O ver Het Kanaal naar 't beloofde (Neder) land ENGELS BOEKJE OPEN John Ritchie vangt vele gestranden op CHIPS EN WERKGELEGENHEID 3^^ HOLTENS NIEUWSBLAD 30 MEI 1980 - PAG. 13 sschikt ïnege- ;te ge- t. ami- orene- elk li- 1 Bio- ezig. in ha- ze ta- dose- ralen en en osfor goe- aver dere der weekend opnieuw zwermen jnderden Engelse bouwvakkers en at daar voor doorgaat over ons land It. Goede'salarissen, prima voorzie ingen trekken hen het Kanaal over en oorden als Hoek van Holland, Vlis- ngen, Arnhem, Nijmegen en Den osch zijn voor hen de belangrijkste steden uit het beloofde land dat Hol land heet. Er wordt werk aangeboden dat nog goed betaalt ook. En dat is meer dan ze de laatste maanden, of jaren, In Enge land gehad hebben. Dat de voorzie ningen niet altijd even waterdicht zijn is een zorg voor later. Voorlopig tellen de duiten. En die zijn ver in de meer derheid boven de ponden die hun deel zouden zijn als ze in Engeland waren gebleven en met hun werkloosheids uitkering rond het bestaansminimum waren blijven balanceren. Het zo veelste bedrijf van het Engelandspel is begonnen. .-mi .-riq TrV BA'18 aze zegsman, een „vertreter" van |dden twintig, wil ons in de haven in Hoek van Holland, in tegen- elling tot eerdere verzoeken, wel n boekje opendoen. Op één lorwaarde dat we duidelijk stel- n dat er goede en slechte koppel- izen op deze aardbol rondlopen, n dat hij uitsluitend werkt voor i'. 'sonen die in de eerste categorie uishoren. Waarvan akte. „En »en namen", zo stelt hy, „want an kan ik morgen de tent wel slui- |n". Vandaar zijn tijdelijke pseu- i „Meneer X". t systeem is harder en strakker aldus onze zegsman. i marges worden door de geste- i kosten groter. De bouwvakker il ook z'n deel en de politie ligt ook t te pitten. Dat betekent dat er heel wat kosten gemaakt worden om de zaak 3 te houden". i het voorheen vaak Neder- bouwvakkers en zwartwer- 3 die in handen van koppelba- vielen, tegenwoordig zijn Engelse bouwvakkers het t gevraagd. Die stellen minder i en vormen vaak ook niet gevaar als de Nederlandse ouwvakker die zwart werkt. En en tochtje over het kanaal is nog est in de calculatie op te nemen. Ie plaats waar de Nederlandse öppelbazen zyn toekomstige /erknemers gaat halen is al ge- uime tijd Londen. Meneer X: „In enden heb je al geruime tijd men en die zich gespecialiseerd hebben n het ronselen van mensen. Ze plaatsen voor Nederlandse bedrij ven op grote schaal advertenties in zondagsbladen waarin werk wordt aangeboden De kosten zijn voor de Engelsman Hij draagt de naam „carrier", omdat hij vaak ook de mensen naar Holland brengt. Hij kust aan de man te brengen, dan stapt men en bloc o'p de trein rich ting oosten. In dat geval vindt het handjeklap- spel plaats op een perron in Arn hem, Nijmegen, Den Bosch of el ders. Bij minder vraag blijkt de prijs of België. De werkwijze hierbij is vaak als volgt. De vertreter zorgt dat de Engelse bouwvakker op de bouwput terechtkomt. Afhankelijk van de ervaring van de man ligt dit volgens onze zegsman maximaal rond de f 17.50 netto. „In een gun- vallen honderd man aan de slag, verdient zo'n f 200.- per uur, terwijl de koppelbaas rond de f500.- uit komt. Alles berekend op een aantal bouwvakkers van honderd. Daarbij heeft de koppelbaas dan nog wel één en ander te verrekenen. On- zorgt dus voor de werving en het vervoer tot pakweg Vlissingen of Hoek van Holland. Daar worden de Engelsen als het ware per groep verkwanseld.' De meest biedende mag zich hier op de kade werkgever noemen. De prijzen per kop variëren van f 250.- tot f 400.-Een erg lucratief handel tje Tel maar uit. Er zijn Engelsen die het presteren om een kleine honderd man over het kanaal te slepen. Veértig mille is niet niks". Lukt het niet de Engelsen al aan de per man behoorlijk te kunnen zak ken. Is de koop gesloten in Vlissin gen of Hoek van Holland, dan keert de Engelse carrier vaak nog met dezelfde boot terug naar Albion. In dit hele spel laat de koppelbaas zelf vaak z'n gezicht niet zien. X: „Hij laat z'n vertreters (vertegen woordigers) opdraven. Die regelen het hele zaakje Hun aandeel komt later, als de Engelsen eenmaal aan de slag zijn in Nederland, Duitsland stig geval vangt de koppelbaas f25.- tot f30.-. Zeg dat hij f25.- beurt. Eerst gaat er dan f 17.50 voor de Engelsman af Blijft over f7 50 per uur. Zo'n twee gulden hiervan is voor de vertreter. Blijft over f 5.50. Kan ie ook nog de BTW in de zak steken". Het is duidelijk dat er in deze berekening weinig ruimte is voor sociale voorzieningen. In deze stelling blijkt dat alle partijen rede lijk tevreden kunnen zijn. De Enge lsman verdient stukken meer dan thuis. De vertreter, in sommige ge- derdak, vervoer en onkosten zijn voor rekening van de koppelbaas. Daarmee blijkt de zaak niet afge daan. De koppelbaas kan ook met een strop geconfronteerd worden. Engelsen die zich in Londen als bouwvakkers meldden worden op de bouw in Duitsland ontmaskerd als werkloze postbodes. Zo'n grap kan handen vol met geld kosten, maar meestal gaat de koppelbaas er niet failliet aan. Vlak bij de grens bedraagt zijn deel ca. 6% van de rekening die Inge diend wordt, weer iets verder van huis loopt dit op tot 8% en in Noord-Duitsland zelfs tot 15% van de rekening die bij de Duitse hoofdaannemer Ingediend wordt. Er wordt in dit verband ook ge sproken over een systeem waarbij de vertreter alle geld ontvangt maar de lonen volgens afspraak moet uitbetalen. Daarnaast draagt hij de BTW en het verzekeringsgeld af aan de koppelbaas. Wat over blijft is voor hem. Ook de kosten". Omdat de Engelse bouwvakker Inmiddels ook aan het wakker worden is, moeten er in een aantal gevallen vakantiebonnen op tafel komen. „Voor wie er op staat moe ten er dus bonnen komen Gekocht worden bij derden in dit geval. Een gat in de markt dat ook al is ont dekt. In ons land schijnen verschil-, lende mensen er een bestaan in te kunnen vinden vakantiebonnen van niet al te schone afkomst te verhandelen". Met hun koffertje met monsters reizen ze de koppelbazenmarkten af om hun waar te slijten. Soms lijkt de herkomst dermate dubieus dat ook de koppelbaas het niet aan durft. Ik heb er wel eens bijgestaan dat iemand zei: die moet ik niet. Dat is een geweekte bon en de kleur ervan is niet goed", aldus de zegs man. Over de herkomst van deze bonnen lijkt ook de politie nog vaak in het duister te tasten. Inmiddels is een aantal mensen in Engeland op het terrein van de uit leen van mensen naar het valse- land ook wakker geworden. De laatste tendens is dat de Engelsen zelf het heft in handen proberen te nemen en de rol van de vertreters over willen nemen. Iets dat nog niet algemeen een succes is geworden. Wel komt het de laatste tijd meer voor dat met vanuit Engeland ge vestigde bedrijven gewerkt wordt. Volgens onze zegsman vaak een bonafide zaak. „Een zaak in Enge land kan het zich niet permitteren z'n mensen slecht te behandelen. Het moet daar kloppen, anders krijgt men gauw problemen. Dat men daarbij ook gebruik maakt van de diensten van de Engelse ronselkantoren in Londen Is niet zo'n probleem. In de meeste geval len die ik ken, worden er in Enge land redelijke contracten afgeslo ten voordat ze het kanaal over gaan. Evenals in Nederland heb je in Engeland natuurlijk ook nette bedrijven, al kan ik me best voor stellen dat het publiek alles over één kam scheert". Was het oosten van het land tot voor kort hét centrum van de kop pelbazen, onze informant wijst erop dat dit al geruime tijd aan het ver anderen is. „Veel koppelbazen uit de regio Arnhem, Nijmegen en Den Bosch zijn vertrokken. Er wordt daar teveel gewroet door de politie. Groningen, het westen en het noordoosten zijn de nieuwe be stemmingen". Om hoeveel het gaat kunnen ook ingewijden niet zeg gen. Toch schat men dat er in ons land enkele honderden actief zijn. Allemaal spelers in het Engeland spel Het grootste spel in de bouwwe reld, waarin de hoofdrolspelers nog steeds anoniem weten te blijven. Zonder twijfel zal de on1> wikkeling van de micro- elektronica (chips technologie) grote invloed uitoefenen op bepaalde sec toren van de werkgelegen heid en op vormen van be kwaamheid of vakman schap. Dit is de conclusie van het Britse onderzoek bureau „Metra Consulting" dat in opdracht van het Mi nisterie van Sociale Zaken een inventarisatie heeft gemaakt, van de opvattin gen daarover in verschil lende landen. Minister Al- beda heeft de studie toege zonden aan het parlement en de Stichting van de Ar beid. De onderzoekers stellen onder meer vast dat er niet veel studies beschikbaar zyn over de ge volgen van chips voor werkgelegenheid en ar beidsmarkt op alle toepassingsgebieden Daar is te weinig voortgang mee gemaakt, menen zy. Het Britse bureau zelf doet op grond van zijn bevindingen een poging tot aanduiding van de meest kwetsbare sectoren. Genoemd worden: de „manufacturing" industrie, de au tomatisering van het kantoor, automatische verwerking van gegevens en telecommunica tie. Als tweede groep in de rangorde van kwetsbaarheid ziet „Metra Consulting" het bank- en verzekeringswezen, de procesindus trie, uitgeverijen en drukkerijen, onderwijs, hotellerie, gezondheidsdiensten, detailhandel en transport. Hoewel dit uit het onderzoek nog onvoldoende blijkt zal deze lijst van kwetsbare sectoren vermoedelijk verder moeten worden aangevuld Namelijk met: de land- en tuin bouw, reparatie en onderhoud van consumen- tenprodukten (inclusief garages), veiligheids diensten waaronder ook politie, reisagenten, defensie. Zeer weinig informatie kon worden geraad pleegd over gevolgen voor de kwaliteit van ar beidstaken Toch is het duidelijk geworden dat de chips-technologie ook daarin veranderin gen teweeg zal brengen Zeker zal een aantal bekwaamheden, banen en functies ongunstig worden beïnvloed Genoemd worden bijvoor beeld de activiteiten van geschoolde en half- geschoolde machinebankarbeiders Daar staat tegenover van het elektronisch onder scheid en programmeren. Naar aanleiding van produktie-technieken merken de de onder zoekers op dat mikro-elektronica de mogelijk heden vergroot en de kosten verlaagt van con trole, computer-assistentie en van program meerbare machines Verwacht kan worden dat deze technieken daardoor op een veel breder terrein zullen worden toegepast. Dat geldt ook voor de produktie van kleine series, waar het grootste deel van de manufacturing-Industrie op is gericht. Er verdwijnt daarin een aanzien lijk stuk werkgelegenheid. Op het gebied van de produkten-vernieuwing heeft micro- elektronica eveneens consequenties. Nieuwe of sterk vernieuwde produkten lokken welis waar nieuwe vraag uit, maar verdringen be staande produkten die bijna altyd op een meer arbeidsintensieve manier werden vervaar digd Er zijn al veel voorbeelden van deze ont wikkelingen. horloge-industrie, telecommunlcatie-apparatuur, produktie van tv-toestellen. Er wordt wel rekening mee gehouden dat de chips-technologie niet overal tot radicale wij zigingen zal leiden „Er is geen enkele studie gelokaliseerd die een goed antwoord geeft op de vraag of het uiteindelijk saldo van meer werk door extra vraag en minder werk door nieuwe technieken positief of negatief zal zijn", aldus het Britse onderzoekbureau Het kan toorwerk zal op de korte termijn waarschijnlijk het grootste verlies aan arbeidsplaatsen doormaken door de chipstechnologie Tussen nu en vijf jaar is de verwachting dat vooral typistes en administratieve krachten dit zul len merken. Er is onder meer vastgesteld dat 25 procent van de kantoorfuncties automati- seerbaar is. In de computer-industrie zijn de mini- en microcomputers de snelst groeiende secties. Dit heeft betekenis voor de grote com putersystemen, maar de meningen over het ef fect lopen nogal uiteen. De grote computers lijden in ieder geval wel enig terreinverlies. Hun vervanging door minicomputers zal evenwel door de grote investeringen die ge daan zijn, zeker zo'n tien jaar in beslag nemen. Op korte termijn wordt er in ieder geval geen merkbaar effect verwacht voor de arbeid splaatsen Het ziet ernaar uit dat de vraag naar computerspecialisten wel zal blijven toene- men In de telecommunicatie-industrie schrij den de technologische ontwikkelingen snel voort, evenals de groei in dienstverlening De micro-elektronica veroorzaakt er onder meer een hogere graad van automatisering Het voor installatie, bediening en onderhoud be nodigde personeel zal verminderen In de praktijk wordt het verlies aan arbeidsplaatsen opgevangen door een aanmerkelijke groei in dienstverlening In het bankbedrijf liggen de meeste bedreigde arbeidsplaatsen in het administratieve vlak Er zullen naar verwachting minder mensen routine-werkzaamheden hoeven te vervullen en daarentegen zullen er meer medewerkers nodig zijn voor speciale wensen van de klan ten Groei van het dienstenpakket doet ver wachten dat de werkgelegenheidin het bank bedrijf op peil blijft of iets groeit, aldus het Britse onderzoekbureau. „Als je op zondagmorgen op het Nijmeegse station binnenstapt denk je dat je middenin Londen staat. Het station wordt dan over- speold door één grote zwerm Enge lse bouwvakarbeiders. Bij hon derden tegelijk komen ze naar Ne derland". John Ritchie (31), bouw vakker van Engelse origine en woonachtig in Wychen kent het wekelijks terugkerende scenario waarin Engelse bouwvakkers en Nederlandse koppelbazen een hoofdrol spelen, als was hij zelf de regisseur. John Ritchie, sinds negen j aar in de bouw in ons land werkzaam, werd er onlangs mee geconfronteerd. „Toen ik m'n stamkroeg hier in Wychen binnenstapte zaten daar vier landgenoten In zak en as. Ze hadden vier weken tn Duitsland gewerkt en geen cent gebeurd. Het enige wat ze hadden was het ken teken van de koppelbaas Nadat we eerst het adres hadden opgeschar reld gingen we er op af Toen we vertelden waarvoor we kwamen zei de man kom om vier uur maar te rug. Toen we op het afgesproken uur terugkwamen had hy drie uit smijters op kantoor Gelukkig had ik eerst de politie gewaarschuwd dat we gingen We waren nog maar net binnen of ze probeerden my uit de tent te lokken Zo van waar be moei jy je mee? Nou ik woon lang genoeg in Nederland om de wet te kennen en m'n handen thuis te houden Toch werd ik op een gege ven moment aangepakt en na een aantal handtasteiykheden stond ik buiten. Ik heb meteen aangifte geaan Die zaak loopt nog". Een geval dat volgens de heer Ritchie geen uitzondering is „Het gebeurt veel vaker dat Engelsen hier be rooid op straat komen te staan Ik heb het vaak meegemaakt dat ze via het Leger des Heils of een tehuis voor daklozen geholpen werden". „Een koppelbaas", zegt Ritchie „vangt voor een Êngelse bouwvak ker gauw pakweg f 30.- per uur De Engelsman krygt daar f 17.50 schoon van. Omdat er geen sociale lasten etc betaald worden is de rest voor de koppelbaas Bruto f 12.50 per uur Nou er zyn verschillende koppelbazen die rond de honderd man hebben via verschillende BV's Tel uit je winst, reken zelf maar na. Maar aan zo'n Engelsman worat er intussen niet by verteld dat als hy ziek wordt hy flink in de puree komt te zitten. Laatst brak een landgenoot van my een kaak. Hy heeft zich op eigen kosten in een ziekenhuis in Duitsland laten hel pen" Engelsman Ritchie schetst in zyn verhaal dat er veelvuldig ge handeld wordt in B V 's in het Nederlands-Duitse grens gebied. „Veel koppelbazen hebben ver schillende BV's Als de grond te heet onder de voeten wordt laten ze zo'n B V gewoon floppen Er Is op dit terrein dan ook vaak een leven dige handel in B V s Een papieren B V levert gauw f 100.000 - op Na dat men daar een half jaar of een jaar mee gewerkt heeft, laat men de boel ploffen en koopt weer een an dere BV".

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 21