Onderzoek woningmarkt is dringend gewenst Moeliker P.v.d.A.-fractie: Oekkingsmiddelea HOLTENS NIEUWSBLAD - 31 OKTOBER 1980 - PAG. 9 De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer A. Moeliker, heeft maandagavond tijdens de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting 1981 opgemerkt, dat het goed is de nullijn te hanteren voor het beleid in het komende jaar. In 1981 en ook in komende jaren, zal de gemeente het met een dunnere spoeling moeten doen, aldus spreker. De fractie is bepaald niet ontevre den over de begroting en de aanbiedingsbrief; ze kreeg niet de indruk dat de gemeente veel heeft beknibbeld op het dienstenpakket. Er blijven bij een kriti sche begrotingsbeschouwing allerlei wensen. Het zou de fractie lief zijn als het college wat voortvarender zou handelen. De fractie vond het jammer dat ook in 1980 een beleidsnota ontbrak, hoewel daar al een aantal malen om is gevraagd. Ten opzichte van openheid en openbaarheid is volgens de frac tie vooruitgang geboekt. De heer Moeliker herinnerde aan de pu blicatie van uittreksels uit de B en W vergaderingen, gesprekken der fractievoorzitters van de op positiepartijen met de raads voorzitter en het feit, dat sinds ongeveer een half jaar de inte grale besluitenlijst van B en W - vergaderingen ter beschikking van de fracties wordt gesteld Een zeer redelijke vooruitgang binnen een niet onredelijke tijd Wel vroeg spreker wanneer het college een ingangsdatum in het hoofd heeft voor het openbaar maken van commissievergader ingen De fractie vraagt in de toekomst ook graag de ambte lijke stukken, zoals adviezen ed bij de te behandelen punten in de commissievergaderingen Het vorig jaar heeft het college het voornemen geuit ook de fracties van de beide oppositie partijen meer te betrekken bij officiële gelegenheden, daar de andere fracties reeds via een wethouder zijn vertegenwoor digd. Behalve uitnodigingen voor recepties bij ambtsjubilea is daarvan niets terecht geko men Het idee is evenwel goed. De fractie dringt er daarom op aan het voornemen te realiseren. Bij de jaarrekening constateren we een behoorlijk batig saldo, aldus de heer Moeliker. Hij drong er op aan tijdig (er) lo pende begrotingen op te scho nen, teneinde zodoende een gro ter onvoorzien te verkrijgen. Toevoeging van het batig saldo aan een reserve onderhoud we gen, zoals dat thans gebeurt, is echter een goede zaak, zei spre ker, daar dan binnen enige tijd dit wegenonderhoud niet meer drukt op de jaarlijkse begroting Wat is de totale voeding die deze reserve ongeveer moet krij gen? Tariefsverhogingen De PvdA. gaat akkoord met de meeste voorgestelde tariefs verhogingen. „Binnenlandse Za ken" heeft voor 1981 5% verho ging toelaatbaar geacht, doch in 2 gevallen komen B en W met een hoger voorstel onroerendgoed belasting 6% en begrafenisrechten 10% De frac tie is van mening dat laatstge noemde verhoging van 10% bo ven de trendmatige uit gaat; daar heeft ze dan ook bezwaren tegen En moeten we voor zo n gering bedrag n 1 f 575- wel bij het het ministerie aankloppen? De fractie wilde gaame een mo tivering van de voorgestelde verhoging der onroerendgoed- belasting Is daarvoor geen goedkeuring van Binnenlandse Zaken voor nodig, vroeg spreker zich af. Ten aanzien van de woonforen- senbelasting twijfelde de fractie aan de politieke wil van het college om te komen tot een wijziging van de belastings grondslag. Twee jaar geleden werd al toegezegd, dat een wij zigingsvoorstel van de gronds lag van deze belasting zou ko men. Die toezegging is nog steeds niet gerealiseerd en dat wekt verbazing. Waar zitten de problemen. Hoeveel manuren zijn de laatste twee jaar aan deze materie besteed. Hij no digde het college uit in zijn antwoord te komen met een uitgewerkt voorstel tot herzie ning van deze belasting. Personeelszaken Blij was de heer Moeliker met de personeelsuitbreiding ter se cretarie, waarop de fractie al 2 Jaar beeft gehamerd Een goed initiatief noemde spreker de in voering van een zelfstandige af deling welzijnszaken Dat had een jaar eerder moeten gebeu ren, zei spreker, woorden van de voorzitter citerend ln het raads voorstel. De fractie vond het jammer dat haar suggestie in de algemene beschouwingen over 1980 niet overgenomen is Die suggestie hield in de mogelijk heid voor uitbreiding met een personeelslid in 1980 nog open te houden Gelukkig behoeft het welzijnsplan nu eerst per 1 ja nuari 1982 klaar te zijn De ach terstand in welzijnszaken heeft ook naar de instellingen toe ne gatieve aspecten Spreker achtte het een goede zaak dat meer tijd in personeel saangelegenheden wordt gesto ken De commissie voor georga niseerd overleg kan echter nog beter draaien Spreker moti veerde zulks met de volgende punten: Door tijdsgebrek ter se cretarie worden geplande verga deringen van de commissie steeds weer uitgesteld Na de personeelsuitbreiding mag dit niet meer voorkomen. Een voorvergadering van de raadsafvaardiging in het georga niseerd overleg met de voorzit- ter zal de duidelijkheid der te behandelen voorstellen ten goede komen Ook plaatsver vangers dienen te worden aan gewezen, de noodzaak is afgelo pen jaar gebleken. Er komt meer duidelijkheid over de af vaardiging van de vakbonden. Hoeveel leden hebben zij onder het gemeentepersoneel en hoe zwaar weegt ee stem van elke vakbond in verhouding tot het ledental. Kritisch liet spreker zich uit over bepaalde autokosten- en telefoonvergoedingen. Ten op zichte van eerstgenoemde is het aantal vergoedingen op basis van een vast aantal kilometers al aardig gereduceerd We moe ten er helemaal af Ten opzichte van de telefoonvergoedingen gaf spreker het college in overwe ging de rijksregeling in te voe ren De koffie en thee verstrek king aan het personeel dient voor rekening der gemeente te komen De fractie is erop tegen de vast stelling en de wijziging der ver ordening onkostenvergoeding aan het college te delegeren, daar deze verordening vaak zeer principiële en politieke beslis singen inhoudt De discussie daarover wil de fractie graag in de raad houden. Deeltijdarbeid De mogelijkheid van deeltijdar beid bij de gemeente Holten vond de beer Moeliker een stap in de goede richting. Een on derzoek, toegespitst op Holten, naar de mogelijkheden van deeltijdarbeid lijkt ons evenwel overbodig, omdat zowel bij het Rijk als bij diverse gemeenten genoeg onderzoekmateriaal aanwezig is. Aan de hand van die gegevens kan een nota voor Holten inzake deeltijdarbeid worden gemaakt. Die kan vol gens spreker dan worden be sproken in de commissie voor georganiseerd overleg en daarna in de raad. Personeelszaken Met belangstelling ziet de fractie een voorstel tegemoet Inzake in voering van een objectieve pro cedure voor werving en selectie van nieuw personeel Voor de reorganisatie van de afdeling onderwys wil de PvdA pleiten voor een vaste persoon, waar scholen met alle problemen in zake het onderwijs kunnen aan kloppen Dat komt de duidelijk heid ten goede Zijn er binnen de gemeente nog personeelsva- catures, bijv. door langdurige zieken, v u tuit treding of pen sionering waarvoor geen vervan ging is gekomen Aan welk werk denkt bet college als gepraat wordt over uitbesteding van be paalde werkzaamheden, Privati sering is slechts in zeer bijzon dere gevallen aanvaardbaar De heer Moeliker nodigde het col lege uit te zijner tijd de com missie voor algemene en be stuurlijke zaken te betrekken bij de besluitvorming inzake het al dan niet voorzien in de vacature van maatschappelijk werkende. Het verschijnen van de popu laire begroting is een stuk ver betering in de openheid en openbaarheid. Het eerste stukje gemeentelijke voorlichting rolde hier uit de bus De fractie stelde voor zo'n stuk te laten volgen door een periodiek gemeentelijk voorlichtingsblad De gemeente lijke voorlichting is nu openbaar in een niet gratis huis aan huis-blad. Gevraagd werd of men de voorlichting aan de burgers op korte termijn anders wil aanpakken. Onderwijs De Partij v.d. Arbeid is tegen bezuiniging op het onderwijs. De te lage bedragen voor kleu ter/leerling voor leer- en hulp middelen zijn de fractie een doorn in het oog. Zelfs na twee maal extra verhoging zijn ze nog steeds niet op het gewenste peil van resp. f54.- en f95.-. Vandaar het voorstel der fractie de bedragen te verhogen met f4.- per kleuter en f7.- per leerling tot resp. f50,25 en f88,50 (f90,50 voor kleine scho len). Het bedrag per leerling v.d. scholengemeenschap staat al vanaf 1979 op f33.-. Daarom is een verhoging van 6% op zijn plaats. Zorgen heeft de partij over de terugloop van het aantal leerlin gen in Holten, over het feit dat leerkrachten hun baan dreigen te verliezen Door leegstand van lokalen zullen de saldotekorten bij het onderwijs groter worden. Het is te hopen dat Den Haag er wat aan doet. De heer Moeli ker verwees naar de demonstra tie in Den Haag op 1 oktober. Woningproblemen Wijzend op de woningnood in Holten zei spreker, dat er nu twee uitbreidingsplannen op ta fel liggen. Er worden veel min der woningen verkocht dan een paar jaar geleden. Verwacht wordt dat er in de toekomst ook weinig behoefte meer zal zijn aan duurdere koopwonin gen. Het risico, dat de koopwonin gen in het pian De Haar (nood verband) gekocht zullen worden door niet-economisch of niet- sociaal gebonden is groot. Hoe kan dit voorkomen worden, vroeg de heer Moeliker. Moet bij de uitvoering van het plan De Beuseberg hier geen reke ning mee worden gehouden door wijziging van een aantal koopwoningen in huurwoningen en verschuiving naar de goed kopere premiesector, vroeg spreker. De fractie is van mening, dat een toekomstig uitbreidingsplan (Zulderlooki pas een definitieve vorm moet krijgen, nadat de uitwerking van De Haar en De Beuseberg op de Holtense wo ningmarkt duidelijk is By het maken van een toekomstig uit breidingsplan dient te worden gelet op de volgende punten Zijn er in het plan voldoende woningen opgenomen voor be jaarden en alleenstaanden/on volledige gezinnen. Is er behoefte aan koop- of huurwoningen. Zijn er in het plan mogelijkhe den tot experimentele bouw van woningen t.a.v. de energie besparing. Zijn er mogelijkheden voor de bouw van casco- woningen voor kopers met een iaag inkomen. Welke mogelijkheden zijn er binnen een woonwijk ter ver groting van de verkeersveilig heid en welke aanpassingen en konsekwenties hebben da di verse mogelijkheden. Komplannen De fractie vind het juist dat er plannen worden ontwikkeld voor de inrichting van het dorpsplein. Een pleidooi hield de heer Moe liker voor de oude dorpskern, die verder niet moet worden af gebroken, doch zonodig moet worden opgeknapt. De mogelijk heden met de Mengunie zijn be kend. Daarom wil ook de P v.d.A. zich distanciëren van de geplande locatie voor het nieuwe gemeentehuis, dat h.i. moet verrijzen op de plek van het huidige, met gebruikmaking van de mogelijkheden, die over name van het perceel grond achter het gemeentehuis bieden. De fractie is blij dat qen begin is gèmaakt met de realisering van het tweede sportveldencom plex aan de Larense weg Wat is het resultaat van de geluidsme tingen in verband met het tijde lijk inrichten van een crosster- rein. Een eventuele tijdelijke voorziening lost de problemen alles behalve op Zijn B en W. actief bij het zoeken naar een goede plaats voor een definitieve voorziening? Een definitieve op lossing zoekt men in de buurt van een andere bron van geluid, namelijk de A1/E8. Verkeersdrempels Wijzend op de verkeersdrempels in de Holterenkstraat en de Ko- zakkenstraat vroeg spreker of het college niet van mening is, dat een werkelijke verhoging van de verkeersveiligheid dan pas wordt verkregen wanneer samen met verkeersdrempels of andere dwangmaatregelen tot snelheidsverlaging structurele wijzigingen in het straatbeeld genomen moeten worden Daar mee voorkomt men dat de drempels slechts leiden tot extra remmen en gasgeven in de straat Is bekend welk effect de drempels in bovengenoemde straten hebben gehad op de verkeersveiligheid, vroeg spreker Heeft het college zich inmiddels georiënteerd over de vele moge lijkheden om de veiligheid in woongebieden groter te maken. Wat gaat het doen met de re sultaten van de „drempelproef'. Hoe denkt het de bewoners te betrekken bij eventuele aanpas singen t.a.v. de verkeersveilig heid. De Nagelhoutstraat, de Ab Jansenstraat en de Kenemans- straat schreeuwen om voorzie ningen op het gebied van de verkeersveiligheid. Aandacht vroeg spreker voor de leven sgevaarlijke uitritten van de parkeerterreinen in de Canada straat. En hoe zit het met de parkeersverboden in De Haar, die nog steeds op grote schaal worden overtreden. En met het verbod om caravans op de par keerplaatsen en openbare weg neer te zetten voor lange tijd. Hoe zit het in het algemeen met de parkeer- excessenverordening? Wijzend op de wegenverbetering herinnerde spreker eraan, dat bij de algemene beschouwingen over 1980 de fractie al gewezen heeft op de noodzaak van een beleidsplan wegen, dat een over zicht moet geven van alle Hol tense wegen Er kan dan een beleid worden gevoerd aan de hand van criteria als: Hoe kan de verkeersafwikkeling het soe pelst verlopen? Wordt de desbe treffende weg gebruikt als door gaande route, of is hij hoofdza kelijk in gebruik voor aanwo- nenden Loopt de weg door een natuurgebied en is hij karakte ristiek voor de streek Zijn er wensen van aanwonenden inzake verbreding of verharding, of juist niet. De raad behoeft dan niet tel kens incidentele beslissingen te nemen, die nergens aan getoetst kunnen worden Ook plannen tot wegverbredingen behoeven niet meer weggemoffeld te wor den in raadsvoorstellen inzake aanleg van rioleringen en in in vesteringsschema's. zoals bijv de Landuwerweg. Oude Deven- terweg/Tromupsweg, Borkelds- weg, Pasmansweg en Oude Sta tion weg De wenselijkheid tot wijziging van een weg is aller minst afhankelijk van financiële argumenten, meende spreker Een goede zaak achtte de frac tie om een onderzoek in te stel len naar de oplossing van de verkeersproblemen In de kom. die er niet kleiner op zijn ge worden. En de resultaten van het onderzoek moeten directe verbeteringen van de huidige situatie tot gevolg hebben. Vooruit lopend op de uitslag van zo'n onderzoek zag de heer Moeliker graag een parkeerver bod voor beide zijden van de Larense weg tussen Tuinstraat en Dorpsstraat. De gemeente Holten heeft het voorzieningenniveau in het al gemeen op een goed peil. On gunstige uitzondering is de al- lerbelabberste huisvesting van het sociaal cultureel werk in de gemeente. Hoe staat het er thans voor met de huisves tingsmogelijkheden van dit werk. Is er al iets meer te ver percentage kan worden vermin derd wanneer op diverse plaat sen in het dorp glascontainers worden geplaatst (bij de locale supermarkten bijv Plaatsing Paatsling van dergelijke con tainers wordt in overweging ge geven. De heer Moeliker pleitte er voor de olympische ringen op de sporthal te laten voorzien van een laagje olympische kleuren, teneinde op die wijze een steentje bij te dragen aan het olympisch Jaar. Exploitatie energiebedrijf Het stemt de fractie tot vol doening dat gas- en electriei- Met een deken «ver het zwem bad zijn we er natuurlijk nog niet. Isolatie vali. gemeentelijke gebouwen zou een goede zaak zijn. Ze levert bovendien, met de explosie van de energieprij zen, een goed en langdurig ren dement op. Er is een toegezegd van de door .he| tol- lege te nemen raaatregërea teiyr de energiebespjp ring. Dit overzicht met d^* fi nanciële zaken is nog ni^f ont vangen. Een bedrag' van f 131.000 zal in eea dergelijk fonds geen overbodig geld zijn, vond de fractievoorzitter valf" de P.v.d.A. - - - - -=r De ünergiehpsparihg niet die aandacht J' nog tellen over nieuwbouw of andere teitsbedrijf nu zijn opgenomen dient. De- toegezegde energie- in A^n ffomcDTllfillik pnprpiphpri" hncnnrinnctln» .'/Un *.KIi «im. huisvesting, Vroeg spreker. Onderhoud tuintjes Fractievoorzitter Moeliker vroeg voorts wat het college heeft be sloten naar aanleiding van dè onder de bewoners gehouden enquête over de voortuinen. Als de conclusie is geweest dit onderzoek aan de bewoners te laten weten, daar nu de tyd is een tuintje aan te leggen moe ten de bewoners dit weten Gaat het onderhoud naar de bewo ners, wat zijn dan de vervan gende werkzaamheden voor de mensen van Soweco Gaat dit in overleg met Soweco en zijn mensen? Kunnen Soweco- mensen worden ingezet voor werk, dat voorheen door de E-werkers werd uitgevoerd? Een compliment maakte spreker voor de realisering van de ahob aan de Meermanskamp, dankzij de bemoeïngen van het coiege met de N S De heer Moeliker noemde het een goede zaak dat de commis sie voor woonruimtezaken weer functioneert. Er is evenwel een oud bezwaar gebleven weer is er geen enkele binding naar de raad toe, aldus spreker. Is het college bereid, vroeg de heer Moeliker, een suggestie te doen om de raad nader bij deze commissie te betrekken? In het verleden hebben het college voorstellen bereikt om een raadslid aan deze commissie toe te voegen Hoe staat het college daar tegenover. Plaatsing van papiercontainers acht de fractie voor Holten overbodig, omdat de schooljeugd enthousiast oud papier ophaalt. Niet overbodig is de plaatsing van glascontainers Men kan glas kwijt in de container op de gemeentewerf, doch een aanzien lijk percentage glas verdwijnt nog in de vuilniszakken. Dit in één gemeentelijk energiebed rijf. De begrotingscijfers van beide afdelingen van het enfer- giebedrijf, gebaseerd op de cij fers van het voorafgaande, dus lopende jaar, zeggen ons niets, aldus spreker. De te verwachten kapitaalsiasten voor nieuwe voorzieningen en vebeteringen kunnen wat betreft de afdeling electriciteit niet worden gedekt uit de winst van f45,000.-. Hier komen we namelijk f20.000 te kort. Voor 1981 kan worden verwacht dat een verbetering van de winstmarge, samen met het uit voeren van de algehele tariefs harmonisatie, zal leiden tot het gewenst bedrag van f65.000, met daar nog bij de f50.000, die in 1981 aan het fonds verkabeling bovengrondse netten moet wor den toegevoegd. Hier wordt een voorschot op de toekomst ge nomen. De fractie gaat graag akkoord met verkabeling van hei -bovengrondse distributienet, de instelling van een fonds ver kabeling bovengrondse netten en met de voorgestelde voeding van dat fonds. Bezwaar Is er. tegen onttrekking van gelden uit beide afdelingen van het energiebedrijf voor de algemene middelen De fractie kan het moeilijk verteren, dat naast de bekende bedragen van f 10 000 uit de afdeling electrici teit en f25000 uit de afdeling gas nu zelfs een bedrag van maar liefst f 131000 naar de al gemene middelen wordt overge heveld We gaan te ver het ver keerde pad op. aldus spreker. We gaan slechts akkoord als deze onttrekkingen zouden plaats hebben ten behoeve van specifieke doeleinden Het doel is de energiebesparing Wanneer wordt die serieus ter hand ge nomen, vroeg de heer Moeliker zich af. bespartngstips, diej by de ener gienota s zouden worden byge» slQten, zyn beperkt gebleven tot een maal en dan «og pas vorige week Wellicht hejinnerde u zich in het Zicht van de algemene beschouwingen de toezegging van vorig jaar, zie spreker tot de voorzitter Het onttrekken van gelden voor stryctuzeJe doe leinden uit net energlëttecfrtffc is een gevaarlijke zaak. Hei ener giebedrijf zal niet eeuwig het predicaat gemeentelijk dragen. Hoe denken B. en W. dan d£ gaten te stoppen die er in begroting vallen?, Wat het col lege nu doet is net Zb gevaarlijk als het stoppen van de aardgas baten in de Ryksbegroting, vond spreker. HiJveRochl het college wat diéper op deze ma terie in te gaan en dan ook op wat langere termijn ztyn visie geven. Met de dekklngsmiddelet ven algemene aard kon de fractie volledig instemmen. Voor de eerste keer. aldus spreker, wor den wij nu geconfronteerd met een aspect van de zeer hoge perceptiekosten (inningskosten) van een onroerendgoed belasting met als maatstaf van heffing de waarde. Deze perceptiekosten zijn bij een onroerendgoed- belasting met als maatstaf van heffing de oppervlakte een heel stuk lager. Er wordt nu een ver schuiving verwacht naar een on roerend goed-belasting met de oppervlakte als maatstaf. Een dergelijke o g -belasting heeft ook de sterke voorkeur van Binnenlandse Zaken. Wellicht is het vorenstaande waarde om ook hierover eens wat dieper na te denken Ook hierop ontvangt de fractie graag eer, langere termyn visie, zei spreker. Bij zyn besluit van 14 april 1980, nr 6/1 Jm. heeft de raad van de gemeente Holten een wyziging van de algemene Politieverorde ning (10e wijziging) vastgesteld teneinde gericht te kunnen op treden tegen parkeerexcessen, waaronder wordt verstaan het parkeren van voertuigen op de weg a dat met het oog op de verde ling van de beschikbare par keerruimte Jegens ander weg gebruikers, die gelegenheid om te parkeren behoeven, buiten sporig moet worden geacht b zodanig dat de openbare orde of veiligheid wordt verstoord, c. waardoor het ulteriyk aanzien van de gemeente wordt ont sierd, d waardoor het uitzicht wordt belemmerd. Onder wegen worden Ingevolge deze verordening ook begrepen de openbare parkeerterreinen de in de wegen of paden lig gende bruggen en duikers en de tot de wegen behorende paden en bermen of zykanten. Ter bestryding van deze par keerexcessen zyn by boven vermelde wyziging bepalingen (verboden) in de Algemene Po litieverordening opgenomen met betrekking tot het parke ren op de weg van: 1. auto's toebehorende of toe vertrouwd aan exploitanten van garage, herstel-.en au- toverhuurbedryven; 2. voertuigen, met het doel hiermee commerciële re clame maken, 3 caravans, kampeerwagens ed. 4 grote voertuigen, in het bij zonder vrachtwagens; 5. niet rykiare voertuigen, voertulgwrakken. voertuigen met stank verspreidende en gevaarlijke stoffen De wyziging van de Algemene Politieverordening is in wer king getreden op 23 juni 1980. Met betrekking tot het verbod betreffende het parkeren van caravans, kampeerwagens ed. hebben burgemeester en we thouders by hun besluit van 28 oktober 1980 dit verbod van toepassing verklaard op alle wegen (inclusief de open bare parkeerterreinen) binnen de bebouwde 'kom win Holten en van ^Dykertmeilt* a^èals deze gelden voor toepassing van de Wegen ver keerswet ^em het We genverkeersreglement. Voor dezelfde wegen geldt! ook het verbod betreffende het parke ren van grote voertuigen, met dien verstande dat djt verbod niét gëldl voor: de Keizersweg. vanat,"het a ceel Keizersweg tot 1 de Aalt inks weg; de Waagweg. vanaf triestraat tot aan de Pan nenbakkerstraat; de Slachthuisstraat \lle overige verboden gelden voor het gehele grondgebied van de gemeente Voor nadere inlichtingen omtrent de in houd van de gestelde verbo den dient men zich te wenden tot dé gemeentesecretarie, af deling algemene zaken, alwaar de betreffende wyziging van de algemene Politieverordening voor een ieder ter inzage ligt en tegen betaling der kosten verkrygbaar is

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 9