Comfort en ruimte in Talbot Solara onderweg AUTO HI-FI C.B. APPARATUUR INBOUW ONTSTORING INRUIL nsse: ïven Simca en Talbot komen beide nog als merk naam voor op de produkten die deze Franse fabriek, behorend tot het Peugeot-concern, aan het publiek presenteert. De grote nieuwe Tagora wordt de eerste auto met uitsluitend de naam Talbot. Nu kan het nog wat ver- warrend werken, omdat men publicitair al het gehele jaar spreekt van Talbot, terwijl de achterzijde van de auto's nog een Simca naamschildje voert. Begin dit jaar testten we de Simca Talbot 1510 SX. In juli van 1979 besloot Chrysler Europe, toen al een onderdeel van Peugeot, om die merknaam Talbot weer in te voeren. Bij het doorvoeren hiervan had men geen geheel nieuw model om dit ceremonieel luis ter bij te zetten. De bestaande 1510 kreeg een gefacelifte versie naast zich die Solara ging heten. Men deed dus afstand van de cijferaanduiding en ging over naar een naamsaanduiding voor een bepaald type. Er veranderde niet veel, maar alle techniek werd nog eens terdege onder handen geno men. De veel toegepaste aflopende daklijn werd by de Solara gewijzigd in een conventio nele sedan-modellering met kofferbak. De auto oogt daardoor geheel anders en het moet gezegd worden dat het een fraai geheel geworden Is. De keuze werd groter en in deze sector - 1510 en So lara - biedt Talbot 10 moge lijkheden. te weten vijf bij ie der De Solara heeft een keus uit twee motoren, de 1442 cc. en de 1592 cc De laatste is er in vier varianten, een 1.6 LS, een 1.6 GL. een 1.6 GLS en de 1.6 SX. We lieten onze keus vallen op de GLS, om dat deze compleet uitgerust is en de mogelijkheid heeft van een vijfversnellingsbak. Dit laatste aspect in de vorm van vijfbak wordt tegenwoor dig meer en meer toegepast. Automatische versnellings bakken winnen terrein, maar ook de handgeschakelde vyf- bak. De Talbot heeft rondom on afhankelijke wielophanging. Vóór draagarmen en afge- veerd door torsie-veren, ach ter draagarmen in de lengte richting en schroefveren als verend element. Er zijn tele- scopische schokbrekers ron dom aangebracht om de veerbewegingen te dempen. Het geheel is comfortabel af gestemd. Voor en achter een torsiestabilisator om "'het overhellen van de carrosserie in toom te houden. Deels slagen deze er in, deels ook niet. De wegligging en de stuurkarakteristiek zijn duide lijk onderstuurd en het is niet zo gemakkelijk een overstuur-karakter te bewerk stelligen. Bij gas loslaten her stelt de auto zich snel. Daarmee bedoelen we dat het onderstuur aspect hoe sneller een bocht ingestuurd wordt, hoe meer onderstuur bij het loslaten van het gas pedaal overgaat in een meer neutraal karakter. Het is een uitermate goed moedige auto. Daarbij komt nog, dat de stuurbekrachti ging het sturen sterk verge makkelijkt en het gevoel „wat doet de auto" voor een niet gering deel wegneemt. Nog geen 3 omwentelingen van het suurwiel zijn nodig om van uiterst recht naar he lemaal links te draaien. Bij het parkeren is dit een heel fijne hulp en op de grote weg zou dit iets minder mogen zijn. In z'n totaliteit is het een fijn te besturen auto. De remmen zijn opgebouwd uit schijven vóór en trommels achter. Uiteraard bekrachtigd en de twee circuits zijn vóór en achter gescheiden. Een remkrachtbegrenzer op het circuit naar de achterwielen moet een teveel aan rem- krachthulp naar achteren verhinderen. Iedere Talbot heeft een waarschuwings lampje om aan te geven wanneer de remblokken of voeringen versleten raken. Motorisch is alles nog bij het oude gebleven. Een conven tioneel geconstrueerde motor met een nokkenas in het mo torblok. De kleppen in de cl- linderkop van lichtmetaal worden door stoterstangen bediend. Niets op tegen en het voldoet altijd nog goed. Het is heel wel mogelijk dat in de toekomst de modem geconstrueerde Peugeot» motoren, die ook in de Re» naults zitten - want dat con cern is partner in de Douvrin-motorenfabriek - in de Talbots komen. Voorbeel den daarvan zyn de Tagora en de grote Citroèn. Verder loopt de Talbot motor erg goed, accelereert pittig en consumeert niet overvloedig brandstof. Van 0 tot 80 no teerden we 8.6 sec., van 80 tot 100 tussen de 4.2 en 4.5 sec. en van 100 tot 120 km. snelheid nog eens 5.6 sec. Dat houdt in, dat inhalen op de grote weg geen langdurige bezigheid behoeft te zijn. Voor een 1600-motor geen slechte tijd. Een dubbele carburateur, dat betkent met twee trappen waarvan de tweede trap pas gaat werken bij flink intrap pen van het gaspedaal. Rus tig rijden gaf een gunstig verbruik te zien. Tachtig km. constant per uur in de vijfde resulteerde in een verbruik van zo om en nabij de 17 km. op één liter. Bij 100 km. constant steeg dit tot 14.5 km. per liter en op 120 km. kruisend 1 op ruim 12, Het toerenverschil tussen 4 en 5 is vrij groot en dat maakte al voor een belangrijk deel uit dat het verbruik zo gunstig uitkwam. Die vijfversnellings- bak komt men steeds vaker tegen. Het is een versnelling met een „overdrive"-karakter. De pook op de vloer was vrij prettig te bedienen. Niet al tijd even gemakkelijk inscha- kelbaar, maar ook weer niet zo om er echt kritiek op uit te oefenen. Het uiterlijk is frontaal gelijk aan de Talbot 1510. De ach terkant is geheel anders. De gewone kofferruimte maakt er een echte sedan van en wel erg duur speelgoed, maar uit oogpunt van informatie verstrekking kan het erg nut tig zijn We hebben er dan ook serieus gebruik van ge» maakt Zo heeft de Solara méér accessoires Een kaarV leeslamp dat bovende passa gier in te schakelen is, een dashboardkastje,een tableau om wat spullen op te leggen, veel mogelijkheden om te ventileren en uiteraard een goede verwarming. Geen in- tervalschakelaa? op de mft» tenwtesess en dat is wefi jammer De zitcomfort achter het stuur is echt goed en vermoeide op lange ritten be slist niet Ook achterin weet een passagier best weg met de benen. De kofferruimte is flink ruim en dat komt mede omdat het reservewiel onder de bodem weggeborgen dt era de benzintank boven de ach teras geplaatst is. In eerste instantie een veilige plaats. Voor tien gulden beneden de 17 mille is er een 8olara le verbaar Minder compleet dan de geteste versie, maar wel met dezelfde wegligging»» eigenschappen, de ruimte en het comfort Wanneer we een vergelijking trekken met en kele compactere auto's van Europees fabrikaat die om minder Interleumiimte bezit ten, dan vinden we de Talbot Solara een geslaagd concept Een ruime gezinsauto met een echt goed en prettig dj» patroon en een ruime moge lijkheid om flink wat bagage mee te nemen. Over 14 dagen komt de nieuwe Honda Quintet aan de beurt. In zoverre is de Quintet nieuw dat het koetswerk geheel nieuw ontworpen werd. Technisch is de Quintet indentiek aan de Honda Accord, die jaren geleden naast de Civic dit Japanse merk al 10 SPECIAALZAKEN SN HEEL EUROPA Haaksbergentraat S09 ENSCHEDE Tel 08*11978» daar is weer een stijgende vraag naar. De zij flanken maken de auto eveneens an ders en mede daardoor Is de Solara een welkome aanvul ling in deze klasse, vooral voor Talbot om het eigen merk qua assortiment wat breder te makenm ver het intiieur is niet zoveel nieuws te vertellen. Het dashboard ls -gelijk gebleven en blijft smaakvol uitgevoerd. Een van zes ronde meters voor zien instrumentenpaneel met voor de snelheidsmeter en de toerenteller goed afleesbare duidelijke meters. Bovenin een niet gering aantal ver- klikkerlichten voor diverse functies. In het midden drukknopen voor knipperlich ten, achterruitverwarming etc. en de boordcomputer die heel wat informatie over ver bruik, gereden afstand, ge middelde snelheid, tijd enz verstrekt. Simca nam als eerste autofa brikant het initiatief om een computer te installeren. Het gaat al navolging krijgen en men kan het beslist niet meer als speelgoed kwalifice ren Ten eerste is het dan rnmelmarkten worden vaak irganiseerd door scholen, door renigtngen, maar ook zijn we keltjkse, vooral op zaterdagen lemaal met de bedoeling wat ld in kas te krijgen Bij scho- i en verenigingen om dingen kopen, die niet door de ge tinte of de overheid verstrekt betaald worden Er komen op i rommelmakten allerlei attri- kv tg voorschijn, die meestal or ten genng bedrag verhan- ld worden. een grote bekendheid gaf. Vrij recentelijk begin dit Jaar werd de Civic vernieuwd en groeide uit tot een kleine middenklasser. De Accord is wat ruimer en met de 3- en 4-deurs uitvoering een interessante wagen Honda bracht ook de Prélude als coupé-variant op de Accord en daarbij komt nu de Quintet. Over niet al te lange tijd zal buiten de EEO nog een Honda Ballade verkocht gaan worden en binnen de EEG wordt dit de Brltlsch Leyland Bounty Honda heeft een overeenkomst met BL gesloten, waarbij <Ht Engelse concern de Japanse Honda Bal lade zal gaan produceren. Naast de overeenkomst die reeenteigk tussen Alfa en Nissan gesxrien werd, zijn er nu al twee grot# Japanse autoconcerns die vasts voet op Europese bodem krijgen. Die ontwikkeling is niet togen te houden, maar het ls toch een heel merkwaardige zaak dat en kele concerns binnen de Euro» pese auto-Industrie die In «'n to tal] teil van vroeger uft een lei dende rol vervulde nu om uit da rode cijfers to komen hulp (Ha nen te kftjgen uit het verre Ja pan Aan de orde komt over twee weken de tost met de Honda Quintet, die wa met automaat reden en waar «ra am prettig» ri)-ervaringen mee opdeden. Bij Fiat-Importeur Leonard Lang zagen we onlangs een Ritmo met een geheel gewij- stroomkabels waren verkocht. Een hele strop dus. Maar er was niets meer aan te doen Er werd een nieuwe krik gekucht, want zonder dit nood zakelijke stuk gereedschap ga je bij voorkeur met op reis Een lekke band dient snel verwisseld te zijn en dan is een knk onont beerlijk. zigd voorfront. Een langere neus met een forse spoiler bedekten het normale RHmo-vooraanzicht. Mooi of niet, het was bijzonder ne tjes afgewerkt De ontwerper en maker van dit sportief ogende voorfront wil bekij ken of er voldoende perspec tief in zit om een serie te gaan fabriceren. Veelal hangt de Interesse af van de prijs. Gezien de degelijke kwaliteit lijkt ons tu'n onderdeel niet goedkoop. il heeft z'n bekoring, dat blijkt !l uit de grote belangstelling i er van de zijde van het pu- <ek voor is. "i de handelswaar bij elkaar te ijgen, trekken kinderen vaak agj de hutzen om te vragen of nog iets is Bij één is dat wel II geval, bij de ander niet Een nderwtjzeres had, voordat ze aar haar klas op school ging, 'I huts het één en ander meege- «nen en dal in de kofferruimte an haar auto gelegd Bij school ingekomen, gaf ze enkele leer- nyen opdracht de kofferruimte *0 te maken •p dut moment had ze er niet V stilgestaan dat er ook een üoj wet o.m de knk, stroomka nen de klembanden voor de ar/plank in de koffer van de into lag. Alles werd uit de auto gehaald en tijdens de rommel markt zag ze opeens een blauw gekleurde krik verkocht worden en ook dat de klembanden in andere handen overgingen Nog had ze er geen vermoeden van dat hel haar spullen waren, waarvan het duidelijk niet de bedoeling was dat ze van eige naar veranderden Later viel het haar op dat de doos niet meer tn de auto stond De beide klem- bunden kon ze-terugkopen voor vijf gulden, maar de krik - hel belangrijkste attnbuut was niet meer te achterhalen. Ook de

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 13