HAALKG1 «LIJK ÉOONWAI BENKAMP IAKKELOSEWEG Burgemeester gaat in 1 tegen onderwijsregeling Gemeenteraad (iniet voor motie kerncentrales Oplossing voor Holten verwijdering afval Klaverjassen HELICON Werkgroep koffieconcert krijgt f3001.- garantiesubsidie Geslaagden EHBO- diploma M.F. Spijker beëdigd als raadslid voor YYD Mevr-.J.B. Metsemakers- Rouwé tijdens raadsvergadering: laatschappelijke discussie afwachten HOLTENS NIEUWSBLAD - 3 OKTOBER 1980 - PAG. 5 i je ziet hoeveel tijd er nodig is je in Holten woningen kunt bou- dan is de tijd die we tot nu toe ■teed hebben aan de inrichting van xmwagenkampjes beslist niet uitzon- rüjk te noemen". >t deze woorden wees burgemeester W.L.F.C. van Rappard tijdens de gdsvergadering van m'aandagavond beschuldigingen van buitenaf van hand als zou de gemeente Holten zonder traag zijn met bet zoeken en lichten van geschikte standplaatsen »r woonwagenbewoners. Volgens hem heeft het gemeentebestuur er tot nu toe alles aan gedaan om geschikte stand plaatsen te vinden. „Dat we daarin tot nu toe nog niet in zijn geslaagd is niet onze schuld. We hebben er hard aan gewerkt en beide kanten hebben in spraak gehad", zei hij. Hij bevestigde hiermee opmerkingen van CDA-fractieleider H.J. Westerik die zei dat de afgelopen tijd over deze zaak veel kontakten zijn geweest en veel is gepraat. „De vele kritiek als zou Hol ten hierin een vertragingsactie voeren vinden wij niet terecht en wijzen die dan ook van de hand", aldus Westerik. „Met uw beleid stelt u zich lijnrecht op tegen de voorvechters voor beter onderwijs". Aldus luidde het verwijt van het PvdA-raadslid mevr. J.B. Metsemakers-Rouwé, dat tijdens de j.l. maandagavond gehouden raadsvergadering te beluisteren viel. Een verwijt dat was gericht aan het adres van burge meester mr. W.L.F.C. van Rappard. hele discussie vond plaats behandeling van een nage- den agendapunt betreffende voorstel tot het aanleggen zes tijdelijke standplaatsen jr woonwagens aan de Marke- eweg. Kosten f205.000.-. Het legevoorstel was voorzien van volgende prae-advies: lidding. )p grond van het provinciaal foonwagenplan dient de ge- neente Holten 8 standplaatsen te richten voor woonwa- ens. Ter uitvoering van dit ilan wordt er steeds geruime öd gezocht naar 2 locaties roor elk 4 standplaatsen. Aangezien het bepalen van leze locaties zeer zorgvuldig lient te geschieden kost deze irocedure veel tijd. Gedurende deze procedure is ie situatie op het regionale woonwagenkamp in Deventer -™™™*-%anzienlij k verslechterd. Dit (centrum is uit een oogpunt """""-van volksgezondheid, leefbaar heid en milieu niet meer ac- ceptabel als woonwagencen trum en zal op korte termijn gesloten moeten worden (1 ok tober a.s.). In verband met deze noodsituatie heeft er in tensief overleg plaatsgevonden lussen het provinciaal bestuur, het bestuur van het regionaal woonwagencentrum en de aan het woonwagenkamp deelne mende gemeentebesturen. Dit overleg heeft er toe geleid dat het centrum in Deventer op korte termijn kan worden ge sloten indien elke gemeente 75% van het in het provinciale woonwagenplan vastgestelde aantal standplaatsen op korte termijn realiseert. Voor de ge meente Holten betekent dit dat er op korte termijn 6 woonwagens moeten kunnen worden geplaatst. Het overleg over definitieve lokaties heeft er toe geleid dat afgezien wordt van een defini tieve lokatie aan de Markelo- seweg, waarbij werd gedacht aan 4 standplaatsen. Dit bete kent dat de procedure gestart zal worden voor 2 definitieve lokaties elders. 4. Zoals hiervoor reeds is gezegd dienen op korte termijn maat regelen te worden genomen om aan de noodsituatie op het centrum in Deventer een einde te maken. Het is niet mogelijk deze maatregelen te treffen op een definitieve locatie aange zien de procedure die daarvoor gevolgd moet worden de no dige tijd vergt. Vooruitlopende op de procedure voor 2 defini tieve lokaties kunnen op de locatie aan de Markeloseweg binnen zeer korte tijd 6 tijde lijke standplaatsen worden in gericht. 5. Voor het inrichten van deze tijdelijke locaties is een plan netje opgesteld. De totale kos ten hiervan worden geraamd op f205 000.-. In deze kosten is ondermeer begrepen de aan koop van 6 verplaatsbare pre fab units voor sanitaire voor zieningen. Deze units kunnen in de toekomst ook gebruikt worden op de definitieve loca ties. In het overleg over de inrichting van tijdelijke standplaatsen is de toezegging gedaan dat per standplaats een subsidie van f6.000.- alsmede 95% van de kosten van verplaatsbare units zal worden toegekend. 6. De kosten van deze tijdelijke standplaatsen worden geraamd op: A. egaliseren, verharden en in richten terrein f36.150.-; aanleg verlichting f 11.210.-; aanleg waterleiding f3.540.-; aanvul ling beplanting en afrastering f3.400.-; onvoorzien en afron ding f 1.200.-; rente voorge schoten geleden P.M.; Totaal IJdens de j.l. maandagavond gehouden raadsvergader ing wees P.v.d.A-fraktieleider A ffaktieleider A. Moeli- ier op een brief van de gemeenteraad te Stavoren aan •Be ministers van Binnenlandse en economische zaken llwaarin de zorg wordt uitgesproken over de voorgeno- ien bouw van een drietal kerncentrales, o m. gepland het IJsselmeergebied. In verband met aan kemcen- ales verbonden gevaren voor mens en milieu vroeg loeliker zich af of ook de raad van Holten deze zorg Iniet moet delen en daaraan uiting te geven door een adhesiebetuiging aan deze brief. Herinnerend aan in het verleden gevoerde beleid merkte burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard f op dat de raad zich altijd wat afzijdig heeft opgesteld i ten aanzien van plannen buiten de gemeentegrens van i Holten. „Hoewel ik zeker niet wil zeggen dat we op het punt van kernenergie niet bezorgd zijn, is over deze materie een brede maatschappelijke discussie aangekondigd en het komt mij voor dat wij eerst die discussie moeten afwachten," was zijn standpunt. Deze mening werd gedeeld door zowel de WD, CDA als (Gemeentebelang, zodat de P.v.d.A-fraktie duidelijk al leen stond. f 55.500.-; bemoeiing gemeen tewerken, 2,5% afgerond f 1.400.-; Totaal f56.900.-. b. aankoop 6 units voor sanitaire voorzieningen f 141.600.-; on voorzien en afronding f2.900.-; rente voorgeschoten gelden P.M.; Totaal f 144.500.-; be moeiing gemeentewerken 2,5% afgerond f 3.600.- Totaal f148.100. Totaal f205.000.-. De bijdrage die in de hierboven- genoemde kosten wordt ver strekt is te ramen op: onder deel a. 6 standplaatsen x f6.000.- is f36.000.-; onderdeel b. 95% van f 148.100.- f 140.695.-; Totaal f 176.695.-; Ten laste van de gemeente: f28.305.-. B en W achten het gewenst dit bedrag in een keer af te schrijven ten laste van ont vangen uitkeringen A.A.W. ten behoeve van personeel, niet zijnde personeel van gemeen tewerken. AAW geiden Wat betreft het voorstel maakte H.J Westerik ernstig bezwaar de afschrijving te financierien uit de AAW-uitkeringen van ge- meentepersoneel. Deze AAW be treft nl. een Rijksbijdrage van 8% in de salariskosten die de gemeente moet betalen aan ambtenaren die langer dan 1 jaar arbeidsongeschikt zijn. Deze uitkering heeft dan wel de ach terliggende bedoeling dat de gemeente daarvoor vervangend personeel aantrekt. Wel nu, door het gebruiken van dit geld voor afschrijving van de inrichtings kosten van dit tijdelijk woonwa genkamp vond Westerik dat een oneigenlijk gebruik van deze re geling werd gemaakt. Ook PvdA-fractieleider A. Moeliker was deze mening toegedaan. Deze wilde in de commissie fi nanciën nog eens horen hoe groot dit potje is en of er nog meer van dergelijke potjes bij de gemeente bestaan. Burgemeester Van Rappard rea geerde hierop met de opmerking dat het met name op de secre tarie erg moeilijk is om tijdelijke werkkrachten aan te trekken omdat het vaak taken betreft waarvoor specifieke kennis nodig is. Wat betreft het tijdelijke woonwagenkamp sprak hij de verwachting uit dat dit over omstreeks twee weken voltooid kan zijn. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad tenslotte akkoord met het collegevoorstel. Zij maakte haar opmerkingen na de beantwoording door de bur gemeester van vragen die zij had gesteld in verband met de aktie van onderwijzend perso neel van j.l. woensdag, uit prtest tegen de bezuinigingsplannen die onderwijsminister Pais voor leerkrachten in petto heeft. Mr. Van Rappard deelde mee dat het College zich op het stand punt heeft gesteld dat de on derwijskrachten in principe deel moeten kunnen nemen aan de demonstratie in Den Haag. Vol gens hem kon dit ook ruim schoots na afloop van de lessen om twaalf uur 's middags. Die bepaling zal zowel voor onder wijzers aan lagere scholen als voor leerkrachten van de scho lengemeenschap gelden. Voor waarde moet volgens het college wel zijn dat de verloren uren la ter weer worden ingehaald. Kor ting van het salaris zit er niet in aldus het college, als het on derwijs tot twaalf uur maar ge woon doorgang vindt. Volgens mr. Van Rappard gaat Holten wat betreft die tijdslimiet al veel verder dan de meeste gemeen ten in de „wijde regio". Mevr. Metsemakers wees erop dat de toestemming voor onderwijzers aan lagere scholen deel te ne men aan de demonstratie een „leeg gebaar is", omdat op woensdagmiddag de lagere scho len toch gesloten zijn. Voor leerkrachten van het middelbaar onderwijs is een bezoek aan de manifestatie onmogelijk, volgens mevr. Metsemakers, omdat inha len van de lessen „rooster- technisch" niet haalbaar zou zijn. Verder zei ze dat ook 's morgens (regionale) minifestaties tegen de bezuinigingsplannen van onderwijsminister Pais plaats vinden. Het ergste van de opvattingen van b en w met be- Op de afscheidsavond van de heer Jalink werd aan onder staande personen het E.H.B.R.(eerste hulp bij rampen) diploma uitgereikt. DAMES: Broekmaat- Schlahmilch; J. v.d. Berg-Van Zon; G. v.d. Berg-Muntinga; J.H. Bronsvoort-Nekkers; Van Brussel-Rothengatter; W.A. Beldman-Wegstapel; M.F. Baltus-Reilink; B. Gütlich; M.E. Groen-Harteveld; G. Haverslag; E. Klein-Teeselink; R. Klooster: H. Landeweerd-Stam; A.H. Megelink-Lodeweges; G.H. Schrijvers-Oolbekkink; G.J. Stam-Stam; G.H Reilink- Hidders; W.A. Veldhuis-Maag; J. Wiggers-Aanstoot; G. Wibbelink-Roelvink. trekking tot de demonstratie was volgens mevr. Metsemakers echter het feit dat het college de schoolhoofden verzoekt zo snel mogelijk opgave te doen van eventuele deelname aan de actie in Den Haag. Zodat voor mogelijke vervangende krachten kan worden gezorgd. „Weet u dat wü zoiets „breking van de staking" noemen"? voegde mevr. Metsemakers eraan toe. „Een walgelijke onderneming". Vol gens haar komt het erop neer het College zich achter het be leid van Pais opstelt. Burgemeester Van Rappard voerde aan dat de continuïteit van het onderwijs voorop moet staan. „Onderwijs is niet ge diend met het niet geven van onderwijs". Aldus de burgemees ter die beklemtoonde dat het college wel begrip kan opbren gen voor de bezwaren die er tegen de plannen van Pais zijn. Mevr. Metsemakers: „Als we nu niets doen zitten we straks nog met te grote klassen". In de vergadering van het algemeen bestuur van het Gewest Mid den IJssel is meegedeeld, dat eind augustus de apparatuur is opge leverd, die nodig is voor de eerste fase van het systeem van recht streekse brandmeldingen van bedrijven en/of instellingen. In deze eerste fase zijn behalve de hoofdcentrale te Deventer vijf subcentra les, resp. gesitueerd in Zutphen, Lochem, Gorssel, Raalte en Almen, op het systeem aangesloten. In totaal 80 bedrijven en/OF instellin gen (bejaardenhuizen bijv.) zijn of worden op dit moment aangeslo ten op het regionale systeem. Indien met name ook Holten behoefte heeft aan rechtstreekse brandmelding zal daar eveneens een subcen trale worden gevestigd. De rekening van baten en lasten voor de dienst 1979 en de ba lans per 31 december 1979 on dervonden geen bezwaar van de vergadering. Het totaal der las ten en baten óp de rekening 1979 is f 1.180.671,46. In de re serve is f75.000 gestort. Er is een voordelig saldo van f 118.004,39. Verwijdering qïvcsI ven voor een tijdelijke bergings capaciteit voor maximaal zeven jaren. (198&-1992) van de huis houdelijke afvalstoffen der twee gemeenten. Het onderzoek dient voor 1 januari 1983 te zijn afge rond. Alle illegale stortactivitei- ten moeten voor 1 januari 1982 in kaart zijn gebracht en uiter lijk 1 januari 1983 zijn gesa neerd. Voor de te treffen voor zieningen per samenwerkingsge bied in de planperiode 1981-1985 zal Holten bestuurlijk- organisatorisch in het samen werkingsgebied worden geïnte greerd. De provincie staat toe dat Holten in de eerste planpe riode zijn afvalstoffen uitvoert naar Twente (Markelo). Een an dere mogelijkheid is er niet. Het zwaartepunt van het gehele be leid inzake afvalstoffen ligt vol gens de afvalstoffenwet geheel bij de provinciale besturen. Gevolgen voor Holten De vorming van een samenwer kingsgebied voor Zuid West Overijssel heeft vooral voor Holten ingrijpende gevolgen, omdat de gemeente wordt los gemaakt uit een samenwer kingsverband van West Twentse gemeenten. Holten heeft om die Een naam die iedereen vast wel eens is tegengekomen. De naam van het jongerenkoor, dat u misschien eens hebt horen zin gen tijdens een kerkdienst. Dat is dan ook meteen de bedoeling van ons koor: door middel van zang en muziek eraan meewer ken om de eredienst te maken tot een zinvolle, vreugdvolle sa menkomst. Graag willen we langs deze weg iedereen uitnodigen, eens nader kennis te maken met ons jonge renkoor „Helicon" eens een re petitie bij te wonen. Dat kan o.a. op 8 oktober. We beginnen op deze open avond om 20.15 uur. Jong en oud is van harte welkom! Kom ook op andere woensdagavonden gerust een kijkje nemen, want natuurlijk hopen we op nieuwe leden! HEREN: G. Belman; W Eshuis; G.J Ge- rvedink Nijhuis; A. Groen; J Hofman; G. Jansen; J. Kruk: J Kolkman, A.W.B Kappert: D.J Lightenberg; H.J. Markvoort; H. Rietberg; H.A. Rensen; H.J Roelvink; GW. Schooien; G.J. Vrugteveen; G.J.J. Wibbelink; H.J. ten Wolthuis. In de nota verwijdering afval stoffen in het gewest Midden IJssel wordt opgemerkt, dat Holten het vuil afvoert naar de intergemeentelijke stortplaats in de gemeente Markelo. Provin ciale Staten van Overijssel zul len toestaan dat voor de periode 1981-1985 genoemde gemeente haar afvalstoffen uitvoert naar het samenwerkingsgebied Twen te. Holten zelf wordt in die pe riode gerekend tot het samen werkingsgebied van Zuid West Overijssel (de zes Overijsselse Gewest Midden IJssel- gemeenten). Met betrekking tot bouw- en sloopafval, aldus de nota, is het van belang dat de gemeente Holten nog over een eigen in richting op de Holterberg be schikt. maar de capaciteit is slechts voor enkele jaren toerei kend. Holten profiteert van de nabijheid van de steenbfekerij meen te' en In VOCOtUTe J De Waard sloopafval uit het westelijk deel van Twente verwerkt. (Zoals be kend heeft Holten een eigen gemeentelijke vuilophaaldienst). Het voorontwerp van het Over ijsselse provinciale afvalstoffen- plan geeft voor Holten de vol gende situatie weer: Huishoude lijke afvalstoffen: 2130 ton; daarmee gelijk gestelde stoffen: 260 ton. Bedrijfsafvalstoffen 5630 ton; bouw- en sloopafval (schatr ting) 5000 ton. Totaal 13020 ton. De stortplaats van Holten zal volgens de nota voor 1 januari 1983 moeten worden gesloten. Mede gelet op de knellende si tuatie inzake de behandeling van een deel van de bedrijfsaf valstoffen, dat niet wordt uitge voerd naar Wijster, zal in het hele gebied, met het accent op de gemeenten Raalte en Holten, een locatie-onderzoek moeten worden uitgevoerd. Dat onder zoek moet een oplossing aange- overgang niet gevraagd en de personele en financiële gevolgen van de uittreding mogen niet op de gemeente Holten worden afgewenteld, aldus de nota. De uitvoerige nota, die het alge meen bestuur heeft aanvaard, geeft o.a. conclusies en het ad vies van de werkgroep verwij dering afvalstoffen Z.W. Over ijssel. SomenweAing brandweer De rekening van baten en lasten voor de dienst 1979 van de re gionale brandweersamenwerking toont een totaal aan lasten van f673.330,14; de baten hebben f 665.764,65 bedragen. Nadelig saldo f7565,49. Het dagelijks be stuur heeft zich beraden over de dekking van het nadelig saldo. Allereerst dient te worden be schikt over het gereserveerde voordelige exploitatiesaldo 1977 van f4964,62. Na beschikking over deze reserve is er nog een tekort van f2600,87. Het dage lijks bestuur wilde voorkomen dat de deelnemende gemeenten t.a.v. het tekort over het reke ningsjaar 1979 zouden worden geconfronteerd met een verho ging van de geraamde bijdrage. Daarom is bij de aanbieding van de rekening van het Gewest aan de gewestraad voorgesteld dat van het voordelig exploita tiesaldo 1979 van de gewestre kening f28)0,87 aan de deelne mende gemeenten wordt uitge keerd. Dit bedrag is gelijk aan het niet gedekte tekort van de „brandweerrekening". De werke lijk ontvangen bedragen van de gemeenten zijn in totaal f356.528.-. Holten betaalt f 15.861.-. „Uw toetreden als lid van onze gemeenteraad betekent 50% ver sterking voor de WD-fraktie omdat deze uit slechts twee personen bestaat. Dit hoge percentage betekent echter wel dat er een zware taak op u rust omdat een kleine fraktie voor dezelfde hoeveelheid werk wordt geplaatst als grotere, waar het werk onder meer men sen kan worden verdeeld". Met deze woorden verwelkomde burgemeester mr. W.L.F.C. Rid der van Rappard j.l. maandaga vond het nieuwe raadslid voor de WD, de heer M.F. Spijker die de plaats heeft ingenomen van J. de Waard die onlangs is verhuisd naar de provincie Friesland. Na het afnemen van de zgn. „Eed van zuivering" en „Ambtseed" wees burgemeester Van Rappard op het feit dat de heer Spijker zich reeds geruime tijd als buitenstaander op het raadswerk heeft voorbereid. „Met het binnenkort behandelen van de begrotingen voor 1981 staan we voor een nieuwe pe riode en het is een goede zaak om juist op dat moment te be ginnen. Hoewel het raadswerk in De Werkgroep Koffieconcerten krijgt f3000.- garantiesubsidie van de hoeveelheid en complexheid gemeente. Een meerderheid binnen de gemeenteraad was het j.l. steeds toeneemt hopen wfj dat u maandagavond eens met een betreffende voorstel van het College met hetzelfde-plezier als uw van B en W. Een meerdeheid werd gevormd door de CDA-fractie voorganger dit werk zult doen", die het bedrag te hoog vond in verhouding tot andere culturele aldus mr. Van Rappard. Namens verenigingen. Westerik dacht aan een bedrag van f1500 - f3000 - Gemeentebelang wenste ook de zag hij als als het hanteren van een afwijkende norm ten opzichte heer E.M. van Schooten de van andere verenigingen. Hij vond dat in dit soort zaken een con- WD-fraktie geluk met deze be- sequent beleid moet worden gevoerd G.W J. Reüink (Gem. Bel.) noeming en sprak de hoop uit wilde de werkgroep het voordeel van de twijfel geven en steunde 0p een goede samenwerking De daarom het Collegevoorstel, evenals de WD en PVDA-fractie. „We zullen ons trouwens volgend jaar bezig moeten houden met het hele subsidiebeleid van de gemeente", voegde wethouder J Warrink hier nog aan toe. Hiermee waren de neuzen geteld en werd het College voorstel zonder hoofdelijke stemming aanvaard. heer Spijker tenslotte dankte beide sprekers voor hun goede woorden „Ik hoop dat ik aan de in mij gestelde verwachtin gen zal blijken te voldoen. Ik zal er in elk geval mijn best voor doen", zo zei hij. Traditie getrouw worden ook in het seizoen '80/81 weer vier kla- verjasavonden gehouden in het clubgebouw van de Z.V.V ,31auw Wit '66" op „Meermans kamp". De eerste wedstrijd is op vrijdag 10 oktober, aanvang 20.00 uur. De aktiviteitencom- missie stelt per avond minstens tien prijzen beschikbaar terwijl de clubhuiscommissie zorgt voor een drankje en een hartige hap. Opgaven kan geschieden op het publicatiebord in het clubge bouw of telefonisch 3348. De klaverjasavonden staan open voor iedereen dus ook voor met-leden. Er worden per avond drie partijen gespeeld en de hoogste scores van drie avonden zijn beslissend voor de kam pioenstitel en de hoofdprijs. Het inleggeld bedraagt per avond 3 gulden (inclusief koffie, hartige hapjes en gratis verloting). Voorgaande jaren was er steeds enorm veel animo voor deel name en dit zal ook dit seizoen zeker weer het geval zijn.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5