Homeopathische geneeswijze kan via het ziekenfonds! lIÉÉ Wanneer huisarts het voorschrijft: Op de foto: Dhr. P. B. Mertens, farmaceutisch adviseur van de Ziekenfondsraad met een doos Bio Ginseng. Amstelveen - De gezondheids zorg staat in Nederland op een hoog peil. Dit geldt niet alleen voor wat betreft het aanbod van medische voorzieningen (de kwaliteit van de ziekenhuizen bij voorbeeld, en de bekwaamheid van degenen die in de gezond heidszorg werkzaam zijn), maar ook voor de wijze waarop de bevolking op het gebied van me dische hulp aan haar trekken kan komen. In ons land worden de kosten van het ziek zijn en beter worden gedekt door een uitgebreid stelsel van ziekenfonds- en parti culiere verzekeringen Het merendeel van onze bevol king (ongeveer 70 procent) is via een ziekenfonds tegen ziekte kosten verzekerd. De zieken fondsverzekering wordt uitge voerd door de ziekenfondsen, waarvan er in ons land nog circa 60 zijn. Dat zijn er veel meer geweest. Voor de tweede wereld oorlog, toen de ziekenfondsver zekering nog niet wettelijk was geregeld, waren er honderden ziekenfondsen. In 1940 onge veer 650. De ziekenfondsen behartigen de belangen van hun verzekerden en zij doen dit in nauw samenspel met vele medische hulpverleners en met instanties die op het ge bied van de volksgezondheid werkzaam zijn. Het vergoeden van medicijnen, die door uw huisarts worden voorgeschreven, is van dit alles een belangrijk onderdeel. Cen traal in dit geheel staat de ho meopathische geneeswijze, die met name de laatste jaren, een enorme vlucht heeft genomen. Het genezen van het lichaam door middel van medicijnen, die zijn samengesteld uit natuurpro- dukten vormen van dit alles het beste bewijs. Veel patiënten ma ken gebruik van deze vorm van geneeswijze en gebruiken vita mines, diëten van natuurproduk- ten, enzymen en andere zuivere natuurlijke bereide stoffen. Hoewel deze vorm van genees wijze niet door iedere arts of ziekenfondsinstelling wordt er kend, staat het vast dat tal van deze produkten vrijwel dagelijks door een grote groep van onze bevolking worden gebruikt. Hoewel een groot deel van de huisartsen bedenkingen heeft rond deze vorm van geneeswjze, staat inmiddels wel vast dat de homeopathische geneeswijze wel degelijk genezend kan zijn. Sterker nog, wanneer een huis arts bepaalde homeopathische geneesmiddelen voorschrijft is het mogelijk dat u deze via het ziekenfonds vergoed kan krijgen. Over deze mogelijkheden verteld de heer P. B. Mertens, farmaceu tisch adviseur van de Zieken fondsraad, een vast college van advies en bijstand van de rege ring op het gebied van de Zieken fondswet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten: „De homeopathische geneeswijze is in de laatste jaren sterk gegroeid. Bij de middelen die genezend worden genoemd moet je als ad viseur van de regering natuurlijk op je hoede zijn. De Inspectie van Volksgezondheid heeft een aan tal normen gesteld waaraan ge neesmiddelen moeten voldoen. dam. Ik zie dat al voor me: een fabrikant van sterke drank brengt een nieuw merk op de markt dat dan zogenaamd genezend moet zijn. Iedere liefhebber van een lekkere borrel, kan deze dan krijgen via zijn huisarts. Nee, ge lukkig is dat uitgesloten. Wie zich Geneesmiddelen zijn sterk werk zame stoffen die, om het maar zo uit te drukken, een bepaalde kwaal moeten bestrijden. Ho meopathische middelen zijn pro dukten, die werkzaam zijn in het lichaam, maar waarvan de fabri kant moeilijk kan bewijzen dat zij genezend zijn. Dat alles neemt niet weg dat er produkten in de handel zijn, die uiterst positief kunnen werken. Dat dit soort me dicijnen nog niet in een zieken fondspakket zijn opgenomen is ook te verklaren. Zoals dat in veel gevallen gaat, kent ook de na tuurgeneeswijze allerlei kwak zalvers, die hun portemonnaie willen verrijken via de ruggen van zieke mensen. Homeopatisch in gestelde artsen bereiken daaren tegen toch successen met deze vorm van geneeswijze. Deze art sen schrijven dan ook weieens natuurlijke produkten voor, die zelfs door het ziekenfonds wor den vergoed. Zij het natuurlijk in beperkte mate. Ook het zieken fonds moet een grens trekken. Het bepalen van deze scheiding tussen wat wel en niet vergoed kan worden is erg moeilijk. Een voorbeeld vormen de vitamines. Een arts kan vitamine C van een natuurprodukt voorschrijven dat vrij duur is en het is dan zeker dat het ziekenfonds dit niet zal ver goeden, omdat er in het pakket van dit ziekenfonds een ander merk staat, dat ten eerste goed koper is en zeker dezelfde wer king zal hebben. Vitamine blijft vitamine en dat kun je niet veran deren. Daartegenover staan al lerlei andere suggesties. Voèdingsprodukten zijn uitgeslo ten om via het ziekenfonds ver goed te krijgen. Dit zijn genot middelen en kunnen niet in het ziekenfondspakket worden op genomen. Wanneer dit wel zou gebeuren, dan is het hek van de geroepen voelt tot de homeopati- sche geneeswijze, doet er ver standig aan om zich goed voor te laten lichten via huisarts of spe cialist. Overleg tussen huisarts en specialist blijft een solide en stevige basis." Dat de geneeswijze via natuur- produkten gezond kan zijn en een genezende werking kan hebben is in onze geschiedenis wel bewezen door onze verre voorouders. Zij maakten gebruik van plantaardige stoffen en be streden daarmee allerlei kwalen en verwondingen op een natuur lijke manier. Veel medicijnen werden toen geboren en worden vandaag de dag nog gebruikt. In tegenstelling tot een groot aantal medicijnen, die worden bereid in de farmaceutische industrie, kennen vrijwel alle homeopati- sche middelen gelukkig geen bijwerkingen. De Inspectie van Volksgezondheid heeft inmiddels in samenwerking met de Zieken fondsraad een onderzoek gestart naar de werking van een groot aantal homeopatische genees middelen. Gelukkig zullen dan allerlei zinloze produkten door de mand vallen... Mij 'n Biet! Mij een biet zal binnenkprt een gevleugeld woord kunnen wor den want Bioform Holland brengt binnenkort Rode bieten tabletten op de markt. Het extract uit rode bieten, ver mengt met melkzuren, fructose, vitamine C en gedroogde glu cose siroop vormen samen de rode bieten tabletten. Door deze stoffen op de juiste manier te doseren hebben de tabletten een optimale werking. Regelmatig gebruik van rode bie ten tabletten bevordert de ontgif- ting van 't lichaam, een noodzaak sinds wij in een milieu vergiftigde wereld leven en activeert de col- ademing door zuurstofverrijking van 't bloed en vermindert de kans op tumor. In 1961 ontdekte de beroemde arts en onderzoeker, Dr. Alexan der Ferenzi dat het sap van rode bieten de tumor-vijandelijke stof Anthocyan bevatte. Hij ontdekte tevens dat de rode kleurstof en het hoge ijzergehalte het Hamoglobine gehalte en de celademing van 't bloed normali seert zodat schadelijke cellen te ruggebracht worden. Toen hij daarna nog ontdekte dat rode bieten, bloedstollende eigenschappen bevatte en een aantal leukemiegevallen gunstig beïnvloedde startte men met een intensief wetenschappelijk on derzoek. 1 Rode bieten tablet bevat: 570,0 mg Rode bieten pulver 170,0 mg Melkzuren 27,5 mg Fructose 40,0 mg Gedroogde glucose siroop 30,0 mg Vitamine C Adviescommissie Beroepszaken van de Ziekenfondsraad: „Acupunctuur toch in het ziekenfonds" Amstelveen - Acupunctuur hoort voortaan toch thuis in het zieken fondspakket. Dat is de kem van een advies van de Adviescom missie Beroepszaken van de Ziekenfondsraad. Dit behelst een opmerkelijke ommezwaai, want tot nu toe werden de kosten van acupunctuurbehandelingen nooit vergoed. Dit alles kwam tot stand nadat een Rotterdammer een be roepszaak aanhangig had ge maakt bij de Raad van Beroep in Utrecht. De raadsman van de patiënt wees erop dat de acu punctuurbehandeling van zijn cliënt door diens huisarts en door twee specialisten was aanbevo len. Mr. N. de Jong van de Ver eniging van Ziekenfondsen, die optrad namens het Rotterdamse ziekenfonds, verklaarde na af loop zich niet bij het advies van de Ziekenfondsraad te zullen neerleggen. Volgens Mr. N. de Jong blijven de fondsen van me ning, dat acupunctuur, een be handelingsgeneeswijze is die nog steeds ter discussie staat. Dr. C. W. A. den Dool, medisch adviseur van de Ziekenfonds raad, verklaarde desgevraagd: „De vergoeding van acupunc tuurbehandelingen was tot voor kort niet mogelijk. Met dit advies staat een gesloten deur, nu op 'Ik smeerde mij een pukkel' Bijna iedereen krijgt er mee te maken of heeft er mee te maken gehad. Als jongetje van een jaar of twaalf kreeg ik de eerste van een lange serie 'jeugdpuistjes' die vervelende ontsierende dikkop- jes in je gezicht, juist in een pe riode dat je voor het eerst echt aandacht aan je uiterlijk gaat be steden. De dokter zei: 'Dat hoort erbij jon gen, het gaat wel over als je ouder wordt.' Tientallen guldens van mijn zakgeld ben ik kwijt geraakt aan allerlei zalfjes en smeersel tjes maar m'n puistjes bleven mij 'trouw'. Toen ik zeventien werd kwam ik bij een brouwerij te werken en na een weekje duwde de brouw meester mij een potje biergist in mijn handen en zei: 'Joh, eet dat maar eens op en kom elke week een nieuw potje halen.' Het smaakte afschuwelijk maar ik was na6 weken van mijn jeugdpuistjes af. Biergist heeft een bloedzuiverend effect en is ideaal bij het bestrijden van acné, steenpuisten en jeugd puistjes en bewijst geweldige diensten bij anti-rookkuren, slankheidsdiëten en bloedar moede. Biergist kun je niet zo maar bij een brouwerij bestellen, maar Bioform maakt er onversuikerde tabletten van zonder chemisch-synthe- tische bindmiddelen. Blijf van IJf z'n lijf want daar is hij zuinig op IJf Blokker, bij velen van u be kend als 'Barend Servet' is een echt natuurmens. Hij is gek op de natuur en niet alleen op dat na tuurschoon wat wij vroeger regel matig in de Servet shows zagen. Als je IJf in het dagelijks leven tegen het lijf loopt ontdek je dat de man Blokker en de T.V.-figuur Servet werkelijk niets met elkaar gemeen hebben. IJf is een hele rustige huisvader en al zo'n 25 jaar getrouwd met z'n Jannie en woont heel tevreden in een klein forensendorp. IJf is op en top sportman. Hij voetbalt in artiesten-elftallen, fietst met z'n fietsmaat Tony Eyck diverse fietsrally's en is ieder jaar in Finland te vinden bij de Alterna tieve Elfstedentocht waar hij urenlang op het ijs staat om de passerende schaatsers van eten, drinken en een paar bemoedi gende woorden te voorzien. Hoe wel er geen Servet shows meer bestaan heeft IJf het razend druk. Voor de T.V. spreekt hij stemme- een kier. In het land zijn al ver schillende ziekenfondsen die acupunctuurbehandelingen wel vergoeden. Evenals homeopa tische geneesmiddelen doet men er nu verstandig aan om een grens te gaan trekken, van wat wel en wat niet moet worden Iemand, die bijvoorbeeld wil stoppen met roken, zal dat waar schijnlijk zelf moeten betalen. Zo'n voorbeeld lijkt mij een duide lijke zaak." tjes in bij de Berenbios en 'Alleen op de Wereld', op zondagmiddag de Open School. Trainen doet hij het liefst in de vrije natuur dat is een terrein waar hij zich helemaal thuis voelt. Hij is een echt natuurmens en als sportliefhebber weet hij dat het belangrijk is om in een goede conditie te zijn. Blokker: 'Het leven van een ar tiest lijkt mooi en dat is 't, maar 't is ook hard en zwaar en vooral heel onregelmatig, 't is vaak tot diep in de nacht en dan moet je van Sappemeer, Vaals of Ter- neuzen nog terug naar huis en als je dan eenmaal thuis komt dan ga je natuurlijk niet meteen naar bed. Nog even wat napraten met je vrouw, een borreltje, je kent dat wel. Artiesten zijn soms maar een korte periode populair en dan moetje 't verdienen. Dat jagen en jachten gaat natuurlijk ten koste van je conditie. Ik mag dan ook graag voor het eten en voor het naar bed gaan een glaasje Bio Ginseng Extra Forte nemen. Het smaakt een beetje naar een krui denbittertje en ik voel me er uit stekend bij. Mijn collega's vragen mij weieens waarom ik Bio Ginseng drink en dan zeg ik altijd "t is er goed voor'. Ik geloof dat ze dat een beetje te veel in een richting uitleggen want ik zie steeds meer collega's met een broeierige blik naar apotheker, drogist of reformhuis lopen om mij na te apen. In 't voorbij, gaan roepen ze dan steeds 'IJf en knijpen dan één oog toe en steken een duim op. Ik weet niet wat ze daar nu mee bedoelen.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 19