Kinderweek in indianenstijl UNICEF Nederland 25 jaar actief Ernstige devaluatie Schurelympische Spelen Hollandse herders op zomerfeestavonden Bergruiter- nieuws door blikseminslag Programma Interkerkelijk Recreatiewerk (5 t.m. 11 juli) Unieke expositie Verkade-albums op Flevohof BOSBRANDVERORDENING B0SSCHAP 1978 HOLTENS NIEUWSBLAD - 4 JULI 1980 - PAG. 5 Maandag 7 hi.i a.s. 7.al in Hnlt.pn dp een kort maar hevig on- werd woensdagmiddag om 4 uur een schuur bij de boer- van de heer E. M. van Schoo- aan de Oude Deventerweg in Neerdorp door de bliksem ge- uuucit. De Hol tense vrijwillige brandweer die snel ter plaatse was kon voorkomen dat de brand over sloeg naar het dak van de boerderij, waaraan schroeischade ontstond Van de 14 kalveren die zich in de schuur bevonden, werden twee hoogstwaarschijnlijk door de blik sem getroffen en gedood, en de overige twaalf hadden zodanige brandwonden opgelopen, dat ze op advies van de dierenarts zijn afge maakt. Een tankmelkinstallatie in de schuur werd dank zij snel optreden van de brandweer slechts licht be schadigd. Dr. Jacques P. Thijsse, de bekende Nederlander, die zoveel heeft ge daan voor het behoud van het landschap. Tuinen en parken van Flevohof zullen in de komende twee jaren uitgebreid worden tot een grote nationale bloementuin van bijna 40 hectare. Met deze uitbreiding komt Flevohof tegemoet aan de wens van haar bezoekers die uit de jaarlijks terugkerende enquêtes naar voren kwam. Ook in de expo sities komen naast land- en tuin bouw steeds meer natuur, en mi lieu aan bod. Op 24 Juni 1955 begon in Nederland een intensieve aktie ten behoeve van het kind overal in de wereld. 25 jaar nu is het Nederlands Comité Unicef bezig met het stimuleren van de doelstellingen van Unicef, het Kinderfonds van de Verenigde Naties. Bijna vanzelfsprekend is dat vanuit het rijke Nederland vooral hulp wordt geboden aan kinderen elders in de wereld, en dat veel nadruk wordt gelegd op de noodzaak tot handhaving èn uit breiding van de ontwikkelingssa menwerking tussen Nederland en landen in de derde wereld De hulp van Unicef voor kinderen, die we gens velerlei oorzaken in de knel zitten, wordt vanuit Nederland mede gefinancierd door bijdragen van particulieren, door verkoop van de bekende Unicef- wenskaarten, speciale akties en door bijdragen van de regering. Van 25000 naar 3 miljoen Welke omvang de bijdragen van particulieren aan het werk van Unicef heeft gekregen wordt wel licht het duidelijkst geïllustreerd door de groei van de verkoop van de Unicef-wenskaarten In het eerste jaar, 1955 dus, werden om streeks 25 000 kaarten verkocht. Vorig Jaar 1979 was dit getal geste gen tot omstreeks 3 miljoen In 1979, het Jaar van het Kind, kon ruim 7,5 miljoen gulden via het Comité worden bijgedragen aan projekten voor verbetering van de toekomst ver. kinderen overal in de wereld. *X»vendien werd in 1979 nog een»' z,5 miljoen gulden ter be schikking gesteld voor de geza menlijke hulpaktie Unicef/Rode Kruis voor de mensen van Cam bodja. Tegenstrijdige gevoelens BU het succes van het Unicef Co mité Nederland ter stimulering van hulp aan kinderen zijn er toch te genstrijdige gevoelens Immers de vreugde over het bereikte resultaat wordt sterk beperkt tegenover de achtergrond van de zeer grote el lende waarin veel kinderen nog steeds moeten opgroeien Ellende, die zwaar drukt op de levenslust van kinderen en daarmee ook de toekomst van onze wereld On danks onze overvloed en kennis is ondervoeding en gebrek aan de meest elementaire medische zorg nog steeds de belangrijkste oor zaak van kindersterfte Enkele cij fers: 15 van de 100 kinderen, die worden geboren, sterven tijdens het eerste levensjaar. Slechts 10 van de 85 overblijvende kinderen krijgen medische begeleiding. Al leen al tegenover deze achtergrond is een nog grotere inspanning voor uitbreiding van de hulp aan kinde ren noodzakelijk. Veel vrijwilligers De aktiviteiten van het Nederlands Comité Unicef worden vooral mo gelijk door de hulp van een groot aantal vrijwilligers. Overal in Ne derland zijn Regionale Comité's bestaande uit vrijwilligers bezig met het opzetten en begeleiden van akties of met het verkopen van de Unicef-wenskaarten. Er zyn nu on geveer 70 van deze Regionale Uni cef Comité's in Nederland met meer dan 2000 medewerkisriers Op "24 juni 1955 werd het Comité opge richt onder voorzitterschap van de heer mr A. Joekes, met dr. M Vro men als secretaris/penningmeester en de heer J Eggink als tweede se cretaris Na de heer Joekes waren de heren S.J. van den Bergh en Ph. van Campen nog de voorgangers van de huidige voorzitter, de com missaris van de Koningin in Zee land. dr C. Boertien. voormalig Minister van Ontwikkelingssa menwerking De heer Eggink werd als secretaris/direkteur van de Stichting in 1978 opgevolgd door de heer R H Latenstein van Voor st. Sinds 30 april van dit jaar is Ko ningin Beatrix Beschermvrouwe van Unicef-Nederland. nadat zij yanaf 23 mei 1957 als Prinses Ere voorzitster van het Unicef-comité was Aktiviteiten In dit Jubileum-jaar zijn er een groot aantal aktiviteiten in voorbe reiding voor het najaar Zo zal rond de Tweede Kamer aktie worden gevoerd vooral door kinderen van Nederlandse Politici. In november wordt er een speciale jubileum- aktie voor Unicef gelanceerd, waarvan het startsein mogelijk door de nieuwe direkteur van Unicef-Internationaal. de heer Ja mes Grant uit New York. zal wor den gegeven Details van deze aktie zijn nu nog in voorbereiding Heel kort kan worden gezegd dat de nadruk zal liggen op de werving van vaste contribuanten Daarmee hoopt het Nederlands Comité Uni cef dan een nieuwe uitbreiding van de meest elementaire hulp voor kinderen overal in de wereld te kunnen waarmaken. Dit seizoen in de vorm van een ex positie (9 juli openingsdatum) van het Ministerie van C.R.M. onder het motto „Gaat het Nederlandse landschap de mist in"; een exposi tie van de kunstenaar Hans Bulder met zijn complete werk (oliever fschilderijen en aquarellen, met het Veluwse landschap, haar flora en fauna tot onderwerp); en vanaf 19 juli tot en met eind september een aantal bloemenshows. De belangrijkste uitbreiding in dit kader vormt de overzichtsexposi- titie van de aquarellen op ware grootte van de eerste serie Verkade-albums, zoals ze in het begin van deze eeuw zijn uitgege ven. De schitterende illustraties van Jan Voerman jr., L.W.R. Wenc kebach en Jan van Oort, alsmede de begeleidende tekst van Jac. P. Thijsse waren in die tijd - en zijn dat nog - een prachtige beschrij ving van vele Nederlandse land schappen met hun vogels-, dieren-, insecten- en plantenrijkdom. Te genwoordig valt aan de hand van de oude Verkade-albums goed te zien welke veranderingen zich in de laatste decennia in het Neder landse landschap hebben voorge daan. De albums lente, zomer, herfst en winter, blonde duinen, bonte wei. Friesland en Het Naar- dermeer, die van 1906 tot 1919 door Verkade werden uitgegeven, zijn inmiddels door Zomer en Keuning in Wageningen ongewijzigd, zelfs inclusief druk- en spellingsfouten, heruitgegeven. Maandag 7 ju.i a.s. zal in Holten de jaarlijkse kindervakantieweek weer van start gaan. De stichting voor sociaal en cultureel werk is in samenwerking met haar vrijwilli gers al weer geruime tijd bezig met de voorbereidingen. Besloten is de week van 7 tot en met 11 juli uit te roepen tot indianenweek, wat be tekent dat alles zoveel mogelijk in de indianenstijl zal plaatsvinden. De deelnemende kinderen zullen uit het dorp worden opgehaald met twee geweldig mooie huifkar ren. waarvoor de wagens en trak- tors spontaan beschikbaar zijn ge steld door Holtense particulieren en bedrijven. Met de huifkarren zullen ze worden vervoerd naar het indianendorp rondom het Paalhuus, vanwaaruit allerlei in diaanachtige aktiviteiten zullen worden georganiseerd. Zo zullen de kinderen maandag be zig gaan met het versieren van het dorp en zichzelf, waarna er bij en kele spannende films wat kan wor den uitgerust. Op dinsdag zal er met de huifkar een uitstapje wor den georganiseerd, waarbij de oud ste groep indianen richting bezoe kerscentrum trekt en de jongere indianen zich zullen gaan verma ken op een kinderboerderij. Op woensdag zullen alle indianen zich van de sportieve kant kunnen laten zien, terwijl op donderdag de hele stam zal meedoen aan de door de Aktiviteiten-commissie van de Holtense Handelsvereniging geor ganiseerde kindermarkt. De india nen zullen daar verschijnen met zeer uiteenlopende aktiviteiten, waaraan de bezoekers gratis of te gen een kleine vergoeding kunnen deelnemen. Zo zullen er rondritjes met de huifkar worden gehouden, er is een waarzegger, men kan er een mooie hoofdtooi maken, lasso- werpen of boogschieten, kortom de indianenstam zal duidelijk her kenbaar zijn. Op vrijdagmorgen zullen de kinderen met verschil lende kreatieve werkvormen aan de slag gaan, waarna ze 's middags kunnen genieten van een grandioze afsluiting van de vakantieweek. Holtense kinderen tussen de 6 en 12 jaar. die zin hebben om mee te doen aan de indianenweek, kunnen zich hiervoor aanmelden bij Het Paal huus, Beusebergerweg 27. De kos ten voor de hele week bedragen f 6.-, de kinderen moeten dan zelf brood meenemen voor tussen de middag. Met nadruk wijzen we er op, dat het deelnemersaantal om organisatorische reden niet onbe perkt kan zijn. Ouders, die thuis nog oude lakens, kleren, gordijnen etc. hebben worden vriendelijk verzocht even het Paalhuus te bel len, de indianen kunnen deze na melijk nog uitstekend gebruiken. Is het dan helemaal onmogelijk geworden een internationaal sportevenement te organiseren zonder dat dit wordt geplaagd door boycots, uitsluitingen en af zeggingen? Wat is er nu aan de hand met de Schurelympische Spelen welke op 4, 5 en 6 juli wor den gehouden bij jeugdsociëteit de Schure? Nauwelijks had afgelopen zondag Henk Lubberding de beslissende demarrage in de straten van het Belgische Luik geplaatst en daar mee zijn 4 Belgische medevluchters voor schut gezet of Sjef Denayere, baas van de ploeg van Vuilpanne. belde hevig geëmotioneerd op. Vol ledig overstuur stamelde hij iets over gedrogeerde Ollanders, om koperij en andere oneerlijkheden. Als klap op de vuurpijl deelde hij mee dat hij zijn volledige ploeg te rugtrok van de Schurelympische Spelen. Daarmee zijn gedoodverfde „gouden" mensen afgevallen tewe- ten Stan Dekukeleyer wereldkam pioen kogelkoppen, alsmede Pol- leke Vandenbulte specialist dis cushappen. Ook het evenement Speervangen zal nu door gebrek aan deelname niet door kunnen gaan. Er zyn nog een aantal spelsoorten die wel doorgaan: vriidaeavond wordt er begonnen met de discipli nes Baksteen Tillen en op 1 been staan. Bij het baksteen tillen wordt een aantal stenen naast elkaar ge legd en deze moeten horizontaal worden opgetild. Er wordt gestre den in dames- en heren klassen. Het Schure-record op 1 been staan staat, met 1 uur 45 min. en 35 sec. op naam van Lomme Ooievaar uit Wevelgem., die vanwege een bless ure aan zyn vingerkoot helaas ver stek moet laten gaan, zodat outsi ders ook een kans krijgen om de hoogste eer te behalen. Zaterdagavond is het de beurt aan de derde Open-Holtense kam pioenschappen Koekhappen met hindemissen, een concours hippi- que voor postpaarden, hierby staat ook een record op het spel. Het klapstuk van de zaterdagavond wordt ongetwijfeld het Lange af- stands Knakworst-eten. De geweldige afsluiting van de Schurelympische Spelen vindt plaats op de zondagmiddag. De kampioenskrijg: dit spel is al zo'n kleine 2000 jaar oud en werd uitge vonden door de Galliërs ten tijde van Asterix en Obelix. De zwaar den zullen weliswaar in het vet blij ven, en vervangen worden door kussens, maar verder gaat de strijd door totdat er één by neervalt. Teams van 3 personen kunnen in schrijven. Wees er vlot byverder is het' gehele weekend gelegenheid voor potato ten. Ondanks de afzeg gingen van de Belgische kampioe nen belooft het nog wel een sportief spektakel te worden komend weekend. Tot zien in J.S. de Schu- UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE VERGADERING VAN B. EN W D.D. 24 JUNI 1980 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer G J. Meijerink voor de bouw van een ligboxenstal bij het pand Okkenbroekseweg 8; - aan de heer A. v.d. Brink voor de verbouw van de woning Oude Stationsweg 2; - aan Encko Holten b.v. voor de bouw van een vleesverwerkend bedrijf aan de Waagweg; - aan de Sallandse Bouwcompagnie B.V. voor de bouw van twee semi-bungalows aan de Larenseweg; - aan de heer A. Kri kki nk voor de bouw van een garage met hobby ruimte bij het pand Raalterweg43; 2. aan de P.T.T. Telecommunicatie te Hengelo vergunning verleend voor het innemen van een standplaats met een rijdende telefoonwinkel op de parkeerplaats bij de sporthal „Het Mossink", 3. aan woningbouwvereniging „Onze Woning" te Deventer ver- gunnriing verleend voor het kappen van een aantal bomen aan de Gaardenstraat; 4. aan T.T.V. O.K.I.A. vergunning verleend voor het houden vaneen prestatie-crossloop op 27 september 1980; 5. aan de afdeling kinderwerk van de Pinkstergemeente te Deven ter vergunning verleend voor het houden van een evangelische poppenkast-vertoning op 12 juni 1980 op de parkeerplaats bij de sporthal; 6. ontheffing verleend van het verbod tot het innemen van e«n standplaats voor de verkoop van ijs e.d. langs de openbare weg aan: - de heer E.A. Swart, Forthaarsweg 1; - mevr. Ji Haverslag-Roelofs en de heer R. Rustebiel, Burg. v.d. Borchstraat 16; - de heer G.J. Lodeweges, Landuwerweg 7; 7. aan de Tennisclub Holten vergunning ingevolge de Drank- en Horecawet verleend voor de uitoefening van een werkzaamheid in de kantine van de tennis club U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie Burgemeester en wethouders van Holten brengen ter openbare kennis, dat op 1 juli 1980 in werking is getreden de verordening van het Bosschap ter beveiliging van de bossen tegen brand (Bosbrand- verordening Bosschap 1978) De verordening werd gepubliceerd in het Verordeningenblad Be drijfsorganisatie 24 juli 1978. Voor nadere inlichtingen gelieve men zich te wenden tot het Bosschap (Bedrijfsschap voor de Bosbouw en de Houtteelt) te 's Gravenhage (Tel. 070-63 37 80) Zaterdag 5 juli: 20.00 uur Spelen- avond Zondag 6 juli; 10.00 u kampdienst, Voorganger ds v.d. Berg Maandag 7 juli: 14.00 u Levend ganzebord ivolw f 1 - kind 50 ct i; 21.30 u film „Kruis in de asfalt jungle" (2.50) Dinsdag 8 juli: 14.00 u Etalage spel ivolw f 1.-. kind 50 cent) Woensdag 9 juli: 5.00 u Ochtend wandeling 1 00). Ontbijt in de tent. brood meenemen. 18.30 u Twentse koffietafel (f6.-i Opgeven voor dinsdagavond 8.00 uur) Optreden van de Holtense Boerendansgroep Donderdag 10 Juli: 10 30 uur Pick nick (50 cent) Broodmeenemen; 20 00 uur Gekostumeerd volleybal volw f 1.-, kind 50 cent». Opgeven bij de tent Dit zijn Peter en Jos uit Rotterdam. Ze treden vaak op in koffiebars, campings e.d. en zullen vrijdag 4 juli (hedenavond) om 20.30 uur spe len en zingen in de recrea tietent. De meeste songs zijn door hen zelf geschreven en gecomponeerd. Pe ter en Jos zullen ook meewerken aan de kampdienst op zondag 6 ju li. Vrijdag 11 juli: 21.00 uur Kamp vuur (f 1.00) Elke morgen van 10 00-12.00 uur kmdermorgen. De kiosk is open van 9.30-10 00 en van 12 00-12 30 uur Graag tot ziens in de tent! Janneke. Manke, Germa, Geurt en Wim. Nieuw voo Holten en omstreken is de Verenigng van Hollandse her ders. Deze enthousiaste mensen staan met een tent op Smidsbelt waar alle geïnteresseerde mensen inlichtingen kunnen krijgen over dit öh zo mooie eigen Hollandse ras. Deze vereniging organiseert al lerlei aktiviteiten, waarbij voor de aangesloten liefhebbers van dit ras de mogelijkheid bestaat om met hun honden recreatief bezig te zijn en onder leiding van een vakbe kwame instructeur de „gedrag- en gehoorzaamheidsoefeningen" aan te leren. Omdat vele mensen dit toch al oude ras nog niet kennen, neemt deze vereniging ook een aantal honden mee. De Hollandse herdershond kent drie haarvarië- teiten n.l. ruwharig, langharig en kortharig, waarvan de laatste bij gaande foto is. De Hollandse herder-vereniging viert ook het Holtens zomerfeest en biedt voor alle mensen leuke attrakties aan. Zo is er voor de kinderen „spijkers slaan", voor de allerkleinsten een grabbelton en voor de wat oudere het darth-spel. Bij alle attrakties zyn leuke prijzen te verdienen, maar voor de kleinen is er altijd een prijsje. Ook hebben ze iets bedacht wat natuurlijk op honden slaat nl. het raden van het aantal kluiven wat in een doorzichtige koker staat opgesteld. Zeker de moeite waard om deze stand te bezoeken. Op het in de afgelopen week in Rijssen door de Oosterhofruiters georganiseerde avondconcours werd Theo van Dijk met „Sonka" tweede in de dressuur klasse L en derde met „Furie". In de dressuur klasse L2 won Ingrid Dieperink De jongelui van de ponyclub „Bergruitertjes" hebben op het in Vriezenveen gehouden kringcon cours de volgende prijzen behaald; Dressuur L: 2. Aart Jan Aaltink met „Katinka" 127 p.; 3. Jacob de Kolf met „Gompy" 127 p., 3. Gerard in 't Veld met „Henriètte" 122 p.; 4. Bert Stegeman met „Prinses Dun- ja" 119 p. Dressuur L 2: 4. rtlice Bruins met „Stendy" 125 p. Springen Cat. D klasse B: 5. Gerard in 't Veld met „Henriètte". Springen cat. D. klasse L: 3. Jac queline Smit met „Miss Stella". 4. Herman Lodeweges met „Pinto" 2. Bij de parade kwamen de Bergrui tertjes het beste voor de dag en ze kregen van de jury de „parade- prijs". Prima gedaan!

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5