Zuiniger en meer comfort CITROEN GSA PALLAS Tachtig in Borne [MHM HL fULS IE 1 11 iiii'ii AUTO H!-F1 C.B. APPARATUUR INBOUW ONTSTORING INRUIL Comfort wordt niet alleen verkregen door het toepas* sen van een nniek veersys teem, maar ook In niet ge* ringe mate door het terugd ringen van lawaai Dit laat ste facet heeft bij de verdere vervolmaking van de GS een hoge prioriteit gekre gen. Vooral de 5e versnel ling, die bij de X3 standaard is en bij de Club en de Pallas voor f480.- meer geleverd wordt, verlaagt het geruis- niveau. Daarnaast wordt het benzin e-verbruik geredu ceerd en ook dat is een be langrijke factor. De GS werd in 1965 op de tekentafels ge- set en in 1970 werden de eer ste geleverd. Tien jaar later liep de 2.000.000 van de band en in die tussenliggende Ja ren werden diverse verbete ringen doorgevoerd. De nieuwe generatie GS-en on derscheidt zich van de oude door de komst van de 5e deur. Dat Is een pluspunt van de eerste orde gewor den, omdat de bereikbaar heid van de kofferruimte geweldig toenam. Enkele heel belangrijke za ken die een auto na een pro- duktietijd van ruim 10 jaar toch weer geheel up to date laten zijn. Maar er zijn meer punten die de GSA tot een interessante en min of meer aantrekkelijke auto maken. Een rest is zeker weer op z*n plaats en hiernaast volgt dan ook puntsgewijs onze beoordeling. Citroen is mede de pionier geweest van de voorwie- laandry ving. Al sinds de dertiger jaren toen André Citroen in 1934 de autowereld verraste met het type 11. Laag gebouwd, aandrijving op de voorwielen en een geheel zelfdragende carrosserie. De opmars van de voorwielaandrij ving begon in die jaren geleidelijk aan op gang te komen. In Duitsland leverden DKW al in 1931, Adler in 1932 en Audi in 1934, auto's,met alles voor. Citroen komt de eer toe de eerste voorwielaan- gedreven auto met zelfdragende carrosserie ontwor pen te hebben. Voorwielaandrijving maakt de auto feitelijk onderstuurd. Hoe meer vermogen op de voorwie len, des te meer onderstuur kan er optreden. Dat hangt af van hoe de berijder de pk's gebruikt. Citroën staat met de grote mo dellen bekend als een vrij sterk onderstuurde auto. De 'eend' daarentegen is van huis uit de minst onderstuurde, dit omdat het vermogen dat op de voor wielen overgebracht werd, zeer gering was De GSA waar we nu over praten, is echt nog wel flink onderstuurd. Gas loslaten in een snel genomen bocht geeft geen plotselinge overgang naar neutraal of overstuur, hetgeen vaak bewerkstelligd wordt door technische Ingrepen om een auto voor snel bochtenwerk zo'n neutraal mogelijke stuur- karakteristiek te geven. De GSA ligt uitermate stabiel op de weg en dat komt o.m. door de speciale vering, die hydrop- neumatisch werkt. Alle wego- neffenheden worden goed ver werkt. Lange voortreffelijk, korte merkt men iets meer. De vier schijfremmen verdienen alle lof. Met een lichte en uitste kend doseerbare pedaaldruk komt de GSA in korte tijd van hoge snelheid tot stilstand. En dat is geweldig gegeven. De snelheid waarmede gereden kan worden vereist uit oogpunt van veiligheid een optimale remwerking. De 1300 motor in de vorm van een 4-cilinder luchtgekoelde boxermotor levert 48 kW of 65 din.pk. bij 5500 toeren. Alle GSA-motoren hebben een in houd van 1299 cc. en leveren hetzelfde vermogen. Het begon destijds met een 1015 cc. met 56 din. pk., die een iets sterkere broer kreeg met een inhoud van 1222 cc. en 60 pk. De 300 cc. meer en de 9 pk. vermogenswinst re sulteerden voornamelijk in een gunstiger koppel. Van 7.2 kgm steeg dit naar 10 kgm en dat is een niet geringe stijging. Voor delen zijn dat de GS in een ho gere overbrenging beter optrekt en dat een caravan gemakkelij ker getrokken kan worden. Bij het trekken van een caravan le vert een spoiler op het dak een gunstig effekt, vooral de moge lijkheid dat gemakkelijker in de 4e versnelling gereden kan wor den. Dit geldt specifiek voor de kleinere motor, waarbij het ef fekt met de 1300 uitvoering ook niet gering zal zijn. Accelereren deed de GSA vrij goed. Van 0 tot 80 km in 12 sec. en van 80 tot 100 in 5 sec. De folder geeft 14.2 aan en dat gun stiger vallende getal konden we niet evenaren. Het verbruik over een trajekt van bijna 2.700 km gereden in een tijdsbestek van één week lag wel gunstiger dan de fabrieksgegevens. En dat vonden we uiteraard be langrijker dan die paar secon des. Gemiddeld reden we 13.1 km op één liter super. Het on- gustigste trajekt was 11.8 km op één liter en het zuinigst reden we 14.6 km op die ene liter. Wind tegen, wind mee, veel verkeer op de autowegen, ook hele trajek- ten die op de Duitse Autobah nen met hoge snelheid afgelegd konden worden zonder noe menswaard afgeremd te heb ben, speelden in deze verbruik- stest mee. Vier forse bergpassen werden in Zwitserland bereden, waar wegopbrekingen voor het nodige oponthoud zorgden. Een blik op de nieuwe St. Gotthard- tunnel en het rijden over een deel van deze bekende pas wa ren o.m. een doel van de GSA- test. Dat we zo zuinig reden, regel matig hielden we een snelheid van 140 km aan, komt voorna melijk van de 5e versnelling. Ter illustratie even het verschil in motortoeren bij de 4e en de 5e. Bij 100 km snelheid draait de motor in de 4e 3.500 toeren, in de 5e 2.800 toeren. Wordt de snel heid opgevoerd tot 120 km, dan is het verschil tussen 4 en 5 ruim 800 toeren, 4.300 in de 4e en tegen de 3.500 in de 5e versnel ling. Bij 140 km snelheid en die is heel goed vol te houden, draait de motor in de 5e versnel ling 4.100 krukasomwentelin gen. In de vierde liep dit op tot rond de 5.000 toeren. Ook 150 km snelheid doet de motor in geen enkel opzicht pijn. Het toe rental beliep dan 4.350 en dat is altijd nog 1.200 ft 1.300 toeren beneden het maximum. Krui sen op de autoweg met 125 ft 135 km snelheid is uren vol te hou den. Het geruisniveau van de motor, het mechanischew lawaai dus, is laag. Een gesprek is zonder stemverheffing te voeren en het luisteren naar de radio kan ook zonder het volume ver open te draaien. Het schakelen van de vijfbak ging prima en dat doet de berijder deugt, vooral omdat met een 1.300 cc motor nogal veelvuldig geschakeld moet worden om behoorlijke presta ties te halen. Alleen het inscha kelen van de achteruit wilde niet altijd even goed vlotten. De wielophanging is voor opge- bouw uit dwarse draagarmen en achter d.m.v. getrokken draag armen. Hydropneumatisehe veerelementen zorgen ervoor dat de auto altijd horizontaal blijft liggen. Zwaardere bela ding is daar niet van invloed op. De besturing werkt via een tandheugel en van uiterst links naar rechts zijn 3.8 omwentelin gen van het stuurwiel nodig. Niet al te direkt maar wel pre cies. De carrosserie is wel bekend, waarbij de vijfde deur en de veel forsere kunststof bumpers de grote verschillen zijn. De ge makkelijk toegankelijke koffer ruimte kan heel wat bagage ver stouwen en wanneer de achter bank neergeklapt wordt, is het volume nog veel groter. De vier portieren laten gemakkelijk in- en uitstappen toe en de zit is uitstekend. Het uitzicht door het grote glasoppervlak ron dom is goed en twee flinke rui tenwissers vegen bij regen de ruit goed schoon. De ruiten sproeiers gaven een te geringe straal water. Aangezien we vrij veel in het donker reden, grote delen bij zeer slecht weer, konden we de lichtopbrengst van de koplam pen goed beoordelen. De halo geenlampen gaven een uitste kende verlichting. Het dashboard is weeer een ver haal apart. De eerste GS-jaren paste men een glazen oog, een soort loupe, toe om de draaiende snelheidsmeter te kunnen aflezen. Futuristisch, maar lang niet door iedere GS- rijder gewaardeerd. Daarna ronde instrumenten en nu opeens weer een oog en dito één voor de toerenteller. Overdag moet de dashboardverlichting branden, wil men ze af kunnen lezen. Bij de toerenteller ging dit slecht en waarschijnlijk toe te schrijven aan een slecht brandend lampje. Links en rechts van het stuur een z.g. sa telliet, uitstekend te bedienen, maar naar onze smaak met het instrumentarium in z'n totali teit wel funktioneel maar niet fraai. Ronde duidelijke meters winnen het nog altijd. Verder is het dashboard keurig afgewerkt met links en rechts ventilatie openingen en luidsprekers. In het midden de handle voor de handrem. Verwarming was nog niet goed uit te proberen, venti latie wel. Daarover geen kritiek. Een GSA is beslist geen auto voor iedereen. Dat geldt in de duurdere klasse eveneens voor de CX en in de goedkopere ka- tegorie ook voor Eend en Dya- ne. De Visa valt daar wat buiten, omdat het technisch ccZ. Peu geot is. Duidelijke kenmerken zijn komfort-vering, niet direkt sportiviteit. Toch is de GSA al duidelijk een auto met wat meer sportieve inslag dan de GS. En dat kumt dan op rekening van het méérvermogen, de vijfbak en wat het uiterlijk betreft de twee kleine spoilers onder de voorbumper. Want die accen tueren toch duidelijk. Wanneer u voor een Citroën GSA kiest, neem dan wel de vijfbak- uitvoering. U zult er nooit spijt van krijgen, wel veel rijplezier van hebben. Met een prijs van f 18.460,- af importeur heeft u geen goedkope auto, maar een heel fijne specifiek t.a.v. het rij- komfort. Veilingmeester Peter Wilbers, die za terdag a s. de eerste veiling van klas sieke auto's in het oosten van het land leidt, heeft de toezegging dat er ruim 80 auto's en een tiental motorfietsen ingebracht zal worden. In de Even ementenhal te Borne is tot 3 uur 's middags de gelegenheid de auto's te bekijken. Na 3 uur gaat de veiling van start en in een catalogus staan alle au tomobielen met de technische gege vens. Een vleugeldeur Mercedes, aan- feduld met 300 8L Gull Wing en een 'errari 365 GT, staan ter weerszijden van de tafel van de veilingmeester en z'n assitenten opgesteld. De ingebrachte auto's zijn van velerlei pluimage. Jaguars, Fords, Citroëns, Renaults, Rovers, Mercedessen, Jo- wett Jupiter etc. De toegang bedraagt vijf gulden en kinderen onder geleide betalen een rijksdaalder Naast het di recte auto-gebeuren is er een uitge breide stand met autolectuur, een stand waar informatie over verzeke ringen etc. wordt verstrekt en mogelij kerwijs nog een stand met miniatuu rauto's. Ook voor diegenen die niet di rect de ambitie hebben een oude auto voor restauratie aan te schaffen kan het toch erg interessant zijn te gaan kijken. Men krijgt een idee hoe de prij zen liggen en wat er zoal te koop is. De normale garantiebepalingen van Opel zijn thans ook van kracht voor automobielen van dit merk, uitgerust met een LPG installatie, mits deze door een officiële Opel dealer is ingebouwd. De garantie omvat uiteraard niet de LPG in stallatie zelf, waarvoor Opel over igens geen bepaald merk voor schrijft. Half augustus heeft Saab een nieuwe prijslijst uitgegeven waarin ook forse prijsverlagingen voorko men. Voor de types 99 geldt een prijsverlaging van 2000 gulden en voor alle types 900 is dit zelfs 3000 gulden. De Japanse Nissan fabrieken, pro ducent van Datsun automobielen, heeft definitief besloten om in Spanje auto's te gaan produceren. Plan is om op jaarbasis 20.000 jeeps en 250.000 lichte bedrijfsvoertuigen te gaan vervaardigen De helft zal geëxporteerd worden naar Afrika, terwijl de rest geleverd zal worden in het Midden Oosten en Europa. Als eerste Westduitse autoprodu cent heeft Daimler Benz overeen stemming bereikt met de Chinese' autoriteiten over de vestiging van een service-werkplaats en onderde- lenmagazijn in Peking Er zouden in China al ongeveer 4000 Mercedes personen- en bedrijfsauto's rijden. Ook Volkswagen en een Japanse autoproducent zijn in vestigingen in China geïnteresseerd. Blijkens gegevens van het Kraft- fahrt Bundesamt zijn er in Westr Duitsland momenteel 23 2 miljoen personenauto's in gebruik, waar van 41% in de categorie 1 5 tot 2 liter Inhoud en 21% met tussen de 1 2 en 1 6 liter motoren Auto's met meer dan 2 liter motoren maken 12% van het totaal uit Het aandeel in de klasse van I tot i.l liter is 18%. Ford's grote nieuws is de nieuwe Escort nu al en zal het de eerste tijd zeker ook blijven. Enkele dagen geleden hadden we de gelegenheid korte rij-indrukken op te doen met enkele modellen Escort. Ford opent de rij met de 1100 Custom 3-deurs sedan met een prijs van f 14.995.-, de duurste uitvoering daarentegen wordt de 1600 XR3 in 3-deurs versie voor f 23.770.-. Daartussen liggen nog 24 andere uitvoeringen, dus de keus is wel erg ruim. We gaan er van uit dat de 1300 mo tor de meest gevraagde zal worden en de auto er omheen zal geleverd kunnen worden in een Custom, een L en een GL en alle drie weer in een 3-deurs, een 5-deurs of een 3-deurs stationwagen. Voor de uitvoerige test, die de komende maand gere den zal worden, lieten we onze keus vallen op de 3-deurs 1300 L. In het „voorprogramma" reden we enkele modellen. Van voor- tot achterbumper is de Escort totaal nieuw Een geheel nieuw ontworpen motor, waaraan de Ford technici al jaren geleden begonnen. Technisch is de Escort voor het eerst voorzien van aan drijving op de voorwielen. Ervaring heeft Ford al jaren met de Fieësta op dit terrein. Voor Mc. Pherson veersysteem, achter draagarmen dwars gemonteerd en reactiear- men in de lengterichting. Schroef- veren voor de vering en telescopi- sche schokbrekers voor het dem pen van de veerbewegingen. De auto is licht onderstuurd en bij gas loslaten wordt de Escort niet snel overstuurd, uiteraard afhan kelijk van de snelheid waarmede dit geprobeerd wordt. De besturing werkt wat indirect en is volgens het tandheugelsysteem opgebouwd. De remmen bestaan voor uit schij ven en achter trommels, worden bekrachtigd bediend en in het cir cuit naar de achterwielen zit een remkrachtbegrenzer De rijpositie is goed. Het stuur zit wat aan de lage kant, specifiek voor langere mensen, waarbij echter de zit in de goed gevormde stoelen prima is. Het dashbard is wat fors gedimen sioneerd. Ronde instrumenten, links de snelheidsmeter en de tel ler, rechts voor temperatuur en hoeveelheid benzine. Aan de stuurkolom en op het dashboard de nodige handles en knoppen. In het midden openingen voor ventilatie en de mogelijkheid een radio onder te brengen. Achterin kan men goed zitten. Vol doende hoofdruimte, een behoor lijke beenruimte en dat is mede te danken aan de uitholling in de rug leuning. De zit is duidelijk beter dan bij de oude Escort. Je ziet maar weer dat het woekeren met ruimte-centimeters resultaten op levert. Prestaties, verbruik, nauw keurige analyse van wegligging en besturing komen in de test aan de orde. Zeker is het dat Ford met deze nieuwe Escort in de klasse van de Opel Kadett en de Volkswagen Golf een duchtig woordje zal meep raten. 60 SPECIAALZAKEN IN HEEL EUROPA Haaksbergerstraat 103 ENSCHEDE Tel 033-319789

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 11