Ruime gezinsauto sportief karakter ALFA GIULIETTA 2.0 Geheel nieuwe Passat NIEUWE MAZDA 323 j maar met een AUTO HI-n C.B. APPARATUUR INBOUW 0NTST0R1NG INRUIL MUL I tlN^ INItUVVööLMU - NUVCIVIDLM I 3öU - f MU. IO Alfa Romeo staat nogal eens in de belangstelling. Vooral de laatste tijd nu het duidelijk is geworden dat Alfa gaat samen werken met Nissan, de fabrikant van Datsun-automobielen. Eigen lijk is het zo jammer dat fabrie ken met een grote rénommee en die heeft Alfa in het sportieve vlak wel heel bizonder, zich tot anderen moeten wenden om op de markt te blijven. Vooral in Italië, waar Alfa au tomobielen over verscheidene fabrieken gefabriceerd worden, heersen in het arbeidsvlak niet geringe problemen. Dat komt de produktie niet ten goede, waar door het produkt er onder leidt en eveneens de aantallen auto mobielen die van de band ko men. En zijn dat er veel minder dan gepland is, dan worden de verliezen groot en zelfs ontoe laatbaar hoog. Bij Alfa gaat Datsun bijspringen en medio 1983 komt de eerste gezamenlijk ontwik kelde auto voor het voetlicht. Buiten dit as pect geniet het Alfa produkt bij de sportieve automobilist een hoog aanzien Want welk type men ook neemt, er zyn altijd een aan tal aspecten die het rijden tot een waar ge noegen maken. We schreven al eerder en thousiast over de Alfa (sud) Super, nu was de Giulietta voor een test aan de beurt. De type-naam Giulietta is een oude bekende binnen het concern en naar buiten voor vele Alfa-rijders. In de 50er jaren waren het de eerste kleine sedans en de fel sprintende coupe's die deze type-aanduiding droegen Nu is het de vier- deurs sedan met de wigvormige lijn en de hoge achterkant die Giulietta genoemd wordt Recentelijk werd dit opvallende mo del leverbaar met een 2 liter motor, waar door drie motorische versies, een 1.6, een 1.8 en de 2 liter te koop staan. Qua vermogen ontlopen deze 3 elkaar niet zo heel veel, vooral de 18 en de 2.0 liter niet. Hier be draagt het verschil 8 pk. en tussen de 1.6 en 1 8 is dit 13 paardekrachten of 9 5 kW. In topsnelheid volgens fabrieksopgaaf lopen de 3 versies resp 175, 180 en 185 km. per uur. Met geen testauto reden we de laatste jaren zo veel kilometers. Niet alleen dat het eind doel zo ver weg lag, maar ook het pure au torijden waartoe een Alfa z'n berijder in staat stelt nodigt uit om lange afstanden te overbruggen Ruim 3500 km in een tijdsbes tek van vier dagen is heel wat. De motor, het hart van .de auto, is een uit lichtmetaal vervaardigd blok en cilinderkop met twee bovenliggende nokkenassen. Al sinds 1954 is de constructie ongewijzigd gebleven en de destijds ultramoderne motoren leverden al vermogens tussen de 80 en 100 pk. Onze eigen Sprint Veloce „oldtimer" van 1959 le vert ruim 100 pk. en er zijn versies die na een speciale behandeling daar nog ver bo ven uitkomen. De 2 liter motor heeft het meest gunstige koppel van de drie en behoeft wat minder frequent geschakeld te worden, alhoewel veelvuldig schakelen juist het plezier aan het rijden voor velen betekent. Ook behoeft minder in de toeren door getrokken te wor den om optimale prestaties te leveren. En kele cijfers Van 0 tot 80 in ca. 7 sec. van 80 tot 100 in nauwelijks 3 sec en van 100 tot 120 km. snelheid nog eens 3.5 sec: Een to- taaltyd van om en nabij de 13 5 sec Dat is heel snel. Een topsnelheid van 180 a 185 km. per uur konden we- op de Duitse auto bahnen halen Daaruit concluderend bete kent het dat bij 100 a 120 km. snelheid de motor qua toerental erg gespaard wordt. Het verbruik is sterk afhankelijk van de rijs tijl die men bezigt. Aangezien een Alfa zo sterk uitnodigt om sportief te rijden, ook t.a.v. het uitstekende weggedrag, moet men niet op een litertje meer kijken Rustig rijdend op ons eigen au tosnelwegennet gaf een verbruik te zien van ruim 10 5 km. op één liter super Het totaal gemiddelde over de gehele test-periode lag op 8 67 km. per liter De overbrenging tus sen de motor en de wielen komt tot stand door een vijfbak die aan het differentieel bevestigd is De schakelwegen zijn wat lang en als berijder mist men het stevige directe gevoel in het schakelen dat de Alfa van vroeger uit al kenmerkte. Toch blijft het een plezierige bezigheid veelvuldig vn de goed geplaatste pook gebruik te maken. De synchromsc-ing verliep optimaal, daarbij aantekenend dat we bijna altijd met tussen gas terugschakelen. De wielophanging achter is van een groot raffinement. Een De Dion as met reacticar- men en een speciale geleiding die met het paralellogram van Watt aangeduid wordt, houden het geheel uitmuntend op z'n plaats. Voor dvarsarmen en torsievering. Voor en achter telescoopschokbrekers en stebilisater- stangen. Voor doet de veering wat slapper aan en dat is in in wezen in tegenstelling tot het Alfa principe waarschijnlijk gedaan om het veercomfort wat te verhogen De wegligging is altijd nog duidelijk onder- stuurd, wel minder dan bij de lichter gemo toriseerde versies. Stabiliteit tot op hoge baar en afhankelijk van de stuurstand min of meer goed in het gezichtsveld liggend. De zit achter het verstelbare stuur is werkelijk uitnumteT,d. Men kan zo ontspannen zitten en sturen dat urenlang autorijden geen pro bleem is, eerder een groot genoegen. De stoelen geven voldoende steun en zijn ruim verstelbaar. Het uitzicht is rondom goed en alleen het bedienen van de laag geplaatste radio was wat onhandig. Ook achterin is het iZ" <- - een samenvatting te geven. Lang geleden al was Alfa één van de weinige merken met zeer ve^l sportieve trekjes aan de auto. De dubbelnokkenassen-motor, de vijfbak, de uit stekende wegligging en dito besturing en daarbij nog de fraaie carrosseriemodellen. B.v. de Giulietta Sprint Veloce uit de vijfti ger jaren, zo nobel van lijn en de Supers met hun afgeknotte achterkanten. Het merk met het „klaver-vier" embleem kende en kent ups en downs. Dat is niet iets waar Alfa alleen mee staat. Het overkomt een ie der en vandaag aan de dag zijn er meer merken die sportief getinte en rijdende au to's op de weg brengen. Maar we kunnen ons heel goed voorstellen dat het rijden met een Alfa en in dit geval de Giulietta het hart van een automobilist toch wel iets snel ler zal doen kloppen. Bij ons in ieder geval wel en vandaar dat we deze Alfa voor zo'n lange test aan de importeur meevroegen. Nog even de prijs. De 2 liter kost af impor teur f24.990.-. In dezelfde prijssector vallen de Renault 20 (f25.810.-). De Peugeot 505 GR (f25.475.-), de BMW 318 (f24.485.-), de Lancia Delta (f23.942.-) en de Golf GTI (f23.972.-). snelheid uitstekend, waarbij we nog aante kenen dat we de Pirelli banden niet altijd even optimaal vonden Bredere maar minder hoge banden boeten in aan comfort, maar geven meer grip op de weg zolang deze droog is Oppassen wanneer het wegdek nat en glad wordt. Het uiterlijk is opvallend door de wigvorm en de hoog eindigende achtersteven met het spoiler- randje Veel automobilisten vinden het niet fraai, anderen juist wel Het accen tueert een geheel eigen gezicht en dat is naar onze smaak toch wat waard De koffer ruimte is wat kort maar wel hoog en in de rechterhoek zetelt het reservewiel Vooral in de kleur rood vinden we de Giulietta erg fraai, maar dat is uiteraard een persoonlijke smaaken over smaak valt niet te twisten. Direct hierna maar over naar het interieur. Dat wordt heel duidelijk gemarkeerd door het apart gestyleerde dashboard waarin de belangrijkste instrumenten tegen elkaar in draaien De aparte console met de meters en de controlelampjes is wat naar onze me ning wat klein uitgevallen. Iets meer om vang en dan met ronde klokken past beter bij de Alfa imago. Verder duidelijk aflees- goed vertoeven. Niet overmatig veel been- Vuimte maar ook beslist niet te weinig. Voor vier personen ruim voldoende. Dat zo'n sportieve en snelle auto niet erg stil is, lijdt geen twijfel. Bij toenemende snelheid neemt het windgeruis en uiteraard ook de motorische geluiden toe Maar vooral dat laatste zal een Alfa-rijder het minst de ren Juist dat pittige gebrom uit de uitlaat geeft aan dat er een Alfa op komst is. En dit alles natuurlijk binnen de wettelijke be palingen Voor het ventileren zijn diverse uitstroom-openingen aangebracht, dit geldt eveneens om de auto te verwarmen. De af werking van het interieur doet verzorgd aan, waarbij de stoffen bekleding met de donker getinte stroken een smaakvol aspect verte genwoordigd De rechthoekig en deels wel vend ontworpen styling van het stuurwiel zal niet iedere berijder aanspreken. Trou wens bij hoeveel merken wordt niet meer vastgehouden aan het traditionele stuurwiel, maar ziet men een futuristisch gevormde cirkel die de bestuurder het contact met de weg geeft. Aan het einde van ook deze test dienen we 60 SPECIAALZAKEN IN HEEL EUROPA Haaksbergentraat 103 ENSCHEDE Tel 053-319789 Enkele weken voor de pers-tntroduktle gaf het Volkswagen-concern al wat fotomateriaal en gegevens vrij over de nieuwe Passat. Het nieuwe model is bedoeld om n de tachtiger jaren de top van het VW- program te represente ren. Van voor tot achter vernieuwd. Meer binnenruimte, lan gere wielbasis, grotere spoorbreedte, maar toch een compacte en over zichtelijke carrosserie. Een sportief elegante U)n met een Iets lagere luchtweerstand dan z'n voorganger Een geringer verbruik tov het vorige model Een grote achter deur en een wegklapbare achterbank zijn stand aard op alle limousines. Nog betere vering en een nog doeltreffender isola tie tegen rijgeruis en tril lingen, terwijl naast de viercilinder motoren ook een soepele en zuinige vljfcilinder leverbaar is. Qua uitrusting voldoet de nieuwe Passat aan el- sen.die tot nu toe alleen aan veel duurdere en grotere auto's werden gesteld. Servo-besturing, centrale deur vergrendeling, gedeelde leuning van de achter bank en electrisch be diende ruiten zijn enkele facetten van het pro gramma ln meer- uitvoeringen Vier motorische versies worden leverbaar en wel een 1.3, twee 1 6 en een 1.9 liter motor. De brandstoftank heeft een inhoud van 60 liter, waarmede ongeveer 700 km. afgelegd kan wor den Over de prijzen valt nu nog niets te zeggen. Binnenkort volgt een rij- impressie met enkele modellen. Dan zal er waarschijnlijk al iets meer over levering en Prijs verteld kunnen worden. vrij vlotte acceleratie - de auto was nog helemaal nieuw- en een prettige preciese besturing. Voor het eerst past Mazda een tandheugel-stuur-inrichting toe. Motorisch kan men kiezen uit een 1100, een 1300 en een 1500 Dé type-aanduiding 323 bij Mazda is niet nieuw. Al enkele jaren wordt deze cijfer-aanduiding gebruikt voor dit bekende model. Een .bestseller* overigens in het gehele Mazda-program. Nu is daar een nieuwe 323 bijgekomen en wel een voorwielaandrijver, die totaal nieuw ontworpen werd. Het is ook de eerste Mazda met aandrijving op de voorwielen. Een erg leuk ogend model, zoals ze tegenwoordig veelvuldiger gemaakt worden. Twee of vier portieren en een grote laadkiep achter Verschillen met de .oude' 323 zijn. voorwielaandrijving in plaats van achterwielaandrijving, een kompleet nieuwe serie mo toren, voor én achter onafhanke lijke wielophanging, een nieuwe stuurinrichting en de geheel nieuw ontworpen carrosserie De importeur stelt en uiteraard ook de fabriek, dat de nieuwe Mazda uitdrukkelijk afgestemd is op de Europese markt. De binnen ruimte is royaal en in een korte rij-indruk hebben we dat kunnen ervaren Ook achtenn is de beenruimte goed en het koffer- compartiment kan een behoor lijke hoeveelheid bagage ver stouwen Met de achterbank neergeklapt gaat er nog veel meer aan bagage mee. Het ril den kenmerkte zich door een cc krachtbron. De 1500 met dubbele carburateur is uitslui tend leverbaar in het GT-model, dat specifiek voor de sportieve rijstijl bovendien van een stabi lisator is voorzien. In totaal komen er 10 uitvoeringen, waar onder met een 4- of 5-bak en een automaat. De goedkoopste, een driedeurs met 1100 cc. mo tor en 4-bak gaat f 13 595.- kos ten en de extra sportieve GT f 17.355.-.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 15