FIAT PANDA 45 1 ANWB test remmen jaar ufOj4ktueel nieuwe stijl ISi AUTO HI-FI C.B. APPARATUUR INBOUW ONTSTORING INRUIL T.P. 100 EmDHILE fe zullen nog zeker enkele maanden moeten wachten mrdat de Fiat Panda in ons land te koop is. Op z'n oegst rond de Personenauto-RAI, die in februari a.s. ihouden wordt. Vandaar ook dat er nog niets over e prijs te vermelden valt. uto Aktueel brengt als eerste kranten auto-rubriek dit weekblad exclusief een test van de Fiat Panda. )m deze test te kunnen maken elsden we enkele weken gele en per Alfa Giulietta 2 liter aar Italië om aldaar met de 'anda vele honderden kilome ers over bergtrajecten., auto- trad a's en langs de bochtige ustwegen tussen Genua en ionaco te rijden Meer dan vol- oende gelegenheid om aan de [eet te komen wat de Panda rel en wat de Panda niet kan. fabriek in Turijn koestert rote verwachtingen van dit ge- leel nieuwe model en het is te lopen dat deze bewaarheid rorden Immers, de grote kracht 4) dit concern lag duidelijk bij Ie kleinere auto De 600 leidde 'oor een niet gering deel de a-motorisering in. vooral in tlgen land De middenklasse in vorm van de 1300/1500 was iveneens een groot succes, op gevolgd door de 124 Ook de 127 iroeg zeer duidelijk bij tot de succes-story van Fiat De fabriek heeft te maken met •ruglopende aantallen van di verse modellen en in feite is al leen de Fiat Ritmo uit oogpunt van model, techniek en presta ties een echt moderne auto, daarbij de 131 Mirafiori zeker niet uit het oog verliezend De andere, waaronder de Fiat 127 en de 132. zijn al zo lang aan de markt dat het publiek er een keer op uitgekeken raakt. Een auto kan nog zo lang een be stseller zijn. eens moet er aan vernieuwing gedacht worden En dat geldt vooral de laatste jaren waarin de Japanners steeds met nieuwe modellen komen tegen scherp genoteerde prijzen De Europese auto industrie kijkt dit met lede ogen aan maar het is zuivere realiteit en met vooruit strevendheid in technologie, kwaliteit en ook vormgeving kan men dit tij misschien nog keren Verder willen we er hier niet te veel over uitwijden, omdat de test van de Panda aan de orde is In Duitsland en Zwitserland en uiteraard in het thuisland Italië wordt de Panda al gele verd In dit laatste land kwa men we de auto veelvuldig tegen, in beide eerstgenoemde landen nog sporadisch. Vandaar, dat we bij de fabriek aanklopten om nu al een Panda voor een test ter beschikking te krijgen. En dat lukte De wielophanging is eenvoudig geconstrueerd. Voor het niet meer weg te denken Mc. Pherson-systeem, achter een ge wone starre as met bladveren, specifiek dat we daarom het woord „eenvoudig" bezigden. Rondom telescopisch schokbre- kers die erg goed dempten. De stuurkarakteristiek was onder- stuurd en dat komt de stabili teit ten goede Met een wielba sis van 216 cm en een totaal lengte van 338 cm hebben we te maken met een compacte au to. die pas goed op de weg kan liggen als de harmonie tussen wielophanging, vering en dem ping optimaal is Eenvoud is het kenmerk van het ware En dat geldt duidelijk voor de Panda. De besturing werkte licht, precies en direct, dat tot uiting kwam doordat er van uiterst links naar uiterst rechts ruim 3 omwentelingen nodig waren. Zelfs op topsnel heid en die bedroeg ruim 140 km. per uur bleef de auto uitr stekend bestuurbaar Geen enkel moment het idee dat we reden m een kleine auto. Daarbij dient vermeld te worden dat het ge luidsniveau zeer acceptabel was. Er zijn grotere auto's die op die hoge snelheid meer lawaai pro duceren. Een comfort-verhogend aspect. De remmen, voor schijven en achter trommels functioneerden optimaal De bekrachtiging die ontbrak, misten we niet. Het is qua gewicht een vrij lichte auto, nog geen 700 kg., dus bij het remmen behoeft er relatief weinig gewicht tot stilstand ge bracht te worden. De motor werd afgeleid van de krachtbron uit de Fiat 127 en is een oude bekende Met z'n 903 cc. inhoud en 45 din.pk of 33 1 kW tot be hoorlijke prestaties in staat. Aangezien we met z'n tweeën de Panda bemanden en weinig ba gage aan boord hadden, zullen onze acceleratiecijfers bij volle bezetting iets ongunstiger liggen. Van 0 tot 80 noteerden we ruim 10 sec., van 80 TOT 100 ruim bijna 7 sec en van 100 tot 120 km. snelheid nog eens 12 sec. Een totaaltiid dus van om en nabij de 29 seconden. Die cijfers mogen gezien worden. Op de autoweg kon rustig een kruiss nelheid van 110 115 km. aan gehouden worden en dan con sumeerde de Panda 1 liter op ruim 14 km. Bij constant 100 km. uiteraard zuiniger en wel tussen de 16 en 17 km. per uur. Maar aangezien de meeste au tomobilisten echt wel 100 km. aanhouden, bepaalden we ons op dit verbruiksaspect. De vierversnellingsbak schakelde goed. Eén en twee liggen duide lijk links en drie en vier rechts. Aangezien het gehele aandrijf- aggregrat overdwars gemonteerd is, wil de bediening van de ver snellingen nog wel eens wat vaag doen. De synchronisering werkte perfect. Na de technische facetten het uiterlijk en de bin nenkant. Met het laatste te be ginnen vonden we de zit- stuurpositie goed. De eenvoudig geconstrueerde stoeltjes gaven een prettige zit met behoorlijk wat zijdelingse steun. Op lange ritten belangrijk, want men nioefc ontspannen kunnen zitten. Ook ten opzichte van het stuurwiel en de bediening van de pedalen En ook die was uit stekend Achterin kunnen twee passagiers best vertoeven De beenruimte is goed, maar wan neer de benen naar zich toetrekt komen deze hoger te staan vanwege een verhoging in de vloerplaat In- en uitstappen - vooral rekening houdend met de achterbankpassagiers - ging vrij gemakkelijk. De achterbank kan in vele standen versteld worden, zelfs zo dat met neergeklapte rugleuningen van de voorstoelen twee slaapplaatsen ontstaan. Wanneer de achterbank naar vo ren geklapt ligt veel ruimte voor bagage. Dat kan naar bin nen door de grote achterklep. De kofferruimte op zich kon zich ook laten zien. H#»t uitzicht rondom was uitste kend, waarbij de kleine ventila- ti«»ruitjes in de voorportieren - vooral links wanneer in de spie gel gekeken wordt, wat storend waren. De beide achterste zijrui ten waren uitstelbaar, dus de kleine ventilatieruitjes zijn in ween overbodig. Ook al omdat a«m het ventileren en verwar men op zich veel aandacht be steed werd. Door de ventilatie- roosters onder de vooruit kwam veel lawaai naar binnen. Het dashboard is eenvoudig maar duidelijk qua informatie. Een snelheidsmeter/kilometertel ler en een benzinemeter geven leesbare informatie. De rest wordt via lampjes aangegeven. En dat zijn er heel wat. Eén ruitenwisser op de voorruit en die veegt een behoorlijk groot oppervlak schoon. Ook op de achterruit een wisser maar geen sproeier. Over de volle breedte loopt een tableau waarop kleinere attributen gelegd kun nen worden. De asbak kan ver schoven worden en voor een ra dio is links van de bestuurder een plaatsje ingeruimd. Wanneer de Panda straks hier te koop is zal de auto onmiddel lijk opvallen door het uiterlijk. Vrij hoekig en recht omhoog lo pende zijflanken. Een geheel ei gen gezicht, dat overduidelijk gemarkeerd wordt 4döor de forse kunststofpanelen rondom. De bumpers lópen daarin mee en het Üjkt net of de carrosserie uit twee op elkaar geplaatste delen bestaat Het voorfront is asyme- trisch gestyleerd. Naast de lin kerkoplamp een aantal sleuven voor het laten toestromen van rijwind en naast de reehter- koplamp een merkembleem. De benzinetankdop steekt wat uit achter het rechter portier Niet erg fraai, maar dat komt omdat er anders minder interieur- breedte overbleef. Het is woeke ren geweest met centimeters om zoveel binnenruimte te verkrij gen bij de compacte buitenma ten. En daarin is Fiat met de Panda heel duidelijk geslaagd. Over deze auto zou nog veel meer te vertellen zijn, maar de ruimte in de pagina laat dat niet toe. Het eindoordeel is moeilijk te omschrijven. De prijs is nog niet bekend en dan is een alles om vattende conclusie niet zo ge makkelijk te geven. De auto op zich is een uitstekende proposi tie, waarbij de rij kwaliteiten door ons hoog aangeslagen wer den. Importeur Leonard Lang hoopt de Panda zo rond de 11 mille te kunnen brengen. Als dat reali seerbaar is ziet het er perspec tiefvol uit, ook nog wel wanneer er 500 gulden bijkomt. Maar wanneer het meer wordt, dan komen er al vraagtekens. Men hoeft de autoprijzen er maar op na te slaan om te ervaren dat er in de prijsklasse van ca. 12000 gulden heel wat merken en modellen te koop zijn. Het is echter wel zo dat de Fiat-organisatie heel goed een bestseller kan gebruiken en die mogelijkheid zit er qua auto- gebodene zeker in Nu nog maar te hopen dat de fabriek en im porteur de prijsgedachte kunnen waar maken en het afleveren in het begin van het komende jaar niet zal stagneren. t 60 SPECIAALZAKEN IN HEEL EUROPA Haaksbergerstraat 105 ENSCHEDE Tel 053-319789 Daar werden en worden de najaarsshows gehouden. Parijs is voorbij, Birmingham opende de deuren. Pa rijs bracht als grote primeur de nieuwe Talbot Tago- ra, daarnaast nog een Talbot en wel de Murena als opvolger van de Bagheera. Verder wijzigingen aan diverse Renault-modellen, waarbij de 20 en 30 serie nieuwe interieurs kregen en de 20 TX extra luxueus werd. Dan nog werd de 18 serie uitgebreid met een Turbo compressor-model, waardoor het vermogen sterk toenam. Wat meer gegevens van deze interes sante nieuwigheden. Bijna 1/3 van de door de ANWB geteste automobielen vertoont een verschil van meer dan 2U% in rem- kracht tussen wielen op eenzelfde De kans is aanwezig dat een auto boven die grens bij het rem- jhen gaat scheeftrekken, hetgeen bij noodstops levensgevaarlijk kan zijn. Deze gegevens komen uit een femmentest actie die de ANWB vo lg jaar in 24 plaatsen van ons land hield In totaal werden 12.139 auto's gecontroleerd. Aan 8% van de bezitters van deze automobielen werd een dringend advies gegeven de auto direct naar een garage te brengen, omdat er ernstige mankementen aan het remsysteem waren ontdekt. De fac tor verkeersveiligheid komt daar door direct in het geding. Nog de gehele maand oktober kan in het technostation te Enschede aan de Reulver 70 uw auto getest worden. En wel elke donderdag en vrijdag tussen 9 uur 's morgens en 16 uur 's middags. De controle is gratis. Ai eerder dit jaar lanceerde Re- nault de Fuego als coupé op 18 basis en de R5 Turbo, terwijl de R18 een diesel versie kreeg De viercilinder motor van de 18 Turbo met een cilinderinhoud van 1565 cc levert 110 din pk. of 81 kW De topsnelheid be draagt 185 km per uur Her kenbaar aan spoilers voor en achter, lichtmetalen wielen, brede strips langs de portieren en een aanduiding Turbo. De 20-er modellen worden uit gebreid met een topmodel de 20 TX met een nieuwe 22 liter motor Een nieuw interieur met een gewijzigd dashboard, nieuw ontworpen stoelen en een gewij zigde stuurinrichting en voorwie lophanging De andere Renault typen ondergingen detailwijzi gingen Een belangrijke blikvan ger op de Parijse salon was een futuristische droomauto van Ci troen als coupé met vleugeldeu ren en geschikt voor drie perso nen De bestuurder zit midden voorin en het dashboard is ver vangen door een elektronisch scherm dat alle nodige informa tie verstrekt. Uiteraard voorwie- laandrijving, maar nog n>et voor produktie bestemd. Vernieuwde Visa's de Visa Su per E is een zeer zuinige versie en de Visa Super X als meer sportieve uitvoering. De GS Special kreeg de OSA carrosse rie en de CX motor van 2347 cc. levert meer vermogen De CX Pallas injectie en de Diesel Su per hebben nu een vijfbak standaard Ook is een echte au tomaat leverbaar die de plaats inneemt van de semi-automaat. De GTI als snelste CX wordt nu geleverd met een spoiler op het kofferdeksel Alle CX model len hebben een ruitensproeier die op de ruitenwisserarm be vestigd zit. Peugeot brrengt een zuiniger versie van de 104 coupé en de 305 S is sterker qua motor en luxueuzer uitgerust. De 505 die sel kreeg de Turbo dieselmotor uit de 604 Het belangrijkste Franse nieuws is duidelijk de Talbot Tagora, de eerste auto waarop het woord Simca ontbreekt Lever baar met 3 motoren en wel de 4 cilinder 2.2 motor, een 2 3 liter dieselmotor met turbocompres sor en de bekende V6 motor, die in de Peugeot 604 zit en ook door Renault in de 30 serie en bij Volvo in de 264 gebruikt wordt. Met een vermogen van 170 din-pk. -is de Tagora de sterkste in Frankrijk gecon strueerde personenauto. Alle modellen zijn uitgerust met elektronische ontsteking De 2 2 liter zal in februari 1981, dus over ruim 3 maanden in Frank rijk leverbaar worden Beide an dere modellen iets later Over leveringen aan ons land en prij zen is nog niets bekend Geluk kig weer eens heel wat Frans nieuws aan het autofrönt. Uit Japan komt ook het nodige in teressants op ons af. Honda in troduceerde in Parijs de nieuwe Quintet, die hier te lande aan de pers al getoond werd en waar wij met enkele weken een uitvoerige rest van kunnen brengen. Kort verteld is de Quintet afgeleid van de Accord, waarbij de carrosserie geheel nieuw ontworpen werd Een vierdeurs auto met een grote achterklep. Mazda toonde de nieuwe 323, waarbij dit Japanse merk ook tot de voorwiel aandrijvers is komen te behoren Met de hier in ons land reeds leverbare nieuwe Mitsubishi Galant mo dellen is het nieuws uit het land van de rijzende zon niet gering. In Birmingham wordt de nieuwe Mini Metro getoond. Daarover binnenkort meer.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 9