V arkenshouderij dik in de zorgen zit Gewijzigd lesrooster s.v.'Wo' Tennisdnb „Holten" gemeente holten yOp 6 september weer grote Éokveedag te Espelo Aantal cliënten consultatiebureau neemt sterk af VUT in korte tijd algemene regeling V.O.S.-cursus in september van start UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE VERGADERING VAN B en W D.D. 5 AUG. 1980 BESTEMMINGSPLAN RECREATIETERREIN „DE B0RKELD" HOLTENS NIEUWSBLAD 15 AUGUSTUS 1980 PAG. 5 familie Boode in al die jaren voor de fokveedagen heeft gedaan. Bestuur en jury De samenstelling van het huidige bestuur is als volgt: B.A. Haver slag, voorzitter; Joh. Boode, secre taris; O.H. Blankena, penningmee ster; J. Haverslag en G.W. Rensen, leden. In de jury komt men be kende namen tegen. Het zijn de he ren A.J. Bredenoord uit Welsum, H.G. Schrijver uit Terwolde, die al die 20 jaren trouw in Espelo heeft gekeurd, J.H. Daggert, Markelo, J.H. Dubbelink uit Ambt Delden en B. Meutstege uit Diepenheim, die allen hun kritisch oog over het M.R.IJ-vee zullen laten gaan. Men hoopt nu op een zesde september met goed weer. iterdag 6 september zaJ op het irrein van de familie J Boode aan vfle Okkenbroekseweg te Espelo •'weer de jaarlijkse fokveedag Es- •l pelo worden gehouden. Het is de V twintigste in het één en twintig Ja- rig bestaan van de fokveedag, die alleen in 1976 niet heeft plaatsge had wegens de uitzonderlijke lroogte. De oprichters waren wijlen J.G. Toomeman, G.J. Boode Mzn, T. laar secretaris is) en J. Haverslag. Minder verslaafden alcohol De bedoeling van dit belangrijke agrarische gebeuren was min of neer een voorkeuring voor de fok veedag in Holten, opdat er langza- 'jjmerhand wat meer veehouders uit y Espelo zouden deelnemen aan de fokveedag in „Kalfstermansweide" m Holten. Voor de eerste keuring gingen de oprichters langs de Espe- tose veehouders om hen te vragen met het vee naar de keuring te gaan. Dat initiatief van de oprich ters, over wie nog altijd met grote Bij het consultatiebureau voor Al- waardering wordt gesproken, cohol en Drugs Twente stonden slaagde uitstekend gezien het ver- aan het eind van het vorige j aar 468 heugend grote aantal van 107 stuks kliënten ingeschreven, 112 minder vee op de eerste inzending. Ter ver- dan een Jaar daarvoor. De meeste gelijking moge worden opgemerkt, kliënten (103) komen uit Enschede, dat het vorig jaar 156 dieren aan- Per 1 januari 1979 waren 580 perso- wezig waren. Er is gelukkig nog nen in behandeling. Daar kwamen veel animo voor de fokveedag, die in de loop van het jaar nog eens 312 echter het karakter als voorkeu- personen bij. In 1979 werden 424 ring heeft verforen, omdat de fok veedag Holten niet meer wordt ge- houden. In de loop der Jaren is de kwaliteit van de ingezonden dieren aanzienlijk verbeterd. Vooral in de eerste jaren heeft de stier Metha's Theo van de stierhouderij Espelo grote invloed gehad op de kwali teit In de latere Jaren waren het |vooral de stieren Sjaak en Sjoerd, en momenteel de stier Julius, allen van de K.I. Zuid-West Overijssel, die eveneens door hun kwaliteit van grote invloed zijn geweest ten aanzien van de kwaliteit der dieren, die in Espelo worden aangevoerd. Ook de resultaten van de dieren van de Espelose veehouders op de wat grotere fokveedagen, zoals in Ampsen, Olst en zelfs in Utrecht Öjn uitstekend geweest en hebben een goede indruk achtergelaten. Sinds vorig Jaar kan iedere belang stellende veehouder vee aanvoeren als hf] lid is van de fokvereniging Holten en van de fokstudieclub, waarin veel Jongeren zitten die cur sussen bezoeken en welke club fi nancieel wordt gesteund door de K.L Zuid-West Overijssel te Hol- ten. Het bestuur hoopt dat evenals torig Jaar er zeker zo'n 150 inzen dingen zullen komen. Het heeft grote waardering voor hetgeen de personen afgevoerd (219 in verband met afsluiting therapie en 193 we gens verbreking van contact, drie opheffing, negen overdracht en tien in verband met overlijden), zodat per 1 januari 1980 een aantal van 468 resteerde. Deze cijfers zijn terug te vinden in het Jaarverslag van het consulta tiebureau. Het aantal verslaafden is vooral in Almelo en Enschede sterk teruggelopen. In 1978 moes ten zich nog 109 personen in Almelo onder behandeling stellen. In 1979 waren er dat 82. Voor Enschede tel len de respectievelijke cijfers van 164 en 103. De volgende gemeenten vallen onder het consultatiebu reau: Almelo met in 1979 82 kliën ten (was in 1978109), Ambt Delden 3 (3), Bome 8 (7), Denekamp 7 (12), Diepenheim 1 (-), Enschede 103 (164), Goor 8 (8), Gramsbergen 2(1), Haaksbergen 28 (30), Den Ham 7 (8), Hardenberg 22 (23), Hellendoom 29 (30), Hengelo 53 (61), Holten 1 (1), Losser 4 (17), Markelo - (3), Olden- zaal 23 (23), Ootmarsum 3 (2), Rijs- sen 5 (4), Stad Delden 1 (3), Tubber- gen 16 (16), Vriezenveen 20 (17), Weerselo 5 (3), Wierden 25 (23), zon der woon- of verblijfplaats 3 (3), bui ten Twente 9 (9). Van de 468 kliënten waren er 389 mannen en 79 vrouwen. Van dat aantal waren er 417 verslaafd aan alcohol, 32 aan drugs en 19 aan al cohol en drugs. De meesten (152) hadden de leeftijd tussen 30 en 39 jaar. Vierentwintig personen waren jonger dan 20 jaar. De cijfers ten aanzien van de burgerlijke staat: ongehuwd 172, gehuwd 219, ge scheiden 61 en 16 wed. staat. Ten' aanzien van de beroepen wer den de volgende aantallen geno teerd: vrije beroepen 23, leidingge vende 13, administratieve 24, commerciële 24, agrarische 8, am bachtenindustrie 189, transport en communicatie 28, dienstverlening en recreatie 24 en overigen 135. Tenslotte is nog een verdeling ge maakt ten aanzien van een gods dienst: r.k. 167, Nederlands Her vormd 86, gereformeerd 15, protes tant 9, overige kerkgenootschap pen 11 en geen 180. Het bestuur van de fokvereniging Espelo; v.l.n.r. de h.h. G.W. Rensen, J. Haverslag, B.A. Haverslag (voor zitter), Joh. Boode (secretaris), G.H. Blankena (penningmeester). In de Nederlandse varkenshouderij is de zwarte vlag gehesen. Het gaat in de varkenshouderij niet goed; de boeren leveren varkens én een stuk van him inkomen af. Zo'n varkens handel hou je niet lang vol. Nederland is een dichtbevolkt landje. We tellen evenveel varkens als inwoners. In dat opzicht kun je dan ook spreken van het „varkens landje". Veel boeren hebben de laatste tientallen jaren hun heil ge zocht in de varkenshouderij. Die sector is op te delen in de fokkerij en de mesterij. De fokkers streven naar het goede „uitgangsmate riaal", d.w.z. het moedervarken (zeug) die de door de mester ge vraagde biggen voortbrengt. Deze biggen verhuizen enkele we ken na de geboorte naar het mesterü-bedrijf. Hun baas streeft naar een dier dat snel en met weinig voer een kwaliteitsvlees oplevert, zodra het ideale slachtgewicht is bereikt. Groei en voeren worden zodanig uitgekiend door de mes- De regeling voor vrijwillig ver vroegd uittreden, in 1977 voor zichtig als een experiment op gezet voor slechts enkele be drijfstakken, is in drie Jaar tijd uitgegroeid tot een voorziening, dte voor bijna het gehele be drijfsleven geldt Behoedzaam werd destijds een begin ge maakt in de havens van Rotter dam en Amsterdam, in de bouw en in de metaal, nu bestaan er al 93 VUT-regelingen voor be drijfstakken. Deze regelingen geiaen voor zo'n 1.6 miljoen werknemers van de 2,3 miljoen, die onder een bedrijfstak-cao vallen. In feite hebben circa 2 miljoen werk nemers een VUT-regeling, want ook werknemers in de partiku- liere zieken- en verpleeghuizen kennen een voorziening, die op VUT lijkt. De overheid, die een geheel eigen regeling kent valt buiten deze cijfers. De achter liggende gedachte bij de VUT was oudere werknemers, die dit zouden wensen, gelegenheid te geven eerder dan op de pens ioengerechtigde leeftijd met werken te stoppen. Hun plaat sen kunnen worden ingenomen door (Jongere) werklozen. De VUT zou dus een bijdrage moe ten leveren aan het oplossen van de werkloosheid en daarbij was het mooi meegenomen, dat de regeling ook een sociaal as- pekt had: velen zijn voor hun 65ste „versleten" en willen graag eerder afnokken. Een onderzoek, afgesloten eind maart van dit Jaar, heeft uitge wezen dat het experiment als een olievlek heeft gewerkt ook al was al eerder door de vakbe weging gesteld, dat de werk loosheid er maar weinig door is beïnvloed. Afgevloeide VUTtera werden lang niet altijd vervan gen. In de meeste bedrijfstak ken bestaat thans een VUT- regeling met als belangrijke uit zondering de vervoerssektor. Werd aanvankelijk doorgaans begonnen met de mogelijkheid voor 64-jarigen om vervroegd uit te treden, thans kan men in het algemeen reeds op zijn 62ste of 63ste vertrekken: 50 kontrak- ten met 485.000 werknemers kennen een uittreding op 63- Jarige leeftijd, 27 kontrakten met 995.000 werknemers bieden een uittredingsmogelijkheid op 62-jarige leeftijd. Bij die laatste komen in 1981 nog eens 12 kon trakten met 75.000 werknemers bfj. Slechts enkele kontrakten met een handjevol werknemers spreken over 64 of 64,5 jaar. Doorgaans, zo bUJkt uit het on derzoek, kan men van een VUT-regeling slechts gebruik maken als men tien Jaar onon derbroken in dienst is geweest in de bedrijfstak, als men geen volledige ziekte-, arbeidsongeschiktheids- of werkloosheidsuitkering ont vangt, als men niet onder een afvloeiings- of nonaktiviteitsre- geling valt en nog geen bedrijfs takpensioen geniet. VUWi wordt bij vervroegd uittreden het dienstverband beëindigd, wat betekent, dat werkloos heidswet, ziektewet en wao niet meer gelden. Wel blijft men ver plicht verzekerd voor het zie kenfonds en ook biyft men aow-aww-premie beta lea In enkele gevallen kan een werk gever zyn medewerkers ver plichten van de VUT-regeling gebruik te makea In 84 van de 93 gevallen zyn bepalingen op genomen volgens welke de uit keringen kunnen worden ver hoogd, soms alleen met de prijs- stljgingea soms ook gelijk op met de loonsontwikkeling. De netto-uitkeringen zyn meestal geiy k aan het netto-loon tot aan de pensioengerechtigde leeftijd; de VUT-Jaren tellen als regel als pensioenopbouw]aren. De kos ten voor de VUT-regelingen worden op verschillende manie ren gedekt In vele gevallen mag de werkgever een deel ervan op de werknemers verhalen. In verband met wijzigingen in het lesrooster van S.V. Bato, vanwege nieuwe leiding voor de afdeling se lectie en Jazz-ballet, dienen de le den goede nota te nemen van het onderstaande. De afdeling gymna stiek begint maandag 18 augustus. Gymnastieklokaal aan de Tuin straat: 18.15-19.15 u. Jongens; 19.15-20.15 u. Jongens; 20.15-21.15 u. meisjes; 21.15-22.15 u. Volleybal heren. Dinsdag 19 augustus gymnastie klokaal aan de Tuinstraat 18.15-19.15 u. meisjes. Woensdag 20 augustus gymnastie klokaal aan de Tuinstraat: 18.00- 19.30 u. selectie; 19.30-21.00 u. se lectie. Woensdag 20 augustus gymnastie klokaal aan de Haarstraat 19.15-20.15 u. dames 50plus; 20.15- 21.15 u. dames (grondgymnastiek). Woensdag 20 augustus gymnastie klokaal aan de Tuinstraat 18.00-19.00 u. meisjes. Donderdag 21 augustus gymna stieklokaal aan de Tuinstraat 18.00-19.00 u. meisjes; 19.00-20.00 u. meisjes; 20.00-21.00 u. dames (grondgymnastiek); 21.00-22.00 u. dames junioren. Vrijdag 22 augustus gymnastie klokaal aan de Tuinstraat: 17.0- 0-18.00 u. meisjes; 18.00-19.00 u. meisjes; 19.00-20.00 u. meisjes. Vrijdag 22 augustus gymnastie klokaal aan de Haarstraat: 21.30- 23.30 u. Volleybal Heren. Zaterdag 23 augustus gymnastie klokaal aan de Lageweg: 8.30-9.30 u. meisjes; 9.30-10.30 u. meisjes; 10.30-11.30 u. kleuters. Zaterdag 23 augustus gymnastie klokaal aan de Tuinstraat: 9.0- 0-10.00 u. meisjes; 10.00-11.00 u. kleuters; 11.00-12.00 u. jongens. Afdeling Judo Donderdag 21 augustus gymna stieklokaal aan de Haarstraat: 18.00-19.00 u. Jongens en meisjes 4 t/m 10 Jaar; 19.00-20.00 u. jongens en meisjes 10 jaar en ouder. Afdeling Jazz-ballet Maandag 25 augustus gymnastie klokaal aan de Lageweg van 20.00- 21.00 u. Al enkele keren hebt u in dit blad kunnen lezen dat in Holten een werkgroep bezig is een V.O.S.- cursus te organiseren. V.O.S. bete kent „Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving". In april werd een informatiedag gehouden. Tijdens zo'n cursus komt een groep van plm. 15 vrouwen wekeUJks 2 uur by elkaar om te praten over onder werpen die ze zelf gekozen hebben. Een gespreksleider zorgt dat ieder een mee kan praten. Er wordt in formatie gegeven over het gekozen onderwerp en zo nodig zal een des kundige aanwezig zyn om nog meer informatie te geven. De cursus, die 12 weken duurt, zal in overleg met de cursisten op een morgen of een avond worden gegeven De bedoe ling is om in september met de cur sus te starten. Opgave voor deel name is nóg mogeiyk tot 21 augus tus by onderstaande adressen: Trudy Koelemay-Abspoel, Chur- chillstraat 25, tel 2957; Veronica Berkhof-de Lange, Pastoriestraat 44. tel. 2548; Janneke Metsemakers-Rouwé, Nagelhout straat 47, tel 3197; Bep Oosterling-Schoevaars, Canada straat 89, tel 1716; Mine Reyiink- Kers, Dorperdyk 15, teL 1705; Jan- nle Rietberg-Bronsvoort, Larens- eweg 104, tel 1634; Fennle v.cl Wyk-Oomkes, Ryssenseweg 2, tel. 2462. U kunt nog meedoen! Bel nu direkt! ters dat de „gunstige voedercon versie" (omzetting van voer in vlees) wordt bereikt. De Nederlandse varkenshouderij heeft de laatste twintig jaren wél gevaren. Dat is voor een belangrijk deel te danken aan de Europese Gemeenschap. De vraag naar var kensvlees is door de marktvergro- ting en door de welvaartsstijging enorm toegenomen. De Neder landse varkenshouders hebben op deze Europese ontwikkelingen goed ingespeeld en wisten met name de Deense concurrenten op afstand te houden. De uitvoer van Nederlands varkensvlees heeft een gigantische omvang aangenomen. Het levert miljoenen guldens op en de varkenshouders hebben beste zaken gedaan. Krachtige tegenwind Sinds enkele jaren is de klad in de varkenshouderij gekomen. De var kenshouders zagen dat de op- brengstprijzen flink kelderden. Nu beurt de boer meer dan vijf dubbel tjes per kg. varkensvlees minder. Een eenvoudige rekensom leert, dat het de varkenshouder soms tienduizenden gulden op jaarbasis scheelt. Vele bedrijven leveren meer dan duizend slachtvarkens af. Voor de „varkensklad" zijn ver schillende oorzaken aan te wyzen. De Europese varkensvleesproduk- tie is de laatste jaren flink toege nomen. Nederland heeft daar een aardig steentje aan by gedragen. Op een markt die steeds drukker wordt speelt de concurrentie een grote rol. De afgelopen jaren heb ben de Nederlandse varkenshou ders steeds meer kapers op de kust ontdekt. Daarby valt het op dat die kapers door hun eigen overheden in bescherming genomen worden. In verschillende E.G.-landen pro beert men de varkenshouderij uit de grond te stampen en wil men een graantje meepikken van de welwil lende Europese vleesmarkt. Fnuikend voor de Nederlandse varkenshouderij is het feit dat in het buitenland by tyd en wyie naar middelen wordt gegrepen om het enthousiasme van de Nederlandse varkenshouders af te remmen. Die methodes lukken aardig en hebben ten dele ook succes. Naar kringen van niet ingewyden wordt by deze „politieke varkensspelletjes" de indruk gewekt, dat de buiten landse ingrepen gebaseerd zyn op overwegingen van volksgezond heid. Zo heeft West-Duitsland ver leden jaar de zgn. trichine-kwestie hoog gespeeld. Het gevolg van deze dwarsliggerij leidde tot een gevoe lig verlies in de Nederlandse var kenshouderij. Sinds enkele maanden speelt Ita lië een succesvol spel. Het land weert de invoer van vers varkens vlees omdat er naar de mening van het Italiaanse ministerie van Volksgezondheid te veel salmonel- lae op het vlees voorkomen. Sal- monellae is een verzamelnaam voor verschillende bacteriën die in ons milieu voorkomen. Na ver hitting van het vlees worden deze bacteriën gedood en bestaat er geen gevaar meer voor de con sumptie van varkensvlees. Toch sleept dit Italiaanse verzet tegen vleesimporten al maanden voort. Onderhandelingen op hoog (mi nisterieel) niveau hebben weinig of geen succes. De varkenshouders moeten alle klappen opvangen zo lang er geen oplossing gevonden is. Dat hakt er behoorlijk in, want 40% van de varkensvleesexport gaat naar Italië. De export bedroeg de eerste twee maanden van dit Jaar 30.000 ton vlees; dat was goed voor 120 miljoen gulden. I De export naar Italië is nu terugge lopen tot ongeveer tVoor de varkenshouderij is deze ontwikke ling moeilijk te verteren, temeer omdat het varkensvlees nagenoeg geen andere uitwegen kan vinden. In plaats van vers (geslacht) vlees proberen de varkenshouders te redden wat er te redden is: zij voe ren steeds meer levende dieren uit. Uiteindelijk zet dat geen of weinig zoden aan de dijk. De varkens vleessector heeft er nauwelijks baat bij, want de vleesverwer kende bedrijven (slachterijen) blijven aan de kant met een onbe nutte slachtcapaciteit. Daarmee valt een gevoelige brok werkgele genheid weg. Recente berichten uit de slachterijsector zijn daar het duidelijke bewijs van. De varkenshouders maken som bere tijden mee. Tengevolge van het bekende sneeuwbaleffect zal Nederlands werkgelegenheid, die er toch al miserabel voorstaat, nog een extra domper krijgen. Op woensdag 13 augustus jl. zijn op de gemeentelijke tennisbanen in het Meermanskamp de club kampioenschappen senioren van de TC „Holten" gestart De kam pioenschappen worden gehouden in drie poules naar sterkte om ook hen, die nog niet zo lang deze fijne sport beoefenen in de gelegenheid te stellen één of meerdere weds trijden te laten spelen tegen ge lijkwaardige tegenstanders. Ook by de tennisclub geldt: „Deel nemen is belangrijker dan win nen!!" De clubkampioenen zullen echter voortkomen uit de A-poule. Men kon zich in elke poule in schrijven voor het enkel, dubbel en/of gemengddubbeL In totaal hebben zich voor deze kampioens chappen 100 leden ingeschreven, waarbij moet worden opgemerkt, dat dit jaar voor het eerst in de ge schiedenis van de T-club, een aan tal, door de Jeugdcommissie voor- gedragen juniorleden, een gooi zul len doen naar het kampioenschap. De toumooicommissie heeft het zeer moeilijk gehad met de plaat sing van de kampioenskandidaten. Bij het heren-enkelspel zal het gaan tussen Fred Nies, Siep v.d. Meulen, Dick Hovingh of Hans Tu- tert en by de dames tussen Ria So gers (heersend kampioene), Dixie van den Assen of Wil van GeeL By het heren-dubbelspel zullen onge- twyfeld het koppel Nies/v.d. Meu len en by de dames het koppel Bo- gers/van Geel met de eer gaan strijken en het koppel Bogers/Ho- vingh zal naar alle verwachting het gemengd dubbel naar zich toe ha len. Verrassingen zyn niet uitgeslo ten bij deze sport en koffiedik kijken is niet de sterkste zyde van de toumooicommissie. De in totaal 120 wedstrijden zullen worden ver speeld in de periode 13 t/m 24 au gustus, waarbij de dames veelal overdag spelen -en de heren in de vroege avonduren. Het accent ligt toch wel in de weekends. Zeker tij dens het weekend van 22 t/m 24 au gustus, als de kwart-, halve finales en finales verspeeld worden, zal het publiek buitengewoon interess ante wedstrijden kunnen bijwonen. Overbodig te vermelden dat niet al leen de leden van de tennisclub, maar vooral de niet tennissende Hoitenaren van harte welkom zyn op dit jaarlijkse festijn van de ten nisclub „Holten". 1. aan de heer H.J. Sc hup pert vergunning verleend voor de bauw van een houten schuur by het pand Larenseweg 39; 2. aan ver. Kunstmesthandelmaatschappij „Vulcaan" B.V. te Rot terdam vergunning ingevolge de Hinderwet verleend voor een opslagplaats aan de Industriestraat 36 te Holtea U kunt zich voor het Inwinnen van informatie over de zaak telt, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling Algemene zaken ter gemeentesecretarie, De burgemeester van Holten maakt ingevolge artikel 31 van de Wet op de Rulmteiyke Ordening bekend, dat de besluiten van Gedepu teerde Staten van Overijssel van; a 22 april 1980, nr. 55165 afd. 2, houdende goedkeuring van het besluit van de raad van de gemeente Holten van 24 april 1979, nr. 245/Um tot vaststelling van een partiële herziening bestemmingsplan recreatieterrein „de Borkeld"; b 23 mei 1980,nr. 71493, afd. 2, houdende goedkeuring van het be sluit van de raad van de gemeente Holten van 18 juni 1979, nr. 307/dB tot vaststelling van een gedeelteiyke herziening voor schriften bestemmingsplan „De Borkeld" (recreatlewoonverbiy- ven), onherroepeiyk zyn geworden Voormelde partiële herziening van het bestemmingsplan en herziening van de voorschriften liggen ter ge meentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Holten, 15 augustus 1980. De burgemeester voornoemd, W.L.F.C. van Rappard.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5