Compacte comfort-sedan 4 Peugeot 104 GR MET VIJF OPELS ASC0NA MAAK AFSPRAAK FOOR ABTO-ÏAKASTIEBEIIT Start Ascona AUTO Hi-Fl C.B. APPARATUUR INBOUW ONTSTORING INRUIL \^mmm 1111 1111 Ruta een jaar geleden testten we de Citroën Visa. We hebben toen wat vergelijkingen gemaakt met de Peugeot 104, die al jaren gele den in deze pagina aandacht kreeg. Nu opnieuw reden we een tiental dagen met de Peugeot 104 GR, die vrij recentelijk een aan tal wijzigingen onderging. De auto op zich bleef gelijk, wat ver anderde heeft merendeels te ma ken met wijzigingen in het inte rieur. De 104 lijn is leverbaar in vier uitvoeringen, waarbij de GL het basismodel is en aangedre ven wordt door de bekende 954 cc motor, die voor dit type ontwor pen werd. De geteste GR is de opvolger van de GL6 en heeft een 1124 cc motor. Dan levert Peu geot nog de 104 SR en de ZS cou pé. Deze beide hebben resp. mo toren met een inhoud van 1219 en 1360 cc. De modem geconstrueerde motor staat dwars opgesteld en ligt onder een hoek van 72 graden achterover gekanteld. Extreem vlak dus. Het gehele aandrijf-aggregaat is erg compact ge bouwd. Het vormt dan ook één geheel met ver snellingsbak en differentieel Het vermogen be draagt 42 kW of 57 pk, waarbij het max. toerental 6000 bedraagt Het accelereren verloopt vrij snel en tot 80 km. bleven we onder de 10 sec. Van 80 naar 100 ruim 6 sec. en van 80 tot 120 km. snel heid ruim 15 sec. De topsnelheid lag net iets boven de 140 km. per uur, hetgeen duidelijk im pliceert dat Peugeot's compactste model zich ook op de grote weg motorisch goed thulsvoelt Het verbruik bi] 100 km. snelheid lag lager dan 14 km. op één liter. We reden zelfs een traject van 163 km. lengte, waarbij nog geen 10 liter ver bruikt werd en de snelheid ruim 100 km. was. De aandrijving vindt plaats via de voorwielen, die volgens het Mc Pherson ophangsysteem beves tigd zijn. Het stuurkarakter is onderstuurd, waardoor de rechtuitstabiliteit uitstekend is. We hebben met een vrij lichte auto te maken en om die stabiel bij hogere snelheid te laten blijven is dat onderstuur noodzakelijk. Wat minder prettig voor het gevoel is het vrij sterk overhel len in bochten. Het veerkarakter is aan de soe pele kant met dien verstande dat de demping van de schokbrekers uitstekend is. Achter ook onafhankelijke wielophanging d.m.v. veerpoten die aan armen in de lengterichting verbonden zijn. De besturing is vrij direct en precies, hetgeen in belangrijke mate te danken is aan de tandheuge lbesturing. De remmen zijn opgebouwd uit schijven voor en trommels achter. Een bekrach tiging geeft de nodige hulp en met een vrij lichte pedaaldruk komt de 104 snel tot stilstand. De vierversnellingsbak is volledig gesynchroni seerd en wordt bediend door en wat zal het ook anders zijn, een pook op de vloer. Gemakkelijk onder bereik van de bestuurder, maar wel wat indirekt, doch licht te bedienen. De carrosserie gaat al weer wat Jaartjes mee, de eerste 104's kwamen in 1972 op de markt. Daarbij was het direkt al één van de compactste auto's met een lengte van 3.58 meter. Daarbij dan nog vier por tieren, die een ruime in- en uitstap geven. Het uiterlijk is niet veel veranderd, het opval lendste daarbij is de gewijzigde vorm van de koplampen. De grote achterklep laat gemakke lijk In- en uitladen van bagage toe, waarbij de kofferruimte, in het licht gezien van de com pacte buitenmaten, heel wat bagage mee kan nemen. In het interieur valt het veranderde dashboard op. Met het eveneens andere stuur wiel is het een smaakvollere auto geworden. Verder is het van binnen netjes afgewerkt, waar bij opviel dat de bekleding van het schuifdak wat losjes zat. Een kritische noot bij het aspect veiligheid, is het ontbreken van hoofdsteunen in deze uitvoering, wel een schuifdak. Liever het eerste wel gemonteerd en het tweede achter wege gelaten. Voorin zit men goed, achterin is de beenruimte krapper. Twee zonnekleppen. We memoreren dat hoege naamd nooit, omdat dit een standaard gegeven is. Bij de 104 heeft ook de linker-zonneklep een spiegeltje. Wanneer deze klep dienst doet, schit tert het stuurwiel onrustig in de spiegel. Met twee personen bezet en veel bagage aan boord kan de achterbank neergeklapt worden. Het re servewiel zit voorin onder de motorkap en heeft daar net een plaatsje kunnen vinden. Wanneer de voorstoelen naar voren of achteren gescho ven worden, verandert de hoogte van de zitting. Naar achteren lager. Ook is de verstelbaarheid voor temperatuur van het koelwater, oliedruk, laadstroom, knipperlichten, achtemiitverwar- ming, etc. De regelbaarheid van de verwarming is goed, het van de rugleuningen beperkt. Niet trappeloos regelbaar tot slaapstand. De zit in de stoel is comfortabel met een goede zijdelingse steun. In het dashbord drie ronde meters, waarvan de linkse de klok is, de middelste de snelheidsmeter met dag- en totaalteller en de rechtstreekse ben zinevoorraad aangeeft. Verder controlelampjes interieur heeft geen afzuig-mogelijkheid. Dan moet een zijraampje van een achterportier iets opengedraaid worden. Bij toenemende snelheid is het windgeruis rond de carrosserie duidelijk merkbaar. Wanneer het dak iets geopend wordt, neemt dit nog sterker toe. De Peugeot 104 is qua wegligging en besturing een zeer prettige auto ook op hogere snelheid, wat minder echter wanneer het het eerder ge-, noemde aangaat. Wat meer isolatiemateriaal om ongewenste geluiden buiten te houden zou aanbevelenswaardig zijn. Wordt de auto intensief voor stadswerk en korte ritten gebruikt, dan spreken de compacte afme tingen en de gemakkelijke hanteerbaarheid een belangrijke rol. Op het moment staat de 104 GR geprijsd voor f 14.975.-. In deze compactklasse zijn heel wat auto's te koop. Binnen Frankrijk maken nog twee belangrijke producenten een gelijkwaardige auto. De Visa van Citroen is technisch Identiek, maar heeft een geavanceer der uiterlijk en daarbij komt dat Citroen onder de Peugeotvlag funktioneert. De andere grote concurrent is Renault met de 5-reeks, die eve neens een vijfdeurs auto in deze maat produ ceert. Franse auto's zijn specifiek comfort-auto's en dat bleek uit deze test weer een overduidelijk. Automobilisten die met hun auto op vakantie gaan, doen er goed aan zo gauw mogelijk een afspraak te maken met hun autobedrijf voor een (vakantiekmderhouds- beurt/veiligheidscontrole. De BOVAG vreest dat een aantal automobilisten ook hierop zal trachten te besparen, in het ergste geval door het helemaal niet laten uitvoeren van een dergelijke beurt. Uit een recent onderzoek is geble ken dat 72 procent van de automo bilisten verwacht, dat door de ver dere verhogingen van de kosten van het autorijden bezuinigd wordt op het onderhoud, zelfs 90 procent van deze automobilisten denkt dat daardoor ook de verkeersveiligheid in gevaar zal komen. Vooral op va kantiereizen, waarbij over het al gemeen de auto toch al extra wordt belast, kan dit tot gevaarlijke si tuaties leiden. Bovendien, het brandstofverbruik van een tech nisch goed onderhouden auto is zo laag mogelijk. Vooral op vakantie reizen spelen ook de brandstofkos ten een belangrijke rol. Overdreven besparingen op 't onderhoud zijn niet alleen gevaarlijk maar kunnen ook nog eens extra kosten veroor zaken. Zuiniger autorijden is het gesprek van de dag. De steeds stijgende prijzen van aardolieprodukten op de wereldmarkt hebben tot gevolg dat de olie maatschappijen zich tot de regeringen wenden om o.m. de prijs van benzine te mogen verhogen. Dat niet alleen. Ook de extra belas tingen die geheven wor den vindt men in de prijs terug. Bijna iedere automobilist treft dit, zeker de grote ca tegorie die geen fiscale af trekpost kan vinden om het te verlichten. Wat gaan de fabrikanten, de importeurs en de dea lers doen. De fabrikant werkt constant om de mo tor zuiniger te maken. Daarin is al heel wat be reikt en een grote fabriek liet recentelijk weten dat men systematisch bezig is de eerstkomende jaren 10% minder verbruik per jaar te realiseren. Dat is heel wat. Maar nu moet de automobilist natuurlijk zelf ook meewerken om met minder brandstof toe te kunnen. Vijf regionale Qpel- dealers uit Enschede, Hengelo, Oldenzaal, Al melo en Haaksbergen or ganiseren op dinsdag 17 juni a.s. 's avonds een 5 steden-competitie, waar aan door vijf inwoners van iedere stad meegedaan wordt. Voor deze zuinig- heidsrit stelt iedere dealer een Opel Ascona 16S be schikbaar die vijf keer een uitgezet parcours van ca. 20 km. in ongeveer 20 mi nuten moet kunnen afleg gen. Alle vijf dealers heb ben uit hun rayon een wet houder/gemeente ambtenaE een sportman, een artiest, een politie-functionaris en een dame er voor weten te interesseren. De start en de finish zijn bij de Waarbeek. De eerste deelnemer start om 7 uur 's avonds en de volgende 5 minuten later. Vlak voor dat de laatste deelnemer van start gaat is de eerste weer terug. Het geheel zal ongeveer 2.30 uur in beslag nemen, zodat rond half tien afgesloten wordt en de winnende ploeg bekend zal zijn. De bekende rally- rijder en autosport commentator Bob de Jong zal rond de Waarbeek bij start en finish het gehele gebeuren van commentaar voorzien. Alle vijf auto's worden op één plaats exact gelijk afgesteld en voorzien van een aparte tank, die gemakkelijk gevuld kan worden en gewogen. Dit laatste is van belang om heel nauwkeurig het ver bruik vast te kunnen stel len. De route loopt van de Waarbeek richting Vredes- tein (binnendoor), vandaar naar het begin van de au toweg bij de Weth. Nijhuis- straat, dan autoweg tot af slag industrieterrein/ha vengebied Hengelo, langs de Zoutindustrie en eindigt weer bij de Waarbeek. De route wordt met pijlen ge markeerd, waardoor toe schouwers op diverse pun ten de auto's kunnen zien passeren. Om alles van na bij mee te kunnen maken is het 't verstandigst om bij de Waarbeek te komen kijken. Daar worden de au to's eerst warm gedraaid, gevuld met benzine en na afloop opnieuw voorzien van brandstof. De win nende estafetteploeg ont vangt uit handen van de vijf Opel-dealers een chè- Alle vijf Ascona's worden voorzien van een uit- neembare tank. Deze wordt vooraf en na de zuinigheids-estafette ge wogen. Dan kan uitermate nauwkeurig vastgesteld worden wat het verbruik per auto is geweest que, die zij voor een goed doel ter plaatse kunnen be stemmen. 9 SPECIAALZAKEN IN HEEL EUROPA OPEL Haaksbergerstraat 105 ENSCHEDE Tel 053-319789 5 steden zuinigheidsestafette Op dinsdag 17 juni 's avonds om 19.00 uur bij restaurant „De Waarbeek" te Hengelo. Kom kijken naar dit 5 steden competitlegebeuren. De grootste jaarlijkse happening voor de truck-chauffeur is het Na tionaal Truck Drivers Toernooi in de onmiddellijke omgeving van Tilburg. Voor de eerste keer was er de verkiezing van de mooiste truck van Nederland. Volgens gegevens van de politie waren er enkele tienduizenden op de been om alles van nabij mee te maken. Ook onze staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat, Mevrouw Drs. N. Smit-Kroes, een leder zeker be kend, was 's morgens al bijtijds aanwezig. Zij sprak een openings woord en verrichtte de aftrap bij. het voetbaltoernooi. Zij memo reerde dat in drie maanden tijds al 100.000 zend-machtigingen afgege ven zijn voor de 27 MC-band en dat worden er nog veel meer We had den de gelegenheid tijdens een rondgang en een koffiepauze uit voerig met haar van gedachten te wisselen. Recentelijk keerde ze terug van een reis naar China en Amerika Ja. de ene week is onze actieve staatsse cretaris in Saoedi-Arablè, de an dere week weer in een ander we relddeel In China was ze in op dracht van de regering en na de za kelijke besprekingen in Peking reisde ze met het gezelschap nog naar een andere grote stad om nog wat meer indrukken op te doen. Grote indruk op haar maakte het vele fietsende verkeer, dat rijen dik door de zeer brede boulevards van Peking een weg zoekt Met het ver houdingsgewijs weinig gemotori seerde verkeer gaat het ogenschijn lijk nog goed. Maar wanneer daar in de nabije of verre toekomst de massa-motorisering nog eens op gang komt, waar moeten al die tweewielers dan blijven. Wat haar ook.opviel was dat in de kleding, die al heel lang voor een ieder van een gelijk patroon en stof is, ook wel Iets verandering viel te bespeuren Een enkele jongedame droeg b v een blouse, of had wat krullerig haar Afwijkend van de eenheids-gedachte, maar mis schien al aangevend dat er toch wat wezenlijks aan het veranderen is. Van China naar Amerika, waar ze een lezing hield. Dan ook thuis nog de nodige verplichtingen, zoals in Tilburg op het Truck Drivers Toernooi. Hier viel ons iets op, waaruit we duidelijk haar grote populariteit bij de chauffeurs meenden te mogen opmaken. Terwijl we vanuit de bus terug wandelden naar het sportterrein, kwam er uit de menigte iemand op haar af en vroeg: Mevrouw Smit- Kroes, wanneer krijgen we 6Q0 ka nalen? Met een innemende glim lach en enkele goed geformuleerde woorden stelde ze ook deze vrage nsteller tevreden. En dat was wat wij na ruim een uur in haar gezels chap vertoefd te hebben zo waar deerden Eenvoudig, populair, aandachtig luisterend en zeer des kundig in vraag en antwoord.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 9