Over huren gesproken „FOXTROT PAPA" populairste station VOGELSCHIETEN „AAP" POPULAIR IN VEEL ZEGSWIJZEN Uit het politierapport iit! BR Ingezonden Interkerkelijk recreatiewerk op volle toeren ^3* ONS TAALPRAATJE KNIPTIP UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE VERGADERING VAN B. EN W. D.D. 1 JULI 1980. HOLTENS NIEUWSBLAD - 11 JULI 1980 - PAG. 5 laar bescherming Jet de invoering van de nieuwe luurwetgeving is ook de bescher- hlng van de huurder drastisch ge wijzigd. Voor het gehele land geldt öortaan dezelfde regeling. Het is bwel voor verhuurder als voor juurder van het grootste belang te reten wat wel en wat niet mag. lieronder volgen de hoofdpunten ilt de nieuwe regeling. IET OPZEGGEN VAN DE HUUR zocht in de woning te mogen blij ven. In leder geval mag dat nog tot zes maanden na overlijden van de huurder. Woonvergunningen In een aantal gemeenten is voor het betrekken van een woning een zo genaamde woonvergunning nodig. In zulke gemeenten wordt een me dehuurder niet automatisch huur der. maar moet hij de kantonrech ter verzoeken hem als huurder aan te wijzen onder overlegging van zo'n woonvergunning. Dan kent deze het verzoek overigens zonder meer toe. Kan de medehuurder dat niet, dan kent de kantonrechter het verzoek niet toe. Echtgenoten hoe ven niet aan deze eis te voldoen. Ook huisgenoten-niet^medehuur- ders, die na overlijden van de huur der de overeenkomst willen voort zetten, moeten de kantonrechter een woonvergunning kunnen laten zien. '.OORKONDE Dit vierhandige zoogdier, dat vaak lachwekkende bewegingen maakt en het meest van alle dieren op de mens gelijkt en diens handelingen graag nabootst (vandaar het werkwoord na-apen) komt veel voor in spreek woorden, vergelijkingen en zegswijzen. Soms is die gelijkenis tegenge steld en lijkt de mens op een aap. „Een gezicht als een aap": bespottelijk, lelijk. „Hij is net een aangeklede aap": gezegd van iemand die zich zeer opzichtig kleedt. „Een malle aap": iemand die zich belachelijk aanstelt „In de aap gelogeerd zijn: tegen verwachting in moeilijkheden zijn ge raakt. „Iemand voor de aap houden": iemand voor de gek houden, de draak met hem steken. „Hij is er zo mal mee, als een aap met zijn jongen": overdreven, bespottelijk dwaas doen. ien huurovereenkomst moet altijd ler aangetekende brief worden op- [ezegd, of er nu een mondelinge of en schriftelijke overeenkomst is. Us er medehuurders zijn, waarover >erderop meer, dan moet de ver- murder bovendien elk van die me- lehuurders op dezelfde wijze af- bnderlijk opzeggen. De verhuur- ler moet tenminste drie maanden an tevoren opzeggen; voor elk jaar at de huurder in de woning heeft ewoond, komt daar een maand bij ot ten hoogste zes maanden. De luurder moet tenminste één aaand en ten hoogste drie maan- len opzegtermijn in acht nemen. )e verhuurder kan de huur alleen ipzeggen op één of meer gronden lie in de wet staan vermeld en die noet hij ook noemen in zijn opzeg- [ing. Gaat de huurder niet akkoord if reageert hij niet, dan moet de lerhuurder aan de kantonrechter rerzoeken het tijdstip te bepalen taarop de overeenkomst eindigt. Lot dat tijdstip blijft de opgezegde ivereenkomst van kracht. De ver huurder kan dus nooit eigenmach tig de woning (laten) ontruimen. ronden voor opzegging De verhuurder kan de huur alleen >p in de wet genoemde gronden op leggen. Die gronden zijn: - als de auurder zich niet als een goed luurder gedraagt, bijvoorbeeld ioor overlast te veroorzaken of de auur niet te betalen, als in sommige gevallen de huur foor bepaalde tijd is aangegaan, Us de verhuurder de woning drin- |end voor eigen gebruik nodig leeft, als de huurder niet instemt met en redelijk voorstel voor een euwe huurovereenkomst, als de verhuurder een bestem- ng wil verwezenlijken die krach- ns een geldend bestemmingsplan het verhuurde ligt. Uleen deze gronden zal de kanton- echter in zijn belangenafweging letrekken, waarbij de wet overi- ens nog een heleboel bijzonderhe- len vermeldt, die hier nu te ver ouden voeren. )ngeoorloofd Slke huuropzegging op gronden lie niet in de wet zijn genoemd, is ingeoorloofd. De huur kan bij oorbeeld niet worden opgezegd, imdat er een geschil is over de ïuurp'rüs. Dat geschil moet eerst lan de huurcommissie worden voorgelegd. Ook mag de verhuur- ler niet opzeggen om de woning Tij van huur te verkopen, om aldus ;en hogere opbrengst te verkrijgen. Loopt iemand een verhuurd huis, lan moet hij eerst de zittende murder schriftelijk melden de lieuwe eigenaar te zijn en vervol- ;ens kan hij pas driejaar daarna de ïuur opzeggen op de grond, dat hij le woning dringend voor eigen ge- iruik nodig heeft En ook dan hoeft le huurder daarmee niet akkoord e gaan. Hedebuurderschap Vaak heeft slechts één persoon uit :en huishouding het huurkontrakt net de verhuurder getekend Zou lie persoon komen te overlijden of lit de woning vertrekken, dan ■tonden de overige leden van het ïuishouden vroeger in een rechte- oze positie. Dat is nu wel even an- tiers. De wet opent de mogelijkheid ran medehuurderschap. Een me iehuurder heeft dezelfde rechten in piicnten als de huurder, is ook ïoofdeiyk aansprakelijk en mag bij iet wegvallen van de huurder als lieuwe huurder de overeenkomst voortzetten. Is men getrouwd, dan s de andere echtgenoot automa- isch medehuurder. Bij niet-huwe- ijkse samenlevingsvormen moet de huurder eerst samen met de be treffende huisgenoot een verzoek tot de verhuurder richten om met dat medehuurderschap akkoord te gaan. Na zo'n verzoek mag de ver- murder de huur niet meer opzeg gen. omdat de huurder in strijd met iet huurkontrakt met iemand an ders in het huis samenwoont Gaat de verhuurder niet akkoord, dan kan men vervolgens de kanton- -ec hter vragen om het voorgestelde medehuurderschap te bekrachti gen. Deze zal'zo'n verzoek alleen in bepaalde omstandigheden afwij zen. bijvoorbeeld als men nog geen twee jaar duurzaam samenwoont In de woning. Geen medehuurderschap, wat dan? Is men geen medehuurder, maar eeft men toch in de woning zijn oofdverbltyf, dan kan alleen in het gitral van overlijden van de huur- Idw de kantonrechter worden ver- Onderhuur Van onderhuur is sprake als men een woning of kamer huurt van ie mand die deze woonruimte op zijn beurt weer van een ander huurt. Dan geniet men alleen huurbe- scherming ten opzichte van dege ne, van wie men rechtstreeks huurt. Eindigt derhalve de over eenkomst tussen huurder en ver huurder, dan heeft de onderhuur der geen bescherming ten opzichte van die verhuurder. Alleen als het om een zelfstandige woning gaat wél: de overeenkomst die de on- In Holtens Nieuwsblad en in regio nale dagbladen zijn enkele malen ten onrechte de hoere kosten als oorzaak genoemd \oor het niet doorgaan van de „Houthakkers feesten" in het kader van het Va kantieprogramma Het meer be trekken van de Dorpsstraat (West) en de Oranjestraat bij de koop avonden tijdens de zomermaanden is de hoofdzaak geweest deze fees ten in een andere vorm te gieten. Door steeds weer de hoge kosten voor de Holtense Handelsvereni ging als oorzaak aan te halen wordt ernstig tekort gedaan aan al die vrijwilligers die spontaan en zonder enige vorm van vergoeding hielpen deze feesten in 1978 en 1979 te doen slagen. J.A. v.d. Maat Noot van de redachtie. In de op maandag 24 maart in café „De Biester" gehouden ledenver gadering van de „HHV" kwam n a v het financieel verslag over 1979 ook het „Houthakkersfeest" aan de orde. Ons blad schreef hier over op 28 maart: ..De boeken over 1979 moesten worden afgesloten met een nadelig saldo in hoofdzaak ontstaan door het organiseren van de „HouthakkersfeestenDe heer v.d. Maat zal zich zeker herinneren dat van bestuurszijde in deze ver gadering weinig of geen baten staan 't Was trouwens voor de eerste en de laatste keer dat ons blad hierover schreef Dat de ver schillende verenigingen geheel be langeloos aan de houthakkersfees ten meewerkten was ons bekend en hiervoor werd hen meer dan eens door de heer v .d Maat. als voorzitr ter van de Holtense Handelsver eniging dank gezegd. J w derhuurder met de huurder had. wordt dan automatisch voortgezet met de verhuurder. Tenslotte Er valt nog veel meer te zeggen over de huurbescherming. Veel zal af hangen van de persoonlijke om standigheden. Wie daarom meteen huuropzegging te maken krijgt, doet er verstandig aan zo spoedig mogelijk kontakt te zoeken met een rechtswinkel, een wetswinkel, een buro voor rechtshulp, een so ciaal raadsman, een juridisch advi seur een vakbond of konsumente- norganisatie, een advokaat of een andere hulpverlenende organisa tie. Een deskundig advies kan veel narigheid voorkomen. Uitgebreide informatie over de huurbescher ming is te vinden in de brochure „Nieuwe regels voor huur en ver huur van woonruimte", gratis ver krijgbaar op het gemeentehuis en bij het secretariaat van de huur commissie. in de buurt. Adressen van instanties met hun spreeku ren: Huurcommissie: Deventer; Gemeentehuis elke 2e en 4e vrijdag van de maand van 14.00-15.00 uur. Bureau voor rechtshulp: Almelo: Gemeentehuis, dinsdag van 15.00-18.00 uur Deventer: Rechts winkel, Fesevuurstraat 9, dinsdag 9.00-11.00 u. en 19.30-20.30 en don derdag van 19.30-20.30 uur. Sociaal Raadsman: Hengelo: Burg. Jan- senstraat 3a. Spreekuur maandag tot en met donderdag van 9.00-12.30 u. en maandagavond van 17.00-19.00 uur, tel. 074-429045. ven vergunningsbewijzen. Een chauffeur van een zandauto kreeg een bon. Hij was niet in het bezit van kenteken, kantekenbewijs en vergunningsbewijs en zestig pro cent overbelading betekende de vierde vlieg in één klap. Op zondag 6 juli werden twee brom fietsers bekeurd die alcohol had den gedronken. De beide brom mers waren „opgevoerd" en wer den uit het verkeer genomen. Een automobilist, die nog moestrijden, kreeg een rijverbod van acht urn- opgelegd. In de nacht van zondag op maan dag (om plm. 0 45 uur) had op de autoweg Al een aanrijding plaats tussen een personenauto en een bromfiets. De „spookrijdende" Holtense bromfietser M. A. (17 jr.) raakte hierbij ernstig gewond en werd in het ziekenhuis opgenomen. Het is niet uitgesloten dat het rijden op de autoweg een gevolg was van alcoholgebruik, reden waarom in het ziekenhuis bloed werd afgenomen voor nader onder zoek. Vijftien jaar lang hebben commis sieleden en medewerkers in alle be scheidenheid plannen gerealiseerd om de toerist geestelijk iets mee te geven, waarop hij na zijn vrije da gen met voldoening en dankbaar heid kan terugzien. Werk dat we liswaar voor de toerist op touw is gezet, maar waaraan ook jong en oud Holten kan deelnemen. De Hervormde kerk. de Gerefor meerde kerk en de Rooms Katho lieke kerk hebben al die tijd eend rachtig samengewerkt en het oe cumenisch streven heeft vruchten afgeworpen. De secretaris van de interkeiyke recreatiecommissie, de heer T.J Q Aarsen, kan daarover alleen maar positief nieuws laten horen De kerken zijn in de com missie vertegenwoordigd, zij steu nen de arbeid door een bijdrage in verhouding tot de draagkracht der kerkgemeenschap Acht' weken lang. van 28 juni tot en met 24 au gustus. staan vrijwilligers, die een geringe vergoeding krijgen, klaar om het werk draaiend te houden. Zij offeren daarvoor vakantiedagen op Telkens treden vier jonge men sen aan. die gemotiveerd bezig zijn om jeugd en ouderen te ontspan nen. Kampdiensten, kinder morgens Elke zaterdag worden er uren uit getrokken voor de gasten Elke zondag is er een kampdienst, waarin een theoloog uit een der drie kerken voorgaat. Van maandag tot De Holtense 27 Mc. zendamateur „Foxtrot Papa" is door de Stich ting V.P.S.S. uitgeroepen tot het „Populairste Station van Sal- land". Dit gebeurde op voordracht van een aantal Holtense C.V.- amateurs. De man achter deze „Skipnaam" is de 22-jarige Fred die Paalman uit de buurtschap Espelo. Bij de zendamateurs op de 11 meter band.is hij zeer bekend vanwege zijn supersnelle manier van spreken, in een sappig Sal- lands dialect. Ook bij vele jeug dige Holtenaren geniet hij be kendheid als Disc-Jockey van jeugdsocieteit „Het Keldertje". Het is dan ook geen wonder dat Freddie maandagavond in de kan tine bij Camping Veneklaas werd gehuldigd als „Populairste C.B. en met vrijdag zyn er kindermor gens, waar alle jeugd welkom is en waar spelletjes worden gedaan, ook spelletjes gebaseerd op bijbel verhalen. Van maandagmiddag tot en met vrijdagmiddag worden program ma's afgewerkt voor de oudere jeugd en voor ouders. Ze variëren van speurtochten, droppings, volksdansen, films, barbecues, vossejacht tot het optreden van een boerendansgroep en het aan bieden van een Twentse koffie maaltijd. die er bij de gasten altijd plezierig in gaat. Kampdiensten in een sfeer, die aangepast is aan de vakantiesfeer, worden nagenoeg altijd druk bezocht, door plm. 220 tot 250 mensen. Met dit werk, vindt de heer Aar sen, bereik je niet alleen kerkelijk georiënterende, kerkelijk meele vende mensen, maar ook randker- kelijken en buitenkerkelijken. Al zijn de resultaten bij alle belang stelling moeilijk te meten - het is verheugend dat er mensen zijn, die beloven te zullen terug komen, omdat deze vorm van recreatiear- beid hun aangesproken heeft De interkeiyke recreatiecommissie houdt ook rekening met de zanga vonden, die in het vakantieseizoen, zoals reeds gemeld, plaats hebben in de gereformeerde kerk op een aantal donderdagen <t/m 28 augus tus» Dan wordt op zo'n donder dagavond wel een aangepast recreatie-programma gepresen teerd. Station van SaHand". fn net bij zijn van vele vrienden en beken den ontving hij hiervoor van de In itiatiefnemers van deze verkiezing een fraaie oorkonde en een bijpas sende medaille met opschrift. Disc-jockey Freddie Op vrijdagavond 18 juli om 7.00 uur organiseert de Holtense Schietver eniging „De Eendracht" in het ka der van het Defpsfeest voor de 24ste keer het „Vogelschieten" met als inzet de titel „Schutterskoning 't Begon met een tent Vyftien jaar geleden, zo blijkt uit archieven over het interkerkelyk recreatiewerk, werd op advies van wika van Ginkel van de bijbelkios- kvereniging een tent geplaatst aan de Postweg voor het houden van kampdiensten Sinds kort heeft de interkerkeüjke recreatiecommissie een nieuw gebouw, dat grotendeels is betaald dank zij een financiële reservering der kerken en dat een oppervlakte heeft van zo'n 50 vier kante meter, ruim genoeg voor het onderbrengen van honderden boe ken, evangelische lectuur, tyd- schriften en kranten Vier weken lang verlenen ook Margriet Hy- wege uit Twello. theologisch stu dente. Wim en Germa Beldman- Rietberg uit Holten, die aan de By- belschool in Zeist studeren, hun gewaardeerde medewerking. Bijdrage gemeente Bij raadsbesluit van 16 januari 1973 besloot de gemeenteraad om ingaande datzelfde jaar het Inter kerkelijk Recreatiewerk Holten een bijdrage te verlenen van 25 procent van de bijdragen der deel nemende kerken tot een maximum bedrag van f 750.-. Zouden de ker ken financieel in staat zijn haar bijdragen te verhogen, dan zou de recreatiecommissie bij de gemee nte kunnen aankloppen met het verzoek de gemeentelijke bijdrage te versterken. Het ware niet on dienstig wanneer de raad de norm voor de steunverlening nog eens zou bekijken, nu het interkerkelijk recreatiewerk zo'n belangrijke factor is geworden in Holtens ge meenschapsleven gedurende een bepaalde periode. De interkerkelijke recreatiecom missie bestaat uit de dames A. ter Harmsel-Aaftink. penningmeeste- resse en De Wik Dorr, en de heren J H van Engbrink, voorzitter, T.J G Aarsen, secretaris. B Haan en B Span Aap wordt ook. vooral ten aanzien van kinderen, als schimpwoord ge bruikt: „Aap van een jongen", „snotaap" Enkele oude zegswijzen zyn: „Hij dient daar als een aap in de porseleinkast": hU zal in die be trekking veel goeds bederven. „Hij haspelt ermee als een aap in de ga renwinkel (ook lintwinkel)": hy springt er kluchtig mee om, stuurt alles in de war. „Hij is een ezel on der de apen": hy is te onnozel om het tegen slimme lieden op te ne men. „Hy heeft (of houdt) de aap in de mouw". Deze zegswijze bete kent, dat iemand zyn slinkse stre ken of slechte bedoelingen goed weet te verbergen. Hiervan is de uitdrukking: „toen kwam (of keek) de aap uit de mouw" afkomstig. Deze zegswyze is afgeleid van de kabaai (Perzisch kledingstuk, ver gelijk Malei kabaja) met wijde mouwen, waarin de aapjes zich bij hun grappenmaken verscholen. Soms sprongen zij er onverwachts uit tevoorschijn of keken uit de mouw. Aap, wat heb je mooie jongen" wordt gezegd van iemand, die een persoon aan wie tuj een hekel heeft, maar voor wie hy bang is, naar de mond praat door hem te vleien, om hem in een goed humeur te bren gen. „Al draagt een aap een gouden ring, het is en blijft een lelijk ding". Mooie kleren helpen niet om een lelijk mens bevallig te maken 1980". Aan dit evement kan iedereen bo ven de 18 jaar deelnemen. Er wordt achtereenvolgens geschoten op de kop, linker en rechtervleugel, staart en romp. Aangezien by het schieten op de romp de titel op het Pracht en praal vernenen niemand tot een beschaafd mens. „Als apen hoog willen klimmen, dan ziet men eerst hun naakte billen" betekent: Wie te grote zaken onderneemt maakt zich belachelijk. Ook: wie zich ver boven zyn stand verheft, verraadt door zijn onbeschaafde manieren zyn afkomst Een ander oud spreekwoord luidt „Een aap uit al te grote min, die perst zyn jong de lenden in". Dit geldt voor ouders, die kun kinderen door on verstandige liefde bederven. Verge lijk: apenliefde. Aap komt ook voor in oneigenlijke betekenis. Gemeenzaam voor een opgespaarde, zorgvuldig bewaarde geldsom. Vroeger gebruikte men stenen beeldjes in de vorm van een aap als spaarpot, zoals nu nog het spaarvarken. De spaarpot en eve neens de inhoud, het opgespaarde geld, kregen de naam van „aap". Vandaar pas op de aap (het geld). De aap was gevlogen. Het geld was verdwenen, gestolen, zoek. Een aapje was de naam voor een koetsje, een huurrijtuig. De koets ier heette aapjeskoetsier. Tenslotte „aap" in de tekenkunst. Een werktuig om een tekening op een andere schaal over te brengen (verkleinen of vergroten). Opnieuw een soort van nabootsen, vandaar de benaming tekenaap. spel staat kan hieraan alleen wor den deelgenomen door Holtenaren en leden van de schietvereniging. De volgorde by het schieten ge beurt door het kopen van nummers die vanaf 6.00 uur te koop zyn. Het eerste schot zal om 7.00 uur worden gelost door de huidige schutters koning Gerrit Jan Aaftink (Gert van Spier). Na afloop zal de prijsui treiking plaats hebben in hotel „Vosyian" tevens de nieuwe Schut terskoning zal worden gehuldigd. Bij een ongeval op de Motieweg raakte een fietsende dame zo ern stig gewond dat ze naar het St. Ge- ertruidenziekenhuis moest worden overgebracht. Op de Aalpolsweg had een verkeersongeval plaats. Er waren geen gewonden en de schade aan de voertuigen bleef-beperkt. In de moestuintjes achter de spoorwal t.o. het station werden vernielingen aangericht. De daders bleven on vindbaar. Zondagavond (29 juni) rond 10 uur kwam plotsklaps de alarminstallatie van restaurant „De Wielen" in werking, waardoor ongenode gasten de plaat poetsten. Bij onderzoek werd niets vermist. Aan de Lageweg werd een ruit van het gymnastieklokaal vernield en ook werd aangifte gedaan van ver nielingen aan de midgetgolfbaan op de Holterberg. Het kassahokje werd opengebroken en een koperen pijp meegenomen. In een OAD-bus werd met een mes de bekleding van zitplaatsen toegetakeld. Hoewel op de bekleding namen geschreven stonden, heeft men de daders niet op kunnen sporen. In samenwerking met de Rijksver- keersinspektie werd controle ge houden op zwaarvervoer. Twee vrachtwagenbestuurders kregen een bekeuring wegens het niet kunnen tonen van de voorgeschre- Houd uw kamera altijd schietklaar bij de hand. Er gebeurt vaak iets. dat een foto waard is. Het Interkerkelyk Recreatiewerk Holten, dat vijftien jaar geleden een bescheiden start maakte, heeft niet alleen „burgerrecht" gekregen, maar veel meer de onverdeelde sympathie van de Holtemaren. Zy zijn aan het toerisme gewend, zij kennen de economische betekenis ervan, maar zy weten ook dat een toeristencentrum alleen zyn faam kan ophouden wan neer de vakantieganger een ontspanningsprogramma wordt aangeboden, dat verantwoord en attractief overkomt. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: aan de heer J. Meerman voor het vergroten van de garage met berging Waardenborchstraat 2; - aan het G.E.B. Holten voor de bouw van een lOkVolt prefab hoog- spanningstransformatorhuisje by het pand Gaardenstraat 32; - aan Voordes B.V. voor de bouw van een motbunker by het pand Keizersweg 75; - aan de heer G. W. Brinks voor de bouw van een pergola by de woning Ab Jansenstraat 23; - aan de heer J. Ovenneen voor het vergroten van een veestal bij het pand Kwintenweg 9: - aan de heer W. Vos voor de bouw van een veestalüng aan de Dorperdyk; 2. in principe zal medewerking worden verleend aan de bouw van een voorfiltraatkelder aan de Beerdijk door de Waterleiding Mij „Overijssel" N.V. 3. aan de Holtense Handelsvereniging toestemming verleend tot het plaatsen van kraampjes bij de winkels en op het parkeerter rein voor De Spar tydens de braderie/open huis op 3,10,17,24 en 31 juli 1980; 4. aan M. A.C. „De Holterberg" ontheffing verleend voor het houden van een autocross op 20 en 23 juli 1980 op een terrein achter het perceel Keizersweg 38. U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift tn verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. ééL

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5