Flevohc f steeds mooier Meer wol in huiskamer Hier ben ik een ander mens voor uw auto Ook vakantie voor boeren en tuinders Als de kinderen Wollen stoelhoes uit huis zijn Bestrijding vliegen in de stal Over lief en leed in de stacaravan Zuthem, naar Fra it Nederland heeft per hoofd van de bevolking het grootste aantal caravans van Europa. Volgens een uitgebreid onderzoek van Caravan RAI waren er in 1978 ongeveer 360.000 caravans in gebruik. Daarvan waren 127.000 stacaravans. Ook een groot deel (40%) van de 166.000 toercaravans stond die zomer op een vaste standplaats. Globaal genomen trekt één op de 17 gezinnen er zomers in de weekends op uit om de tijd door te brengen op een vast plekje op de camping. Voor inwoners van de grote steden is dat aantal nog veel hoger. In Amsterdam en Rotterdam bijvoorbeeld, is één op de 7 gezinnen in het bezit van een caravan met vaste standplaats. Voor al deze mensen is de camping naast een mogelijkheid om buiten te zijn, ook een bron van gezelligheid. Je kent iedereen en juist in de weekends worden allerlei aktiviteiten georganiseerd. Onder dit motto wordt op vor- .mingscentrum Den Alerdinck (bij Zwolle) een weekend gehouden voor echtparen in Overijssel rond de 40-60 jaar. Het duurt van vrij dagavond 9 mei t/m zaterdagmid dag 10 mei. Onderwerp is de situa tie, die ontstaat wanneer de kinde ren uit huis zijn en je met z'n tweeën bent overgebleven. Dat is een heel nieuwe periode in je leven die z'n eigen vragen en wensen stelt. Zoals b.v de ruimte, die de kinde ren bij hun vertrek uit huis hebben achtergelaten; de aktiviteiten die je naar buiten toe zou willen ont- plooien; de invloed die het ouder worden heeft op jezelf, op je (waar dering van het) werk-, op je relaties met anderen. Hoe je samen in deze levensperiode lief en leed met el kaar deelt; welke nieuwe mogelijk heden zich (kunnen) voordoen. Het weekend biedt de gelegenheid om daar, samen met anderen, eens rus tig over te praten. Door ervaringen uit te wisselen, het herkennen van -dingen die bij anderen hetzelfde -zijn, elkaar misschien een stukje verder helpen. Het weekend wordt gehouden in samenwerking met het Gereformeerd Centrum Over ijssel en het provinciaal bureau van de Ned. Hervormde Kerk in Over ijssel. Voor inlichtingen en (vrijblijvend) toezending van het programma: administratie Den Alerdinck, den Alprriinr.kweer 2, 8055 PE Laag- tel. 05290-541 (vragen Fr ancien Lange). Gezien: honderden automobilis ten, die op de parkeerplaatsen na ast de autosnelwegen naar het zui den verkreukeld uit hun mooie auto stapten en hun „luchtige" overhemd nat en plakkerig van hun rug moesten losweken. Gehoord: een man in een grote auto-showroom in Amsterdam die de verkoper uit alle macht pro beerde over te halen de extra aan bieding van twee vloermatjes om te zetten in een wollen stoelhoes. Hij slaagde. Wol in de auto is in opmars. Daarom deze tip: voor alle autobe zitters, die 's winters elke ochtend even moeten doorbijten als ze de ijskoude autostoel weer in hun rug voelen, en voor allen die weten dat het straks op de lange ritten naar het zuiden weer „Au, wat is die stoel heet" en plakken geblazen is, voor al die Nederlanders zijn er prima schapevachten in de handel die op elk type stoel passen. Schapevachten van wol, uiteraard. Met alle natuurlijke eigenschap pen van wol: isolerend tegen win terse kou, luchtig en koel in zo merse warmte, sterk en vuilafsto- tend. Geen wonder dat mensen, die eenmaal een wollen hoes om hun autostoel hebben, er niet meer vanaf willen. „Als je hebt ervaren hoe lekker dat zit, dan kun je ge woon niet meer zonder." De meeste grote warenhuizen en autoshops hebben schapevachten met een leren rug, maar ook ge breide wollen hoezen. In kwaliteit en luchtigheid ontlopen ze elkaar niet veel. Al deze „langkarnpeerders" staan op één van de ruim tweeëneenhalf duizend campings in Nederland. Het aantal kampeerders stijgt nog steeds. Daarentegen is er van uit breiding van de kampeerterreinen nauwelijks sprake. Sinds een paar jaar is ook „kamperen bij de boer" toegestaan. Maar met het maxi mum toegestane aantal plaatsen voor 5 tenten of caravans wordt hooguit 1 procent van de kampeer ders op deze manier aan een staan plaats geholpen. Het gevolg: De beschikbare ruimte moet door steeds meer kampeerders worden gedeeld. Het resultaat zie je 's zo mers op de campings: langzamer hand staan we hutje bij mutje. Er zijn echter ook nog andere gevol gen. De macht van de campingeigenaar De eigenaars van recreatiegronden hebben voordeel bij een groot aan tal vaste standplaatsen. De risico factor van het weer wordt uitge schakeld, de ondernemer is verze kerd van een vast inkomen en kan zelf uitzoeken wie hij wel of niet op zijn camping wil hebben, het aantal vaste standplaatsen maakt nu al bijna 70% van alle campingplaat sen uit. Deze plaatsen gaan ten koste van de z.g. toeristische plaat sen, dus ruimte voor de mensen die een paar dagen of weken hun va kantie op een camping willen doorbrengen. Hoewel precieze cij fers ontbreken, is wel zeker dat de vraag naar vaste standplaatsen nog groter is. Vooral in de recrea tiegebieden waar mensen uit de Randstad graag naar toe willen (de Noordzeekust, Zeeland, Veluwe, Midden-Brabant) overtreft de vraag het aanbod. Geen wonder dus, dat de „macht" van de eigena ren van de grond steeds groter wordt. En daarmee de rechten van de kampeerder steeds kleiner. Ei genlijk is op vrijwel elke Neder landse camping de kampeerder rechteloos. Vooral de langkarn peerders voelen dit duidelijk. De Gaan boeren en tuinders ook wel eens op vakantie met hun vrouw en kinderen? Wanneer doen ze dat en hoe gaat het dan op hun bedrijf? Elk jaar zien we in de zomer een uittocht van „bouwvakkers" en heel veel andere mensen,die er voor een paar weken lekker tusse nuit gaan; ook alle scholen hebben vakantie. Voor veel boeren en tuinders is de zomer juist de drukke tijd, en waar blijf je mei alle beesten? Die kun je moeilijk meenemen naar een vakantie huisje of naar het strand. Natuurlijk is er wel iets op te vin- den; soms is er wel een familielid ol een buurman met een flinke zoon die wel eens een weekje op een an der bedrijf wil helpen. In de winter gaan sommige akkerbouwers naar de wintersport als er op het bedril niet teveel te doen is. Maar heel vaak zal men vooral bij de kleinere bedrijven mensen tegenkomen die - nooit met vakantie gaan, niet al- leen omdat ze het niet kunnen be talen, maar ook omdat ze vinden dat het thuis zo gek nog niet is, èn omdat ze hun koeien of varkens niet aan vreemde hulp toevertrou wen. Frisse lucht, lekkere produk- ten van eigen bedrijf, een leven dat toch minder druk en gejaagd is dan dat van veel mensen in de stad, dat alles maakt vakantie misschien minder nodig? toch worden er steeds meer spe- uale vakantiereizen georganiseerd i oor boeren en tuinders Die duren ilan bijvoorbeeld een week of tien ilagen en deze groepen boeren en i-uerinnen gaan dan eens naar En- r;eland, Zwitserland Majorca en uog andere landen Zij bekijken net elkaar de toeristische dingen, naar gaan ook een paar boerder- jen bekijken van hun collega's laar En als ze dan in Zwitserland >f Oostenrijk gezien hebben hoe <en 'oergboer met een mlnimaaier- tje z'n bergwei kaalscheert en hoe het hooi op de rug naar huis gedra gen wordt, dan zijn ze blij weer te rug te gaan naar het vlakke Neder land. Een enkele keer gaan ze heei ver, naar Canada of Brazilië, om na te gaan of daar ook toekomstmoge lijkheden zijn voor hunzelf of voor hun kinderen. Elke boer die met vakantie wil zal hulp nodig hebben die het werk kan doen - vooral als hij dieren heeft. Deze hulp is ook nodig als de boer of de boerin ziek wordt. Vroeger gaven buren elkaar die hulp; vooral in het oosten van Nederland was dat prima geregeld en 't gebeurt ook nu nog. Maar nu de bedrijven groter zijn geworden hebben de meeste boeren en tuin ders meer dan genoeg aan hun ei gen bedrijf en ze kunnen een ander dus niet lang blijven helpen; zo ge makkelijk en gemoedelijk als vroe ger is het niet meer. Daarom is er nu betaalde hulp. Boeren en tuinders hebben zelf een dienst voor bedrijfsverzorging op gericht. Het zijn vaak boerenzoons met een goede kennis van het vak, die „bedrijfsverzorgèr" worden. Ze krijgen een vast salaris en vallen overal in waar het nodig is De boer betaalt voor het lidmaatschap en ook nog een flink bedrag per uur, maar heeft verder geen problemen meer. Een afwisselend beroep hebben deze bedrljfsverzorgers. nu eens hier werken, dan eens daar, van een modem bedrijf naar een oude toe stand, steeds wèèr~haar—andere mensen. Maar 't is wèl aanpakken geblazen! Ze kunnen ook komen wanneer de boer met vakantie wil, tegen betaling natuurlijk! Wordt de boerin ziek? Dan zal ze voor de huishouding denken aan gezins zorgen als ze op 't bedrijf werkt kan ze soms ook een bedrijfsverzorger krijgen voor die uren Ook daarvoor moet natuurlijk betaald worden. fn 1979 en 1980 wordt op Flevohof voor een totaalbedrag van meer dan 20 miljoen geïnvesteerd. Op Flevohof, het Kijk-, Speel- en Doe Park in Oostelijk Flevoland, is in de afgelopen twee winterseizoenen een groot aantal projekten gerealiseerd en in aanbouw genomen, tot een bedrag van ruim 20 miljoen. Deze projek ten maken deel uit van een meerjarenplan, dat beoogt aan de nationale landbouwmanifestatie internationale allure te geven. Flevohof is geen overheidsbedrijf, maar een partikuliere stichting, die met eigen middelen en in samen werking met „derden" langzamer hand uitgroeit tot één van de be langrijkste Nederlandse attraktie- punten. Deze groei is in de eerste plaats mogelijk omdat vele agrari sche organisaties en instellingen bij de oprichting risikodragend, renteloos kapitaal verstrekten en bovendien met inzendingen, de doelstelling van de Stichting Fle vohof ondersteunen. Bovendien blijkt dat de formule van het kijk-, speel- en doe park „een gat in de markt" vult. In de afgelopen jaren bezochten meer dan zes miljoen dagjesmensen Flevohof. In 1979 waren dat er 700.000, die gemiddels meer dan 5 uur op het projekt ver bleven, hetgeen in hoofdzaak een gevolg is van de kombinatie van edukatie en rekreatie, Kortom, een volledig dagje uit voor het hele ge zin! Behalve dagtoeristen blijkt Flevo hof, dat ook 's winters is geopend, aan te slaan als centrum voor kon- gressen en partijen èn voor buiten landse excursies In dat kader ont stond een samenwerkingsverband met de Stichting Land Zonder Drempels, hetgeen leidde tot de realisering van een projekt van 70 -vakantiewoningen, die in de zomer ter beschikking'staan van de Stich ting Land Zonder Drempels en in de winter als logeerakkommodatie gebruikt kunnen worden voor kon- gressen, studiedagen en reisgezels chappen. Schot in de roos Op een terrein van totaal 150 ha kan de Flevohof-succesformule in twee hoofddelen worden opge splitst. Een belangrijk deel bestaat uit het edukatieve centrum, dat wordt gevormd door normaal funk- tionerende agrarische bedrijven en een ring van expositiepaviljoens, die gevestigd zijn in een park van 40 ha. De agrarische bedrijven, die volledig zijn aangepast aan dagbe- zoek, zijn toeristisch gezien een schot in de roos. Zeldzame hoen derrassen, jonge biggetjes, een rundveestal en met name de champignonkwekerij en de tuin bouwkassen genieten grote be langstelling van de bezoeker. De expositie is de laatste jaren over de gehele linie uitgebreid en ver nieuwd. Daar zijn o.a. bijgebouwd een boerenkaasmakerij, een „war me" bakkerij, een slagerij en nieuwe exposities. Het tweede belangrijke d^el van Flevohof bestaat uit het kinder dorp, waar het zelfdoen en bezig zijn van de jeugd voorop staat. Hier zijn gevestigd kinderboerderijen, een indianendorp, een dorpscen trum en een speeltuin. Gezien het karakter van het kinderdorp wordt het thans aanwezige kleine luna park successievelijk vervangen door andere - overdekte - speelak- kommodatie. De kinderboerderi jen zijn uitgebreid met een nieuw stijlvol onderkomen voor de ponies en er is een hoenderrassencentrum bijgebouwd. Er is een geheel nieuwe zwemafdeling, die bestaat uit een spartelbad van 2.500 m2 met ligweiden en een kinderrestau rant, opgetrokken in oude stijl Hieraan wordt thans een ver warmd, overdekt zwembad (gereed in 1981)toegevoegd Behalve het gezinsbezoek ontr vangt Flevohof veel groepen. Veel scholen benutten een dagje uit naar Flevohof als studie-objekt. Er is een sterke stijging van bejaarden- en vooral van minder- validengroepen. Voor de laatste kategorie is de gehele Flevohof ge durende de laatste twee jaar volle dig aangepast. De stijging van het bezoekersaan tal kan ook worden toegeschreven aan de toeristische attraktie- waarde van Oostelijk Flevoland. De vestiging van grote verblijfsre- kreatieprojekten (Harderwold, Sporthuis Centrum, Rivièra- en Flevocamping) en vooral de nieuwe verkeerswegen brengen een groeiend aantal toeristen naar Fle voland. Uitbreidingsbeleid Het onderzoek naar de attraktie- waarde van Flevohof geeft duide lijk aan, dat het publiek zeer veel waarde hecht aan park en plant soen. Vandaar dat in het meerja renplan de aanleg van permanente thematuinen is opgenomen. Een eerste aanzet daartoe is dit jaar reeds gemaakt met een verbete ring van de entree en enkele pa tio's. Voorts bestaat het voorne men de expositiepaviljoens uit te breiden alsmede het kinderdorp. Daarmede zal de slechtweer- akkommodatie optimaal worden. De bouw van een nationaal land bouwmuseum past volledig in deze slechtweer-opzet. Tijdelijk worden klederdrachtexposities, het Natio naal kaasmuseum, dat onlangs werd aangekocht, en tal van kol- lekties, die in de loop der Jaren wer den bijeengebracht, in een nieuw paviljoen gevestigd Samengevat wordt Flevohof ont- wikkeld in de richting, die geheel aansluit bij de oorspronkelijke doelstelling Hoewel er een markt is voor kermisattrakties, is dit on derdeel niet als zodanig in de plan nen opgenomen, omdat de doels- huurprijzen worden steeds hoger, de wachtlijsten langer. Er is geen enkele wet die de langkampeerder huurbescherming biedt. Angst voor je plekje Pratend met langkarnpeerders is vaak het eerste dat opvalt, de angst om het plekje kwijt te raken. Je denkt Wel een paar keer na voor je ergens tegen gaat protesteren. En niet ten onrechte. Bij een onder zoek dat het NRIT in 1976 hield, verklaarde 1 op de 3 campinghou ders n.a.v. een vraag over hun mo gelijke reactie op protesten van kampeerders tegen prijsverhogin gen, dat ze de betrokken kampeer der van de camping zouden verwij deren. Illustratief hiervoor is het grote aantal klachten over cam pinghouders die bij Konsumenten Kontakt binnenkomen. Bijna elke brief bevat ook het verzoek om vooral hun naam niet te vermelden. Er zijn dan ook verschillende voor beelden bekend van mensen die na protesteren de camping moesten verlaten. Tarieven Tariefsverhogingen kunnen om al lerlei redenen plaatsvinden. Het gaat hierbij vooral om redenen die de campinghouder zelf bedenkt. Vaak vinden enorme huurverho gingen plaats als de camping van eigenaar verwisselt. En dat gebeurt nogal eens, sinds steeds meer be leggers en projektontwikkelaars brood zien in de kampeerindustrie. Het ministerie van Economische Zaken heeft wel een aantal richt lijnen vastgesteld, maar deze heb ben geen enkele dwingende kracht. Het zijn richtlijnen en niets meer dan dat. Veel campingeigenaren schermen graag met deze richtlij nen als dat ze zo uitkomt om de verhogingen te rechtvaardigen. Of ze voeren allerlei belastingver plichtingen aan. Daarbij staat ze een lang lijstje ter beschikking; toeristenbelasting, afvalstortings- rechten, milieuheffingen, belasting op latere openstellingsuren van de kantine enz. enz. Deze lasten varië ren per gemeente, maar in het al gemeen komen deze kosten niet boven de driehonderd gulden per jaar. De rest verdwijnt dus rege lrecht in de zak van de campinge igenaar. Die verdient soms ook nog een extra centje door z.g. koppel verkopen. De meest voorkomende vorm van koppelverkoop is die waarbij recreanten die bij de on dernemer een caravan of boot ko pen, voorrang krijgen bij het verhu ren van een vaste standplaats. Kortom, de recreant betaalt het ge lag. Alle prijzen stijgen. Onderzoekingen hebben aange toond dat het vooral de mensen met de lagere inkomens zijn, die in de weekends naar hun stacaravan gaan. Vaak is hard gespaard om het niet geringe bedrag voor een caravan bijeen te krijgen. Soms ook is geld geleend. Maar met al leen de caravan ben je er nog niet. Gemiddeld legt de bezitter van een stacaravan zestig kilometer af ora van huis naar de camping te ko men. De benzineprijzen stijgen net als de huurprijzen. Prijzen, die voor veel bezitters van een staca ravan nauwelijks meer zijn op te brengen. Maar juist voor deze groep kampeerders vervult de sta caravan een heel belangrijke so ciale funktie. Niet alleen is het een manier om de vrije tijd buiten Iedere veehouder weet uit ervaring hoe zijn dieren door vliegen worden gekweld en daardoor onrustig zijn. Hun prestatievermogen daalt, tot schade van het bedrijf. Nu hebben vliegen in de loop der jaren een min of meer grote resis tentie opgebouwd tegen hun be strijdingsmiddelen. Gechloorde koolwaterstoffen en organische fos- forverbindingen, welke in de mee ste op de markt zijnde bestrij dingsmiddelen zijn verwerkt, be- reiken niet meer het verwachte re sultaat. In enkele uitzonderlijke gevallen werken zij zelfs helemaal niet meer. Er is nu een nieuw bestrijdings middel onder de naam Outflank, een produkt uit de nieuwste gene ratie bestrijdingsmiddelen, de py- rethrolden, met geheel nieuwe ei genschappen en mogelijkheden. Insecticiden op basis van pyreth- roiden zijn nauwelijks giftig voor warmbloedigen en hebben een uit- erst effektieve werking tegen veie insekten. Het is nu tijd om preventief te spul ten en zo de reeds aanwezige vlie gen te doden en de opbouw van een hinderende vliegenoverlast tijdens de zomer te beletten. Het middel heeft een zeer snelle en langdurige werking. De behandelde stallen en hokken blijven 4 tot 6 weken vlie- genvrij. Tijdens het verspuiten kunnen de dieren op hun plaats blijven. De afwezigheid van vliegen geeft rust in de stal. De melkproduktie wordt hierdoor verbeterd, terwijl het fok- en slachtvee in een vliege- nvrije omgeving sneller en beter groeit. Bovendien wordt de ge zondheid gediend, omdat er geen ziektekiemen meer worden over gebracht, zowel naar dier als naar mens. door te kunnen brengen, maar vaak is het vooral een manier om kontakten te leggen. Vaak betere en gezelliger kontakten dan in de buurt waar je woont mogelijk zijn- Veel stacaravanbezitters wonen op een bovenwoning of in een flat. Maar ook als verhuisd wordt naar een andere woning, wel met een tuin, blijft het weekend in de cara van aantrekkelijk. Veel langkarn peerders staan jarenlang op het zelfde plekje. Daar ken je iedereen. De daardoor ontstane gezelligheid is vaak belangrijker dan wat dan ook. Daar neem je kleine ongerieven als een dure kampingwinkel, ver weg gelegen toiletten e.d. voor op de koop toe. Maar die onzekere posi tie... Konsumentenorganisaties dringen al lange tijd aan op wette lijke regelingen voor langkarn peerders. Op ingrijpen in de steeds snellere stijging van huurprijzen. Inmiddels ontstaan steeds meer belangenverenigingen van kam peerders die het mogelijk moeten maken, met elkaar een vuist te kunnen vormen. Maar zolang niet van overheidswege wordt ingegre pen, dreigen vele langkarnpeerders in de knoei te raken. Meer over lief en leed in de stacara van in de programma's Open Schooltijd die worden uitgezonden op de televisie: zondag 4 mei tussen 14.30-15.30 uur via Ned. 2 en don derdag 8 mei tussen 10.25-11.25 uur via Nederland 1 (herh.) op de radio: dinsdag 6 mei tussen 14.30-15.15 uur en herhaling op woensdag 7 mei tussen 22.40-23.25 uur, beide via Hilversum 2. Over dit onder werp is ook een informatiemap sa mengesteld. U kimt deze bestellen door overmaken van f2.50 op giro 60046 t.n.v. Open School Zeist, on der vermelding van „De Stacara van". Talloze Nederlanders zijn deze we ken druk in de weer: plannen ma ken, kleurenstalen halen en be kijken, winkels aflopen. Velen stui ten dan op wol. En kiezen voor wol. Het bekendste voorbeeld is het kamerbrede wollen tapijt. Wol op de vloer is in onze hulskamers zo vertrouwd, dat 59% van de consu menten voorkeur uitspreekt voor wolmerktapijt. Dat wol hoger ligt in prijs, weet die consument ook, maar blijkbaar wegen de vele voor telling van Flevohof anders Is ge richt. s Winters is Flevohof ook geopend 'voor dagbezoek tegen geredu ceerde prijs. Het grootste deel van de bezoekers in die periode bestaat uit gerichte belangstelling en deel nemers aan vergaderingen en par tijen. Flevohof heeft - ovema- chtingskapaciteit van plm. 500 bedden en zalen tot 600 personen. Het restaurant heeft een kapaciteit van 1.750 personsn De foto toont het opfokcentrura voor Hollandse hoenderrassen. De agrarische bedrijven zijn een •chot in de roos op Flevohof. delen zwaarder. Een wollen tapijt Is veerkrachtiger, geluidslsolerend, vlamvertragend en vooral comfor tabel. In deze tijd van energiebe sparing is daar het warm te- isolerend voordeel van zuiver scheerwol nog bijgekomen. Een belangrijk punt bij de aanschaf van een wolmerk tapijt heet „kwa liteitswijzer". Achterop elk tapijt vindt de consument bij het wol- merk zelf een symbool, dat aange eft of het tapijt bestemd is voor licht, normaal of zwaar verbruik. Met andere woorden: het is een ex tra zekerheid voor „waar voor uw geld", want de koper kan vooraf vaststellen welke kwaliteit (en welke prijs!) bij uitstek geschikt is voor de eigen woonomstandighe den. De energiebesparende warm te- isolatie, maar ook de kleurecht heid, brengen steeds meer Neder landers ertoe voor de muren te denken aan „warme wanden", aan wolbehang. Bekende fabrikanten «pelen met prachtige kollekties op die behoefte in. De consument kan ze behalve in de betere woningspe ciaalzaak ook in de behangzaken vinden, naast mooie wollen gor dijnstoffen. HOLTENS NIEUWSBLAD - 18 MEI 1980 - PAO. 13

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 13