weBitse Bejaard maarniet verjaarc 2 Renaulttelgen: Trafic en Master [ftsiLMart I Weet |e wetje, laat t Besturing Klassiek onderweg AUTO HI-FI C.S. APPARATUUR INBOUW ONTSTORING INRUIL Over het algemeen kijken automobilisten reikhalzend uit naar nieuwe modellen. Daar wordt altijd veel ophef over gemaakt. In de autorubrieken, in de advertenties, in de folders en in het gesprek. Na voetbal is de auto het meest besproken onderwerp. De Fiat 132 zag het levenslicht in 1972 als een 1600 en een 1800Het nieuwe model verving de 125, waarmee Fiat in de eerste jaren nogal wat problemen kende. Een nieuw ontworpen motor met 2 bovenliggende nokkenas- sen was uit constructief oogpunt ogenstrelerij, maar had nog wel wat kinderziekten. Natuurlijk werden die opgelost en vanaf dat moment had de auto naast een sportief accent ook uithoudingsvermogen. Nu, acht jaar later, is de 132 nog altijd Flats topmodel qua grootte en cilinderinhoud, behoudens de 132 diesel die 2.5 liter inhoud heeft. De wegligging is duidelijk onderstuurd, hetgeen door de Jaren heen een eigenschap van de 125 was en van de 132 is. Stabiel tot op hoge snelheid, maar toch een tik keltje te veel onderstuur. Vooral met het forse vermo gen in snel genomen bochten merkt men dat. Nu is er stuur-bekrachtiging aanwezig waardoor het onderstuur voor het gevoel weggewerkt wordt, maar niet voor de auto op zich. En een bewust rijdende au tomobilist merkt heus wel dat de auto op de voorwielen neiging heeft recht door te gaan. Deze facetten doen zich voor in het extremere, dus wanneer zeer snel gereden wordt. Rijdt men bezadigder dan is er niets aan de hand. De wieluitslag, de hoek die de voorwielen kunnen maken, ls vrij gering. Daardoor is deze auto moeilijker uit een slip te halen. Maar laten we u niet meer verontrusten dan nodig is, want we willen met deze wat kritische benadering heus niet benadrukken dat de 132 een onplezierige of minder veilige auto is. Het veercom- fort is duidelijk zeer plezierig, waarbij de achteras weinig dribbel-neigingen vertoont. Dankzij de stuurbekrachti ging is de handelbaarheid uitstekend en laat de auto zich gemakkelijk manouvre- ren. De ophanging voor be staat uit dubbele draagarmen en hooggeplaatste schroefve- ren. Achter een starre as met schroefveren en reactiearmen. Voor een torsiestabilisator en rondom telescopische schok- brekers. Van uiterst rechts naar uit erst links zijn bijna 3 omwen telingen van het stuurwiel nodig. Dat is betrekkelijk di rect, waarbij de nauwkeurig heid redelijk is. De remmen zijn opgebouwd uit schijven voor en trommels achter, die .bekrachtigd bediend worden. Licht aanraken van het rem pedaal, geeft al een grote vertraging, waardoor men beweust moet remmen. Ook dat heeft een bestuurder gauw onder de knie. Over de motor schreven we al dat het een 2 liter is met benzine-inspuiting. Het ver mogen bedraagt 112 pk. of 82 kW bij een toerental van 5600 omwentelingen. De motor is zeer soepel en heeft een uit stekende trekkracht in de la gere toerentallen. Acceleren doet de 132 van 0 tot 80 in bijna 8 sec. Van 80 tot 100 in ruim 4 sec. en tot 120 km. snelheid telden we er nog eens 5 sec. bij. De topsnel heid bedraagt rond de 170 km. per uur, hetgeen bete kent dat in de vijfde versnel ling zo rond de 110 km. een zeer gunstig toerental bereikt wordt. Redelijk Het verbruik is natuurlijk sterk afhankelijk van de rijs tijl. Rustig rijden maakte 1 op 11 haalbaar. Vlotter rijden resulteerde in gemiddeld 1 op 9 en zeer snel rijden deed het verbruik oplopen tot 1 op 7. De motor is voorzien van klassiek Italiaans kunnen noemen. De een vindt de 132 nog een echte stijlvolle auto, de ander zal z'n voorkeur uit laten gaan naar een moder nere auto. Dat is het verschil in smaak en wil Fiat in de duurdere middenklasse over enkele jaren nog een woordje meespreken dan zal er wel eens een nieuw model voor de nu al gestarte tachtiger jaren moeten komen. Vier koplampen markeren duide lijk de voorzijde, forse achterlicht-armaturen de ach terkant. Een brede matzwarte kunststofstrip beschermt de zijflanken. Ook de bumpers hebben een functie in die zin. De wielen zijn volgens Fiat patroon gestyleerd met mat zwarte gedeelten. Het interieur is erg stijlvol. 7 O WW benzine-injectie, waardoor het vermogen iets hoger ligt dan bij de carburator-versie. Ach ter de motor een vijfbak met vloerschakeling. De pook staat vrij schuin opgesteld en ligt goed onder handbereik. De synchronisering functio neerde optimaal, hetgeen het schakelen tot een plezierige bezigheid maakte. Een vijf- bak, men ziet het veelvuldi- ger toegepast, is in diverse opzichten aantrekkelijk. Het is compleet aangekleed met een dashboard dat veel en duidelijke informatie geeft. Snelheidsmeter en toerentel- ler beslaan een halve cirkel en drie meters terzijde daar van geven de hoeveelheid benzine, de watertemperaat- uur en de oliedruk aan. Een klokje een aantal controle lampjes maken het instru mentarium compleet. In het midden naast de instrumen ten is een ruimte waar een radio aangebracht kan wor den. De carrosserie is al heel wat Variabel jaren oud en mist min of meer de aansluiting met de hedendaagse stijïering. Men zou de geving in feite wat De zitpositie kan ruim geva rieerd worden. Dit mede doordat het stuurwiel in de hoogte verstelbaar is. De beide voorzittingen geven een stevige zit en de trappeloos verstelbare rugleuning laat toe dat iedereen de juiste po sitie kan instellen. Het zit vlak van speciaal de be stuurdersstoel vonden we te veel achterover hellen. Daarbij staan de pedalen wat hoog geplaatst hetgeen wel eens wat verzitten noodzake lijk maakte om kramp vooral in het rechterbeen te voor komen. Ook achterin is de beenruimte voldoende en daar zitten de passagiers zeer zeker ontspannen. De aan kleding van het interieur in z'n totaliteit is smaakvol en degelijk. Zonnekleppen, vier stuks, zijn uitschuifbaar, evenals het spiegeltje. Het uitzicht rondom is uit stekend. De handles voor ver lichting - de koplampen heb ben een zeer goede lichtop brengst - ruitenwissers en knipperlichten zitten aan de stuurkolom. Bij toenemende snelheid neemt het windge ruis toe, echter in accepta bele mate. De kofferruimte kan een vrij behoorlijk aantal koffers c.q. tassen bevatten. De benzinetank is rechts in de kofferruimte geplaatst en neemt heel wat ruimte in be slag. De antenne is van fa- briekswege in de gelaagde voorruit aangebracht. Aange zien er geen radio in zat was niet te beoordelen of deze antenne goed bruikbaar was. De linkerbuitenspiegel is van binnenuit electrisch verstel baar. In vele opzichten is de Fiat 132 een complete auto, daarbij staan de rij- eigenschappen altijd nog op een meer dan middelmatig niveau met als enige direct kritische noot het vrij sterke onderstuur-karakter. Met een prijs van f25.639.- af impor teur heeft de Fiat enkele di recte concurrenten. Daaron der een Opel Rekord, een Ford Granada en een Alfa Romeo, waarbij de Alfa wel de meest sportieve van het gezelschap is. Gelukkig keus genoeg wanneer men in deze prijssector een auto zoekt. De Fiat 132 wordt ook wel de Italiaanse Opel Rekord of Peugeot 504 genoemd, beide modellen hebben het jaren uitstekend op onze markt gedaan. De Fiat 132 is in de sector conventionele auto's, specifiek in de middenklasse, een heel goede keus. hderweg overnachten betekent I» een ander bed slapen. Voor jjjelen is het eigen bed thuis niet vervangen door een andere upplaats. Je ligt over het al beter, de omgeving ts ruwder etc. Toch kan een tel sfeervol zijn en alle andere jVtlegenheden als een motel, een iof, een pension, een hut op boot kunnen ook hun beko ring hebben. Wel verwacht men oli gast dat bedden, bad en wastafel zeker schoon zullen zijn. Itdere dag netjes opgemaakt met Khone lakens en een sloop om liet kussen. In de immense drukte van het tmerseizoen kan er wel eens een tteekje vallen, maar goed te pra len is dat niet. De veerboten die lussen ons land en Engeland va ren en dat zijn er heel wat, heb ben de vakantieweken stromen msagters venoerkt. De één heeft 60 SPECIAALZAKEN IN HEEL EUROPA Haaksbergerstraat 105 ENSCHEDE Tel 053-319789 een hut gereserveerd, de ander maakt gebruik van een slaap stoel en in het minst comforta bele geval kan een gewone zit plaats ook dienen. Een lezer van deze rubriek ver telde ons recentelijk dat hij naar Engeland reisde en 's avonds z'n hut opzocht om met z'n mede passagiers te gaan slapen. Bij het openslaan van het bed kwam onder het kussen een fototoestel te voorschijn. Achtergelaten door een passagier die eerder de over steek maakte. Dus niet eens het kussen verschoond of opgeschud. Fris zag het er allesbehalve uit. Als dat zo hut aan hut het geval is dan heeft de maatschappij die de diensten uitvoert zindelijkheid en netheid niet hoog in het vaandel staan. Beter een een voudige accommodatie maar schoon, dan een luxe waar wat op aan te merken ts. Wanneer je daar niet op aan kunt mijd je dergelijke adressen. Op een boot kan dat niet, omdat deze een maal op volle zee varende niet meer toelaat dat men vertrekt. Zaak dus van de maatschap pijen, die veerdiensten over grote afstanden onderhouden, er uoor te zorgen dat de hutten er keurig netjes bij liggen. Renault introduceert twee nieuwe bedrijfswagens, die on der de typebenaming Trafic en Master geleverd zullen worden. Het leveringsprogramma wordt het meest omvattende dat ooit op dit gebied gepresenteerd is. Maar liefst 77 basisversies, aan gevuld met 55 speciale uitvoer ingen. De sektor lichte bedrijf- wagens (laadvermogen van 800 tot 1800 kg.) heeft de voor gaande Jaren een forse groei te zien gegeven. Ook voor de toe komst verwacht Renault een flinke toename. Met belde typen stelt Renault zich ten doel de komende jaren tot een belang rijke vergroting van haar mark taandeel te komen. De Trafic heeft laadvermogens van 800 tot 1000 kg. Deze gaat de plaats In nemen van de overbekende Es tafette. De Master heeft laad vermogens van 1400 tot 1800 kg. Belde nieuwe modellen kunnen geleverd worden met voor- of achterwielaandrijving. Dat is in wezen een uniek gegeven. In Frankrijk bestaat meer dan 70% van de bedrijfswagens in deze kategorie uit voorwielaandrij vers. In de andere Europese landen ligt het accent meer op achterwielaandrijving. Voor beide typen is een vijftal moto ren beschikbaar. En wel 3 be nzineversies en twee diesels. De benzinemotoren hebben resp. 1397 cc., 1647 cc. of 1995 cc., de diesels 2068 cc. of 2445 cc., en dat is dan de Sofim motor. Twee verschillende wielbases zijn ook mogelijk. Bij de Trafic is een 40 cm. langere wielbasis verkrijgbaar en bij de Master is het verschil 64 cm. De Trafic kan ook met een verhoogd dak uitgerust worden. De carrosserie-varianten zijn onder te verdelen in: bestelwagens, lichte vrachtwagens met of zon der opbouw en wagens voor personenvervoer. Met 8, 9 of 12 plaatsen in de Trafic en met 14 tot 17 zittingen in de Master. Veel aandacht heeft het inte rieur gekregen. Afwerking en styling zijn zo geperfectioneerd dat er een uitermate gunstig klimaat geschapen is voor de chauffeur. Veel aandacht even eens voor de aerodynamika. Beide modellen hebben de laag ste luchtweerstand In hun klas se. Dit gegeven krijgt pas zijn volle waarde als men weet dat bij bedrijfswagens 40% van de verbruikte brandstof vanaf 80 km. per uur te maken heeft met de vormgeving. Deze maand zul len de eerste versies met voor wielaandrijving leverbaar wor den. Binnen vier maanden zul len vervolgens alle voorwielaan- gedreven modellen verkrijgbaar zijn. De types met aandrijving op de achterwielen komen daarna op de markt en Renault gaat er van uit dat rond sep tember van het volgend Jaar alle 77 standaard-versies te koop zijn. a De Mitsubishi Ga lant is nu ook met dieselmotor lever baar. Deze Japanse fabriek heeft zich in de rij geschaard van personenauto-leverani die een dieselmotor kunnen leveren. Dat worden er steeds meer en het opmerkelijke by de Galant is de turbo diesel, die èen flink vermogen geeft en daarby zeer goede prestaties ^levert Wat is er nog meer dat de aandacht vraagt. Een vyfver- snellingsbak en een extra vloeistofkoppe ling. Deze laatste heeft als voordeel dat trillingen abso luut niet by het we- gryden merkbaar zyn. Een extra schokbreker tussen motorblok en car rosserie gaat dit as pect ook nog tegen. De vormgeving is aangepast en de nieuwe Galant heeft een byzonder fraaie strakke fijn. De Ga lants worden ook ge leverd met een 1600 motor en een 2 liter versie. De pryzen variëren van f 14.995.- voor de 1600 EL tot f21.745 - voor de diesel. En deze laatste prijs ligt wel erg gunstig voor een zon complete diesel By een aantal uitvoeringen werd de starre achteras ver vangen door een on- afhankeiyke wielop hanging. De 2 liter motor werd nieuw ontwor pen en heeft een ge tande snaar- aandrijving voor de nokkenas en de twee balansassen. Ook de Sapporo coupé onderging een facelift. Alle drie modellen hebben de nieuwe 2 liter motor, waarby de GL en de GLS 1 carburateur hebben en de GSR twee. De GL heeft een starre as achter en de beide andere een onafhankelyke. Deze laatste twee zyn voorzien van lichtmetalen wielen, koplampwissers en sproeiers, veilig heidsriemen voor en achter en een radio met cassetterecorder.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 11