De vakantie komt het meest op de foto I m 10.1 een ten te r VERONTRUSTE BOEREN DENKEN AAN ACTIES m BEELD ARBEIDSMARKT BLIJFT NEGATIEF Gasreserve blijft op peil UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN CE VERGADERING VAN B. EN W. D.D. 17 JUNI 1980 GEDEELTELIJKE HERZIENING VOORSCHRIFTEN BESTEMMINGSPLAN „DE BORRELS" RECREATIEWOONVERBLIJVEN) VERKEERSMAATREGELEN SLUITING OVERWEG IN D00RL0PENDEDUK HOLTENS NIEUWSBLAD - 27 JUNI 1980 - PAO. 5 Vlak voor het echte vakantie-seizoen start, zijn de resultaten bekend ge worden van een onlangs ge houden marktonderzoek over „fotograferen ln Neder land". Dat onderzoek toont aan, dat de foto-camera vooral de laatste tien jaar een doorbraak heeft be leefd. In 1970 waren er per 100 gezinnen ongeveer 80 fo tocamera's; nu is er bijna op elk gezin gemiddeld één camera, want per 100 gezin nen zijn er nu 98 fototoestel len. Opvallend ln deze ontwikkeling Is vooral de opkomst van de z.g. kleinbeeld-camera. Nog ln 1974 be haalden de z.g. cassette-camera's met 42% verreweg het grootste marktaandeel. Nu staan de kleinbeeld-camera's met 48% op de eerste plaats. En ln deze groep ca mera's wint de z.g. spiegelreflex camera, die is uitgerust met een verwisselbaar lenzensysteem, snel terrein. Van elke 100 camera's, die er in het afgelopen jaar werden ge kocht, werd 27 maal gekozen voor diti Aantallen opnamen Ook het aantal foto's en dia's dat wordt gemaakt, is sinds 1974 sterk gestegen. Toen werden er 270 mil joen opnamen gemaakt (zwart/wit, kleurenfoto's en dia's gezamenlijk). In 1979 steeg dit aantal tot 374 mil joen. Ook het aantal actieve foto grafen is in die tijd gestegen van ruim 3 miljoen naar 3.8 miljoen. Toch zorgt de grote stijging van het aantal opnamen er voor, dat er per fotograaf meer opnamen per Jaar worden gemaakt (in 1974 waren dit er 89; in 1979 was dit aantal geste gen tot 99 opnamen). In deze aan tallen zijn ook de dia's begrepen. ,Wat wordt er gefotografeerd? Ook daarop geeft dit marktonderzoek antwoord. Het blijkt, dat de vakan- {ibe het meest populaire onderwerp is, want 73% van de mensen, die fotograferen maakt in de vakantie- tijd foto's. Kinderen vormen ook een dankbaar onderwerp; ze wor den door 51% van de camera- bezitters gefotografeerd. De natuur (met 48%), familie-onderwerpen (43% en de sneeuw en ijspret (35% zijn ook veelgekozen motieven. Is men in het algemeen tevreden over de kwaliteit van de kleurenfo to's, die men na ontwikkeling ont vangt? Het antwoord op die vraag werd door 84% van de mensen posi tief beantwoord met een „tevre den" (48%) of een „erg tevreden" (36%). Bijna 40% van de onder- vraagden zegt belangstelling te hebben voor informatie over de fo tografie. Vakantie-foto's maken Die behoefte aan informatie is. nu de vakanties beginnen, vanzelf sprekend extra groot. Daarom als afsluiting van dit artikel over „fo tografie in Nederland" enkele tips voor het maken van goede vakantie-foto's: 1. Kijk yoor u vertrekt, tijdig even uw camera en flitser na. Uw foto handelaar wil het ook voor u doen, want eventuele batterijen moeten regelmatig vernieuwd worden. 2 Koop, als u naar 't buitenland gaat, hier de filmpjes, die u noig hebt Dan weet u zeker, dat ze „vers" zijn. 3 Bewaar kleurenfilms, ook de film, die in de camera zit, zo koel mogelijk Te warm kan kleurafwij king veroorzaken. 4 Als u een kostbare camera hebt, zorg dan wel voor een goede verze kering tegen diefstal en bewaar de Vakantie en kinderen het zijn de meest-gefotografeerde onder werpen van de Nederlandse camera-bezitters. aankoopnota om eventuele in voerproblemen te voorkomen. 5. Sommige luchthavens gebrui ken röntgen-apparatuur om wa penbezit te signaleren Zorg, dat (belichte) films niet bestraald wor den (voor Schiphol geldt deze waarschuwing niet). 6. Gebruik voor landschapsfoto's als 't kan een UV-filter Goed voor de kleurweergave; het filter be schermt bovendien de lens. 7 Zet uw onderwerp niet te krap in het beeld, maar neem rondom enige reserve Bij het afdrukken kan er iets van de rand wegvallen en het zou jammer zijn als dat net een belangrijk stukje is 8 Als u een direkt klaar-camera hebt: 'n leuk idee om een plakboek mee te nemen en daar dagelijks wat foto's in te plakken met een tekstje Dan neemt u zo uw vakantie mee naar huis! De voorraad aardgas, die Neder land voor toekomstig binnenlands gebruik beschikbaar heeft, ls de af gelopen vfjf Jaar niet afgenomen. Een en ander is te danken aan de verruiming van het binnenlandse aanbod (voornamelijk door op waardering van het Groningen gasveld) en door sinds 1975 afgeslo ten inkoopcontracten. Dit staat te lezen in het Plan van Gas afzet 1980 van de N.V. Nederlandse Gasunie, dat mi voor het zesde Jaar ver schijnt en waarin de strategische planning voor het afzetbeleid van ons aardgas op korte en lange ter mijn wordt uiteengezet. Per 1 Ja nuari 1980 ls er een verzekerd aan bod van 1740 miljard m3 aardgas. Dat is gelijk aan de beschikbare hoeveelheid van een Jaar geleden. Die 1740 m3 miljard komt voor 1570 miljard m3 uit Nederland en het Nederlandse deel van het conti nentale plat en voor 170 miljard m3 uit afgesloten importcontracten. Hierin is begrepen de hoeveelheid aardgas van rond 100 miljard m3 die contractueel met Sonatrach is afgesloten. Gasunie, op de hoogte ivan de problemen aan Algerijnse zijde rond de levering van vloeibaar aardgas, biyft in dit Plan van Ga- safzet uitgaan van het ook door onze regering goedgekeurde con tract; van Algerijnse zyde ls het intract niet opgezegd Op dit ;enbllk staat vast dat de aanvan- jk gedachte aanvang van leve- g, medio 1983, minstens een Jaar p»-vertraging ondervindt Voor het tot M jen met 1984 concreet uit te voeren jafzetbeleld en het voorgenomen be- leid in de Jaren daarna is een hoe- te jveelheid van 1450 miljard m3 aard- ivjgas nodig Aan het einde van de ge- jnoemde planperiode (in 2004) res teert zodoende een hoeveelheid an 290 miljard M3 En dat is vol- oende voor een verantwoorde af- Naast dit concrete beleid telt Gasunie zich echter ten doel. lledige voorziening van de open bare gaslevering; hoogwaardige toepassing in de industrie en leve ring aan bijzondere energiebespa rende projekten Dat vergt dan in de komende 25 Jaar naar schatting 1650 miljard m3 En daarvoor ls het verzekerde aanbod van 1740 mil jard m3 niet voldoende, rekening houdend althans met een verant woorde afbouw. Extra hoeveelheid Gasunie verwacht een extra hoe veelheid van nog eens 890 miljard m3 aardgas te verwerven Dat kan komen uit bekende velden door herwaardering van de reserves, uit mogelijke resultaten van explora tie in Nederland en het Neder landse deel van het continentale plat en uit door Gasunie te con tracteren nieuwe importen Indien die 890 m3 is te verkrijgen is het verwachte aanbod per 1 Januari 1980 ruim 2600 miljard m3 aardgas. En op dat cijfer baseert Gasunie de verwachting dat het afzetplan vol gens de doelstellingen kan worden uitgevoerd Wel gaat het bedrijf er van uit dat die gunstige verwach tingen ook worden bereikt door grote inspanningen op het terrein van besparingen, efflciènt gebruik en inkoop Want het afzetbeleid van Gasunie is er op gericht de le veringen aan de kleinverbruikers en hoogwaardige toepassingen in de industrie voort te zetten Tevens wordt getracht een efficiënt ge bruikte bevorderen Enerzijds door intensieve voorlichting dienaan gaande te geven en anderzijds door ondersteuning van onderzoek naar rendementsver be terende gasap- paratuur, gericht op industrie en particulier Wat het laatste betreft wordt verwacht dat de door Gasu nie ontwikkelde hoge rendements ketel medio volgend Jaar op de markt zal komen. Er wordt boven dien ook-gewerkt aan conservering (dat is het sparen van de eigen Ne derlandse voorraden) door onder steuning van opsporing en winning van nieuwe aardgasvelden in Ne derland Ook een actieve inkoop- politiek draagt by aan het vertra gen van een snelle uitverkoop van onze eigen Groningen voorraad. In het Plan van Gasafzet wyst Ga sunie ooli op een bykomend aspect van het Groningen gasveld De produktiecapaciteit ide dageüjkse afname) van dit veld zal, naarmate er meer gas uit het veld wordt ge produceerd, afnemen Daarom ook moet de capaciteitsvraag per dag worden beperkt De al eerder ge noemde maatregelen ter verkry- ging van een groter aanbod uit an dere bronnen en besparingsactivi teiten dragen zodoende ook by tot nieuwe produktiecapaciteiten, waardoor die dageüjkse produk- tiemogeiykheid van het Groningen veld langer ln stand kan worden gehouden. De Overt Jsselsche Landbouw Maatschappij (OLM) is bijzonder slecht te spreken over de nieuwe Europese 1 andbou wprijzen. „Er is grote verontrusting onder de boe ren. Men voelt zich ernstig tekort gedaan. De boer wordt dubbel ge pakt", aldus verwoordde de heer HJ. Roerink uit Enschede de kri tiek van het OLM-hoafdbestuur op de voorstellen. Deze plannen, die voorzien in een gemiddelde prijs verhoging van vijf procent, zijn nog steeds niet definitief. Pas wanneer de negen Europese lan den het helemaal eens zijn over de Britse bijdrage aan de EEG, tre den de nieuwe prijzen in werking. Het heeft er alle schijn van, dat dit op korte termijn zal gebeuren. Het OLM-bestuur toonde zich een voorstander van acties om het on genoegen over de nieuwe Europese landbouwprijzen te laten büjken. Daarbij dacht men niet aan mas sale betogingen. Een idee om een protest-verkoop van landbouw- produkten voor boerenprijzen te organiseren in de grote steden sloeg daarentegen wel aan. Ook zag de OLM wel wat in het bestoken van het parlement met boerenei- sen. Met andere landbouworgani saties wordt nu landelijk overleg gevoerd in hoeverre men de pro testplannen kan verwezenlijken. Overigens zal de OLM niet op eigen houtje iets organiseren Het hoofd bestuur van de Landbouw Maat schappij is tegen plannen, die in Groningen leven om als Europese boeren gezamenlijk in Brussel te gaan demonstreren. „Zo'n demon stratie kun je niet in de hand hou den", meenden de OLM-ers. De akties zijn volgens boeren- voormannen in Overijssel vooral nodig om het publiek ervan te doordringen, dat de landbouw veelte weinig krijgt. „Het publiek begrijpt niet, dat de boer er op ach teruit gaat Men denkt, och de boer krijgt er vijf procent bij, dus dat betekent voor hem een loonsver hoging. Zo ligt het niet. Die vijf procent zijn bij lange na niet vol doende om de forse stijging van de kosten op bet landbouwbedrijf te betalen", legde de beer Roelink uit Voor de melkveehouderij gaat zelfs een verhoging van vijf procent he lemaal niet op Vice-voorzltter G. ten Kate uit Balkbrug rekende voor. dat bij de zuivel, na aftrek van de verhoogde melkheffing en extra kosten voor de zuivelfabrieken, maar 1,3 procent voor de boeren overblijft. „Dat steekt wel erg schril af tegen de 7,9 procent die nodig is om de stijgende kosten op te van gen", meende de heer Ten Kate Hij waarschuwde er verder voor, dat zich donkere wolken samen pak ken boven de Europese zuivel. Als de produktle dit Jaar met meer dan anderhalf procent stijgt zal men ln Brussel maatregelen nemen Dat is afgesproken. Het ziet er naar uit, dat die groei van de melkplas ruim gehaald wordt. „In Frankrijk en Duitsland begin nen ze het kunstje aardig te leren. Vanaf Jauari ts hier al vier procent meer geproduceerd dan in het Jaar daarvoor In Nederland ls dat nog minder, maar we zijn snel aan het Inhalen. De cyfers van de laatste weken komen uit op een stijging van acht tot tien proceht", vertelde de zulvelspecialist uit het OLM- bestuur. Alleen kosten meerprodutfie Punt is nu, dat de Europese Com missie heel duideiyk heeft gezegd, dat de boeren alleen ae kosten voor de meerproduktie moeten betalen. Een en ander betekent tevens, dat er een eind zal komen aan het maar steeds uitbreiden van de melkpro- duktie. De grote vraag ls: hoe dat zal gebeuren Via contingentering, waarbij de boer niet meer dan een bepaalde hoeveelheid melk mag af leveren of via systemen als een strafheffmg. „In OLM-kring zullen we de komende tijd een discussie moeten voeren, wat de beste oplos sing is", stelde de heer Ten Kate. Hij verwachtte, dat deze discussie in de winter in volle hevigheid zal los barsten. Vanuit de vergadering werd al varkenshouderij - het ook laat af- rekt opgemerkt, dat de Overijs selse boer ingrepea in de zulvel- prljzea slecht kan verdragen. Ook al, omdat op veel bedrijven mo menteel de andere bron van Inkomsten - de weten. Er werd gesproken van mi sère in de varkenshouderij. Daar door komt de prijsverhoging In da zuivel roet iets meer dan één pro cent in Overijssel des te harder De situatie op de Overijsselse ar beidsmarkt in mei vertoont steeds hetzelfde negatieve beeld Er waren 8101 mannen zonder werk en 5273 vrouwen en de werkloosheid onder mannen is toegenomen door de in vloed van schoolverlaters Door mutaties bij vrijwel alle beroeps groepen nam de werkloosheid on der jongeren beneden 23 Jaar toe met ruim 90. met name ln de groe pen metaalpersoneel kantoor personeel en personeel algemene dienst Het aantal schoolverlaters bedraagt nu 585 (was 476). By vrouwen is de werkloosheid ge stegen met 248. Het aantal school- verlaatsters groeide met genoemd cyfer Het aantal werkloze buiten landse arbeidskrachten bedroeg aan het einde van de verslagmaand 638 mannen en 629 vrouwen Er stonden 1249 bouwvakkers, sector B en U ingeschreven waaronder 299 timmerlieden en 286 mets elaars en voegers. In de bouwsector OWW stonden 643 werkloze mannen op de fijst, onder wie 358 grondwerkers en gravers De vraag naar metaaipersoneei biyft. Er staan 889 mannen genoteerd als werkloos, maar er is een vraag naar 1223 man. In de landbouw zyn 270 mannen zonder werk; het aantal werkloze chauffeurs is 381. In de kledingsector zyn in totaal 206 mannen en vrouwen werkloos; de openstaande vraag is 169 By het handelspersoneel ziet de si tuatie er ook slecht uit. Tegenover 1440 werklozen staat een opens taande vraag van 249. In de sector kantoor- en onderwij zend personeel is de situatie eve neens slecht Er zyn 2481 mannen en vrouwen zonder werk. Er wor den 418 kantoormensen gevraagd en 215 onderwijskrachten Veel sociaal- en geneeskundig personeel kan geen werk krijgen; 827 mannen en vrouwen vermeldt de lyst en de openstaande vraag is maar 148. Huishoudelijk personeel heeft eveneens weinig kans aan de slag te komen. Slechts 14 werk neemsters worden gevraagd, ter- wyi er 371 werkloos zyn. Uit de statistiek van het arbeidsbu reau büjkt dat de meeste werkloze mannen zyn te vinden ln de leeftyd van 25 t/m 30 jaar bij de vrouwen is die 19 t/m 22 jaar De werkloosheid van mannen en vrouwen per ge meente in absolute cyfers en in procenten van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking was eind mei als volgt. (Het laatste cij fers geeft het aantal vrouwen aan). Holten 27-1.6- 15; Bathmen 11 -1.3 8; Diepenveen 39 -1.9 - 28; Deventer 653 - 4 2 - 469; Markelo 22 - 1.9 - 14; Hellendoorn 193 - 2 7 - 112; Ryssen 99 - 2.1 - 54, Wierden 144 - 3.2 - 81; Almelo 957 - 6.5 - 665, Enschede 1286 - 3 8 - 906; Hengelo 676 - 3.9 - 519; Oidenzaal 139 - 2.0-115; Raaite 123 - 2 7 - 83; Zwöile 740 - 4 - 435. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer J. Hospers voor het vernieuwen van het dak van de garage by het pand Kolweg 48, - aan de heer Th.C. Evers voor het vergroten van het raam ln het pand Looikolkstraat - aan de heer J. Sluiter voor het plaatsen van een tanklokaal met spoelruimte by het pand Maneschijnsweg 29. - aan de heer A.B. Herder voor het plaatsen van een melktanklo- kaal by het pand Helhuizerweg 13, - aan de heer B.H. Bronsvoort voor het vernieuwen van een veestal by het pand Oude Deventerweg 2, - aan de heer W G. Beekman voor het veranderen van de schakel bungalow Houtweg 9, 2 het verzoek van de heer H Bekkemens om medewerking voor het verbouwen van de woonruimte in een schuur by By vanksweg 4 afgewezen, 3 aan het verzoek van de heer D. Willems om medewerking voor het plaatsen van een kiosk op het pompeiland by Keizersweg zal in principe medewerking worden verleend, 4 aan de Stichting Waterlaboratorium Oost te Doetinchem zal opdracht worden verstrekt tot eenmaal per jaar uitvoeren van een suppletiewateronderzoek in het zwembad, 5 er zal een advertentie worden geplaatst voor een 2e torenwach ter ten behoeve van de bosbrandweer; 6 VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan Fa. P.G. Cats voor het kappen van 10 dode dennen aan de Gasthuisweg; - aan de heer Mr. W.O. Baron van Dedem voor het kappen van dode dennen by het perceel Korhoenderweg 8; - aan de heer J.L.A. Gijtenbeek voor het kappen van enkele dennen, prunus en het afeetten van een houtwal op het perceel E 3393 aan de Raalterweg, 7 aan de Supportersvereniging H.M.V. vergunning verleend voor het houden van een boeldag op 28 Juni a s.; 8 aan M.A.C. „de Hoiterberg" vergunning verleend voor het hou den van een oriènteringsrit op 21 Juni 1980; 9 aan Cycle Club *75 te Nyverdal vergunning verleend voor het houden van een wielerwedstrijd op 30 augustus 1980, 10. de mededeüng van de Cie Avondfietsvierdaagse te Raaite In zake het beryden van diverse routes door Holten tijdens de avondfietsvierdaagse van 16 t/m 20 juni 1980 voor kennisgeving aangenomen; 11 aan mevr A G Bos-Meiborg vergunning verleend voor de ver koop van ys by hét pand Vlanenweg 7; 12 aan de heer B.J. Steen een vergunning ingevolge de Drank- en Horecawet verleend voor de uitoefening van restaurantbedrijf in het perceel Burg v d Borchstraat 8; 13. aan fa. J. Jansen vergunning ingevolge de Drank- en Horecawet verleend voor de uitoefening van het sly ter s bedrijf ln het perceel Dorpsstraat 1; 14 de mededeling van advocatenbureau Hogerzeil en Nysingh te Zwolle betreffende het versoek aan de rechtercommissaris om de datum te bepalen voor de decente in de onteigeningszaak Vincent en Kolkman voor kennisgeving aangenomen. V kunt zich voor het Inwinnen van informatie over de zaak self, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift ln verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. De burgemeester van Holten maakt ter voldoening aan het be paalde in artikel 28 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat gedeputeerde staten van Overijssel by hun besluit van 23 mei 1980. nr. 71493, goedkeuring hebben verteend aan het raadsbesluit van 18 juni 1979, nr 307/dB, tot vaststelling van een gedeelteüjke herziening voorschriften bestemmingsplan „de Borkeld" (recrea- tiewoonverbiy ven» Het goedkeuringsbesluit Ugt met de herziening van de voorschriften met ingang van 30 juni 1980 gedurende een maand ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Aangezien niemand zich met bezwaren tot de gemeenteraad dan wel tot gedeputeerde staten heeft gewend kunnen alleen de gemee nteraad en de inspecteur van de ruimtelijke ordening gedurende bovengenoemde termyn beroep instellen by de Kroon. Holten, 27 juni 1980 De burgemeester voornoemd, H. Stegeman, l.b. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat zfj by hun besluit van 17 juni 1980, nr 24a, Ln het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer hebben besloten. a. door plaatsing van bord 17 van byiage n van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens het gedeelte van het fietspad langs de Dorpsstraat-Deventerweg, gelegen tussen het perceel Dorpsstraat 65 en de Burg van der Borchstraat. gesloten te ver klaren voor motorvoertuigen op meer dan twee wielen, b door plaatsing van bord 13 van byiage n van genoemd reglement aan het begin van bovenvermeld fietspad, nabij de Dorpsstraat, en plaatsing van bord 12 van byiage II van genoemd reglement aan bovenvermeld fietspad naby de Burg van der Borchstraat voor dit gedeelte van het fietspad een eenrichtingsverkeer in te stellen. Van dit besluit zfin afschriften verzonden aan de instanties, die krachtens wettelijk voorschrift in het bezit daarvan dienen te wor den gesteld Iedere belanghebbende kan op grond van artikel 135 van het RW. tegen dit besluit beroep instellen binnen dertig dagen na de dag, waarop dit besluit ter openbare kennis is gebracht Dit beroep dient aan Hare Majesteit de Koningin te worden gericht doch by de Commissaris der Koningin te Zwolle te worden ingediend Holten, 27 juni 1980 In verband met werkzaamheden door de Nederlandse Spoorwegen aan de spooriyn Holten-De venter zal de overweg in Doorlopen- dedijk op donderdag, 3 Juli a.s. van 's morgens 7 30 uur tot des namiddags 16 00 uur gestoten zyn voor alle verkeer Het verkeer zal door middel van borden worden omgeleid.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 19