Uit de bonebak BOELDAG H.M.V. Gemeenteraad verheugd over uitbreiding Encko Zwemclub ImmÈmméi won tieter Onbekende zegswijzen Grote deelname aan strafenvoetbaltournooi Kaart voor vakantie en vrije tijd S.V. Holtennieuws Programme Blauw Wit Tenniscompetitie senioren igramm; .Holten Burgemeester W. L. F. C. ridder van Rappard: Aanzienlijke uitbreiding werkgelegenheid ROGGE II Ons taaipraatje 28 juni: Heuvelrug/Salland SPORTCOMMISSIE ONTTREKKEN GEDEELTE SPOORSTRAAT AAN HET OPENBAAR VERKEER SPREEKUUR BURGEMEESTER STANDPLAATSEN WOONWAGENS HOLTENS NIEUWSBLAD - 16 MEI 1980 - PAG. 5 Zoals we vorige keer al geschreven hebben, werd rogge door de eeuwen heen gebruikt om er brood van te bakken Tegenwoordig ls het rog gebrood nog wel bekend, maar vooral tarwe heeft de rogge ver drongen. Van fijn roggemeel wor den bovendien nog ontbijtkoek en pepemoten bereid, maar omdat er nogal veel suiker of honing inzit, is het raadzaam er niet te veel van te gebruiken. Zaterdag 17 mei: Junioren Al en ^1 naar toernooi in Eefde. BI vert rek 8.00 u., Al vertrek 12.00 u. Ju nioren Cl en B2 naar toumooi En ter Vooruit. Vertrek Cl 8.15 u., vert rek B2 11.00 u. Pupillen (17 mei: Sp. Daarle D2-Blauw Wit D2 10.45 u. V. 10.00 u. Sp. Daarle El-Blauw Wit E2 11.30 u. V. 10.45 u. Blauw Wit D3, El, PI en F2 zy n vrij. Dinsdag 20 mei (vr^chapp.) Holten D2-Blauw Wit D2 A. 6.30 u. Blauw Wit D3-Holten D3 A. 6.30 u. Holten E2-Blauw Wit El A 6.30 u. Blauw Wit E2-Holten E4 A. 6.30 u. Holten F 1-Blauw Wit F1 A. 6.30 u. Blauw Wit F2-Holten F2 A. 6.30 u. Blauw Wit Dl is vrij. Rogge wordt ook nog gevoerd aan het vee en het strö wordt nog steeds gebruikt voor dakbedekking en het maken van stromatten De voe dingswaarde van rogge komt over een met die van tarwe. Rogge is bekend om zijn bloedzui verende eigenschappen en wordt daarom ook aangeraden voor men sen die niet al te veel beweging hebben. Rogge bevat weinig vet (2%), bestaat voor 117c uit eiwitten en voor 707c uit koolhydraten. Waardevolle mineralen in rogge zijn ijzer en fluor Zoals u wellicht weet is fluor een belangrijk be standdeel voor de vorming van het tandglazuur (het fluorgehalte van rogge is 10 maal zo hoog als dat van witte bloem!). Rogge is zeer voed zaam, maar het "ergt veel van de spijsvertering. Iedereen zal zelf moeten aanvoelen hoeveel hij of zij in dit opzicht kan verdragen. In de natuurvoedingswinkels zijn naast de roggekorrels meestal ook wel roggemeel en roggevlokken te koop. Recept: GEBAKKEN ROGGE. 500 gram roggekorrels in 1 liter wa ter een nacht laten weken. Ander half uur zachtjes laten koken Toe voegen: 150 gram kwark, 2 eetle pels olie, 50 gram boekweitmeel, 1 theelepel zout, 1/2 theelepel maijo- raan, 1/2 theelepel karwij en een beetje cayennepeper U maakt er hierna koekjes van en bakt deze in een pan met heet vet aan beide kanten Ook kunt u ze op een inge vette bakplaat in de oven 30-40 mi nuten laten bakken (middelmatige temperatuur). Als u nog vragen heeft of op onze stukjes wilt reageren, dan kunt u schrijven naar: De Bonenbak, Postbus 62, 7450 AB Holten. De tenniscompetitie 1980 loopt ten einde. Met nóg 2 wedstrijden te spe len kan nu de balans worden op gemaakt. Zondag herenteam Het eerste team onder aanvoering van de bezielende Wim Dogterom verloor wet 4-2 van Zeihem Jam- TARZANCUP (18/5) Holten 6-Holten 10 9 30 uur Holten 8-Holten 11 9.30 uur Holten 9-Holten 12 9.30 uur mer want naar alle waarschijnlijk heid zullen Wim en c.s. volgend jaar in een lagere klasse moeten spelen. Het tweede team verloor met 5-1 van Park Brabant. Van de laatste wedstrijd zal afhangen of dit team onderaan in de 5e klasse -eindigt.' Zaterdag herenteams Het eerste team won met 4-1 van de Zwolse LTB 3. Aanvoerder Koos Brouwer zal geen plezierige herin nering overhouden aan zijn single-party Niet alleen verloor hij deze party maar zyn tegenstander blonk uit in onsportiviteit. Dit team zal als goede tweede in haar afdeling eindigen. Een kampioens chap is weggelegd voor het tweede team onder de eminente aanvoe ringvan Jan Kramer Wederom een maximale 5-0 overwinning. Deze keer was Enter het slachtoffer. He ren 3 en 4 verloren van respectieve- Ujk Park Brabant en Vriezenveen. Voor Heren 4 is eindelijk de hate- Ujke 0 van het scorebord verdwe nen. KWINTENBERGCUP (18/5) Holten 4-Holten 5 9.30 uur TOERNOOI HAARLE (17/5) Holten BI vertrek 13.45 uur Holten D2 vertrek 15.00 uur Holten D4 vertrek 12.45 uur Holten E2 vertrek 10.00 uur Holten E3 vertrek 7.45 uur Holten E4 vertrek 10.25 uur TOERNOOI G.F.C GOOR (17/5) Holten Dl vertrek 1115 uur Holten El vertrek 8.30 uur COMPETITIE (17/5) Holten F2-SOS F2 11.00 uur PROGRAMMA ZONDAG 18 MEI TOERNOOI G.F.C. GOOR Holten Al vertrek 12 45 uur Holten Cl vertrek 8.45 uur TOERNOOI VORDEN Holten A2 vertrek 9.00 uur PROGRAMMA DINSDAG 20 MEI Holten D2-Blauw Wit D2 18 30 uur Holten D4-Blauw Wit D3 18 30 uur Holten E2-Blauw Wit El 18.30 uur Holten E4-Blauw Wit E2 18.30 uur Holten Fl-Blauw Wit F1 18 30 uur Holten F2-Blauw Wit F2 18.30 uur BUITENGEWONE LEDENVER GADERING Vrijdag 16 mei, dus vanavond, wordt er een buitengewone leden vergadering van de S V Holten ge houden Als enige agendapunt zal dienen de nieuwe statuten van de S V Holten Het bestuur roept alle leden op deze hoogst belangrijke vergadering te besoeken. Een tijdje geleden schreven we een paar Taaipraatjes over onbekende zegswijzen. Hier volgen er, op ver zoek van enkele lezers, opnieuw een aantal. Ér zijn meer huizen dan kerken. Dit werd vroeger gezegd om iemand te bemoedigen, die een andere wo- 1 ning zocht. In deze tijd van nog steeds heersende woningnood s,chiet men er weinig mee op. Van iemand die in spanning of angst verkeert, zegt men: zyn hart is zo klein als een hazelnoot. Ook: zijn hart is geen bootje groot, of zijn hart kan wel in een Duits doosje. De herkomst van de laatste zegswijze hebben we niet kunnen vinden. Een mens is geen puthaak, vaak met de toevoeging: hij kan niet al tyd krom liggen. Een enkele maal mag een mens het er wel eens van nemen, mag hij wel een verzetje hebben. Vergelijk: de boog kan niet altyd gespannen zijn. De puthaak was een stok met een ijzeren haak, waarmee by polderwerken de krui planken werden gelicht en ver plaatst. Waarschijnlijk is hiervan de uitdrukking: over de puthaak getrouwd zijn, afkomstig. Beteke nis: samenwonen zonder wettig ge trouwd te zyn. Onder de polder- Nu het melkvee zich in de wei te goed doet aan het malse gras is het weer tijd om U nog eens opmerk zaam te maken op de boeldag an nex rommelmarkt die de Holtense Muziekvereniging en haar suppor ters op 28 juni houdt ten bate van het uniformfonds, dat, ondanks het feit op 17 mei de nieuwe uniformen aangeboden zullen worden, toch zal blijven voortbestaan omdat by een groeiende vereniging er altijd weer meer uniformen nodig zijn. Dus als U nog „obstakels" tegen komt, die U liever kwijt dan rijk bent, bel dan even H.J Pinkert Pastoriestraat 20 tel. 3489 of Jaap Bloemink Bessinkpasstraat 17 tel. 1693 en zij zorgen dat het zo spoedig mógelijk wordt opgehaald. werkers schUnt de gewoonte te hebben bestaan een huweiyk te sluiten ten overstaan van de put baas. Het paar werd geacht in de echt te zijn verbonden, als het over de puthaak was gestapt. Vechten tegen de bierkaai: op de bierkaai (kade) werden vaten bier opgeslagen. De mannen die deze vaten uit de schepen losten, waren sterke kerels. Een gevecht tegen hen ging altyd verloren en was dus onbegonnen werk. Oud is het gezegde: geen voet wijken, voor niet toegeven. Verge lijk: geen duimbreed wyken. Op geen voeten of vamen. Dat be tekent: op geen stukken na. Hy preekt voor de ganzen. Hy praat voor dovemansoren, hy verspilt zyn tyd. De roede staat voor de schouw. In vroeger tyden hing de roede, zicht baar klaar voor kastyding, voor de schoorsteen en by de hand, als be dreiging voor stoute kinderen. Een tegenstelling vormt deze zegswyze: de roe in het vuur werpen: met kas- tyden ophouden. De kinderen zijn te oud geworden om klappen met de roe te krijgen. Daar zyn de ratten in de winkel ge raakt: de klandizie loopt erg terug, meestal door slechte bediening of slechte waren. Er lopen ratten op het dak Ook wel: er zitten ratten op het huis: iemand waarschuwen dat hij voorzichtig moet zUn in zyn spreken, omdat er ongewenste toe hoorders zyn. Bekend is: twaalf ambachten, der tien ongelukken: telkens een nieuw middel van bestaan zoeken, maar er altyd slecht afkomen. Sterker is de zegswyze: hij kent veel ambach ten, maar bedelen is het laatste: hy is zo vaak van werk veranderd, dat hij tenslotte aan de bedelstaf is ge raakt. Vergehjk: als nietsdoen een ambacht was, koos hij dat. Ook: die veel ambachten tegelijk leert, leert er zelden één goed. Het zyn de zoetste beetjes (hapjes) die men diefsgewdjs gaat snoepen: verboden vruchten smaken het lekkerst. Wie olie meet, krijgt smerige han den: slecht gezelschap is besmette- lyk. Vergelijk: wie met pek omgaat, wordt met pek besmet. Er is geen olie meer in de lamp: er is geen geld meer om de noodzake lijkste levensbehoeften te kopen. De beurs is leeg. Tenslotte: de bool is baas Ook de booi is keukenmeester De beteke nis hiervan is,, de ondergeschikten regeren daar en doen wat ze willen. Het is daar de omgekeerde en ver keerde wereld. Dit „booi" is afkom stig van bode of dienstmeid. Zaterdag mixedteams Zullen wy naar alle waarschynlijk- heid by de zaterdagheren één kam pioen begroeten, anders ligt het by de mixedteams Het eerste en derde team zyn vrijwel zeker van het kampioenschap. Zy wonnen resp van Diepenveen (5-0) en t DLTC (5-0). Een woord van lof voor het derde team is zeker op zyn plaats omdat gewonnen werd van het sterke DLTC dat tot vóór za terdag een potentieel kampioens kandidaat was Bravo Frans Colée en teamgenoten! Mixed 2 won met 4-1 van Holland Signaal uit Henge lo. Dit team staat nog slechts 1 punt achter de Schapekolk uit Diepenveen. A s. zaterdag komt Schapekolk op bezoek en zal de wedstrijd van de waarheid in afde ling D gespeeld worden Wint dit team met 4-1 dan zullen John v.d. Assem en zijn ..mappers" naar alle waarschynlykheid op zaterdag 31 mei de champagnefles met een enorme knal ontkurken. Holtena ren en clubgenoten, komt a s za terdagmiddag dit team aanmoedi gen op onze tennisbaan zy kunnen uw aanmoedigingen goed gebrui ken Het 4e team verloor met 3-2 van de DLTC. Hopeiyk zullen zy de laatste twee wedstrijden wat meer geluk hebben Ik wens dit team hierby alle succes toe! Voor deelname aan het „Straten- voetbaltoernooi" op zaterdag 7 juni op „Meermanskamp" hebben niet minder dan 25 teams ingeschreven. De indeling is als volgt: Poule 1: Churchillstraat, Borkeld, Espelo, Larenseweg, Kozakkens- traat Poule 2: Schepenenstraat, Diessenplas- en K. Diessenplas- straat, Schoutenstraat II, Kolweg, Ab Jansenstraat Poule 3: Beuseberg 1, Beuseberg 2, Kenemansstraat, Hoffesstraat, Oranjestraat Poule 4: Dykerhoek I, Dykerhoek II, Verzetstraat, Holterenkstraat, Gaardenstraat Poule 5: Look, A.J. Golcjstein- Dinsdagmorgen damescompetitie Het eerste team speelde in Deven ter tegen de Dryvers Onze Hol tense dames moesten na vele spannende 3 setters gespeeld te hebben, met een 3-1 nederlaag huiswaarts keren Het tweede team moest uit tegen de Hengelose TC Hier werden de punten eerlijk ver deeld 2-2 Het derde team heeft ge lukkig een punt gehaald Bertle Kraay won haar single tegen een speelster van de Schaeck uit Twel- lo Helaas gingen de dubbels verlo ren, maar die akelige 0 ls wegge werkt. HOLTEN 7-HOLTEN 12 De stryd om de Tarzan Cup zorgt eik jaar weer voor verrassende uit slagen. En dat Holten 12 de vloer aanveegde met Holten 7 was een sensatie van de bovenste (voetbal) plank Na 3 benutte penalty's ging men sterk door en in de rust was het reeds 1-5 In de 2e helft had Holten 12 slechts 15 minuten nodig om de score naar 2-8 te tillen Holten 7 verloor toen alle moed en het twaalfde bepaalde de eindstand op maar liefst 11-2. Toch wel een beetje een afgang voor het zevende. GEEN SUCCESSEN VOOR HOL TEN El Holten El heeft zaterdagmiddag deelgenomen aan een pupillen- toernooi van de SV Haarle te Haarle Van de drie gespeelde wedstrijden kon El slechts één wedstrijd tot een gelijkspel bren gen De wedstrijden tegen Rietvo gels en S V Z W (Wierden) werden met 1-0 verloren Holten El eindig de, dankzy het doeigemiddelde, op een derde plaats in haar poule Alle spelers van El kregen na afloop van het toernooi een vaantje van de s v. Haarle De komende zaterdagmor gen speelt El op een toernooi van G.F.C. (Goor). straat, Burg. v d. Borchstraat, Schoutenstraat I, Dorpsstraat De streek VW Overijsselse Heu velrug en Salland heeft na rui m een jaar van voorbereiding een nieuwe kaart voor vakantie en vrye tyd la ten ontwerpen. Ze sluit aan op de kaarten van n.w Overijssel, Dren te, Twente, Achterhoek en Veluwe en is gemaakt op schaal 1:50.000, waardoor ze zeer overzichtelyk is. Ze is verkrijgbaar by alle VVV- kantoren op de Overijsselse heu velrug en in Salland. Alle wegen, alsmede fietspaden, verhard of onverhard staan erop en natuuriyk ontbreken de toeristi sche, recreatieve en aanverwante gegevens niet Op de achterzyde vindt men een korte omschrijving van alle plaatsen op de Overijsselse Heuvelrug en Salland, alsmede een opsomming van de zwembaden en fietsverhuuradressen in dit gebied. Of men nu te voet, op de fiets of met de auto komt, deze kaart is de beste gids op ieders route. „Wij zijn bijzonder verheugd dat het college erin is geslaagd om aan Encko een alternatief te bieden dat voor dit bedrijf de voorkeur heeft boven vertrek naar elders." Ongeveer in deze bewoordingen ontving het college van B en W, ty- dens de j.l. maandagavond ten ge meentehuize gehouden openbare raadsvergadering eenluidende komplimenten van alle in de raad vertegenwoordigde partijen. De raad was met name verheugd om dat met deze uitbreiding de werk gelegenheid in deze milieu vriendelijke bedrijfstak voor Hol ten is veilig gesteld. Namens de PvdA-fraktie vroeg A. Moeliker met name aandacht te schenken aan vervangende woonruimte voor de bewoners van het pand Waag- weg 3 en met de belangen van deze bewoners rekening te houden. H.J. Westerik (CDA) zei verheugd te zyn met het behoud van Encko voor Holten en merkte op dat de zuig kracht naar Ryssen by na fataal- De jeugd van de ZC „Twenhaars- veld" heeft zondag in Hengelo met succes deelgenomen aan weds trijden waaraan verder deelna men ZPA Almelo en HZC „Weust- hag" te Hengelo. „Twenhaars- veld" werd in deze wedstrijd met 163 punten tweede achter „Weust- hag" (185 p.) maar kwam na 4 wedstrijden die meetelden voor de beker met het hoogste aantal pun ten uit de bus. 1. ZC „Twenhaars- veld" 11 punten; 2. Weusthag 8 punten; 3. ZPA 5 punten. Uitslagen: 25 m. rugslag meisjes onder 8 jaar: Anja Oolbekkink 35.0, Christa Pief- fers 35.9, Bianca Denekamp 37.9 Jongens: Mark v.d. Pluijm 29.4, Alex Oolbekkink 32.7. 25 m. rugslag meisjes onder 10 jaar: Inge Kerkdijk 26.9, Rieneke Stukker 27 5, Wendy Fransen 30.3. Jongens: Coenraad Lichtenberg 24, Willy ter Harmsel 24.2, Mark Ool bekkink 27.1. 50 meter rugslag meisjes onder 12 jaar: Erna Veldwijk 48.3, Agnes van Langen 56.8, Ria'Mooiweer 57.0. Jongens: Jeroen Vincent 55.6, Ed- mond Kerkdyk 58.1, Robert Tru- schel 59.9 50 meter rugslag meisjes onder 14 jaar: Irma Arfman 40.5, Erika Koetsier 54.8. 50 meter rugslag jongens onder 14 jaar: Harry van Langen 41.8, Arjan Krijgsman 51.3, Erik Bekkemens 58.0. 50 meter rugslag meisjes boven 14 jaar: Harry van Langen 41.8, Arjan Krijgsman 51.3, Erik Bekkemens 58.0 50 meter rugslag meisjes boven 14 jaar: Gerti Tuller 40, Anneke Trotr senburg 41.7, Annemarie van Bus sel 43 6. Jongens 50 meter rugslag boven 14 jaar: Wim Boode 35.1, André Wis- sink 43.1, Erik Bekkemens 47.8. 25 meter vrije slag meisjes onder 8 jaar: Merel v.d. Sloot 35, Annema rie v.d. Maat 36.9. Jongens: Mark v.d. Phüjm 27.2, Alex Oolbekkink 34.6. 25 meter vrije slag meisjes onder 10 jaar: Annet Boode 26.1, Erna Stegeman 29 6, Annemarie Ehren 32.2. Jongens: Mark v.d. Maat 216, Coenraad Lichtenberg 22.9, Ton van Bussel 27.9. 50 meter vrije slag meisjes onder 12 jaar: Karin Cents 55.8, Ingrid Vros 105.6. Jongens: Benno Vincent 45.3, André Bekkemens 45.7, Gerard van Bussel 46.1. 50 meter vrije slag meisjes onder 14 jaar: Janet Bekkemens 35.6, Erika Koetsier 45.6. Jongens: Harry van Langen 33.9, Wim Mooiweer 36 7, Martin Sche perman 43 0. 50 meter vrije slag meisjes boven 14 jaar: Hanneke Truschel 34.2, Annemarie van Bussel 36.5. Jongens: Ernst v.d. Ende 29.3, Dick Megelink 30.6, André Mooiweer 311. Estafette vrije slag meisjes onder 12 jaar: 1.14.5. Estafette (4x25 m) vrije slag jon gens onder 12 jaar: 1.03.1. Estafette (4x25 m; vrije slag meis jes boven 12 jaar: 1.03.1. Estafette (4x25 m) vrije slag jon gens boven 12 jaar: 53.9. was geweest, „wy menen niemand tekort te doen wanneer wethouder Stegeman een extra pluim op de hoed krijgt voor zyn grote inspan ning en voor de benadering van de problematiek in deze zaak", aldus Westerik. G.J.W. Reiling (Gem. Be lang) zei verheugd te zijn over het behoud van Encko voor Holten om dat werken in een gemeente van zelfsprekend ook betekent dat het inkomen in die gemeente wordt be steed. J. de Waard (WD) prees het college dat hier dezelfde verkoop voorwaarden worden gehanteerd zoals dat met het industrieterrein in de Haar ook is gebeurd. Burge meester W.L.F.C. ridder van Rap pard reageerde met de opmerking aan Moeliker dat aan de bewoners van Waagweg 3 reeds toezeggingen zijn gedaan inzake vervangende huisvesting. Hy verwachtte dat uitbreiding van Encko tevens een aanzieniyke uitbreiding in werkge legenheid zou betekenen. Wethou der Stegeman wimpelde tenslotte de komplimenten van zyn party- genoot Westerik weg met de op merking dat het voltallige college zich heeft ingezet voor het behoud van Encko. Aan het begin van de vergadering- die exakt maar 38 minuten duurde - las burgemeester Van Rappard een brief voor van de kleine Joodse ge meenschap waarin dank werd ge zegd voor het herdenken van de 38 Joodse dorpsgenoten die in de tweede wereldoorlog zyn omgeko- Zondag a s speelt het le elftal van Holten tegen A B S uit Bathmen In deze wedstryd zullen de rood zwarten afscheid nemen van een tweetal basisspelers n 1 Gert Ool bekkink en Joop Hondelink Beide hebben te kennen gegeven na dit seizoen met voetbalsport te willen stoppen Het bestuur rekeni er op dat de trouwe supporters als blijk van waardering deze wedstrijd met hun aanwezigheid zullen opluiste ren De wedstryd zal aanvangen om 14.30 uur. De voorzitter van de Sportcommissie maakt bekend dat op 19 mei 1980 om 20.00 uur in zaal Vosman een openbare vergadering wordt gehouden van de Sportcommissie met de besturen van de plaatselyke sportverenigingen. In deze vergadering wordt van gedachten gewisseld over het door de Sportcommissie in het afgelopen jaar gevoerde en in de komende jaren te voeren beleid. Burgemeester en wethouders zyn voornemens de raad dezer ge meente voor te stellen een gedeelte van de Spoorstraat, over een lengte van ongeveer 35 meter, te weten vanaf de grens van het kadastraal perceel, gemeente Holten, sectie F.nr 3975, tot aan de Waagweg aan het openbaar verkeer te onttrekken. Bezwaren tegen deze onttrekking kunnen binnen 30 dagen na heden schriftelyk by het college van burgemeester en wethou ders worden ingebracht. Holten 16 mei 1980 De burgemeester is verhinderd op maandag 19 mei a.s. zyn weke- lyks spreekuur te houden In het Provinciaal Woonwagenplan is Holten aangewezen voor de vestiging van 8 wagens. Hierover heeft op 27 juni 1979 reeds een informatieavond plaats gevonden In deze byeenkomstis toegezegd om t.z.t. opnieuw tot een gesprek te komen met de bevolking. Tevens zou worden gekeken naar andere locaties. Teneinde te trachten deze problematiek in Holten tot een oplos sing te brengen doet het gemeentebestuur een aantal suggesties. 1 Het inrichten van twee locaties van ieder 4 wagens. 2. Hiervoor zouden de navolgende locaties in principe in aan merking kunnen komen, t.w .a. de Markeloseweg (voormalig woonwagenkamp); b naast het pand Beusebergerweg 12 (terrein fa. Muller); c kleine viaduct (Aaltinksweg); d ten Oosten van de oude begraafplaats (aan de Kerkhofsweg); e Dikkesteensweg wy nodigen belangstellenden uit over deze bovenstaande sug gesties met ons van gedachten te wisselen op woensdag 21 mei a.s. 's avonds om 20.00 uur in zaal „Vosman".

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5