0K1A glorieus kampioen 640kgkiasseB Combinatie had snelste Egberts duif Alleen in noodgevallen en pech vluchtstrook op BERGRUITERTJES ACHTTAL EERSTE Zeilen in Giethoorn met een punter Denk aan uw bril Zo nodig steun aan maneges "en aan gehandicapten OPERATIE ABSCAM BEROERDE DE V.S. B— 6IETHOOHM PUOTERDOEP ns sr Snelle Wieken S.V Paar dennota Van der Stee: HOLTENS NIEUWSBLAD - 11 JULI 1980 - PAG. 11 ns. Tl A-ploeg van de tonwtrekver- iging hO.KJA" heeft op het toernooi in het Gelderse lieuwent een forse zege behaald haar grote rivaal TTV „Noord- een team dat in alle opzichten tegenvieL De Noordijkers, die 't „OJLIA" kans maakten op de Iteï, behaalden slechts 2 punten moesten genoegen nemen met derde plaats. „OJiXA." scoorde p Zleuwent II punten en werd erste en tevens kampioen van het listrikt Oost Na afloop van de redstrijden werden de kam- lioensploegen in de verschillende Jassen gehuldigd en in de bloe tietjes gezet Jitsïag 640 kg B-klasse: L OKIA 11 p.; 2. EHTC 11 p.; 3. Ei- lergen 6 p.; 4. Bisons 5 p.; 5. Heure 4 I.; 6. D.E.S. 3 p.; 7. Noordijk 2 p. Undstand 640 kg B-klasse: i. OKIA 76 p.; 2. EHTC 64 p.; 3. Joorcfijk 63 p.; 4. Bisons 57 p.; 5. Eibergen 52 p.; 6. Heure 27 p.; 7. XE.S. 20 p. )ok de B-ploeg van OKIA deed het n Zieuwent met het behalen van de lerde plaats (samen met Bussloo n EHTC) zeer verdienstelijk en ronden oJ.v. G. Markvoort de eer- lolle derde plaats veilig stellen. Uitslag 640 kg D-klasse: L Twente 11 p.; 2. Oosterwijk 18 p.; OKIA 7 p.; 3. EHTC 7 p.; 5. Bus- 7 p.; 6. Eibergen 2 p.; 7. Ooster- H 0 p. 1640 kg D-klasse: rnte 86 p.; 2. EHTC 67 p.; 3. 58 p.; 4. Eibergen 42 p.; 5. 40 p.; 6. Oosterwijk 140 p.; Oosterwijk Q 3 p. Na de ontvangst in clubhuis „Kalf- sterman" werd er gezellig gebor reld en een toast uitgebracht op het prachtige succes. De OKIA A-ploeg komt het volgende jaar uit in de A-klasse 650 kg en kan dan, bij het behalen van het distriktskam- pioenschap, meestrijden om het landskampioenschap. Door de P V. „De Bergvliegers" werden voor de wedvlucht Com- piegne (Fr.) 132 duiven ingekorfd die om 6.40 uur werden gelost. De eerst aankomende duif kon al om 11.32 uur geklokt worden en dat be tekende over de 410 km. een ge middelde snelheid van 84 km. per uur. 't Was een vlotte vlucht. 1-9-11-23-31 com. Egberts; 2-4-19-29 H. van Beek; 2-8-12-14-16 A. ten Dam (2); 5-26 J. Aaftink; 6 G.J. Koetsier 7-10-17 F. Meester. 13-8 E. Veneklaas; 15-21-24-28 H. Willems; 20-22-27 Comb. Schuppert- Kreykes; 25-30-33 H. J. ten Velde; 32 M. Lodeweges. De kampioensploeg van „O.K.I.A.": staande v.l.n.r. Johan Marsman, Wim Boode, Egbert Jan sen, Gerrit Wim Rensen, Allard Wansink en trainer-coach Henk Schorfhaar; gehurkt v.l.n.r. Wim Nijenhuls, Gert Hendrik Rensen, Herman Nijland en Jan Meilink. tvlucht Compiegne, afstand 408 De 66 duiven werden om 8.00 gelost Aankomst eerste duif 191.51.02; 1. G. Schuiterd, 2,3 Joh. n; 4,7,10,11,12 G. Bekker- s 5. H. Manrho; 5. H.C. Pullen; iG. Hassink; 9. Joh. Jansen; 13. H. Het achttal van de ponyclub •Bergruitertjes" dat op uitnodi ging deelnam aan het concours van de P.C „De Oosterhofruiters" te Ryssen heeft met het behalen van de le prys een prachtig succes be haald. Ook by „Klavertje drie" zorgden Alice Bruins met „Sten- dy", Adriana Bouwhuis met „Fri- so" en Jacqueline Smit met „Miss Stella" voor de le prijS Individueel werden de volgende successen be haald: Dressuur Cat. D klasse LI: 1 Jac queline Smit met „Miss Stella" 124 p.; 5. Erik Vincent met „Mark" 123 d.; 6 Gerard in 't Veld 122 p. JFMI &L 338 TnwJnlangs heeft mevrouw J. Gorte de expositie „Giethoorn Punterdorp" ipend. Mevrouw Gorte was en is in en buiten Giethoorn een bekende inlijkheid. Velen kennen haar nog als gastvrouw uit het niet min- ir bekende café „Fanfare". Mevrouw Gorte had als echte Gieterse alle lering voor de werkgroep „Giethoorn Punterdorp", die in een hou- tn, met riet gedekte schuur aan het pad naar Smits Paviljoen een leuke iginele expositie heeft ingericht over Giethoorn, de punter en vooral }k bet puntervaren. Springen Cat. D klasse M: 1. Erik Vincent met „Mark". „Klavertje drie": 3e prijs Herman Lodeweges met „Pinto"; Erik Tempelman met „Corrie"; Arnold ter Maat met „Duke". De droogkap gaat het bij de da meskapper weer van de haarföhn winnen. Golvende lokken en krul lende kapsels vragen nu eenmaal om permanentjes en watergolven. Er komt weer infrarood en hete lucht om het hoofd. Daar moeten we weer even aan wennen en daarom frist de opticien uw geheu gen even op: warmte kan uw bril vervormbaar maken. Dus zet *m af als u onder droogkap of infrarood wordt gezet. En neem hem ook even af bij de „finishing touch". Haarlak kan de monturen aantas ten. De glazen worden er bovendien vies van. Lekke band. Meneer zet z'n auto midden op de vluchtstrook, haalt de krik te voorschyn en begint aan het verwisselen van het wiel. Mevrouw is ook uitgestapt, heeft een klapstoeltje uit de bagageruimte getild en is daar breeduit op gaan zitten. Ze heeft een dusdanige positie op de vluchtstrook ingenomen, dat haar voeten bykans de rijbaan bereiken. Ze hoeft ze nog nét niet in te trekken om het langsrazende verkeer op de snelweg te ontlopen. Zó de vluchtstrook gebruiken is levensgevaarlyk, zegt Veilig Verkeer Nederland. Juist daar moet de grootst mogelyke voorzichtigheid in acht worden genomen. Wanneer mag er op de vluchtstrook gestopt worden? Het antwoord luidt: alleen in noodgevallen en by pech. En daarmee uit. Bermtoe risme bedrijf je maar elders. Foto graferen of kaartlezen doe je ook maar op een andere plek. En het nuttigen van het van huis meege nomen broodje-metrham moet wachten tot de eerstvolgende par keerplaats. Stilstaan op de vluchtstrook om een eenzame lifter te laten instap pen of om van bestuurdersplaats te verwisselen, ook dat is er niet by. Stoppen om een plasje te doen? Nee, ook zo'n sanitaire stop is over het algemeen niet geoorloofd, be houdens in gevallen dat de nood zo hoog gestegen is dat er van échte problemen voor kinderen en oude ren en voor mensen met een nierk waal sprake is. Geen rustplaats Maar als je nu door oververmoeid heid dreigt te worden overmand, dan zal je toch wel naar de vluchtr strook mogen uitwyken om er, na de auto te hebben stilgezet, even de ogen' te sluiten teneinde nieuwe kracht op te doen? Niks daarvan, laat de algemene verkeersdienst van de Rijkspolitie weten. Om uit te rusten zoek je maar een veiliger plaatsje op.Alles goed en wel, maar als je onder die omstandigheden doorrijdt, kan dat regelrecht uit draaien op een ongeval, dat de vol gende dag de krant zal halen onder het kopje: Man achter stuur in siaap gevallen. Kom nou, aldus de AVD, je kunt ons niet wys maken dat oververmoeidheid iemand zó plotseling overvalt. Normaal ge sproken voel je zo iets aankomen. Zo gauw het eerste teken er is, doe je er verstandig aan een parkeer plaats aan te doen. Veilig Verkeer Nederland stelt de zaak nog eens heel duideiyk: Een aast een klankbeeld over Giet- Dom en het puntervaren en tal an mooie foto's, schilderijen en keningen zijn er, vooral ook voor kinderen, drie doe-panelen en en leuke puzzel over het geëxpo- eerde, waarmee ze een dag gratis en huurzeilpunter kunnen win- i. eerste beginselen van het pun- »ren en punterzeilen blijken zo >t aan te leren, dat men, onder de :skundige leiding van de Gieterse ïcteurs, vaak al na één of twee in staat is om by redelijk weer :lf in één van de nog honderd lurpunters in Giethoorn te gaan unteren en zeilen. De leden van de erkgroep „Giethoorn Punter- orp", Evelien Schreur, Harriët Pit, ougien ter Haar, Rino Spin, Thys lenkel en Henk Wildeboer, alles ?s geboren en getogen Gietersen, ebben zich ter dege op hun vakan- ewerk voorbereid. Samen met de egeleidingsgroep van oudere Gie- •rsen hebben ze de expositie inge- cht en de fijne kneepjes van het is© puntervaren nog eens doorgeno men Dat met zo'n punter ook geweldig fijn gezeild kan worden met een heel eenvoudig zeil is by te weinig mensen bekend Dat is jammer, vindt de werkgroep „Giethoorn Punterdorp", want het hoort by de streek en je geniet dan ook meer van het varen en van dé omgeving. Punterzeilen en punteren was vroeger een noodzakelijk kwaad voor de bewoners van dit.water rijke dorp. die terecht enthousiast waren by de komst van de buiten boordmotor, maar voor de bezoe kers van Giethoorn is het zelf echt puntervaren een gezonde en mi- lieurvrlendeiyke mogelijkheid om met het streekeigene van Noord West Overijssel kennis te maken. De expositie, punter- en punterzeil- les, én gepunterde en gezeilde vaar tochtjes hebben plaats tot en met 8 augustus van 10 00 tot 17.00 uur by Binnenpad 29a te Giethoorn In lichtingen en opgave by VVV Giethoorn, telefoon 05216-12 48 Minister Van der Stee heeft als minister van landbouw dit vooijaar de Tweede Kamer de nota „Paarden in Nederland" aangeboden In de nota zijn gedachten ontvouwd en worden suggesties gedaan om de paarden- houderij in ons land te stimuleren. In overleg met de hippische organisa ties zullen de beleidsvoornemens verder moeten worden ontwikkeld. Paarden spelen in onze samenleving thans een heel andere rol dan in de tijd. waarin de motorisering nog niet zijn intrede in de landbouw had gedaan. Het gebruik voor sport en rekreatie bepaalt vrijwel volledig het karakter van de paardenhoudery en de paardenfokkerij Ons land heeft veertien paarden- en ponystamboekverenigingen, waarbj thans in totaal meer dan 52.000 leden zyn aangesloten (in 1968 ruim 34.000). Er zyn zo'n 40 000 merries en 1.200 hengsten, die per jaar 25.000 30.000 veulens voortbrengen. De hippische sportbeoefening en het gebruik van paarden en pony's voor rekreatieve doeleinden is in het byzonder de laatste vyftien jaar zeer sterk toegenomen. Zo waren er bijvoorbeeld 600 manegebedrijven in 1979 Een verdubbeling ten op zichte van 1969 Naar schatting zyn er 250 000 260 000 paarden en po ny's Deze moeten voor voedsel en strooisel de beschikking hebben over ca. 100.000 ha kultuurgrond. Zo'n 250.000 mensen zyn in eniger lei vorm aktief betrokken by de beoefening van sport of rekreatie met paard en pony. Ekonomisch gezien is de paarden houdery met een bruto-Jaaromzet van 300 tot 500 min gulden te ver- geiyken met de bloembollenteelt en de visserij De paardenhoudery biedt werkgelegenheid voor 4 000 a 5 000 personen op 1 200 1 400 be- dryven Te verwachten is. dat het aantal arbeidsplaatsen de ko mendejaren nog zal toenemen Met de 250 000 deelnemers aan de beoe fening van sport en rekreatie met paarden neemt de paardensport in het totale sportgebeuren de vierde plaats in: na voetbal, gymnastiek en tennis, maar nog vóór zwemmen en schaatsen. In de uitvoerige nota zegt de be windsman, dat het bedrijfs- ekonomische rendement van de manegebedrijven in het algemeen te wensen over laat. Misschien kunnen deze bedrijven in de toe komst gebruik maken van de bij het ministerie van landbouw en visserij bestaande regelingen, welke ook voor andere agrarische bedrijven gelden In het kader van de totstandkoming van een vesti gingswet voor landbouwbedrijven wil de bewindsman bestuderen of en in hoeverre manegebedrijven ook onder deze wet kunnen worden gebracht Veel eigenaren van re kreatie ge bieden stellen hun terrein slechts open voor ruiters, die een ruiterbewys bezitten Sinds de in voering ervan in 1977 zyn er ruim 12 000 uitgereikt Of het gewenst zal zyn aan een ruiterbewys een meer officiële status te geven door overheidserkenning en in hoeverre dit bewys verplicht zou moeten worden gesteld voor ieder, die te paard aan het verkeer deelneemt, vraagt nadere studie, zegt minister Van der Stèe. In overleg met zijn ambtsgenoot van volksgezondheid en milieu hygiëne hoopt de minister spoedig een bijdrage uit de totalisatorgel- den te bestemmen voor het paard rijden door gehandicapten. Meer dan 40 verenigingen en stichtin gen zijn aangesloten bij de Feder atie paardrijden gehandicapten, met in tótaal 1.500 a 1.800 leden. Het grote aantal ruiters, dat re kreatie buiten zoekt en de in ons dichtbevolkte land beperkt be schikbare ruimte, roepen spannin gen op, die kunnen leiden tot onei genlijk gebruik en aantasting van deze ruimte Bovendien speelt ook de veiligheid van mens en dier een rol. Dit verdient de nodige aan dacht, zowel voor de rekreatiezoe- kende ruiter als uit een oogpunt van algemeen belang Het beleid t a v het buiten rijden zal niet al leen gericht mogen zyn op het waarborgen van een verantwoord gebruik van natuurgebieden door vryetydsruiters. maar tevens op vermindering van het tekort aan geschikte mogeiykheden. Daarbij moet gedacht worden aan het stimuleren van de aanleg van ruiterpaden op grotere schaal. In eerste aanleg is dit een taak voor de lagere overheden. Om aan de toenemende vraag naar rijmoge- lijkheden tegemoet te komen, is het Staatsbosbeheer bezig geleide lijk in alle daarvoor in aanmer king komende staatsbossen de voorziening met een gemarkeerd net van ruiterpaden verder uit t« breiden, aldus de minister. vluchtstrook is écht om te vluchten in uiterste nood. Heel incidenteel kan je de strook gebruiken als uit- wykruimte als iemand Je tjjdens het inhalen wegdrukt. En verder mag je er op ry den om in te voegen als er een invoegstrook ontbreekt of als deze niet lang genoeg is om er snelheid op te maken. Voor het overige moet de vluchtstrook be slist vry biy ven om te kunnen die nen als rijstrook voor hulverleners, zoals politie, brandweer, ambu lance en wegenwacht. „Die strook hebben we dringend nodig om een ongevalsplaats te kunnen bereiken voor het geval de rijbaan geblok keerd is door een stilstaande file. Zonder overdrijving zou Je kunnen zeggen, dat op zo'n moment de vluchtstrook een levensader is", aldus de ADV. ^Daarom wordt ook streng opge treden tegen mensen die, omdat ze het wachten ln een file moe zijn, via de vluchtstrook uitbreken om zo snel mogelijk bij de even ver derop gelegen afrit te kunnen ko men". Uiterst rechts Hoe dient er gestopt te worden op de vluchtstrook, die altyd door een ononderbroken witte geleidings- streep duidelyk is gescheiden van de rybaan? Wie naar de vlucht strook wil, moet eerst richting aan geven. vervolgens over de doorge trokken „kantiyn" de strook oprij den en daar pas afremmen. Niet op de rybaan alvast het rempedaal in trappen. want dat kan tot een pa niekreactie van een achterligger leiden, wat weer een botsing kan veroorzaken. Op de vluchtstrook moet de auto uiterst rechts worden neergezet (linker portieren niet open laten staan!Als 't kan half op de strook en half in de ernaast lig gende berm Maar 't liefst helemaal in de berm. Hoe verder van de ry baan, en dus van het voortrazende verkeer, hoe beter. Gevarendriehoek uitzetten En vergeet niet de gevarendrie hoek uit te zetten. Ook als auto's, aanhangers en opleggers op de vluchtstrook stilstaan, is de aan- duiing met die driehoek verplicht, zowel overdag als 's avonds en 's nachts. Tydens duisternis moeten bovendien de stadslichten en de achterlichten branden om het voertuig extra te doen opvallen. (Attentie: de gevarendriehoek moet goed zichtbaar op ongeveer 30 meter achter de wagen orden geplaatst, in het donker is de re flecterende driehoek voor nader ende weggebruikers het sein dat de achterlichten die zy even verderop voor zich zien, niet van een rijden de. maar van een stilstaanjuto zyn). By een langdurige stop op de vluchtstrook is het raadzaam alle inzittenden te laten uitstappen en ze achter de Vangrail of op een an dere veilige plaats tin de berm, zo ver mogeUjk van het verkeer» te la ten wachten Ga beslist niet mettfn allen op de strook rondlopen, want dat is niet alleen gevaarfijk voor Je zelf. maar ook voor de overige weg gebruikers Een automobilist ver wacht op een snelweg geen voet ganger Ziet hy er wel één op de vluchtstrook, dan is dat voor hem iets ongewoons, een „vreemd ob ject" dat hem afleidt De drukte rondom Afghanistan en de gyzeiaars in Teheran, tezamen met de startbewegingen voor de presidentsverkiezingen, heeft er ongetwyfeld toe bygedragen dat het nieuwste schandaal het Ameri kaanse publiek niet zo heeft ge raakt als indertyd de Watergate- affaire. Het gaat om een onthulling betreffende de omkoopbaarheid van Amerikaanse politici, door de FB.I. geëtiketteerd als „Operatie Abscam". Vrijwel tegelijk daarmee ontdekte men een komplot waarin Maffia-baas Marcello betrokken was om de machtige organisatie van de teamsters (vrachtrijders) enkele miljoenen lichter te maken, en tenslotte was daar „Operatie Mipom", bedoeld om de grote Jon gens achter de bloeiende porno business in handen te krijgen. Van deze drie heeft Abscam het meest de aandacht getrokken, om dat politici op diverse niveaus erbij betrokken waren. Maar het was een zaak met voetangels en klemmen, want ze was opgezet door de FBI met het doel de heren in de val te laten lopen En in hoeverre kon men spreken van „uitlokking tot misdrijf'? De advokaten der be trokkenen zullen op dit thema ge ducht tamboeren! De FB.I., het Federal Bureau of Investigation, is in Amerika wat wy de „Ryksrecherche" zouden kun nen noemen. Iedere staat, iedere stad heeft een eigen politiemacht met volledige bevoegdheid binnen de eigen grenzen. Maar wanneer het gaat om een misdrijf, dat niet alleen figuurfijk. maar ook letter lijk de grenzen overschrijdt, dan komen de .Fed's" in aktie Dit korps, lange tyd nogal verheer lijkt, heeft harde klappen gehad, vooral toen bleek dat de schier le gendarische FBX-chef Hoover zijn boekje vaak verre te buiten was ge gaan. Onder nieuwe leiding tracht de FB.I. het verloren aanzien we» te herwinnen. Operatie Abscam, zoals is geschre ven, geeft ruime stof voor een ko mische tv-serie. Een FB.I.-man vermomde zich als oosters poten taat, die door middel van zyn hand langers probeerde bepaalde voor delige transakties af te sluiten, die vlot tot stand zouden kunnen ko men, wanneer de.rechte man op de rechte plaats" meewerkte. Een se nator, congresleden, een burge meester en andere voordelig ge plaatsten zagen wel wat in een handeltje De FB J.-ers speelden hun rol uit stekend en namen alle gesprekken op de band op Het taalprobleem werd overwonnen doordat de „Arabier" geen woord Engels bleek te spreken en alle onderhandelin gen liepen via zyn tolken. Waar- schynlijk is de zaak te vroeg in de publiciteit gekomen. Misschien waren enkele FB.I.-mensen bang, dat ze helemaal in de doofpot zou worden gestopt Inmiddels echter stond een aantal lieden er gekleurd op, al zwoeren ze, op één na, dat het niet waar was. Het is niet zo verwonderüjk dat Amerikanen op hoge of minder hoge posten uitgaan van het ada gium dat geld niet stinkt. Indien ergens, dan geldt hier „als je geld hebt. doe je wonderen" Voor wat hoort wat Is maar al te vaak het motto. Wie omhoog wil komen, moet vaal al-van alles belo ven wil hy voldoende materiële steun krijgen Zit men eenmaal op het kussen, dan kan men weer aller lei voordelen behalen door het be vorderen van bepaalde belangen. De salarissen zyn meestal niet zo dat men ervan overhoudt (dat geldt zeer speciaal voor de politie» Het leven is duur. vooral wanneer men géüjk op moet doen met de buur man. De geschiedenis van de U.S.A. is vol van de soms schrikba rende voorbeelden van vriendjes politiek, omkoping en wat er al zo by behoort Het is een der machtig ste wapenen van de Maffia, die dan ook in vele potjes een vinger heeft. Wanneer men het als normaal be schouwt dat het ambt dat men be kleedt toch ook persooniyk voor deel mag brengen, dat politiek niet anders is dan „business" en leeft temidden van mensen, die net zo denken en doen, bfijft er van de be zworen onkreukbaarheid niet veel over De FB I heeft enkele boos doeners te ky k gezet, maar het is de vraag of het veel mdruk zal maken. Vooral ook omdat het tenslotte een opgezet spelletje was. Dat was het ook met het pomo- onderzoek En met de Maffia was men al een heel eind. toen opeens het Abscam-schandaai in de pers kwam en de Maffiosi, met een fijne neus voor onraad, trokken zich tij dig terug En wat zal het Ameri kaanse publiek tenslotte denken® De spin. zy spant haar web om vliegen in te vangen. De groten vliegen er doorheen de kleintjes büj ven hangenzegt een rijmpje. Tom Lodewijk (nadruk verboden).

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 11