Tweede rondzendbrief van dokter Schaeffner in zij n tweede periode in GHANA Lozingsverordening riolering S.V. „Holten" afd. atletiek t y,siforderingen gemaakt I» )ij woonwageebeleid DAMESVOETBAL Bevolkingscijfers, huizen, landbouw „Midden IJssel" 9. Voorkomen Rovers BURGERLIJKE STAND Lakbescbadiging en make op van de fiets HOLTENS NIEUWSBLAD 5 SEPTEMBER 1980 - PAG. 13 regenseizoen is begonnen en de weg is slecht. Soms it de Land Rover tot z'n assen door de modder. We zijn op naar een dorpsvergadering in Wenkyi. Tussen het hob- en en stoten door bespreken we onze strategie. Stella, verpleegster zegt: „Wat er ook gebeurt, een kliniek in we er niet opzetten". En Stewart, onze administrateur rwifs (heeft gelijk en de ruwe weg eist e aandacht weer op. We vragen af, of een voertuig van f 30.000.- t wat comfortabeler kan zyn. De ritionist - hy geeft de voedings- irlichting - mengt zich in het ge ek: „Is het waar, dat de diëiis- in de westerse landen zich oral met de vetzucht bezig hou- B?" vraagt hy ongelovig. Het is ar en ik wilde dat hy het niet ge- iagd hadWe komen door een rp. Rode erosie-geulen tussen de hen huizen. Kinderen komen a hgerend en roepen: White man, êf me een cent! Oude gewoonten (rven moeiiyk uit. Kinderen, adres, era! kinderen. Een derde is te voor z'n leeftijd, een kwart jrft voor het vijfde jaar. Voort- jend zijn ze blootgesteld aan Ik ten tengevolge van slechte hy- jnische omstandigheden en on- ej-eikende voeding. Daarop richt t werk van ons team zichwe wil- I i geen klinieken bouwen, maar j ziekten Juist een slag vóór zyn. Health-Inspector stoot z'n ofd -achter in de auto en roept voren: „We moeten een extra tlage hebben voor dit werk! Ie- te dag op pad in de hete zon en krijgen er geen cent extra voor. it is te gek!" Ik slaak een zucht. 3or wordt weinig geklaagd en het iomenirk is niet makkelijk, maar die |tnerking hoor ik haast dageiyks. ft is een feit, dat de lonen erg laag 8.- n en de pryzen abominabel hoog rvs oud rvs n 19^° de decentralisatie met s acht moeten worden doorgezet, dat het regionaal centrum volle- g gesloten zal kunnen worden. Mrit betekent dat voor de bewoners tiers standplaatsen zullen moe- worden ingericht BUjven er insen op het regionale centrum lan, dan bestaat het gevaar, dat leen te grote rechtsongeiykheid ontstaan", it staat in het jaarverslag 1979 het rechtspersooniykheid be- •nd lichaam Regionaal Woon- :encentrum Zuid-West Salland, 'estlgd te Deventer. it verslag legt er de nadruk op dat jor het innemen van standplaat- elders niet alleen de medewer- g nodig is van de deelnemende (meenten, doch ook van de pro- :ie en de omliggende regio's, de werkgelegenheid van de be- •nghebbenden zullen de deelne- ende gemeenten eveneens de lootste aandacht dienen te beste- |n, aangezien hier geen sprake is (n een plaatselijk probleem, doch p een landefijk. et verslag constateert dat de de- Intralisatie duidelijk op gang is Ikomen, doch er is een inzet van te betrokken sectoren nodig om i voorkomen, dat de problemen fer enige tyd slechts met harde fddelen kunnen worden opgelost, lilks in verband met de snel toe- imende radicalisering binnen de ponwagenbevoking, aldus het rslag. peds Jaren was het beleid gericht j>decentralisatie. In het afgelopen (ar was er een duidelijke aanzet in f richting van de realisering. De Dorbereiding voor de bouw van landplaatsen werd afgerond. Een (flnitief ontwerp, geschikt voor tvoeringin de gehele regio, kwam t stand en met C.R.M. is een ak- )ord bereikt over de financiering, et verslag maakt melding van het irloop van de planologie per deel- emende gemeente, fen opzichte van Holten wordt ge- fgd. dat het gaat om de planning twèe keer vier standplaatsea (oordat er moeiiykheden zijn ont- (aan bij de definitieve vaststelling m de locaties is niet te voorspel- n wanneer er van enige werkelijke lortgang kan worden gesproken et medewerking van Hol tens ge- eentebestuur hebben enkeie oonwagenbewoners een tljdeiyk iderkomen binnen de gemeente vonden. Het opbouwwerk is vol- ;ns het verslag duideiy k op de be- idsiynen blijven zitten, waardoor oeiiykheden ontstonden door vertragingen binnen de totale re gio. De problemen duren voort, aangezien nog lang niet genoeg standplaatsen zijn gerealiseerd. In de algemene inleiding wijst het verslag erop, dat nu de eerste nieuwe standplaatsen gereed zijn gekomen er verwacht mag worden, dat de bewoners meer begrip voor eikaars denkbeelden en leefge woonten zullen opbrengen. De eerste constateringen worden hoopgevend genoemd. In principe wordt op de nieuwe standplaatsen alles genormali seerd. De woonwagenbewoner zal worden behandeld als iedere an dere bewoner (bijv. dienstverle ning). Ook de nutsvoorzieningen worden individueel op eigen ver zoek aangesloten. Het is de bedoe ling de standplaatsen in de loop van 1980 over te dragen aan de ge zamenlijke woningbouwvereni- gi ngen. Daarmee zal de normalise ring op de nieuwe standplaatsen een feit worden, zo schrijft het ver slag. Voor de werkgelegenheid moet nog heel wat gebeuren, gelet op de ach terstand die by de woonwagenbe woners op dit gebied is ontstaan. Onleefbare situatie op centrum Gewezen wordt op de onleefbare si tuatie op het regionale centrum. De centrale verwarmingsinstallatie funktioneert niet; er is een ratten- plaag; er is een onhygiënische toe stand en ook constateert men een economisch verschil tussen bewo ners van standplaatsen op het cen trum vergeleken bij de situatie van de bewoners van gedecentrali seerde plaatsen. Verwacht wordt dat in 1980 deze problemen dichter by een oplossing komen. By het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimteiyke Ordening zyn plannen ontwikkeld om een fi nancieringsregeling te realiseren voor het aanschaffen van een woonwagen, gekoppeld aan het pakket van minimum kwaliteitsei sen. Voorts om een woonkostenre geling te ontwerpen voor het be wonen van een woonwagen en staangelden te koppelen aan de stichtïngskosten van standplaat sen, zoals dat ook geschiedt by wo ningen. In het algemeen bestuur heeft wet houder J. Warrink zitting. Het overzicht maakt melding van ge pleegd overleg tussen woonwage nschappen en de provincie. antwoordt: „Tja, konden we ze maar afbrengen van dat idee, dat een kliniek en een dokter zaligmakend zjjn voor een dorp". Joop, de priester die met ons team meereist doet ook een duit in het zakje: „Berend, eigenlijk moest jij thuis blijven. Als ze een dokter zien, zullen ze zich weer meer vastbijten op de kliniek!" in het huidige Ghana. Ik vertel hem, dat de mensen in het dorp straks zeker klaar zullen staan met een grote tros kookbananen. Dat is de premie voor de „Primary Health Care"-werkers! Een groepje men sen, gehuld in rode en zwarte kleren op weg naar een begrafenis, zwaait uitbundig. Ze kennen de grijze Land Rover uit Agogo. Die dokter die wil iets, maar wat? De auto ry dt zich vast, maar komt er weer uit. De weg was een stuk beter, voordat men besloot hem te verbeteren met een grote bulldozerNu is het vaak een modderrivier, maar toch, voor velen is de bulldozer het teken van de vooruitgang. Tenslotte arri veren we in Wenkyi. Laat, maar er is nog niemand. Na een half uurtje komt er leven in de brouwerij: de mensen verzamelen zich in het gammele kerkje. Een gebed, een formeel welkom, eindeloos handen schudden en groeten. Geen excu ses voor het te laat komen. De men sen zijn vertegenwoordigers van al lerlei groepen uit het dorp en stel len zich een voor een voor: twee ontzettend dikke mammies zijn er namens de marktvrouwen. En daar is de katholieke catechist, hij is op blote voeten maar heeft een oud colbertje aan. Een gift aan de mis sie? Twee magere kerels met mar kante koppen zijn afgevaardigd namens de „Akpeteshie"-stokers, de brouwers van de locale gin. Er is een lid van de voetbalclub, een lid van de vrouwenvereniging, een Presbyteriaanse dominee, een Chief, een onderwijzer en een man die zich erop beroemt dat hij „ner gens bij hoort". Eindelijk kunnen we beginnen en een stereotype dis cussie begint zich te ontwikkelen: Wij: .de huidige gezondheids zorg, waarin alles draait om zie kenhuizen en klinieken werkt nieter wordt steeds meer geld ingestopt en tóch sterven er steeds meer kinderen Zij: „We know, we weten het, maar toch willen we een kliniek in ons dorp!" Wij: .80% van alle ziekten in Ghana kunnen voorkomen wor den, ziekenhuizen en dokters be handelen de mensen nadat ze ziek geworden zijn wij willen het zo ver niet laten komenZij: „We weten het, maar we willen toch een kliniek!" Er is haast niet tegenop te tomen, maar Stella is niet voor één gat te vangen: „Jullie kinderen sterven aan de diarrhee en ik kan zelfs je grootmoeder leren hoe ze dat moet behandelen. Daarvoor heb je geen dokter nodig! Wij kun nen 500 kinderen vaccineren voor mazelen op één dag, daarmee red den we misschien wel twintig le vens. Hoeveel dokters kunnen zich daarop beroemen?" Zij: „We weten het, maar we willen een kliniek De landbouwman van het team gaat-ertegen aan: „Veel van jullie kinderen zijn ondervoed. Als je daar iets aan wilt doen, heb je landbouwers en nutritionisten no dig! Géén ziekenhuis. „We know, butEn dan gooit de Chief het hoge woord eruit: ,(Een kliniek is een teken van vooruit gang voor het dorp" Even moet ik aan de bulldozer denken, de voor uitgang die het stevige bospad ver anderde in een brede modderrivier. Toch raken een paar mensen over tuigd door onze woorden en daar door ontstaat de verwarring. Ik krijg een gevoel van medelijden. De laatste vyftig jaar is hun steeds voorgehouden, dat een ziekenhuis de oplossing was voor alle leed. En nou komt deze vent daar even ver tellen, dat Hier klopt iets niet: een verwachting werd gewekt door de ziekenhuizen die niet waar ge maakt kon worden. Even bekruipt me een onprettig gevoel: kunnen wy de verwachtingen die wy wek ken wel waar maken? Veel tijd voor deze twijfel is er niet, want de Health Inspector is losgebrand met z'n verhaal: .Er was eens een dorpje in het bos. Het was volledig omringd door verlaten bergen waarin rovers huisden. Telkens wanneer de men sen op reis gingen, werden ze ge plunderd door de bandieten. Het dorp stuurde dan een paar vrijwil ligers met een brancard het bos in om de slachtoffers op te halen. De jaren verstreken en er kwamen meer en meer bandieten. De dorpe lingen waren de hele dag druk met het ophalen en oplappen van de slachtoffers. Tijd voor iets anders was er niet meer en daarom zei een man: „Zo gaat het niet langer. La ten we een legertje vormen en de bandieten inrekenen!" Zo gezegd, zo gedaan. Men sloeg de handen in een en spoedig zaten de bandieten achter slot. En toen heerste er rustAls dit verhaal het belang van preventie niet duideiy k maakt! Ondertrouwd: A. Schurink, oud 24 jaar, Voorst en G.H. Schooien, oud 23 Jaar, Holten. Gehuwd: A Broekhuis, oud23Jaar, Markelo en M Vincent, oud 21 Jaar, Holten, W Bulsink, oud 21 Jaar, Holten en T F T Abrahamse, oud 21 jaar, Holten, L. Lichtenberg, oud 23 jaar, Goor en G.H. Vincent, oud 20 Jaar, Holten. Overleden: B P Legdeur, oud 56 Jaar, Holten toverl. te Deventer). En inderdaad, even is het stil onder de bewoners van Wenkyi. Maar dan staat er iemand op en zegt, dat hy wel een gebouwtje weet voor die kliniekNog steeds denkt men, dat een gezond dorp een dorp is met een kliniek en een dokter in- plaats van een dorp dat vry is van ziekte. We besluiten er een tweede verhaal tegenaan te gooien. Het ware verhaal van Agogo, een plaatsje waar sinds vyftig jaar een van de mooiste en beste ziekenhui zen van Ghana staat. Maar is Agogo een gezond stadje? Is er nu minder typhus dan vyftig jaar ge leden? Helaas. Dit verhaal slaat in. Men belooft een Gezondheidsco mité op te richten. We zullen be richt krijgen, als het klaar is. Vol daan stappen we weer in onze wa gen, een heel klein stapje op een lange weg is gezet. Als we vertrek ken, is er een hoopvol teken: de tros kookbananen als gift van het dorp. Op de terugweg staat de zon al laag, dat geeft een heel aparte be lichting, die tot mymeren stemt. Ik denk, doordat de lange schaduwen aan dè zomers in Nederland doen denken. De benzinemeter nadert het nulpunt en by'de pomp is weer eens geen benzine. Dit land is ban kroet en ik besluit het van de posi tieve kant te bekyken: als er één land rijp is voor een programma gebaseerd op „self help" dan is het Ghana. Er is niets te krijgen en dat brengt de mensen tot de simpele conclusie, dat niemand hen te hulp komt. Met uitzondering misschien van die lui, die zeggen dat ze niet eens een kliniek nodig hebben. Thuis gekomen vertelt Emlel z'n avonturen op school. Hy heeft met een stok voor z'n broek gekregen, want in Ghana is het onderwys nog degeiyk. Hy gaat graag naar school, ook al is hy het enige witte kind. Desondanks komt hy soms glunderend thuis: „Ik ben vrij, want de teachers staken weer!" Joost verkent de omgeving, ook al is hy nog maar anderhalf. Z'n spraak fijkt nog op een on-ontdekte Afrikaanse stamtaal, maar gedeci deerd klinkt het wel. Hildegard speelde Schubert voor een hondertal mensen in Kumasi. Het was een overweldigend succes. Niet omdat het publiek muzikaal ondervoed was, maar omdat ze schitterend speelde. Dat doet ze al- tyd als ze in verwachting is, immers haar eindexamen was kort voor Emiel's geboorte. En nu verwach ten we ons derde kindje, in de eerste week van september. Dus, in de volgende brief wat minder over het werk en wat meer over het ge zin! Heel veel groeten van ons allen, Berend, Hildegard, Emiel en Joost Bij wet van 13 december 1969 zijn regelen vastgesteld omtrent de veront- reiniging van oppervlaktewateren (Wet verontreiniging oppervlakte wateren). Deze wet heeft in hoofdzaak tot strekking verontreiniging van oppervlaktewateren, zowel in kwantitatieve als in kwalitatieve zin te bestrijden, welke geschieden door lozingen door middel van gemeente lijke rioleringen en vaq afvoerleidingen van fabrieken en bedrijven, die niet op het rioleringsnet zijn aangesloten. Ingevolge artikel 1, eerste lid, van de wet is het verboden, zonder ver gunning van het daartoe bevoegde gezag, in casu de beheerder van het oppervlaktewater, zoals rijk, pro vincie, zuiveringschap of waters chap, met behulp van een daarvoor bestemd werk afvalstoffen, veront reinigende of schadelijke stoffen, in welke vorm ook, te brengen in op pervlaktewateren. De bepaling richt zich tegen rechtstreekse lo zers op oppervlaktewateren. Onder rechtstreekse lozers moeten byv. gerangschikt worden bedrijven en inrichtingen (agrarisch of indur- strieel) en woningen, die o.a. via hun eigen rioleringssysteem (werk) rechtstreeks lozen op open water (sloten e.d.). Het gestelde verbod geldt niet alleen de afvoer van riool- of afvalwater, doch ook van ander szins verontreinigende of schade lijke stoffen, zoals bijv. vergiften, verzilt water of zuurstofarm water (koelwater). Bij geschakeld werk (bijvoorbeeld in het geval dat een gemeentelijke rioolleiding afvalwater via een zui veringsinstallatie op een opper vlaktewater brengt) zal alleen de beheerder van het werk, dat uit mondt in het opprvlaktewater (in casu het zuiveringschap) een ver gunning ingevolgde deze wet be hoeven. In dit samenstel valt noch de gemeente voor de gemeentelijke riolering noch de particulier voor het lozingswerk van zijn perceel op de gemeentelijke riolering onder het lozingsverbod van artikel 1 van de wet, met dien verstande dat het verbod wel weer geldt wanneer de door de beheerder van de zuiver ingsinstallatie gegeven voor schriften bij de lozing niet worden nagekomen. De wet gaat er dus van uit dat de beheerder van de zuiver ingsinstallatie voorschriften kan geven aan de gemeente als lozer op die installatie. Hetzelfde geldt voor die gevallen waarin de gemee ntelijke riolering rechtstreeks zou lozen op een oppervlaktewater. In beide soorten van gevallen zullen aan de daarvoor nodige vergun ning voorschriften kunnen zyn verbonden waaraan het afvalwater moet voldoen en is er de noodzaak dat deze voorschriften worden doorgespeeld aan degenen die op de gemeenteiyke riolering zyn aangesloten. Om te bewerkstelli gen dat het op de zuiveringsinstal latie of het oppervlaktewater aan gevoerde afvalwater aan de door de beheerder gestelde voorwaarden voldoet, zal de gemeente op haar beurt dus voorschriften moeten geven met betrekking tot de eisen waaraan het afvalwater dat op de gemeenteiyke riolering wordt ont vangen moet voldoen. Bij besluit van 12 mei 1980, nr 11/IJm heeft de raad van de gemeente Holten hier voor vastgesteld een lozingsveror dening riolering, welke verorde ning op 15 september 1980 in wer king treedt. De onderhavige De onderhavige verordening bevat tweeërlei regels. Enerzijds bevat zij bepalingen die gericht zyn op het tegengaan van de verontreiniging van oppervlaktewater en die voortvloeien uit de eisen die aan de gemeente in het kader van de Wet verontreiniging oppervlaktewate ren worden gesteld bij de lozing van het gemeenteiyk rioolwater op een oppervlaktewater of op een zuiver ingsinstallatie Anderzyds geeft zij regels die beogen het gemeentelijk rioolstelsel te beschermen en ge vaar, schade of hinder tegen te gaan. Tussen de bescherming van beide soorten van belangen be staat geen waterdicht schot, door dat een stof zowel bezwaar kan op leveren voor de riolering als voor een zuiveringsinstallatie waarop de riolering is aangesloten of voor het ontvangende oppervlaktewa ter. Voor een goed begrip van het stelsel van de verordening moet dit onderscheid echter in het oog wor den gehouden. De in het tweede lid van artikel 2 opgesomde stoffen, waarvan de lozing in het algemeen wordt verboden, kunnen gevaar, schade of hinder opleveren voor de riolering of voor derden. Het arti kel geldt in beginsel voor een ie der, dus ook voor de gewone bur- ger, wanneer hij buiten hetgeen onder normaal huishoudelijk ge bruik kan worden verstaan treedt. Burgemeester en wethouders kun nen krachtens het vierde lid van dit artikel ontheffing verlenen van het Artikel 3 van de verordening bevat een vergunningstelsel dat het de gemeente allereerst mogeUJk maakt de eisen die haar in het ka der van de Wet verontreiniging op pervlaktewateren worden toege speeld door te geven aan de lozers op de riolering In de praktijk zul len de lozers die daarvoor In aan merking komen, bedrijven zijn en daarmee gelijk te stellen lozers. Het artikel beperkt het vergun- ningsvereiste daarom tot het lozen In de uitoefening van een beroep of bedrijf. Aan een vergunning kun nen voorschriften worden verbon den (art. 10). Deze voorschriften zullen dus primair betrekking heb ben op de eisen die de beheerder van een zuiveringsinstallatie of van het ontvangende oppervlaktewa ter aan de gemeente heeft gesteld. De verordening met toelichting ligt met ingang van 8 september 1980 ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage en is te gen betaling van de kosten ver krijgbaar. Voor nadere inlichtingen omtrent het al dan niet vereist zijn van een lozingsvergunning of ont heffing kan men zich wenden tot het kantoor gemeentewerken (tel. 05483-14 71). Het dameselftal van de S.V. „Hol ten" ging maandagavond (25/-) naar Goor waar gespeeld moest worden tegen Hector. De dames hadden in hun midden de nieuwe By de „Stoppelhaene-lcop" die op woensdag 27 aug. in Raalte werd gehouden pakte Meindert Koop man een eervolle vyfde plaats. Hy liep het 12 km. lange parcours in 38.14 min. Goed in vorm bleek ook Gerard Beltman die de 27ste plaats voor zich opeiste in 43.22 min. waarby hy 7 sec. sneller was dan Dinant Markvoort die 28ste werd. Marinus Baltus deed het kalmpjes aan (34ste in 45.04) terwyi Jan Wol- terink, zoekend naar z'n goede vorm, op de 39ste plaats binnenk wam in 46.35. Ab Koetsier sloot de rij (42ste in 48.06). Zaterdag 30 augustus konden de lange „afstanders" hun lol op in een 30 kilometer stratenloop in Aalten. Erg sterk manifesteerde zich Henk Reitsema, die de regelmaat zelf, naar een 23ste plaats liep in 1.53.16. Iets minder goed verging het Mein dert Koopman, die zich voor de eerste maal aan zo'n grote afstand waagde. Ety finishte als 34ste in 1 uur 56 min. en 23 seconden. Mari nus Baltus die z'n goede vorm nog lang niet te pakken heeft ver speelde op de laatste kilometers erg veel en moest genoegen nemen met de 106de plaats (tyd 2.21.31 u.) Morgen (6/9) de „Hanzeloop" (halve marathon) in Wamsveld. Vertrek: 13.00 uur. aanwinst N.N. uit Bathmen een speelster waarvan men veel ver wachte. De rood-zwarten startten niet al te best en kwam al vrij snel met 1-0 achter wat ook de rust stand werd. Na de thee was Holten de betere ploeg en won verdiend met 3-1. Twee van de drie werden gemaakt door de nieuwe aanwinst. Woensdagavond speelden de da mes in Den Ham tegen de club met die naam. Beide ploegen deden het in de eerste helft maar heel matig. Holten kreeg de meeste scorings kansen' maar „verprutste" die eve nals Den Ham en zo bleef het 0-0. Na de thee zorgde Fenny Ooibek- kink al vrij snel voor 1-0. Holten bleef toen fanatiek doorvechten voor een grotere voorsprong maar bij te ver opdringen en een snelle tegenaanval van Den Ham werd het 1-1. Holten zette in de laatste fase van de stryd nog alles op alles om de beide puntjes te pakken maar het lukte niet. Beide ploegen speelden heel matig voetbal. De scheidsrechter nam vele malen on juiste beslissingen en mede daar door werd het een wedstrijd om snel te vergeten. Hoewel aan de lakprocedé's voor het fietsframe tegenwoordig zeer veel zorg wordt besteed en de la- klaag letterlijk tegen een stootje kan, blijft de kans op beschadiging natuuriyk altijd bestaan. Er is nu een hulpmiddel ontwikkeld, waar door men zelf gemakkelijk even tuele schade kan herstellen door middel van zelfklevende lakstic- kers die over de beschadiging wor den geplakt. De beschadiging wordt geheel onzichtbaar. De stic ker hecht zo stevig dat hy bij was sen of schoonpoetsen niet loslaat. Fiets-leveranciers overwegen reeds om lakstickers in passende klem- per fiets verkrijgbaar te stellen, zo dat men de make-up van de fiets kan verzorgen. Het dagelijks bestuur van het Ge west Midden IJssel heeft evenals vorig jaar weer een statistisch overzicht laten samenstellen met een reeks van cijfers over het afge lopen jaar. De geïnteresseerde le zer kan uit het nuchtere materiaal lezen hoe groot in oppervlakte de aangesloten gemeenten zijn, haar inwonertal, de leeftijdsopbouw, de woningvoorraad etc. De totale oppervlakte van het ge west is 72.872 h a., verdeeld over de volgende gemeenten: Raalte - 13875 h a.; Olst- 6287, Diepenveen - 6811. Holten 6603Deventer - 3679; Bathmen - 2795, Gorssel - 8933, Lo- chem - 12864; Zutphen - 1647; Wamsveld - 3645; Vorden 5733 h a. Interessant zyn de cyfers over de groei van het aantal inwoners in de genoemde gemeenten vanaf 1961 tot 1980 wy laten hieronder de be- volkingscyfers volgen van de ge meenten vanaf 1961 - 1970 en 1980. Holten - 5843 - 7195 - 8828 (groei van 2985 Inwoners); Bathmen - 2277 - 3025 - 5006; Deventer - 56556 - 65319 64561 (een merkwaardig verloop want Deventer kreeg er door de grenswyziging met Diepenveen 2204 inwoners bij); Diepenveen - 8722 -10049 -10380; Gorssel -11844- 14182 - 14310; Lochem - 14380 - 15980 - 17520 (t/m 1971 inclusief aantal inwoners van Laren); Olst - 7655 - 8325 - 8970; Raalte - 16073 - 19885 - 24368; Vorden - 6190 - 6893 - 7314, Wamsveld - 6082 - 6718 - 7674; Zutphen - 21226 - 27610 - 31767. To taal: 160848 - 185181 - 20069a Van de leeftydsopbouw per gemee nte per 1 Januari 1979 nemen we de groepen 5-9 Jaar, 15-19, 40-44 en 65 plus. Ze gelden voor de gemeenten als volgt: Bathmen - 528 - 288 - 3118 - 642; Deventer - 4732 - 5232 - 3355 - 8799; Diepenveen - 847 - 1204 - 756 - 1220; Gorssel - 1072 - 1261 - 840 - 2383; Holten - 801 - 790 - 514 - 1091; Lochem - 1398 - 1439 - 1015 - 2545; Olst-818 - 736 - 495- 1150; Raalte - 2409 - 2531 -1257 - 2113; Vorden - 591 610- 382 - f110; Wamsveld - 591 - 650 425 - 1061; Zutphen - 2565 - 2530 - 1538 - 4015. Groei woningtal De groei van het aantal woningen vindt men opgetekend In de cyfers over o.a. de Jaren 1970 en 1980. Bathmen - 778 - 1450; Deventer - 20044 - 22940; Diepenveen - 2345 - 2871, Gorssel - 3930 - 4614; Holten - 1739 - 2488; Lochem - 4230 - 5441; Olst - 2193 - 2719; Raalte - 4073 - 6374; Vorden - 1714 - 2264; Wams veld - 1716 - 2368; Zutphen - 8200 - 10959. Totaal 50962 - 64488. De gemiddelde woningbezetting leverde geen spectaculaire cyfers op. Die was in Holten resp. in de jaren 1961/1970 en 1980" 4,7 - 4,1 en 3,5; in Bathmen 4,5 - 3,9 en 3,5; in Deventer - 3,7 - 3,3 - 2,8; Lochem - 4,2 3,8 - 3,2. Landbouwtelling De gegevens over de landbouwtel ling in 1979 zyn eveneens vermel denswaard. Wy laten hieronder de cyfers volgen van het aantal bedrij ven in de gemeenten, de opper vlakte cultuurgrond in h.a., het gemiddeld aantal ha per bedrijf en het totaal aantal werkzame perso nen. Bathmen - 182 - 2055 - 11.29 - 387; Deventer - 100 - 1326 - 13.26 - 187; Diepenveen - 354 - 4389 -12.40 - 723; Gorssel - 450 - 5369 -11 93 - 917; Holten - 356 - 3563 - 10.01 768; Lo chem-738-8363-11.33-1585, Olst- 351 - 4185 - 11.92 - 683, Raalte - 972 - 10.019 - 10.31 - 1239 - 1803; Vorden - 302 - 3293 - 10 90 - 593, Wamsveld - 210 - 2379 -11.33 - 435; Zutphen - 46- 449 - 9 76 - 88. In Holten tenslotte - om een enkel cyfer te noemen - waren in 1979 407 personen werkzaam in bedrijven met een industriële produktie, waar tien of meer personen werk zaam zyn.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 13