieronder verstaat de commissie Handbalveld: vast gebruik per Je taneven. die verenigingen, veld „r jaar. f 260 (f 260 die geen jeugdleden hebben en cWentcel gebruik per wedstrijd: f 16.- (f 15,50) dus geen jeugdsubsidie ontvan gen kunnen opbrengen zonder extra financiële inspanningen via een normale contributie. Er geen sprake van een „symbo lische vergoeding". In 1979 bijna f87.000.- binnengekomen aan opbrengsten wegens verhuur der akkommodaties aan vereni- Voor 1981 moet het kleinver- gingen. De volgende vergoedin- bruikerstarief (electriciteit) gen zijn voorgesteld (tussen worden vastgesteld op 9,10 cent haakjes de nu geldende ge- Per kilowattuur (was 8,95); het bruiksvergoedingen): nachtstroomtarief op 3,5 cent De vraag of het nieuwe ge meentehuis ook werkelijk op de Stnidsbelt zal verrijzen is, na iet artikel over de Smidsbelt ia ons blad van vorige week, ineens heel aktueel. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van maandag bleek dat, tijdens begrotingsbehandeling voor alleen het College van B W en de CDA-fraktie nog onverkort aan dit plan vas thouden. Alert Een discussie hierover werd Vrijdag 21 november 12.00-12.30: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland 17.00-18.00: Nieuws met Radio Oost het weekend in. Tips voor uitgaanders en thuisblijvers. Zaterdag 22 november 17.00-18.00: nieuws. Sportpro gramma aangezwengeld door H.J. Robers (VVD) die het College waar schuwde bijzonder alert te zijn inzake de plaats waar een nieuw gemeentehuis gebouwd moet worden. Zeker nu een meerder heid van de raad (WD-PVDA en GB) anders is gaan denken over de Smidsbelt als mogelijke vestigingsplaats. Met name waarschuwde hij de ontwikke lingen inzake de Mengunie scherp te blijven volgen. Hij kreeg hierin bijval van mevr. J. Metsemakers-Rouwé die zelfs zover ging „dat alles gedaan moet worden om het gemeente huis in te passen in het Kom- plan Noord waardoor tevens het oude gemeentehuls bewaard kan blijven". Bouwplannen Her vormde Kerk Als bijkomend element werd hierbij nog naar voren gehaald de plannen die de Hervormde gemeente zou hebben betref fende bouw van een diensten centrum aan de bestaande kerk. Een tekening die hiervoor is gemaakt zou de plaats van het geplande gemeentehuls overlap pen en om die reden zijn afge wezen. H.J. Westerik maakte gewag van deze kerkelijke plan nen en vroeg het College deze zaak nader onder ogen te zien in de commissie R.O. Overigens vond hij dat het nieuwe ge meentehuis de kern vormt van het plan Smidsbelt waar hij niet van wilde afwijken. „Het zou een be droging betekenen van de mensen die daar hebben geïn vesteerd. Bovendien zouden we voor het komplan een volledig nieuwe planprocedure moeten per kwh. (was 3,95). Boven deze basistarieven dient een brand stoftoeslag in rekening te wor- den gebracht, die. met de (moei lijke) term van mega joule wordt aangeduid. De huidige grootverbruikersta rieven zijn in 1979 geheel ge harmoniseerd. Aan de wijziging van de tarieven in 1981 dient de raad zijn goedkeuring te hech ten. In de toelichting op het voorstel verwijst het college naar het besluit van de raad van commissarissen van de IJs- selcentrale om de inkooptarie ven voor '80 van distributiebed rijven te wijzigen naar structuur. Er geldt nu één inkooptarief voor alle ultra hoogspanningsle veringen, met een afgeleid tarief voor distributiebedrijven met een hoogspanningslevering. De contactcommissie voor de IJ.C. uit de afdelingen Drente en Overijssel van de vereniging v. Ned. Gemeenten heeft geadvi seerd tot verdere tariefsharmoni satie van het kleinverbruikersta rief. Economische Zaken heeft de toegestane verhoging der ba sistarieven voor dekking der in flatoire kostenstijging voor 1980 vastgesteld op 2.25%. schadevergoedingen. B. en W. willen voor deze aankoop f1500.- disponibel stellen. De grond kost f50.- per vierkante meter: f25.- per m2 wordt be taald voor aanpassing van de tuin en verplaatsing der afraste ring. Een krediet van f 12.295.- stellen B. en W. voor ter beschikking te stellen voor het aanschaffen van meubilair en diverse apparatuur voor enkele openbare lagere scholen. Zoals de Dorpsschool, de Haarschool en de Kolschool. zaterdag, 22 november a s. wordt in de Evenementenhal te Bome een grote munten- en postzegel- ruilbeurs gehouden, uitgaande van de Nederlandse Vereniging „De Verzamelaar", afdeling Overijssel. Men viert dan tevens het vijfjarig bestaan van de af deling. waarbij iedere bezoeker een aandenken zal ontvangen. Tevens is er een curiosa markt en stenenbeurs met slijpdemon- stratle. Er zijn boeken ansicht kaarten, sigarenbanden, bidpren tjes, oude aandelen, oude pot ten, Koninklijkhuls, militaire ar tikelen te veel om op te noe men. Populariteit gezelschapsspel stijgt Enkele jaren geleden zou nie mand het geloofd hebben, maar het gezelschapsspel wordt weer populair. Steeds meer Neder landers kruipen met familie of kennissen weer gezellig rond de tafel voor een partijtje Mens-erger-je-niet, Halma of Ganzenbord. Vooral de spelle- Meer huur voor geysers tjes met een gokelement zijn en boilers Ingaande 1 januari 1981 wil het college de volgende tarieven vaststellen voor de huur van boilers en geysers: Boilers: 50 li ter f4,95 per maand; 80: f6,30 per maand en 120 liter f7,25 per maand. Geysers: zonder trekon- derbreker f4,65 per maand; met trekonderbreker f4,80 p.m. Dat betekent een verhoging van 5% voor boilerhuur. De prijzen zijn nu als volgt: Boiler: 50 liter f4,75 per maand; 80 liter f6 - en 120 liter f6.90 per maand. Gey sers: zonder trekonderbreker f4.40 en met deze f4,55 per maand. Verhoging geyserhuur 6%. De verhoging is nodig door de voortdurende stijging der loonkosten en de materiaalprij- zen. Op de exploitatie der huur- geysers wordt voor 1981 een ver lies geraamd van f5843,57. Door de tariefsverhoging zal het nade lig saldo f2910- lager zijn. Grondaankoop Om het trottoir langs de Laren- seweg ten noorden van de wo ning Larenseweg 13 te verbete ren wil het college van de heer H. Kevelam (Larenseweg 13) een strook grond van 16 m2 aanko pen. Prijs f 1200.-, inclusief erg „in" volgens Huib Hotte, directeur van het Koninklijke Hausemann Hötte, Neder lands grootste spellenfabrikant, beter bekend onder de naam Jumbo. Volgens hem is die stij gende belangstelling vooral te danken aan een hang naar nos talgie en huiselijke gezelligheid. De afgelopen kwart eeuw waren we met de opmars van de tele visie niet meer van de buis weg te slaan, maar die versla ving begint wat over te gaan, vermoedelijk juist dank zij het enorme aanbod van program ma's via de kabel, waardoor je toch niet meer „alles" kunt zien en selectief kijken geboden is. Daardoor leren we weer dat er nog wel andere actievere ma nieren van ontspanning bestaan en omdat we het uitgaan wat verleerd zijn, vallen we terug op het traditionele gezelschaps spel. Waren het vroeger de ouders die hun kinderen op hoogtijdagen verrasten met allerlei spelletjes en puzzels, nu zijn het veelal de jongeren die de charme van het gezelschapsspel ontdekken en dat voor hun ouders of voor el kaar kopen. Maar er is tegen woordig zo'n enorme keus in spellen en puzzels, dat men al Zondag 23 november: 11.00-12.00: ANP plus nieuws, muziek op verzoek. Gelukwen- sen aan luisteraars, sportnieuws, ingaan", ook was hij bevreesd Natuurplaatje van Kien Snijders. dat Holteni blj weging van de 17.00-18.00: Nieuws. Sportpro- plannen, de saneringsbijdrage gramma van het Rijk zou mislopen. HU waarschuwde er wel voor dat Maandag 24 november voor ^et oude gemeentehuis ge- 12.00-12.30: Nieuws. Tips over zocht moet worden naar een groenten- en frultprijzen. Regio- goede bestemming zodat het naai weerbericht van Robert niet behoeft te worden afgebro- van RUsbergen. ken. 17.00-18.00: Nieuws. Boerenpro- 4 gramma en Radio Oost konau- Burgemeester mr. Ridder van mentenrubrlek „Op de koop BW"" „"Celdlnt van vragen van H.J. Robers dat de Mengunie niet bereid is te Dinsdag 25 november: P™'"- "™r "rko°P van «r,md buiten de 25 meter gelegen 12.00-12.30: Nieuws naast en achter het bestaande 17.0O-18.00: Nieuws. Mensen ma- gemeentehuis en die plaats dui ken nieuws. delljk te klein voor een nieuw gemeentehuls. Hiervoor Is nl. Woensdag 26 november: 3.330 m2 vloeroppervlakte nodig 12.00-12.30: Nieuws. Weerbericht en sal bestaan uit twee kan van Robert van Rosbergen. toorlagen. 17 00-18 00: Nieuws. Midweek programma en Mens erger Je Ook het College bleek er niets niet voor te voelen om de 8midsbelt te verlaten als vestigingsplaats Donderdag 27 november: voor het gemeentelijk apparaat. 12 00-12 30- Nieuws 0118 noK111801* °f het nieuwe ZZlim Nieuws. Knelpunten op in de regio. 8 midi belt aal komen?? Voor het afleveren en afsteken van vuurwerk willen B. en W. andere bepalingen in het leven roepen, waarvoor de algemene politieverordening dient te worden gewijzigd. Het voorstel van B. en W. luidt: Geen ver bod tot vuurwerk-aflevering op 31 december. Valt die dag op een zondag, dan aflevering op 30 december. Voor dit jaar is nog toegestaan op 30 en 31 de cember. Verbod tot vuurwerk afsteken geldt niet op oude jaarsdag van 08.00 uur n.m. tot en met 1 januari tot 24 uur. Voor dit jaar (overgangsregeling) geldt nog, dat het afsteken is toegestaan op 30 december van 08.00 uur tot 20 uur. Na de jaarwisseling 1980-1981 is het af leveren van vuurwerk nog slechts toegestaan op 31 decem ber (of 30 december als 31 de cember een zondag is); het af steken op 31 december tot en met 1 januari tot 24 uur. Het afleveren van vuurwerk mag nu nog van 27 tot en met 31 december; het afsteken op 27 december t/m 30 december van 8 tot 20 uur; op oudejaarsdag na 08.00 uur tot en met 2 Ja nuari vóór 02.00 uur. Beperking van de verkoopduur van vuurwerk heeft bijna geen invloed op de totale hoeveelheid verkocht vuurwerk. De verkoop per dag neemt bij verkorting van de duur met eenzelfde hoe veelheid toe. Wordt de verkoop van vuurwerk tot één dag be perkt, dan zal vergeleken met de nu geldende verkoopduur van 5 dagen de hoeveelheid vuurwerk vijf keer zo groot zijn. Nieuwe aanvoer zal nodig zijn, aldus B. en W. Opslag van vuurwerk brengt ook konse- kwentles mee. Eendagsverkoop dient regionaal te geschieden, schrijven B. en W. verder, an ders zou de hele regeling weinig zin hebben. Vandaar dat tussen de gemeenten Bathmen, Deven ter, Diepenveen, Gorssel, Holten, Olst en Raalte is overeengeko men dezelfde beperking van de verkoopduur in te voeren, zodat een te grote import van vuur werk kan worden tegengegaan. Markelo en Rijssen hebben al de één dag-verkoop ingevoerd. gauw door de bomen het bos niet meer ziet. Nu december, de spelletjesmaand bü uitstek, weer voor de deur staat, geeft Jumbo wat cadeautips voor de ko mende feestdagen. En Jumbo kan het weten met zijn keus uit meer dan 250 creatieve, educa tieve, behendigheids-, kans- en andere gezelschapsspelen, domi no's, lotto's, kleuterwerkjes, dam- en schaakborden, goochel- dozen, bouwspeelgoed, volwassen- en kinderpuzzels en kwartetten. Gezelschapsspellen Voor wie het nog niet heeft, is Mens-erger-je-niet natuurlijk al tijd de keus Het is niet voor niets het meest gespeelde en het meest verkochte spel ter wereld. Sinds de oorspronkelijke versie van 1933 is de uitvoering nauwe lijks gewijzigd (alleen de „ch" is achter „mens" verdwenen) en het op de doos beroemde „man netje" blijft zich groen en geel ergeren als zijn pion vlak voor dat hij „binnen" is er door een tegenspeler toch nog net wordt afgewipt. De goedkoopste uit voering is er al voor f7.75, maar voor nog geen tientje meer heb je een zeer fraaie uitvoering van geprepareerd karton en met lin nen scharnier. Een nieuwigheidje van de laatste jaren is overigens de Pop-O-Matic uitvoering met een automatische dobbel- steen-gooier (Vals spelen kan dan niet meer) en een drie di mensionaal speelbord, maar de echte spelletjesliefhebber gooit toch het liefst de dobbelsteen uit de hand. Strippenkaart En dan is er natuurlijk het goede oude Oudhollands Gan zenbord. Alleen de naam roept al een sfeer van gezelligheid op, van de gehele familie rond de tafel met een kop chocolade melk in tijden dat men zelfs nog niet droomde van TV. De oud ste versie stamt voor zover be kend van voor 1575. Geschikt voor kinderen vanaf zes jaar en naar het schijnt even gemakke lijk te leren als de nationale strippenkaart Nóg ouder - ver moedelijk het oudste spel ter wereld - is natuurlijk het schaakspel. De oude Indiërs speelden het al rond de zesde eeuw voor Christus Voor de be ginner is er al een eenvoudig kartonnen bordje met bijbeho rende stukken (Staunton) voor f 15.-; de wedstrijdschaker of wie dat wil worden koopt liever een houten schaakbord voor f 62 50 met bijbehorende geverniste palmhouten stukken, uitgevoerd met lood en vilt voor f 65.-, maar dan heeft hij ook wel wat moois. Zoals gebruikelijk kan Je zo'n bord omdraaien voor een spelletje dammen en daarvoor heeft men weer de keus tussen de goedkoopste gepolijste 3 cm. damsteentjes voor f5.75 tot chi que palmhouten schijven van 3,5 cm. voor f 18.75. Eén van de po pulairste spellen van de laatste twintig jaar is Stratego, het be hoedzame spel tussen twee le gers. Hoewel gekozen is voor Napoleontische figuren en sla gorders, is Stratego in de Tweede Wereldoorlog bedacht door een Nederlandse onderdui ker Sinds de introductie door Jumbo in 1959 heeft het spel de gehele wereld veroverd en is vooral in de Verenigde Staten zeer populair. Volwassenen en kinderen boven de 12 jaar bele ven er veel plezier aan en wees gerust: hoewel het spel zich op het slagveld afspeelt, écht oor logszuchtig is het niet, wel een kwestie van goed nadenken en plannen. Een leuk Sinterklaas cadeautje voor niet zoveel geld. Verschillende uitvoeringen vanaf een mini-versie voor f 14.90 tot een fraaie luxe uitvoering voor f37.50. Backgammon-rage Hét spel van de afgelopen jaren is wel Backgammon of zijn een voudige variant Tric-trac. Of het nu komt doordat toeristen oude mannetjes op Griekse terrasjes dit spel onafgebroken hebben zien spelen of door de grote po pulariteit ervan die uit ang- lo-saksiche gebiedsdelen is overgewaaid, het is in ieder ge val een ware rage geworden. Een échte backgammon- verslaafde bezit natuurlijk een houten met parelmoer ingelegde doos met vilten speelvelden, maar voor de beginnende trik-trakker is er al een goed uitgevoerde set voor f 19 90 met een uitstekende gebruiksaanwij zing voor de verschillende va rianten als backgammon, tric-trac en het minder bekende Acey Deucy. Voor wie nu de keuze tussen deze bijna klas sieke gezelschap- en tweeper- soonsspellen nog steeds niet kan maken, is er een goed alterna tief: de spellendoos voor het hele gezin. De eenvoudigste uit voeringen weliswaar van dam spel, ganzenbord, halma, mens-erger-je-niet, wedrenspel etc., maar zo'n doos kost dan ook alles bü elkaar niet meer dan f 19.75 en in top uitvoering f39 50. Daar zitten dan ook acht spellen in t.w. dammen, ganzen bord, match point, mens-er ger-je-niet, schaken, script-o- gram, stratego en tric-trac (Backgammon). Voor de kleintjes Voor de allerkleinsten (vanaf vier jaar) ls er Tingo, een crea tief bouwspeelgoed van hout. Met verbindingsstokjes kan het kind de kleurrijke (gifvrüe) blok jes van verschillende vorm tot leuke figuurtjes samenbrengen, ook tot rijdende. Vüftien voor beelden worden bijgeleverd, maar het ls de bedoeling dat het kind spelenderwijs zijn eigen variaties gaat bedenken. Is het kind wat ouder dan kan hij of zü 'de eerste stappen op het podium' zetten met een goo- cheldoos. Wat is voor een kind niet leuker dan triomfen te vie ren met de verdwijnende tover staf, het touw met de knoop, de hoed met dubbele bodem of de magische speelkaarten. Voor het kind van zes is er al een doos met wat simpele trucs voor f13 75; dat breidt zich tenslotte uit voor kinderen van 8 en 9 tot een bijna professionele doos (f.47,50) met honderd trucs voor de magièr van tien jaar en ou der. Magische kracht bezit ook het gezelschapsspel Treffer (f39.50), waarbü het geheugen van de twee spelers een belang rijke rol speelt. Treffer werd be gin september tot „Speelgoed van het Jaar" gekozen, evenals een ander Jumbo-spel Computer Electro, waarbü kinderen (én volwassenen niet te vergeten) éigen kennis en dat van anderen kunnen testen en vergaren. Als gezelschapsspel of solitair te spelen Ook voor in je eentje in de donkere wintermaanden zün de legpuzzels. Sommigen kunnen er aan verslaafd raken: je hebt daarbü de ongeduldlgen, die snel resultaat willen zien of de bejaarden voor wie de kleine stukjes wat onduidelük zün. Voor hen zün de zogeheten „quickpuzzels" van rond de 500 stukjes ideaal. Kinderpuzzels (vanaf (f 6 50) varléren van 12 tot 160 stukjes. Maar er zün ook mensen, die de tüd en het ge duld hebben om een heel schil derij niet kleine stukjes te ma ken; voor deze echte puzzelltef- hebbers zün er fraaie platen tus sen de f.8,95 en f29 90 van 520 tot maar liefst 3000 stukjes. Voor wie de Laurel Har dy-film „Me and my pal" kent, waarbü de bruiloft van OUie wordt opgehouden door één ontbrekend stukje van een leg puzzel is hier een geruststelling: de fabrikant stuurt een ontbre kend stukje van een legpuzzel overal ter wereld gratis na. „We hebben nu al drie jaar achtereen gevraaga om gaan afwijken van het beleid van de huidige raad een beleidsnota waarin het te voeren gemeentelijk Volgens H.J. Westerik (CDA) zou door middel van een beleid op wat langere termijn op een rijtje wordt beleidsschets meer zicht kunnen komen op de grotere gezet. Enige tijd geleden zei het College bijna gereed verbanden. Hij wees er evenals zijn WD-college H.J. te zijn met zo'n beleidsnota maar tot nog toe hebben Robers op dat opstellen van een beleidsnota uitvoér- we als raad niets ontvangen". ing is van eerder gedane toezeggingen van B en W Een belofte waaraan volgens alle drie partijen moet Dit zei de heer A. Moeliker (PvdA) tijdens de gemeen- worden voldaan. Burgemeester Van Rappard kon tens- teraadsvergadering van j.l. maandag waarin de behan- lotte Moeliker er niet toe overhalen de kwestie In de deling centraal stond van de begroting voor het jaar commissie algemene en bestuurlijke zaken aan de 1981. „We gaan nu het derde jaar in van deze raad- orde te stellen en er pas daarna verder over te praten speriode en we willen nu wel eens resultaten zien", Hij maakte verder gewag van dwang die het College aldus Moeliker, die er een voorstel van maakte om zou worden opgelegd om de nota op te hoesten Eens- het College begin 1981 een beleidsnota op tafel te la- gezindheid bestond er ook bij het CDA en PvdA over ten leggen, welk voorstel ruimschoots de eindstreep een bedrag" van ruim zes mille, de opbrengst van de haalde dankzij steun van zowel de CDA- als VVD- verkoop van een aantal gemeentelijke eigendommen fraktie. Een beleidsnota die in deze fase van de raad- dat volgens A. Moeliker en H.J. Westerik zou moeten speriode wordt gemaakt zal veel inspanningen van de worden gestopt in een reserve voor nieuwbouw 88CW ambtenaren kosten vreest burgemeester mr. W.L.F.C. en sportaangelegenheden. Het ging hier om verkoop van Rappard, die zijn angst onderbouwde door te wij- burgemeesterswoning en postkantoor, zen op onder meer de plannenmakerij voor het nieuwe De wethouders J. Warrink en H. Stegeman konden gemeentehuis en het welzljnsplan. Bovendien zouden zich, ln tegenstelling met de frakties van GB en VVD de inspanningen die met de produktie van zo'n schets wel in het voorstel vinden. H.J. Robers (WD) wilde zijn gemoeid niet opwegen tegen het rendement. De zich nog niet vastleggen wat de bestemming van dat schets zou volgens mr. Van Rappard immers maar geld betreft en F.M. van Schooten (GB) wilde een voor een klein deel - de resterende tijd van de raad- fundamentele discussie op gang brengen over de be speriode - geldig zjjn. A. Moeliker (PvdA) merkte op steding van gelden door verkoop van gemeente dat de volgende raad niet op essentiële punten zal eigendom.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 7