lud-burgervader keek honderd jaar vooruit ROB HER WIG: KLEINVEEMARKT EN BOELDAG de meest gelezen groen-auteur ter wereld Lelietentoonstelling op Flevohof Touwtrekken MEDISCHE DIENSTEN AGENDA KERKDIENSTEN S. BAKKER BURGERLIJKE STAND. KNIPTIP TUINMACHINES HOLTENS NIEUWSBLAD - 25 JULI 1980 - PAG. 3 (huwelijksplechtigheid in het :1 der gemeente, een letterlijke ing uit het Frans voor ge entehuis, kon, zoals gebruike- niet worden besloten zonder persoonlijk woord van de, in |geval, oud-burgemeester Dap- Tekstschrijver Koopman er een geestig stukje van ge it Hij heeft de oud ervader een blik laten werpen de toekomst en de situaties van c i „huwelijkse staat" belicht in d-burgemeester Dapper sprak rede uit, die veel te aardig is om niet in haar geheel te laten op- nen. wil allereerst een persoonlijk ord van dank brengen aan Harm ïeperboer, uw vader. Hij was één mjjn beste wethouders uit de iode 1862-1874. Daarom ben ik u ïkbaar, dat ik als oud- rgemeester ben gevraagd om uw 1ste zoon in de echt te mogen binden metzijn Jenneke", zei de ■eker. „Wat fijn dat dit zo is, als ee mensen elkaar trouw beloven, n zijn ze man en vrouw." „Maar langs sprak ik een oude vriend n mij, professor Koldejé uit het 'arte Woud en die zei tegen mij: apper, voordat we een eeuw ver- r zijn krijgt een ambtenaar van burgerlijke stand minder werk. ien zei ik: Nou, datgeloof ik niet, int trouwen zal door de eeuwen ■en wel blijven." ver honderd jaar fou, zeit-ie, als ik mijn blik zo oruit laat gaan, dan hebben we er honderd jaar, ja, voordat het is, vrije huwelijken: samen ikken. Ja, en dan zul je nog tegen imen, dat Henk met Wim en Jan et Piet naar bed gaan. Dan zal er in tijdperk aanbreken van de >ts-klets. Sommige mensen kun- en ver vooruit zien, Ik ben blij dat e nu nog 1880 hebben." Iruidspaar, nu zijt ge getrouwd, an en vrouw zijt ge nu. Dat is ooi, hè? Zulk een dag dat ge sa- len in de echt wordt verbonden, at is een mijlpaal in jullie leven, ij kijkt alle twee zo blij en geluk- ig alsof ge zeggen wilt: geef ons nu ïaar een bordje met het opschrift: imen op pad, wij zijn getrouwd en at zal ons nu nog overkomen." Vij zijn het in onze vërkeringstijd ltfjd met elkaar eens geweest en zo al het wel blijven. Maar vergis je iet. Als je getrouwd bent leer je lkaar pas kennen. Het kan altijd een rozengeur en maneschijn Ün." Dat is maar goed ook, want anders jas er nooit een reden om elkaar ens af te zoenen. En dan komt zo an het één het ander. Bruidspaar, hoop dan ook dat ge niet met u leiden alleen zult blijven, maar dat i als man en vrouw zich menigmaal uit vermenigvuldigen." 'laats voor 12 kinderen >,De trouwbrief, die u straks zult ontvangen, heeft plaats voor 12 kinderen. Maar luister goed, kijk hier niet naar, want wij houden van grote gezinnen. Daarom zijn er op het secretarie inlegvellen gratis yerkrfjgbaar." „Bruid en bruidegom, wij als ge meente feliciteren u met deze dag en wensen u dan ook dat het u bei den gegeven mag zijn tot in lengte van dagen gelukkig samen te wo nen. Dankbaar moet ge beide uw ouders zijn, die dit alles voor u hebben mogelijk gemaakt. Zij hebben als ouders voor u een boer derij laten bouwen, grond, vee, en alles wat je hartje begeert heb je van hen cadeau gekregen. Veel ge luk wensen wij u met deze rijk dom." „Veel voor- en weinig tegenspoed op uw huwelijksweg." „Ouders van bruid en bruidegom, ook u feliciteren wij met deze voor u en uw kinderen zulk een gelukkige dag En wij wensen u als ouders dan ook, dat ge veel goede vruchten moogt zien van dit jonge paar Ik wil deze plechtigheid besluiten met een gedicht van Balling uit de bun del van 1790.,, „Lieve bruid en bruidegom, moge een rij van blijde dagen volgen op dit bruiloftsuur", zo eindigde de oud-burgemeester. Daamee was de plechtigheid ten einde. De gasten, onder wie burge meester mr Van Rappard en echt genote, de gemeentesecretaris de heer G.J. Langenbarg, wethouder H. Stegeman en echtgenote en „ons" koninginnetje, Mandy Piete- resz hebben deze originele versie van een ouderwetse huwelijksvol trekking getuige het hartelijk ap plaus bijzonder gewaardeerd. De Holtenaren weten dat in geen jaren een dergelijke brulte is „opge voerd". Familie en genodigden, die aan de grote koffietafel zaten, werden ge- trakteert op kreêntstoet met koffie en de jenever ontbrak volgens be kend gebruik evenmin. Een woord van lof mag niet ontbreken aan het adres van de Hoolter Daansers, die zich zo hebben ingeleefd in de oude sfeer en aan degenen die met alle ernst het spel hebben gespeeld. De oud-burgemeester werd gespeeld door de heer J. Oosterkamp, die weet wat akteren is, en de ambte naar ofwel de secretaris, die de „voorzaat" van de heer Lange nbarg" werd genoemd door Jan Holterman. Voor bruid en bruide gom hadden zich beschikbaar ge steld de 24-jarige Jenny Volkerink uit Neerdorp en de eveneens 24 jaar oude August Muller. Gezellige sfeer Het warme zomeravondweer - een verademing na zoveel nattigheid - deed de temperatuur in de volle tent oplopen, maar dat deerde niemand. Het was er gezellig. Een aardig intermezzo moet nog ver meld worden: Bianca Rouwen- horst bood de bruidegom de bruid- spijp met tabak aan. Dat hoorde er nu eenmaal bij. De prins van de Fienpreuvers, de heer Luesink, had tijdens de huwelijksvoltrekking via de microfoon wat tekst en uitleg gegeven. Nadien nam Jan Mossink, de leidende man van de aktieve Hóólter D&énsers, de leiding over, stelde Kupers Jenske, de harmoni caspeler, voor, en liet de dansgroep aantreden. Die bracht bekende dansen zoals de polka, de Spaanse dans en niet te vergeten de popu laire Hoksebarge. Burgemeester Van Rappard en majesteit Mandy onttrokken zich niet aan dit ge noeglijke festijn en deden dapper mee, tot plezier van vele gasten. In de loop van de avond werd de sfeer van 1880 verlaten en overgescha keld op de moderne tijd en trad het orkest Duo Hillman op, met zange res Joke uit Goor. De boerenbrulfte kan gerust de beste manifestatie van het gehele dorpsfeest worden genoemd. Rob Herwig, zoon van de schrijver en tuinarchitect AJ. Herwig, is de meest gelezen „groen"-auteur ter wereld. Vanaf het moment dat hij, na een loopbaan in het bedrijfsleven, besloot in het voetspoor van zijn vader te treden, heeft hij de ene succestitel na de andere geschreven en geïllustreerd. Rob Herwig is naast een kernachtig formulerend auteur namelijk ook een voortreffelijk plantenfotograaf. Deze kombinatie van kwaliteiten moest wel tot succes leiden. Tot nu toe verschenen dan ook in fors tempo zo'n 40 titels van zijn hand met totale oplage van 5 miljoen exemplaren in het Nederlands en diverse andere talen. Herwigs Internationale doorDraaK dateert van 1973-1974, toen hij zich met een tweetal boeken („Het kleine kamerplantenboek" en „Het tweede kleine kamerplanten- boek") maanden achtereen op de bestsellerslijst voor non-flction boeken van de New York Times wist te handhaven; een onder scheiding die voor hem nog geen enkele Nederlandse auteur ten deel was gevallen. Maar wie aanneemt dat Herwig op zijn lauweren is gaan rusten komt bedrogen uit. Een hofstede in Lunteren Tussen Bameveld en Lunteren, in het hart van Holland, heeft Herwig acht Jaar geleden de hofstede „Nieuw Zeggelaar" betrokken. De boerderij werd grondig verbouwd. Alleen de gevels en de muren ble ven gehandhaafd. Grote vensters bieden naar alle zijden een schitte rend uitzicht op de enorme tuinen, of beter gezegd op de vele model- tuinen rond de boerderij, waar vooraanstaande Nederlandse tuinarchitekten hun soms zeer opmerkelijke ideeën hebben uit- Flevohof, het Kijk-, Speel- en Doe Park, heeft evenals voorgaande ja ren in het seizoen weer verschil lende nieuwe exposities. De per manente tentoonstellingen, ver want aan de landbouw, zijn hét ge hele jaar door geopend. De ko mende weken vindt u naast deze tentoonstellingen in de ruime pa viljoens: de kollektie uit het kaasmuseum van Schagen, die onlangs door Fle vohof werd aangekocht. De kollek tie is op Flevohof ondergebracht in een geheel nieuw paviljoen, de permanente klederdrachtenex positie, waarin een groot aantal drachten uit ons land te zien is. een expositie van C.R.M. over ons Nederlandse landschap, de presentatie van tekeningen en aquarellen uit de Verkade-albums en een grootse lelietentoonstelling. Alle paviljoens zijn onderling ver bonden door overdekte wandel gangen. De lelietentoonstelling heeft als thema „Klederdrachten". In de lelie-arrangementen zijn oude werktuigen en ambachtelijke ge bruiksvoorwerpen verwerkt uit de streken, die vertegenwoordigd zijn. De lelies zijn in ieder geval tot en met 9 augustus op Flevohof te be zichtigen. Op de foto ziet u een de tail uit één van de lelie arrangementen. gewerkt. De reakties van vakbroe ders in binnen- en buitenland zijn enthousiast: in het gezaghebbende Franse tuinblad „Le Jardin" riep Georges Lévêque, een internatio naal erkende autoriteit onder de groenschrijvers, zijn Nederlandse collega Rob Herwig uit tot de be langrijkste inspirator van een nieuwe Europese tuinmode. Her wig: „De nieuwe tuin zoals ik die zie, is een voorziening rond het huis van groene en bloeiende planten, heesters, bomen, gras-, rots- en wa terpartijen, vaak op verschillende niveaus, waarin doordacht gebruik wordt gemaakt van materialen als hardhout, betonelementen, vorm- stenen en tegels - die een voortzet ting van de woning in de open lucht vormt. Die nieuwe woning die er niet van losgedacht kan worden." Een omweg van 10 jaar Hoe wordt men succesvol groena- uteur? In zijn werkkamer, gren zend aan de modeltuinen - de meest ideale werkruimte voor een schrij ver die men zich maar voor kan stellen, licht en ruim, met een drie tal werktafels en een wat hoger ge legen zitje, verder vol archiefkasten voor het omvangrijke „groenar- chief' dat Herwig bijhoudt en planken vol groenboeken - schetst Herwig in het kort zijn levensloop. Hij is geboren in 1935 als zoon van de al voor de oorlog vermaarde groenauteur en kweker A.J. Her wig. Voor Rob Herwig, autodidakt - „gelukkig maar, want dat bevrijdt me bij voorbaat van veel vooroor delen" - kwam de professionele be langstelling voor het groene gebeu ren laat. Van 1955 tot 1957 volgde hij een managersopleiding. Daarna werkte hij achtereenvolgens als direktie-assistent bij een schoen fabriek („wat in het begin vooral neerkwam op zolen inlijmen"), als arbeidsanalist („daar zal ik inder daad wel m'n discipline aan heb ben overgehouden"), als vertegen woordiger voor een schoenfabriek in het Ruhrgebied („geen succes; die schoenen waren te duur, of ik kon niet verhopen; of allebei") en als verkoper van verpakkingsma teriaal op het centraal bureau voor de tuinbouwveilingen. Aardige bij zonderheid: een oudere broer, wel voorbestemd om in het voetspoor van de vader te treden, en die dan ook een tuinbouwopleiding volgde, is nu direkteur van een kartonna- gefabriek; Rob Herwig, die geens zins dergelijke plannen koesterde, zette wel de familietraditie voort - zij het dan ook pas na een omweg van 10 jaar. De grate verandering De grote verandering kwam in 1956. Herwig sr., toen 80 jaar, droeg de opdracht om zijn zoveelste groenboek te schrijven aan zijn zoon over. Het resultaat daarvan is bekend. De eerste vijf jaar werkte Herwig jr. als een paard: 80 uur per week was hij aan het fotograferen en schrijven, maar vooral ook aan het lezen, studeren en inventarise ren, om zich theoretisch in de nieuwe materie in te werken, die hem van huls uit zeer vertrouwd was. De resultaten lieten nogal lang op zich wachten. Eind 1967, toen hij al een drietal boeken op zijn naam had staan, waren de re venuen nog zo matig, dat hij over woog om maar in de nachtdienst bij de PTT te gaan werken. Maar toen keerde het getij. „De telefoon bleef gaan", zegt Herwig er nu van; en hij plaatste zich voor een'bijna onmo gelijke opgave, door bij verschil lende uitgevers 10 boeken tegelijk aan te nemen, alle nog voor het eind van 1968 af te leveren. We zwijgen nog even van een zeer grote reeks artikelen voor landelijke kranten en tijdschriften. Zijn repu tatie was toen gemaakt. Hoewel het nog niet altijd even gemakke lijk ging. „Het kleine kamerplan tenboek", waarvan tot nu toe meer dan 1.000.000 exemplaren werden verkocht, moest aan zes uitgevers worden aangeboden vóór er één oren naar had. „Maar er zijn toch al van die boekjes", wierpen de uitge vers tegen. „Inderdaad", repli ceerde Herwig, „en er komen er ook steeds meer. Juist daarom moet u het uitgeven." Neg 20 titels liggen klaar Vraag aan Herwig: is hij nu niet bang dat hij na zoveel boeken lang zamerhand uitgeschreven raakt? Antwoord: geenszins. Herwig: „Die vraag wordt me altijd gesteld. Maar ik heb nog minstens suggesties voor 20 titels klaar, waarbf] de boe ken alleen nog maar geschreven moeten worden. Ook dat werk went. Vroeger ging het moeizaam, met de hand; tegenwoordig tik ik m'n boeken met de lay-out ernaast meteen op de juiste regelbreedte op het papier. In één keer. Ik heb tij dens mijn managersopleiding uit stekend tikken geleerd; en ook m'n talenkennis die ik daar opdeed, komt me nu geweldig van pas - En gelse en Duitse versies schrijf ik zelf; „Het tweede kleine kamer- plantenboek" schreef ik eerst in het Engels, vooi: ik aan de Nederlandse versie begon." Er wordt op „Nieuw Zeggelaar" zeer consciëntieus aan de omvan grijke produktie gewerkt. Meestal bepaalt Herwig op de dag nauw keurig vooraf wanneer een boek klaar zal zijn. Geschreven wordt er nu een uur of zes per dag. Een secre taresse en een tuinman regelen de zaken die hem van het schrijven zouden kunnen afhouden. Herwig: „Zelf in de tuin staan is er tot m'n spijt niet zoveel meer bij." Praktische naslagwerken Voor het grote succes van zijn boe ken weet Herwig geen verklaring te geven, of het zou moeten zijn dat het zeer praktische naslagwerken en -werkjes zijn, toegespitst op de praktijk van alledag. Veel prima weggevertjes ook. Zijn ideeën ven tileert hij tussen de regels door, maar nergens expliciet; hij is be paald geen wijsneus die zich tussen zijn lezers eri hun planten opstelt en hen zodoende met zijn opinies het zicht op het groene gebeuren ontneemt. De informatie die hij ge eft is voor iedereen (letterlijk: mil joenen!) begrijpelijk, toepasbaar en afgestemd op de praktijk in de lan den waar hij wordt gelezen. Voor de enorm toegenomen popu lariteit van alles wat met natuur Ned. Herv. Kerk: 8.30 en 10.15 uur ds. I. de Vrijer. Uitgangskollekte Kerk en samenleving. Oppas dienst: mevr. Dorrestein-de Bok en Jolanda Harbers. Na de tweede dienst koffiedrinken met de gasten in „Irene". Geref. Kerk: 9.30 en 19.15 uur ds. R.A. Hoogkamp van Hoogeveen In beide diensten is de eerste kollekte voor de kerk en de tweede voor rente en aflossing. Na de tweede dienst „koffie-uurtje" met de va kantiegasten in ,,'t Voorhuls". Kinderoppas (9.30 uur) mevr. Paalman-Verveda, Jeanette Pot man, mevr. Verveda-Beldman (res.); mevr. SchuppertrHaasjes, mevr. Stam-Compagne, mevr. Samson (res.). R.K. Kerk geb. „Irene": zaterdag 17 uur, zondag 9.30 uur Dijkerhoek: 9 uur ds C C Addink. Uitgangskollekte Kerk en samen leving. Okkenbroek: 9 uur ds. I.D.H van Dijk van Wesepe. Uitgangskollekte kerkvoogdij. Nieuw Heeten: zaterdag 19 uur, zondag 8 en 11 uur. Voor de kleinveemarkt en de boel-, dag, die beide werden gehouden in het kader van het dorpsfeest 1980, bestond een zeer grote belangstel ling Onder de vele bezoekers was een groot aantal vakantiegasten, ouders met kleine kinderen, voor wie het een geweldige belevenis was dat ze zo maar een konijntje of ERKEND TANDTECHNICUS Reparaties kunstgebitten klaar terwijl u wacht Uitsluitend na tel. afspraak Zwaluwstraat 31, Goor Tel 05470-4113 een leuk dwerggeitje mochten aaien. De totale aanvoer van plm. 300 stuks bestond uit kippen, krielkip pen, duiven (waaronder sierdui- ven), konijnen, jonge hondjes, poes jes etc. De handel was wat traag. Op het marktterrein en in het Sta tionskoffiehuis bij het terrein was het zeer gezellig en heerste een sfeer die de oudere marktbezoekers met weemoed deed terugdenken aan de Holtense Meimarkt van lang geleden. Ook voor de boeldag die door de boerendansgroep „De Hóólter Daénsers" in de grote tent werd gehouden, bestond zeer veel be langstelling en veel van de tweed ehands spullen maar voor een groot deel nog degelijk en goed bruikbaar, werden vlot verkocht. en groen te maken heeft, ligt de verklaring volgens Herwig voor de hand en uiteraard speelt hij met zijn boeken in op die populariteit. Herwig: „De tuin en het interieur van je huis zijn zo ongeveer de enig overgebleven gebieden waar je nog zelf mag uitmaken wat je doen wilt. De tuin bijvoorbeeld is een stukje van Jouw wereld waar nie mand greep op heeft. Die iris die daar bloeit, dat is jouw iris; jij hebt er een goed plekje voor ge zocht, jij zorgt er goed voor, en die iris doet iets terug, die iris bloeit en groeit voor jou alleen!" VRUDAG 25 JULI Laatste dag Dorpsfeest 1980 in het Dorpscentrum. 14.00-plm. 18.00 uur. Gezellige Dorpsfeest warenmarkt in de Tuin straat. ZATERDAG 26 JULI 13.00 uur Touwtrekwedstrijden om het kampioenschap van Holten in „Kalfstermansweide" 19.00 uur Start Oriènteringsrit M.A.C. „De Holterberg" bij café „De Biester" (zie bericht) ZATERDAG 26 JULI T.M. MAANDAG 4 AUGUSTUS Kapsalon „Elegant" wegens va kantie gesloten ZONDAG 27 juli 14.00 uur Discobal in café „De Wip- pert" (zie adv.) 19.30 uur dansen in bar-dancing „Boode", Bathmen (zie adv.) 20.00 uur dansen in bar-dancing ,,'t Boekje", Bathmen (zie adv.) DONDERDAG 31 JULI: 19.00-21.00 uur Laatste zomera- vondfeest in Oranjestraat en Dorpsstraat 19.30-20.00 uur Zangavond onder het motto: „Laat ons vrolijk zin gen" in „De Kandelaar", Stations straat. Na afloop gratis kopje kof fie. MAANDAG 4 T.M. VRUDAG 8 AUGUSTUS Avond-fietsvierdaagse 18 TOT 23 AUGUSTUS J aarfijkse „Huis aan huisactie" van Hoitens Fonds Internat. Hulpver- lening (Landbouwproject Ghana en Amnesty International) In het kader van de „zomeravond feesten" van de Holtense Handels vereniging door de TTV „OKIA" gehouden wedstrijden voor teams van campings/bungalows was de uitslag als volgt: 1. Camping Aan stoot, Beuseberg; 2. Camping „De WildhofMarkelo; 3. Camping „Salland", Nieuw Heeten; 4. Cam ping „Ideaal", Look. Felle zonneschijn is voor foto's niet de beste belichting. Door wolken ge spreid zonlicht geeft een beter resultaat. Geboren: Evelien Bianca Maria dv HAM Hauptmeijer en A L Groot- hold. Ondertrouwd: A H Jansen, oud 23 jaar en H Pasop, oud 20 jaar. Overleden: W J A Pannekoek, oud 13 jaar. Van Kollaan 11 Goor - Tel. 05470-33 32 IAAT ER GEEN GRAS OVER GROEIEN HUUR EEN MOTORZEIS ARTS J.H.A. Bruins, Keizersweg 32, tel. 3553. Spreekuur: 11 en 16 uur. ZIEKENFONDS Elke vrijdag van 8.20-10 uur spreekuur wijkgebouw Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat. WIJKVERPLEGING Zr. M.H. Honig-van 't Spijker, Fliermatenweg 13, Holten, tel. 05731-445 b.g.g. 05700-22700. Week enddienst gaat in vrijdagavond om 18 uur en eindigt dinsdagochtend om 8 uur. Tijdens de weekend dienst kunt u de wijkverpleegkun dige in ieder geval bereiken 's mor gens van 7.30 uur en tussen de mid dag van 13-14 uur. Spreekuur en af halen van verpleegartikelen maandag tm vrijdag van 13.30-14 uur wijkgebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat 31, tel. 1436. ZIEKENVERVOER AMBULANCEDIENST Telefoon dienstdoende arts of alarmnummer 0011. OPEN BEJAARDEN WERK Tafeltje dekje. Inlichtingen tel. 1201 en 1517. ZUIGELINGEN- CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in wijkgebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen wijkgebouw Stich ting Kruiswerk, Gaardenstraat. STICHTING VOOR MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING „MIDDEN OVERIJSSEL" Bureau Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat 31, Holten, tel. 05483-2784. Spreekuren: algemeen maatschappelijk werk maandag t.m vrijdag van 8.30-9.30 uur en vol gens afspraak. Ge zins- en bejaar denverzorging maandag t.m vrij dag van 8.30-9.30 uur. Telefonische hulpdienst tijdens het weekend 05486-16465. TANDARTS J.A. Groot, Aaltinksweg 6, tel. 2884. Spreekuur spoedgevallen 17-17.30 uur. DIERENARTS Th.A. Oostenbrug, Diessenplas- straat 5, tel. 1515. GEM. ENERGIEBEDRIJF Storing elektriciteit en gasvoorzie- nlng tel. 1814. POLITIE Tel. 1352 en 2655. Na 18 uur bellen 05200-71234. BRANDWEER Tel. 2222 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 3