Hogere heffing bij Zuiveringschap Volgend jaar 2% tariefsverhoging Herfst ideale tijd voor fotograferen VVV Propagandadag in Groningen HET SPOOR VAN LEGO je wetje, laat Voor kinderen van zes tot zestig: Beter onderhoud en grotere veiligheid voer- en vaartuigen LEIDSNG VOOR AFVALWATER IN L00 Naar schatting 800.000 Neder landers naar wintersport HOLTENS NIEUWSBLAD - 7 NOVEMBER 1980 - PAG. 13 Conform het voorstel van het dagelijks bestuur van het zuiveringschap West Overijssel heeft het alge meen bestuur met algemene stemmen besloten om het bedrag der verontreinigingsheffing voor het hef fingsjaar 1981 vast te stellen op f43.68 per inwoner equivalent (i.e.). Daaronder wordt verstaan de hoe veelheid afval, die een inwoner in het gebied van het zuiveringschap jaarlijks produceert. Ze wordt even eens vervuilingseenheid genoemd. De vaststelling van bovenvermeld bedrag betekent een stijging van fl.92 per i.e. ofwel 4.6%. Het heffingsbedrag voor 1982 is bepaald op f51.84 per vervuilingseenheid, hetgeen ten opzichte van 1981 een stijging betekent van ca. 18.7%. Het besluit tot verhoging Is ge nomen bij de behandeling van de begroting 1981, die werd vastgesteld. In verband met een excursie vergaderde het alge meen bestuur in De Krim. Het ontwerp zuiveringsplan 1980-1984 is thans gereed en zal zo spoe dig mogelijk op de vereiste wijze gedurende twee maanden ter in zage worden gelegd. In de ver gadering van december zal het ter vaststelling worden voorge legd. over het jaar 1980 is het aantal vervuilingseenheden voor 1981 berekend op 701.800, te weten: huishoudelijk 491 800 en indus trieel 210.000 Om die genoemde opbrengst te verkrijgen is f43.68 per vervuilingseenheid (v.e. af gekort) nodig De post onvoor zien is geraamd op f 1.614.879.- ofwel f2.30 per v.e. In 1980 was deze raming f2.46 per v.e. In de meeijarenbegroting 1980/1984, opgenomen in het concept- waterzuiveringsplan, is het be drag per v.e. voor 1981 geraamd op f45.45 per v.e. De raming voor 1981 luidt thans f43 48 per v.e.; een verlaging derhalve van f177 per v.e. Die verlaging wordt veroorzaakt doordat blijkt, dat de netto ten laste van het zuiveringschap blijvende kosten f 1.045 000.- lager zijn dan werd geraamd en doordat een stijging plaats had van het aan tal v.e.'s van 698.000 naar 701.800 Volgens de indicatieve exploitatie-begroting voor de ja ren 1981 tot en met 1985 worden de volgende heffingsbedragen verwacht per vervuilingseenheid: 1983: f74.-; 1984: f78 45 en 1985: f 77 95 De geraamde sterke stij ging van de lasten in de jaren Ramingen De opbrengst aan verontrein igingsheffing is voor 1981 ge raamd op f 30 654 624. Aan de In de zomer is er veel groen hand van opgelegde aanslagen de natuur. Zoveel groen, dat nauwelijks contrasten zijn. Wie foto's wil maken, richt zijn ca- mera dan ook zelden op de bo men. In de herfst zijn bomen en struiken een tijdlang zo kleurig, dat velen er op uittrekken om die kleurenpracht vast te leg gen. Vooral als de zon schijnt op het geel en bruin, het rood of het oranje van de bladeren, kun je erg geslaagde foto's of dia's maken. En wie zoekt naar contrastrijke onderwerpen kan zelfs 'van een kale boom treffende foto's ma ken, want zo'n boom zonder blad is vaak een erg goed mo tief voor een geslaagde foto. Zonneharp Een klassiek onderwerp is ook de „zonneharp", die ontstaat als de zon in het bos door een lichte nevel dringt. De kale boomtakken zorgen voor de donkere snaren, die vaak mooi in een foto gevangen kunnen worden Richt de camera vanuit een schaduwplekje naar de lichtbron en maak enkele op namen met diverse belichtings tijden. U moet er alleen wel vroeg voor op pad, omdat zo'n zonneharp meestal maar kort te fotograferen is. Spinnewebben-foto Ook zo'n onderwerp, dat vaak in het najaar voor bijzonder mooie foto's zorgt. Ook nu moet u er niet te laat op uittrekken, wantals de zon aan kracht wint. verdampen de dauwdrup pels. die juist voor z'n dekoratief effekt zorgen Fotografeer ook nu tegen de lichtbron in, maar zorg. dat de zon niet in de lens schijnt. Een donkere achter grond vergroot het contrast; Een echte herfstfoto: een kale boom met het silhouet on}dat aJ.g£?u,f onscherpte kan van een paard. Een simpel motief, dat toch een on s aan g om de ka' boeiende foto opleverde. mera recht voor het spinneweb te houden. De BOVAG voert dit najjar een uitgebreide actie, die moet lei den tot intensiever technisch onderhoud en een grotere vei ligheid en betrouwbaarheid van alle voer- en vaartuigen waar mee de bij de BOVAG aangeslo ten bedrijven te maken hebben. De campagne richt zich behalve op de auto ook op fietsen, bromfietsen, motorfietsen, ple ziervaartuigen, bootmotoren en caravans. Daarnaast zal ook ex tra aai'dacht worden gevraagd voor de veiligheidsaspecten bij het nemen van auto- en motor rijlessen en het huren van au to's. De bij de BOVAG aangesloten bedryven garanderen de consu ment goed uitgevoerde techni sche werkzaamheden aan voer en vaartuigen. Daartoe hebben 2U zich onderworpen aan strin gente regelingen en voorschrif ten De nadruk ligt daarbij op vakmanschap en betrouwbaar heid. Verder komt de BOVAG de consument tegemoet met een aantal garanties zoals die voor gebruikte auto's, motorfietsen, bromfietsen, caravans, land- bouwtractoren, pleziervaartuigen en bootmotoren. By klachten, ook over onder houd. reparaties, ryiessen, revisie en verhuur, kan de consument zich richten tot het BOVAG- bemiddelingsbureau, postbus 441, 2280 AK Ryswyk, waarin met gebruikersorganisaties wordt samengewerkt als onpar tijdig scheidsrechter. Wanneer dit bureau niet tot een oplos sing kan komen, kan de klacht in behandeling worden genomen door de ANWB/BOVAG- geschillencommissle die voor beide partyen bindende uitspra ken kan doen De BOVAG staat borg voor de uitvoering van het bindend advies. De onderhavige campagne is ge richt op de specifieke onderhoud»- en veiligheidseisen voor de verschillende voer- en vaartuigen auto, fiets, bromfiets, motorfiets, caravan, pleziervaar tuig Bovendien wordt aandacht besteed aan de veiligheidsaspec ten van motorenrevisie, autover huur en ryscholen. i Nevel een bondgenoot Als het mist, kun je geen goede foto's maken Dat zegt men vaak, maar het is een vergis sing De nevel ls juist een bondgenoot voor fotografen. Vaak wordt een op zichzelf mooi onderwerp, bijvoorbeeld een paard in de wei of een aantal bomen, door een minder ge schikte achtergrond minder inte ressant. Als het mistig is, dan is de achtergrond byna niet zicht baar By landschapsfoto's werkt een lichte nevel mee om diepte in de foto te verkrijgen Door het waziger worden van de ver der afgelegen motieven krygt zo n foto een extra dimensie Voor wie zoekt naar byzondere motieven is er ook in een regen- rijke herfst van alles te beleven. Want water kan soms, doordat motieven weerkaatst worden, voor opvallende foto's zorgen. Riet in een plas, een straat op een regenachtige avond, bomen, die weerspiegelen in een regen plas de herfst is altyd een goed fotomodel voor fotografen, die graag creatieve foto's ma ken Ook al wordt er dan vaak min der positief gesproken over de herst, voor de camera ls het een mooi seizoen Wie op een her- fctwandeling goed rondkykt, zal dat ontdekken En genieten van de natuur, die zich weliswaar klaarmaakt voor de rust van de winter, maar intussen nog voor verrassende plaatjes kan zorgen. 1982 en 1983 is een gevolg van de ingebruikneming van de zui veringsinstallaties met daarbij behorende aanvoerleidingen te Hardenberg, Dalfsen, Zwolle en Tollebeek in de N O -polder. De raming van het aantal v.e.'s ls gebaseerd op een stijging van plm. 0.5% per jaar. Economie verslechtert In de toelichting op de begro ting wordt gewezen op een mo gelijke verslechtering van de economische omstandigheden, waardoor de industriële bedrij vigheid vermindert en door eventuele interne saneringen de industriële vervuiling zal terug lopen. Hoewel, alsdus de toe lichting, de huidige gemiddelde woningbezetting in hét zuiver- ingschapsgebied, exclusief de alleenwonenden, c.a. 3.46 perso nen bedraagt, is het zeer wel mogelijk dat gezien de lande lijke ontwikkeling te zijner tijd uitgegaan dient te worden van een woningbezetting van ge middeld drie personen. (Het zuiveringschap gaat bij de berekening van de heffingsbed ragen uit van een gemiddelde woningbezetting van 3 5 perso nen. Op basis van dat aantal wordt de heffing vastgesteld, ook wanneer het aantal gezins leden groter is - red.). Evenwel, aldus de toelichting, mag bij een verdere verfijning van het heffingssysteem e.d. worden verwacht, dat het aantal vervui lingseenheden zal stijgen, terwijl een vereenvoudiging waarschijn lijk zal leiden tot een daling van het aantal vervuilingseenheden. Uit de begroting van het kapi taalsuitgaven en -inkomsten blijkt, dat naar raming de saldi-reserve per 1 januari 1981 een bedrag van f22 miljoen zal gaan belopen. De meerderheid van het algemeen bestuur is van mening, dat de van de gemeen ten overgenomen zuivertngswer- ken ineens te worden afgeschre ven. Deze afschrijving-ineens dient ten laste worden gebracht van de meergenoemde saldi- reserve Daarmee is een bedrag gemoeid van f6 350 000, welk bedrag een vermindering bete kent van kapitaalslasten Reke ning houdende met de afschrijving-ineens van genoemd bedrag en de groei van de re serve in 1981 tot ruim f23 mil joen, dan resteert een saldi- reserve van f 17 miljoen. De reserve van f 17 miljoen zou Naar schatting zullen in de ko mende wintermaanden 800 000 Nederlanders met vakantie naar de wintersport gaan Tydig juiste informatie over een win terreis is nodig Daarom heeft de ANWB overvloedig infor matiemateriaal samengesteld over onderwerpen als byv rou tekaart wintersportgebieden, wintercaravanning, wintertips voor de auto, ski-gymnastiek. langlauf, skimateriaal en nog veel meer De ANWB -kantoren geven graag alle inlichtingen. Voor kinderen van zes tot zestig komt Lego dit najaar met aan genaam nieuws: een gloednieuw programma van hand-, batterij en trafotreinen. In totaal zyn het 28 nieuwe sets, waaraan de Lego ingenieurs drie jaar hebben gewerkt Die ingenieurs mogen de treinen en bypassende sys temen dan wel tot in alle fines ses geperfectioneerd hebben, ze laten de Jongens en meisjes vol doende vrijheid tot creatieve uitbreiding en komen daarmee aardig tegemoet aan de wens van de jury-voorzitter van het „Speelgoed van het Jaar" Drs. Roel de Groot, die onlangs by de uitreiking van deze onder scheiding verzuchtte, dat het huidige speelgoed veel te perfect is en daardoor het kind te weinig uitdaagt tot eigen creati viteit. Die creativiteit kan met de Lego-treinen geheel tot zijn recht komen: zoals met alles van Lego is het zelf bouwen ook de basis van het treinen-pakket. Het kind kan behalve gebruik te maken van de basis-locomotie ven en wagons deze naar eigen inzicht op- en aanbouwen tot de meest fantasierijke en futuristi sche voertuigen die zich ooit over het spoor hebben voortbe wogen en natuurlyk kan de „ruimtelijke ordening planner" in de dop zijn lusten botvieren doordat het treinen-programma geheel geïntgreerd kan worden in iedere andere Lego-omgeving van steden, dorpen, parken, we gen etc. 200.000 treinen De meeste ouders, die Lego kennen als een „stationair" bouwmateriaal zullen vermoede lijk niet weten, dat Lego al sinds 1960 „mobiel" is geworden met de eerste autootjes en kra nen Zes jaar later volgden de eerste treinen. Die waren aan- vankelyk nog simpel van uit voering, maar gestaag groeide aantal en uitvoering uit tot een volwaardig treinenprogramma. Die Lego treinen rijden nu al in ruim 200.000 Nederlandse gezin nen Wie al zo'n oude Lego trein heeft, hoeft daar helemaal niet rouwig om te zyn, want net als de vroegere Oriënt Express op ons Intercity-net zou kunnen rijden, zijn ook de Lego-treinen uitwisselbaar Jonge kinderen (vanaf 6 jaar) kunnen al met een simpele handtrein (f 64,50, compeet met baan, perron en twee wagons) beginnen Voor f49 50 kan men daar later een setje by kopen om er een batte ry- tréin van te maken Het kind kan dat zelf doen, vrywel even gemakkelijk als het twee andere Lego-steentjes op elkaar zet. Een leuk totaal-pakket is de complete goederentrein (batterij) met buldozer, seinpaal en laad- heuvel voor f 132,50 en bij de 12 volts-trafo „Intercity" zal ook de veertigjarige .jongen" zyn vin gers aflikken Het programma is tot in het oneindige uit te brei den en te combineren met rechte en gebogen rails, wissels met hand- en afstandbediening, baankruisingen, stations, be waakte en onbewaakte overwe gen. Allerlei soorten wagons zyn leverbaar (o.a. Shell-tankwagen, passagiersrijtuigen, nachtpostr wagons en een spoorwegkraan). De lichtjes van de elektrische locomotieven kunnen echt bran den en de wagondeuren open, zodat conducteurs, baanvakar beiders en passagiers niet alleen rond, maar ook in de trein kun nen. De batterij-treinen hoeven trouwens nauwelyks onder te doen voor hun 12 volts grote broer Ook bij de eerste klapt de onbewaakte overweg automa tisch dicht als er een trein na dert en stopt de trein vanzelf by een onveilig sein. Maar de tra fo-trein heeft natuurlyk wel wat meer kracht en mogefijkheden, de snelheid is traploos regelbaar (voor- en achteruit) en ook de afstandsbediening maakt het geheel natuurlyk nog veel échter en dat is toch wat iedere trein- enliefhebber, groot of klein, wil: de werkelykheid zoveel mogelyk benaderen, al is het dan in het klein. volgens het dagelijks bestuur ook kunnen worden aangewend voor de nivellering van de stij ging der heffingskosten in de jaren 1981 tot 1985, welke als de slotjaren van de eerste bouw- en inrichtingsperiode van het zuiveringschap mogen wor den bestempeld, aldus de toe lichting. ojk B Een tariefsverhoging van 2 pro cent bij de n.v. Electriciteits Maatschappij IJsselcentraie is onvermijdelijk. Dit is vorige week meegedeeld op de verga dering van aandeelhouders, die met de raad van commissaris sen de prognose 1981 tot en met 1985 aan een beschouwing on derwierp aan de hand van een uitgebreid rapport en medede lingen van de zijde van de IJ.C. Ondanks de veel geringere groei van het verbruik dan in de vo rige prognose werd aangenomen wordt een positief resultaat van rond 6 miljoen verwacht. Een belangrijke factor woordt ge vormd door de incidentele win sten op de olievoorraden: circa f3.5 miyoen ofwel bijna 2% van de totale brandstofkostenreke ning. In de komende jaren worden nog meer rendements verbeteringen bij het brandstof verbruik bereikt. De voordelen zullen de verbruiker ten goede komen. Voor die verbeteringen zyn evenwel extra investeringen noodzakelijk. Ondanks de tariefsverhoging van 2% over de gehele linie in gaande 1 januari 1981 zal er een verlies zyn van 10 miljoen (be drijfseconomisch verlies) Dat zal oplopen tot f44,4" miljoen in 1985 De totale brandstofkosten zullen sterk stygen, n.l. van f321.8 miljoen in 1980 - 57 5% van de totale exploitatiekosten - tot f501.6 miljoen in 1985. ofwel 61,8% van de totale exploitatie- Zaterdag 1 november werd de actie in de stad Groningen door de VWS Holten en Hellen- doom/Nyverdal verzorgd. en voor deze VVV's tevens afgeslo ten Het geheel is een succes gewor den Om 9 30 uur werd uit Hol ten vertrokken, in gezelschap van de „Hóólter Dóónsers" en deze groep weet de gezelligheid beslist te brengen In Hellen- doum stapte de kindergroep van de Boerendansers In Ruim 1100 uur arriveerde men by de Martinitoren ln Groningen waar een dansdemonstratie werd gegeven. Vervolgens via het winkelcentrum en Herenstraat, waar door de belde groepen styivolle oude dansen werden gedemonstreerd Hier werden door VVV medewerkers honder den folders, ïysten en gidsen uitgereikt aan vele geïnteres seerden In de restauratie van de NS werd de lunch gebruikt. Hier was het gezellig toeven voor Jong en oud By de bin nenkomst van de Intercity- treinen uit het westen werden vele dansen uitgevoerd, wat zeer in de smaak viel by de vele treinreizigers, die gul waren met applaus. Om plm. 14 30 uur werd de bus opgezocht en richting de Heu velrug gereden De kindergroep van de Hellendoomse dansers stapten op de Schapenmarkt in Hellendoom uit, wel klonk by het verlaten van de bus hun af- scheidsjel op »voor de gezellige dag Om 17 00 uur was men in Holten terug Het was een dag welke zeer in de smaak viel by de inwoners van de stad Gro ningen en het reizend publiek. De VVV's van de Heuvelrug ho pen dat er velen geattendeerd zyn op onze mooie omgeving, waar het gued toeven is zowel met vakantie of voor een dagje uit. kosten. In 1976 was dit percen tage nog 45,1%. Zo'n stijging leidt wel tot sterk stijgende notabedragen voor de verbruiker. De verwachte ren dementsverbeteringen zijn in de cijfers verwerkt. De jaren na 1981 geven een snel verslch te rende situatie te zien tot 1983 en een stabilisatie van de verlie zen in de jaren daama- tenminste als geen bijsturende maatregelen worden genomen. In de komende jaren zullen sterkere tariefsverhogingen dan 2% nodig zyn. Dat behoeft nog geen hogere lasten te betekenen voor de verbruiker, omdat toe- komstiger gunstiger rendemen ten ln het productieproces aan de verbruikers ten goede komen. Na 1982. zo werd nog opge merkt, zullen er belangrijk min der investeringen nodig zijn, aangezien dan geld binnen komt uit afschrijvingen. Het gehele fi nanciële beeld na 1982 werd als zeer matig aangeduid. Het algemeen bestuur van het zuiveringschap West Overijssel, dat vorige week ln De Krim vergaderde, heeft besloten een voorbereidingskrediet van f 10.000.- te verlenen voor de aanleg van een gemaal ln de buurtschap Loo met een trans portleiding van Loo via de transportleiding van Bathmen naar de zuiveringsinstallatie Holten-Markelo. Het rioolwater van Loo wordt via een gemeenteiyk rioolgemaal geloosd op een watergang De lozing van afvalwater heeft plaats vanaf de woningen ln Looèrmark in de grond Daarvan ondervinden bewoners en ge meente hinder van hoge grond waterstanden De gemeente Bathmen heeft onlangs besli.ten over te gaan tot de aanleg van een rioleringsstelsel voor Looèr mark en een transportleiding Looërmark Loo Dat betekent een aanvulling van het geldende zuivenngspian Door de gemeen- teiyke maatregelen heeft een concentratie plaats van nage noeg 500 Inwonerequivalenten en wordt de problematiek van Looèrmark en de huidige onge zuiverde lozing van Loo opgehe ven.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 13