Kerken houden Vredesweek Jaarvergadering ,MINTONETTE' Prins Bernhard eregast in Slagharen Sï Holten all. atletiek MAC-leden naar molorzesdaagse voer Boeren leden miljoenen schade door hoog water 21-28 september a.s.: Manifestatie met 400 muzikanten Lakbeschadiging en make np van de fiets Wenken voor de diepvries HOLTENS NIEUWSBLAD - 12 SEPTEMBER 1980 - PAG. 13 i de eerste helft van 1980 het klimaat voor de rerhzaamheden van de redesbeweging er seker liet beter op geworden". t schrijft Mient Jan Fa- secretaris van het In- kerkelijk Vredes Beraad V) aan alle kerken, vre- werkgroepen en allen de zaak van de vrede Wen dienen in een infor- atiebrief betreffende de „Vredesweek", welke t jaar wordt gehouden in week van 21-28 septem- rieste terugblik el de Vredesweek van ouds een goede gelegenheid is om ten te maken voor het a.s. win- 'izoen, is er thans alle reden om n terug te zien, want de achter - liggende periode is van ingry- 2 betekenis geweest. Het leek r werkelijk op of het verzet vanuit kerken en vredesbewegingen ?en de kernbewapening een orbraak zou forceren in de Ne- erlandse politiek. Doch achteraf pzien hebben de acties niets ge- olpen. Een dubbelzinnige hou- Ing van de Nederlandse regering jgenover een nieuwe „wapenron- f werd uiteindeiyk op 19 decem- fer 1979 door ons parlement ge- jlkt. En daarna werden de (poli- feke) wonden gelikt. Verder heb- ra de internationale politieke «houdingen zich verhard. Eén an de meest schrijnende excessen BS de Russische interventie in uganistan", aldus Faber, die ver- ft aankondigt dat het IKV het bmende jaar een ronde langs alle 9 ingesloten kerken zal maken om eer openlijk steun te vragen voor in campagne tegen de kembewa- fning. Irempe! Hoewel de discussie over de kern bewapening het afgelopen jaar binnen de kerken intensief is door gegaan, bleek op de maart/april- zitting van de Gereformeerde Sy node en ook in juni op de Her vormde Synode de aarzeling eerder toe- dan af te nemen tegen het IKV.-voorstel „Kernwapens om te beginnen uit Nederland". De drempel tussen de „oude" politiek met z'n al dan niet ingebeelde ze kerheden en een „nieuwe" poli tieke lijn van zelfbeperking blijkt nog steeds erg hoog", aldus Faber. Verkiezingen „In het komende jaar staan ons verkiezingen te wachten voor de Tweede Kamer. Vast en zeker zul len de politieke partijen kijken in de richting van de kerken, terwijl zij hun beleid voor de komende 4 jaar gaan formuleren op het terrein van vrede en veiligheid. Zullen de ker ken spreken? Op tijd en concreet! We leven in een tijd waar heel wat moed nodig is om af te wijken van de agressieve middelen die onze kuituur heeft voortgebracht om zich „vijanden" van het lijf te hou den. Maar de middelen, die de vijand buiten de deur moeten hou den, hebben zich ook tegen onszelf gekeerd. Geweld schept altijd weer problemen, waarvan het naar eigen zeggen de oplossing is. Het doel hei ligt de middelen niét. Integendeel het is om met Ghandi te spreken precies omgekeerd: „Als wij maar zorg dragen voor de middelen, dan zal het doel wel voor zichzelf zor gen". Wat onze kuituur nodig heeft is zelfbeperking, eigentijdse vor men van ascetisch handelen: het doen van stappen terug, om met niet-gewelddadige middelen ee- neind te maken aan het steeds ver der oplopen van een eind vijand schap. Dit is riskant, maar ook hoopvol Zolang wij tenminste nog geloven dat Jezus, Ghandi, M.L. King, Steve Biko, Romero en vele anderen niet toevallig vermoord werden. Op wie anders dan op deze mensen zou het geweld hebben kunnen stuklopen?" aldus Faber in zijn brief aan de kerken. praktische tips voor fotografen in de vorm van eenfoto-drieluik Weet u nog hoe u vroeger was als kind? En wat u toen hebt t Weet u nog hoe u er uitzag en hoe bijvoorbeeld een dag uit uw leven als kleuter precies verliep? U moet waarschijnlijk op deze vragen een ontkennend antwoord geven: we hebben alleen een vage herin nering aan die gelukkige kindertijd en misschien wat foto's. Echt zien, wat we hebben beleefd en wat er toen is gebeurd, dat kunnen alleen mensen, die zijn opgegroeid in een gezin, waarin een filmka mera aanwezig was. En dat waren er vroeger niet zoveel. Wat dat betreft boffen kinderen van nu: in veel gezinnen met jongere kinde ren is vandaag de dag een filmkamera, die in kleuren en bewegende beelden het verhaal schrijft van een jeugd. "Een dag uit het leven van Michiel" (ons zeer uit bundig levend buurjongetje). Dat zou de titel kun nen zijn van het filmpje, dat z'n vader op een za terdag maakte. Dat begon bij het opstaan, toen de gordijnen van de kinderkamer werden openge schoven. De filmkamera begeleidde Michiel bij het spelen in de zandbak en tijdens het met z'n allen boodschappen doen. En eindigde 's avonds na de laatste boterham en het tandenpoetsen. Tot hij weer onder de dekens lag, z'n beer bij de hand en een vinger in de mond. Zo'n jeugdfilm - dacht ik - zal een kostbare aange legenheid zijn. Het bleek een vergissing. Je kunt namelijk de hoogtepunten van zo'n dag best ver werken op één filmkassette van ruim drie minuten. Die kassette kost, afhankelijk of er zonder of met geluid wordt gefilmd, rond de 14 of 21 gulden. Als je dan op een avondje bij de buurman ziet, wat hij, zo nu en dan filmend, aan jeugdherinneringen heeft vastgelegd, dan is het duidelijk: filmen is de mooiste manier om de kindertijd terug te kunnen zien. Op de j.l donderdag gehouden jaarlijkse algemene ledenvergadering Afscheid werd, zoals gebruikelijk bij dit soort gelegenheden, de gang van zaken gedurende het afgelopen verenigingsjaar besproken. Nadat voorzitter L. Thiele in zijn openingswoorod mededeelde bl ij te zijn dat dit seizoen, waarbij hij voor het eerst als voorzitter optrad, vlot was verlopen, ging de vergadering over tot het kritisch beoordelen van de jaarverslagen van de diverse bestuursleden. Volop aktivitesfet De secretaresse mevr. H. Plantinga memoreerde de diverse aktivitei- ten die plaatsvonden buiten het volleyballen om, zoals: een spel- en bingo-avond met film voor de jong ste leden, een geslaagd klootschiek festijn voor de senioren, de opvang van de in Holten verblijvende vol leyballende Vietnamezen, de stic- keraktie en als misschien wel be langrijkste punt het opheffen van de onderafdeling Nijverdal, waar het Mintonette-bestuur het initia tief toe nam, omdat de N(]verdalse kompetitie jaarlijks minder inte ressant werd Mintonette is dit sei zoen ingedeeld bij de nieuwe on derafdeling Almelo. Pluim Mevr. S. Willemsen, de penning- 1ns Bemhard zal op za- rdag 13 september ere- ist zijn van de Konin- ijke Nederlandse Fedarie ui Muziekverenigingen, r gelegenheid van de af- nding van het grote Mu- ekfestival, dat gedurende ven weken in Ponypark agharen heeft plaatsge- mden. Twintig van de be- showkorpsen van de fe- eratie hebben aan dit fes- val kunnen deelnemen, ït hele gebeuren staat in t kader van het 75-jarig staan van de federatie, Cvan prins Bernhard lermheer is. ven van deze korpsen zullen in twee uur durende finale uitma- i, wie voor de Grote Prys van igharen, door prins Bernhard uit reiken, in aanmerking komt In finale komen uit de Showband Pijpers uit Vlaardingen, 0.8. uit Mijdrecht, Het Kamp- rTrompetterkorps uit Kampen, )ES. uit Enschede, het mboer-Lyrakorps van de Har de Beetgum (Fr.), de Drumfan- Exceisior uit Rotterdam en de umfanfare Acht uit Noord- ibant. idrag voor het ereldrtatuurfonds or de prins heeft deze showfinale een bijzondere betekenis, want zal uit de wereld van deze show- rpsen een aanzienlijk bedrag .vangen dat bestemd is voor het reidnatuurfonds. Ter gelegen heid van deze gebeurtenis wordt in Ponypark Slagharen de nieuwe „Wereldkoepel Hal" in gebruik ge nomen. Er is hard gewerkt om deze Het Provinciaal Gereformeerd Centrum voor Jeugd- en Jonge renwerk en het Christelijk Jonge ren Verbond in Overijssel zijn weer volop bezig met de plannen voor het komende seizoen. Een groot gedeelte van deze plannen is uitr gewerkt in een kursusaanbod op verschillende plaatsen in de pro vincie Op 16 september a.s starten er basiskursussen voor besturen van g.j v 's en cj v 16 plus groepen. En voor clubleiding, die een club leiden van 8-12-Jarige kinderen Op 23 september beginnen de basis kursussen voor clubleiding, die met 13-15-jarige jongeren werken. Deze kursussen bestaan uit 6 avonden en de kosten bedragen slechts f 25.- per persoon. In al deze kursussen komen onder meer aan de orde; wat is het christelijke van Je Jeugdwerk, hoe maak Je pro gramma's, wat is een groep en wat is leiding geven. Bovendien zijn er veel praktische tips en wordt er speciaal aandacht besteed aan handenarbeid en kreatlef spel. Voor meer informatie of aanmel dingen kan men trecht bij: Jeugd werkbureau Olde Vechte, Zeesser- weg 11,7731 BG Ommen. Telefoon: 05291-15 03 Speciale aandacht wil len we hierbij nog een6 geven aan de vrijwilligersdag op 4 oktober te Zwolle Deze dag is bestemd voor al diegenen die aktief zijn binnen het gereformeerde jeugdwerk Ook hier kan het Jeugdwerkburo meer in formatie geven. Men kan zich bij het L.C.G.J te Driebergen aan melden. Voor andere informatie over kursussen, seizoenbegeleidin gen, dokumentatle, weekends kunt u schrijven naar het jeugdwerkbu reau van het P.G C.J en C.J V of bellen naar 05291 15 03 Kortom, begin uw Jeugdwerk goed, doe mee en laat eens wat horen. WIJ staan weer voor u klaar. bijzondere akkommodatie op tijd voor het prinselijk bezoek en het grote showgebeuren gereed te krij gen. Deze hal is een Zwitserse kon- struktie, die vorig jaar als centraal pronkstuk diende op de terreinen van de grote Bundesgartenschau in Bonn, Het gaat hier om een ze ventien meter hoog pilaarloos bouwwerk met een middellijn van ruim vijftig meter en een opper vlakte van bijna 2.500 m2. Deze uit ronde stalen spanten en polyester elementen opgetrokken hal zal in het Ponypark Slagharen ruimte bieden aan bijzondere evenemen ten De showkorpsen beginnen hun finale-optreden om half één en om drie uur vindt het slotfestijn plaats in de Wereldkoepel In totaal zullen zo'n 400 muzikanten en majorettes aan deze groots opgezette jubi leumshow onder leiding van festi- valkommissaris A. Bruinenberg uit Enschede deelnemen. meesteresse, kreeg van de kaskon- trolekommissie een pluim op de hoed voor het voortreffelijke boek- houdkundigige werk. De vóór de kaskontrole gedane pogingen de aandacht af te leiden (geanimeerde rondleiding over de lusthof aan de Holterstraatweg, het bekijken van het helaas afwezige wild in de tuin en het uitgebreid genieten van wat er zoal onder de kurk zat) waren volgens de kontroleurs volkomen overbodig: alles was perfekt in or de. Sportieve hoogtepunten Het jaarverslag van de technische kommissie, voorgelezen door de scheidende voorzitter A. Lange- ndoen, behandelde de sportieve hoogtepunten uit het voorbije ver enigingsjaar. Zo werden gememo reerd de promotie van L. Thiele als arbiter, het kampioenschap van de mini-meisjes, het Holtens kam pioenschap van de heren rekrean- ten, het vertrek van de trainer van de heren, de groots - onder uiterst moeilijke omstandigheden - opere rende jongens-adspirantenploeg, de lofwaardige gedeelde tweede plaats der meisjes adspiranten A en de fijn draaiende ploegen der meisjes adspiranten B en het deel nemen aan promotietoernooien door dames 2 en heren 1 Als apart deel van de T?C deed de toemooi- kommissie verslag van haar aktivi- teiten: in het naseizoen, dit voor jaar, waren er veel toernooien; voor elk team minstens één. Tevens was er de clubontmoeting tegen A.B.S. uit Bathmen. Drie rekreantentoer- nooien werden er verspeeld en als nieuwtje was er het Holtens Vol leybal kampioenschap Voor de jongste volleyballertjes waren er diverse toernooien, vaak onderling maar ook met ploegjes uit de na aste omgeving. Alle toernooien mochten geslaagd genoemd wor den. Nadat de T.C. voorzitter de scheidende T.C.-leden M. Willem sen en R. Dijkgraaf bedankt had voor hun inbreng, dankte hij alle Mintonetteleden die zich het afge lopen jaar verdienstelijk gemaakt hadden om het volleyballen in Hol ten mogelijk te maken. De begroting 80/81 werd vervolgens goedgekeurd en het bleek dat de kontributie niet verhoogd be hoefde te worden. Bij het punt bestuursverkiezing moest de voorzitter tot zijn spijt af scheid nemen van twee leden, t.w. van mevr. S. Willemsen (penning.- meesteresse) en van B. van Harme ien (public relations). Beiden wer den hartelijk bedankt voor hun werk voor de vereniging en ontvin gen fraaie kadeuas. Als nieuw bestuurslid werd geko zen H. Scholten, die het voorzit terschap van de T.C. op zich zal nemen. Voor de post van penning meester was nog geen oplossing, wel is er uitzicht op een snelle ver vulling van deze vakature. itendvrsog en bingo In de rondvraag werden aan de orde gesteld de punten „oprichting van een jeugdkommissie en het in stellen van een werkgroep die zich gaat bezig houden met de viering van het vijfjarig bestaan in sep tember 1981. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter om circa 10 uur de vergadering en no digde hij alle aanwezigen uit voor een gezellig spelletje bingo met waarlijk schitterende prijzen. Op de Holterbergweg reed op on verklaarbare wijze een auto tegen een lichtmast. De bestuurder bleef ongedeerd maar mast en auto wer den beschadigd. Doordat mevr. J.J.A. uit Velp bij het oversteken van de Oude De- venterweg de auto bestuurd door J-HB. te Holten te laat zag had een botsing plaats waarbij nog al wat materiële schade ontstond. Op de Molenbelterweg had ter hoogte van het perceel nr. 22 een aanrijding plaats tussen een motor en een auto, die schade aan beide voertuigen tot gevolg had. De mo torrijder maakte een hele slechte beurt door er, zonder zich bekend te maken, tussen uit te gaan. Boeren in de uiterwaarden van de Ussel en de Rijn zuilen in de ko mende jaren veelvuldig rekening moeten houden met overstromin gen, Deze voorspelling deed se- kreatirs ir. Y van der Wal tijdens de hoofdbestuursvergadering van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij. De OLM-sekreatirs Dat de Kanzeloop in en om Zutphen een steeds groter wordend even ement is bleek ook dit jaar weer. Voor in de middag waren er prestatielo pen over 2-4 en 8 km. Aan de start verschenen diverse leden van de sv Holten, waarbij Freek Beekman opviel door met „verstand" te lopen: rustig beginnen, het tempo opschroeven en vervolgens de tegenstanders in de sprint te kloppen. Wanneer op zondag 22 sept. a.s. in het Franse Brioude, de 55ste In ternationale motorzesdaagse van start gaat, zal de Nederlandse af vaardiging, van dertien rijders, niet minder dan 3 leden uit onze plaatselijke Motor- en Automo bielclub tellen. Joop Staman, Jan ten Velde en Gertie Aaltink, dat zijn de drie „motormannen" waarop de „M.A.C." hoop is geves tigd, in deze wedstrijd die wel de Olympische spelen van de motor sport wordt genoemd. Zes dagen lang elke dag een 300 km op de motor door het meest zware terrein, met daarin opgenomen de nodige snelheidsproeven Dat het zwaar zal worden staat bij voorbaat ai vast, daarvoor biedt de omge ving van Brioude (bij Clermont- Ferrand) met z(Jn vele bergmasief volop mogelijkheden. Wanneer dan bijvoorbeeld ook nog de nodige re gen valt. dan zal het zelfs zeer zwaar worden. De M A C -ers weten echter van wanten, zo behoort Staman al jaren tot de zesdaagse kern met al de no dige gouden medailles in de prij- zenkast en ook van Jan ten Velde mag men het nodige verwachten. Vorig jaar immers was hy de meest succesvolle debutant en behaalde meteen een gouden plak Aaltink tenslotte is op revanche belust, hij moest vorig jaar in zijn eerste zes daagse, vanwege een schouder blessure na drie dagen afhaken Vol goede moed zal het trio midden volgende week vertrekken, verge zeld van de nodige helpers en sup porters. Wij wensen hen veel succes en omtrent de afloop houden wij U op de hoogte. De halve marathon wedstrljdloop was een enorm spektakel met 600 atleten uit heel Nederland aan de start. Deze jongens zullen waar- schijnlk weinig hebben gezien van het door de organisatoren om schrijven: „Mooiste circuit van Ne derland" Meindert Koopman moest voor de zoveelste maal erva ren dat een te snelle start gelijk staat aan lopen als een kip zonder kop. Normaal gesproken had er be slist meer in gezeten dan een 30e plaats in 1 uur 15 minuten. Henk Reitsma liep zoals gewoonlijk zéér konstant en werd 48ste in 1 uur 17 min. Het begint er steeds meer op te Ujken dat Henk het scherpe ma rathon rékord van Holtens sterkste atleet Jan Jansen (reeds langdurig geblesseerd - bloemen en fruit- manden naar Menumsweg 3) zeer dicht zal benaderen. Gerard Bel- dman, Dinant Markvoort en Ge rard Koopman bleven goed bij el kaar in de buurt maar uiteindelijk was het Gerard Beldman die zijn race het beste had ingedeeld. Hy finishte in 1 uur 22 met de 2 andere Holtenaren in zyn kielzog Marinus Baltus finishte in 1 uur 34 min. Ook dit keer liet zyn karakter hem niet in de steek Volgende week moet bhjken of dit karakter hem ook in Hoewel aan de lakprocedé's voor het fietsframe tegenwoordig zeer veel zorg wordt besteed en de la- klaag letterlijk tegen een stootje kan, blijft de kans op beschadiging natuurlijk altyd bestaan. Er is nu een hulpmiddel ontwikkeld, waar door men zelf gemakkelijk even tuele schade kan herstellen door middel van zelfklevende lakstic- kers die over de beschadiging wor den geplakt. De beschadiging wordt geheel onzichtbaar De stic ker hecht zo stevig dat hy bij was sen of schoonpoetsen niet loslaat. Flets-ieveranciers overwegen reeds om lakstickers in passende kleur per fiets verkrijgbaar te stellen, zo dat men de make-up van de fiets kan verzorgen. een marathon staande kan houden. Programma 13/9/0.9-2.5-5.-10 kilo meter Bathmen 20/9 Marathon Zwolle. N.C.A.B.- kampioenschappen. 27 sept.: 2 uur bergcross Holten. Steeds meer mensen schaffen zich een diepvrieskist of -kast aan. Zo'n bezit heeft vele voordelen, omdat men niet meer seizoengebonden en veel goedkoper het hele jaar door groenten en fruit naar believen kan nuttigen en byvoorbeeld vlees of brood voor langere perioden kan bewaren. Denkt u er wel aan, dat ook in de diepvries de produkten elk een beperkte houdbaarheids- termijn hebben die maximaal een Jaar bedraagt. Als u de diepvries laat plaatsen, zorg dan dat u een plaats hebt vrijgemaakt die niet te zonnig is of vlak by de kachel. De ondergrond waarop de kast of kist staat, moet helemaal recht zyn. Als u gaat invriezen moet de tem peratuur ruim van tevoren reeds op maximum (plm. -30 graden Celcius) ingesteld zijn. Voedsel moet name lijk snel ingevroren wordea Dit komt de kwaliteit en houdbaarheid van het produkt ten goede. Heel be langrijk is daarby dat de produkten luchtdicht verpakt zyn, anders drogen ze namelyk uit. Wanneer men de in te vriezen produkten in kleine porties verdeelt (1 of 2 pers- oons) gaat het Invriezen sneller. Dit is bovendien gemakkefijker by het ontdooien en u heeft nooit te grote porties. Als de etenswaren goed zyn inge vroren, kunt u de diepvrieskast (of kist) pas weer op de gewone stand zetten (plm. -18 graden Celcius). Tip voor het bakken van vlees dat direct uit de diepvries komt: bak het vlees bevroren en wel aan beide kanten bruin, doe een deksel op de pan en laat het vlees zo 15 minuten staan. Bak het daarna gaar. kwam direkt met een plan om dit gevaar voor de landbouw tc keren. Hij pleitte ervoor om langs de ri vieren de zomer kades te verhogen, zodat het grasland in de uiter waarden beter beschermd wordt tegen overstromingen. Over dit idee zal de OLM kontakt opnemen met het Landbouwschap en de landbouworganisaties in die provincies, die met overstromin gen van de Rijn en de Ussel te ma ken hebben. Het is de bedoeling, dat men gezamenlijk een vuist maakt om zo'n verhoging van de zomer kades erdoor te krijgen. Dit punt kwam ter sprake naar aanleiding van de miljoenenstrop- pen, die de boeren de afgelopen zomer hebben geleden door over stromingen van de rivieren. Zo is berekend, dat in Gelderland alleen al een verlies is ontstaan van 35 mil joen gulden. Ir. van der Wal ver wachtte niet, dat de boeren een ex tra schadeloosstelling zullen ont vangen. In het OLM-hoofdbestuur toonde men zich hierover teleurgesteld. De heer B. Schrijver uit Zwolle drong er in dit verband op aan om voor de boeren speciale belastingvoorde len te scheppen. Hij vond, dat de regering het mogelijk moet maken voor de boeren om belastingvrij geld opzij te leggen, dat ze bij even tuele stroppen dan kunnen benutr ten. Die extra verliezen door over stromingen van de uiterwaarden in de zomer zullen volgens ir. Van der Wal veel vaker gaan voorkomen dan in het verleden. Dat komt doordat de rivieren steeds minder het overtollige water kwyt kunnen in de sloten. Door de ontginningen en de regelingen van de waters chappen is de sponswerking van het gebied langs de rivieren sterk verminderd. Het overtollige water zet nu bij het minste of geringste de uiterwaarden onder water Hogere kades zouden die overstromingen keren. Behalve dit plan zal de OLM In het Landbouwschap nog een andere -aak aankaarten, die met de IJssel samenhangt. Het gaat opm de dijkverzwaring aan de Gelderse kant. De betrokken boeren zyn hiertegen in het geweer gekomen, omdat Ry kswaterstaat wil hebben, dat de boeren de dijkhellingen ver kopen aan het polderdistrikt Ve- luwe. Het gaat in totaal om 160 hektare grond. De landbouw ver wacht, dat het polderdistrikt door een dergelijke miljoenenaankoop genoodzaakt is de waterschapslas ten aanzienlijk te laten stijgen. Bo vendien vrezen de boeren, dat ze eerder met natuur- en milieumaat regelen voor deze gronden te ma ken krijgen, wanneer zij die dijkhel lingen niet meer in eigen bezit heb ben. Het OLM-bestuur stelde zich nadrukkelijk op achter de protes ten van de „dijk-boeren" De OLM zal er het nodige aan doen om de aankoop door het polderdistrikt niet door te laten gaan.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 13