Schoolwerkperiode L.A.S. fDe Gaarden" Jongeren azen op ijbewijs en auto 50 miljoen kinderen spelen met Lego gemeente holten r holten Voetbalcompetitie zondansamateurs begint 7 september Bergruiter- nieuws GESLAAGD TOUWTREKKEN Radio Oost op vakantie- toer UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE VERGADERING VAN B. EN W. D.D. 8 JULI 1980 ENQUETE ONDERHOUD VOORTUINEN IN DE HAAR A i WJk O juni brachten de tweede en e klas van de Lagere Agrari- School „De Gaarden" een be- aan het zuiden van ons land. roepen hebben de leerlingen lagen gemaakt van de ver lende programma* rdelen. ir Overloon". We (klas 2 en 3) en maandag 23 juni naar Over- Het was mooi en droog weer we uit Holten vertrokken, om twaalf kwamen we in Overloon We mogen eerst iets voor ons loenbijv wat drinken of snoep >n In het Oorlogs- en Vereets- eum was veel te zien. Er waren Amerikaanse en Engelse s en kanonnen, ook waren er ftuigen met bommen Er waren rikaanse, Duitse en Engelse ens, maar die waren verroest, t ze nu niet meer gebruikt ien worden. Door Wim Bel li en Erwin Boode (klas 2). t Pietergrot". De grotten lagen buurt van Valkenburg, de ene ht eigenlijk niet als toeristen- gebruikt worden, want deze wel eens instorten. Deze grot is e oorlog veel gebruikt als on- omen voor soldaten en bur- De grot werd ook veel bescho* door de Duitsers met een ka- dat hebben de Engelsen en rikanen later „ingepikt" Dit an staat nu In de grot Deze grot iel beschilderd met houtskool teenkool door de soldaten en een pastoor die er later ook kerkje in maakte. Hierna zagen nog een grotwoning, hier was 's winters warm en 's zomers er koel. De mensen betaalden f 1,- huur per Jaar Door Cor ikers en Hennie van Coverden, .3. kwart over vijf kwamen we bU eugdherberg aan. We moesten r om half zes eten. Toen we het op hadden mochten we een tuur vrij rondlopen in Vaals, noesten om acht uur terug zijn, t dan kregen we enkele films het ontstaan van de lucht- rt te zien Na de film konden we jen stellen aan een paar man die er erg veel van wisten. Na op kregen we een sticker Toen ee gaan kaarten, lezen, ping- igen of dammen Om elf uur gin- we naar bed, maar het was niet teen slapen Herman Grooten- ist, Jan Henk Hargeerds en KI Baltink. klas 3 sdagmorgen zijn we eerst naar istricht geweest, we wilden naar het centrum maar dat was af gezet want koningin Beatrix kwam op bezoek Toen zijn we naar Val kenburg gegaan, naar een steenko lenmijn Het was een nagemaakte steenkolenmijn. Het was er hoger en luxueuzer Er stonden en hingen allerlei gebruiksvoorwerpen die er in de mijn gebruikt werden De ma chines werden een paar keer gede monstreerd. wat een erg kabaal gaf, maar waardoor je kon zien en horen hoe men vroeger en nu werkte in een steenkolenmijn. Hiema zijn we naar een restaurant gegaan dat bo ven de mijn lag. Dinant, Henk Leunk en Bert Meesterberends, klas 2. 's Middags gingen we naar een nieuwe boerderij in Eys in Zuid- Limburg We kenden daar eerst be zichtigen een ligboxenstal voor 100 koeien, waarvan 75 melkkoeien en 25 plaatsen voor droogstaande koeien of drachtige pinken of koeien. Er was een afkalfetal voor de kalveren, waar de kalveren bij de moeders bleven tot de biest weg was, maar de koe werd toch één maal per dag gemolken. Men had een melkstal voor twee keer vier apparaten visgraads met de mo gelijkheid uit te breiden tot 3 x 4). Het kaasmaken doen ze zelf's mor gens. Dan wordt de melk van 4,5 graden uit de tank in een bak ge daan en geroerd eerst mét, later zonder messen. Dan wordt er de wei afgehaald en de kaas aan blokken gesneden. Deze blokken gaan in bakken die weer onder de pers worden gezet voor zo'n 6 uur. Daarna wordt de kaas gedroogd. Varkensstal. Hierin konden 1000 mestvarkens. Het gebouw bestond uit 10 afdelingen, de varkens ver wisselden per hok naar gelang ze gegroeid waren. De stal was geheel geïsoleerd en er moest een kon stante temperatuur, zijn. Verwar ming: de lucht wordt via een pijp onder de varkensstal geleid, hier wordt het door de mest verwarmd en komt verwarmd de stal in. In de stal is het donker, alleen bij het voeren is er licht aan. Door Herman Pakkert, Rinus Oolbekkink en Jo- han Oosterveld, klas 3. 's Avonds konden we kiezen tussen naar het zwembad gaan of wande len. Ik koos voor het zwembad, waar we heen zijn gelopen dat nogal een hele tocht was. Toen we er aan kwamen moesten we ons eerst douchen en toen in het water waar veel chloor in zat. We hebben ruim een uur gezwommen. Daarna geren, en dan vooral de 18- en 19-jarigen, hebben ongekend veel he istelling voor alles wat met auto's te maken heeft. Dat is aan veel ren te merken. Het urenlang sleutelen aan hun tweedehands- of spik- nternieu we auto, het almaar bezig zijn met het verfraaien hiervan en in alle opzichten vertroetelen van dat trotse bezit zijn nog maar een dvol uitingen van het genot dat menige jongere beleeft aan het zelf orijden. mand fijkt de naar volwassen- d groeiende verkeersdeelne- rs uit het hoofd te kunnen pra- dat autorijden lang niet altijd risicoloze bezigheid is, al den- ze er natuurlijk wel eens aaa ar het verlangen naar die be- urdersplaats tussen vier wielen al die Jaren, dat er als voetgan- fletser of bromfietser aan het 'keer mocht worden deelgeno- n, eerder toe- dan afgenomen i auto het Nationaal Jongeren Onder- lik Bladen '79 blijkt, dat van de •ren van 18 en 19 Jaar 66 pro^ |it (drie van de vijf) graag een zou willen hebben Bydemeis- jligt dat percentage nóg hoger en op 68 procent op de vijf 18- en 19-Jarlge Jon- heeft zelf al een auto Naar- ite ze ouder worden hebben ze er istal wel één uit de eerste of zo- leiste hand Olobaa) kan de con Isle worden getrokken dat in ons ld rond driekwart miljoen man- li en vrouwen van 1&25 Jaar een f bewijs bezitten feite feite betekende de bromflets- Iftjjd al voo! zeer velen het sein. jl het eerste deel van de gernoto- ieerde leeftijdsfase werkelijkheid is geworden .Zo gauw ze 16 jaar n geworden rijden ze als het ware It de brommer de huiskamer K wordt wei eens gekscherend zijn we teruggewandeld en hebben in de jeugdherberg nog wat nage- babbeld We zijn gaan wandelen na het eten, we gingen naar het Drie landenpunt. dit lag op een hoge berg. het hoogste puntje van Ne derland (322,5 m) daarna zijn we weer teruggewandeld en nog wat „nagekletst"om half twaalf zijn we gaan slapen Door Henk Udink, Jan Steegink en Gerrit Veneklaas, klas 2 Woensdagmorgen zijn we vertrok ken richting Thom In Thom koch ten veel leerlingen Limburgse vlaaien, hiema gingen we naar een kapelletje van Thom Toen zijn we naar CeHaVe-Veghel gegaan, daar kregen we een lunch aangeboden met een slaatje. Toen we dat naar binnen hadden „gewerkt", kregen we dia's te zien over deze coöpera tie Deze coöperatie is één van de grootste van Europa, heeft plm 150 buikwagens Ais ze naar het noor den gaan nemen ze een 16 tons vrachtwagen plus een aanhanger van 16 ton mee, dus in totaal 32 ton. Dhr Jansen vertelde over veevoe ding. waar dat uit bestond, hoe ze aan de grondstoffen kwamen, welke brokken het beste zijn, hoe ze op het laboratorium werken. Daarna hebben we nog veel vragen gesteld om daarna vanuit de bus een stuk van het terrein te be kijken. En toen gingen we richting Holten. Door Gerrit te Velde, Erik Zwiers en Herman Lueks, klas 3. De competitie 1980/81 van de zon dagsamateurs van de K.N V B be gint op 7 september Holten blijft in de 3e klasse A (nr 304), die als volgt is samengesteld 1 De Zweef, 2. Tubantia, 3 Rood Zwart, 4 Vosta, 5 Avanti, 6 Unisson, 7 Holten, 8. Berghuizen, 9 Reutum, 10. Eiler- mark, 11 De Tukkers, 12. BWO. VVDL (kampioen), UD en Losser (gedegradeerd) en ABS zijn uit de afdeling verdwenen In hun plaats zijn gekomen De Zweef, Vosta, Ei- lermark en B W O Het is nu een volledige Twentse aangelegenheid geworden, na ABS naar 3B is ver huisd Het programma voor de eerste helft van de competitie ziet er als volgt uit: 7 SEPTEMBER De Zweef - BWO Tubantia - De Tukkers Rood Zwart - Eilermark Vosta - Reutum Avanti - Berghuizen Unisson - Holten 14 september De Tukkers - De Zweef gen, afneembare prulken en petten, vier jaar later uitgebreid met lieve cn grappige Legolandertjes, die op schaal van Legoland werden ge maakt. Wat men overigens nooit „als Lego" zal aantreffen is „mens vijandig" speelgoed. GKC heeft ge zworen dit nooit te zullen vervaar digen en dat is ook in de statuten van het bedrijf opgenomen. Met zes steentjes: zestig jaar bezig Op 8 Juli werd de Deen Godtfred Kirk Christiansen zestig jaar. Zijn naam zal waarschijnlijk niet veel mensen iets zeggen, maar wèl zijn uitvinding, vermoedelijk het meest bekende speelgoed van onze eeuw: het Le- Dat dat 2,6 gram wegende steentje go-steentje. Lego is op dit moment in ieder geval het meest gekochte van nog geen 5 cm3 een weidoor- speelgoed ter wereld. Meer dan honderd miljoen kinderen beleefden er in dachte vinding is geweest met on- de laatste 25 Jaar plezier aan en er spelen Iedere dag 50 miljoen kinderen telbare mogelijkheden, bewijst een mee. Meer dan 70% van alle Europese gezinnen met kinderen beneden de aardig rekensommetje: zes van 14 Jaar heeft Lego in huis en het is te koop in maar liefst 50.000 winkelsin deze steentjes kunnen op maar Europa, waarvan ruim 2000 in Nederland. Wat kan de ooreaak zijn van het liefst 102.981.500 verschillende ma- succes van dit van oorsprong toch simpele steentje, dat de basis is gewor- nieren op elkaar worden geplaatst, den van een gigantisch systeem met nu vele duizenden onderdelen? De heer Christiansen of GKC, zoals hy voor vrienden heet, noemt als reden de paradoxale eigenschap van dit blokje dat dit als basis van de vrijwel oneindige mogelijkheden inspirerend werkt voor het artistiek getalen teerde kind, maar tegelijkertijd grote aantrekkingskracht heeft op hen die minder artistiek begaafd zijn. Niet voor niets wordt Lego ook toegepast in bezigheidstherapieën en diverse leermethodieken. Eilermark - Tubantia Reutum Rood Zwart Berghuizen Vosta Holten - Avanti BWO Unisson 21 september De Tukkers BWO De Zweef - Eilermark Tubantia - Reutum Rood Zwart - Berghuizen Vosta - Holten Avanti - Unisson 28 september Eilermark De Tukkers Reutum - De Zweef Berghuizen - Tubantia Holten - Rood Zwart Unisson Vosta BWO - Avanü 5 oktober Eilermark - BWO De Tukkers - Reutum De Zweef - Berghuizen Tubantia - Holten Rood Zwart - Unisson Vosta - Avanti 12 oktober Bekerwedstrijden en eventueel in haalwedstrijden. 19 oktober Reutum - Eilermark Berghuizen - De Tukkers Holten - De Zweef Unisson - Tubantia Avanti - Rood Zwart BWO - Vosta 26 oktober Reutum - BWO Eilermark - Berghuizen De Tukkers - Holten De Zweef - Unisson Tubantia - Avanti Rood Zwart - Vosta 2 november Berghuizen - Reutum Holten - Eilermark Unisson - De Tukkers Avanti - De Zweef Vosta - Tubantia BWO - Rood Zwart 9 november Berghuizen BWO Reutum - Holten Eilermark - Unisson De Tukkers - Avanti De Zweef - Vosta Tubantia - Rood Zwart 16 november Inhaal- en eventueel bekerweds trijden 23 november Holten - Berghuizen Unisson - Reutum Avanti Eilermark Vosta De Tukkers Rood Zwart De Zweef Tubantia - BWO 20 november BWO Holten Berghuizen - Unisson Reutum - Avanti Eilermark - Vosta De Tukkers - Rood Zwart De Zweef - Tubantia 7 december Return van 7 september Op het in Geesteren gehouden C.S.I. behaalde Ingrid Diepe rink met .Arabella" bij het springen L/Z om de 40plus trofee de derde prijs. De vijfde prijs was voor Theo van Dijk met „Passepartout" Op het „avondconcours" in Hellendoorn werden de volgende successen be haald. Dressuur achttallen, tweede prijs. Het achttal bestond uit Theo van Dijk, A.J Steenhuis, H Lub- berding. A. Veenstra, R. Brons voort, J Bronsvoort, H Kuipers en I. Dieperink. In de individuele dressuur klasse L 2 was de tweede prijs voor I Dieperink en de vierde voor Theo van Dijk Dressuur klasse B 3 H Lubberding; 4. T. Broekhuis; 5. Rikus Brons voort. Springen klasse L: 7. Jan Murris; 12. Theo van Dijk. Bij de in het kader van de „Zome ravondfeesten '80" door de TTV „OKIA" gehouden wedstrijden voor teams vao campings/bunga- lowbedrijven was de uitslag als volgt: HEREN: 1 Camping „De Prins", 2. Camping „De Haspel"; 3. Camping „Salland", Nieuw Hee» ten. DAMES: l. Camping „Sal land"; 2. Team Espelo. De heer Hartsuiker Jr. slaagde te Amsterdam voor het diploma Vak bekwaamheid „aardappelen, groente en fruit" en in Den Haag voor het diploma „Vakbekwaam heid vis/visprodukten". Als uitvinder GKC vanaf nu iedere 5 seconden acht uur per dag een andere variatie zou bedenken, zou hij daar nog zestig jaar voor nodig hebben. fel begeerd Dat Jongeren graag in het bezit komen van het rijbewijs weet het Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen uit eigen ervaring Er is in ons land geen Jongere die dit fel be geerde rose papiertje zou willen missen In 1978 kwam meer dan de helft van de aanvragen voor het rijexamen voor rekening van de groep 18- totenmet2!-jarigen<55,4 procent) Tellen we de groep tot en met 29 Jaar erbij, dan bedraagt het percentage maar liefst ruim 79 Het goedkeuringspercentage onder de jeugdige rijexamenkandidaten is vrij hoog Vooral de 18-jarigen doen het wat dit betreft bijzonder goed Examenvrees Het percentage Jongje vrouwen, dat de eerste de beste kèer slaagt, is in het begin lager dan dat van de mannelijke leeftijdgenoten Kenne lijk is voor het .zwakke geslacht" examenvrees nog een belangrijk breekpunt Ondanks alle ver gaarde kennis behoren jonge au tomobilisten echter vaak tot de verkeersslachtoffers Soms hebben ze nog maar net hun rijbewijs ge haald als ze betrokken raken bi) ernstige verkeersongevallen Dit schrijft „Mens en verkeer actueel", een uitgave van Veilig Verkeer Ne derland. Crisistijd Het Lego-verhaal begint by de Jut- landse Ole Kirk Christiansen, een gediplomeerd timmerman, die in de crisistyd van de Jaren dertig zonder werk kwam te zitten. Ole begon toen van allerlei stukjes hout speelblokken en beestjes te maken. ZUn tienjarig zoontje Got- fred werd daarmee „de boer op" ge stuurd. Letteriyk, want na school- rijd moest de kleine jongen in na burige boerderyn dit speelgoed trachten te ruilen voor eten en kle ren voor het gezin. Hy had daarin zoveel aardigheid en handigheid, dat hy in het nieuw verworven vak van zyn vader, het maken van speelgoed, bleef en deze schamele, uit nood geboren, broodwinning uitbouwde tot een gigantisch con cern dat in ruim dertig onderne mingen over de gehele wereld nu werkgelegenheid biedt aan meer dan 3000 mensen. Het Jutlandse Biliund, waar Lego is gevestigd, was aanvankeiyk slechts een pleis terplaats voor de postkoets, maar is dankzy de doorzettende Jut- landse Christiansen uitgegroeid tot een voortvarend stadje met zo'n 6000 Inwoners, een eigen vliegveld en een van de grootste toeristische attracties van Scandinavië Lego- land, dat jaariyks zo'n 900.000 be zoekers trekt Legoland is een soort Disneyland, een pretpark van 75 000 m2 Een speciale attractie (waarvoor het aanvankeiyk was opgezet) vormt daarby de minia tuurstad «waaronder ook een stuk „Amsterdamse gracht") te verge lijken met Madurodam. maar dan geheel opgebouwd uit maar liefst 25 miljoen Lego-steentjes! 10 miljoen per dag De naam „Lego", zoals de oude timmerman zyn speelgoed al noemde voordat zyn zoon in 1654 het legendarisch steentje bedacht, heeft van oorsprong een dubbele betekenis. Enerayds is „leg godt" het Deens voor „speel goed", an- derayds is „lego" niet alleen het la- rijn voor „ik lees", maar ook voor „ik voeg by elkaar". Vlak na de tweede wereldoorlog (in 1948) be gon het Lego-speelgoedfabriekJe dat vader en zoon Christiansen in 1932 inmiddels hadden opgerciht voor de vervaardiging van hun speelgoed, dat een aardig succes begon te worden, als eerste in De nemarken over op het vervaardi gen van speelgoed uit een nieuw, uit Amerika overgewaaid produkt: plastic. Maar hoewel zoon Gotfred toen al het „steentje" in zyn ach terhoofd had, was het pas zes jaar later „produktieryp" en vrijwel me teen een groot succes. Momenteel produceert Lego meer dan 180.000 dozen met verschillende inhoud, maar altijd weer met dat plastic blokje, waarvan er nu meer dan 10 miljoen per dag worden geprodu ceerd, als basis. Vele ouders zullen Lego nog alleen maar herinneren als „stationair" bouwmateriaal voor het maken van huizen, ge bouwen, bruggen etc., maar in 1962 werd Lego .mobiel" door de intro ductie van het eerste Lego-wiel en konden kinderen er ook auto's, kranen en treinen mee maken en in 1970 werd het mechanische aspekt versterkt door de introductie van tandwielen en elektromotortjes, in 1977 uitgebreid tot een aparte serie „Lego techniek" voor de ervaren Lego^ bouwertjes met echte zuige rs. tandheugels, drijfstangen en koppel-asjes En al kon je dan altyd ook al mensen" met dit veelzydige steentje construeren, het bleven aanvankelijk wat hoekige gedroch ten, tot in 1974 het Lego popje werd geboren met beweegbare ar men, diverse gelaatsultdrukkln Net als vorig jaar gaat Radio Oost in de vakantieweken uitzendingen maken vanuit verschillende plaat sen in de regio. Deze programmase rie, getiteld Radio Oost Zomers- how, loopt tot en met 9 augustus. Op de dinsdagen 22 en 29 juli en 5 augustus staat de microfoon op een terras. In de volgorde gebeurt dat in Zeddam, Tubbergen, Uddel en Apeldoorn. Op de donderdagen 24 en 31 juli en 7 augustus staat Radio Oost in Giethoorn, Winterswijk, Lemelerveld en Wierden. In deze uitzendingen komen problemen aan de orde, die in deze gemeenten aktueel zijn. Op de zaterdagen 19 en 26 juli en 2 en 9 augustus is Ra dio Oost present op de oud- Achterhoekse marktdagen in Bre- devoort, het folkloristisch dansfes- tival in Zelhem, de Hellehondsda gen in De Lutte en by de introduk- tiedagen van nieuwe studenten aan de Landbouwhogeschool in Wageningen. Op de vrijdagen zendt Radio Oost eigen opnamen uit van bekende ar tiesten uit de regio Dat is op vrij dag 18 juli Flavium, op 25 juli Nor maal, op 1 augustus Oostelijk Ca baret en op 8 augustus verzoeken van luisteraars op campings in de regio Het boerenprogramma op maandag midweek op woensdag en het zondagsportprogramma en het verauekplatenprogramma op zondagmorgen blijven uiteraard bestaan maar zyn wel aan de zo mer aangepast Radio Oost zendt uit via de zender Markelo FM ka naal 31. 96.2 Mhz, dagelijks om 12 en 5 uur Verleende bouwvergunningen: aan de heer J. Lunet voor de bouw van een garage by het zomerhuis Postweg 58; aan de heer G. Kolkman voor de bouw van een berging bij het zomerhuis Postweg 39; 2 aan de Schietvereniging „De Eendracht" vergunning verleend voor het vogelschieten op 18 juli 1980; 3. het verzoek van de heer J. van der Kok om toestemming voor het vestigen van een camping by Raai terweg 42 afgewezen. U kunt zich voor het Inwinnen van Informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Op 9 Juni 1980 is aan alle bewoners van huurwoninge n in de Haar een enquêteformulier onderhoud voortuinen toegezonden Gebleken Is echter dat veel bewoners het formulier vóór de aangegeven datum niet hebben terug gezonden. Aangezien voor een Juiste standpuntbepaling terugzending van zo veel mogeiyk formulieren, zo niet alle formulieren, onontbeeriyk is, wordt een ieder die het formulier nog niet heeft teruggezonden vriendeiy k verzocht dit alsnog zo spoedig mogeiyk terug te zenden.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5