Jan Konink enige oostelijke Volkswagen- en Porschedealer BLUEBIRD Gunstig geprijsde middenklas-Datsun B-52-fv AUTO HI-FI C.B. APPARATUUR INBOUW ONTSTORING INRUIL binnen staande achterwielen. Dat kan by onafhankelyke wie lophanging Met een drietal in zittenden en wat bagage aan boord bleek de wielstand wat negatiever te worden en daarbij ging het stuurkarakter. dus ook de wegligging, vrij duidelijk naar onderstuur. By toene mende snelheid b.v. op de au tosnelweg en ook nog bij ca. 120 km. per uur was de rechtuitsta- biliteit zonder meer vrij goed. Bij navraag vertelde de oud- Datsun coureur Han Tjan, al gemeen medewerker bij Datsun Nederland, ons dat de fabriek progressiever werkende schroefveren voor de Datsuns die naar Nederland gaan mon teert. Dit omdat bij montage van een gastank de auto wat achterover helde en dat werkt duidelijk negatief öp de weglig ging. Motorisch een 1600 en een 1800, die elkaar in vermogen niet zo veel schelen. De 1600 le vert 81 din.pk. of 60 kw en de 1800 88 din.pl. of 65 kw. Dat ver schil is voor die 200 cc. meer niet groot. Het maximum koppel loopt van 12.3 kgm. naar 13.6 en dat is wanneer men een caravan meeneemt een betere mogelijk heid. Het verbruik zal en kan niet veel verschillen, omdat de 1800 standaard een vijfbak heeft. Bij dezelfde snelheid draait de 1800 minder toeren en over het algemeen beloopt dit rond de 600 omwentelingen. De 1600 accelereerde van 0 naar 80 in by na 11 sec. en van 80 naar 100 in 5 sec. Dat kan nog wat gunstiger uitvallen wanneer de auto helemaal ingereden is. wy kregen de 1600 mee met heel weinig kilometers op de teller. Het verbruik lag in de stad en op de wegen rond er omheen ge middeld 1 op 9. Op de autoweg rijdend met snelheden van 120 km en ruim 130 km. noteerder we verbruikscyfers van resp 1 op 11 2 en 1 op 10 6 en wel nor male benzine De motoren zyn modern geconstrueerd met een bovenliggende nokkenas en een vyfmaal gelagerde krukas De versnellingsbak, zowel de 4- als de 5-versnellingsversie hebben een lichte directe bediening en uitstekend werkende synchro- meshes. Het remsysteem heeft een bekrachtiger en een remd- rukbegrenzer in het remcircuit naar de achterwielen. De wer king was effectief, waarby een lichte pedaaldruk al een flinke vertraging gaf. In de toekomst wordt in de Bluebird-lijn nog een 2200 cc. dieselmotor opgenomen. Het uiterly k kenmerkt zich door een strakke lijn en het grote glasop pervlak. Het voorfront heeft 2 grote rechthoekige koplampen, die met de knipperlichten één geheel vormen. Ook de achter- zyde heeft forse lamparmaturen die eveneens in de zyflanken iets doorlopen. De knipperlicht functie is daardoor eveneens aan de beide zy kanten waar neembaar. Vier portieren is standaard en een opvallend de tail is, dat de voorportieren hun scharnierpunten ver naar voren hebben, dit om het in- en uit stappen te vergemakkelyken. De kofferruimte is mooi vlak, waarbij de lengte en de diepte vrij groot zyn, maar de hoogte veel minder is. Het interieur is bizonder goed verzorgd en aan alles in ge dacht. B.v het leeslampje bo ven de voorruit is draaibaar in alle standen. De stoelen zyn in het zitvlak en de rugleunig met stof bekleed, de randen met skai. De hemel is met stoffen bekleding uitgerust, en dat ziet men bijna niet meer Het staat keurig, of het op den duur be valt, hangt van diverse factoren af. Wordt er veel gerookt, dan is een hemel van kunststof aanbe velenswaardiger omdat deze gemakkelijk gereinigd kan worden De zit is goed, de stoe len zyn zelfs in de hoogte ver stelbaar, en de rugleuning heeft een instelbare lendesteun. Daarby is het zitvlak voldoende lang om de benen een goede steun te geven Achterin kan men met de knieën behoorlyk weg, met de voeten veel minder omdat deze niet onder de voor- stoel passen. Het dashboard is compleet uit gerust, een toerenteller ont breekt niet en standaard is de Bluebird uitgerust met een AM/FM radio. Het stuurwiel is ook nog in de hoogtte verstel baar en de ruitenwissers hebben een traploos regelbare interval- stand. De 1600 en de 1800 zyn identiek uitgerust, dus er is geen standaard en een luxere versie. Verwarming en ventila tie hebben veel mogeiykheden, de ventialtor kent vier standen. De eerste Datsun zie foto - dat was een Bluebird kwam in 1966 naar ons land. We zyn nu al weer 14 jaar later. In die Jarenlange periode zyn er heel wat model len Datsun verschene, maar nam ook de groei van de Ja panse auto op de Europese markt sterk toe. Afwisselend is Datsun nr. 1, dan weer een an dere Japanner. De auto industrie in Europa krijgt het er niet gemakkelijker mee. Er moet heel wat gedaan worden wil de eigen Europese auto industrie dit niveau by kunnen benen. Maar nog kort enkele woorden over de Bluebird. Deze Datsun biedt relatief veel voor een gunstige prys. De importeur garandeert dat de prys van dit moment zeker vier maanden gehandhaafd zal blyven. Koers schommelingen en andere prijsverhogende factoren wor den niet eerder doorberekend. tor, verdween ook de merknaam NSU. NSU genoot grote bekend heid vanwege de motorfietsen en later met de kleinere auto's die de motoren achterin hadden. De VW- dealers hebben met het constant uitbreiden van de Volkswagen-lijn een interessant aantal modellen en typen aan te bieden. Met de Audi's daarbij zijn de mogelijkheden nog groter, zeker omdat de Audi 100 diesel met 5-cilinder motor in de dieselsector tot de interessantste gerekend mag worden. In de werk plaats is een speciale schade- afdeling waar alle mallen voorhan den zijn om VW- en Audi's te kun nen richten. Wanneer een expert- van de verzekering uitmaakt dat een forse schade waarbij b.v. een 60 SPECIAALZAKEN IN HEEL EUROPA Haaksbergerstraat 105 ENSCHEDE Tel. 053-319789 nieuw vloerdeel/ chassistuk inge zet moet worden zo voor de verze kering acceptabel is, kan de eige naar er 100% van op aan dat zijn auto weer volkomen origineel en veilig is om de weg mee op te gaan. Ook andere VW-dealers maken van deze mogelijkheid gebruik, want het is uit oogpunt van investering gunstiger voorkomende gavellen op deze wijze te laten herstellend dan zelf die dure apparatuur aan te schaffen Voor de service-verlening aan de Porsche's wordt binnenkort een apart gedeelte in gebruik ge nomen De werkplaats in deze om vang laat dat toe Èen groot onderdelen-magazijn met duizend en één onderdelen wordt iedere week aangevuld vanuit het cen trale VW-gazijn van VW importeur Pon in Leusden In de showroom, in wezen het visitekaartje van het be drijf staan tientallen auto's ruim opgesteld Een Porsche 911 Turbo staat op dit moment in de sho wroom het kan best zijn dat vele zoons hun vader zullen vragen eens bij Konink langs te rijden om een zo'n bijzondere Turbo te bekijken. Jan Konink z'n enthousiasme en van z'n medewerkers is zo groot rtat zij graag deze exclusieve auto tonen Van het een komt het anaex. Naast de nieuwe auto's staan er enkele tientallen occasions Deze zijn stuk voor stuk geheel nageke ken en naast de bcxende Bovag- garantie kent Volkswagen de eigen garantie-bepalingen die de impor teur in samenspraak met de dealer-organisatie heeft opgezet. Bij de gebruikte auto's zijn het lang niet allemaal VW producten, maar ook auto's van diverse andere mer ken Daaronder exclusieve en duurdere merken en mudellen Deze laatste categorie komt duide lijk voort uit de verkoop van de Porsche-modellen. werkers kunnen hier alle reparaties en onderhoud uitvoeren aan Volkswagens en Audi's, voor de Porsche's is het noodzakelijk naar de grote garage te gaan. Een spe ciaal opgeleide monteur kan hier het groeiende aantal Porsche's ser vice verlenen. Sinds 1972 is Jan Konink Porsche-dealer en hij heeft dit merk er bij aangetrokken om tweeërlei reden. Ten eerste was Porsche zoals we al schreven zeer nauw verbonden met het ontstaan van de VW en ten tweede is de com binatie autosport met een wel heel bijzondere sportieve auto uitste kend combineerbaar. Wanneer je dit genre auto's wilt verkopen moet je zelf op het terrein van de auto een sportieve inslag hebben Jan Ko nink rijdt zelf een 911 SC en dè eerste drie maanden van dit jaar heeft hij aanmerkelijk meer Por sche's verkocht dan over dezelfde periode in voorgaande jaren In 1975. we gaan nog even enkele Jaren terug, kregen veel VW-dealers het Audi agentschap erbij Pon ver wierf in dat jaar de exclusieve ver koop van Audi automobielen, vanwege de overname door het VW concern van Audi en NSU Met verdwynen van de RO-80, de eerste auto ter wereld met de Wankel Mo- Bijna iedere automobilist weet heel goed dat het succes van de Volkswagen te danken is aan de geniale Dr. Ferdinand Porsche, die in de dertiger jaren de opdracht kreeg een auto voor iedereen te ontwerpen. De periode direct daarna, be hoeven we nu niet te schetsen, maar wel dat het succes van de Kever over de gehele wereld ongeëvenaard was. bedrijf Konink met Jan Konink aan het hoofd. Hij is de enige in dit gebied die naast Volkswagen en Audi ook Porsche's verkoopt. Evenals één van de vorige dealers van de maand, Jan Scholten, heeft Jan Konink grote bekendheid ge kregen met zijn passie voor de au- tomobielsport Sins jaar en dag reed hij rallies, waaronder de be- De duizenden VW-dealers in Eu ropa en daarbuiten hebben enkele tientallen jaren zeer succesvol met dit model auto kunnen werken. Zeer veel dealers van het eerste uur zijn nog steeds Volkswagen-agent en in hun verkoopprogramma is in de loop der jaren wel het één en an der veranderd. Een heel bekende dealer in deze regio is Automobiel- Deze actiefoto werd in 1967 ge- uomen tijdens de 19de Interna tionale Tulpenralley op de Col de Fouchy. kendste de Tulpenrally is. Tien keer acher elkaar en altijd met de zelfde teamgenoot Kees Lissone. Nu eerst even in de geschiedenis te rugduiken. Grootvader J Konink legde de grondslag voor het bedrijf in 1912 door te beginnen met een stalhouderij. In 1921 overleed hij en vader B.J Konink zette het bedrijf voort, waarbij voor het eerst in 1937 een dealerschap wefd aangetrok ken. In de tussenliggende jaren werden wel auto's verkocht en re paraties uitgevoerd, maar het ver tegenwoordigen van een merk was er nog niet bij. Austin, Chrysler en Plymouth automobielen werden verkocht en deze 3 merken had men doordat Stokvis in Rotterdam importeur was en het liefst dealers aanstelde die deze 3 wilden verko pen. Tot 1952 liep deze relatie. In dat zelfde Jaar werd B.J Konink aan gesteld als VW-dealer en in die ja ren kwam de verkoop van de kever, het enige model dat in Wolfsburg vervaardigd werd, stormachtig op gang Twee jaar later, in 1954 kwam Jan Konink in het bedrijf dat nog steeds aan de Ootmarsumsestraat gevestigd was Vanaf 1965 doet hij het alleen en pas veel later, in 1972, komt een nieuwe garage klaar Het ruime pand met de grote showroom werd gesitueerd aan de H R Holst- laan, gunstig gelegen aan de uit valsweg naar de aansluiting met de Al Ook het centrum ligt niet veraf. Filialen zijn gevestigd aan de Sluiskade ZZ 153 en in Vriezenveen op het industrieterrein Westeinde 579 Dit filiaal ls enkele weken ge leden in een nieuw pand gehuis vest, dat uitsluitend bedoeld is voor service-verlening. Vijf mede- De test Datsun Bluebird, gefo tografeerd voor de DAF - Jonckheere bus in gebruik bij de DAF Trucks Le Jeune wie lerploeg. land veel verwacht. En na de testweek, waarbij we een dikke 1500 km. reden, geloven we stel lig dat de visie van de Datsun Nederland direktie, by monde van president-directeur J.F. van Santen, die een groter marktaandeel verwacht, best realiseerbaar kan zijn. Nu de auto. Leverbaar zyn een 1600 en een 1800 cc. uitvoering, waarbij de eerste voorzien is van een vierbak en de tweede een vijfbak heeft, of met automaat geleverd kan worden. De 1600 GL staat geprijsd voor f 16.650.- en de 1800 GL met vyfbak voor f 17.300.-. Voor 650 gulden meer dus een sterkere motor en een versnelling meer. Dat is een ge ring prijsverschil en by velen zal dan de keus niet moeilijk meer zijn. Wat voor techniek huist er onder het nieuwe uiterlyk? Rondom onafhankelijke wie lophanging, voor volgens het bekende Mc. Pherson systeem en achter met draagarmen in de lengterichting die afgeveerd worden door schroefveren. Voor en achter een stabilisatorstang, die overhellen in bochten tegen behoort te gaan. Een technisch nieuwtje by deze Datsun is het toepassen van een tandheugel-stuurinrichting met als kenmerk een veel pre- ciesere besturing, maar wel wat indirect. De wegligging leek in eerste instantie wat minder stabiel. We hadden het idee dat de auto wat overstuurd reage erde, hetgeen impliceert dat deze van achteren in korte en snel genomen bochten, minder koersvast was. Voor het oog concludeerden we dat direct al, vanwege de iets schuin naar De Japanners lanceren de ene nieuwe auto na de andere. Ze blijven daarmee in het nieuws. Is het Dat sun niet die met een nieuw model komt, dan is het wel één van de an dere merken. Op de ranglijst van 12 meest verkochte merken gedurende het eerste kwartaal van dit jaar, waarin een niet geringe terugval te zien was, prijken 4 Japanse merken en 8 Europese. Deze 12 hebben 82.5% van de markt, waarbij de eerst genoemde 4 nog maar 18.4% van deze markt veroverden. Wanneer de prijzen gunstig blijven en op dit moment kunnen de Japanners vrij scherp hun auto's aan de markt brengen, zal het aantal eerder stij gen dan afnemen. Een grote zorg voor de Europese auto-industrie en in niet geringe mate voor de werkge legenheid. de importeur direct al als tes tauto ter beschikking kregen. Met de naamsaanduiding Blue bird zyn de genummerde type aanduidingen bijna geheel ver dwenen Gelukkig maar, want een naam weet men in het al gemeen beter te herkennen als een cyferreeks in een modellen- program. De voorloper van deze Bluebird was de 160/180 B, waarby 160 en 180 voor de cilin derinhoud stonden. Nu is dit herkenbaar aan 1.6 of 1.8 op het kofferdeksel. Evenals de Violet is ook de Bluebird een strakkere auto geworden. B3 eerst ge noemde lag dit B3 de laatste versie aan een gewijzigd voor front, B3 de nu geteste Datsun is de carrosserie helemaal nieuw ontworpen. Een veel Europeser aandoende auto, waarvan Datsun Neder- Onlangs brachten we een test van de Datsun Violet en korte tijd later introduceerde Datsun de nieuwe Bluebird, die we van

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 11