Kuikens kruipen uit het ei op iandbouwshow in Hellendoorn Vrijdag 11 juli kleurige opening folklor In stand houden oude gebruiken Molukkers manifesteren zich op eigen folkloristische dag Agrarische wapenschouw toont de moderne boer Drie dagen dansen in Hellendoorn Hellendoorns burgemeester: Organisatoren: er komen 20.000 mensen HELLENDOORN - Vrijdag elf juli, treden alle buiten landse groepen aan voor het eerste optreden op het Hellendoornse Folkloristische Festival. De officiële opening wordt verricht door de heer H.J. Odink, voorzitter van de landelijke Federatie Folkloristi sche Dangroepen in Nederland. HELLENDOORN - Hellendoorns burgemeester de heer B.H.G. ter Haar Romeny steekt de loftrompet over de Hel lendoornse folkloristische dansgroep en het streven daar van zinvolle gebruiken van toen in ere te houden. Onze burgemeester over 25 jaar folklore Hellendoome: „Als mij zou worden gevraagd, wat nu folklore betekent, dan zou ik dit willen typeren als een verschijnsel, dat betrekking heeft op het in stand houden van gebruiken uit vervlogen jaren. En dan betreft het vooral die gebruiken, die een blijvende waarde hebben voor huidige, maar met name ook voor toekomstige generaties. Dat de Folkloristische Dansgroep Hellendoorn zo actief is op dit terrein, is mijns inziens dan ook een zeer lovenswaardige zaak. Dat ook anderen dit op hoge prijs stellen, zal bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van deze Folkloristische Dansgroep Hellendoorn wel weer bewezen worden. Overigens is deze waardering al telkenmale gebleken bij de vele optredens van de dansgroep niet alleen voor de inwoners van ons „zon nige boerendorp" of voor de inwoners van onze gemeente, maar zeker ook voor onze vakantiegasten en andere instanties en verenigingen. Natuurlijk kunnen de optredens in het buitenland, waarbij de leden van de dansgroep onze gemeente altijd waardig hebben weten te vertegen woordigen, niet onvermeld blijven. In dit jubileumjaar 1980 zullen op uitnodiging van de Folkloristisch Dansgroep Hellendoorn weer vele dansgroepen uit niet minder dan ne gen verschillende Europese landen naar Hellendoorn komen en hier diverse, ongetwijfeld, schitterende optredens verzorgen. Naast dit dansfestival is er in de periode van 8 tot en met 27 juli in Hellendoorn weer dagelijks volop te genieten. Dit laatste is niet alleen te danken aan de grote ijver van de boerendansers maar zeker ook aan de inzet en betrokkenheid van zeer vele andere dorpsbewoners. Kortom, de in 1978 bij de viering van het 900-jarig bestaansfeest van ons .zonnige boerendorp" herboren „Noaberschap" heeft zich in Hellendoorn duide lijk positief verder ontwikkeld. Als burgemeester van Hellendoorn wil ik namens het voltallige gemee ntebestuur de Folkloristische Dansgroep Hellendoorn van harte felici teren met haar 25-jarig jubileum." Aansluitend hierop zal men kennis kunnen maken met de dansgroepen van over de grens die zich die avond bij de pre mière presenteren aan het pu bliek. Het is het begin van een drie dagen durend dansfestijn dat zijn einde vindt op zondag de dertiende met een matineev oorstelling als feestelijk slot. Zaterdag twaalf juli trekken alle deelnemende dansgroepen in een grote optocht door het dorp. Men start om half twee bij feestr tent De Delle onder begeleiding van een aantal muziekkorpsen en vergezeld van een orginele Schotse Piperband maakt men de rondgang. Men komt daarbij langs de Reggeweg, door de Dorpsstraat, G. Boschstraat, Noord Esweg, Huurmansweg via Dorpsstraat en Reggeweg weer terug naar De Delle. Aan sluitend daaraan volgt dan een uitvoering door alle folkloristi sche dansgroepen. Deze mati neevoorstelling zal omstreeks half vier beginnen. Voor dege nen die 'smiddags verhinderd zijn te komen wordt het zelfde programma 's avonds herhaald. Die avondvoorstelling begint om half negen. Het belooft een kleurige dansmanifestatie te worden van het internationale gezelschap folkloredansen. Na afloop van de presentatie door de diverse groepen is er een ,3 al des Nations" onder leiding van het orkest van Bert Wield raaier. Iedereen kan aan dit in ternationale dansfpost Hoolna. Oecumenische kerkdienst Zondag dertien juli wordt de dag begonnen met een oecume nische kerkdienst in De Delle. De aanvang is half elf. De dienst zal worden opgeluisterd met volkszang door de Hellendoor nse Boerendansers. Zij worden daarbij begeleid door twee trompettisten van de Hellen doornse Harmonie. Verder zin gen in deze dienst leden van de Duitse dansgroep „Die Klinge- nde Windrose" De kerkgezan gen worden uitgevoerd door de Zwitserse gasten. Harpmuziek tenslotte wordt verzorgd door leden van de Ierse folklore groep. In de middag zal de offi ciële sluiting van het interna tionale Folklorefestival plaats hebben met een bonte matinee HELLENDOORN - In het kader van de feestelijkheden rond het Internationaal Folklorefestival heeft het jubi leumcomité medewerking ingeroepen van de drie land bouworganisaties in Overijssel. Gevraagd werd mee te werken aan een groots opgezette show waarbij alle facet ten van de huidige landbouw aan de orde zouden komen. De drie standsorganisaties ABTB, CBTB en OLM reage erden meteen geestdriftig op dit verzoek. Het resultaa van al hun inspanningen zal woensdag 23 juli te zien zijl op de Hofmansweide en Hofmanstraat in Hellendoorn. D. opzet van het hele gebeuren is de burger te tonen hoe he tegenwoordig toegaat op een efficiënt opgezet landbouw bedrijf. De voorzitter van de commissie die zich met de hele organisatie van dit gebeuren heeft belast, de veehou der Jan Laarman zegt: „De meeste mensen hebben er toch geen flauw idee van wat er zich tegenwoordig allemaal afspeelt op een moderne boerderij. Het is een groot verschil met vroeger. De bedrijven zijn sterk gespecialiseerd. Er moet heel goed op de hygiène worden gelet om te voorkomen dat de dieren met name varkens en kippen ziek wor den". In plaats van de burgers naar hun stallen te halen gaan de agrariërs liever zelf „de boer op" om zich bij het publiek te presenteren. En dat gaat in Hellendoorn gebeuren. Men gaat demonstreren hoe men dage lijks op de hoeve bezig is. De expo sitie is opgezet vanuit vier hoofd thema's. Men kan kennismaken met de melkveehouderij, de akker bouw, de veredelingsbedrijven en de tuinbouw. Daarnaast is er alge mene informatie te verkrijgen. Op woensdag 24 juli zullen de boeren vroeg uit de veren moeten. In en kele uren tijds zullen zij de opbouw van de manifestatie moeten ver richten. Melkveehouderij In de stand van de melkveehou derij zal men een aantal koelen en kalveren aantreffen. Het publiek zal het behulp van kunstkoeien ook zelf mogen melken. Er zal tevens een demonstratie worden gegeven van het melken met een melkma chine. Bovendien wordt getoond wat er van melk zoal bereid wordt. Daar hoort natuurlijk in de eerste plaats het maken van kaas bij. Daarom ook zal er een mini- kaasmakerij zijn. De familie Hoge- ndoom uit Kamerik geeft een de monstratie van het op ouderwetse wijze bereiden van boerenkaas. Men kan daar proeven en kaas ko pen. Er zal een stand zijn van ijsfa briek Caraco. Want ook melk en room vormen belangrijke bestand delen van het consumptie-ijs, dat deze Hellendoornse fabriek ver vaardigt. Het K.I.-station uit Hul- sen is aanwezig met laborato riummateriaal. Men kan hier pre cies zien hoe de kunstmatige inse minatie in zijn werk gaat. Een belangrijk deel van de exposi tie is ingeruimd voor de akker bouw. Het Consulentschap Akker bouw is aanwezig om informatie te verstrekken over de getoonde on derdelen. Speciale aandacht krijgt daarbij de aardappel. Er is bijna geen ander produkt denkbaar in de akkerbouw, dat zoveel verschil lende toepassingsmogelijkheden kent. Naast allerlei landbouwge wassen treft men eveneens een aantal ouderwetse produkten aan. Haver, rogge, gerst, tarwe en vlas zal iedereen zich nog wel herinne ren. Maar wie weet nog, dat er spi- rella, tabak, korrelmaïs, spurrie, boekweit, knolzaad en veldbonen werden geteeld? De Iandbouwshow biedt een manier om daar eens kennis mee te maken of oude her inneringen op te halen. In totaal zullen er veertig van die oude land bouwgewassen te zien zijn. Van gerst tot bier. Ook die produktielijn wordt geshowd. Grolsch bierbrou werij uit Enschede laat dat graag zien. Wie dorstig is geworden na een rondgang over het feestterrein kan zich verfrissen met een pittig glas Grolsch in De Delle. Tuinbouw Smakelijke produkten van de tuinbouw zijn ook te zien en te proeven op de dag van de land bouw. Naast bekende soorten treft men een uitgebreid assortiment nieuwe tuinbouwprodukten aan. Het proefstation voor de Tuinbouw uit Sappemeer is aanwezig om tekst en uitleg te geven over deze nieuwe produkten van vaderlandse bodem. Er zal een stand zijn waar hapjes worden bereid en waar men recepten kan verkrijgen hoe men deze nieuwe tuinbouwprodukten kan verwerken. Wie een bezoek brengt aan de voorlichtingsstand voor de nieuwe gewassen kan daar talrijke recepten verkrijgen voor de bereiding van die nieuwe soorten groenten. Er zal ook een aparte stand worden ingericht, waarin koude salades worden bereid. Ook daar mag gekeurd en gekocht wor den. Veredeling In de veredelingsbedrijven heeft men zich hoofdzakelijk toegelegd op het fokken van varkens en kip pen. Daarom is er voor het publiek een aantal zeugen met biggen aan gevoerd. En er is zelfs gezorgd voor een echte beer. Maar ook alle pro dukten die afkomstig zijn van de varkens worden de bezoekers ge toond. Hammen, worsten, karbo nades tot vlees in blik toe worden tentoongesteld. Ook de hoek met het pluimvee belooft een trekpleis ter te worden. Er zal een glazen broedmachine worden geplaatst Men kan hier met eigen ogen aan schouwen hoe uit het ei een kuiken komt. Dat zal precies gebeuren op de dag, dat de landbouwmanifesta- tie in Hellendoorn wordt gehouden. Die eendagskuikens zijn ook te koop. Men kan ze zelf thuis verder opfokken. Ze moeten echter de eerste tijd wel goed warm worden gehouden. Diverse soorten kippen waaronder de bekende Barnevel ders, de witte en bruine leghorns, sier- en krielkippen zullen onge twijfeld deze show stelen. Het Schapenstamboek komt met een aantal schapen op de Hofmans weide. Wie van al dat lopen en kijken moe en hongerig is gewor den kan zich tegoed doen aan een gezellige barbecue. De slagers in Hellendoorn zorgen voor een aan tal barbecues waarop het publiek zelf zijn karbonaadje, frikandel, sausijsje of kippepootje kan rooste ren. Oudheidkamer Tijdens de landbouwmamfestatie ls de plaa tselijke Oudheidkamer de hele dag geopend. Hier kan het pu bliek een aantal oude landbouw werktuigen zien dat daar is opge steld. Aan de overzijde van de straat zal Molen De Hoop ook de hele dag in bedrijf zijn. Met eigen ogen kan men de verwerking van graan tot meel .volgen. De organi satoren hopen met deze uitge breide informatie het publiek een duidelijke indruk te geven van het tegenwoordige landbouwbedrijf. Men hoopt, dat de minister van Landbouw het geheel zal willen openen. Een verzoek is inmiddels aan hem gericht. Of hij ook inder daad zal komen is nog een open vraag. De commissie die zich zoveel werk getroost heeft dit evenement op touw te zetten bestaat uit voor zitter Jan Laarman, secretaris G. Kleinjan, en de leden Bernard Runneboom, Gerrit Leestemaker, Roelf Jansen en Harry Butink. De landbouwmanifestatie wordt 's avonds afgesloten met een groots Boerenbal. Iedereen wordt ver zocht daar in klederdracht te ver schijnen. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de Royal Show Band. Het feest begint om acht uur in De Delle. De organisa toren rekenen bij dit groots opge zette evenement op zeker 20.000 bezoekers. In Hengelo en ZwoEe heeft men het in het verleden ook wel eens dergelijke landbouwakti- viteiten op touw gezet Maar zo groots als het dit jaar in Hellen doorn wordt aangepakt onder het motto .Landbouw '80 presenteert" is het nog nooit eerder in het land vertoond aldus de vertegenwoor digers van de drie organiserende standsorganisaties. NIJVERDAL - Maandag 14 juli gaan Molukkers uit Nijverdal laten zien hoe ze eigenlijk zijn. Hun woord voerder Latupeirissa (31) van de Stichting Bunga Tandjung, een Molukse welzijnsorganisatie onge veer te vergelijken met de Stichting Hellendoorn. Hij zegt: „Wij wonen nu onder tussen 30 jaar in dit land. Maar wat weten de meeste Nederlanders nu eigenlijk van onze manier van le ven?" Hijzelf geeft toe, dat er in het verleden niet zoveel pogingen van Molukse zijde zijn ondernomen zichzelf te presenteren. „Wij willen nu in Hellendoorn naar buiten treden op een positieve manier. Teveel is men ons gaan zien als treinkapers. Van dat beeld willen we be slist af", verzekert de jonge Molukse welzijnswerker, die als zoon van een KNIL-militair het levens licht aanschouwde op het eiland Sumatra, Indonesië. Op de komende Molukse folkloris tische dag zal een achttal dans groepen optreden. Ze zijn gevormd uit leden van de Molukse gemee nschap van klein tot groot. Er is een kleutergroep, een groep van de la gere school leerlingen en een tie nergroep. Jongeren zullen dansen maar ook volwassen vrouwen. Ie dere categorie heeft een tweetal ei gen dansen op het programma staan. Vanaf 's middags drie uur tot zes uur kan men in De Delle genieten van de Oosterse dansen die wellui dende en exotische namen dragen. Men kan kijken naar de Dansa Tali, een touwendans waarbij een twaalftal danseressen eenzelfde aantal touwen al dansend gaan vlechten. „Het is de kunst", zegt Sofle Joël- Pareira (25) die de algehele leiding van het dansfestival heeft, „om die touwen ook weer uit de verstrenge ling los te dansen". Krijgsdans Indrukwekkend is de tjakelele bulu ajam, een krijgsdans. De dansers zijn uitgerust met een hoofdtooi van kippeveren. Het is dan ook de kippeverenkrijgsdans. die door trommelgeroffel wordt begeleid. Na afloop van deze dans volgt een scène waarbij men elkaar met zwaard en schild bevecht. Tot slot de manare kipas^een waaierdans die wordt uitgevoerd bij grote fees ten. En de menare lilin, de kaar- sendans die veel behendigheid van de danseressen vergt. Zij moeten al dansend trachten de kaarsen brandend te houden. Wanneer deze dans wordt gebracht doven alle lichten in de zaal. Men ziet slechts de goudkleurige gewaden van de gracieuse danseressen, haar glin sterende hoofdtooi en de bran dende kaarsenvlammen. Verder zal een aantal gebrul ka- en siervoorwerpen tentoongesteld worden, die een beeld geven van het dagelijks leven op de Moluk- ken. Het ligt eveneens in de bedoe ling de fotoshow, die eerder in het eigen gemeenschapscentrum Bunga Tandjung werd gehouden ook in De Delle op te steilen Deze expositie is samengesteld uit foto materiaal en voorwerpen, die een beeld geven van het leven op de Molukken Daarnaast is er een foto-expositie, die het leven van de Molukkers in Nederland in beeld brengt.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 31