Ledenwerfactie rode kruis Opnieuw modellenshow wegrestaurant Holten KINDERPOSTZEGELS Ouderavond Haarkleuterschool H0LTENS NIEUWSBLAD Belangrijke F.N.V. voorlichtingsavond Welpen en kabouters vliegen over MK* Ma/ Inrichting dorpsplein Expositie in wegrestaurant Holten Kinderpostzegels Wat zijn kinder postzegels? Startmotor Wie verdeelt de opbrengst? Volgens welke criteria? Bijdragen Van 17-22 november a.s. KNIPTIP BURGERLIJKE STAND t,V| H0LTENS NIEUWSBLAD Aanwending A.A.W.- uitkeringen yW'- Afwikkeling ruilverkaveling ostzegelverzamelaars weten er alles van sinds 1924 verschijnt Er Jaarlijks een serie klnderpost- s in ons land. De kenners reten ook precies dat er van 942 tot en met 1944 géén series ran deze zegels verschenen. Maar je hoeft geen verzamelaar e zyn om de kinderpostzegels le kennen. De meeste Nederlan ders die na de oorlogsjaren de lagere school bezochten, hebben zelf geholpen om de kinderpost- jegels aan de man te brengen, rant al sinds 1949 worden de schoolkinderen landelijk betrok- ten bij het opnemen en bezor- van bestellingen, in het ka der van de actie „door het kind voor het kind". iedere Nederlander komt in het najaar de kinderpostzege lactie tegen: in oktober komen de schoolkinderen bestellingen opnemen voor postzegels en se ries kaarten, in november en december zijn de kinderpostze- te koop aan de PTT- loketten en vindt men de ver loopstands van plaatselijke co- mlté's op postkantoren en in warenhuizen. Daarin vindt men dan behalve de postzegels een uitgebreide collectie wenskaar ten, waarvan zowel particulieren bedrijven dankbaar gebruik naken. Dat zijn postzegels om gewoon op brieven en kaarten te plak ken. Maar wèl bijzondere post zegels, waar men wat méér voor betaalt dan de frankeerwaarde. Die méérwaarde wordt door de PTT afgedragen aan de Stich ting Nederlands Comité voor Kinderpostzegels (NCK) in Den Haag Deze stichting verdeelt het geld over allerlei particuliere projecten in binnen- en buiten land, projecten waarmee kinde ren geholpen worden. Meestal gaat het om geestelijk of licha melijk gehandicapte kinderen en om kinderen, die bijzondere voorzieningen nodig hebben om gewoon op te klrnnen groeien met evenveel kansen als hun leeftijdgenoten. Door het kleine bedrag van de toeslag stellen de kinderpostzegels iedere Neder lander in staat een steentje by te dragen aan de jeugdwelzijns- zorg. De kracht van de kinder postzegels ligt in hun aantal. De gezamenlijke meerwaarde be loopt miljoenen guldens per jaar. Samen met de opbrengst van de kaarten komt er tegen woordig een bedrag van meer dan 10 miljoen ter beschikking „voor het kind". Oorspronkeiyk werd de op brengst van de kinderpostzege lactie alleen binnen Nederland verdeeld. Een belangrijk gedeelte wordt nog steeds in ons eigen land besteed. Juist nu de over heid kariger met subsidies om springt, is het kinderpostzegel- geld in Nederland veel waard. Het maakt de start mogelijk van nieuwe voorzienlengen, die voor bepaalde kinderen onmis baar zijn, maar die zonder fi nanciële hulp niet van de grond kunnen komen. gen voor kinderen vaak hele maal afhankelijk van giften uit rykere landen Met verhoudings gewijs weinig Nederlands geld kan er soms erg veel gedaan worden. Dank zij de opbrengst van de Nederlandse klnderpost- zegelactle worden er over de hele wereld steeds meer kinde ren die het hard nodig hebben geholpen. In de loop der jaren is er vanuit het NCK een netwerk van relaties in het buitenland gegroeid, waardoor men goed op Dat geldt ook voor veel beste dingen in het buitenland: Midden- en Zuid-Amerika, Afri ka, Azië en het Midden-Oosten. Ai meer dan 10 jaar wordt in toenemende mate steun verleend aan de opzet van buitenlandse projecten. Vooral in ontwikke lingslanden is de totstandko ming van byzondere voorzienin- de hoogte is van de plaatselijke situatie en op de hoogte blijft van de ontwikkeling van de pro jecten. Allerlei instellingen in binnen- en buitenland doen een beroep op de Stichting NCK om finan ciële hulp. Er is veel informatie nodig om een verzoek goed te kunnen beoordelen Het secreta riaat van de stichting is geves tigd in Den Haag. Daar wordt de behandeling van alle aanvra gen zorgvuldig voorbereid. Beslissingen worden genomen door het bestuur, dat aangewe zen wordt vanuit een breed sa mengestelde stichtingsraad. De stichtingsraad bepaalt de grote lijnen van het verdelingsbeleid. Om zowel verantwoord als snel te kunnen werken, wordt het bestuur bygestaan door gespe cialiseerde commissies, die over het verlenen van bydragen van niet te grote omvang zelfstandig beslissingen kunnen nemen. Zy werken op het terrein van de jeugdgezondheidszorg en de zorg voor het gehandicapte kind, de jeugdbescherming en de jeugd- welzijnszorg, zowel in Nederland als in de ontwikkelingslanden. De gesteunde aktiviteiten heb ben betrekking op behandeling, preventie, voorlichting, recreatie en onderzoek. De bestemming van kinderpostzegelgelden wordt ieder jaar volledig verantwoord in een brochure, die aan alle meewerkende scholen, comité's, de pers en aan belangstellenden wordt verstrekt. Geld verdelen is een zaak van wikken en we gen. In ons land, waar de me ningen over waarden en normen zeer uiteenlopen, is dit niet een voudig. Het is een goede zaak dat het publiek kritisch is ten aanzien van de besteding van door het publiek byeengebrachte gelden. Het NCK neemt con structieve kritiek serieus en streeft naar een evenwichtig be leid, waarmee het overgrote deel van de bevolking zich kan ver enigen. Het NCK steunt projecten, ge richt op directe hulp aan kinde ren die bijzondere zorg behoeven (lichamelijk of geestelijk gehan dicapten, jongeren die binnen of buiten hun gebruikeUjke milieu met moeilijkheden opgroeien). Deze projecten worden, indien mogelijk, zó gesteund dat eigen initiatieven erdoor worden aan gemoedigd en op gang komen. Met name eenmalige hulp komt in aanmerking, zowel voor uit breiding van bestaand werk als voor nieuwe aktiviteiten. Het NCK steunt in principe pro jecten van rechtspersoonlijkheid bezittende particuliere instellin gen. Maar er is ook een moge lijkheid geschapen om via het NCK in individuele noodgevallen financiële hulp te kunnen bie den. Door leemten in de sociale wetgeving kunnen gehandicapte kinderen niet altijd over voor hen noodzakelijk te achten voorzieningen en hulpmiddelen de beschikking krygen. In sa menwerking met AVO- Nederland. de bekende organisa tie voor gehandicaptenzorg, fi nanciert het NCK in voorko mende gevallen individuele hulpverlening Wat de buitenlandse hulpverle ning betreft, kunnen aanvragen uit alle ontwikkelingslanden In aanmerking komen Het NCK kent geen voorkeurslanden - de kwaliteit van het project is doorslaggevend en toekenning geschiedt los van religieuze, ra ciale, geografische of politieke overwegingen Hulp aan instel lingen in andere landen is niet uitgesloten, maar wordt slechts incidenteel verleend Het globale verdeelplan wordt jaarlijks goedgekeurd door de Minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk Om dat de scholen een belangrijke rol in de actie spelen vindt re gelmatig overleg plaats met de overkoepelende onderwysvakor- ganisatie NFO. Mochten er onder onze lezers zyn die dit jaar niet in de gele genheid waren kinderpostzegels te kopen en toch een bijdrage aan dit prachtige stuk werk wil len leveren, ook giften zyn zeer welkom op gironummer 6 59 55 t.n.v, het NCK te Den Haag. Ia de week van 17-22 november ts, rallen plaatselijke afdelin gen van het Rode Kruis probe ren het ledenbestand en daar mee de capaciteit van het Rode Kruis in zijn geheel op te voe ren. Hoewel het Rode Kruis als organisatie en als begrip be kend is, blijkt het nodig om van Ujd tot tijd in herinnering te brengen, dat het daarbij om een particuliere vereniging gaat, die haar morele en finan ciële kracht primair ontleent aan haar ledenbestand. In 1 op de 3 gezinnen is een lid van het Rode Kruis. Voor de taakvervulling in mon diaal verband kan de morele en financiële kracht van het Rode Kruis feiteiyk nooit sterk genoeg zjjn, want er is zo enorm veel nood in de wereld. In Nederland voert het Rode Kruis in 485 plaatseiyke afdelingen, met ruim een miljoen leden, met ruim 50.000 actieve vrijwillige mede werkt stlers en met een profes sioneel landelyk ondersteunings apparaat van slechts 248 perso nen, een omvangrijk hulppro gramma uit, bestaande uit on der meer: de bloedtransfusie dienst voor 480.000 patiënten, de internationale hulpverlening by (helaas) elk jaar tientallen ram pen en conflicten, welfarewerk met 38 000 deelnemers, begeleid door 12 500 vrijwilligsters, va kantieweken voor 5.000 zieken en gehandicapten op de „J. Henry Dunant" of in de aange paste Rode Kruis Tehuizen, Rode Kruis Korps, met 13000 getrainde vrijwilligers, rampe- norganiosatie met o a. 121 ram- penmagazynen, hulpverlening langs de wegen met 500 posten en speciale ambulances, ra dio-medische dienst voor zieke en gewonde zeevarenden, infor matiebureau voor vermiste per- Houd uw kamera altijd schietklaar bij de hand. Er gebeurt vaak iets, dat een foto waard is. Overleden: G.H. Wilgenhof, oud 82 jaar, Holten. sonen overal ter wereld, lectuur voorziening voor zieken en be jaarden, telefooncirkels voor contactbehoevenden, medic alert, medische identificatie voor 30.000 belanghebbenden. Dit Nederlandse Rode Kruis werkt internationaal met 126 zusterverenigingen samen in de Liga van Rode-Kruis-verenlgin- gen en met het, onafhankeiyke - Internationale Comité van het Rode Kruis, om hulp te bieden in vele tientallen noodsituaties als gevolg van conflicten of na tuurgeweld, voor bescherming en hulp aan politieke gevangenen en voor de versterking van de operationele capaciteit van nieuwe Rode Kruis-verenigingen in jonge staten. Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal Telefoon 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G W KNAPEN Larenseweg 3. tel 12 24 tot 's woensdags 15.00 uu* In Bathmen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel 16 65 tot 's woensdags 12,00 uur Op dinsdag, 4 november 1980 hield de Haarkleuterschool de jaariykse ouderavond in de crea van de Haarschool. Voor deze avond bestond grote belangstel ling De voorzitster van de ou dercommissie mevrouw Paanakker Fritschy heette de aanwezige ouders, ongeveer 80, de verschillende leerkrachten van de Haarschool, de verte genwoordigster van de ouder commissie van die school en als bijzondere gast mevr. Mariêtte Schepper van harte welkom. Van de oudercommissie waren aftredend doch herkiesbaar mevr. De Jager-Rondhuis en de heer Beuwer en niet herkiesbaar mevr. Kiynsma-van der Zande. Daar voor de twee eerst ge noemden geen tegenkandidaten waren gesteld werden deze her kozen en verder werd mevrouw Hut- Wever met ruime meerder heid gekozen. Met een dan kwoord en een bloemetje werd afscheid genomen van mevr. Kiynsma-van der Zande. Hierna kreeg de hoofdleidster mevr. Slotman het woord, zy had voor de ouders verschil lende zakeiyke mededelingen en vroeg de ouders hun medewer king om hen zodoende meer by de gebeurtenissen op school te kunnen betrekken. De secretaresse van de ouder- commlssie gaf een uiteenzetting van de bezigheden over het schooljaar 1979/1980 en over de financiële kant van de zaak werd een uiteenzetting gegeven door de penningmeesteres en toen daar geen vragen over wa ren en de kascommlssie de kas had goedgekeurd, werd het eer ste gedeelte van» de avond afge sloten. Na de pauze, met een kopje kof fie, hield mevr. Mariêtte Scheper een lezing over „Boek en Kind". Deze lezing werd door de grote meerderheid byzonder interes sant gevonden en alle aanwezi gen werden het laatste half uur nog een extra by de zaak be trokken, doordat er acht groe pen werden gevormd, die allen over een verschillend boek een mening moesten geven. Dit was erg interessant en leerzaam. Rond 22 30 uur werd de byeen- komst gesloten en en kon men terugzien op een avond. Zaterdag 15 november zal er een aantal welpen overvliegen naar de verkenners en eveneens een aantal kabouters naar de padvindsters Na deze plechtige gebeurtenis is er een pro gramma waaraan iedereen mee kan doen. Dit is een heel mooie gelegenheid om eens kennis te maken met de scouting in Holten. De afdeling Holten bestaat uit vijf speltakken n.l. kabouters (meisjes) van 7 tot 11 jaar, padvindsters (meisjes) van 11 tot 16 jaar, welpen (jongens) van 7 tot 11 jaar en verkenners (jongens) van 11 tot 16 jaar en voor de ouderen (vanaf 16 jaar) is er een pivo-groep Iedereen die zin heeft om een kijkje te komen nemen, is zaterdagochtend om half tien van harte welkom in het troephuis in de Beuseberg (Liezen- weg). Op zaterdag 22 november wordt in het AC. restaurant ,Jioltenaan de autos nelweg ESI Al door de vereniging Macon een modellenshow georganiseerd. Uit reacties van de tentoonstelling in het voorjaar is gebleken, dat aan dit soort evenementen onder hobbyisten veel be hoefte bestaat. De vereniging stelt zich ten doel om mensen te tonen, dat men in deze tijd nog een hobby kan uitoefenen, die ze in staat stelt zich creatief te ontplooien. Op deze show zullen miniatuur modellen worden getoond van o.a. motoren, vrach tauto's, Old Timers en koetsen. Deze mo dellen zijn door de leden zelf verzameld, ge- en verbouwd en zullen worden ten toongesteld van 's morgens 10.00 uur tot 's middags 16 00 uur. De Macon is geen commerciële instelling en dienstengevolge zal de toegang tot deze modellenshow gratis zijn. Indien het in de praktyk uitr voerbaar is, zal het aan te beve len zyn dat AAW -uitkeringen, die door langdurige ziekte van ambtenaren worden ontvangen, worden aangewend voor vervan ging van die tydeiyke niet ver vulde functie. Dit delen b en w. mee in hun antwoord by de al gemene beschouwingen op een mening, dat AA W -uitkeringen vertaald moeten worden in (ty- deiyk) werk. Dit dient van geval tot geval, waarby de inhoud van de betref fende functie een grote rol zal. spelen, te worden bezien Over-' igens dient niet te worden ver geten dat AA W.-uitkeringen eerst worden ontvangen wanneer sprake is geweest van een aan eengesloten ziekteperiode van 52 weken. Voorts is het zo, dat by aanstelling van tydeiyk vervan gend personeel terdege de even tuele rechtspositionele gevolgen (met name: het ontstaan van rechten op een zogenaamde korte uitkering ten laste van de gemeente) in de gaten moeten worden gehouden. BU vervan- U ontvangteer! fraaie Parker-Jotter ballpoint &/J'' als u een nieuwe abonnee opgeeft Naam voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aen: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 Enschede. Woonplaats: Geeft op als abonnee op het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per half jaar/per jaar. Binnen afzienbare tijd cal een aanvang worden gemaakt met de inrichting van het dorp- ging van tydeiyk niet vervulde functies zou oi. dan ook in eer ste Instantie gedacht moeten worden aan het Inschakelen van Uitzendbureaus. splein. Daarbij behoort tevens een regeling voor het kort en lang parkeren in de kom van het dorp. WU zullen in de ko mende tijd onze zienswijze die naangaande bepalen. Dit schrijft het college in de nota van ant woord op de algemene he> schouwingen. De afwikkeling van het ruilver- kavelingswerk gaat door. De werkzaamheden van de plaatse lijke commissie stagneren niet, hoewel naar buiten de indruk zou kunnen ontstaan, dat er weinig activiteiten plaats heb ben. Aldus B. en W. in de nota van antwoord op de algemene beschouwingen, tijdens welke werd gevraagd hoe de afwikke ling is bij de ruilverkaveling. De werkzaamheden van de commissie zyn nameiyk in een stadium gekomen, dat de voor bereiding van de toedeling reeds enige tyd geleden is afgerond. Deze voorbereiding moet worden uitgewerkt voor het opstellen van een plan van toedeling De verwerking van de noodzakeiyke gegevens ten behoeve van een dergeiyk plan van toedeling be hoort tot de taak van het kader (kadaster). Volgens de opgestelde planning kan dit zeer omvangrijke werk in de loop van 1981 gereed ko men, waarna het voor een leder ter Inzage gelegd kan worden. Omdat de nog uit te voeren ka- velwerken nauw verband houden met eerdergenoemd plan van toedeling worden deze in de tyd gerekend aan dat plan aange past Momenteel loopt in wegrestau- Vermelj uit Haaksbergen. De rant „Holten" een tentoonstel- expositie zal duren tot en met ling van aquarellen van de En- 30 november as. en is vry te schedese schilder Grietinus Wol- bezichtigen. Het restaurant is dering Ook zijn er enkele grafi- iedere dag geopend var. 07.00 sche werken te zien van Leen tot 22.00 uur. Op dinsdagavond, 18 november a.s., wordt in de „Leeren Lam- pe" te Raaite door het district Overijssel van de'F.N.V. een be langrijke regionale voorlich tingsavond gehouden, waarin als spreker zal optreden de fe deratiebestuurder Herman Bode. De vergadering begint om 20.00 uur. Aan de orde komen het ar beidsvoorwaardenbeleid, de sociaal economische situatie en de werkgelegenheid. Deze zaken hangen zeer nauw met elkaar samen en het is niet eenvoudig om tot een gezamenlijk stand punt te komen We zitten In een economische situatie, die niet veel ruimte meer overlaat. Deze bijeenkomst is daarom zo be langrijk voor de leden van de FNV, omdat binnen de vak centrale zelf geen overeenstem ming bestaat over het te voeren beleid, in verband met een uit eenlopend standpunt van enkele bonden De plaatselyke afdeling van de FNV doet dan ook een dringend beroep op haar leden deze vergadering te bezoeken en daarvoor samen afspraken te maken.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 19