Brei naar de zomer toe Nieuwe wegwijzer naar de musea Joan Armatrading Robin Lane the Ministers Winterswijk Meeste watervogels in Nederland Eerste hulp bij vlekken over de vloer Weg met keuken- HOLTENS NIEUWSBLAD - 20 JUNI 1980 - PAG. 7 leen omdat dit puur natuurlijke materiaal altijd ademt, maar ook als dat „gevraagd" wordt vocht opneemt en zo goed isoleert tegen een opstekend koeltebuitje. Dus hebt u behalve fijne vakantie plannen nog een hele reeks buite nactiviteiten op uw zomerpro- gramma staan, brei daar dan eens een paar avondjes naar toe. In de breiwolspeciaalzaken vindt u een Wolmerktapijt is een prachtige vloerbedekking waar u bij goed onderhoud lang plezier van kunt hebben. Doordat de dichte wolve zel van nature niet statisch op laadt en daardoor geen vuil aan trekt, blijft het materiaal ook fris van kleur. Stofzuigen vanaf de eerste dag met een gladde zuig- mond is feitelijk het enige onder houd dat nodig is. Wel zal zo'n ta pijt, afhankelijk van uw leefge woonten. periodiek een grote schoonmaakbeurt nodig hebben. Een werkje dat het best kan wor den overgelaten aan een gespecia liseerd bedrijf. Met vlekken is het wat anders ge steld. Die kan iedereen en altijd onverwachts over de vloer krijgen en dan is het zaak snel te handelen. Er zijn zeven gulden regels waar mee u de vlekkenbestrijding al aardig naar uw hand kunt zetten: Verwijder een vlek altijd zo snel mogelijk. Schraap zoveel mogelijk van de gemorste substantie weg, van buiten naar het midden van de vlek toe om hem niet groter te ma ken. Dan afnemen met een doek of vochtopnemend papier en niet wrijven of boenen. Met handwarm water, zo nodig met wat tapijts hampoo of biologisch wasmiddel erin, met droogschuim of met tetra behandelen. Maak de vlek niet te nat om kringen te voorkomen. Als een biologisch wasmiddel wordt gebruikt moet dit later met schoon water uit de pool worden gedept. Bij gebruik van andere oplosmid delen altijd eerst uittesten op een plekje uit het zicht. Feitelijk is het zo dat elke vlek zijn eigen aanpak vereist. Het voert te ver om a 11e soorten vlekken en hun specifieke behandeling hier op te Wollen kledingstukjes die het uitste kend doen bij afkoeling. Vooral in de landen rondom de Middellandse Zee kan de afkoeling 's avonds groot zijn. compleet arsenaal aan materialen in alle denkbare soorten en kleu ren. En een breipatroon naar eigen keus kunt u ook daar moeiteloos vinden. sommen. Daarom een kleine greep uit het assortiment veel voorko mende huishoudvlekken. Ballpointinkt: methylalcohol en indien nodig nabehandelen met een oplossing van tapijtshampoo. Chocolade: Warm water en dan zo nodig een oplossing van tapijts hampoo. Jus en vet: Zoveel mogelijk op- vloeien, dan warm water en een oplossing van tapijtshampoo. Koffie: Warm water en indien no dig een biologisch wasmiddel (2% oplossing). Viltstift: Warm water, dan zo no dig een oplossing van tapijtsham poo en eventueel herhalen met biologisch wasmiddel. Wijn. Bestrooien met keukenzout en laten inwerken, dan afnemen met warm water en zo nodig met een biologisch wasmiddel (2% op lossing). Het Internationaal Wol Secreta riaat heeft een handige folder sa mengesteld voor het juiste onder houd van Wolmerktapijt. De folder is op aanvraag verkrijgbaar bij het IWS, Postbus 1060, 1180 CB Am stelveen. fietsgekken. ze rijden vrij rond tal registers: een register op 461 onderwerpen, van Aardewerk tot Zuiderzeewerken, een register op museumnaam en een plaatsna menregister. Verder is de gids in gedeeld naar provincie, zodat u steeds een goed beeld hebt van wat er zoal ln een bepaalde streek te zien is. Natuurlijk kent u het Rijksmuseum of het Kröller Muller museum, het is echter aardig om musea te ontdekken als De Drie Haringen in Deventer, het boer derijmuseum Aldfaers Erf in Ex- morra (Friesland) of het Zakkend ragershuisje - een oude tinnegie terij - in Rotterdam. Deze mu- seumgids, bestemd voor jong en oud, heeft een handig formaat zo dat u hem gemakkelijk kunt mee nemen in uw tas of in het dash boardkastje van uw auto. Onlangs is bij de Staatsuitgeverij, op initiatief van de Nederlandse museumvereniging, ,De Neder landse museumgids' verschenen, een nieuwe wegwijzer naar de meer dan 600 musea, oudheidka mers en bezoekerscentra die ons land telt. Bij het doorbladeren blijkt al snel hoeveel boeiende en mooie dingen er in ons land te zien zijn; antieke sculpturen, schilderijen, rijtuigen, porselein, maar ook klokken, te gels, oude auto's en vele andere col lecties. Het is nu niet moeilijk meer om al die kunstvoorwerpen, natu- raliën en zaken van wonderlijke en griezelige aard te vinden. De nieuwe museumgids, die voor f 17.50 verkrijgbaar is bij iedere boekhandelaar, bevat n.l. een drie- Er zijn van die geurtjes die hard nekkig de keuken weigeren te ver laten; die van gebakken sardines of makreel bijvoorbeeld. Maar ook zijn zij niet opgewassen tegen de welriekende stoom, die opstijgt uit een pan kokend water waarin een handje van één van de volgende kruiden werd gestrooid: eucalyp tus, rozemarijn, munt of thijm. Ge woon enkele minuten laten koken. Eucalyptus is bovendien een uit stekend middel om de winterse mi crooen te veijagen. Aanrecht en keukentafel kunt u van tijd tot tijd eens opfrissen door ze af te soppen meteen geparfumeerd concentraat dat u zelf kunt maken. Los daartoe vier eetlepels zuivere zeepvlokken op in een k wartllter gloeiend water. Voeg erbij 1/8 liter alcohol van 90% (verkrijgbaar bij drogist) en 1/8 liter citroensap. Het mengsel bewaren in bijvoorbeeld een uitgewassen lege fles voor afwasmiddel. Na het gebruik hiervan zal er in de keuken een hele tijd lang een verrukkelijke frisse geur van citroenen blijven hangen. Nederland behoort tot de Westeuropese landen met de belangrijkste overwinteringsgebieden voor watervogels die broeden in de toendra's van Canada tot in Midden-Siberië. Deze vogels, in het totaal enkele miljoenen, verblijven ln Nederland niet zozeer in de erkende natuurre servaten, maar vooral in die gebieden, zoals polders, slikken, vaarwe gen, landbouwgebieden en dergelijke die ook voor de mens een belang rijke funktie vervullen. Dit blijkt uit een studie die twee biologen van de miUen-afdeling van de Deltadienst, drs, H.L.F. Saeijs en HJ.M. Baptist, hebben gepubliceerd in het internationaal wetenschappelijk tijdschrift Biological Conservation. Van 36 soorten watervogels is in deze studie uitgezocht waar ln Europa gebieden liggen, waar geregeld meer dan één procent van het totaal geschatte aantal van deze soorten in de winter verblijven. Als deze internationaal erkende één procentsnorm wordt over schreden, wordt het gebied van in ternationale ornithologische bete kenis geacht Er zijn in West en Zuid-Europa slechts 55 gebieden gevonden in de orde van grootte van het Deltagebied, waar dit het geval is. IJsselmeergebied, Delta gebied en Nederlandse Waddenzee blijken met alle soorten watervo gels by elkaar het hoogste te sco ren. Voor Waddenzee en Deltage bied geldt bovendien, dat zij meer overwinterende watervogels her bergen dan elk van de andere ver gelijkbare gebieden. Het Noord- zeebekken is voor een groot deel van de watervogels uit het hoge noorden het dichtstbyzynde over- winteringsgebied. Als gevolg van de Atlantische golfstroom is de temperatuur in en rondom de Noordzee nameiyk relatief hoog. Wanneer de vogels in de winter in een klein aantal gebieden zijn ge concentreerd, kan vry gemakkelijk een redelijke schatting van hun aantal worden gemaakt. By de 36 soorten watervogels, die in de stu die zyn betrokken, gaat het naar schatting om ongeveer 14 miljoen exemplaren. Hier van trekt 20 pro cent door naar Afrika In Neder land bUJ ven ongeveer twee miljoen vogels overwinteren en dat bete kent dat ons land het dichtstbe volkt is met watervogels. Saeijs en Baptist schrijven dat be halve de drie genoemde gebieden ln ons land ook Friesland, Noord en Zuid-Holland en de grote rivie ren hoog scoren als pleisterplaat sen. Zy verbinden daaraan de con clusie, dat de trekkende watervo gels tussen de mensen verkeren, zy het in een tyd van het jaar waarin het buiten wat rustiger is, maar het feit is dat ze er zyn en dan nog wel in het dichtstbevolkte land van West-Europa. Een zeer klein deel overwintert in de natuurreserva ten; het overgrote deel verbhjft in gebieden die ook voor de mens van belang zijn, zoals akkerland, vaar wegen, rekreatiegebieden, visse rijwateren en zelfs Industriegebie den. Zou deze funktie, die Nederland voor de trekkende watervogels vervult, vervallen, dan zyn er byna geen uitwijkmogeiykheden. De aantallen vogels zullen dan naar verwachting afnemen, hetgeen weer van invloed zal zyn op het mi lieu van de broedgebieden in het hoge noorden. Omdat de vogels voor een groot aantal in ook voor de mens belangrijke gebieden zitten, kan de funktie van deze gebieden alleen maar worden veilig gesteld door het treffen van de juiste plano logische en beheersmaatregelen, aldus Saeys en Baptist. De nieuwe milieutypen, zoals IJs selmeergebied en Deltameren, blijken ondanks alle veranderin gen toch hun betekenis voor de vo gelwereld houden. Saeijs en Bap tist voorzien dat de waarde van die gebieden voor de watervogels nog kan toenemen, als bij de inrichting en het beheer rekening wordt ge houden met de nieuwe funkties en de daarvoor noodzakelijke milieu- voorwaarden. Breien voor de zomer is helemaal niet zo gek als het op het eerste gehoor ïykt. Want al zitten zomers soms vol zon, zelfs in ons kille kik kerland, er bestaat geen warmte zonder koelte. En juist voor die weldadige avondkoelte na een zinderend hete dag is het oppassen geblazen. Zelfs als u straks een paar weken naar de Costa del Sol verdwijnt, zult u er niet over prakkizeren alle wollen kledingstukken thuis in de kast te laten liggen. Een trui of twee, een overgooier, V-hals of lekker wollen vest maken vast en zeker deel uit van de vakantieuit- rustingen, waarin badpak, korte broek en flinterdunne T-shirts de boventoon voeren. Super eigentijdse wollen kleding voor de zomer kunt u natuurlijk kant en klaar kopen, maar wie handig is met breinaalden kan ook heel voordelig zelf leuke zomerse breisels maken. Van een lekker los gebreid vest tot een dun wollen topje voor na het zonnebaden en bijvoorbeeld badmanteltjes voor de kinderen. Wol- en dan praten we over zuiver scheerwol, leent zich by. uitstek ook voor zomerse kleding. Niet al- praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Hoe het komt, weet ik niet. Maar als je aan anderen foto's laat zien waarop kinderen en dieren staan, dan verschijnt er bijna altijd een glimlach op de lippen en dan wordt zo'n foto met extra aandacht bekeken. Kinderen en dieren doen het op foto's erg goed. Ze beho ren tot de meest gefotografeerde onderwerpen. Wie zoekt naar fo tomotieven: als u de kamera richt op deze kombinatie is de foto meestal geslaagd. De foto's, die bij dit stripverhaal zijn gepubli ceerd, zijn daar een voorbeeld van. Alleen één goede raad: let wel op de achtergrond voor u afdrukt. De foto hierboven zou nóg leu ker zijn geweest als ik een stap naar rechts zou hebben gemaakt en de opname vanaf een lager standpunt zou hebben genomen. Deze foto is, wat dat betreft, beter gelukt. De neu trale achtergrond zorgt er voor, dat het kind en die chow-chow goed uitkomen. Het is vooral de kom binatie van die grote hondekop en het tengere kind die maakt, dat je zo'n plaatje met vertedering be kijkt. Een echte vakman zal misschien bezwaar hebben tegen de "afgekapte" voetjes van de klei ne. Maar omdat de aandacht vooral gevestigd is op de hand en die vervaarlijk lijkende bek, zie je dat nauwelijks. Bij het maken van de foto heb ik er, eerlijk gezegd, niet op gelet. De derde foto is het best geslaagd. Die is gemaakt met een bescheiden telelensje en dat heeft als voor deel, dat de achtergrond er wazig door wordt. Daardoor richt alle aandacht zich op die twee zo verschillende wezens. Omdat het zonlicht door de wolken werd getemperd, is de foto goed belicht. Bij felle zon is het verschil tussen licht en donker vaak te groot. Dat waren ze drie foto's van kinderen en dieren uit mijn verzameling. Mis schien een goed idee voor u om dit onderwerp ook eens in beeld te brengen? Iemand die het succes toekomt is wei Joan Armatrading, aange zien deze dame al zo'n 8 jaar met haar carrière bezig is. Geboren op 9 dec. 1950 op het eiland SL Kitts, vertrok ze in '58 met haar ouders naar Engeland, waar ze in Birmingham kwam te wonen. De beste herinnering aan deze stad is voor Joan bet feit dat ze daar voor het eerst sneeuw zag. Birmingham was dus duidelijk geen succes. Hoewel hij zelf in een bandje speelde heeft pa Armatrading haar nooit aangemoedigd in de muziek te gaan. Toen haar moeder een piano kocht, duurde het echter niet lang voordat ook Joan er op leerde spelen. Nadat ze Marianne Faithfull op TV had gezien begon ze zelf ook songs te schrijven, waarop haar moeder 2 kinderwagens verkocht om een gitaar voor Joan te kunnen kopen. Grote invloeden in die begintijd waren Jim Reeves, Tommy Steele, Nat King Cole en in het bijzonder Van Morrissoa Op een gegeven moment had een vriendin een auditie voor de musical „Hair" en om zoiets ook eens mee te maken ging Joan er ook mee naar toe. Het resultaat was dat Joan vervolgens anderhalf jaar in „Hair" meespeelde en de vriendin werd afgewezen. In 1973 nam ze haar eerste elpee op, geproduceerd door Gus Dud geon (bekend als producer van Elton John) en uitgebracht met de titel „whatever's for us". Deze debuutelpee kreeg zeer goede kritie ken maar verkocht omgekeerd evenredig slecht. Na de overstap naar een andere platenmij. volgde in '74 de lp „Back to the night". Hierna kwam in '76 „Joan Armatrading", waarvan het in Engeland op single uitgebrachte „Love and affection" een top 10 hit werd. Haar vierde lp „Show some emotion" bracht haar opnieuw veel goede perskritieken, ditmaal echter ook redelijke, verkoopcyfers. De daarna uitgebrachte platen „To the limit" en „Steppin out" deden het echter weer minder goed. Momenteel heeft ze groot suc ces met de single „Rosie", een nummer van haar lp „How cruel". Een lp die uitgebracht is omdat de daarop voorkomende nummers niet meer op haar laatste elpee konden. Met „Me myself I" (haar allerlaatste lp dus) heeft Joan Armatrading opnieuw een fraai werkstuk afgeleverd. Zat haar muziek altyd vol met blues, Jazz en folk invloeden, op „Me myself I" gaat ze duideiyk meer de roek-kant op, iets wat haar by een veel breder publiek 'verkoopbaar' maakt. Van het openingsnummer „Me myself I" tot en met de afsluiter „I need you" bewaart ze een, constant hoog niveau; met prachtige, aansprekende melodieën en dito teksten. Speciaal het vermelden waard zyn desondanks het titelnummer, „Turn out the light" enAll the way from America". Ooit zei ze eens over haar eigen schrijvers kwaliteiten: 'Ik schrijf een nummer ge woon op en als ik bij het afluisteren ervan niet ineenkrimp van ellende dan bewaar i k de song'Iets wat als het understatement van het j aar te boek gesteld kan worden, iemand die (in wezen) gewone, dagelijkse dingen zo boeiend en aansprekend onder woorden weet te brengen verdient hoge waardering. Joan Armatrading en haar „Me myself I" is een 5-sterren aanrader! Joan Armatrading/Me myself I (A and M amlh. 64809) Alweer een telg uit de familie „melsjes-met-heren-begeleiding" ditmaal afkomstig uit Boston US Aen Robin Lane the Chartbus- ters gebeten. Leidster Robin Lane ia oorspronkelijk afkomstig nit Californlè waar re in diverse groepen speelde, ook aong ze als achtergrond-zangeres mee op Neil Young's „Everybody knows this is nowhere". In 1976 verhuisde ze naar Boston waar ze the Chartbusters opricht te: Leroy Radcliffe/guitar-vocals, Asa Brebner/guitar-vocals (beide afkomstig uit the Modem Lovers), Tim JacksorVdrums-vocals en Scott BaerenwaId/bas8-vocals. Door het succes van hun eerste (in eigen beheer uitgebrachte) single kwamen ze in contact met Jerry Wexler, die voor een platencontract en een producer in de persoon van Joe Wissert kon zorgen. De debuutelpee werd vervolgens in Hollywood opgenomen en staat vol met hoofdzakelijk wat oudere C78/'79) composities van Robin zelf. De muziek is in de styi van de Amerikaanse new-wave groepen zoals Sue Saad the Next, Pearl Harbour the Explosions en/of the Beat van Paul Collins. De plaat opent met „When things go wrong" een nummer met het „vlucht-niet-'voor-je-problemen" thema. Vervolgens komen „It'll only hurt a little while" en „Don't cry", twee zwakke composities zoals er al wel duizend gemaakt zy n. In „Without You stygt het peil dan weer iets, waarby opvalt dat het gitaarspel wel wat weg heeft van George Harrison's styi in het midden van de jaren zestig. Een tekstuele top-prestatie wordt geleverd in „Why do you tell lies": acht verschillende regels in 5 coupletten, waarby overigens wel de begeleiding is aangepast: onopvallend lopende bandwerk. Geluk kig heeft kant 1 met „I don't want to know" toch nog een prima afsluiting. Op kant 2 is de score 3 voor en 2 tegen: de pluspumtenzün „Many years ago", ,3e mine tonlte" en „Kathy Lee"; de minpunten zyn „Waltin' in line" en „Don't wait till tomorrow" De totaalscore komt dan op 6-5, een kantje boord debuutelpee: de groep heeft haar goede momenten maar weet toch nog geen elpee lang te boeien Nos maar even flink oefenen dus. Robin Lane the Chartbusters WB 56813 Ter herinnering nogmaals het programma van het Winterswijks Popfestival zoals dat a^. zaterdag 14 juni op het sportcomplex Zwanenberg aan de Wooldseweg wordt gehouden. Als opening de Duitse groep Leakage L.A. Blues, daarna alleen nog maar Hollands Glorie: Bintangs Phoney the Hardcore, Sweet d* Buster, een thuiswedstrijd voor Daniël Sahuteka en als uitsmijter de groep Solution. Aanvang 11.00 uur en sluiting 22.00 uur, kaartjes ver krijgbaar bij div. voorverkoop-adressen en eventueel aan de kassa op het terrein (indien niet uitverkocht!) Henk Oldenhof

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5