portief en setaaibaar Amerikaanse vooweamper CODE BANDENSPECIALISTEN CITROEN CX AANGENAMER M - tv AUTO HI-FI C.B. APPARATUUR INBOUW 0NTST0RÏNG INRUIL Nu ongeveer een jaar geleden be sloot de hoofddirectie van PSA PeugeotrCitroên dat alle modellen die door Chrysler Europa in Frankrijk en Engeland vervaar digd werden, de naam Talbot zou den moeten gaan dragen. Dat wa ren de Franse Chrysler produkten met de naam Simca en de Engelse met de naam Sunbeam. In 1977 kwamen de eerste compac tere Sunbeams aan de markt. Niet zoals een goed hedendaags ge bruik zou willen met aandrijving op de voorwielen maar met ach- terwlelaandrijving. Een heel con ventioneel gebouwde auto dus en met duidelijk voor- en tegenstan ders. Want de trend is voorwie laandrijving, ook bij grotere mo dellen. Gelukkig dat er in alle klassen nog auto's te vinden zijn die de achterwielen hebben om het vermogen op de weg te brengen. De Sunbeam begint met een 1000 cc. moor, dan één met een 1300 cc. krachtbron en ook nog de poten tere 1600 cc. De 1300 en 1600 ver schillen 20 din. pk. Maar over deze drie praten we hier nu niet. Talbot levert nog twee opge voerde versies, de TI en de Lo tus. Deze laatste is bijna een ra ket op wielen met 149 Din pk en levert geweldige prestaties, maar kost ook een lieve duit kost en wel meer dan 30 milleIn die prijsregionen zijn heel wat auto's te koop, die naast presta ties ook ruimte bieden. Vandaar dat de 1600TI met z"n 100 paar de krachten en een catalogus prijs van nog geen zestiendui zend gulden wel een heel inte ressante auto is voor de sportief ingestelde automobilist Dat stellen we duidelijk want bij al die sportieve mogelijkheden, voornamelijk vanwege de 100 pk. en de wat harde vering, kan men het hier nu niet direct een comfortabele auto b.v voor het gezin noemen. De wegligging is vanwege de constructie en uitvoering van wielophanging onderstuurd. Maar met die 100 pk. is deze auto van onderstuur snel en duidelijk neutraal en over stuurd te krijgen. Echt een auto voor de sportief ingestelde au tomobilist die echter wel dient te weten wat hij doet. De rech- tuitstabjliteit was niet opti maal Er moét wel gecorrigeerd worden met het overigens eer prettig in de hand liggende stuurwiel De tandheugelbestu- ring werkt zeer precies en vrij direct.Zijwindgevoeligheid bij toenemende snelheid is duide lijk aanwezig, wannéér het fors waait De wielophanging voor is opgebouwd uit Mc. Pherson elementen, achter een starre as met schroefveren. Voor wel eeD torsiestabilisator, achter niet. Rondom telescopische schok- brekers, die goed dempten. Het remsysteem is samenge steld uit schijven voor en trom mels achter. Een rembekrachti ger geeft goede hulp aan de rechtervoet. Maakt men veel gebruik van de pk's om flitsend in te halen, b.v. op provinciale wegen, dar. moet er ook heel wat afgeremd worden Nadelig bij het remmen vonden we de tril lingen in het stuur. Waarschijn lijk een niet helemaal zuiver vlakke remschijf aan één of beide voorwielen. We zullen het maar een exemplarische onvol komenheid noemen. Een remd- rukbegrenzer in het circuit naar de achterwielen regelt dat bij meer belading de achterrem- men ook meer werk doen. Snel weg Accelereren doet de TI fors. Van 0 naar 80 in 8 sec. en van 80 naar 100 in bijna 4 sec. Van 100 tot 120 km. snelheid telde de chrono meter nog eens 7 sec. Al met al goede tijden. Ja, dan het ver bruik. Rustig rijdend, gemid deld 1 op 10, snel rijdend 1 op 8. Wil men in de doorsnee zuiniger autorijden, dan heeft het in feite geen nut de TI te kopen, of het moet voor het sportievere uiter lijk zijn. De vierbak schakelde goed en ook de synchronisering de bak als de motor aan de la waaierige kant. Maar dat deert vele berijders minder en de op merking komt dan ook meer voort uit het feit dat tegen woordig een versnellingsbak zo goed als geen geruis meer maakt. De Lotus heeft een ZF- vijfbak, die de TI uiteraard uit- handgreep om de grote achter ruit te kunnen openen. Met 3.83 m lengte is het een compacte auto. Twee grote portieren, vrij veel glasoppervlak, de gehele achterruit als laadklep waar door de wat klein uitgevallen kofferruimte bereikbaar is en een ruitenwisser op de achter- Talbot Sunbeam TI ontlokte geen kritiek. Wel wat opmerkingen bij de ruimte die de pook moet overbruggen om van twee naar drie en omge keerd te schakelen. Eén en twee zitten te dicht tegen de achte ruit en te ver van drie en vier. Maar na even wennen is ook dat opgelost. De overbrengingen zijn goed gekozen, maar de bak was wel wat rumoerig. Vooral bij fprs optrekken waren zowel stekend zou passen. Maar dat is een kostbare zaak, vandaar de standaard vierbak. Imposant front. Het uiterlijk, we kennen de Sunbeam al weer enkele jaren, wordt vooral geaccentueerd door de wel zeer forse spoiler, die het front een imposant aan zicht geeft. Achter een klein spoilertje met in het midden de ruit De eerste TTs hadden een zwarte kleur op het onderste deel van de zijkanten. De nieuwste versie niet meer en in de rode kleur waarin de testauto gespoten was, vonden we het een fraai geheel. Niet in de laat ste plaats door de mooi gesty- leerde magnesium velgen, waarop heel forse banden ge monteerd waen. Het interieur was smaakvol aangekleed. Fijne en goede steun gevende stoelen voor en achter een bank die qua beenruimte maar een redelijk zit gat Het instrumen tarium met een duidelijke toe- rente lier en snelheidsmeter zit goed voor het oog van de be stuurder Verder vier kleine ronde klokjes voor informatie over benzine-hoeveelheid, wa tertemperatuur, oliedruk en conditie van de accu. Drie hand les aan de stuur kolom, te weten twee links voor knipperlichten en verlichting en een rechts voor de ruitenwisser en ruitens proeier. De radio past boven ln de middenconsole met daaron der een klokje en wat opberg ruimte voor kleine spullen. Rechts een ruim open vak voor kaarten etc. Zit achter het stuur, we memoreerden het al, is uitstekend. Beenruimte voorin ruim voldoende, achterin aan de krappe kant Zowel de TI als de Lotus moet men zien als een 2 en 2, hetgeen inhoudt dat twee kinderen best mee kunnen, maar twee groten op de achter bank het niet zo prettig zullen hebben. Talbot Sunbeam heeft 6 uitvoeringen, waarvan de goedkoopste net onder de 1W mille blijft Dat is met 1 liter mo tor. De twee 1300 uitvoeringen kosten resp. f 12.490.- en f 13.190.-. De 1.6 GLS f 14.790,- en de Ti maar 900 gulden meer. Dat prijsverschil Is gering ge- ziende 2P pk. meer, vanwege de 2 dubbele kostbare Weber car burateurs, fraaie magnesium velgen, veel fijnere stoelen en optisch de spoilers. Wat een pret voor de automobilist die zodTI koopt. Zet het er later eens on der. Enkele duizenden guldens meer. Aan het slot van deze test nog een enkele opmerking, kijk de prijsnoteringen van de auto's eens na. Bijna nergens wordt voor deze prijs zoveel geboden, waarbij wel heel duidelijk ge steld dient te worden, dat voor dit bedrag niet alles gegeven kan worden, wat een verwende automobilist misschien zou verwachten en daarbij moeten dan de enkele schoonheidsfou tjes maar op de koop toegeno men worden. De foto van de wel heel bizondere Panhard Levassor uit 1912 met de speciale bootvormige open car- rosserte van Labourdette kwam binnen vlak nadat we in de vorige pagina redactioneel aandacht be steedden aan deze 68 jaar oude au to, die in de restauratiewerkplaat sen van het Nationaal Automo bielmuseum gereed kwam en nu staat te pronken temidden van de vele tientallen fraaie automobie len in dit museum te Leidschen- dam. Op de laatst gehouden Caravan RAI in december j.l. werden voor het eerst enkele Amerikaanse vouw-kampeerwagens getoond. In uitgevouwen stand met zeer veel ruimte, zonder dat er een aan- bouwtent voor geplaatst is. In Amerika zijn heel wat merken die een dergelijke wagen fabrice ren. Nadat een enkele importeur een reis naar de States maakte om tentoonstellingen op het gebied van de caravan etc. te bezoeken zfjn er weer nieuwe bijgekomen. In deze regio is het de heer L. Die- pemaat geweest die met enkele col lega's uit andere delen van het land tentoonstellingen bezocht en daar een relatie aanging met een fabri kant. Dat is de Skamper uit Bristol in Indiana geworden. Deze fabriek bouwt niet alleen vouwkampeer- De VACO gaat er binnenkort toe over de dienstverlening van haar leden onder col lectieve garantie te brengen. De aangeslo ten bedrijven, die gespecialiseerd zijn in vitale delen van het auto-onderhoud, heb ben daartoe een ere-code opgesteld. Deze verplicht de 500 VACO-leden om de consument op juiste en vakkundige wfjze voor te lichten, technische werkzaamheden met de grootst mogelijke nauwgezetheid uit te voeren, materiaal van eerste kwaliteit te gebruiken en bijzondere aandacht te besteden aan gebruikersinstruktles Na anderhalf Jaar voorbereidingen is de ver eniging van gespecialiseerde bedrijven rondom het auto-onderhoud nu zover, dat deze erecode door alle aangesloten bedrij ven kan worden onderschreven. Wanneer er klachten ontstaan over de uitgevoerde technische dienstverlening op het gebied van banden, schokdempers, remmen en uitlaten, kan de consument zich binnen kort wenden tot een geschillencommissie. Deze geschillencommissie, waartoe de con sumentenorganisaties worden uitgeno digd, heeft een officiële erkenning bij het Ministerie van Economische Zaken aange vraagd en zal als uitvloeisel daarvan ress orteren onder de 8tichting Consumenten- klachten. De VACO beoogt hiermee het Imago van betrouwbaarheid van haar leden nog te verstevigen en de relatie met de klant te optimaliseren De organisatie, onder voor zitterschap van de heer M W Schakel, speelt bovendien in op ontwikkelingen rond de produktaansprakelljkheld, die tot een meer wettelijk kader lelden De vrijwil lige invoering en realisering van de erecode houdt tevens ln dat de toelatingseisen van de VACO als branche-organisatie worden verscherpt Nederland loopt wat het gespe cialiseerde auto-onderhoud betreft duide lijk voor op andere Westr Europese landen en datzelfde geldt voor de relatie tussen consument en de specialisten by dat auto- onderhoud. wagens maar ook kampeerauto's en opbouwsets voor pick-up beste lauto's. Bij de vouwwagen wordt het dak recht omhoog gebracht en steunt op vier stevige staanders. Naar vo ren en naar achteren veel ruimte voor 2 tweepersoons slaapplaatsen en in het midden een këukenmeu- bel, zitplaatsen, een tafel, een kast en nog heel wat ruimte om te ver toeven. Voor de nacht kunnen hier ook nog twee slaapplaatsen ge vonden worden Het geheel is om geven door een stevige vinyltent met veel ruime vensters er in, voor zien van horrengaas. Bij alle interessante vouwwagens die op de Nederlandse markt ver vaardigd en verkocht worden, is deze Amerikaan een opvallende verschijning. Een electrisch remin- stallatie is standaard. Een koelbox en gaskookapparaat zitten er eve neens in. De prijs compleet komtop f8450.- Cara van bedrijf Diepemaat ln Haaksbergen heeft al een tweetal exemplaren staan en leve ring Is vrij snel mogeiyk. In de loop van het najaar 1980 zullen in Nederland de CX 2400 Pallas en Prestige met injectie-motor worden gecom mercialiseerd met de optie van een automatische versnellings bak. Het autorijden wordt daardoor minder vermoeiend en aangenamer omdat koppe len, ontkoppelen en schakelen - speciaal in stadsverkeer - ver valt In tegenstelling tot de klassieke aandrijving, waarbij het motorkoppel tijdens het schakelen wordt onderbroken geeft de automatische versnel lingsbak een vrijwel ononder broken motorkoppel en daar door een gelijkmatige aandrij ving zonder schokken. Als belangrijke factor voor vei ligheid en comfort draagt de au tomatische versnellingsbak nog extra bij aan de technische kwa liteiten van de Citroèn CX. - --wr- t - m t) SPECIAALZAKEN IN HEEL EUROPA Haaksbergerstraat 10S ENSCHEDE Tel 052-319789

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 9