Bloemsierkunst Morjo Afscheid van kleuteronderwijs Bergruiter nieuws "lit de raadsportefeuille Schoolverlaters met diploma meer kansen Droge en warme zomer door zonne vlekken? GROTE KORTINGEN 10.95 BOODti Discobal Landbouw- optocht in Zwolle VI. WEGENS VAKANTIE geven wij op 13 en 14 juni a.s. op alle bloeiende tuin- en bladplanten ALLES MOET WEGI BLOEMSIERKUNST MARJO Oranjestraat 27 TEL. 16 11 MUUER'S BEGRAFENISONDERNEMING verf, behang, beits, gereedschap enz. UN1 BEHANG O BLOEMETJES- BEHANG 1 2.95 MUURVERF 7 95 OPEN-HUIS SCHILDERSBEDRIJF JOH. SCHUPPERT BAR-DANCING lot ziens ZONDAG „DE WIPPERT" AAN VROEGTIJDIG OPGEGEVEN ADVERTENTIES KUNNEN WU AANDACHT BESTEDEN Prijzen straten voetbal- toernooi HOLTENS NIEUWSBLAD - 13 JUNI 1080 - PAO. 7 t raad moet 16 Juni de explolta- skostenvergoeding voor het bu nder kleuteronderwijs 1979 vast- ellen, zulks op verzoek van de jrenlging De Christelijke Kleu- rschooi. Voor 1979 zijn de be dra- in vastgesteld op f 3875.- per lo- tal en f 71.30 per kleuter, et voorschot op de vergoedingen K>r 1979 is vastgesteld op 13.887.50 voor lokalen-vergoeding i f4842.- voor vergoeding kleu- rs. Totaal f28.729.50. De totale irgoedlng der lokalen is 13.572.92. Omdat f23.887.50 is ïtvangen moet het schoolbestuur [14.58 terugstorten in de gemee- lekas en f 659.07 voor ontvangen irgoeding ter bestrijding van de listen voor de aanschaffing van jtwikkelings materiaal. et voorschot was f 4842.-, de uit- jring voor aanschaf ontwikke- ngsmateriaal f 4182.93. ok de exploitatiekostenvergoe- tng bijzonder lager onderwijs 1979 jent te worden vastgesteld. De jrgoeding is f 146.183.85; het voor- !hot bedroeg f 151.446.90. Het Ihoolbestuur moet derhalve 5263X15 terugstorten. wnfentogen schoten oor berging van buitenspelmate- pal voor de bijzondere kleuters- hooi „Repelsteeltje" wil het col- !ge f 10.700.- disponibel stellen; oor aanschaf leer- en hulpmidde- n voor de bijzondere lagere school De Schakel" f 17.810.-; voor leer- ilddelen 6e leerjaar van de oJ. laarschool f2767.- en f2400.- voor ankoop van buitenzonwering 'oor een lokaal der oJ. school te jspeto. a het perceel Raalterweg 46 moet en wannwatervoorzienlng worden pngeteracht, waarvoor een krediet pn f1400.- nodig is. De woning- uur zal dan worden verhoogd met 300.- per jaar. \ian Klein Velderman bv te Holten 11 het college het werk opdragen )t het vernieuwen van de dakbe- ekklng van de lagere agrarische chool „De Gaarden" en de o.l. blschool. Daarvoor zijn kredieten odig van resp. f 12.300.- en 28.300.-. Aan De Gaarden moet ultenschilderwerk worden ver- cht Een krediet daarvoor wordt eraamd op f 18.300.-. i de kosten van vernieuwing van ten deel van het rieten dak der oerderfj Pasmansweg 3 te Holten eigenaar G. Haarman) willen B en 7 een subsidie verstrekken van D% in de door CRM subsidiabel erklaarde kosten, groot f3266.-. )e kosten zijn in totaal f 10.885.50. Ir dienen een lid en een plaatsver- angend lid te worden benoemd an het algemeen bestuur woon wagens chap Zuid West Overijssel, tolgens de nieuwe regeling woon* ragenschap Z.W. Overijssel moe- en de raden, resp. de B en Ws, hans de functionarissen benoe nen B en W hebben als lid aange wezen de heer J. Warrink en als hiaatsvervanger burgemeester Mr. an Rappard. \ankoop van een vierde ophaal- tutö ia nodig voor de voorcentrali- iatiedienst van destructlemate- iaal Centraal Overijssel. Daarvoor een krediet van f97.000.- nodig. tranekeningen De jaarrekeningen algemene lienst en bedrijven over 1975 die- J kien voorlopig te worden vastge- f ^steld. De rekening algemen dienst sluit met een batig salodo van f89.12017.-. De jaarrekeningen 1976 en 1977 zijn voor controle gereed. Op grond van voorschriften t.a.v. de uitkeringen algemene by- .tandswet moet een regeling voor interne controle worden getroffen. •De controle wordt ook toegepast andere regelingen. De jaarrekening van het electrici- teitsbedrijf sluit met een batig saldo groot f 70.045.24; daarvan is f60.045.24 gestort in het fonds on derhoud en netspanningsverbete ring. Het restant is uitgekeerd aan de algemene dienst. De jaarrekening gasbedrijf heeft een batig saldo van f 151.629.44. Daarvan is f 116.629.44 gestort in het fonds ontsluiting gasloze ge bieden en f 10.000.- in het fonds on derhoud en vernieuwing gasbedrijf. Het restant gaat naar de algemene dienst De Jaarrekening vleeskeurings dienst sluit met een batig saldo van f71.800.-, welk bedrag is toege voegd aan de reserve batige saldi vleeskeuringsdienst. De registratie van grondverkopen heeft thans plaats. Een krediet van f 56.035.- is nodig voor het stichten van een 10 kV - transformatorhulsje bij de Rabo-bank te Holten en uit breiding/wijziging van het distri butienet Haaretraat- Gaardenstraat. Aan Lammere Technische Instal latie b.v. te Holten wil het college een onderhandse opdracht ver strekken voor vernieuwing van de dakbedekking van acht transfor matorhuisjes, waarvoor een kre diet nodig is van f 10.000 - Uïtbreiding gebouw G.E.B. Wanneer de gemeenteraad het voorstel daartoe goedkeurt zal het dienstgebouw van de G EB. aan de Industriestraat 1 worden ver bouwd en uitgebreid. De kosten worden geraamd op f315.000.-, waarvoor krediet wordt gevraagd. Het dienstgebouw, aanvankelijk opgezet voor het electriciteitsbe- drijf, voldoet niet meer aan de hui dige eisen Het plan voorziet in een nieuwe kantoorruimte voor de op zichter van het electriciteits- en gasbedrijf, een kantine en een was ruimte voor het technisch person eel en op de verdieping een extra kantoorruimte en een tekenafde ling. Voor auto-stalling en opslag voor kunststofbuizen wordt meer ruimte verkregen. Het werk willen B en W opdragen aan fa. H. Koopman en Zn., Kerk- hofsweg 8 te Holten voor grond-, metsel- timmer-, beton-, glas- en schilderwerk. Aan Lammere Tech nische Installatie b.v. wil het col lege opdragen het loodgieters- en dakwerk en de centrale verwar mingsinstallatie. Aankoop gronden Voor de realisering van het be stemmingsplan De Beuseberg heeft de gemeente 390 m2 grond nodig, gelegen aan de Beuseber- gerweg, hoek Visscherssteeg/Gre- tenweg. De gebroeders Pieffers, La- renseweg 60 te Holten, hebben zich bereid verklaard de grond aan de gemeente te verkopen voor f25.600.- inclusief alle vergoedin gen. De bijkomende kosten (rente vergoeding, notariskosten etc.) worden geraamd op f2560.-. De rentevergoeding is berekend op 8%. Een lid van de financiële com missie wenst zijn standpunt voor te behouden. Van de heer H. Stam, Landuweweg 16 te Holten, wil het college onder hands aankopen een perceel grond, groot 0.63.50 ha., gelegen aan de Landuwerweg. Prijs f41.275.- ofwel f 6.25 per m2, Inclusief alle vergoe dingen. De prijs is ook betaald voor gron den, aangekocht van mevrouw Scheperboer-Scheperboer, me vrouw Wansink-Flkkert en de dia conie van Holtens Hervormde kerk. De aan te kopen grond ligt in het plangebied van De Zuiderlook en kan eventueel worden gebrultk als ruilobject, indien de realisering van het plan Zuiderlook niet doorgaat. De rentevergoeding is 8% per jaar van de koopsom. De notariskosten worden geraamd op f 1587.50. Vergunning niet verstrekt B. Protzmann, Helhuizerweg 14, had beroep ingesteld tegen het door B en W op 12 februari 1980 ge nomen besluit hem de gevraagde vergunning voor het vergroten van een mestkalverstal te weigeren. De commissie ter voorbereiding van de beslissing van de raad op de beroep- en bezwaarschriften is van mening, dat de bouwvergunning terecht is geweigerd, daar zij in 'strijd is met het bestemmingsplan en adviseert het beroep ongegrond te verklaren. De commissie merkt op dat de te vergroten mestkalverenstal ligt in het bestemmingsplan buitenge bied en de bestemming van agra risch gebied met bebouwing heeft (bouwblok c.a. 1 ha.). Zou de realisering plaats hebben dan zou het ter plaatse geldende bouwblok worden overschreden. De bestaande stal is reeds ten dele gerealiseerd met overschrijding van de bebouwingsgrens en in af wijking van de verleende bouwver gunning. Volgens P. zijn er te weinig expan siemogelijkheden binnen het be staande bouwblok. Het verzoek om toekenning van een afzonderlijk bouwblok hebben B en W afgewe zen. Tegen dit besluit had P. een bezwaarschrift ingediend. Herziening plan Kom Holten De raad moet verklaren dat een herziening van een deel van het - nog niet onherroepelijk geworden - bestemmingsplan Kom Holten wordt voorbereid. Het besluit zal in werking treden ingaande de dag van bekendmaking. Een B en W-voorstel dienaan gaande gaat de raad behandelen in zijn vergadering van maandag 16 juni. Architectenbureau W.R. van Cou- welaar en H. Niessink te Hengelo vraagt medewerking voor de bouw van twee wooneenheden op de tweede verdieping van het in aan bouw zijnde complex van de Dura aan de Binnenstraat. Bouw der eenheden ls in strijd met het nog niet onherroepelijk geworden Komplan, omdat plaatselijk een goothoogte geldt van 7 meter. Het Komplan staat voorts toe, dat de eerste verdieping als zelfstandige woningen mag worden Ingericht. Medewerking aan het verzoek van genoemd bureau achten B en W verantwoord. Mede door de lengte is de dakrand van het in aanbouw zijnde plan vrij eentonig Meer va riatie in de hoogte en de dakvorm geeft een boelender geheel Door de voorgenomen wijziging wordt de bestaande tegenstelling tussen de Het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening te Zwolle heeft weer een overzicht samengesteld van schoolverlaters In Overijssel 1980. De medewerking van de scholen was dit Jaar uitstekend te noemen, meldt de directie. De be langrijkste bevindingen zijn: Er bevinden zich in 1980 precies 30.000 leerlingen in de examen klassen, waarvan 15.734 jongens en 14.366 meisjes. Dit betekent een groei van 627 leerlingen t.o.v. 1979. De jaarlijkse groei In het aantal examenkandidaten neemt duide lijk al Bij de jongens zal het aantal leerlingen zich in de komende ja ren stabiliseren. Voor de meisjes wordt dit proces vertraagd door de verlenging van de school gaande periode. Dit verklaart ook het lagere aantal meisjes in de examenklassen. Er gaan deze zomer 12221 leerlin gen met diploma op zoek naar een baan, waarvan 6979 jongens en 5242 meisjes. Ook by deze aantal len is duidelijk merkbaar, dat de groei begint af te nemen. Het aan tal jongens zal zich in de komende jaren stabiliseren, terwyi het aan tal meisjes, dat op de arbeidsmarkt komt als echo van het dooretu- deereffect, voorlopig snel zal toe nemen. Naast de schoolverlaters met di ploma komt er ook een grote groep voortijdige schoolverlaters op de arbeidsmarkt. Landefijke cyfers wijzen op een omvang van circa 40% van het totaal aantal school verlaters. Dit percentage is echter niet zonder meer toepasbaar op Overijssel. In de samenstelling van de stroom schoolverlaters valt het grote aan deel van het beroepsonderwys op, nl. bijna 90% by de jongens en ruim 80% by de meisjes. By de jongens heeft de L.T.S. een groot en vrij stabiel aandeel van rond de 40%. Verder vindt er geleidelijk een ver schuiving naar het M.B.O. en HB.O. plaats. By de meisjes is de verschuiving van LB.O. en M.A.V.O. naar M.B.O. en HB.O. nog sterker waarneembaar. T.o.v. de landelijke samenstelling van de uitstroom valt het lagere aandeel van H.A.V.O./V.W.O. en het hogere aandeel van het M.B.O. op. Het arbeidsmarktperspectief voor schoolverlaters met diploma is bepaald niet somber. In de zo mermaanden wordt een groot deel van deze nieuwkomers enige tijd met werkloosheid geconfronteerd. Na 3 a 4 maanden blijkt echter bijna 90% van de jongens en 80% van de meisjes een eerste baan te hebben gevonden. De doorstroom snelheid van meisjes is belangrijk lager dan van de jongens. Dit is zelfs bij vergelijkbare opleidingen als het M.A.V.O. het geval. Gezien de verwachting, dat het aantal vrouwelijke schoolverlaters in de komende jaren nog zo snel zal toe nemen, eist dit grote aandacht. De schoolverlaters zonder diploma komen aanvankefijk ook snel aan de slag, maar worden wel opnieuw door werkloosheid getroffen. In de totale jeugdwerkloosheid omvat de groep ongediplomeerden 40% van de werkloosheid onder jongeren en 32% van de werkloosheid onder meisjes. Deze groep wordt gecon fronteerd met frequente werkloos heid die vaak langdurig is. Gesteld kan worden dat de gediplomeerden de hardnekkige kern van de werk loosheid vormen, en als zodanig alle aandacht verdienen. De positie van M.A.V.O.- schoolverlaters is niet al te gunstig, maar by langdurige werkloosheid verbetert het beeld. Hier moet ge wezen worden op een klein onder zoek dat het DB.A. in het afgelo pen jaar heeft verricht in de rayons Enschede en Zwolle. Hieruit bleek het volgende: By meisjes doet zich een relatief groot aantal beroepswisselingen voor. Meer dan 50% van de meisjes in Enschede, die werk vonden, kre gen uiteindeiyk een baan die be langrijk verschilde van het beroep waarvoor ze zich hadden inge schreven. De beroepswisselingen in aanbouw zijnde plannen beter opgevangen. Benoeming leden bestemmingsplanforum In de vergadering van 16 juni a.s. zal de raad moeten beslissen over een voorstel van B en W om de he ren F.H. Helmer, Churchlllstraat 109, en J.M.E. Metsemakers, Nage lhoutstraat 47, vertegenwoordigers van de Werkgroep natuur en milieu te Holten, te benoemen tot lid van het bestemmingsplanforum. Na mens genoemde werkgroep hebben in het forum zitting de heren E. Po- peller en H. Post. Beide genoemde heren en het bestuur van ge noemde werkgroep willen niet lan ger deel uitmaken van het forum, c.q. zich terugtrekken als forumlid. deden zich vooral voor by meisjes met een onduideiyk beroepsbeeld, die veelal van de M.A.V .O en in iets mindere mate van de L.H.N.O. kwamen. De beroepswisseling schijnt samen te hangen met de werkgelegenheidsstructuur. De stroom vrouweiy ke schoolverlaters komt minder snel aan de slag dan de mannen. Enerzyds wordt dit veroorzaakt door het smallere scala van beroepen dat vrouwen kunnen aanbieden, maar ander- zyds biykt ook by volkomen verge- Ujkbare opleidingen, zoals het A.V.O., dat de kansen van meisjes slechter zijn. Van onze weerkundige medewer ker Om zo maar te stellen: „Wij zitten in een zonnevlekkenmaximum en daarom wordt het een droge en warme zomer" zou veel te eenvou dig zijn voorgesteld. Zelfs een se rieuze prognose in die richting gaat ons nog even te ver. Nu ligt er tussen een betrouwbare prognose met een kans van slagen van 80% en meer en de gok van 50% nog zoiets als b.v. een lichte voorkeur. Die lichte voorkeur, wat betreft het samengaan van een droge warme zomer in combinatie met een zonnevlekkenmaximum die durven wij wei aan. Daar zyn ook bewyzen voor. Wan neer wy de 21 jaren bekyken met een elfjarig zonnevlekkenmaxi mum en we bekijken daarby vanaf 1750 ook het karakter van de zo mers die heel dicht of midden in zo'n elfjarig maximum vielen, dan blijkt dat daarin 12 droge en warme zomers vielen, waarby zelfs enkele topzomers, zoals die van 1778,1830, 1880,1939, 1947 en 1959. Bekyken we het karakter van die zomers, dan bleek ook dat de trend van droogte en een overdaad aan stabiele hogedrukgebieden mee stal in het voorjaar zich al gingen aftekenen. In de week voor Pink steren stond mei in ons land nog als byzonder droog genoteerd. In een groot deel van het land was nog geen 2 mm. regen gevallen. Een uit- zonde.fijk droge mei, landelijk met 6 mm. zelfs een record droge mei, was die van 1880 ook in een zonne vlekkenmaximum, gevolgd door die van 1959 met een landgemid- delde van 15 mm. neerslag, eve neens in een vlekkenmaximum. Zoals meestal met extreme situa ties is er een gedeelte dat zich daarin redelyk kan verheugen, een ander deel dat de schade by de dag zziet toenemen. Regeninstoiloties draaien Reeds nu zien wy by de dag op het platteland meer regeninstallaties in bedrijf komen. Geen wonder dat een deel van onze land- en tuin bouw een herhaling van de enorme droogte in de zomer van 1976 vreest met alle nadelige gevolgen. En wie koopt er in zo'n situatie nog een nieuwe regenjas of paraplu? Deze fabrieken kan men voorlopig stil zetten. Wat is het toch goed dat ook weer kundigen niets aan bepaalde natte of droge situaties kunnen verande ren. zy kunnen er alleen over schrijven hoe het geweest is en hoe het waarechyniyk gaat worden, zonder enige invloed daarop te kunnen uitoefenen. Ook deze mei maand kan zich gaan kenmerken door zeer droog alsook door zeer zonnig, want nog voor de Pinkster dagen lag het aantal uren zonne- schyn in De Bilt al byna 70 uren boven normaal en dat is jarenlang in mei niet meer voorgekomen. BU zo'n situatie is het gewoon opval lend hoe futloos de depressies, van welke kant ook, zich gedragen en hoe weinig moeite de hogedrukge bieden hebben zich te kunnen handhaven. Het is en biyft voor de metereoroio- glsche wetenschap toch nog steeds een vraagteken in hoeverre de grote zonneactiviteit. die zich om de elf Jaar door een maximum aan uitbarstingen (vlekken) kenmerkt, daar invloed op heeft. Voor Vaderdag: prachtige tuinbak op voet! Deze bak wordt voor u GRATIS met tuinplantjes gevuld. Larenseweg 48, Telefoon 1745 Regeling en verzorging van begrafenissen voor Holten en omgeving. Nadere inlichtingen worden gaarne aan ons adres verstrekt. Onze verf- en faehongspeclenlzoel is uitgebreid en gemoderniseerd Woensdag 18 juni storten wij met een mooie sortering met aantrekkelijke aanbiedingen: van 13.95 nu m 5# van 14.95 nu 3 kg Dinsdag 17 juni van 19.30 tot 21.30 uur U bent van barte welkom!! DORPSSTRAAT 3, TELEFOON 13 90 presenteert voer sfeer en gezelugneid naar Baode AANVANG HALF'ACHT. in CAFf Aanvang: 14.00 uur Woensdag 4 juni nam mevr. I. Gerink-Jansen afscheid van de Openbare Kleuterschool aan de Tuinstraat. Bijna zeven jaar heeft zij als kleuterleidster vele Hol- tense kleuters daar onder haar hoede gehad. De kleuters hadden voor deze spe ciale dag een lied ingestudeerd waarin de juf uitgebreid bezongen werd. Ook werd een wandkleed aangeboden dat door de kinderen was getekend en daarna door de ouders geborduurd. Het resultaat was een erg mooi en creatief geheel, 's Avonds vond een afscheidsrecep tie plaats die druk bezocht was. Veel ouders, collega's en leerkrach ten van de Dorpsschool maakten van de gelegenheid gebruik om van mevr. Gerink afscheid te nemen en nog wat te praten over de plezierige afgelopen jaren. Mej. R. Gorkink bedankte voor de hechte en uitste kende samenwerking die zy had ondervonden. Mevr. R. Sandman- Scholvinck bedankte namens de school de scheidende kleuterleids ter voor haar grote inzet en het vele dat zy de kinderen mee heeft gege ven in de zeven jaar. „zy stimu leerde vooral de creativiteit van de kleuters zo stelden mevr. Sand man, die namens de oudercommis sie een fraaie ets overhandigde. Mevr. Gerink gaat zich thans wij den aan haar toekomstige kleuter Esmee die op 18 april geboren werd. Op dt Almelose ruiterdagen be haalde het viertal van de Bergrui- ters dat bestond uit Theo van Dijk met „Passepartout", Arend Jan Steenhuis met .Luitenant"Dirk Aaftink met „Nothwin" en Ingrid Dieperink met „Arabella" de eerste prijs Theo van Dyk won in de indi viduele dressuur klasse L2 de 2e prijs, Arend Jan werd In de dress uur klasse LI derde en by het sp ringen klasse L zesde Arend Jan Steenhuis en Theo van Dyk namen zondag deel aan een samenge stelde wedstrijd te Hoog Buurlo by Apeldoorn Arend Jan werd met „Luitenant" 2de en Theo zesde. SHTIH& Van de op 7 juni ji. gehouden verlo ting by het straatvoetbaltoemooi zyn nog niet alle prijzen afgehaald. Het betreft de volgende nummers; 931 wit - glazen^762 blauw - klok; 287 blauw - tas; 566 groen - koffie kan; 362 rose - beer 245 blauw - kleuterbad, 807 blauw - speelgoed geweer, 436 wit - draagbare televi sie. De prijzen kunnen worden af gehaald by J. Kieftenbelt, Oranje straat 66. De landbouworganisaties in Over ijssel OLM, ABTB en CBTB, orga niseren zaterdag 14 juni in Zwolle een grote optocht, getiteld „Paar- dekracht, landbouw in beweging**. Aan deze optocht doen uit heel Overijssel landbouwafdelingen, verenigingen en instellingen mee. De stoet laat een beeld zien van het platteland en de landbouw vroe ger en nu.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 7