V roederde >racht redding Loop vóór u met vakantie gaat even binnen bij Sütoenbnrifs Bank. Slavoiburgs Bank 3LAVENBURGS BANK v 3 BORDJES STELEN Uil in volksgeloof meestal domme vogel Betere huisvesting bibliotheken nodig OWECO 7 WOENSDAG 27 augustus 1980 )ns kinderverhaal KRSSPTIP Aardappels zaaien: uitkomst voor ontwikkelingslanden Nieuwe manie: bedrijfskhedieten SLAVENBUROS BANtë Kussen! BOOMKAMP2 KNIPTIPJ-^ r MOLTJSN8 NIEUWSBLAD - 16 AUUUöi Uö 19ÜU - PAO. 9 SOCIAAL WERKVOORZIENINGSCHAP CENTRAAL OVERIJSSEL van 1330 - 1930 uur open huis Gebouwencomplex Plescanweg 9, Almelo en kwekerij-object Nijreesbos, ingang Leemplasweg, Almelo. Inlichtingen via tel.05490 - 61965. e rij van dieren, die in vroeger ten spreekwoorden en zegs- hebben opgeleverd ver- int ook de uil een plaatsje. Op- i is dat deze vogel zowel zinnebeeld van luiheid en teid als van wijsheid was. Bij i Grieken werd Pallas At- b of Minerva, de godin van de iid, vaak afgebeeld met een f als zinnebeeld van wijsheid en teid. HWaar Pailas Athene staan, is nu een uil ge- ïilderd". Betekenis: de wetens» t achteruit, i naar Athene dragen" wil a overtollig werk doen. Wegens de eigenschap wijsheid heeft de uil het wellicht ook ge bracht tot „meneer de uil" in de Fabeltjeskrant. Bij de Joden werd hij beschouwd als een onreine vo gel, evenals de roerdomp. Volgens een verouderd bijgeloof voor spelde een uil weinig goeds. Ging de uil op het dak van een huis zit ten krassen, dan voorspelde dat de dood van één der gezinsleden. De uil is een nachtvogel, die vaak overdag slaapt. Vandaar de uit drukking „met de uil slapen" voor overdag slapen. Hiervan is afkom stig „een uiltje knappen", een du tje doen, inzonderheid 's middags was me een druk, zenuwachtig in het singeltje, dat met een it naar het vijvertje van het lark liep. De eenden zwom- ien heen en weer, klapwiekten t hun vleugels en zelfs een on- :rstoorbare reiger, die oud en van iture grijs heel wat gewend was, ;k op. Hij was afgeleid van het ;ren op een visje. KUk, nieuwe, kleine, inderdaad piepkleine een denpulletjes. Zo uit het ei. Zou daar die drukte om zUn? Overdreven bezorgd. Nou ja, die eendenmoeder went er wel aan. En de reiger jschonk zUn aandacht weer aan het water rondom zijn snavel en pikte een aaltje op. Met gestrekte hals probeerde hij het visje zo voor zijn snavel te krijgen, dat het aaltje in iéén hap naar binnen gleed. Je zag ihet gaan. En terwUl de reiger zijn kop naar boven hield, zag hU echter de oorzaak van alle onrust. In een over het water laaghangende tak zat een kat. Die kat loerde en loerde op de pulletjes. Maar in werkelijk heid was het niet zo gevaarlijk. Zo lang die kat daar zat, kon hij ner gens bfj. Als hU zijn evenwicht ver loor, zou hU in het water vallen. Maar o wee, als hU zich omdraaide en langs de wallekant ging sluipen. De eendenmoeder wist zich nu al geen raad van angst. ZU had de zorg over maar liefst negen jonge kui kentjes. De kat, die het toch een beetje benauwd kreeg op de wiebe lende tak, kon zich niet omdraaien. En bang - katten houden nu een maal niet van water - te vallen had hU zUn scherpe nagels in de tak ge slagen. Voorzichtig, voetje voor voetje, kroop hU achteruit. Een maal aan de kant verschool hij zich tussen het hoog opgeschoten on kruid, het zevenblad, waarvan de witte schermvormige bloemen al bloeiden. De wit met zwart ge vlekte kat was nauwelijks meer te zien. Terecht bleef de eendenmoe der waakzaam. Maar het valt niet mee om negen kuikens van de wal lekant af te houden. Gelukkig kreeg zij hulp, want wie kwam daar aangestapt met haar waggelgange- tje? Moeder de gans. Alle water vogels noemden haar moeder de gans. De reiger hield rekening met haar, de meeuwen kwamen wat minder laag over het water vliegen en de eenden, ja als het nodig was konden die op hulp en bescherming rekenen. En hoewel ze af en toe een beetje de baas speelde in wat zU als haar domein beschouwde, ze ac cepteerden het allemaal, omdat ze eigenlUk niet beter wisten. De gast was er al zo lang, ze was gewoon niet meer weg te denken Ook moe der de gans voelde meteen de on rust. En ervaren al zij was, ontdekte ze meteen een beweging tussen het groen en zag een dikke staart bo ven alles uit. Ze begreep wat er aan de hand was. Met luid gesnater en veel geblaas ging zij op de kat af en bleef net zolang aan de gang tot de struikrover er vandoor ging. Toen dat achter de rug was, gaf zij df eendenmoeder een flinke snater reprimande, dat ze niet meer zo ge vaarlijk mocht doen, door de kui kens zo ver alleen te laten zwem men Maar zij bleef in de buurt en lette op dat de kleine pulletjes geen gevaar bedreigde. (Nadruk verboden) na het eten. „Bij wolven en uilen leert men huilen". Wie met pek omgaat, wordt ermee besmet. „Zitten als een uil voor het goot- gat". Er voor spek en bonen bijzit ten. „Er vliegen geen uilen met bonte kraaien". Mensen die niet bij elkaar passen, kunnen moeilijk andermans opvattingen be grijpen, kunnen zich niet aanpas sen. Deze zegswijze luidt ook wel „Staan als een uil onder de bonte kraaien". Of „Als uilen onder de kraaien zijn". Dezelfde betekenis heeft „Er vliegen geen uilen met valken". Daar tegenover staat „Ui len vliegen met uilen". Want on derling overeenkomt, voelt zich tot elkaar aangetrokken. Zeer oud is de zegswijze „Net bij net en vuil bij vuil, valk bij valk en uil bij uil". Al gebruikt door Vader Cats, die de betekenis weergeeft in het volgende gedicht „Bouw en trouw met uws gelyck. Arm en arm en rijck met rijck. Net met huys, en mors met vuyl. Valck met valck en uyl met uyl." „De uil is niet wijs genoeg om de hond de biecht te horen". De onge letterde man is altijd het slachtof fer. Hij kan zich niet met woorden verdedigen. „Wat baten kaars en bril, als de uil niet zien (en) wil". Hei heeft geen zin te proberen ie mand die dom en halsstarrig is iets bij te brengen. Vandaar ook „Voor de uil preken". Met dezelfde bete kenis. „Hem is een uil ontvlogen". Een domme opmerking maken meestal op laag niveau. „Men kan van een uil geen valk maken". Domme mensen blijven dom. Met betrekking tot een domme, onno zele gelaatsuitdrukking: „Staan kijken als een uil". „Staan kijken als een uil in een troep kraaien". „Staan kijken als een uil op een zieke koe". „Staan kijken als een uil die op een fooitje wacht". Uit al deze vergelijkingen blijkt dat onze voorvaderen minder overtuigd waren van de wijsheid van de uil dan van zijn domheid. Fotografeer kinderen zoals ze zijn. Haren kammen en ze netjes laten zitten is echt niet nodig. Wij verzorgen uw reisverzeke ring/autovakantieverzekering en uw buitenlands geld. Voor uw waardevolle bezittin gen attenderen wij u op het huren van een safeloket. Boomkamp 2, Rijssen ^"'Telefoon 05480-57 55 De 58 bibliotheken, aangesloten bij de Provinciale Bibliotheekcentrale voor WestrOverijssel, registreerden 2.295.604 uitleningen in de eerste helft van 1980. Dat betekende een stijging van meer dan 6% in verge lijking met dezelfde periode in 1979. Koplopers waren de bibliotheken in Giethoorn (24%), Dedemsvaart (19%), Heeten (19%), Zwartsluis (17%), Bathmen (16%) en Klooster haar (15%). Personeel Er moeten oplossingen gevonden worden om het teveel van 14 ar beidsplaatsen toch te behouden. Een van de mogelijkheden daartoe is b.v de kosten van automatise ring, die nu nog als vervangende personeelskosten deel uitmaken van de personeelsformatie, te be schouwen als normale exploitatie kosten. Hierdoor zou een groot ge deelte van de boventallige arbeid splaatsen behouden kunnen wor den. Een bijkomend voordeel van automatisering is dat het de diens tverlening van het bibliotheekwerk belangrijk kan verbeteren. Uitbreiding mogelijk Nu ook Provinciale Staten de be stemming van het vermogen van de P.B.C. hebben goedgekeurd (verdeling over de 27 stichtingen, waarin de aangesloten bibliothe ken zijn verenigd) komt er mis schien meer zicht op de hoognodige uitbreiding/vernieuwing - van een groot aantal bibliotheekgebouwen. Het ten behoeve van bibliotheek werk te besteden vermogensdeel zou in veel gevallen gebruikt kun nen worden om een deel van de bouwkosten te financieren. Met name voor de bibliotheken in Wij- he, Lemele, Markelo, Zwartsluis, Staphorst,' Wierden, Raalte, Bathmen, Diepenveen en Rijssen is een verbetering van de huisvesting zeer gewenst. Ook de huisvesting van de P.B.C laat veel te wensen wensen over. Het programma van eisen ten be hoeve van de nieuwbouw, waar voor wel inmiddels aan de Boeren- danserdyk te Zwolle de grond is gekocht, dateert van augustus 1978. Een aantal diensten van de P .B ,Cheeft sedert die tijd een groei doorgemaakt van 100%. De ach- tergrondkollekties, bestemd voor aanvragen van de aangesloten bi bliotheken, groeiden met 50%. Tot op heden is nog weinig zicht op spoedige verbetering van de ruim tenood. Hierdoor zal het de ko mende jaren noodzakelijk zijn te komen tot tijdelijke oplossingen, zoals bijvoorbeeld huurpanden of semi-permanente bouw. Het aantal uitleningen resp. in het eerste halfjaar van 1980 en dat van 1979 was in onderstaande plaatsen als volgt: Holten 67.307-69.913. Bathmen: 440.17-38007. Markelo: 35.460- 38.433. Diepenveen: 28.977-27.491. Nijverdal: 139.887-136.865. Wier den: 91.534-85.044. Rijssen: 146.700-149.520. Raalte: 114.100- 100.840. De cijfers leren dat ln enkele plaat sen, zoals Holten, Markelo en Rijs sen, in het eerste halfjaar van 1979 meer is uitgeleend dan in het verlo pen halfjaar 1980. SPAARREKENINGEN VERZEKERINGEN EFFEKTEN LB HYPOTHEKEN SPAARCERTIFICATEN AAN TOONDER Wfj zijn gaarne bereid de diverse mogelijkheden van onze bank te bespreken IN EEN PERSOONLIJK GESPREK Tel. 05480-57 55 bij staats Bosbeheer heeft men momenteel met een geheel nieuw probleem te kampen: het stelen van door deze instelling aange brachte bordjes in de geest van „ei gen weg", „uitrit vrijlaten" en der gelijke. Het is, zo is medewerkers van Staats Bosbeheer gebleken, een nieuw manie om slaapkamers en in bepaalde gevallen studeerkamers met dergelijke bordjes te versleren. Deze diefstallen, want zo wordt het wel beschouwd, zijn voor S.B.B vrij kostbaar. Het gebeurt niet zelden, dat nieuwe aangebrachte borctjes na een week en soms zelfs al na één of twee dagen verdwenen zijn. Het is een soortgelijke manie als het zoeken naar munitie met ge bruikmaking van detectors. Het nam enige tijd geleden grote vor men aanmaar het schijnt nu wat te luwen, aldus D. J. Joustra van Staats Bosbeheer. Daarbij werden ook gaten gegraven, de heide ver nield: soms werden lange sporen achtergelaten waar men bezig was geweest. Nog onlangs werden en kele jongetjes aangetroffen, die met behulp van een dergelijke de- dector liefst 60 patronen uit de oor- log hadden opgespoord. Men krijgt de indruk, dat de ouders, die hun jeugd met dergelijke instrumenten op stap laten gaan, geen begrip hebben van de risico's die hun kin deren en die van anderen lopen. Nog deze week heeft de mfjnoprui- mingsdlenst twee granaten, die ook door jongens gevonden waren, weggehaald. Iemand vroeg eens aan een boer waarom deze zijn akker eerst vol stopte met aardappels om die zelfde dingen er later weer uit te halenEen andere slimme vraag is: waarom aardappels worden ge- póót inplaats van gezóóid.zzeen Een aardappelplant immers zaad en dus is het ook mogelijk om aar dappels te zaaien. Wat gebeurt er nu als een boer het zaad van een goed aardappelras aan zijn akker toevertrouwt? Hij krijgt wel dege lijk een veld vol aardappelplanten, maar die zien er- voor deskundigen - anders uit dan de planten waar van het zaad is gewonnen. Boven dien zijn de planten onderling sterk verschillend, ze worden op verschil lende tijdstippen rijp en de op brengst per plant is ook erg onge lijk. Wat is er gebeurd? De erfelijke eigenschappen, die in het oorspronkelijke aardappelras verenigd waren, zijn verspreid ge raakt over het nakomelingschap. Zo'n ras is een kunstprodukt. Het behoudt de eigenschappen die erin zijn verenigd, als het door middel van de knollen wordt vermeerderd. In de knollen blijven de eige nschappen van het ras bij elkaar, zou men kunnen zeggen, terwijl ze in de z^den verspreid raken. Daarom wordt in de Nederlandse aardappelteelt geen gebruik ge maakt van het zaaien van aardap pels. Er komt nog bij, dat we hier voldoende pootaardappelen heb ben. Het transport is gemakkelijk en de opbrengst Is groter als je po ters gebruikt. Toch heeft het gebruik van aar dappelzaden ook voordelen. Zaad kan desnoods Jarenlang worden bewaard, pootaardappels kunnen dat niet. Ook worden ziekten min der gemakkelijk door zaad overge bracht dan door poters. Dat zijn de redenen dat er hier en daar toch proeven met het zaaien van aar dappelen worden genomen. Het gebruik van zaad kan namelijk juist in ontwikkelingslanden een bijdrage leveren aan de voedsel- produktie. In de tropische en ber gachtige streken is het vaak zó moeililijk om pootaardappelen te vervoeren, dat ze ofwel beschadigd worden tijdens de reis of zo duur worden, dat de meestal kleine boe ren ze niet kunnen betaler.. Men neemt aan dat het zaaien van aar dappelen in sommige streken al een flinke omvang heeft aangeno men. 'n Filmpje inleggen? Daar is niets aan! Vraag 't maar aan uw fotohandelaaf.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 9