9 LANDBOUW IN DE KNEL DOOR SLECHT WEER 1 KATOEN IN HET ZOMERSEIZOEN .VJ Verzamelen rond de fiets, een boeiende hobbij Meer landbouwgrond in zuid Flevoland „Zonder aanziens des persoons MEDISCHE DIENSTEN AGENDA KERKDIENSTEN - Sociale voorzieningen TUINMACHINES Aardappelen een traetatie S. BAKKER HOLTENS NIEUWSBLAD - 1 AUGUSTUS 1980 - PAG. 3 r bestaat een duidelijke wissel werking tussen toenemende be- sngstelling voor welk onderwerp ook en de daarmee samenhan- :nde hobbies. Neem nu eens de Er is welhaast niets te be enken wat de laatste jaren zo po- ulair is geworden als de fiets, ietsen is ,in' en dat niet alleen. Er Ijn nog nooit zoveel boeken en ioekjes over de fiets verschenen ils de laatste jaren. Het gaat laarbij niet alleen om voorlich- ing voor het maken van tochten n allerlei technische informatie, r zijn ook veel boeken versche len over de geschiedenis of over de echniek van de fiets, over de fiets n de kunst, over vreemde en min- ler vreemde uitvindingen rond de iets en noem maar op. Dit voor aar verscheen nog een bloemle- ing met Nederlandse gedichten, die de fiets tot onderwerp hebben. Opeens willen veel mensen van al- es over de fiets weten en het blijkt dat er veel boeiends boven tafel is te brengen. iet»i in op postzegel n hoofdstuk apart vormt daarbij t verzamelen. Rond de fiets zijn leel wat verzamelingen aan te leg- ;en. Zeer in trek is een verzameling an postzegels waarop fietsen roorkomen. Dat zijn inmiddels vele honderden verschillende zegels uit de meest uiteenlopende landen. Nederland loopt daarbij weliswaar niet voorop, maar ook in ons land zijn in de loop van de jaren postze gels verschenen waarop fietsen voorkomen. In verschillende lan den bestaan hele series met zegels waaróp bekende wielrenners staan afgebeeld, ook Nederlandse ren ners zoals Jan Janssen en Joop Zoetemelk. Naast postzegels zijn er look sigarenbandjes, lucifersmer- |ken, suikerzakjes, ansichtkaarten en zelfs bierviltjes waarop fietsen. voorkomen; allemaal geliefde en bekende verzamelobjecten. Maar er is nog meer. op minder voor de hand liggende gebieden en die vragen meer speurwerk van de ver zamelaar, zoals glazen, borden, koppen, asbakken en dergelijke waarop fietsen staan afgebeeld; soms bijzonder fraai en ook wel kostbaar. Ook dassen en sjaals met fietsen en natuurlijk shirts, truien, blouses, schorten en zelfs jurken. Een verzamelonderwerp dat de laatste tijd veel aandacht heeft, ge kregen is het uit de vooroorlogse jaren stammende belastingplaatje. Er is niet zo lang geleden de eerste catalogus van deze rijwielbelas- tingmerken verschenen, met ver melding van de tegenwoordige waarde. In het belastingmuseum in Rotterdam is zelfs een tentoonstel ling van belastingplaatjes in voor bereiding. Miniatuur-fietsjes bouwen Wie handig is kan veel van zijn vaardigheid en creativiteit kwijt in het op schaal nabouwen van minia tuurfietsjes. Dat wordt zelfs in glas gedaan, ook wel in hout, maar de meest voor de hand liggende ma nier is natuurlijk in metaal. Het gaat er dan om, een zo groot moge lijke verzameling bij elkaar te krij gen. De nadruk valt vaak op an tieke modellen. Inzo'n verzameling kan de gehele ontwikkelingsge schiedenis van de fiets worden uit gebeeld. Werktekeningen hiervoor bestaan mog) niet. Er wordt mee stal gewerkt aan de hand van af beeldingen of op basis van werkte keningen waarvoor men dan naar musea gaat. Miniatuur-fietsjes zijn ook officieel in de handel, maar er gaat natuurlijk niets boven het zelf nabouwen Er is in Nederland een aantal mensen dat hiermee heel bijzondere resultaten heeft bereikt en die hun modellen ook tentoon stellen, zoals J.G. van Dijk (Dui- venkamp 470, Maarssen), wiens De land- en tuinbouw wordt vol gens het Landbouwschap gekon- fronteerd met een toenemend aan tal problemen nu het slechte weer aanhoudt. In de fruitteeltsektor hebben hagel en regel al aanzien lijke schade veroorzaakt. Ook in andere sektoren, zoals de akker bouw, doen zich problemen voor, omdat sommige produkten geoogst moeten worden of de oogst ervan voor de deur staat. Voor veel boeren en tuinders zal het slechte weer nadelige gevolgen hebben en dat betekent opnieuw een tegen valler, nadat Brussel een paar maanden geleden tot een onvol doende prijsverhoging heeft be sloten. De fruittelers, die er toch al moei lijk voorstonden, zijn door het weer het zwaarst getroffen. De teelt van aardbeien en kersen is voor een be langrijk deel op een mislukking uitgelopen en dat dreigt ook met bijvoorbeeld bessen en frambozen te gebeuren De hagel heeft al eer der aanzienlijke schade opgele verd; één op de drie fruitteeltbe- drijven heeft hagelschade gemeld. NED. HERV. KERK: 8.30 en 10 15 uur ds C C. Addink. Uitgangscollecte voor kerkblad. Oppasdienst: mevr. Sletterink- Kromdljk en Hannie Jansen. Na de 2e dienst koffiedrinken met de gas ten in „Irene" GEREF. KERK: 9.30 u. en 19.15 uur ds. H. Lenters van Apeldoorn In beide diensten is de le coll. voor de diaconie en de 2e voor rente en aflossing Na de 2e dienst ..koffie-uurtje" met de va kantiegasten in 't Voorhuis.. Oppa- sienst: <9.30 u.»:, mevr. Van Wingerden-Noeste. mevr. Beldman-Beltman. mevr. Kruimelaar-Kistemaker tresi. U.K. KERK: (geb. „Irene") Zaterdag 17 00 uur; zondag9.30 uur DIJKERHOEK: 9.00 uur ds A W Berkhof. Uit gangscollecte voor kerkblad. OKKENBROEK: 9.30 uur ds. Ph.F. Faber van Bath- men NIEUW HEETEN: zaterdag 19.00 uur; zondag 8.00 en 1100 uur. werk permanent in de hal van ï.ci hoofdkantoor van de A.N.W.B. in Den Haag is te zien, en W. de Koo (Huizerstraatweg 65, Naardent. die ze op bestelling ook leveren kan. Bouwen uit fietsonderdelen. Gooi uw oude fiets niet zomaar weg. Uit de onderdelen van een oude fiets is heel wat te maken: nuttige dingen en creatieve zaken. Uit een naaf kan een asbak worden gemaakt, uit een wiel een hang lamp en de buizen kunnen voor al lerlei constructies dienen, evenals de spaken uit het wiel. Het is een kwestie van ideeën hebben en zien watje doen kunt. Er zijn ook men sen, die uit onderdelen van een Miniatuurtjes gemaakt door een knutselaar. Het figuurtje met de handen in de hoogte wekt herinneringen aan een wielerevenement. aantal fietsen weer een complete, soms gekke fiets in elkaar zetten. Vaak gaat het om het verkrijgen van een model dat niet meer be staat. Bij deze na-bouwers zijn vooral fietsen uit het begin van deze eeuw in trek. ook uit de pe riode tussen de beide wereldoorlo gen. Het valt niet mee om dan alle onderdelen bij elkaar te krijgen en je moet eerst goed navorsen welke onderdelen voor een fiets uit een bepaald jaar werden gebruikt. Dankbaar werk en een mooie hob by. vooral als je bereid bent er de tijd voor te nemen en overal op zoek gaat om te vinden wat je nodig hebt. Bij de oudere fietsenhandela ren staat soms ongedacht leuk ma teriaal op zolder. Ook oud rekla- memateriaal van verdwenen mer ken. Zondag 3 augugustus: 14 00 uur iiscobal in café ..De Wippert" (zie idv.i; 19 30 uur dansen in bar- iancing „Boode" te Bathmen (zie idv i. 20.00 uur dansen in bar- lancing ,,'t Boekje" te Bathmen zie adv.» viaandag 4 t.m vrijdag 8 augustus: vond-fietsvierdaagse. start 9 00-19 .30 uur bij sporthal ..'t Mos- .ink". Keizersweg Saterdag 16 augustus: Jaarlijkse Jaardenfokdag „Holbatheo" bij afé „Het Bonte Paard" in Dijker- loek; 16 6.00-24.00 uur „Schuredag 1980" in en rond „Het Paalhuus" aan de Beusebergweg. 18 tot 23 augustus: Jaarlijkse „Huis aan huisaktie" van Holtens Fonds Intern. Hulpverlening (Landbouw- projekt Ghana en Amnesty Inter national). Vrijdag 29 augustus: Feestavond Buurtvereniging „Schoolkring Es- pelo" Zaterdag 30 augustus: SW Dinsdag 4 augustus: 20 00 u. Her vatting repetities Herv. Kerkkoor. Nieuwe leden zijn hartelijk wel kom! Donderdag 14 augustus: 19.30-20.00 u. Zangavond in „De Kandelaar" Stationsstraat. Na af loop nog wat napraten onder het genot van een kopje koffie. Donderdag 28 augustus: 19.30-20 00 u. Laatste zangavond in dit vakantieseizoen in „De Kande laar" Stationsstraat. In de akkerbouwsektor ontstaan problemen met de graszaden en ook met de pootaardappelen, die de komende weken worden geoogst. De akkers zijn plaatselijk nog veel te nat. waardoor het loof niet verwijderd kan worden Bij de bieten en konsumptie-aardappelen is sprake van ziekten die door de natte akkers veelal niet bestreden kunnen worden De oogst van kon- servenpeulvruchten (erwten, bo nen» geeft moeilijkheden op de zwaardere gronden, die het water slecht doorlaten De ruwvoederwinning van de veehouders raakt steeds meer In de knel. De tweede snede voor het kuilvoer is nauwelijks oogstbaar en de kwaliteit zal zeker slecht zijn. De hooioogst is voor een deel van de boeren helemaal de mist ingegaan. Waar mogelijk worden de koeien 's nachts op stal gehouden, omdat de graszoden teveel schade oplopen. Met name de veehouders op lager gelegen gronden in het oosten en westen van het land worden door de overtollige regenval gedupeerd. Enkele veehouders hebben zelfs al een beroep moeten doen op de ruwvoedervoorraad, die eerder dit jaar is geoogst. In de glastuinbouw verloopt de af zet van bloemen op een redelijk ni veau. maar de verwachting voor be langrijke „zomerse" produkten zoals tomaten, komkommers en paprika's is niet erg hoopvol In de vollegrondsgroenteteelt lijkt de schade mee te vallen Bij de oogst van bloembollen doen zich met name op de zwaardere gronden veel meer problemen voor. Daai wordt niet alleen veel last onder vonden van de wateroverlast, maai is nu al sprake van aanzienlijk schade. In de boomkwekerijsektoi heeft men veel last van het vele on kruid, de bestrijding ervan en ook van ziekten levert veel meer werk op dan normaal Volgens het Landbouwschap is dt stand van zaken in een aantal sek toren zodanig, dat bi) aanhoudene slecht weer de situatie kritiek dreigt te worden In overleg met d< gewestelijke raden van het Land bouwschap wordt nauwkeurig be zien welke gevolgen de extrem» weersomstandigheden de ko mende weken zullen hebben Het U niet uitgesloten, dat de voortzet ting van bedrijven hierdoor tn d» knel komt. Zo nodig zal het Land bouwschap pleiten voor passendi maatregelen, die eerder In soortge ltjke situaties zijn toegepast. Jurk in haitermode! van roze- Geblokt T-shirt om de heup. blauw gestreepte katoenen tricot. Qutn, qutun, kutun, ketan - abaca- dabra voor ons Nederlanders; ka toen. cotton, coton, cotone. alga- don zegt ons duidelijk meer. Het eerste rijtje benamingen stamt uit het Arabisch en wil zoiets zeggen als „plant, gevonden in veroverde landen" U begrijpt al waar we naar toe willen; het is dit oeroude na- tuurprodukt waarvan de huidige zomermode is gemaakt. In talloze versies is deze plant omgetoverd in oa luchtige zomerjurken voor strand, stad, feest, vakantie of ge woon thuis. „Omgetoverd" zeggen we. want er moet wel het één en ander gebeuren voordat van dit struikje met pluizige bolletjes, zo ziet kantoen eruit als het plukrijk staat te prijken op de akker, een Jurk is gemaakt. We zullen u de volledige uitleg van technische details besparen; we kunnen u wel verklappen dat ka toen alleen al ongeveer 15 behande lingen moet ondergaan voordat van die pluizen een lap is gemaakt. Simpel gezegd gebeurt er ongeveer dit: van de katoenpluizen worden eerst garens gesponnen. Voor het gemak slaan we even een aantal voorbereidingsfasen over die nodig zijn om katoen verspinbaar te ma ken Van die garens worden lappen geweven of gebreid Die lappen worden dan meestal geverfd of be drukt. daarna krtmpvrtj en kreuk- herstellend gemaakt en op kwali teit gekontroleerd Van die lap moet dan nog de Jurk worden gena aid en hoeveel werk dat is behoe ven wU u niet te vertellen De kon- sumente tenslotte behoeft het uit eindelijke produkt, dat dus een uitgebreide «soms wereldwijde» wandeling heeft gemaakt voordat het terecht kan komen vla de win kelter bO de afneemster - alléén nog Van Kollaan 11 Goor - Tel. 05470-33 32 LAAT ER GEEN GRAS OVER GROEIEN HUUR EEN MOTORZEIS De bekende folder „Stand van Za ken bij de sociale verzekeringen en voorzieningen" is weer verschenen, uiteraard bijgewerkt per 1 juli 1980. De folder is een samenwerkings- produkt van het ministerie van So ciale Zaken, het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en het Voorlichtingscentrum So ciale Verzekering (V S.V.). Zij geeft duidelijke informatie op het terrein van alle sociale verzekeringswetr ten, zowel wat de inhoud van de wetten betreft als wat premies en uitkeringen aangaat. Wie haar wenst te ontvangen, kan zich wenden tot het V.S.V.. Rhijn- spoorplein 1.1091 GC Amsterdam, telefoon 020-927474. Bij het V.S.V. zijn ook folders beschikbaar over de sociale verzekeringswetten af zonderlijk. Bij wat grotere aantal len worden er kosten in rekening gebracht. Het Landbouwschap vindt de Bos-museum die in Zuidelijk Fle voland als landbouwgrond zal worden aangewezen, onvoldoende. Het heeft een klemmend beroep gedaan op de regering om in het verkavelingsplan van deze polder, de oppervlakte landbouwgrond aanzienlijk uit te breiden. Jaarlijks wordt 12 a 13.000 ha landbouw grond aan de totale oppervlakte cultuurgrond onttrokken (woning bouw. wegenaanleg, industrieves tiging. aanleg bosseni. Voorts zal de komende jaren 100.000 ha cul tuurgrond worden aangewezen tot beheersgebied en een zelfde opper vlakte tot reservaatsgebied. Deze beperkingen van het totale land bouwareaal hebben, mede door het streven naar een zo doelmatig mo gelijke bedrijfsvoering in de land bouw. geleid tot een grote druk op de agrarische grondmarkt. De hoogte van de grondprijzen is een duidelijk blijk van de schaarste aan landbouwgrond. Het beschikbaar stellen van land bouwgronden in Zuidelijk Flevo land is voor de ontwikkeling van land- en tuinbouw van essentieel belang. De gronden leveren name lijk een wezenlijke en niet te onder schatten bijdrage aan de sanering van knelpunten op het oude land. Met name voor ruilverkavelings- gebieden is dit van groot belang, omdat er ruimte wordt gemaakt voor een doelmatiger verkaveling. Bovendien kan er bespaard worden op inrichtingskosten en zijn er meer mogelijkheden om niet- agrarische bestemmingen te reali seren. in het bijzonder ten behoeve van natuur- en landschapsbehoud. Het Landbouwschap staat uiter mate kritisch tegenover de voorge nomen zeer uitgebreide bosaan- plant in dunbevolkte en voor de landbouw zo belangrijke gebieden in Zuidelijk Flevoland Voorts is het Landbouwschap teleurgesteld over het feit, dat in het aangepaste verkavelingsplan geen aandacht is besteed aan zijn wens tot hervesti gingsmogelijkheden van intens ieve veehouderijbedrijven van het oude land. Het Landbouwschap pleit ervoor, dat deze bedrijven in of in de nabijheid van de bossen ge situeerd kunnen worden. maar te kiezen, keuren, kopen en te genieten van haar katoenen zomer jurk. Veel plezier ermee! Kritische konsumenten stellen hoge eisen. Hun belangrijkste eis is steevast: „Zoveel mogelijk waar voor ons geld". Dus wordt er goed gelet op prijs, op gewicht, op kwali teit, op eindresultaat. Aangezien aardappelen vrijwel elke dag op ta fel moeten komen, wordt die keus extra kritisch gedaan. Temeer om dat zoveel faktoren een rol spelen: de prijs, de vorm. de hoeveelheid afval, het bak- en braadgedrag En niet te vergeten de smaak. Wie op al die dingen let. ontdekt legio verschillen. Wie secuur verge lijkt komt al gauw tot de conclusie dat bijvoorbeeld Lekkerlanders en Doré's over uitmuntende eige nschappen beschikken. Eén keer Lekkerlanders proeven, geeft ie dereen de zekerheid dat er heus nog wel aardappelen zijn met die lek kere smaak van vroeger. Aardap pelen die een traktatie mogen wor den genoemd. grondweg kwam afleggen. In de be langrijkste v.akature, die ons land kan opbrengen, werd door erfop volging voorzien. Niet in de rook van de straatrellen maar in de gewijde atmosfeer van de inhuldiging heeft Openbaar kunstbezit aanleiding gevonden om in het kunstschrift aandacht te geven aan het thema van de staatsmacht zoals die in de beel dende kunst en bouwkunst in het verleden en heden zijn weergege ven. In een interview met prof Scheller wordt ingegaan op de vorm en achtergronden van de staats-symboliek, die bestaat uit rituelen en voorwerpen, waar wij als gewone burgers dikwijls de zin niet (meer» van begrijpen Een fotoreeks van omgevallen standbeelden en beschadigde staatsieportretten toont het resul taat van de agressie die het beeld van de staatsmacht kan oproepen. Een vorm van kritiek is de repro- duktie van Jan van Toorns .Wegge retoucheerd koninklijk paari. uit 1976. Het is een illustratie bij het artikel van Flip Bool. conservator van het Haags Gemeentemuseum, over de rol van de fotografie in de verbeelding van de staatsmacht. Rudy Kousbroek ging op verzoek van Openbaar kunstbezit neuzen in de depots van het Rijksmuseum en ontdekte daar plm zestig por tretten van de hooggeplaatste he ren. die drie eeuwen lang onze over zeese gebiedsdelen bestuurden als gouverneur-generaal. Hij ver baasde zich over het onbenullige uiterlijk van hen .die de inheemse bevolking onder de indruk moes ten brengen van de rijkdom en macht der blanken'. Een dieptepunt, maar onontr koombaar wanneer je de groot heidswaanzin van de macht wilt tonen, is wellicht de architectuur van Hitiers Duizendjarige Rijk. die gelukkig nooit werd voltooid of is verwoest. Het artikel van Paul Groot over Hitlers bouwmeester Albert Speer leert ook wat ons be spaard is gebleven Openbaar kunstbezit verschijnt 6 x per jaar De abonnementsprijs be draagt f37.50 Voor f13 50 extra ontvangt men er een linnen op- bergband bi) waarin de komplete jaargang past Men kan zich opge ven by de administratie, schrifte lijk (Postbus 5555. 1007 AN Am sterdam» of telefonisch (020- 732680i Iedere abonnee ontvangt een gratis museumkaart Op 30 april 1980 schreef Nederland voor zichzelf een stukje geschiede nis, dat met veel vertoon tot ver buiten onze grenzen te zien en ho ren was. Nederland vierde die dag de inhuldiging van zijn nieuwe ko ningin die in de op tijd gerestau reerde Nieuwe Kerk de eed op de ERKEND TANDTECHNICUS Reparaties kunstgebitten klaar terwijl u wacht Uitsluitend na tel. afspraak Zwaluwstraat 31, Goor Tel. 05470-4113 ARTS W.R. van Couwelaar, Keizersweg 32. tel. 3553. Spreekuur 11.00 en 16.00 uur ZIEKENFONDS Elke vrjjdag van 8.20-10 uur spreekuur wijkgebouw Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat. WIJKVERPLEGING Zr. M. Koggel. Margijnenenk 155, Deventer, tel. 05700-25757 b g.g. 22700 Week enddienst gaat in vrijdagavond om 18 uur en eindigt dinsdagochtend om 8 uur. Tijdens de weekend dienst kunt u de wijkverpleegkun dige in ieder geval bereiken 's mor gens van 7.30 uur en tussen de mid dag van 13-i4 uur. Spreekuur en af halen van verpleegartikelen maandag tjn vrijdag van 13 30-14 uur wijkgebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat 31, tel. 1436. ZAKENVERVOER AMBULANCEDIENST Telefoon dienstdoende arts of alarmnummer 0011. OPEN BEJAARDENWERK Tafeltje dekJe. Inlichtingen tel. 1201 en 1517. ZUJGEUNGEN- C0NSULTAT1EBUREAU Elke donderdag van 8.15-11.30 uur ln wijkgebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen wijkgebouw Stich ting Kruiswerk, Gaardenstraat. STICHTING VOOR MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING „MIDDEN OVERIJSSEL" Bureau Groene Kruisgebouw Gaardenstraat 31, Holten, tel. 05483-2784. Spreekuren: algemeen maatschappelijk werk maandag t.m vrijdag van 8.30-9.30 uur en vol gens afspraak. Gezins- en bejaar denverzorging maandag t.m vrij dag van 8.30-9.30 uur Telefonische hulpdienst tijdens het weekend 05486-16465. TANDARTS J Ph. Koppert. Taets van Ameron- genstraat 25. Markelo. tel. 2200 Spreekuur spoedgevallen: 17.00- 17.30 uur DIERENARTS Th.A. Oostenbrug, Diessenplas- straat 5. tel 05483-1515 GEM. ENERGIEBEDRIJF Storing elektriciteit en gasvoorzie- ning tel. 1814. POUTIE Tel 1352 en 2655. Na 18 uur bellen 05200-71234, BRANDWEER Tel. 2222 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 3