Kaderschouw jengd- ei jongerenwerk Serg en [Werkloosheid alsmaar groter Deventer begroting somber MARIANNE SMIT EN DAAN DEKKER GEVEN KOFFIECONCERT Plattelandsvrouwen afdeling Holten Sprint en Autumn's daughter in jS De-Schure Zondagmorgen a.s.: Verloren en gevonden UITTREKSEL UIT DE BESLUITEN LIJST VAN DE VERGADERING VAN B. EN W. D.D. 9 SEPT. 1980 BEVOLKINGSONDERZOEK NAAR BAARMOEDERHALSKANKER. GEMEENTE HOLTEN EEN CHAUFFEUR VOOR DE OPHAALWAGEN HOLTENS NIEUWSBLAD - 19 SEPTEMBER 1980 - PAG. 5 Stichting Jong Nederland, een organisatie voor jeugd- en jongerenwerk houdt op 20 en 21 september a.s. in Berg en Dal op Ons Erf haar twee jaarlijkse kader- schouw. De kaderschouw is een bijeenkomst voor alle vrijwilligers van de orga nisatie. Het thema van de kaderschouw is: Samen beweging maken. In dit thema staan 6 uitgangs punten centraal, die we in het werken met jeugd en jongeren de komende jaren willen verwezenlijken. 11. Samen Beweging Maken: wij spelen. 5 Het spel hanteren wij als middel om te komen tot ontplooiingsmoge lijkheden voor de kinderen, waarin waarden als solidariteit, verantwoordelijkheid, respekt voor anderen centraal staan. Dit in tegenstelling tot de maat schappij, waarin effektiviteit, prestatie en consumptie de bo ventoon voeren, waar weinig ge legenheid bestaat tot experi menteren. Jong Nederland wil door middel van het spelend be zig zijn een tegenhanger hiervan zijn. 2. Samen Beweging Maken: ook jij mag het zeggen. Binnen Jong Nederland willen we de kinderen de kans geven mee te denken aan programma opbouw willen we uitgaan van de situatie van het kind. Daarom zal het kind in ons werken centraal staan. 3. Samen Beweging Maken: samen met andere organisaties. Het spelen en werken binnen Jong Nederland mag zich niet in een eilandsituatie afspelen. Er dient betrokkenheid te zijn op wat er in de buurt, de gemeente zich af speelt. Maar het wil ook zeggen dat we open moeten staan voor andere (welzijns) organisaties want we kiezen voor solidariteit ook met groepen die het minder hebben dan wij. 4. Samen Beweging Maken: ver ken je eigen omgeving. De verworvenheden om ons heen worden op een geweldige wijze verspild. We konsumeren gretig wat radio, tv en de kranten aan bieden. De wereld en de natuur wordt geweld aangedaan. Bin nen Jong Nederland willen we opbouwend bezig zijn, een halt toe roepen aan de afbraak. We pleiten voor een grotere sober heid We willen werken aan een wereld waarin te genieten is van rust en stilte. 5. Samen Beweging Maken: ook voor niet leden. We willen openstaan voor alle jeugd en jongeren: ook voor hen die gehandicapt zijn en anders denken. Dat maakt beweging. 6. Samen Beweging Maken: op onze eigen manier. Binnen Jong Nederland gaat het om meer dan spel, kreativiteit en Dat de situatie op de Over ijsselse arbeidsmarkt on- gustiger is geworden, is ge bleken uit een reek van cij fers. Er stonden 11.138 mannen genoteerd als werkloos en 7.583 vrouwen. Eind juli waren die aantal len resp. 10.556 en 7.254. De toename van de werkloos heid onder mannen had vooral plaats bij de meest conjunctuur-gevoelige be roepen, zoals de bouwnij verheid, de metaalsektor en in de sektor algemene dienst. Het aantal school verlaters ligt met 1.588 op ongeveer hetzelfde niveau als 1978 (1.512). De stijging van het aantal werkloze vrouwen met 329 had vooral plaats onder kantoor- en onderwijzend personeel, het sociaal- en genees kundig personeel en bij personeel in algemene dienst. Ten opzichte van 1975 is de werkloosheid onder vrouwen nu bijna verdubbeld. In de sektor bouw- en utiliteitswer- ken stonden 1.938 mannen geregi streerd tegenover een vraag van 344. By het bouwvakpersoneel g w.w. waren de cijfers resp. 704 en 45 Bij de metaal waren de cijfers 1 450-815. De meeste werklozen vond men bij de automonteurs en eiektro-monteurs, n.l. 251. en 239.. Onder het landbouwpersoneêl stonden 360 man ingeschreven, terwijl er een vraag was naar 65 mensen. Veel chauffeurs kunnen ook geen werk krijgen, 456 man wil len graag werken, doch er is maar vraag naar 42 mensen. In de kle- dingsektor staan 244 mannen en vrouwen ingeschreven; de open staande vraag is 67. De handel blijktook weinig mensen te vragen: 1.958 mannen en vrouwen zoeken een baan, doch er is maar plaats voor 146. Ook werkloos kantoor- en onder wijzend personeel kan moeilijk aan de slag komen. Er is een totaal aanbod van mannen en vrouwen van 3.857 tegenover een vraag naar kantoorpersoneel van 342 en 102 onderwijskrachten. Voor het sociaal- en geneeskundig personeel is het perspektief ook al zeer som ber. Er worden maar 123 mensen gevraagd, terwijl er een aanbod is van 1.235. Aan personeel in alge mene dienst heeft men blijkbaar •veneens weinig behoefte. Er staan Ï23 mannen en vrouwen op de lijst, die aan het werk kunnen, doch de iotale werkloosheid (mannen en rouwen) is 3 654. ISr zijn 507 vrouwen zonder werk in te sektor huishoudelijk personeel, terwijl er maar 15 werk kunnen trijgen. Je werkloosheid van mannen per (emeente in absolute cijfers en in >rocenten van de afhankelijke nannelfjke beroepsbevolking per •ind juli en eind augustus was als volgt in onderstaande gemeenten: Holten; 30-1.8 - 37-2.1, Bathmen: 16-1.9 17-1.9; Deventer: 774-5.0 - 805-5.0; Diepenveen; 43-2.1 - 36-1.7; Raalte: 137-3.0 - 162-3.4, Hellendoom: 304-4,3 - 318-4.3; Rijssen. 160-3.3- 182-3.6; Markelo: 26-2.3 - 23-1.9; Hengelo 865-5.0 - 317-4.7; Enschede: 1.874-5.6 - •2.003-6.0; Almelo: 1.144-7.7 - 1.207-79; Wierden: 174-3.9 - 210-4.5; Zwolle: 951-5 2 - 1.005-5.3 Het aantal werklozen vrouwen in onderstaande gemeenten was resp. juli en augustus als volgt: Holten: 21 - 23, Bathmen: 9 - 10; Deventer- 555- 560, Diepenveen: 54 - 60. Raalte 129 - 140, Hellendoom: 182- 195, Rijssen. 83-88; Markelo: 18- 17, Hengelo; 712- 711; Ensche de: 1.238- 1.382; Almelo. 774 - 790; Wierden: 108 - 119; Zwolle: 659 - 704. Sterke daling aantal vakatures In de arbeidsmarktrayons Deven ter en Zutphen is na mei 1980 de situatie op de arbeidsmarkt aan zienlijk verslechterd In de maan den juni en juli nam de werkloos heid in beide rayons tezamen met 20 toe In het arbeidsmarktrayon TDeventer steeg de werkloosheid onder vrouwen in genoemde pe riode met 27 die onder mannen met 15 De cijfers voor het rayon Zutphen waren: vrouwen 25 stij ging en mannen 12 stijging. Met deze toename is de werkloos heid in beide arbeidsmarktrayons ruim boven het niveau van augus tus 1979 gekomen Dit terwijl de werkloosheid in beide rayons aan het eind van mei dit jaar nog onder het niveau van augustus 1979 lag. Bij de mannen steeg de werkloos heid vooral in de beroepsgroepen metaalbewerkers (plus 36%), landbouwpersoneel (plus 19 kantoorpersoneel (plus 36%) en onderwijzend personeel (plus 31 Bij de vrouwen in de be roepsgroepen handelspersoneel (plus 33 kantoorpersoneel (plus 30 onderwijzend personeel (plus 45 sociaal en geneeskun dig personeel (plus 40 en huis houdelijk personeel (plus 30 Ook de openstaande vraag heeft zich in ongustige zin ontwikkeld. Stonden in augustus 1979 bij de arbeidsbureaus in Deventer en Zutphen nog 1.304 vakatures gere gistreerd, in juli van dit jaar was dit aantal gedaald tot 444. Een te ruggang met maar liefst 66 De recente stijging van de werkloos heid en de daling van de geregi streerde openstaande vraag heeft ertoe geleid, dat eind juli van dit jaar in de beide arbeidsmark trayons tezamen tegenover elke geregistreerde vakature 7 perso nen als werkloos stonden inge schreven. In augustus 1979 was deze verhouding nog 1 vakature tegenover 2 werklozen. Dit schrijft het gewest Midden Ussel. buitenleven. Juist door samen te komen, het delen in eikaars erva ringen het gebruik maken van eikaars mogelijkheden proberen we de jeugd een handje te helpen in hun volwassen worden. Rond deze 6 aktivi'ceiten zijn op de zaterdagmiddag tijdens het marktgebeuren van 15.30-18.00 uur allerlei aktiviteiten opgezet waar aan de bezoekers kunnen deelne men. Ook wordt men uitgenodigd een kykje te komen nemen op de lande lijke kaderschow. De gemeentebegroting Deventer toont een tekort van in totaal twee miljoen gulden. Voor de lopende zaken ontbreekt fl.2 miljoen en voor de noodzakelijk geachte bud getruimte is nog eens acht ton no dig. De begroting wordt een strikt minimale begroting genoemd. Van 1973-1980 is Deventer een ge meente geweest krachtens artikel 12 van de financiële verhoudings wet 1960. In die jaren moesten min of meer ingrijpende bezuinigings maatregelen worden genomen, die, aldus b en w in de toelichting, doorwerken in de begroting 1981. Bovendien dienen in de toekomst belangrijke uitgaven te worden ge daan voor de uitvoering van allerlei projecten. Voor de meeste projec ten heeft men nog geen dekkings middelen in de begroting kunnen opnemen. Er' is een lagere alge mene uitkering uit het gemeente fonds. Die uitkering is voor 1981 vastgesteld op f 53.463.694.-. Als is Deventer dan geen artikel 12- gemeente meer - de begroting ziet er in algemene lijnen niet florissant uit. juifiKS ':r Na de schuredag op 16 augustus j.l., die overigens prima verlopen is, bruist het binnen jeugdsociëteit de Schure weer van diverse akti viteiten. Het voorbereiden en be denken van aktiviteiten voor het winterprogramma is alweer in volle gang. Aanstaande zaterdagavond 20 sep tember zijn er maar liefst twee (2) regionale popgroepen te beluiste ren binnen de Schure. Beide groe pen Sprint en Autumn's Daughter zijn afkomstig uit Deventer en timmeren hard aan de weg om goede optredens te verzorgen. Sprint bestaat al dik een jaar, met een repertoir opgebouwd uit stevig swingende nunjmers. De vier Sprinters spelen uitsluitend eigen composities, met diverse invloeden van jazz-rock en symfonische rock. De bezetting is als volgt: Hans Hulshof - bas, Mark v.d. Poel - slag werk, Jos de Lange - dwarsfluit en keyboards en Ernst Houwaart - gi taar. Autumn's Daughter is drie maan den geleden opgericht met veel en thousiasme Robert Bekkema, Be rend Dubbe, Michiel Groeneveld, Tom Heisterkamp en Jerry van der Wolf samen Autumn's Daughter hebben er trek in om een prima avond te verzorgen. De optredens beginnen om precies 21.00 uur (ne gen uur), de entreeprijs is aange past aan de beurs van onze jonge bezoekers, namelijk één rijksdaal der (f 2,50). Tot ziens op zaterdaga vond negen uur in J.S. de Schure. In de reeks van zes koffieconcer ten, die de Werkgroep Koffiecon certen Holten gedurende het ko mend winterseizoen op de ozn- dagmorgen heeft gepland, vindt a.s. zondagmorgen de eerste uit voering plaats in de aula van de scholengemeenschap. Dit eerste concert zal worden ge geven door Marianne Smit uit Utrecht (blokfluiten) en Daan Dekker uit Zwolle (klavecimbel). Belangstellenden zijn vanaf elf uur welkom in de aula van de scholen gemeenschap, waar tot half twaalf, onder het genot van een kopje kof fie of limonade voor de kinderen (gratis), gelegenheid wordt gebo den voor onderlinge kennismaking en gesprek tussen de bezoekers. In één van de lokalen van de scholen gemeenschap is een gratis crèche ingericht waar de peuters, onder bekwame leiding, bezig gehouden zullen worden gedurende het con cert. Programma: Om precies half twaalf zal het con cert beginnen. Uitgevoerd worden werken uit de renaissance, barok en de twintigste eeuw Het pro gramma is zodanig speels samen gesteld, dat het geheel prettig in het gehoor ligt bij elke muzieklief hebber en bestaat uit de volgende onderdelen: en klavecimbel; G. Frescobaldi (1583-1643) 4. Daphne a. klavecimbel - Ano nym; b. blokfluit - J. van Eyck (1590-1657). Pauze 5 Uit. „Twelve pieces for Clavi chord" - H Howells (1892- Hug hes' Ballet; De La Mare's Pavane; Sir Hugh's Galliard. 6. Pavane en Burlesca alia Rumba- G. Jacob (1895- altblokfluit en klavecimbel 7. Uit de zesde suite voor klave cimbel - Fr. Couperin (1668-1733): Les Moissonneurs; Les Langueurs Tendres; La Bersan; Les Baricades Mistérieuses 8. Tweede suite in G, voor tenor blokfluit en klavecimbel - Ch. Dieupart( 1680-1740): ouverture; al lemande; courante; sarabande; ga votte. Kaarten a f 5,- Voor volwassenen en f2,50 voor kinderen t.m 12 jaar zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VW. Rabobank en jongerenso- ciëteit „De Schure". Ook is er een zgn. knipkaart aan toonder. Deze kaart geeft recht op het bijwonen van vijf concerten voor de prijs van Programma 1. Sonate in F, voor altblokfluit en obligaat klavecimbel, J S Bach (1685-1750); allegro moderato, sici- liano, allegro. 2. Uit het Wohltemeriertes Klavier (J.S Bach): Praeludium en Fuga in f, Praeludium en Fuga in d. 3. Toccata voor sopraanblokfluit Gevonden: gele regenbroek, zwarte portemonnee met sleutel, blauw jack met witte voering, f 5.-, zwarte „Adidas" sportschoen met witte strepen, f 100-, scheerapparaat „Philips" type SC 8010 kleur wit, grote valk. Verloren: rechter gymschoen „Adidas" blauw maat 39. zilveren bedelarmband 7 bedeltjes, lichtge kleurde portemonnee en fietssleu- tel met f5-, staaflantaarn, zwart overslagjack. Donderdag 11 september hield de. afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen haar eer ste bijeenkomst van het nieuwe seizoen in zaal „Vosman". De vice-presidente mevrouw W Beldman-Wegstapel was verheugd dat zij een groot aantal - waaronder 10 nieuwe - leden, een aantal gasten en de spreker van de avond de heer A Haar, uit Zuidwolde(Dr) welkom mocht heten. Mevr. Beldman ver telde over het bezoek dat leden van de afdelingen Zuid-Holland én Nd.-Brabant, te gast in Markelo. één dag brachten aan de afdeling Holten. Met de contactpersonen, vervangend contactpersonen en enige bestuursleden werd een be zoek gebracht aan de waterzuiver ingsinstallatie in de Beuseberg De viering van het 50-jarig bestaan van de landelijke bond vindt plaats op 14 en 15 oktober a.s. op de Fle- vohof De l*rot bond viert haar 50- jarig bestaan op 19 maart 1981 in Zwolle, terwijl de plaatselijke afde ling op 17 december a.s. 35 Jaar be staat. Op de werkvergadering in Raalte vond de trekking plaats van de ver loting t.b.v. het 50-jarig bestaan van de bond Na het lezen van de notulen door mevr. v.d. Berg- Mulder deed mevr. Klein-Lasler een enthousiast verslag van een reisje naar Duitsland, dat door de internationale commissie werd georganiseerd. Mevr, Gütlich-de Voogd vroeg zoveel mogelijk col lectanten voor de collecte „Geeste lijk gehandicapt kind". Hierna kreeg de heer Haar het woord. Aan de hand van dia's werd een tocht langs diverse kastelen gemaakt. Een kasteel is pas een kasteel als het aan drie voorwaar den voldoet: 1 gebouwd voor 1500; 2. het moet verdedigbaar zijn; 3. bewoond door adel. In zijn historisch verzicht vanaf plm. het jaar 1000 bleek dat in vroeger tijden Utrecht, Drente en Overijssel één geheel vormden. De bisschop van Utrecht stelde als zijn plaatsvervangers in Drente en Overijssel 4 Drosten aan. Buiten landse invloeden zijn in diverse ge bouwen en tuinen aanwijsbaar Na zijn boeiend betoog, dankte mevr. Beldman de heer Haar en wenste allen wel thuis. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: aan de heer B.J. Stevens voor het vergroten van de veestal bij het pand Espelodijk 7; aan de heer A.J. Bekkernens voor de bouw van een garage bij het pand Markeloseweg 6; 2. het verzoek van de heer H. Veneklaas om vergunning voor de bouw van een woonhuis op het zomerhuisjesterrein „de Borkeld" afgewezen; 3. aan de heer H.F. Klein Velderman vergunning verleend voor het kappen van een eik bij het pand Rijssenseweg 14; 4. aan mej. M. Kierdorff vergunning verleend voor het kappen van 7 naaldbomen bij het zomerhuis Postweg 50; 5. aan de heer J. Elbersen subsidie toegekend voor herstel van het rieten dak van het pand Lichtenbergergweg 13; 6. aan Mister Portas Vakbedrijf te Zutphen ontheffing verleend voor het innemen van een standplaats bij de sporthal met een mobiele wagen t.b.v. een Portasdeurenshow; 7. het verzoek van de Ponyclub „de Bergruitertjes" om toestem ming voor het houden van een samengestelde wedstrijd op 4 ok tober 1980 op een terrein nabij camping Veneklaas afgewezen. U kunt zich voor het inwinnen van nadere informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afde ling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Op 23 september a.s. zal in deze gemeente de le ronde (2e cyclus) van het baarmoederhalskankeronderzoek worden gehouden. Dit on derzoek wordt door het rijk en de gemeente gesubsidieerd en zal worden verricht bij vrouwen van 35 tot 55 jaar met een herhalings onderzoek om de drie jaar. Het onderzoek omvat dit jaar de vrouwen die geboren zijn in de jaren 1927, 1930, 1933, 1936, 1939, 1942 en 1945. Iedere vrouwelijke inwoner van deze leeftijdsklasse krijgt een per soonlijke uitnodiging door middel van een oproepkaart voorzien van de nodige inlichtingen (o.a. datum, tijd, plaats van onderzoek). Uit statistische gegevens blijkt dat in Nederland ongeveer 400 vrouwen per jaar overlijden aan deze vorm van kanker. Deze aan doening kan in het allereerste begin, wanneer de vrouw nog geen klachten heeft, ontdekt worden door middel van het maken van een uitstrijkje. In het geval dat er bij het onderzoek een afwijking wordt gevonden, kan een behandeling volledige genezing brengen. Voor vrouwen die aan de baarmoeder geopereerd zijn is het toch raad zaam aan de oproep gehoor te geven. De uitstrijkjes zullen worden afgenomen dooreen daarvoor speciaal opgeleid team. Het afnemen van het uitstrijkje duurt slechts enkele minuten. Het uitstrijkje gaat voor cel onderzoek naar het streekla- boratorium te Deventer. Dit onderzoek neemt enige tijd in beslag. De uitslag van elk onderzoek wordt aan de huisarts medegedeeld. Mocht er aanleiding zijn voor een nader medisch onderzoek dan ontvangt betrokkene bericht van de huisarts of een verzoek van het laboratorium zich op grond van het onderzoek met de huisarts in verbinding stellen. Aan.de onderzochte vrouw wordt een stencil uitgereikt waarop staat vermeld binnen hoeveel weken de uitslag bekend is. Degene die vóór die tijd geen bericht van de huisarts heeft ontvangen kan in het algemeen aannemen dat het onderzoek gunstig is verlopen. De deelneemster zal ondanks de subsidie ook aan het onderzoek financieel moeten bijdragen, namelijk f20.-. Een grote opkomst zal een stimulans zjjn om van overheidswege een bevolkingsonderzoek naar kanker aan de baarmoederhals te blij ven subsidiëren. Voor vragen van persoonlijke aard kan men bellen, zonder dat men zich bekend hoeft te maken, naar nummer 1436 op maandag toten met vrijdag tussen 13.30 en 14.00 uur. Bij de ophaaldienst van de Destructiekring Centraal Overijssel, gevestigd te Holten, wordt gevraagd Taak: het ophalen van gestorven slachtdieren en vee in de gemeen ten Den Ham, Hellendoom, Holten, Markelo, Rijssen en Wierden en het vervoer hiervan naar het station van de N.T.F. te Nijverdal. Gegadigden dienen er rekening mee te houden dat ook op zaterdag dient te worden gewerkt. Sollicitanten dienen in het bezit te zijn van het rijbewijs CE (vracht- wagenrijbewijs). Daarnaast dienen sollicitanten die geboren zijn n& 30 juni 1955 in het bezit te zijn van het zgn. chauffeurs-diploma. Het maximum salaris aan deze functie verbonden bedraagt bruto f2.187.- per maand, exclusief f26- loontoeslag per maand. De vakantie-uitkering bedraagt 8%. Voorts wordt een vuilwerktoelage van maximaal f87.48 bruto per maand, alsmede werkkleding ver strekt. De bij een gemeente gebruikelijke rechtspositieregelingen, w.o. I.Z.A.-verzekering, verplaatsingskostenverordening e.d. zijn van toepassing. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Hoofd van de Vleeskeuringsdienst Holten-Hellend oom, tevens direkteur van de Destructiekring Centraal Overijssel, de heer J.G. J. Giesen, telefoon: 05483-1318 (kantoor) Sollicitaties, met uitvoerige inlichtingen en referenties, dienen bin nen tien dagen na het verschijnen van dit blad te worden ingezon den aan burgemeester en wethouders van Holten, Postbus 13,7450 AA Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5