Voorbereiden noodzakelijk bij warmte-isolatie Dubbel glas folie Rolluiken houden kou buiten ENERGIEBESPARING JIJ llll F. H. L00HUIS B.V. J0TUL isopl m mmf ervoor Folie valt tegen in gebruik NIEUWBOUW: SANITAIR: TECHNISCHE INSTALLATIES: HUISHOUDELIJKE APPARATEN: OPEN HAARDEN GEVEN WARMTE GOOR ïeL 05470-2204 Stalionslasn 24 R01TEN lel. 05403-1847 Waapeg 15 DA? U WA? VRIENDELIJKER TEGEN yw ©AS&liTER AANKIJK?. schilderswacht Jarenlang is er een massa energie in de vorm van warmte nutteloos verlo gen gegaan doordat we in huizen wonen, die ther misch slecht geïsoleerd zijn. Al dat warmtever lies komt ons nu door de steeds hoger wordende tnergieprijzen duur te itaan. Langzamerhand is warmte-isolatie van hui een dan ook een bittere noodzaak aan het wor den. In iedere woning zijn diverse ontsnappingsmogelijkheden voor de door kachel, haard of cv. geproduceerde warmte, zoals de ramen, de muren, het dak. de schoorsteen en ontluch- tingsroosters om er maar een paar te noemen. Natuurlijk is het niet mogelijk en ook niet wenselijk om al deze ontsnap pingswegen af te sluiten, maar er kan toch wel veel worden ge daan om overtollig warmte verlies tegen te gaan. Wie een beetje handig is, kan een heleboel zelf doen. Maar niet alles kan op die manier worden verricht Het vullen van een spouwmuur in een be staande woning bijvoorbeeld moet aan een terzake kundig bedrijf over worden gelaten. In de eerste plaats ontbreekt de doe-het-zelver de benodigde apparatuur, terwijl in de meeste gevallen ook de specialistische kennis op dit gebied zal ontbre ken. Het isoleren van een zolver of vliering daarentegen kan best zelf worden gedaan en ook ver schillende uitvoeringen van dubbele beglazing zijn gemak kelijk door de doe-hetzelver aan te brengen. Ook het isoleren van een vloer of het dichten van kleren en naden zijn geen moei lijke karweien. Vaktermen Wanneer u van plan bent om uw woning te (laten) Isoleren, dan komen er onwillekeurig vragen over de materiaalkeuze en de keuze van een betrouwbaar be drijf dat de isolatie moet uitvoe ren Er is een aantal instanties, waar u dan voor informatie te recht kunt, terwijl er ook diverse boeken over isolatie verkrijg baar zijn. Het is in ieder geval goed om u als leek zijnde op de hoogte te stellen van wat er zoal op isolatiegebied „te koop" is. En het kennen van een aantal vaktermen kan u ook alleen maar ten goede komen. Er is een tweetal instanties, die u een heel eind op weg kan hel pen met informatie De SVEN (Stichting Voorlichting Ener giebesparing Nederland, post bus 503 in Apeldoorn, tel. 055- 230750) geeft de „Energie- wegwijzer", een 32 pagina's tel lend boekje met veel informatie en belangrijk adressenmate- riaal, ook in verband met subsidie-aanvragen bi) de over heid (want wanneer de kosten van het isoleren de 500 gulden te boven gaan, kunt u voor rijks subsidie in aanmerking komen). Het Bouwcentrum (er zijn er twee in Rotterdam, Weena 700 en tel. 010-116181, en in Gronin gen. Gelkingestraat 6 en tel. 050-182220) geeft de boekwer ken „Warmte-isolatie" en „Dubbele beglazing" uit. Voor f5,50 per stuk. Hierin vindt u ook een groot aantal adressen en gegevens. Ook kunt u bij het Bouwcentrum op bezoek gaan, want daar zijn allerlei materia len te zien, waardoor u zich kunt oriënteren omtrent de verschil lende systemen, de materialen en de firma's die ze leveren. Rolluiken zijn ln het buitenland, bijvoor beeld bij onze ooster buren, al jarenlang vrij algemeen. Pas sinds kort bestaat er voor de rolluiken echter een markt. Onder druk van de omstandigheden zouden we kunnen zeggen, want rolluiken vormen een mogelijk heid om aan energie besparing te doen. Rolluiken - er zijn bij voorbeeld aluminium en kunststof voorze- trolluiken in de handel, die gemakkelijk zelf aan te brengen zijn hebben zowel in koude als in warme tijden hun nut. Want, waar de kou niet binnen kan ko men, zal ook de warmte buiten blijven. Er wordt U veel aangeprezen maar wat er werkelijk haalbaar is zullen wij u graag vertellen. an Vraag eens vrijblijvend inlichtingen WD zijn een landelijk erkend installatiebedrijf. Alles uit één hand geeft minder zorgen en kosten. Vraag vrijblijvend prijsopgave en prijsberekening: Breng eerst eens vrijblijvend een bezoek aan onze toonzaal en be kijk de vele mogelijkheden. ICÜLJ fCES^S* 4 topmerken. °f Dedecker. een superieur produkt uit België dlv. modellen uit voorraad te leveren. Een prachtige collectie voor elke smaak en iedere beurs, bv een complete badkamer voor de D H Z al vanaf f 498 - Ook vele modellen badkamermeubelen en accessoires. Meteen uitgezocht verhoogt de ex- cluslvlteit van het geheel. Voor de D HZ alle materialen ln voorraad met gratis advies en werktekening VrUblUvend prijs opgave voor aanleg door onze vakmensea Alle grote en kleine huishoudelijke apparaten vindt u In onze toon zaal Alleen de betere merken zoals Linde. Zenker. Miele en A E O voor koelen, vriezen en waabehan- deüng. KEUKENS - TECHNISCH All-IN CENTRUM D.HZ. SANITAIR SHOP Ahdijweg 28 Weerselo - telefoon 05416-S04 en de zonwerende Jotul - Noorwegen brengt thans op de Neder landse markt een complete open haard, die naast gezel ligheid en sfeer tevens een economische warmtebron blijkt te zijn, dit in tegenstel ling tot de meeste andere typen open haarden, waarvan de verwarmende functie te verwaarlozen is. humtmaa Jarenlang was hij een onopvallende gast in uw huis Met een eigen vertrek nog wel, al was het dan maar klem en aarde donker In de loop der tijden is hij echter voortdurend meer aandacht voor zich gaan opeisen. En zijn aanwezigheid wordt nog alsmaar nadrukkelijker Ja we hebben het over uw gasmeter, die steeds meer gaat bepalen ftoeveel geld u per maand aan wonen kwijt bent De prijs van het gas stijgt namelijk zodanig dat er een moment zou kunnen komen waarop wonen onbetaalbaar wordt door uw gasrekenmg Tenziju zorgt voor een lagere gasrekenmg U komt dan vanzelf terecht bij Isoplan. Want van alle goede oplossingen is er meestal maar één de beste: isoleren. En Isoplan is de landelijke organisatie, die alles op dit gebied verzorgt Dubbele beglazing spouwmuurvulling dakisolatie alles Met de volledige Isoplan- garantie, zwart op wit Bel ons even voordat u een hekel knjgt aan uw gasmeter. Hij kan er niets aan doen. U wel Isolatiewerken b.v. inwtjo 3 Telefoon 05490 6'U6' Anlwoofdnummei 62. '600 VB ALMELO Voor particulier gebruik is zonwerende folie niet direkt aan te raden, ten zij in bijzondere situa ties. Dat is de voornaam ste conclusie, die de Ver eniging Eigen Huis heeft getrokken nadat zij had onderzocht in hoeverre het aantrekkelijk is om deze vorm van zonwe- ring in huis toe te passen. Als verkoopargument worden door de fabrikan ten en Importeurs vooral de warmte-tsolerende el- genschappen van de fo lies sterk op de voorgrond geplaatst. Degenen, die juist dit punt erg aan spreekt, moeten echter bedenken dat dubbele beglazing deze eige nschappen ook heeft en zelfs nog iets beter funk- tioneert. De prijs van de dubbele beglazing is wel hoger, maar bij de aan schaf ervan kan Isolatie subsidie worden verkre gen, zodat men niet duurder uit hoeft te zijn. Wanneer dan ook nog het punt van de energie besparing in ogenschouw wordt genomen, zal dub bel glas zelfs Iets goedko per zijn. De Vereniging Eigen Huis vindt met name de nadelen van de zonwe rende folie te groot. Zo ontstaat bijvoorbeeld door de lichtwerende coating die In de folie ls aangebracht een verduis terend effect. En dat dan waar ons land Jaarlijks toch al veel „donkere" dagen kent. Bovendien zal de gebruiker daardoor genoodzaakt zijn om va ker gebruik te maken van kunstlicht. Een ander nadeel ls, dat de ramen waarop de folie ls aangebracht een spie gelend effect krileen. Daarom ls het - ln ver band met de verkeersvei ligheid - tang niet overal toegestaan om dltzonwe- rende produkt te gebrui ken.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 10