Bejaardencentrum Diessenplas vierde maandag uitbundig feest Hoge inspanning voor leefbaarheid bejaardencentrum „Diessenplas" Heropening recreatieruimte Gemeenteraad let op uw saeck Uittreksel uit de besluitenlijst van de vergadering van B. en W. 0.0. 28 okt. 1980 Subsidies voor particulieren woningverbetering verhoogd HOITENS NIEUWSBLAD - 7 NOVEMBER 1980 - PAG. 5 Vanwege het opnieuw in gebruik nemen van de ver- bouwde rekreatierulmte hebben de bewoners van ons Hollens bejaardencentrum „Diessenplas" J.l. maandag de gehele dag vrij uitbundig feest gevierd. Verbouwing Hoewel de bestaande rekreafcle- niimte kwalitatief nog best aan alle redelijk te stellen eisen vol deed kon aan een verbouwing toch niet langer worden ontko men omdat die ruimte beslist te klein was om alle bewoners en gasten van het centrum tegelijk te herbergen. Middels een vrij ingrijpende verbouwing is dit mimtegrbrek thans opgeheven door een uitbreiding met om streeks 64 m2 Deze winst aan binnenruimte kon worden ver kregen door het direkt naast de rekreatiezaal gelegen buitenter ras daaraan (voorlopig) op te of feren. Om te voorkomen dat tussen de bestaande- en nieuwe 'ruimte midden in de zaal sto rende steunpilaren moesten worden gebouwd werd de aan sluiting tussen beide ruimten als het ware opgehangen aan een stevige staalkonstruktle, zodat één ononderbroken ruimte werd verkregen. De verbouwingskos- ten hebben ruim drie ton be dragen. Positief is vooral ook dat by deze verbouwing dezelfde materialen werden gebruikt zoals ook in de bestaande ruimte zijn verwerkt waardoor belde ruimten prachtig één ge heel vormen. Bij deze verbou wing werd ook het buffet be langrijk vergroot en gemoderni seerd Het is duidelijk dat zowel het personeel als de bewoners zich gedurende de verbouwing zich bij hun aktiviteiten moes ten behelpen in de overige ruimten van „Diessenplas" maar dankzij het improvisatievermo gen heeft dit alles toch zonder problemen kunnen verlopen. Feest Een hele dag feest dus in „Diessenplas" waarbij uiteraard de bewoners zelf centraal ston den. Maandagmorgen vond alle reerst de officiële heropening plaats toen Mevr. de Bock, 93 jaar en tevens oudste bewoon ster van het huis, een lint doorgeknipte dat was aange bracht voor de gang die toe gang geeft tot de rekreatiezaal. Nadat de bewoners de nieuwe ruimte hadden betreden en on der het genot van koffie met gebak letterlijk hadden bewon derd werden vele bloemstukken en kadoos aangeboden welke deze prachtige rekreatiezaal nog meer verfraaien Met name bij deze gelegenheid bleek dat de bewoners van de „Diessenplas", tijdens de duur van de verbou wing bepaald niet stil hebben gezeten De dames van de zgn. bezigheidsafdeling hadden zich o.m. beijverd in het vervaardi gen van een prachtig wan dkleed, terwijl enkele heren een bijzonder kunstzinnig houtsnij werk produceerden. Mej Pasop overhandigde het bestuur een zelfgemaakte letterdoek en door het personeel werd gezamenlijk een koperen melkbus met daarin een droogboeket aange boden. „Abraham gezien" Na de middagmaaltyd volgde omstreeks drie uur een bijzonder gezellig middagprogramma met een optreden van het Deventer salonorkest „Abraham gezien". Dit orkest wordt gevormd door een groep amateurs die wegens pensionering of om andere rede nen buiten het arbeidsproces staan en die hun vrije tijd thans opvullen door het gezamenlijk beoefenen van muziek Vandaar ook de naam van dit orkest Dit orkest speelt voornamelijk ro mantische werken welke vooral bij de ouderen vele goede herin neringen oproept aan vroeger tijden Bovendien was het op treden van dit salonorkest zo danig professioneel dat het een zeer uitdrukkelijk hoogtepunt vormde in deze toch al zo fees telijke dag Tijdens dit muzikale middag programma werd allereerst het woord gevoerd door de heer H.D. Alink, voorzitter van het stichtingsbestuur „Diessenplas". In zijn welkomstwoord zei hij bijzonder gelukkig te zijn: „Dat we met deze verbouwing iets Postma lopen de kontakten van alle kanten steeds beter waar door een goede vorm van de- mokratisering werd verkregen waar in met name ook de be wonerscommissie een goede bij drage levert", aldus Alink, die tenslotte de hoop uitsprak op een goede toekomst in deze vernieuwde ruimte. Wandklok Namens het gehele bouwteam werd vervolgens het woord ge voerd door hoofdaannemer H. Koopman. Namens dit bouw team bood hij voor deze rekrea tierulmte een prachtige wan dklok aan. hetgeen welk tevens het symbool vormt van de tijd waarin mensen leven „Voor ons allen slaat bij de geboorte de klok 1 uur en er komt ook een tijd waarop ze 12 uur slaat en wjj hopen dat de tussenliggende periode prettig en gelukkig wordt doorgebracht, speciaal voor de mensen hier in de „Diessenplas", aldus Koopman Goed toeven De rij van sprekers werd tens- y hebben kunnen bezorgen dat de leefbaarheid en de behaaglijk heid van onze bewoners aan merkelijk bevordert, want de grootste zorg voor het bestuur en de direktie van een bejaar dencentrum is steeds weer het zo goed mogelijk vervangen wat de bewoners in hun vroe gere woonomstandigheden heb ben achtergelaten en ik denk dat deze uitbreiding van deze vernieuwde zaal daarin een goede bijdrage levert", aldus de heer Alink, die dan ook dank bracht aan allen die aan deze verbouwing hebben meege werkt. Vervolgens zwaaide hij grote lof toe aan direkteur Postma en het personeel van de „Diessenplas" voor de uitne mende wijze waarop de verzor gende taak waarvoor zij allen staan ook werkelijk in praktijk wordt gebracht. „De sfeer in „Diessenplas" is bijzonder goed voor de bewoners en dat moet ook voorop staan. Onder be kwame leiding van de heer Wie denken mocht dat de maatschappij waarin wij tegenwoordig leven, door zakelijkheid en hang naar bezit, een schrale samenleving zou zijn op het punt van liefde en genegenheid voor de medemens, die maakt een grote vergissing. In elk geval als het gaat om ons Holtense Bejaardencentrum „Diessenplas", want het is haast onvoorstelbaar hoeveel inspanning binnen dit centrum aan de dag wordt gelegd om de leefbaarheid voor de bewoners zo goed mogelijk op peil te houden. Een verdiend compliment, dat van toepassing is op letterlijk allen die bij het reilen en zeilen van dit centrum zijn betrokken, zowel de leden van het Stichtingsbestuur, direktie en personeel, en niet te vergeten de ruim veertig vrijwillige mede- werksters(ers) die regelmatig bij allerlei aktiviteiten binnen de „Diessenplas" zijn betrokken. Deze hoog waardige inzet verdient het al lang om in ons blad eens wat beschouwend te worden belicht want de problemen die zich binnen centra als deze steeds sterker voordoen liegen er bepaalt niet om!!! Zeker niet na het van kracht worden van zgn. indicatie commissies, nu zo'n drie jaar geleden. Indicatiecommissie In het verleden waren de be jaardencentra om zo te zeggen geheel vry in het selecteren van op te nemen bewoners In de prakttyk had deze vrijheid niet zelden tot gevolg dat gegadig den, zowel geestelijk als licha melijk nog in goede conditie moesten verkeren om voor „op name" in aanmerking te komen. Hierdoor bleven diegenen die echt hulp nodig hadden daarvan niet zelden verstoken Met het instellen van de indicatiecom missies is aan deze situatie te recht een einde gemaakt en thans is het zo dat men echt een stuk hulp nodig moet heb ben wil men als kandidaat in aanmerking komen. Problemen Een soort omgekeerd opnamebe- leid dus hetwelk echter wel tot gevolg heeft dat een gezonde leefbaarheid binnen de bejaar dencentra niet zelden in het ge drang komt vanwege vermin derde mobiliteit en/of geestelijke achteruitgang van de bewoners. Vanwege deze nieuwe selectie- wijze is ook de gemiddelde leef tijd van de bewoners sterk ge stegen (80 83 jaar). Derhalve loopt met name de groep „hoog bejaarden" sterk in aantal op. met daar tegenover de groep die zich veel jonger voelt en dus met heel andere interesses. Het probleem dus van een soort „generatiekloof." Daarnaast tyn de bewoners dan ook nog eens te onderschelden in de groep waarvan de lichamelijke mobili teit en validiteit afneemt, en anderzijds, de groep die geeste lijk niet meer mee kan. Het probleem is hier dus weer de vraag hoe je de mensen, die li chamelijk niet meer mee kun nen, geestelijk nog zoveel moge lijk kunt bieden en omgekeerd. Tenslotte hebben bejaardencen tra altijd al de neiging vertoond een soort „eiland" te vormen temidden van de samenleving De deur staat wel altijd open maar voor de „buitenwereld" is de drempel blijkbaar erg hoog, met als grote gevaar dat bewo ners van bejaardencentra dus als een soort „eigen groep" wor den beschouwd En ook hier is weer de vraag. Wat doe je eraan???? Aktiviteiten Welnu, het compliment voor Diessenplas is dat men deze vragen en problemen heel scherp in het oog heeft en er alles aan doet om de leefbaar heid op peil te houden Alle reerst is het beleid erop gericht dat beslist niet wordt betutteld maar wel gestimuleerd, zoals bv het aanmoedigen om lid te worden van de buurtvereniging (deel zijn van de buurt) Verder wordt in het centrum elk Jaar een expositie ingericht, waar door automatisch ook bezoekers van bulten worden aangetrok ken, die op deze wijze dan in contact komen met de bewoners en omgekeerd Zo komt er vol gend jaar een expositie van deide wereldprodukten om óók die problemen eens te laten zien. Verder is erg belangrijk de contacten met andere bejaar dencentra waarmee zgn. uitwisseling# bezoeken worden georganiseerd. In dit kader komt 11 november a s. het be jaardencentrum „Oldenhof" uit Amstelveen op bezoek Niet zel den ontstaan by dit soort ont moetingen byzonder leuke con tacten die erg verrassend kun nen werken. Aktiviteiten dus die erep gericht zyn de contacten met de buitenwereld „open" te houden. Een tweede groep akti viteiten is duldelyk bedoeld om het stuk leegte op te vullen dat ontstaat wanneer byv. de dames in het centrum zogezegd ophou den huisvrouw te «yn. <80% van de bewoners sym nl. vrouwen). Als voorbeelden hiervan zijn in de Diessenplas te noemen De Engelse les <10 deelnemers». Bij belse gesprekskring <16 deelne mers i en weer een andere ge spreksgroep waar verschillende onderwerpen aan de orde komen binnen het kader van „iedere tijd is LEEFtijd" en niet te ver geten de bezigheldsaktiviteiten op maandag- en donderdagmid dag, onder deskundige leiding van Bels Besten en mw Van de Mespel, en op de dinsdagmor gen, verzorgd door het plaatse lijke welfarewerk van het Rode Kruis <20 26 deelneemsters) Ook beschikt Diessenplas over een bibliotheek met 800 boeken, waaronder een wisselcollectle In het zoveel mogeiyk afremmen van de lichameiyke achteruitr gang van de bewoners beschikt het centrum over een goed geoutilleerde bewegingsafdeling en in dit kader is verder te noemen de bejaardengymnas- tiek By al deze aktiviteiten zyn ook deelnemers van buiten de Diessenplas zeer welkom omdat dit weer leidt tot contacten naar buiten. Bewoners die geestelijke achte ruitgang vertonen of dreigen te vereenzamen worden in de Dies senplas opgevangen in de zgn. dag groepverzorglng Met behoud van de eigen kamer worden deze bewoners overdag in een aparte huiseiyke ruimte onder gebracht, waar een stuk gezel ligheid <aan elkaar) wordt gebo den Op deze wijze wordt totale vereenzaming voorkomen en blyven contacten bestaan Ver der is er nog het zangkoortje, de veertien daagse ontspannings avonden en niet te vergeten de aangepaste caravan van de Her vormde gemeente van Holten op camping „Hessenheem" te Mar- kelo waar de mensen van de dag groepverzorglng óók deze zomer genoten van twee dagen heeriyke vakantie buiten. Tens lotte de spelmlddagen in de tuin by mooi weer, de jaariykse hei- detocht met de pannekoeken- maaltyd in het Paalhuus als succesvol slot van die dag en nog vele andere aktiviteiten. Medewerkers. By de organisatie van dit alles en nog veel meer wordt in de Diessenplas, naast de eigen me dewerkers, nog eens belangen loze medewerking verleend door zon veertig vry willige mede werkstersiers) uit de Holtense gemeenschap die een byzonder belangryke steunpilaar vormen in het streven naar leefbaarheid en de strijd tegen vereenzaming. Dank Kortom, in de Diessenplas wordt door alle betrokkenen hard gewerkt aan het organise ren van allerlei verademende aktiviteiten Maar, wat meer is. achter dit alles steekt een ge weldig stuk liefde en betrokken heid hhetwelk door de bewoners ook als zodanig wordt ervaren Uitingen van dankbaarheid voor het feit dat het voor de bewo ners goed toeven is in de Dies senplas klonken tijdens de fees- teiykheden van j 1. maandag voortdurend door by allerlei ak tiviteiten en toespraken doch wellicht het meest in het gebaar dat Mw OeleUnse hierin maakte toen zy 's middags, mede na mens haar man, by wijze van huldebiyk aan alle medewerkers een steriyke wandtegei aanbood, waarop het volgende gedicht stond afgedrukt: Gebed van een bejaarde Heen. laat door U gezegend i|)n: Z(), die het mtj niet kwalijk ne men dat mjjn gang onzeker la en myn handen slap. Zy. die begrypen dat m'n gehoor niet acherp meer, m'n oog ver swakt, myn begrip trager is. Zy, die mi) niet verwyten ais ik mors, of een verhaal al twee maal heb verteld Zy. die tyd voor me hebben en beseffen dat ik zo'n moeite heb met het ouder worden Zy, die my doen gevoelen dat ik toch bemind, geëerbiedigd word en niet eenzaam ben Heere. ja zegen hen die myn laatste dagen door liefde wat minder moeiiyk maken. En geef my genade om dank baar en geduldig te zyn, gereed tot het ingaan in Uw Vaderhuis. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Nadat ik het huishoudboekje van de gemeente voor 1981 in myn brievenbus had gevonden, meende ik aan de uitnodiging van b en w. om de raadsverga dering van 27 oktober jl. by te wonen, gevolg te moeten geven. .Met behulp van ffiyn buurman Hans werd ik al snel bekend wie wie was en ik heb dan ook met interesse de raadszitting gevolgd, een uurtje niet mogen roken met als vervangmiddel een aantal koppen goede ge meente koffie is ook niet weg Nu heb ik wel van de frakties gehoord hoe nodig het is om de burger meer te betrekken by het doen en laten van het plaatse- UJke bestuur, openbaarheid van commissie vergaderingen klinkt my heel aannemeiyk in de oren, maar wat daarvan in de praktyk van terecht komt bleek alras by de algemene beschouwingen van de frakties. Tydens het voorlees uurtje on der leiding van meester Rap- pard konden wjj als toehoorder niet beschikken over de tekst die wel was uitgereikt aan de raad. Het ware misschien beter ge weest deze teksten na het uit spreken pas rond te delen, dat verhoogt niet alleen de gelnte- resseerdheid van een leder zowel raadsleden als b en w maar voorkomt dat de vergadering uitgaat als een nachtkaars Ook een raadsvergadering die 's middags gehouden wordt is niet bevordeiyk om de burgers by hel raadsgebeuren te betrekken. W J. Hennsen lotte afgesloten door burge meester mr. W.L.F.C. Ridder van Rappard. Namens het ge meentebestuur wenste fiij de Diessenplas geluk met de ver nieuwde behuizing en bracht een speciaal compliment aan de bouwers door de wijze waarop de nieuwe ruimte tot één ge heel werd gemaakt met de reeds bestaande ruimte. Met name prees hij de bewoners in hun enthousiast meedoen met het dorpsgebeuren, zoals dit o.m. tot uitdrukking kwam in het versieren van het dorp t.g.v. de troonswisseling en be vrijdingsfeesten en zegde de bewoners toe graag nog eens langer in de Diessenplas op vi site te willen komen om te zien hoe men hier woont en leeft. „Het is bekend dat het goed toeven is in Diessenplas en ik wens u dat ook graag toe in de verdere toekomst", aidus mr. Van Rappard. Cabaret Door het personeel van de Dies senplas werd 's avonds tenslotte een zeer humoristische- en vlot gepresenteerd cabaret pro- Burgemeester mr. van Rappard hield een toespraak t.gv de offi ciële opening van het nieuwe ge deelte van de recreatiezaal in het Bejaardencentrum „Diessen plas" Links op de voorgrond di recteur Postma, rechts de heer H.D Alink, voorzitter van het bestuur gramma voor het voetlicht ge bracht, het welke vele uren van voorbereiding heeft gekost en dat by de aanwezigen dan ook byzonder werd gewaardeerd. Bouwteam Aan de verbouwing werd mee gewerkt door de volgende on dernemers: Buro Organisatie Bouwwezen. Architectenburo Twynstra. Fa. Prouw-staalkonstruktie. Fa. Emsbroek-cv installatie. Fa Van Lente-elektra. Fa. Lammers-loödgieter en dak bedekking Fa. vd. Kolk-stoffering. Fa. Gervedink-Nyhuis- schilderwerk. Fa. H. Koopman-hoofdaannemer. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: aan de heer G.J. Aaftink voor het veranderen van de woning en berging/garage, larenseweg 76; aan de heer J. Stom voor het veranderen van het woonhui# Valken- weg 8; aan de heer A. Stevens voor het uitbreiden van de boerderij Zweer»- steeg 1 met een tanklokaal; 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: aan de heer J W. Kettelarij voor het kappen van 2 berken bij het pand Fliermatenweg 1; aan de heer J.A. Dhert voor het kappen van 25 sparren bij het pand Korhoenderweg 12 U kunt rich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie Met ingang van 1 september j I zijn de bijdragen ineens voor verbetering van indeling en/of woongerief en voor het opheffen van bouwtechni sche gebreken van particuliere woningen verhoogd Dit houdt in dat het maximum dat men aan bijdragen ineens voor op zichzelf staande voorzieningen kan krijgen, met ongeveer 40% ia gesteyen van ca. f 21 000 - tot ca f 29 000 - Een van de voorwaarden om voor geldelijke steun In aanmerking te komen is dat de woning ouder moet zijn dan vljfentwfntlp jaar en niet gedurende de laatste tien jaar met overheidssteun ingrijpend is verbeterd Voor nadere informatie met betrekking tot subsidiemogelijkheden op grond van de woningverbeteringsregeling kunt u zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5