Jwenfse Fm Autobianchi Elite V0LV0-PR0GRAMMA 1981 Poolse anios Verbeterde Alfa Romeo Tl li - COMFORTABEL MILJOENSTE l;': ==j..T.P. 100 ions aar 1.000.000 AUTO Hl-Fi C.8. APPARATUUR INBOUW ONTSTORING INRUIL Hl I 9 Üi 8 deerd 00 km. 19 00 km. 19 00 km. IS 00 km. 19 00 km. IS OOkm. ISP OOkm. 19 OOkm. 11 OOkm. 19 OOkm. 19 OOkm. 11 30 km. 11 JO km. 19 JO km. 11 JO km. 11 JOkm. 19 Voor de eeuwwisseling bestond de JIJnaam Bianchi al in Italië. Het was isj»een fabriek van rijtuigen die rond JJJ1895 opgericht werd en pas in de ^vijftiger jaren door Fiat en Pirelli '«"werd overgenomen. De naam ver- wanderde in Autobianchi en de pro- lajduktie ging bestaan uit auto's met 1J"teen eigen ontworpen carrosserie en W Fiat technische delen. Niet oninter- ressant maar grote aantallen wer den hier in ons land niet verkocht. )RUF jn tuisland Italië sloeg het I.V. merk meer aan vanwege z'n kom- pakte maten en de zuinigheid. De Primula was wel bekend en dit type werd de voorloper van de Fiat 128. Ook was het één van de eerste auto's met een derde deur. In 1967 werd Autobianchi geïnte greerd in het Fiatrconcern en twee jaar later verscheen de eerste A 112 als geheel nieuw eigen ontwerp met een Fiat 850-motor. Bij de Fiat 850 stond deze motor achterin, bij de Autobianchi dwars voorin. Twee jaar later in 1971 kwam Fiat met een eigen versie in de vorm van de ook hier zeer succesvolle 127. Technisch vrijwel identiek maar met meer interieur- en kofferruimte. Samen met het ook tot Fiat behorende merk Lancia vormt Autobianchi een geheel eigen onderneming bin nen het Fiatrimperium. Uil Jaar is de A 112 er en in die Jaren werd er nog fel eens iets gewijzigd Het programma bestaat |u uit vier uitvoeringen, die onder de namen Junior. Elegant, Elite en Abarth geleverd wor den. Voor de test lieten we de keus vallen op de Elite, omdat deze enkele technische aspekten heeft die zowel de sportiviteit als het zuinig rijden extra benadrukken. Opvallend bij het' rijden is de comfortabele en toch straffe vering, waardoor deze Autobianci uitermate stabiel op de weg ligt. Dit ondanks de korte wielbasis. De ophanging van de wielen is rondom onafhan kelijk. Voor het bekende Mc.Pherson-systeem, achter een dwars geplaatste dwarsveer en een draagarm. Voor ook nog een torsiestabilisator. De wegligging is heel licht onderstuurd, waarbij in snel genomen bochten bij gas loslaten een neiging kan ontstaan tot iets overstuur. Dat wordt mede bepaald door het vermogen en dat zal bij de Junior minder sterk optreden dan bij de veel potentere Abarth, die met 52 kW maar liefst 21 kW sterker is dan de Junior. De Elegant en de Elite hebben een vermogen van 35 kW en zijn dus iets pittiger. De geteste Elite accele reerde in 10 sec. naar 80 km. snelheid en in 5 sec. van 80 maar 100 km. Voor een motortje'met nog geen liter inhoud bepaald niet langzaam. De max. snelheid lag In de buurt van de 140 km. per uur en ook bij die snelheid lag de auto uitermate koersvast op dé weg. De preciese en vrij direkte besturing droeg daar eveneens aan bij. De stuurinrichting is van het tandheugel type en kenmerkt zich als de meest preciese die er is. De remmen bestaan uit schijf remmen voor en trommels achter, waarbij een remkrachtverdeler in het circuit naar achteren ingebouwd is. De remmen worden niet bekrach tigd bediend, hetgeen we zeker niet als een ge mis willen aanmerken. Over de acceleratietijden spraken we al. De mo tor is een oude bekende, die afgeleid is van be staande Fiat-motoren, die ook in de Fiat 127 huizen. Van oorsprong is het de Fiat 600 motor, die met een grotere cilinderinhoud in de 850 huisde en vandaar in de A 112 en de 127 terecht kwam. Drie versies nu en wel een 903 cc., een 965 cc. en een 1049 cc. De motoren hebben een zijde lings geplaatste nokkenas, een driemaal gela gerde krukas en een cilinderkop van lichtme taal. Geen enkel facet dus wat als modern beti teld kan worden, maar wel betrouwbaar. Het verbruik kan als erg zuinig bestempeld worden. In de stad en wat buitentrajekten gaven als beeld een verbruik van 14 km. op één liter. Op de grote weg, de autowegen dus, verbruikten we bij hoge snelheid en dat lag zo rond de 130 135 km. per uur, ca. 6.8 liter op de 100 km. Iets rustiger rijdend en niet boven de HO 115 km. uitko mend, resulteerde in bijna 16 km. op 1 liter. Dat zal bij 100 km. snelheid een nog gunstiger beeld geven. De vijfversnellingsbak schakelde over het algemeen goed. Soms wat moeilijker in de eerste en de achteruit te krijgen, maar van de tweede tot en met de vijfde uitstekend op- en terug te schakelen. De vijfde reduceert het toe rental met een 5 a 600 toeren en dat bespaart toch wel wat liters benzine. Het uiterlijk is door de Jaren heen vrijwel onge wijzigd gebleven, in die zin dat de carrosserie in grote lijnen en qua afmetingen niet veranderde. Het frontje werd iets anders gestyleerd en de achterlichten kregen forse kunststofomlijstin gen. Met een lengte van 3.23 m. is het één van de kompakste automobielen, alleen geslagen door de Innocenti Mini met 3.13 m. en de echte Mini met maar 3.05 m. van voor- tot achterbumper. Het uiterlijk is vlot en sportief, twee woorden en uitdrukkingen die in eikaars verlengde kunnen liggen. Bij de Autobianchi duidelijk het geval. De derde deur of laadklep maakt het bereiken van de niet al te ruime bagageruimte erg ge makkelijk. Wordt eën gedeelde rugleuning van de achterbank half of geheel neergeklapt, dan ontstaat een veel grotere ruimte om bagage mee te nemen. Er kan dan heel wat mee en dat ,is voldoende voor twee inzittenden. De A 112 staat op wat smalle wieltjes, die wan neer ze vervangen zouden worden door een mooi gestyleerde lichtmetalen velg met brede ban den, de auto optisch nog sportiever zouden ma ken. In het algemeen wordt dat vaak gedaan en ook veel autofabrikanten zijn er al toe overge gaan ze als accessoire te leveren. Geen chroom aan de buitenkant. Alles mat- zwart uitgevoerd, van de voorbumper tot de achterbumper met daartussen brede kunststo- flijsten langs de onderkant van de portieren en .1 4? K ,/t In de portieren zitten uitstelbare tochtruitjesen ook de beide zijruiten achter de portieren kun nen een stukje open. Met de ventilatieroosters op het dashboard en bij de voeten meer dan vol doende mogelijkheden. Dat geldt ook voor de verwarming die we in deze zomerse periode maar niet geprobeed hebben. De buitenspiegel is van binnenuit verstelbaar. Zo zouden we nog wel wat details kunnen bespreken. Bijv. dat de ruitenwissers een flink deel van de voorruit goed schoonvegen en de achterruit een wisser ge combineerd met een sproeier heeft. Daarbij willen we het dan laten met als eindcon clusie dat de A 112 ook na vele jaren nog een schoolvoorbeeld is van een attraktieve Mini. In de stad bijzonder wendbaar en sriel. Op de grote weg heel goed meekomend tussen de grotere en vaak snelle broeders. Dat er vier uitvoeringen gemaakt worden, komt de keuzemogelijkheid ten goede. Diegene die het alleen om de kom- pakte maten te doen is, kan het best uit de voe ten met de Junior of de iets snellere Elegant. Wil men meer luxe en het voordeel van de vijfbak dan is de Elite een uitstekende keus en de snelste versie in de vorm van de Abarth is voor de sportieve automobilist de aangewezen auto, waarbij natuurlijk de naam Abarth wel een woordje meespreekt. De prijzen variëren van f 12.799 tot f 15.895. De geteste Elite staat ge prijsd voor f 14.572 en is volgens ons de auto met de meeste „value for money"! rond de spatbordranden. Een uitermate goed verzorgd uiterlijk, dat ook geldt voor het inte rieur. Stoffen bekleding tot aan de hemel toe. De beide voorstoelen zitten erg goed, geven een goede steun en leveren dus een belangrijke bij drage aan ontspannen autorijden. De hoofd steunen sorteren weinig effekt. Wanneer ze ho gerop geschoven worden, missen ze hun doel. De bestuurder en de passagier, hun hoofden moeten te ver achterover gebogen worden om er daad werkelijk steun van te kunnen krijgen. Achterin is de beenruimte aan de krappe kant. Kleine kinderen kan wel, maar daarna is het een behelpen. Het is duidelijk een 2 plus 2 en dat zal de fabrikant zeker niet ontkennen. Het dash board is nieuw ontworpen en de instrumenten zijn goed afleesbaar. De toerenteller is in zo'n versie een bijna onmisbaar instrument. Zeker wanneer sportief gereden wordt en daar nodigt de A 112 Elite toe uit. Verder zit alles goed onder handbereik op de radio na. die rechtshandig on der een klepje in het midden van het dashboard ondergebracht is. De zenderschaal is niet aflees baar, maar een zestal druktoetsen nemen dit be zwaar voor een deel weg. Volvo-programma 1981 ts uit gebreider dan ooit. Volvo's zijn leverbaar met 3,4 of 5 deuren, met viercllindermotoren van 1.4 liter tot zescil inders van 2.8 liter. Op benzine, LPG of diese lolie, met carburateur of in- spuitsysteem, met zuiger- of turbomotor. Het grootste nieuws is zeer zeker de komst van een 2 liter motor in de 340 serie. Daardoor is deze compactste Volvo met één slag heel best gemotoriseerd geworden. Het motorblok is gebaseerd op de welbekende vlerclllnder UJnmo- torserie B17-B19-B21-B23. ge produceerd in de Volvo fabrie ken te Skövde. Een aluminium cilinderkop en een bovenligge nde nokkenas. De cil. inhoud is 1986 cc en het vermogen be draagt 70kW of 95 din.pk. De toch al fijn rijdende en goed op de weg liggende 343/345 kon best wat paardekrachten extra gebruiken om feller te accelere ren en eenmaal op snelheid rus tiger te rijden. De fraaie achterwielophanging, de plaatsing van de versnel lingsbak aan het differentieel zfjn technische facetten die de wegligging in gunstige zin beïn vloeden. Mede daardoor kon deze Volvo zonder veel wijzigin gen voorzien worden van een sterkere motor. Hetreserveiwiel is verplaatst naar de koffer ruimte en om daar gewicht en ruimte te sparen heeft Volvo de keus laten vallen op een spe ciaal reservewiel. Enkele chas- sisdetails werden zwaarder uit gevoerd en de achterremmen werden iets vergroot. De 340- serie omvat nu drie- en vijf- deursvarianten in Luxe, DL, GL en GLS-uitvoeringen. De GLS kreeg een compleet nieuw in strumentenpaneel. De be staande motor in de 340-serie werd voorzien van een nieuw ontwerp carburateur, de motor kreeg een gunstiger koppel en verder werden wat detail wijzigingen doorgevoerd. In de 240-serle werden de motoren verbeterd, deed een nieuw type overdrive z'n intrede en een aantal uiterlijke wijzigingen onderschelden deze auto van z'n voorgangers. In de assemblagefabriek van Gene ral Motors in Tarrytown (New- York) is onlangs de miljoenste X-body van de montageband gelo pen. Het betrof hier een 5-deurs model van de Chevrolet Citation. Zoals bekend is de GM X-body het basisontwerp voor vier verschil lende merken van GM: Chevrolet Citation, Pontiac Phoenix, Buick Skylark en Oldsmoblle Omega. In april 1979 werd dit model geïn troduceerd, zodat dit verkopresul- taatin 14 maanden bereikt werd. In ons land zijn al ruim 1000 van deze eellen erkocht. De X-body behoort tot de nieuwe generatie Ameri kaanse automobielen met voorwie laandrijving, compacte afmetingen en zuinige motoren. 60 SPECIAALZAKEN ■N HEEL EUROPaI Haaksbergerstraat 105 ENSCHEDE Tel 053-319789 De uit Polen afkomstige pers onenauto's worden gefabri ceerd in de FSO fabrieken, die volgens Fiat constructieprincipes gebouwd worden. De 'Polonez is qua car rosserie totaal afwijkend gesti leerd en heeft een vijfde deur. Met ingang van 15 augustus J.l. heeft importeur H. Ènglebert de prijzen met 1000 gulden ver laagd. Dit zijn percentages van 7% voor de Polonez tot bijna 10% voor de 125 P met 1300 mo tor. Al enkele maanden levert de Alfa Romeo-organlsatie in ons land een verbeterde versie van de Ti-uitvoering. Zowel met een 1.3 als een 1.5 liter-motor, waarbij de 1.5 natuurlijk de voorkeur verdient. Niet alleen uit het oogpunt van prestaties maar ook vanwege de prijs. De 1.3 en de 1.5 verschillen maar 500 gulden. Nieuw bij deze 2 versies zijn de twee dubbele carbu rateurs. de Sprint Veloce had //êe al wat eerder Iedere cilinder heeft z'n eigen carburateur en dat is bij Alfa geen experiment. Het vermogen bedraagt resp. 86 dln. pk of 95 dln pk en de max. snelheden beragen 170 en 175 km. per uur. Accelereren is een sportief genoegen en de vijfbak zorgt Cr een oede spreiding. Al met al weer vol doende aspec ten om binnenkort de 1 5 Tl aan een uitéebriede test te onderwerpen Ook de 2 liter j uiulietta, die uitgerust is met de zelfde motor als de Alfetta 2 liter, wordt op korte ermljn het onder werp van een test Deze laatste zal midden oktober tn de Auto Aktueel-pagina besproken worden. r; Y i

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 11