Weg Amazone, hallo Rio Henk Boom Trimmen gezond, maar wel juiste vorm kiezen VARKENS PROEFBEDRIJF HOUDT OPEN DAGEN van Grootse lelieshow op Flevohof BON in de grafische industrie Maak 't nou eens zelf, je toekomstbeeld. Als grafisch vakman kan dat. Drukwerk maken is: werken met moderne machines, in een schone omgeving. Werk dat weinig lichamelijke kracht vraagt, maar wel goed nadenken. Want teksten moeten foutloos worden gezet foto's moeten nauwkeurig worden gemaakt kleuren moeten perfect worden gedrukt drukwerk moet fraai en stevig worden afgewerkt. -De grafische industrie zoekt jongeren van 16 jaar en ouder, die willen worden opgeleid tot grafische vakmensen. Drukwerk helpt de wereld draaien, nu en in het jaar 2000. Inlichtingen over werk en opleiding bij het Bureau Werkgelegenheid Grafische Industrie, Amsterdam, 020-462636. XJ - AO J i-JA A»öU - 9 jeelf ïag Voor trimmen hoefje geen eklame meer te maken. Ie- (ereen weet dat het goed is roor je gezondheid. Alleen Ie manier waarop, hoe je en vie ermee begint, dat is eel belangrijk", zegt dr. Harleen van Baak. Enige |ijd geleden stelde zij een inderzoek in naar de in- panningen, die het li- tiaam te verduren krijgt lij het trimmen, waarvoor iaar de prijs voor sportge- eeskunde 1979 werd toe- ekend. Hoeveel trimmers er in lederland zijn kan ik niet set zekerheid zeggen. Wel reet ik dat het er veel zijn. k heb voor het onderzoek ai ik heb gedaan 80 perso- len begeleid, die wilden rimmen om de meest uit eenlopende redenen. Voor Ie meesten was het ge- londheidsaspekt toch wel let belangrijkste. jfoor een betere konditie, om af te lallen of zomaar voor de lol, maar ir waren er weinig die gingen kimmen, omdat ze bang waren (oor hart- en vaatziekten." Marleen van Baak zelf heeft haar tart verpand aan de racefiets. [Toen ik op de middelbare school (at, moest ik elke dag een behoor- |k eind fietsen en daar had ik erg 1 prezier in. En hoewel ik nu elke j van Eys naar mijn werk in Maastricht met de auto rijd - het Buurt anders veel te lang - fiets ik per week nog heel wat uurtjes." Limburg is van oudsher al de pro vincie geweest waar veel wordt ge petst. Dr. Van Baak schrijft dat toe San het feit, dat bfjvoorbveeld hardlopen als trlmsport in het zui den van Limburg met de vele heu- reis en dalen erg inspannend is. „Toch kijken de mensen nog wel eens raar op als ze een vrouw op een racefiets zien, al worden het er Steeds meer." Poor dogen per week 2e is van mening, dat sinds we een eteeds meer zittend bestaan zijn gaan leiden, de sport en het trim men veel opgang heeft gemaakt. „Het is natuurlek aardig als de mensen één keer in de week trim men, maar om een optimaal effekt op de konditie te krijgen, moet je het toch wel een paar dagen per week doen en moet je wel gemoti veerd zijn. Trouwens, de meesten, die er eigenlijk niet van houden, stoppen er toch al vrij vlug mee." [Toch is trimmen niet zomaar per definitie gezond. Dat bleek wel tij dens het onderzoek dat Marleen van Baak verrichtte mede op ver zoek van de Nederlandse Hart stichting. ,Het gevaar bestaat dat mensen een trimvorm kiezen die voor hen niet geschikt is. Het ligt bijvoorbveeld aan je konditie. Is die nou niet zo goed, dan loop je gevaar dat je Jezelf gaat forceren, overbelasten dus Zo iemand kan het beste beginnen met wandelen of fietsen Daarvan kun je het tempo zelf bepalen, terwijl dat bij hardlopen veel moeilijker is, Je ziet dan ook dat bij beginnende trim mers die gaan hardlopen veel meer blessures voorkomen. Ze voelen soms een beetje pijn en willen toch maar doorlopen Het is dr. Van Baak gebleken dat het voor ieder een goed is om vooral rustig met trimmen te beginnen. Overigens wil zij wel kwijt dat, alhoewel zelf fervent fietster, ze niets tegen hard- lopen heeft „Want", zegt ze, „het is een uitstekende manier om een goede konditie op te bouwen." Ook in jogging ziet ze weinig bezwaren, als maar rustig begonnen wordt. Bijvoorbeeld de eerste dag 5 minu ten, de tweede dag 10 minuten. Gaat dat niet zo best, dan maar weer liever een dag of wat 5 minu ten joggen. Hoever kon men gaan? Marleen: „Voor iedereen die ge zond is, is het lichaam een prima graadmeter om vast te stellen tot hoever je met het trimmen kunt gaan. Als je lichaam gaat proteste ren is het gewoon tijd om het wat kalmer aan te doen." Het onderzoek van Marleen van Baak heeft ertoe geleid dat er enige tijd geleden een herzien trimboekje door de Nederlandse Hartstichting is uitgegeven. Een vorig boekje, geschreven door een Amerikaanse arts, bleek wat on duidelijkheden te bevatten waar door de kans op blessures niet denkbeeldig was. Dr. Van Blaak heeft wel kritiek op het feit dat het voorkomt dat een huisarts iemand zomaar aanraadt om te gaan trimmen. „Het advies te gaan hardlopen, om alleen daar door wat pondjes overgewicht kwijt te raken bijvoorbeeld, heeft geen zin. Van alleen hardlopen val je namelijk nagenoeg niet af. Voor fietsen, en dan bedoel ik niet direkt racen, geldt hetzelfde. Maar fietsen en tegelijkertijd op je gewicht letten - en dus je voeds- elopname controleren - is wel een goed en gezond hulpmiddel. In de opleiding van huisartsen tref je bijna niets aan over inspannings- leer, zodat die arts ook niet vol doende in die materie thuis kan zijn om een goed advies te geven." Ze vindt het jammer dat er jaarlijks zoveel geld aan het genezen van sportblessures moet worden uitge geven. Ze zegt: „Dat geld kan beter gebruikt worden om goede voor lichting te geven, zodat er minder blessures ontstaan. Twijfel je er nou aan of je een bepaalde vorm van trimmen wel of niet kunt doen zonder je gezondheid te schaden, dan kun je altijd een keuring laten verrichten bij één van de Sport Me dische Adviescentra of bij een plaatselijk sportkeuringsbureau." Ondanks haar waarschuwingen blijft Marleen van Baak een warm voorstandster van trimmen. „Als je gaat trimmen merk je na verloop van tijd dat je hartslag verandert. Het hart gaat langzamer slaan, waardoor het in staat is per slag meer bloed rond te pompen. Het fijne daarbij is dat je maximum hartslag niet verandert. Als je dus eens heel hard moet lo pen, kan je hart toch even snel kloppen als vroeger. Die lagere hartfrequentie heeft het voordeel dat de pompkapaciteit veel beter is en er als het ware minder slijtage van het hart optreedt." Ook voor hartpatiënten is het goed om te trimmen. Ze zegt daarover: „Het is gewoon zo dat aangepast trimmen, dus wel heel voorzichtig en onder leiding beginnen, voor hartpatiënten een uitstekende vorm van revalidatie kan zijn Het is jammer dat er op dat gebied in Nederland nog veel te weinig wordt gedaan." kwaliteit en economische achter gronden blijkt men nauwelijks op de hoogte. Tijdens de open dagen kan men ook kennis maken met het praktij konderzoek varkenshouderij Bij dit praktijkonderzoek wordt on dermeer bekeken: het gebruik van roostervloeren, het aanbinden van fokzeugen, de voeding van fokzeu- gen, biggen en mestvarkens. Voor het onderzoek zijn de volge nde dieren aanwezig: 240 zeugen; 80 opfokzeugen, 640 mestvarkens; 1000 biggen; 3 fokberen. Alleen het bekijken van deze dieren is voor velen al een uitstapje waard. Er is ln elk geval voor het proefbe drijf reden genoeg om op 23 en 30 juli a.s de deuren opnieuw open te zetten voor de bezoekers Men kan terecht van 10.00 tot 16 00 uur. Door het gehele bedrijf is een wan delroute aangegeven en de mede werkers van het bedrijf zijn bereid inlichtingen te verstrekken Voor de kinderen is er een wedstrijd waarmee ze aantrekkelijke prijsjes kunnen winnen Het proefbedrijf is bereikbaar vanaf de weg Raalie- Deventer, afslag tegenover de Weitdorplaan. RAALTE - Het Varkensproefbe drijf „Noord en Oost Nederland" te Raalte heeft gemerkt dat ook niet-agrariërs, zogenaamd „bur gers", belangstelling hebben voor wat er in dit proefbedrijf gebeurt. In 1976, 1977 en 1979 werd een tweetal open dagen georganiseerd en de belangstelling bleek enorm. Per dag kwamen er globaal dui zend bezoekers, bestaande uit ge zinnen die met vakantie waren, groepen scholieren, maar ook een aantal boeren met hun vrouw, die een vakantiedag benutten om het bedrijf te bekijken. Nu de behoefte zo duidelijk is ge bleken worden deze zomer weer twee open degen gehouden en wel op de woensdagen 23 en 30 Juli Uit de bezoeken die het bedrijf tot dus verre kreeg kwamen genoeg reak- tles los waaruit bleek dat men in het algemeen maar weinig van de moderne varkenshouderij afweet. Ook van de omstandigheden waar onder varkens worden gehouden weet men veelal alleen van horen zeggen en dan hoort men vaak nog verkeerde verhalen ook! Van de ge zondheidszorg, vruchtbaarheid, Het boekje van de Hartstichting heet „Trimprogramma's en coop- ertest" Het geeft een uitvoerige, deskundige toelichting bij trim programma's. Nuttig zijn vooral de opbouwprogramma's voor de leef tijd jonger van 30 jaar tot boven de 50 voor de sporten wandelen, fiet sen en hardlopen. (De coopertestis een 12-minutenloop, waarbij maximale inspanning wordt ver richt.) „Zie de lelie op het veld", zo luidt deze voorname, prachtig ontwik- de eerste regel van een bekend kelde bloem een zeldzaamheid volksliedje. Maar op het veld is geworden. Een groot assortiment van nlen we lelies zal in de komende weken te pronk staan in Flevohof. De Ver enig! ng „De Lelie", waarin vrijwel alle lelikweken rijn verenigigd, zal in samenwerking met Flevohof een lelieshow presenteren van 19 juli Lm 9 augustus u. Deze fraaie expositie, welke wordt gearrange erd door de bekende bloemsler- kunstenaar F. Hulsken nit Bus- sum, zal zeker een bezoek de moeite waard maken. De expositie staat in bet teken van Nederlandse klederdrachten. Wie nadere in formatie wenst over bijv. lelies als tuinplant zal op deze expositie ook aan rijn/haar trekken komen. De afdeling voorlichting van de bloembollenraad zorgt voor volop informatiemateriaal. In de grijze oudheid was het be staan van de lelie reeds bekend en werd zij geroemd en bewonderd om haar schoonheid. Vandaag is dat nóg zo. Dankzij het werk van ver edelaars in Nederland en Amerika zijn de laatste jaren tal van nieuwe vormen en kleuren gewonnen. U hebt het maar voor het zeggen: le lies met hangende of staande en al dan niet omgekrulde bloemen, aanwinsten met vertikaal geplaat ste bloemen en dan kunt u ook nog kiezen uit klein-, middelgroot- of grootbloemige typen. Werd het le liebeeld voorheen voor een groot deel beheerst door de witte trom petten en de oranje hoDandleums, vandaag de dag is er een rijk scala aan kleuren en vormen. Hoe belangrijk de lelie teelt voor de vaderlandse bloembollencultuur is, laten een paar cijfers zien. In 1964 werden er in Nederland nog geen 80 ha. lelies geteeld, maar vandaag bestaat het areaal 1100 ha.! En dat zal met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid nog groter worden, omdat de lelie als snij bloen steeds meer in de mode komt. Niet alleen om de fraaie kleu ren en typen, maar ook doer het lange leven ln de vaas, ofWri de lange houdbaarheid. Bij de bloemkwekers komt de lelie ook steeds meer in trek. Er gaan veel bollen op een vierkante meter, de warmtebehoefte van een aantal rassen is gering en bovendien kan men een deel van de lelies het ge hele Jaar rond in bloei krijgen. Daar komt nog bU dat men de bo fieri na uwkeurig kan programmeren. Als men zo op de juiste manier behan delde bollen op een bepaald tijd stip plant, kan men na een aantal weken bloemen snijden. Men kan er bij wijze van spreken de klók op gelijk zetten. Flevohof is geopend van 8.39 uur tot 18.00 uur. Met openbaar vervoer is Flevohof bereikbaar vla station Harderwijk. Graag informatie over het grafische vak en de opleidingen (invullen in blokletters). (Naam) (Straat nr) (Woonplaats postcode) (Leeftijd) Zo spoedig mogelijk opsturen naar het Bureau Werkgelegenheid Grafische Industrie, Antwoordnummer 8i (geen postzegel plakken) 1,1000 VB Amsterdam Op het moment dat u dit leest - heb ik uitgerekend - moet het vakantietijd in Nederland zijn. U leest dit, maar uw buren zijn misschien al weg en u gaat nog. Of bent u al terug? Hoe het ook zij, ik benijd al die mensen geenszins, die eerst in lange rijen in het ANWB-kantoor aan de Enschedese Boulevard moeten wachten en vervolgens verzeild raken in files ergens op weg naar het „zonnige zuiden". Het „zonnige zuiden" is in deze reeks artikelen wat „zuidelij ker" gesitueerd. Zo zuidelijk zelfs, dat we haast in de winter periode van het zuidelijk hal frond zijn terechtgekomen. Bo vendien. zonder één moment van wachten hebben we sinds het vorige artikel geheel onver wacht een paar duizend kilome ter zuidelijker afgelegd. Deze regels vertrouw ik toe aan mijn laatste velletjes in Paramaribo gekocht papier in een klein ho telkamertje, waar de zon na uwelijks komt omdat de wol kenkrabbers te hoog zijn. Het strand ligt achter een straat en 14 rijbanen verder en luistert naar de naam Flamengo. Zo heet de kampioensploeg van Brazilië ook en voetbalspecia listen behoren dan te weten dat het om Rio de Janeiro gaat. Copacabana dus „The girl from IpanemaRio-bikini's en noem maar op Niks geen Peru dus. Weg Amazone Hallo Rio Alle maal wel erg plotseling hoor. Kwam het vorige artikel nog uit Rio Preto, ergens in het span nende regenwoud van de Ama zones, was er al vele keren sprake van een opwindende reis per boot over de Amazone rich ting Iquitos in Peru. dringende redenen zijn er debet aan ge weest dat we niet de kant van de Stille Oceaan zijn opgegaan, maar die van de Atlantische Oceaan. Zoiets als vakantie houden in Biscarosse onder Bordeaux aan de Golf van Bi- scaje en dan ineens opbreken en doorstromen naar het Joegos lavische Dubrovnik aan de Ad- riatische Zee. Wat voor de lezer in twee artike len gebeurt, vergde in werke lijkheid wat meer tijd. Alhoe wel, terugkijkend ging het nog razendsnel Eerst per boot terug naar Manaus, daar twee weken speurwerk naar het ware leven van zendelinge Betty Smit, plotseling moeten opbreken, geen bootreis over de Amazone meer, maar een vliegreis naar Recife, vervolgens een busreis van 42 uur naar Rio de Janeiro en op het moment dat ik dit schrijf zijn de plannen al weer veranderd Wilden we aanvan kelijk direkt doorgaan naar Bo livia. nu ik een oude Zwitserse reisgenoot uit Mexico heb opge scharreld is het heel best moge lijk dat we eerst nog enige tijd ergens ln een dorpje tussen Rio en Sao Paulo zullen blijven. Want daar woont-ie inmiddels Het is moeilijk om - het is medio juni dat ik dit schrijf - na te gaan of u inmiddels iets over die Betr tie Smit hebt gehoord. Om een heel lang verhaal kort te maken, in Manaus heb ik enig journalis tiek speurwerk verricht om na te gaan wat er is gebeurd met al het geld dat sinds 1972 voor zendelinge Betty Smit uit Zwolle is ingezameld. Het resul taat van dat speurwerk was, op zijn zachtst gezegd, onthutsend. Mogelijk hebt u er inmiddels iets over gelezen, misschien ook niet. Ik schrijf dit artikel in het weekend dat in Nederland de eerste publikaties over het „ware leven van Betty Smit" moeten verschijnen En als dat inderdaad zo is en u hebt er iets over gelezen, herinnert u zich wellicht iets over de manier waarop de destijds door NCRV en Anthony van Kampen zo bewierookte zendelinge pleegt te leven in het voor Nederland zo verre Manaus. Hoe het ook zij, mijn speurwerk werd me niet in dank afgenomen. Eerst nog werd ik door andere zendelin gen beschouwd als „gezonden door God", omdat Nederland nu eindelijk eens de waarheid zou krijgen te horen over Betty. Hoewel, er werd aan toegevoegd dat ik als een werktuig van de duivel kon worden beschouwd, omdat vele gelovigen in Neder land waarschijnlijk zouden wei geren te accepteren wat ik in middels over Betty Smit heb geschreven. Vervolgens werd ik beschuldigd van inbraak en na twee weken van research, interviews, getui gen opsporen, foto's maken en documenten verzamelen, kreeg ik een telefoontje, waarin tot twee keer toe in het Portugees de mededeling werd herhaald: „Als er in Nederland enig artikel tegen Betty verschijnt, bete kent dat je dood". Nou ja, daar zit je dan. Met de wetenschap dat justitie in Bra zilië de slechts funktionerende in Zuid-Amerika is en dat justi tie in de staat Amazonas de slechts funktionerende in Brazi lië is. Bovendien, de lonen zijn zo laag, de armoede is zo groot, dat niemand zijn hand om draait voor een moord als die daarmee een „geeltje" kan ver dienen. Een en ander had tot gevolg dat we hals over de kop Manaus hebben verlaten. Omdat ik mijn artikelen over Betty Smit nog moest schrijven en ik bovendien bereikbaar wilde zijn in verband met mijn journalistieke werk zaamheden, leek een reis over de Amazone richting Peru niet raadzaam Immers, het zou be tekenen dat ik geruime tijd zou zijn afgesneden van alle moge lijke verbindingen, uitgezon derd misschien tam tam en postduif Om meerdere redenen viel de keus op Recife, nota bene inclusief vier tussenlandingen een vliegreis per Boeing, die om 9.00 uur begon en om ongeveer 16.00 uur in de middag eindigde. Waarmee ik maar wil zeggen, dat de afstand Bordeaux- Dubrovnik helemaal niet zo ver is vergeleken met de giganti sche afstanden, die je in Brazilië kunt afleggen Voeg daarbij een busreis van maar liefst 42 uur non-stop naar Rio de Janeiro en ziedaar Brazilië. Groots. On eindig groter dan je ooit in je stoutste dromen kunt voorstel len. Dit alles bracht ons ln Rio de Janeiro. En daar houden we nu een beetje vakantie. Voorlopig nog geen Peru Eerst maar eens bijkomen van alle opwinding ln Suriname en Manaus Copaca bana, Ipanema, voo-dooh, de monstraties, voetbal, ach, in de artikelen die volgen zal ik u het een en ander vertellen over onze ervaringen in Rio de Janeiro Maar niet eerder dan dat ik u en de uwen een hele goeie en pret tige vakantie toewens Of an ders (voor het geval u dit later leest dan Ut heb aangenomen dat u het sou lezen): welkom thuis.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 9