CDA-WD en P.v.d.A. wisten elkaar uitstekend te vinden bij algemene beschouwingen Vasthouden aan bedrijventerrein in de Haar II Rum f4.- per inwoner voor de Onderwijs begeleidingsdienst Subsidie van 14 mille Stijging werkloosheid in Overijssel is verontrustend Grote eenstemmigheid over veel zaken CDA - WD en PvdA van oordeel: Uittreksel uit de besluitenlijst van de vergadering van B. en W. d.d. 11 nov. 1980 VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: HOLTENS NIEUWSBLAD - 21 NOVEMBER 1980 - PAG. 5 „Wanneer ik de discussie van vandaag binnen de raad overzie dan doet het mij bijzonder veel genoegen dat de raad er ernst mee maakt om de niet geringe problemen waar we in Holten mee zitten ook echt struktureel aan te pakken en gezamenlijk tot een oplossing te brengen". Deze reaktie gaf de heer H.J. Westerik (CDA) na afloop van de gemeenteraadsvergadering welke j.l. maandag ten gemeen tehuize werd gehouden. In deze vergadering, die 's middags om twee uur begon en duurde tot bijna middernacht, vormden de discussie en de besluitvorming rondom de gemeente- en be- drijfsbegroting voor 1981 het enige agendapunt. Een jaarlijks terugkerend gebeuren dat de basis vormt van het beleid dat het komende jaar door de ge meente zal worden gevoerd. Nadat alle gemaakte opmerkin gen en wensen door het College zjjn beantwoord, vindt tenslotte de elgeniyke discussie per on derwerp plaats, waarin de poli tieke partyen ulteindeiyk onder ling en samen met het College pas echt zaken doen, waarin ze elkaar op het ene punt wat toe geven om vervolgens andere dingen binnen te halen. Eenstemmig Ten aanzien van de begroting voor 1981 was het j 1. maandag In de raad gewoon fantastisch om te zien hoe met name de PvdA, CDA en WD in een groot aantal zaken elkaar wisten te vinden waardoor elk van die partyen byzonder leuke resulta ten heeft geboekt zodat ze alle drie goede reden hebben om daarmee echt tevreden te zyn. Opvallend was dan ook hoe deze partyen in tal van onder werpen een goede eenstemmig heid aan de dag legden, vooral waar het gaat om een grondige aanpak van de problemen waar Holten, met name op het gebied van de ruimteiyke ordening, mee te maken heeft. By dit alles is de fraktie Ge meentebelang op het eerst ge zicht wat bekaaid uit de over igens byzonder plezierig verlo pen stryd tevoorschyn gekomen want een voor hun belangryk voorstel om de Zuiderlook als toekomstig bestemmingsplan te laten varen om inplaats uaarvan te kyken naar het zgn „Liezen- plan" en „Telgenplan" zagen de andere partyen en het College niet zitten. Wel kreeg Gemeen tebelang het voor elkaar dat deze plannen nog eens opnieuw met het Bestemmingsplanforum zullen worden besproken maar het ziet er nu al naar uit dat dit niet tot nieuwe gezichtspun ten zal leiden. Over de vraag hoe de discussie J.l. maandag binnen de raad is verlopen treft men elders in dit blad verslag aan. meer toege- pitst op een aantal van de be langrijkste onderwerpen. Het is haast vanzelfsprekend dat de diverse politieke partyen er juist op dat moment heel wat werk van maken om in de dis cussie een stuk politieke doel stelling naar zich toe te trekken. Wanneer men verder bedenkt dat juist by behandeling van de begroting letteriyk alle terreinen tegeiyk ter discussie staan waarop het gemeentebestuur een beleid heeft te voeren dan wordt het duideiyk waarom zo'n j. m raadsvergadering een volle daglfftftB* f* ICffeBSlBBQ en zelfs meerdere dagen in be- I f w B w a IH eJI èU slag neemt. De raad van Holten moet op 24 november een beslissing nemen over een voorstel van het col lege om de termijn te verlengen van de uittreding uit de On- Procedure Nadat een begroting voor het komende Jaar vooraf op zgn. ambteUjk niveau is ontworpen wordt dit ontwerp zo omstreeks de maand oktober in het bezit gesteld van de raadsleden. Zo'n begroting bestaat uit een twee tal dikke boekwerken waarin een onafzienbare reeks van cy- fers staat afgedrukt welke boe ken ook wel het „huishoudboek je" van de gemeente worden ge noemd. Aan de ene kant wordt in die boeken een opsomming gegeven van alle doeleinden waaraan b en w het komende Jaar geld willen uitgeven en tot welk bedrag Aan de andere kant komt daarin een opsom ming voor van de geplande in komsten die nodig zyn om al die uitgaven te kunnen doen (dekking) Wanneer tenslotte aan beide zyden alle bedragen by elkaar zyn geteld geeft het ver schil tussen de inkomsten en uitgaven een saldo te zien, welk saldo in de begroting steeds wordt opgenomen als „post on voorzien". waaruit later nog kos ten kunnen worden betaald die nog niet in die begroting waren opgenomen Wanneer deze kos ten later ook werkeiyk ontstaan dan komt b en w met een voor stel aan de raad om de begro ting op dat punt te wyzigen en die kosten dus te betalen uit die post „onvoorzien". Politiek Maar ja, een opsomming van al leen maar cyfers zegt natuuriyk niks. Toch is het zo dat achter al die cyfers natuuriyk een heel stuk politiek van het college van b en w zit over hoe daar gedacht wordt over het verdelen van alle inkomsten en uitgaven en het is zeer de vraag of de gemeenteraad het met die ge dachten eens is. Om dat politiek denken be spreekbaar te maken in de ge meenteraad worden die „dikke boeken" begeleid door een zgn „Nota van aanbieding" en in die brief krygen de raadsleden (als het goed is) de nodige duidelyk- heid over dat politieke denken van b en w, zoals de vraag welke wegen rpoeten worden verhard, waar in de toekomst huizen moeten worden gebouwd, etc. Het is met name deze aanbie dingsnota die tussen de poli tieke partyen in de raad de ba sis vormt van het touwtrekken onderling en met het College, want het is natuuriyk zo dat de ene party heel andere dingen wil dan de andere of dat de raad anders «hl dan het College. In de raad van Holten zyn die politieke verschillen heel duide- lyk zichtbaar! Algemene beschouwin gen Nadat de politieke partyen stu die hebben gemaakt van die nota van aanbieding van b en w formuleren deze partyen vervol gens hun kritiek, wensen en opmerkingen in zgn. „algemene beschouwingen". Ingaande 1 september 1980 wil het college van B en W aan de Stichting voor Sociaal en Cultureel werk subsidie verlenen voor de peuterspeelzaal 't Kolnus. Het voorstel luidt: f 500.- per wekelijks dagdeel per jaar: f0.60 per peuter per dagdeel. De subsidie voor het cursusjaar 1980/1981 wil het col lege bepalen op het werkelijk nadelig saldo, dat op f 14.000.- wordt geschat. De voorwaarde is dat het stichtingsbestuur dan het peuterspeelzaalwerk voort zet en poogt te komen tot een lager nadelig exploita tiesaldo. Voor de periode 1 september t/m 31 december 1980 dient een krediet te worden verstrekt van een derde van f14 000 - is f4670 -, In de uitvoerige toelichting schrijft het college, dat in de jaarlijkse subsidie geen directe subsidie voor de peuterspeelzaal is begrepen door een beslissing van CRM Verzoeken om afzonderlijke subsidie heeft CRM. afgewezen. Diverse kosten van de peuterspeel zaal zijn wel indirect gesubsidieerd in het kader der totale exploitatie Geen subsidie is gegeven voor de kosten, die plm. f23 000- per jaar bedragen De ou derbijdragen zijn ca. f12 000- per jaar Nadelig saldo ca f 11 000- per jaar Daar moet het niet gesubsi dieerde deel der huisvestingskosten bij opgeteld wor den. 't Kolnus kent ook andere aktiviteiten en het is volgens B en W niet totaal te berekenen hoe nu de meerkosten zijn Die worden geschat op f3 000- zodat het totale nadelige saldo plm. f14 000- bedraagt Dit saldo komt ten laste van de stichting. Subsidiëring der peuterspeelzaal acht het college no dig. De totale jaarlijkse subsidie is momenteel f5160.- per jaar, waarbij is uitgegaan van de opening der zaal (6 dagdelen) en het bezoek van 45 peuters die twee keer per week komen. Zowel het bestuur van het Sociaal werk als de commissie van financiën gaan akoord met het voorstel. derwijs Begeleidings Dienst (O.B.D.) en de bijdrage over 1981 vast te stellen. De gemeen telijke bijdrage over 1981 willen B en W bepalen op f4.09 per inwoner. Zoals men zich herinnert besloot de raad op 17 december 1979 om per 1 januari 1981 uit ge noemde dienst te treden, als het te voeren overleg in de eerste helft van 1980 over de opzet na 1980 van de O B D geen accep tabele condities zou opleveren Een overleg over een nieuw werkplan heeft nog niet plaats gehad Op 19 november zyn de conclusies besproken van een enquête van de O B D onder de onderwysgevenden met hoofd leidsters en schoolhoofden, schoolraad en onderwyscommis- sie Uit de enquête blykt de wens aan meer begeleiding van individuele leerlingen. Er zyn volgens B en W genoeg argu menten om de gestelde termyn, binnen welke het overleg afge rond diende te zyn, met een jaar te verlengen, teneinde de O B D gelegenheid te geven alsnog te voldoen aan de in 1979 gedane toezeggingen. Voorlopig kan het Holtense on derwijs een beroep biyven doen op de O B D diensten. Extra subsidie In de toelichting op de bydrage van Holten schryft het college, dat die voor 1980 is vastgesteld op f2 55 per inwoner Eind 1979 is het personeel by de O B D uitgebreid Dat betekent voor de komende jaren een extra subsi die van f 1 40 per inwoner Voor 1981 is het subsidieplafond ge komen op f2 55 plus f140 plus 3 1/2 kostenstijging is f 4 09 per inwoner B en W achten het biliyk dit bedrag te voteren, om te voorkomen dat andere ge meenten aan een deel der on- derwysbegeleiding in Holten zouden moeten bydragen Formeel is de subsidie van f4 09 per inwoner niet conform de be- De Overijsseise Arbeidsvoorzie ning is ongerust over de groei van het aantal werklozen in Overijssel. Over een half jaar zullen er zo'n 15000 werkloze mannen zijn, tegen 12000 nu. In de bouw (grond-, weg- en wa terbouw) zal in een half jaar tijd het aantal werklozen oplo pen tot 3500 (stijging circa 1300). De werkloosheid in de provincie vertoont nog steeds een Jtijgende lijn. Door de groei van 790 werkloze mannen is het totaal aantal werkloze mannen thans ruim 12230 Het aantal werkloze vrouwen bedraagt 7804 Er zijn thans 4063 werkloze jongens, dat is 2026 meer dan een jaar gele den Het aantal werkloze meisjes tot 23 jaar is in een Jaar geste gen met 920 tot 4800 In de re gio Deventer stonden vorige maand 1191 werkloze mannen ingeschreven en 913 vrouwen, een stijging van resp 84 en 23 Vorig jaar oktober werden nog 757 arbeidskrachten gevraagd, thans slechts 110 Doordat on dernemers bijna niet meer in vesteren is de vraag naar werk nemers onrustbarend gedaald De Overijsselse bouwwereld staat er ook slecht voor In het komende halfjaar zullen zeker nog eens 1300 bouwvakkers in Overijssel werkloos worden en 450 pendelaars terugkomen die nu nog buiten Overijssel werken De Overijsselse Arbeidsvoorzie ning heeft uitgerekend dat tn het komende halfjaar het pro- duktieniveau 15% onder dat van september 1980 zal liggen Door de slechte toestand zullen ook palingen der gemeenschappeiyke regeling Daarom moet de raad, aldus B en W besluiten by de vaststelling der rekening 1981 de uitgaven zo te aanvaarden, dat het in de gemeenschappeiyke regeling genoemde subsidiepla- fond met maximaal f 140 per inwoner wordt overschreden. Dat voorstel wordt nog eens uitvoerig uit de doeken gedaan in agendapunt 10 van de agen da. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van j.l. maan dag kreeg de CDA-fraktie behoorlijk bijval van zowel de VVD als PvdA met het voorstel om verder te gaan met het uitvoeren van De Haar II als bedrijventer rein en te komen tot betere ontsluiting van het in dustrieterrein in De Haar, bv. met een parallelweg langs de S 14 of een behoorlijke verbreding van de spoorwegtunnel in de Aaltinksweg. CDA- fraktievoorzitter H.J. Westerik wees erop dat zijn fraktie al eerder heeft gepleit voor een beleid op langere termijn. Hoewel het aderzoek naar een be drijventerrein in De Haar II d or moet gaan, moet er volgens de CDA-er in ieder ge al ook gezocht worden naar een oplossing voor de I mgere termijn. Wethouder H. Stegeman bleek eveneens voor het ves tigen van een bedrijventerrein in De Haar II. De weg die de raad is ingeslagen betekent dat het plan van Gemeentebelang voor woningbouw in De Haar voorlo pig van de baan is. B en W hadden dit plan van de gemeentebelangers overgenomen en dit een „niet on belangrijke koerswijziging" genoemd Ook hadden B en W de suggestie van Gemeentebelang overgenomen, in Dijkerhoek of langs de S 14 een bedrijventerrein te vestigen. Overwippen Wat het College kritiek van Westerik opleverde: B en W zouden „overwippen" op een ander beleid zonder daar redelijke argumenten voor aan te voeren. Het CDA wil niet aan woningbouw in De Haar vanwege •milieutechnische bezwaren in verband met de aanwe zige S 14, en onder meer omdat de verkeersdrukte op de Aaltinksweg alleen maar zou worden vergroot In zijn voorstel de ontsluiting van De Haar II onder meer door middel van verbetering van het viadukt Larer.seweg onder de loep te nemen kreeg Westerik bijval van zowel HJ. Robers (VVD) als van A Moeli- ker (PvdA) Robers zei het verder eens te zijn met het CDA voorstel, te kiezen voor aanleg van een parallel weg langs de S 14 tot ontsluiting van het toekomstige bedrijventerrein. Een wens die volgens burgemeester Van Rappard al gauw een half miljoen gulden zou gaan kosten. En dat is niet zijn enige bezwaar tegen een bedrijventerrein op die plaats. Als de dure voor zieningen (verbreed viadukt; parallelweg langs de S 14) er eenmaal liggen en De Haar II is vol, dan be staat er volgens de burgemeester het gevaar dat een volgende raad een plan De Haar III aan de bestaande bedrijven vastplakt Daardoor zou het dorp Holten binnen een industriegordel komen te liggen. Boven dien zouden volgens de kosten per vierkante meter voor de kavels in De Haar II voor de bedrijven zeer sterk stijgen om de dure voorzieningen weer te dek ken. Ook wethouder J. Warrink (Gem Bel.) benadrukte dit financiële aspect, maar hij kon de volhardende Westerik hiermee niet van zijn eerder genomen stand punt weerhouden. Mr. Van Rappard wees er ook nog op dat aanleg van de parallelweg (een wijziging van het plan en daardoor van de planprocedure) ook jaren kan duren waardoor er op korte termijn toch geen bedrijven in Holten zouden kunnen bijkomen of uit breiden Tegen de bedrijven in De Haar II zijn twee bezwaarschriften ingebracht, waarvan de raadsleden overigens de inhoud nog niet kennen. Mede door die bezwaren voelden B en W zich aangetrokken tot de plannen van Gemeentebelang. de leerlingenplaatsen niet op peil blijven De bouwcommissie acht het nodig de drempels in de fiscale en financiële sfeer te verlagen en noemt voorts ais oplossing het stimuleren van de bouw van premie A woningen, door de grondprijzen niet mee te rekenen voor de totale stich- tingskosten. aan de heei D J Steensma voor het plaatsen van een broeikas bij het pand Fazantenweg 14. aan \A' Evers B V voor het veranderen van de woning met garage/be rging Fazantenweg 4, aan de heer G J Kraaij voor het vergroten van de woning Schouten straat 58. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: aan de heer F Koegier voor het kappen van 3 dennebomen bij het pand Winkelbergweg 5, aan de heer j Vos voor het kappen van 3 dennebon-en. 1 berk en 1 eik bij hel pand Vianenweg 181; aan de heer G S Verhoeven voor het kappen van 4 dennebomen bij het pand Winkelbergweg 20; aan Fa v d Maat en Zn vergunning ingevolge de landschapsveror- demng verleend voor het aanbrengen van lichtreklame aan het pand Smidsbelt 7; aan de heer P A Brands vergunning ingevolge de landschapsveror- dening verleend voor het aanbrengen van lichtreklame aan het pand Kerkstraat 1; aan MAC „de Holterberg" vergunning verleend voor het houden van een oriënteringsrit op 30 november 1980; aan de Holtense Handelsvereniging ontheffing verleend voor intocht St Nicolaas op 22-11-1980 te Holten en 28-11 1980 te Dijkerhoek; aan Supportersvereniging „S V Holten" ontheffing verleend voor een verwerping van consumptieartikelen op 19-11-1980 en een huis aan huis kerststol'enaktie op 15 en 16-12-1980; aan de Zwolse politie Sportvereniging een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor het houden van de Sallandrijwieltoertocht op 8 april 1981. U kunt zich voor het inwinnen van Informatie over de taak wal, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen mat da afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. BESTRIJDING BRUINE RAT EN ANDER ONGEDIERTE In het kader van een verscherpte aktie tei bestriding van de bruine rat wordt een iedei die ratten of ander ongedierte waarneemt verzocht dit te meiden op het kantoor gemeentewerken (tel. 1471). Verweren wordt tevens naar de publikatie „Knagende kostganger" elders in dit blad. SP0RTC0MMISSIE De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommlssis wordt gehouden op dinsdag 25 november 1980, aanvang 19 30 uur, in het gemeentehuis. Op de agenda staan o a voorstellen tot het uitbrengen van een adviea aan hei college van burgemeester en wethouders inzake voorzienin gen in de kantine van de sporthal en akkommodatiewensen van ds w v Holten, alsmede een voorstel inzake het funktioneren van ds Sportcommissie. HINDERWET AANVRAGEN VOOR VERGUNNINGEN. Vergunningen ingevolge de Hinderwet zijn aangevraagd door: de heer G J Meijerink, Okkenbroekseweg 8 te Holten tot het oprich ten. in werking brengen en in werking houden van een rundveebedrijf met de daaraan verbonden opslag van mest, annex opslag van 600 liter dieselolie; de Directie van Overijsstesche Autobusdiensten (Oad) Burgemeester van der Borchstraat 2 te Holten tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een pompstation voor benzine en gasolie (eigen gebruik),) Met ingang van 24 november 1980 kunnen gedurende een maand schirfteiijk bezwaren tegen het verlenen van de vergunningen worden ingedien bij burgemeester en wethouders Mondelinge bezwaren kunnen worden ingediend tijdens de openbare zining op dinsdag, 9 december 1980. respectievelijk om 9 30 uur (1) en 10.00 uur (2) ten gemeentehuize van Holten. De aan vragen en bescheiden liggen ter inzage ter gemeentesecretaris van Holten afdeling Algemene Zaken op maandag t/m vrijdag van 9 00 tot 12 00 uur en gedurende de bezwarentermijn ook bij de Sporthal ,,'t Mossink" (kantoor beheerder), Keizerweg 22 te Holten op dinsdagavond van 19 00 tot 22 00 uur. Op verzoek van de indiener van schriftelijke bezwaren zullen zijn persoonlijke gegevens niet bekend worden gemaakt.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5