Molen wesens W aarom staakten demonstreerden de onderwijzers FLORALIA IN DIJKERHOEK /ij A fft lets gemerkt van de staking? Nee!? MEDISCHE DIENSTEN j K Ineke AGENDA i Ontstemd KERKDIENSTEN S. BAKKER X 20 oktober modeshow Timmerman \U ^Aju/ Zool Brouwer TUINMACHINES - .r - HOLTENS NIEUWSBLAD - 3 OKTOBER 1980 - PAG. 3 ti van h dit door drs. P. Bakker, rec- pr van de Scholengemeenschap, ladertekend schrijven werd er B Delding van gemaakt dat de le- 'aren bijzonder ontstemd zijn H ver het voorgenomen salarisbe- Jr® leid van de regering; omdat de naatregel die nu beraamd wordt an totaal andere orde is dan Je eerdere bezuinigingen die het onderwijs troffen. ;t onderwijs deelt met alle tere ambtenaren in de De- ïiging op de zogenaamde ■nduitkeringen van 6 0,3 a |,7% gedurende 3 jaar die een ■volg zijn van .Bestek 81". Het iderwijs zal binnenkort met le andere ambtenaren delen in maatregel die 800 miljoen bezuinigingen moet opleve ren in de begroting van 1981. Deze beide maatregelen zijn door het onderwijs zo goed als Boor alle andere ambtenaren met gemengde gevoelens - nie mand levert -graag in - geaccep teerd als noodzakelijke bijdrage aan de algemene bezuinigingen. Maar de voorgenomen maatregel Öie a.s. woensdag tot demon straties zal leiden is wezenlijk landers: Uitsluitend de ambtena ren die verbonden zijn aan on derwijsinstellingen en hun sala ris ontvangen van het Ministerie van Onderwijs zullen 265 mil joen extra moeten inleveren. Met bovengenoemde maatregel wordt deze groep losgekopppeld 'van alle andere ambtenaren, een koppeling die in de jaren '50 tot stand is gekomen en door het parlement is bekrachtigd en waaraan tientallen Jaren overleg vooraf zijn gegaan. Met deze 'koppeling meende het onderwijs voortaan een basis voor de vaststelling van de salarissen te hebben die willekeurig verhogen of verlagen, zoals dat in de ja ren '30 is gebeurd, onmogelijk zou maken. De maatregel die Minister Pais nu voorstelt maakt aan deze rechtszekerheid weer een einde. Hoe willekeurig gekozen de nu te treffen groep van ambtenaren is, blijkt uit het feit dat leraren aan landbouwscholen ongemoeid blijven: zij krijgen hun salaris van het Ministerie van Land- Woensdag 1 oktober a*s. zal op onze school geen les y vorden gegeven. De meerderheid van onze leraren zal deze dag deelnemen aan de diverse door de on- ,ercjierwijsbonden georganiseerde demonstraties tegen 3ns iet voorgenomen salarisbeleid van de regering. Het ;deniantal lessen dat hierdoor uitvalt is zo groot dat het ht mogelijk is een aangepaste en beperkt rooster roor deze dag te maken". Idus luidde de aanhef van een brief welke j.l. dins- aan alle leerlingen van de Scholengemeenschap erd uitgereikt. bouw. Ook zal b.v. op onze school een conciërge of ama nuensis wel, maar iemand van de administratie niet hoeven in te leveren: de laatste valt onder het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Sommigen menen dat de voor gestelde maatregel ten gunste zou komen van de werkgelegen heid bij het onderwijs Deze 265 miljoen gaan echter naar de al gemene middelen van de rijks begroting: zij vormen nl. de bij drage van het Ministerie van Onderwijs aan de bezuinigingen van de begroting '81 En het lijkt weinig waarschijnlijk dat de regering deze 265 miljoen nu juist zal aanwenden om meer (werkloze) onderwijzers en lera ren aan te stellen b.v. door de klassegrootte te verminderen of door meer taak-onderwijzers voor kinderen met achterstan den aan te stellen. Trouwens, als het wel zou ge beuren, zou het dan niet mer kwaardig zijn, dat uitsluitend de onderwijsgevenden door salaris vermindering de werkloosheid in het onderwijs mogen helpen op lossen? De gedachten is wellicht mooi - maar dan zal dit beleid voor alle ambtenarenmoeten NED. HEKV. KERK 8.30 u. en 10.15 u. ds. W. Vons. Uitgangscoll. Kerk en Israël. Oppasdienst: mevr. Markvoort-Baltus en Dick Megelink. 10.00 uur Jongerendienst in gebouw „Irene". GEREF. KERK 9.30 en 15.00 uur ds. O.W.H. Peddemors. In beide diensten is de le coll. voor kerk en Israël en kerk. werk buitenland (1/3) en geestelijke tenland (2/3). Kindemevendienst (klas 1 en 2) Hans Paalman. Oppasdienst: Willy Brinks en Johanna Faber. Marianne Harting, Jenny Kruithof en Petra Span (res.). RX KERK Zaterdag: 17.00 uur. Zondag 9.30 uur. BUKERH0EK 9 30 uur ds. A.W. Berkhof. Uitgangscoll. Kerk en Israël. OKKENBROEK 10.00 uur ds. O. Bouman. Uitgangscoll. Plaatselijke dia conie. NIEUW KEETEN Zaterdag: 19.00 uur. Zondag: 3.00 en 11.00 uur. gelden. Het onderwijs is niet be reid zijn gelijkschakeling met alle ambrenaren hiervoor prijs te geven. Bij veel van de betrokkenen die woensdag zullen demonstreren spelen echter meer gedachten mee dan de bovengenoemde. In de laatste 15 jaren hebben de onderwijsgevenden een groot aantal wijzigingen in him werk meegemaakt die bijna altijd ver zwaringen van dat werk inhiel den. Tekenend is wat dit betreft dat een objectief onderzoek naar de zwaarte van de leraarstaak door de overheid is stopgezet. De uitkomsten zouden, naar te verwachten is, de regering be paald niet kunnen helpen by het uitvoeren van zowel het salaris- als het onderwijsbeleid. Immers, ieder nieuw gelanceerd plan van de kant van het Minis terie van Onderwijs zal uiteinde lijk meer werk of zwaarder werk betekenen voor hen die het op de scholen moeten uitvoeren, ongeacht of het om Contouren nota, Middenschool of Opvoplan gaat. Voor het uitvoeren in de praktijk van dergelijke plannen is weinig geld beschikbaar zodat een beroep zal moeten worden gedaan op meer inzet van de onderwijsgevenden. Onderwijs is een dure zaak: 10 jaar geleden werd 27% van de begroting eraan besteed. Nu is dat 19%. Er is dus bepaald geen sprake van dat onderwijs een alsmaar meer geld verslindend monster zou zijn. Integendeel! Wij hopen dat u begrip zult hebben voor de standpunten van de onderwijzers en leraren die woensdag zullen demonstre ren en die de combinatie van langzaam gegroeide taakverzwa ring en verlies van rechtspositie en een extra bezuiniging op hun inkomen onaanvaardbaar ach ten. Misschien komt voor u deze ac tie wat plotseling - niet echter voor de regering: een en ander is al vaak genoeg kenbaar ge maakt. Maar zonder het ge hoopte resultaat. Acties zoals die van a.s. woensdag zijn dan een uiterst middel", aldus de heer Bakker. (Men verzocht ons plaatsing van het volgende bericht): Het onderwijs deelt met alle andere ambtenaren in de bezuiniging op de zogenaamde trenduitkeringen van 6 x 0.3 a 0,7% gedurende 3 jaar die een gevolg zijn van „Bestek 81.". Het onderwijs zal bin nenkort met alle andere ambtenaren delen in de maatregel die 800 miljoen aan bezuinigingen moet opleveren in de begroting van 1981. Deze beide maatregelen zijn door het onderwijs zo goed als door alle andere ambtenaren met gemengde gevoelens - niemand levert graag in - geaccepteerd als noodzakelijke bijdrage aan de algemene bezuinigingen. Maar de voorgenomen maatregel die a.s. woensdag tot demonstra ties zal leiden is wezenlijk anders: Uitsluitend de ambtenaren die verbonden zijn aan onderwijsinstellingen en hun salaris ontvangen van het Ministereie van Onderwijs zullen 265 miljoen EXTRA moeten inleveren. ERKEND TANDTECHNICUS Reparaties kunstgebitten Klaar terwijl u wacht Uitsluitend na tel afspraak Zwaluwstraat 31. Goor Tel 05470-41 13 Zaterdag 27 sept, was het op de goed geslaagde bloemententoonstelling gezellig druk. Velen waren gekomen om de bloemen, kalebassen, planten, bloemstukjes en vele huisvlijtprodukten te be wonderen. 's Avonds was er de Tirolerkapel van „H.M.V." die zijn prettig in het gehoor liggende klanken rondstrooide. De medewerking van de ka- (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Zoals u misschien heeft gehoord en gelezen is er op woensdag 1 oktober 1980 j.l. een manifestatie in Den Haag gehouden door on derwijsgevenden. Van verschillende bonden is er een oproep uitgegaan om die dag het werk neer te leggen Dit alles naar aanleiding van de be groting van onderwijsminister Pais. Het werk is in Holten niet neergelegd, toch willen wij u op de hoogte stellen van de pro blematiek. Wij ondersteunen de middagma nifestatie in Den Haag en zijn teleurgesteld omtrent bepaalde bezuinigingsmaatregelen. In hoofdzaak omdat er niets ge daan wordt aan de werkgele genheid in het onderwijs. Per 1 augustus 1980 zijn er 2000 ar beidsplaatsen verloren gegaan. Per 1 augustus 1981 zullen (als er geen veranderingen komen) nog eens 3000 verloren gaan. Vanuit de vakorganisaties is een onderwljsarbeidsplaatsenplan voorgesteld, waaruit niets wordt gerealiseerd blijkens de begro ting. Het arbeidsplaatsenplan zou zowel de werkgelegenheid als de onderwijskwaliteit dienen. De minister zegt in deze: Salaris inleveren of méér werkloosheid; maar er wordt hierbij geen ga rantie gegeven, dat er met dit geld ook iets aan die werkloos heid wordt gedaan. Met betrekking tot de salaris- voorstellen van minister Pais valt 't volgende op te merken: 1. Dat er zal moeten worden in geleverd is duidelijk. Dat moet iedereen. 2. Onderwijs is een gemeen schapsvoorziening. Iedereen heeft er recht op. 't Zal dan ook door ledereen moeten worden betaald. 3. De begroting denkt daar an dera over. De onderwijsgevenden moeten door een extra bezuin iging van 250 miljoen op hun salaris, meer betalen dan ie mand anders. Het komt er op neer, dat wanneer wij de onder wijskwaliteit op peil willen hou den, wij dat zelf moeten betalen. Op z'n zachtst gezegd een vreemde gedachtengang. Zoals reeds vermeld is deze kri tiek op de salarisvoorstellen bij zaak en gaat 't om de werkgele genheid Wij hopen u hiermee op de hoogte te hebben gesteld, wat er gaande is in het onder wijs en 't waarom van deze ak- tie. Hoogachtend, 34 verontruste leerkrachten aan het kleuter- en lager onder wijs in de gemeente Holten. (Naam en adres inz. bij redactie bekend) pel werd dan ook zeer op prijs gesteld. Bloemen 's Morgens had een jury be staande uit de heer en mevrouw Knijff de bloemen en bloemstuk jes beoordeeld, 's avonds moch ten de ouders de mooiste plant en het fraaiste bloems tukje aanwijzen. De hiervoor beschik bare gouden medailes waren resp. voor Linda Rensen en Gea Jansen-Manenschijn. Zonnebloem De zonnebloemzaadjes die alle Dijkerhoekers in het vooijaar hadden gekregen, hebben het in het algemeen goed gedaan. Er kwamen vele opgaven van hoge bloemen binnen. De hoogste werd gekweekt door Edwin Bakker 3.40 meter en Sandra Broekhuis 3.25 meter De ge deelde tweede prijs ging naar Erna Wissink en Harold Tuitert. Kalebassen Ouders en kinderen zonden ook kalebassen op schalen en in mandjes in. Verder o.a. een reu sachtige abutilon van de fam. Aaftink die in 1967 voor de eer ste Floralia als stekje aan hun kinderen was meegegeven. Ook was er een meer dan manshoge cactus, een enormebeenplant, een geweldige Salvia en een leuke Suzanne met de mooie ogen. Bazar Om de kosten te dekken waren er attracties als taartraden, bloemraden, busgooien, kegelen, doeltrappen, rad van avontuur, Met bovengenoemde maatregel wordt deze groep losgekoppeld van alle andere ambtenaren, een koppeling die in de jaren '50 tot stand is gekomen en door het parlement is bekrachtigd en waaraan tientallen jaren overleg vooraf zijn gegaan. Met deze koppeling meende het onderwijs voortaan een basis voor de vaststelling van de salarissen te hebben die willekeurig verhogen of verlagen, zoals dat in de ja ren '30 is gebeurd, onmogelijk zou maken. De maatregel die Minister Pais nu voorstelt, maakt aan deze rechtszekerheid weer een einde. Hoe willekeurig gekozen de nu te treffen groep van ambtenaren is, blijkt uit het feit dat leraren aan landbouwscholen ongemoeid blijven: zij krijgen hun salaris van het Ministerie van Land bouw. Ook zal bv op onze school een conciërge of ama nuensis wel, maar iemand van de administratie niet hoeven in te leveren: de laatste valt onder het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Sommigen menen dat de voor gestelde maatregel ten gunste zou komen van de werkgelegen heid bij het onderwijs. Deze 265 miljoen gaan echter naar de al gemene middelen van de rijks begroting: zy vormen nl. de bij drage van het Ministerie van Onderwijs aan de bezuinigingen van de begroting '81. En het lykt weinig waarschijnlijk dat de regering deze 265 miljoen nu juist zal aanwenden om meer (werkloze) onderwijzers en lera ren aan te stellen b.v. door de klassegrootte te verminderen of door meer taak-onderwijzers voor kinderen met achterstan den aan te stellen. Trouwens, als het wel zou ge beuren, zou het dan niet mer kwaardig zijn, dat uitsluitend de onderwijsgevenden door salaris vermindering de werkloosheid in etc. De naam van de pop werd geraden door mevrouw Ulfman. Het groene boek was voor mevr. Markvoort en het bakje werd geloot door Remeo van Maurik. Bedankt Aan het eind van de dag be dankte het hoofd van de school de heer Kroon allen die er aan meewerkten om de Floralia 1980 zo te doen slagen, de ouders, de leerlingen, de oudercommissie, de collega's en niet in de laatste plaats de beide schoolschoon- maaksters die er voor zorgen dat de school weer in een onbe rispelijke staat terug komt. Hij hoopte dat ook nu weer het tweeledige doel bereikt was: Kinderen nader tot bloemen en planten te brengen en de schoolkas wat te versterken. Noteert u even J HAAR EN MODE N. Rijssensestraat 12, Wierden inetenmmermin huren mode Telefoon 05490-12 78. het onderwijs mogen helpen op lossen? De gedacht is wellicht mooi - maar dan zal dit beleid voor alle ambtenaren moeten gelden. Het onderwijs is niet bereid zijn gelijkschakeling met alle ambte naren hiervoor prijs te geven. Bij veel van de betrokkenen die woensdag gingen, demonstreren spelen echter meer gedachten mee dan de bovengenoemde. In de laatste 15 jaren hebben de onderwijsgevenden een groot aantal wijzigingen in hun werk meegemaakt die bijna altijd ver zwaringen van dat werk inhiel den. Tekenend is wat dit betreft dat een objectief onderzoek naar de zwaarte van de leraarstaak door de overheid is stopgezet. De uitkomsten zouden, naar te verwachten is, de regering be paald niet kunnen helpen bij het uitvoeren van zowel het salaris- als het onderwijsbeleid. Immers, ieder nieuw gelanceerd plan van de kant van het Min- sterie van Onderwijs zal uitein delijk meer werk of zwaarder werk betekenen voor hen die het op de scholen moeten uit voeren, ongeacht of het om Contourennota, Middenschool of Opvoplan gaat. Voor het uitvoeren in de prak tijk van dergelijke plannen is weinig geld beschikbaar zodat een beroep zal moet worden ge daan op meer inzet van de on derwijsgevenden. Onderwijs is een dure zaak: 10 jaar geleden werd 27 van de begroting eraan besteed. Nu is dat 19 Er is dus bepaald geen sprake van dat onderwijs een alsmaar meer geld verslin dend monster zou zijn. Integen deel! Bovenstaande is ontleend aan de brief die door de Scholenge meenschap aan de ouders ter in formatie werd gestuurd. Vrijdag 3 oktober: 14.30-18.00 uur Gezellige warenmarkt in de Tuinstraat. Zaterdag 4 oktober: 9.00 uur Aanvang Samengestelde wed strijd voor pony's. Terrein: Zuurberg (Erve Rietberg). Zondag 5 oktober: 14.00 uur Discobal in café „De Wippert" (zie adv.). 19 30 uur Dansen in bar- dancing .Boode" Bathmen (zie adv.). 20.00 uur Dansen in bar- dancing ,,'t Boekje" Bathmen (zie adv.). Maandag 6 oktober 19.45 uur Modeshow afd. Espelo Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in gebouw „Trefpunt". 20.00 uur Schrijfavond Amnesty International in hotel „Vosman". Dinsdag 7 oktober 19.30 uur Ontspanningsavond Bejaarden centrum „Diessenplas in „Irene" m.m.v. dichteres Nel Benschop en Hervormd Kerkkoor. Toegang gratis. 20.00 uur Aanvang cursus Een heidsdiploma E.HB.O. in Huis houdschool „De Noordenbarg" 20.00 uur Ledenvergadering afd. Holten D'66 in zaal „Vosman". 20.00 uur Bijeenkomst afd. Dij- kerhoek NB. van Plattelands vrouwen in „Het Bonte Paard". Spr. prof. Bladergroen. Onder werp „Het kind in de huidige samenleving". Vrijdag 10 oktober 14.30-18.00 uur: Gezellige warenmarkt in de Tuinstraat. 20.00 uur Eerste Klaverjaswed- strijd comp. '80/'81 ZW Blauw Wit" in clubhuis (zie bericht). Zaterdag 11 oktober 20.00 uur Start elfde „Nacht om Holten" oriënteringsrit voor beginners en gevorderden bij café „De Bies- ter" (Stationsstraat). Maandag 13 oktober: 19.30 uur Ruilavond Holtense Postzegel club in hotel „Vosman". 20.00 uur Maandelijkse bijeen komst Ned. Bond van Platte landsvrouwen afd. Holten in zaal „Vosman". Mevr. Thoman ver telt over gebruik en misbruik van geneesmiddelen. Dinsdag 14 oktober: 20.00 uur Ledenvergadering Veren. v. Openbaar Onderwijs in hotel „Vosman" (zie bericht). Van Kollaan 11 Goor - Tel. 05470-33 32 IAAT ER GEEN GRAS OVER GROEIEN HUUR EEN MOTORZEIS textielreiniging Nu ook in Hellendoom, Nijverdal, Wierden, Holten, Vriezenveen en omgeving Bel voor een betere verzorging van uw was 074-91 44 71. ARTS J.H.A. Bruins. Keizersweg 32, tel. 3553. Spreekuur 11.00 en 16.00 uur WIJKVERPLEGING Mevr. zr. M.H. Honig-van 't Spijker, Fliermatenweg 13, I'lolten, telefoon 05731-445 TANDARTS J. Ph. Koppert, van Ameron- genstraat 25, Markelo, tel. 05476-2200. ZIEKENVERVOER AMBULANCEDIENST Telefoon dienstdoende arts of alarmnummer 0011. OPEN BEJAARDEN- WERK Tafeltje dekje. Inlichtingen tel. 1201 en 1517. ZUIGELINGEN- CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in wijkgebouw Stichting Kruiswerk, Gaar- denstraat. ZIEKENFONDS Elke vrijdag van 8 30-10 00 uur spreekuur wijkgebouw 8tichting Kruiswerk, Gaar- denstraat FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen wijkgebouw Stichting Kruiswerk, Gaar- denstraat. STICHTING VOOR MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING „MIDDEN-OVERIJSSEL" Bureau Groene Kruis ge bouw, Gaardenstraat 31, Holten, tel. 05483-2784 Spreekuren: al gemeen maatschappelijk werk maandag t.m. vrijdag van 8 30-9 30 uur en volgens af spraak. Gezins- en bejaardenverzor ging maandag t.m. vrijdag van 8 30-9 30 uur. Telefoni sche hulpdienst tijdens het weekeinde 05486-16465. DIERENARTS W.C.W. Wamelink, Houtweg 18, tel. 05483-2004 GEM. ENERGIE BEDRIJF Storing elektriciteit en gas- voorziening, telefoon 1814. POLITIE Telefoon: 1352 en 2655. Na 18.00 uur bellen: 05200-71234. BRANDWEER Telefoon: 2222 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 3